KUNST EN LETTEREN HAAGSCHE COURANT Zaterdag 14 Dec. 1940 4e bl. zwakzinnigheid, een vervolg op de oeide voorafgaande, die resp. in 1938 en 1939 in dit tijdschrift zijn opgenomen, eenige boekbesprekingen en het ..Eugenetisch nieuws” pag. 3 - TOEGEZONDEN BOEKEN oudere geefster tomologische Vereeniging. van onafhankelijke recht- een niek. en van de resultaten van het duik- scheen De Morgen’ roemen en het DE TILBURGSCHE STUDENTEN GAAN „JULIUS CAESAR” SPELEN ^ichtskri: ’“-ien landschEngelsch) ca te formulee- ui ter lijke hiervan eenige den verbijsterenden indruk, kant van Zen op de zoekers lichting maakt. Groningen Rovers, voor de welke naar Al door J .Beknopt scheikunde haar toepassingen, Bij W licht der Coo- Uitge- De Nederlandsche Spoorwe gen heeft met succes aan Piet Worm de verzorging opgedragen van haar kalen, der 1941. Met gebruikmaking van resul taten der meer en meer volmaakte kleu. renfotografie geeft het blad van elke maand een toepasselijk „doorkijkje” om sloten door een kunstzinnig raam van ge spoten zwart. De sierlijke letters en cij fers daarin zijn wit uitgespaard. Een aar dig idee met smaak uitgevoerd. W. H. J or dense, fabriek van groot- keukeninstallaties te Scheveningen zond ons een 12.bladigen kantoorkalender met duidelijke cijfers en fotografische opna men van door haar vervaardigde produc ten en installaties. Bij de N.V Uitgeversmaatschappij /E E. Kluwer te Deventer verscheeen een tweede druk van „Gasgeneratoren”, handleiding voor automobielbezitters, die zich een gasgenerator willen aanschaffen en zich van de werking ervan op de hoogte willen stellen, door ir. W Kra mer, met een voorrede van ir. F. C. Wirtz Cie KALENDERS Het nieuwe jaar kondigt zich aan met een stroom van kalenders, even verschil lend in formaat als in kostbaarheid der uitvoering Eug. Rensburg heeft vele stadsgezich ten van Rotterdam op den steen vastge legd en zich daarmede een groote be kendheid verworven. Zijn werkzaamheid strekte zich echter niet alleen uit over Rotterdam, waarvan zijn elk jaar terug- keerende Mooi Holland kalender getuigt Naast dezen kalender voor 1941 deed hij thans ook een Oud-Rotterdam- k alen der verschijnen. Voor velen zal deze verzameling litho’s een groote at tractie zijn. Rensburg is dan ook voor nemens de volgende kalenders uit te breiden tot 12-bladige, om spoediger aan zijn collectie van 350 stuks stadsgezichten te komen. De kalender 1941 bevat litho’s van de Kolk, het Steiger, Wolfshoek, Plan C, de St. Laurensstraat en Scheep- makershaven. De kalender is voorts voor zien van een schild, bedrukt met memo randum. Het is een artistiek saluut aan oud-Rotterdam De blanke Navajo, Dane lidge. Zuidhollandsche versmaatschappij alhier. verhaal uit het geheimzinnige waar Lord Benedict met Grace een vacantiereis bescherming van majoor Een Achter-Indië, zijn dochter maakt onder u Doyle en zijn Navajoverkenners. Lady Grace moet haar nieuwsgierigheid voor een slangendans bekoopen met een ont voering door een woeste bende Zij wordt bevrijd door den verkenner Buchmaster. die ?en belooning in goud weigert Een maandenlang samenzijn in de wildernis met den verkenner heeft bij Grace de liefde doen ontvlammen Zij blijft den redder trouw en vertrekt niet meer De vertaling is van J. A GrieseKets de Vries „Joosje”, door Ed. Hoornik en W. Hora Adema,.L. J. Veen's Uitg Mij., Amsterdam. De uitgever van dit frisscne. aardige boek zou het zoowel in handen van jon geren als ouderen willen zien. Dit lijkt ons toch wel te veel gevergd, want al is Joosje een schat van een kind met een zonnig humeur en zin voor het leven, (en meisje met geest, geplaatst in een Voortreffelijk milieu, voor de ouderen is haar levensgeschiedenisje toch wel wat «Het Jaar onzes Heeren 1941”. Uitgegeven voor Adoremus door Drukkerij C. Blommendaal N.V. Den Haag. dit eerste deeltje van „Het Jaar J medegewerkt Reeds jaren hadden de studenten van „Sint Olof’ het verlangen een eigen studententooneel op te richten. Door ver schillende omstandigheden kon men tot nu toe hier niet toe komen. Thans heeft de senaat van het Tilburgsche studenten corps Sint Olof” besloten Shakespeare's spel „Julius Caesar" op te voeren onder regie van Karei Briels Het studentencorps beoogt hiermede een cultuurdaad te stellen en tevens den grondslag te leggen voor een Tilburgsch studententooneel, dat In het vervolg de lustra en andere feestelijke gelegenheden zal kunnen oplulstercn. De Nederlandsche Jeugdgemeenschap „Werk en Vreugd” afdeeling van de „Ne derlandsche Werkgemeenschap” heeft be sloten tot het uitgeven van een eigen or gaan, waarvan het eerste nummer thans verschenen is. Het is getiteld „Jeugd en ontspanning” en stelt zich voor een samenbindend element te vormen tusschen de leden, die in een redactioneel voor woord worden uitgenoodigd hun talenten daarin ten toon te spreiden. De redactie is gevestigd: Koningin Wilhelminalaan 360, Voorburg. Bij van Gorcum en Comp te Assen ver scheen: „De geboorte van het licht” eenvoudig Kerstspel voor kinde ren door R. Oostra. aai) den kinderachtigen kant. Het boek is zeer