HAAGSCHE COURANT De nieuwe belastingen 25 cent I INSULINDE KALENDER de voor Zaterdag 14 December 1940 STADSNIEUWS Concentratie in den BINNENLAND Een bijzondere aanbieding abonné's van de Haagsche Courant Radio-omroep De heffing van de loonbelasting VIJFDE BLAD GESTOLEN DE TEXTIELKAART EN HET JAAREINDE DOOR VERPLEEGDE UIT MILITAIR HOSPITAAL DE VERLICHTING VAN RIJWIELEN EN ANDERE VOERTUIGEN Ir. A. Dultois Standaardmodel voor lichtuitstralende aanduidingen GROOTÈ PARTIJ VERDOOVENDE MIDDELEN DOOR DE POLITIE IN BESLAG GENOMEN Belasting van de rechts personen De gemachtigde voor de radio-concentratie VOOR HET JAAR 1941 ELF VAN DIEFSTAL AFKOM STIGE FIETSEN ACHTERHAALD Stond klaar om verhandeld te worden Het op straat laten staan van voorwerpen Complot van drie daders in arrest No. 17751. in- aange- in- naar zal tegemoet De heer Dubois sprak bij be- Wj OPVOEDERSGILDE Vervolg van pag. 1. Maandag 16 December 10 uur af Wagenstraat 35—37 kan worden geen als i zal te Thans zijner echter Rechtspersonen Het zal geen verwondering wekken, dat, nu de belasting van de natuurlijke per sonen aanmerkelijk wordt verzwaard, ook de belasting van de rechtspersonen (naam- looze vennootschappen, coöperatieve ver- eenigingen. enz.) hetzelfde lot ondergaat. (Fot.o-archief) De Personeele belasting tijd worden afgeschaft. wordt aan deze belasting nog niet ge raakt. Opmerking verdient nog. dat de werk gevers alleen met de belasting op het loon te maken krijgen en niet zullen worden ingeschakeld voor de belasting op inkom sten buiten het loon. worden een roe* in de gezinnen. Nieuwe medewerkers. Aan de nieuwe programma’s zullen tal van nieuwe krachten medewerken. Reeds zijn maatregelen genomen om vele Neder- landsche artisten hierbij in te schakelen. Op deze wijze kan krachtig worden bij gedragen tot behoud van de Nederland- sche cultuur en tot ontwikkeling van het nationale volksleven. Ieder goed Nederlander zal dit moeten toejuichen. Een dergelijk groot plan kan slechts tot uitvoering komen, wanneer alle goede krachten, welke in ons volk aanwezig zijn, daarbij geordend worden en de mo gelijkheid vinden zich te uiten. Men moet hierbij wel bedenken, dat de concentratie-gedachte geen op zichzelf staand verschijnsel is. Algemeen voltrek- Bebouwde eigendommen Het derde van ,de bedoelde besluiten betreft de heffing van opcenten (met de tegenwoordige dus 120) op de aanslagen wegeYis bebouwde eigendommen en 100 extra-opcenten op de aanslagen wegens onbebouwde eigendommen. De aandacht zij er op gevestigd, dat het niet in de be doeling ligt, dat deze belastingverhooging op pachters en huurders mag worden af gewenteld. Waarde vermeerderingsbelasting Tenslotte nog een enkel woord over het vierde besluit. Dit regelt de heffing van een waardevermeerderingsbelasting van onroerende zaken, die tengevolge van de overschrijving van een stuk in de openbare registers, op een ander overgaan. De be lasting bedraagt 50 pCt. van de winst, in dien deze 3000 of meer beloopt. Is de winst minder dan /3000 dan bedraagt de belasting minder en wel 75 pCt. van de winst voor zoover die f 1000 of meer be draagt Bedraagt de winst ƒ,1000 of min der, dan is geen belasting verschuldigd. Winst is het bedrag, waarmede de ver koopwaarde van het onroerende goed op het tijdstip van overgang te boven gaat de verkoopwaarde, die het goed had op 9 Mei 1940. De bedoeling is de voordeelen te tref fen, die verkregen zijn door verkoop van onroerend goed, waarvan de waar de als gevolg van den oorlogstoe stand is gestegen. Het heffen van een flinke belasting terzake van die voor deelen verdient alle aanbeveling. In de eerste plaats is het logisch, dat zij, die deze bijzondere voordeelen genieten, daarvan een deel afstaan aan de ge meenschap, vooral ook omdat de waar destijging in vele gevallen mede een gevolg is van de vele uitgaven, die de Staat zich ter bestrijding van de werk loosheid en uit anderen hoofde ge troost. Levensloop van ir. A. Dubois de hoofdstam- worden. geven Toegestaan is slechts het laten stam van auto’s, wagens, karren, bakfietsen en motorfietsen, mits deze geplaatst zijn op den rijweg (niet op trottoirs dus) en voorzien van afgeschermde verlichting. Deze mogen ook, zonder licht, geplaatst worden op afgesloten parkeerterreinen, of op aangeduide parkeerplaatsen, die niet tevens als rijweg dienst doen. De afgeschermde verlichting voor par- keeren kan zijn, óf de gewone afgescherm. de verlichting,- doch dit mag alleen als het voertuig rechts van den weg staat, óf een afgeschermd parkeerlicht. Zoo’n parkeer licht bestaat uit een lantaarn, aan den linkerkant van het voertuig, die naar vo. ren wit en naar achteren rood licht geeft, als het voertuig rechts van den weg staat. Is het Voertuig links van den weg ge. plaatst