geschikt voor meisjes van onge veer'14 jaar. Het verhaal is een product I van goede samenwerking tusschen den dichter Ed Hoornik en de kinderschrijf ster W Hora Adema „Strijd onder water” door schout- bij-nacht Friedrich Lützow Uitgave Scheltens en Giltay, Am sterdam 1940 Al is er oogenschijnlijk een pauze in getreden in den strijd op het land, ter zee is de activiteit zooveel te grooter Her- haalcelijk kan men in de Duitsche weer- machtsberichten lezen, dat Engelsche koopvaardijschepen tot zinken zijn ge bracht Het duikbootwapen is, sedert Duitschland zijn tegenblokkade afkondigde onbeperkt ingezet tegen elk schip, dat la- tog naar Engeland wil brengen. .Strijd onder water” brengt over dezen strijd geiende bijzonderheden Friedrich Lüt zow. de schrijver, is een deskundige die goed gedocumenteerd een overzicht geeft van de historie, van de practijk, de tech niek. en van de resultaten van het duik- I bootwapen. Een aantal foto’s verhoogt de aantrekkelijkheid van dit lezenswaardige boekje. A. M. Cageling, redacteur van het tijdschrift „Onze Vloot” heeft er een voorwoord voor geschreven. groote behoefte aan autoparkeérplaats, daarom een artikel over „Een ondergrond- sche autoparkeerplaats in Bern” Ten slotte wijst dr. Th. L. Slinkers. oud-amb. bij het Boschwezen in N.O.I. op het be lang van bosch- en laanverpleging brand- hout-voorziening, en werkloosheids-be- strijding. Een inhoudsopgave voor den afgeloopen jaargang is bijgevoegd Het „tijdschrift van literatuurvrienden" der Duitsche letterkunde, „Die L i t e r a. tur”, heeft in zijn uitvoerig December! nummer een bijdrage van Christian Tranckner „Vom Lesen” Angelika Mer- kelbach-Pinck schrijft over sprookjes verzamelen in Lotharingen, Ewalt Sku- lima wijst in een interessante bijdrage op Jean Paul. terwijl Hellmut Draws- Tychoen over „onvergankelijke vroolijk- heid” schrijft in verband met de voorbe reiders der oud Attische Comedie: Kra- tinos en Ameipsias W. E. Süskind schrijft over den cultuurhistorischen ro man, Rud Huch over Talent en Genie, ’n zeer lezenswaardige beschouwing. Verder de gewone bijdragen en boek-beschou- wingen over de laatste literaire publica ties in Duitschland. (Die Literatur. Deut sche Verlags-Anstalt. Stuttgart) Het December-nummer van „Wiege- kind en Kleuter” is met het oog op het Kerstfeest in een keurig gewaad ver schenen. Het bevat naast tal van lezens waardige en onderhoudende vertellingen aanwijzingen en venken voor jeugdige en aanstaande moeders, welke ongetwijfeld in menig huisgezin ter harte zullen wwnn- den genomen s - TIJDSCHRIFTEN VAN DECEMBFR. In het „Nederlandsche Spoor wegen Maandblad” vinden wij o.a. een Filmpraatje door G. H. Wallagh „De trein in de film”; Amy Groskamp-ten Have beschrijft, wat „De 8.16 naar Am sterdam” op zijn geweten heeft of de rol, die de trein in de liefde spelen kan; De klok van den heer P. J. Paauwe, die maand, datum, dag en tijd aangeeft in een 8-daagsch uurwerk uit „Een verrassende mechanisch-magische wereld”; D. Kouwe- naar steekt de loftrompet over „Amster dam in den winter” en wat er te beleven valt; Evenzoo doet het publiek in vers vorm op de N.S. praestaties. Vergeten wij niet „Voor jonge reizigers" en „Ons ver haal” op het binnenblad en Coupé-prol le- men op het omslag o. '1. v. Geo van Dam. Uit den veelzijdigen inhoud van „B e- drijfsbanden” het keurig uitgevoerde maandblad voor het personeel van P.T.T. onder de levendige redactie van pers- en propagandadienst, lichten wij het „Dank woord aan het P.T.T.-personeel” van den heer prof. dr. C. P. M. Romme, als voor zitter van het Werkcomité Zomerzegelactie 1940. Mede dank zij hun medewerking had de opbrengst der Zomerzegels netto /89.891.65J. d.i. 1.277.18 méér dan vorig jaar bedragen. Voorts: een overzicht van „De stand van het P.T.T.-bedrijf”; „Kin- derzegels 1940”; een vers door Veritas Postalis „Naar het Nieuwe Jaar” en de ru brieken „Wetenswaardige werkelijkheden” en „Personalia” van jubilarissen en zij, die het Staatsbedrijf eervol hebben verlaten. Ter ontspanning „Aangeteekende stuk ken”. een vertelsel van den Postmeester door Emile Buysse en „De lachpostlich- ting”. van overeenkomst tusschen Zen en het Taoïsme. Het boekje van Alan Wats geeft voorbeelden en ook van deze Ver- „Drie Jonge schilders in een vrachtauto”. J. H Speenhoff. Bigot en van Rossum. Amster dam. Het is een langen tijd geleden, dat wij poëzie van onzen vaderlandschen bard J H. Speenhoff in druk zagen. Thans verscheen in de Uilenreeks van Bigot en van Rossum een oolijke zang over drie jonge schilders, die het geluk hadden een vrachtauto uit een loterij te winnen, waarmede zij een allerzonderlingste reis gingen maken en de dwaaste avonturen beleefden. Met een gemakkelijkheid, welke Speenhoff eigen is, is dit verhaal op rijm, gezet. Hij zegt zelf aan het slot„Laat ons als bij schaakspel rijmen, eerlijk pas sen maat bij maat, kinderlijk en sober dichten, burgerlijk van geest en daad.' Vermakelijk is de vaak vreemde woor denkeus, zooals wij die kennen als de heer Speenhoff zijn trouwe toehoorders op hartelijke wijze toespreekt Wij hebben echt genoten van dit vers en in gedachten zagen wij Speenhoff al staan in zijn lange jas met zijn guitaar den Niederlanden” is verschenen. Deze in brochure-vorm uitgegeven uiteenzetting draagt den tekst ,D e toekomstige taak voor het Nederlandsche Bedrijfsleven” Lof van Nederland, zijnde een verzameling zoowel van oude beproefde als kortelings geschreven gedichten en rijmen, waarin de schoonheid des vader lands te water en te land wordt zicht baar gemaakt mitsgaders eenige be schrijvingen van de Maan en van schoone bloemstukken, vrouwspersonen en andere aanverwante zaken, hetgeen alles is saamgelezen door J. W. J. Weru- meus Buning en wordt uitgegeven aan de Keizersgracht 333 bij Em. Querido. Deze lange tirade in keurigen druk staat op het omslag te lezen van een boekje, dat stellig voor velen een kostbaar bezit beteekenen zal. Men kan moeilijk iemand aanwijzen, die zoo terdege ons land in alle wind streken heeft doorkruist en aan wie beter een dergelijke keuze zou zijn toever trouwd. Een inleiding van zijn hand be slaat de eerste bladzijden. „De School voor het afwijkende Kind” door W. A. van Liefland jr., verscheen bij de Uitgeversmaatschappij Haga, alhier Het neemt in de boekenreeks. die het onderwijs betreft, een bijzondere plaats in Het vormt een samenvatting en een be spreking van het onderwijs aan kinderen, die door psychische en physieke afwijkin gen niet in staat zijn, de normale school te bezoeken Dit onderwijs vormt een we reld op zichzelf, een wereld, die voor velen nog onbekend is, maar die velen toch be- hooren te kennen, aangezien er in die wereld geleden en gestreden wordt Het is zeer interessant te vernemen, welke resul taten men bereikt met b.v zwakzinnige kinderen hoe door doelmatig onderwijs, den weg gebaand kan worden, waarlangs zij een plaats in de maatschappij kunnen bereiken De schrijver brengt den lezer zijn boek niet alleen in contact met het onderwijs, hier te lande, maar ook met dat in het buitenland Waar mogelijk trekt hij ver gelijkingen. De heer Liefland laat zien wat bereikt is. Er zijn echter nog groote leemten In dit onderwijs. Het aantal scholen (mis schien is het onjuist de instellingen, die zwakzinnigen e, d. bezoeken met dien naam te bestempelen) is nog veel te ge ring, de methoden gelijken nog te veel op die bij het gewone onderwijs, hetgeen fou tief is. aangezien een zwakzinnig kind een geheel andere persoonlijkheid bezit dan een normaal Zoo vindt men in dit boek talrijke din gen, die de moeite van het lezen en over denken waard zijn, om welke reden wij het ieder, die belangstelling heeft voor het onderwijs, kunnen aanbevelen G. Mante vervolgt zijn verhaal van een zwerftocht per onderzeeër langs de kusten van Indië. De Muiterij op de Mercuur in 1782 wordt door W P. Min- derman beschreven. L. Smit memoreert in zijn rubriek de 19e eeuwsche zeilsche pen. J. W. G. H. Jansen geeft een episo de uit het leven der scheepswerktuigkun- digen in Indië. De balans geeft een over zicht van de afgeloopen maand. „De Nazarener III De Vrede der Wereld”. Scholem Asch Uitg Servire, den Haag. In dit werk, waarvan thans het derde deel is verschenen, heeft de schrijver de gebeurtenissen in Palestina ten tijde van de prediking en de kruisiging van Jezus weergegeven, zooals een Romein, de disci pel Judas en een leerling van Nicodemus deze gebeurtenissen beleefd zouden kun nen hebben In het eerste deel was de Romein, de hegemoon van Jeruzalem, aan het Woord, met zijn scherpen blik op de plaatselijke toestanden en op de verdeeld heid der Joden onderling. Hij komt één oogenblik onder de bekoring van Jezus’ persoonlijkneid, maar, anders dan bij den hoofdman van Kapernaüm, onttrekt hij zich daaraan. Hij ziet in den nieuwen pro feet een grooter gevaar voor de Romeinen dan in Bar Abbas, die hier voorgesteld wordt als een opstandigen nationalist. Judas is hier de onevenwichtige, vurige Messias-verwachter, die lang in twijfel is maar tenslotte begrijpt, dat zijn Rabbi de beloofde Verlosser is. Hij heeft iets be grepen van het door Jezus aangekondigde lijden, maar meent, dat de Messias op het laatste oogenblik met de Hemelsche le gioenen de Romeinen zal verdelgen, en daarom verhaast hij de gevangenneming. In dit derde deel vertelt Joseph, een jonge leerling van Nicodemus, hoe het Joodsche volk, aangegrepen door de macht van Jezus’ woord en door zijn teekenen, bereid is in dezen Rabbi den Messias te zien, doch daarvoor als laatste teeken ver wacht de vernietiging van de Romeinsche macht. Dat de Messias de Verlosser van zielen is, en dat Zijn Koninkrijk niet is van deze aarde, werd niet aanvaard door degenen, die uitzagen naar een Koning der Joden, die Israël zijn ouden luister en zijn onafhankelijkheid zou hergeven Ook Joseph ziet in Jezus wel een groot pror feet, maar niet den Messias. De schilde ring, welke Scholem Asch geeft van het leven in Palestina in die fel bewogen tijden, is van een buitengewone levendig heid. „Probeer te winnen", door Suze Ladan. Uitg Mij Valkhoff en Co. Amersfoort Sanny Dijck studeerde voor schilderes. Als vader voor dringende zaken eenige maanden naar het buitenland moet, blijft 1 e n door J Slijper deel II b, Anorganische schei kunde door dr. H. J Edelman met mede werking van dr J Kooy en dr. H. J Slijper volk, maar bovenal op God. bescherming Nederland nooit heeft wanhoopt. Nationaal Front is en steeds meer zijnde beweging van den nieuwen en sterken nationalen geest, die het Nederlandsche volk kan en zal bezie len voor een nieuwe en grootsche roe ping in een herordend Europa Thieme te Zutphen zag het leerboek van dr H Bij J. Noorduyn en Zoon te Gorinchem verscheen Textielregels (met inbe grip van celwol. melkwol en synthetische vezels) door S. A. van Hoytema en A M. I. Bolleman van der Veen Uitgegeven voor de vereeniging van leiders van openbare diensten en instel lingen voor maatschappelijk hulpbetoon, verschenen bij de N.V Drukkerij en Uit geverij van de erven J J. Tijl te Zwolle: Richtlijnen1 voor onderhouds plichten en verhaal, verslag van de commissie, ingesteld voor het ontwerpen van algemeene richtlijnen voor de toepas sing van den onderhoudsplicht in het al gemeen en voor het verhaal wegens ver leende ondersteuning in het bijzonder, met door haar voor dit boek ontworpen en aanbevolen normen. „De geleide Volkshuishouding” is de titel van een geschriftje van de hand van D Blankevoort Dzn. en J. M Figee (uitgegeven bij „De Amsterdamsche Keurkamer”), waarin een beknopt over zicht wordt gegeven van het volgens de corporatieve gedachte ingerichte econo misch en staatkundig leven, teneinde over de beteekenis en den invloed daar van op onze geheele samenleving een hel derder begrip te verspreiden. De schrij vers merken op. dat de voorbeelden van een corporatieve orde hier en daar in het buitenland niet tot klakkelooze naboot sing mogen nopen, daar het Nederland sche bedrijfsleven zijn eigen eischen stelt. Zij wijden hun aandacht niet alleen aan de economische kanten van het vraag stuk, maar ook aan de mogelijkheid tot vervulling van sociale en cultureele wen- schen, welke het corporatieve systeem in het bijzonder biedt Bij Uitgeversmaatschappij Holland ver scheen: „W at N. V. bestuur ders van winstbelasting moeten weten”, door A. L. F. Leve- rington jr Bij de uitgeversmaatschappij J B. Wol ters, Groningen, verschenen in de serie Bongerd-boekjes onder leiding van dr G. Stuiveling „V o Ik s ver ha le n”. verza meld en ingeleid door dr. M de Jong en dr. G. Stuiveling en „In eigen k r i n g”, verzameld en ingeleid door dr G. Stuive ling. Korsten, de Visser en Co. N. V., fabriek van stalen meubelen, liet door N.V. v/h van Staal Co., Hillegersberg, een kalender samenstellen met zeer fraaie foto’s voorzien van bijschriften over het oude Rotterdam. Ook uit historisch oog punt een zeer waardevol bezit. De A v r o heeft wederom een kalender doen verschijnen, verzorgd door Albert Hemelman, voorzien van een twaalftal reproducties van mensch en dier, stil levens en huizen, bloemen en landschap pen. De volgende schilders zijn vertegen woordigd: Wim Wouters, Ype Wenning, L. v. d. Vlist, H. E. Roodenburg. Else Berg, W. H. Singer jr., J G. van Hengst, J. van Hoboken, Albert Hemelman, J. Kropff, Willem Witjens, W. v. Nieuwenhoven. Het kalenderblok brengt het leven en werken van de Avro in beeld: prominente figuren uit het omroepleven. de nieuwe studio’s, het kantoorgebouw en de plek, waar het nieuwe kantoor zal verrrijzen. Voor de „Oude Haagsche van 1836" heeft Wubbo de Jonge 6 oude bouwwer ken geteekend, dateerend uit de 16e en 17e eeuw, beginnend met den Cuneratoren uit Rhenen. De vereeniging „Oost en West" hier ter stede heeft een kalender doen verschijnen met teekeningen van den be kenden teekenaar Menno van Meeteren Brouwer Deze teekeningen geven 4 Ne- derlandsch-Indische onderwerpen "toeer, benevens één uit Suriname en één uit Curacao. De verkoopactie is ondernomen om diegenen te helpen, die door het ver broken contact met de beide Indiën in moeilijkheden zijn geraakt. Bij Ai. E. Kluwer te Deventer verscheen „Technische Knutselwerkjes voor jongens” door Robert Helman In de serie „Weten en Kunnen” van de N.V. Uitgevers Mij. „Kosmos”. Amster dam verscheen „Rozenteelt door amateurs” met vele foto’s en teekenin gen door J J. van der Windt. „Rots planten in den tuin” met fotogra fische afbeeldingen door Mien Ruys. „Snoeien van bomen en strul- k e n” met fotografische afbeeldingen door G Bleeker. Bij Van Holkema en Warendorf te Am sterdam zag in de serie Aesculaap’s D i e t-k ookboeken een practische handleiding voor de dieetregels, het licht ten gebruike bij allergische ziekten, asth ma, bronchitis, hooikoorts, ekzemen netel- roos en allergische maag- en darm stoor nissen door ir J. H. D Bertling met een inleiding van dr Willem Kremer. Bij de NV Urbi et Orbi Uitgevers maatschappij te Utrecht verscheen in de Practica-Encyclopaedische Bibliotheek „Insecten” door F. Evers, met een voorwoord van den president van de En- r ÓMl w (jo?®s -Heeren 1941” werd medegewerkt W. H. Beekenkamp, ds. E. H. dr h rndraad- ds- H- C van Deelen, ty J Honders, dr. J. C. Roose en ds. kalen ^eydner. Het bevat allereerst den «Uren er ter herdenking van de groote fi de- n van het Christendom en vervolgens ^ari Advent-Kerstbrief. Gewezen wordt Sy-J? °P de boodschap, welke de Alg. der Neo Herv. Kerk op 27 Oct. ter gemeenten zond, en die in de har de 00 duizenden weerklank vond. „Dat gegaa n van duizenden weer zijn open- I ‘n de v00r wat G°d ons geschonken heeft I Bereid .erk van Christus, dat duizenden I van ve2i^n om teru8 te keeren op een weg bjj h 6r doorgevoero individualisme, waar- «?ela,ng.. en de geestelijke welstand t® enkeling altijd wordt doorgedre- 2ender koste der gemeenschap, dat dui- I tucht/! ln gaan zien, hoezeer hun weg tot heid L°Osheid leidt en er geen ware vrij- U te estaat buiten God en Zijn Woord, I *ware tanktn aan den nood, die als een steed, - gmiging ever ons heengaat en die tiuiZen waarder zal worden, omdat tien- God "aen zelfs nu nog niet begrijpen, dat In ^eekt 'n dezen tijd”. k’Ues’e nze Getijden” worden veer medi- (Van'n tobeoen gegeven voor iederen dag Save v Dec 194ü—8 Febr 1941) met op- te lezen Schriftgedeelten en te Psalmen en üederen. In brochure-vorm zijn, als uitgave van ..De Veste” te ‘s-Gravenhage. versche nen „Waarheen Nederland’.het stenografisch verslag van een redevoering van Arnold Meijer, leider van Nationaal Front, en „Nederland en het nieuwe Europa”, een betoog van denzelfde. in welke beschrijving hij het Nederlandsche volk toeroept zich onder Nationaal Front te verzamelen en de doelstelling daarvan uiteenzet. In de laatstgenoemde wijst de schrijver er in het bijzonder op, dat de Nederlander in de eerste plaats zijn leider wil kennen aan diens beginselen en zich er van over tuigen, dat deze beginselen in overeen stemming zijn met den geest en het ka rakter van ons volk. Dien leider kan men kennen aan zijn beweging, een scha re van gelijkgezinden, die gezamenlijk hun strijd voeren met den inzet van heel hun persoonlijkheid en die uitslui tend het algemeen Nederlandsch belang voorstaan. In dit Nationale Front zat ieder de taak verrichten, die hem wordt aangewezen Tegenover den vroegeren partijenstrijd, die ons volk verdeelde, zal het vooropstellen al wat ons Nederlan ders vereenigt. Geen verschillen, van welke soort ook, mogen tot geschillen worden. Godsdienstige verschillen zullen nauwgezet worden geëerbiedigd, maar mogen geen rol spelen in de politiek Door voortdurenden toevloed en door- strooming van kader wordt de handha ving der beginselen gegarandeerd. De ga rantie, dat Nationaal Front niet ontaardt, ligt bij hen. die meemarcheeren De schrijver stelt een vast vertrouwen in de gezonde kracht van het Nederlandsche aan wiens ge- zal „Distributie gijn en pijn Het straat lied van 19141918. D. Wouters. Uitgevers Maatschappij Holland De heer Wouters heeft reeds eenige bun dels straatliederen doen verschijnen, die algemeen de aandacht hebben getrokken. Echte straatliederen, zoo uit het volk ont staan, zijn er thans niet meer. De liederen die thans gezongen worden, hebben hun componist en tekstdichters; de radio heeft zijn intrede gedaan en bovendien worden de bedelversjes bij honderdtallen voor een klein prijsje gekocht, al of niet voor zien van meelijwekkende mededeelingen in de brievenbussen gestopt De laatste serie van deze straatliederen zooals ze den heer Wouters bekend zijn, heeft hij gebundeld in een klein boekje, dat thans wel zeer actueel mag worden geacht. Het zijn liedjes waarin de distributie- maatregelen in de oorlogsjaren 19141918 gehekeld worden en vooral dr Posthuma het kind van de rekening is. „Dr. Posthuma leeft nog. en wij ver trouwen”, aldus de verzamelaar in zijn in leiding, „dat hij zich door dit boekje meer geamuseerd dan gekwetst zal gevoelen, te meer, waar deze liederen in de dagen, dat ze ontstonden hem wel niet onder de oogen- zijn gekbmen”. Het is een aardig boekje, dat, zoo de huidige distributiemaatregelen dit al niet gedaan hebben, herinneringen wakker roept aan een tijd, waarin de bon eveneens hoogtij vierde Zen-Boeddhisme, door Alan W Wats, vertaald door J. A. Blok. N.V. Uitg. Maatschappij /E. E. Kluwer, Deventer. Dank zij de in het Engelsch vertaalde boeken van prof. Suzuki over 't Zen- Boeddhisme is in het Westen de belang stelling voor dezen vorm van Boeddhisme wakker geworden. Bovengenoemd boekje geeft beknopt weer wat er onder Zen- Boeddhisme moet worden verstaan, hoe 't zijn oorsprong heeft genomen en het zich heeft ontwikkeld en welke de eigenaar dige kenmerken ervan zijn. Zen onthoudt zich van alle getheoreti seer, leerstelligheid en doode ring en eveneens buiten de godsdienstige hulpmiddelen. Het is niet gemakkelijk het begrip „Zen” te omschrij ven De schrijver heeft er zelf ook moeite mee „Zen aldus merkt hij op begaat nooit de fout leeringen te verwarren met wijsheid, want in wezen is Zen dat „iets", wat het verschil geeft tusschen een Boed dha en een gewoon mensch het is Ver lichting, onderscheiden van leer Als veel termen de» Oostersche filosofie heeft Zen in het Westen geen volledig aequivalent.” Het is een Japansch woord, afgeleid van het Chineesche Ch’an of Ch’an-na, dat op zijn beurt weer een verbastering is van Dhyana in het Sanskrit, dat gewoon lijk met meditatie wordt overgezet.’’ De schr. acht dit evenwel een misleidende ver taling Hij geeft de vqprkeur aan „ver lichting” maar zelfs aldus vertaald is Zen niet alleen Verlichting maar ook de weg tot bereiking daarvan. Humor, warsheid van zwaarwichtigen ernst en deftigheid, een zekere schalks heid bieden een der voornaamste punten „De strijd om het Ven”, door Hans Pennarts. Uitg. H Meu. lenhoff. Amsterdam op het titelblad zien we vroolijke, de zon gebruinde knapen een jolig gevecht leveren. Dit typeert als ’t ware den inhoud van het boek, waarin de twee partijen H.B.S.-ers elkaar de leiding be twisten, niet alleen op school, maar ook in hun vacantie. tijdens welke ze ieder aan een kant van het Ven in twee groepen kampeeren. De eene groep staat onder leiding van Bram, die zelfverzekerd en met een helder verstand begaafd iets tè veel de leiding tot zich .trekt, de an dere groep onder zijn concurrent Leo, een sloom uitzienden jongen, die het echter, door zijn buitengewone geestigheid en ge. vatheid, onder de jongens van Bram wint. Hoe de strijd zich ontwikkelt en een ein de vindt, moet men beslist zelf lezen, om zich te kunnen vermaken met de geestige wendingen en de echte jongensachtige branie, welke Hans Pennarts zoo goed heeft weten te typeeren. De illustraties van Hans Borrebach zijn uitstekend geslaagd „Journaliste”, door Emma Bug- bee Hollandia Drukkerij, Baarli jk (je ster-serie van de Hollandia Drukkerij te Baarn verscheen reeds eer der een roman voor oudere meisjes van de hand van de Amerikaansche verslag geefster Emma Bugbee, verbonden aan de New York Herald Tribune. De meis jes die Peggy ontdekt nieuws” hebben gelezen zuilen dan ook gaarne Peggy in haar verdere loopbaan willen Volgen Zij brengt het tot een vooraanstaande plaats en wordt verslaggeefster voor de gebeur tenissen in en om het „Witte Huis” te Washington. Als men weet, dat de ge beurtenissen in en om de residentie van den president den Amerikanen buitenge woon interesseeren, dan kan men ook be grijpen, dat Peggy heel wat beleeft De Nederlandsche bewerking is Willy Strijt TIJDSCHRIFTEN Het 64 bladzijden tellende Panorama Kerstboek biedt ’n schat van foto’s en verhalen, die de traditie getrouw in keu rigen diepdruk, soms ook in kleuren tot hun volle recht gebracht zijn. Uit den rijken inhoud noemen wij het beginartikel „Het Hollandsche Binnenhuis in de 17de eeuw”, dat verlucht met tal van welge slaagde reproducties een overzicht geeft van de karakteristieke schoonheid van het Oud-Hollandsche binnenhuis in de gouden eeuw; een goed verhaal van dr. A. J. Cronin „Een misverstand uit Liefde”; „Kerstmis” een vers van Martien Bever sluis, fragmenten uit de Gysbrecht van Aemstel, verlucht met kunstzinnige, rag fijn geknipte silhouetten door H. D. Voss; zeer goede teekeningen van Cees van Trigt bij ^n kerstverhaal uit het oude Rusland door Leni Swildens; Kindermode in de 19de eeuw (arme kindertjes!) door dra T. Klijnhout-Moerman, met gravure’s; Wat Nederland in het Zuiden aan historische kasteelen bezit, van de hand van jhr. dr E. van Nispen tot Sevenaer met tal van foto’s, en tenslotte een kerstverhaal van Isabel Moore, „Niets om te geven” Alles bijeen in winters lichtblauw omslag een waardevol kerstpresent In de Decemberaflevering van het „Haagsch Maandblad” schrijft dr ir M. D. Dijt over „De onttroning van het Goud”;: mr. dr. B. J. F. Steinmetz geeft zijn zienswijzen over „De Haagsche gemeentebegrooting voor 1941: een teeken des Tijds”; dr. A. Hulshof belicht de „Duitschers in dienst der Oost-Indische Compagnie”; dr. H van Loon vestigt de aandacht op de „Gedachten van Gaston Baty: Het Tooneel een tojale Kunst”; dr J. A. Vollgraff geeft eenige bladzijden uit een Journaal van zijn grootvader Willem Gerard de Bas, een Hagenaar van geboorte over „Een uitstapje naar Gent en een naar het slagveld van Waterloo in het jaar 1817”; dr. Josip S. Milicic zet zijn Joegoslavische impressies voort „Van de Hoofdstad naar de Eenzaamheid” (III) en tot besluit de „Maandschouw” door Tenax. „De Nieuwe Gids” thans verschij nend bij het Coöperatieve Uitgevers-be- drijf U.A. aan het Bezuidenhout 26, alhier opent met „Opmerkingen en Beschouwin gen” door dr. Lodewijk van Deyssel; dr. Alfred A. Haighton schrijft over den ,Heer der Schepping” en trekt „Leering uit Lebak”; Jeanne KloosReyneke van Stuwe geeft een artikel over „Feiten en Fantasieën” en behandelt samen met Louis Knuvelder de „Bibliografie”; van dezen laatste is tevens „De Weg naar Morgen”; Hélène Swarth publiceert een gedicht entrits „Winter”; J. van Oudshoorn een verhaal „Wolken, Land, Water”; Felix Timmermans zet zijn „Familiekroniek” voort, IJs. Vissel het verhaal van „De lachende Actrice”; Huib Herks beschrijft de „Opkomst en val van het Wereldrijk"; tot slot een aantal lichtsignaaltjes. De December-aflevering van „Pu blieke Werken” officieel orgaan van de vereeniging van directeuren van ge meentewerken, openbare werken, bouw en woningtoezicht en woningdienst uitge geven bij A. W Sijthoff’s Uitg. Mij te Leiden, opent met een artikel over „En kele bruggen in den Haag” door mgr F. R. Baumgarten en ir. M. H. Ekker. Zij constateeren dat de laatste jaren in onze stad gelukkig meer aandacht is besteed aan vormgeving en versiering der brug gen. Prachtige foto’s ook van beeldhouw werk leggen naast den tekst daarvan ge tuigenis af Ir. J. J. Fuijkschot. ingenieur Openbare werken schrijft over de nieuwe zand- en rondsilo op het terrein van de Gemeentereiniging in Haarlem. De clty- vorming schept in de toekomst althans „Handel nu’ door dr M. de Berne Uitg N.V Leiter-Nijpels. Maastricht In deze brochure wijst de schrijver op noodzakelijke verbeteringen, die reeds nu hier moeten worden aangepakt, en ook kunnen worden aangebracht, onafhanke lijk van de ontwikkeling der politieke ge beurtenissen. Hij heeft het oog in het bij zonder op de Arbeidsinspectie, die onvol doende geoutilleerd is en waarvan hij de kern zou willen maken van de toekom stige sociale bureaux. De beslissingen van de Arbeidsinspectie moeten steeds vallen tusschen het sociaal wenschelijke en het economisch mogelijke; "at het laatste be treft is het noodig te beschikken over zeer vele statistische gegevens, met het oog waarop bepaalde instructies moeten wor den gegeven Tusschen Arbeidsinspectie en Arbeidsbeurzen dient samenhang te be staan; in het berechten van overtredingen van de sociale wetten moet eenheid komen, hetgeen na een advies van het districts hoofd der Arbeidsinspectie op de hem toe gezonden processen-verbaal zal kunnen ge schieden Tenslotte houdt de schrijver een pleidooi voor het onderbrengen van het industrieele leven in corporaties of bedrijf schappen. De sociale bureaux, waarvan de Arbeidsinspectie de kern vormt, dragen zorg voor de uitvoering der verordeningen der bedrijfschappen In beroep wordt na den voorzitter <die advies uitbrengt) door den minister beslist. Hierdoor bereikt men: zelfbestemming in eigen kring, zuivere scheiding tusschen verordenende en uit voerige macht en spraak. Bij P Noordhoff te Groningen ver schenen: K K Rovers, Practisch boekhouden voor de Middenstand, deeltje I, 11e en 12e druk; K. K. Rovers, Practisch handelsrekenen, uit- rave B, voor de Middenstand, 2e en 3e druk; G J. Schras en C. J. Booster, Handelsrekenen voor de Midden stand, deeltje I, 3e druk; A. Swaan en mr. L. E. Pieters, Rechts- en Wets- kennis voor de Middenstand, 4e druk; B A Dijkstra en K. K. Rovers, Een voudige taaloefeningen bij be knopte handelscorrespondentie voor de Middenstand, 2e druk. Bij de uitgeverij „De Veste” te ’s-Gra venhage is verschenen de tweede druk van „Terug uit gevangeni s”, ge dachten over huisgezin en ras, gezag en vrijheid, kapitaalsophooplng en bezit loosheid en buitenlandsche politiek; een rede van Arnold Meyer, uitgesproken te Breda op 26 Mei 1938 op de eerste groote openbare vergadering na zijn gevangen schap, welke rede van den leider van het tegenwoordige „Nationaal Front” wegens de actualiteit der daarin behandelde vraagstukken is herdrukt, met enkele ge ringe wijzigingen om die actualiteit na drukkelijker te doen uitkomen. Bij W. J. Thieme en Cie. te Zutfen ver- Hoofdzaken der natuurkennis, door B. Swanenburg, met medewerking van dr. M. A' Ysseling en dr A. Schey- grond, deel I „Het menschelijk lichaam”, deel II „Natuurkunde voor meisjes”. Voor de Vereeniging van Uitgevers voor de Gemeente-administratie verscheen bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij van de Erven J. J. Tijl te Zwolle „Vorde ringen en inkwartiering Duitsche Weer macht. Toelichting op de verordeningen 49/1940 en 50/1940 van den Rijkscommis- saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, door mr. J Heusdens en J. P. Scheepmaker. „Een agrarisch front als landbouw-or- ganisatie” is de titel van een door dr. F. E. Posthuma, ex-minister van Land bouw, geschreven brochure, welke door het Nederlandsch Boerenfront is uitge geven. Hierin komt de schrijver na een historisch overzicht van de landbouwpo litiek ten onzent, tot de conclusie, dat de landbouwbelangen organisatorisch het best behartigd worden door één vereeni ging van allen, die direct of indirect met den land- en tuinbouw en de verwerking hunner producten zijn betrokken. Dit te vormen Boerenfront zal moeten uitgaan van de N.S.B., welke, naar de schrijver vande tegenwoordige constel- dille ^et?° de eeniKe vereeniging was. die Duitschland durfde eerstgeboorterecht bezit Om in ruimeren kring bekendheid te geven aan de uiteenzettingen van den commissaris-generaal voor Financiën en Econorme. dr H Fischböck betreffende de toekomstige ontwikkelingsmogelijkhe aen op economisch gebied hier te lande V?°r de ^^huishouding ue Ultgave bevorderd van een Nederlandsche vertaling van den tekst zooals deze in de .Deutsche Zeitung in In de vierde aflevering van den zesden jaargang van „Afkomst en Toe komst" (voortzetting van „Erfelijkheid bij den mensch” en van „Ons Nageslacht") welk tweemaandelijksch tijdschrift bij den uitgever Martinus Nijhoff te ’s-Gra venhage verschijnt, behandelt dr P J Waardenburg (te Arnhem) verder den biologischen ondergrond van de criminali teit en wijdt zijn beschouwing aan cri- mische tweelingen Met de studie van tweelingen wordt n.l een nieuw beginsel ingevoerd om voor allerlei verschijnse len het aandeel van milieu en erfelijken aanleg te bepalen en hierdoor kan veel ,1, duisternis worden ontstoken W H Mook (Groningen) schrijft over de vraag. Is muzikaliteit (muzikale begaafd- heid) erfelijk? Voorts bevat deze afle vering een samenvatting betreffende Bij N.V. Em. Queridö's Uitg Mij te Amsterdam is een rijmprent verschenen: „Ballade van den Boer” van J W. F Werumeus Buning. met een teekening van Jo Spier. Welke grootsche en hevige gebeurtenissen de wereldgeschiedenis ook kende, de boer, die zijn werk ziet als een opdracht van God. ploegt voort. Zoo heeft ieder mensch de hem van God gegeven taak te volbrengen op de hem aangewe zen plaats tot het oogenblik komt, waarop hij geroepen wordt Dit is de menschheid om wier ziel de wereld blijft bestaan Zoo is de inhoud van deze ballade, die treft door beeld en woordkeus, eenvoud en een krachtig rhythme. Jo Spier legde in zijn teekening de tegenstelling van den mensch die klein is en gebonden aan de aarde, maar groot door zijn roeping en zijn ge loof NIEUWE UITGAVEN Bij de uitgeversmaatschappij W. Thieme en Cie, Zutphen verschenen in de serie Kleine Bibliotheek voor de moderne talen „L’armure du Magyar” van Henri Bernay en „La mission de Slim Kerriga u” van Ludovic Bouti- non. Verder zagen bij denzelfden uitgever het licht het derde deeltje van „E n Route” door J J Kromhout v d. Meer en J P Polling, de Natuurkunde van het Vrije Vel d”. door dr. M Minnaert, „Besluit op de Winst belasting 1940” door M Scholtema, „P r e p a r e e r e n” door J U A Kroon en J G. Th varf Nes Van de methode voor het taal- en let- terkunde-onderwijs op de Ulo-school door R. Kuitert en A van der Wijden ver scheen bij J. B. Wolters een „Kort Overzicht der Grammatica” evenals het tweede deeltje van „Bloei maand” door Daan Deken, P C. J. Reyne en J. B. Ubink Bij L. J. Veens uit geversmaatschappij te Amsterdam ver scheen het „Eerste supplement op den Vijfden Druk van den Be- knopten Belastinggids” samen gesteld door dr M. J. H Smeets en J H Meihuizen Bij W P van Stockum en Zoon zag het licht „Besluit op de Winstbelasting 1940 Gids voor de P r a e t ij k” door Jan C W Polak lij alleen met de huishoudster achter, die voor haar zal zorgen, daar moeder eenige jaren geleden gestorven is. Hoe naar Sanny het vertrek van vader ook vindt, besluit zij haar tijd goed te gebruiken, flink te werken en vader te laten zien wat zij kan. Niet altijd lukt het haar, paar Sanny zet door en haar eerste expo sitie krijgt een goede critiek. Zij maakt hierdoor ook prettige relaties en met haar vriendin Kitty heeft zij buiten haar studie een gezellig clubje waarin we de ernstige Sanny ook van een andere zijde leeren kennen Natuurlijk heeft voor beide meisjes het verhaal een happy end en worden Sanny en Paul, Kitty en Niek twee gelukkige paren. Een goed boek voor oudere meisjes met houtsneden van R. Snapper „Liedjes" van Alex de Haas. N.V. Leiter-Nijpels, Maastricht. De meesten onzer lezers zullen Alex de Haas wel kennen. Ze hebben hem ge zien of gehoord op het tooneel. zijn itemgeluid is via den luidspreker all ehuis- kamers binnengedrongen. Zij kennen zijn pretentielooze liedjes, geestig vaak he kelend soms, nooit triviaal of overdreven sentimenteel Deze levensliedjes van de Haas zijn thans gebundeld De Haas schreef er zelf muziek bij, teekende zelf de illustraties, zong ze zelf. Kortom de Kaas is bij zijn liedjes alom tegenwoor dig. M. J. Brusse schreef bij een bundeltje van liedjes, welke menigeen zou willen bezitten, een zeer waardeerend voor- wöörd. Bij dezelfde uitgeversmaatschappij ver scheen de dertiende verbeterde en ver meerderde uitgave van het tweede deel van het „Engelsch Woordenboek” (Neder- van R ten Bruggen- „De ondergang van een impe rium" door Robert Briffault Uitgave W. J. Ort, alhier. Met sjpherpe pen hekelt Robert Briffault dit boek personen en toestanden, in En geland, die hij verantwoordelijk acht voor den staat, van zelfvernietiging, waarin dit tod volgens het oordeel van den schrij ver geraakt is. Een goed kenner van de togelsche geschiedenis, is hier aan het *°ord, iemand die volkomen bekend is ™et den gang van zaken en die geheel op w hoogte is van alle zetten op het im- «uilads.tisc^e schaakbord Alan Sinclair 'dlgwick heeft het boek van een commen- ??r.vt>0^z.ien, terwijl dr. T. Goedewaagen, ra ijlings benoemde secretaris-gene- V n Van het nieuwe departement voor oiivsvoorlichting en Kunsten, er 'n inlei- voor geschreven heeft. Dr. Goede- aagen laat hierbij een waarschuwend s.hooren tegen een neutraliteit van Anglo-philisme. die ons volk in -> enkel opzicht ten goede kan komen. on\®enzijdigheid waarmede Briffault zijn hij ehrWerP behandelt, sluit niet uit. dat narde waarheden uitspreekt, die den ing van den lezer verruimen hunrii

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15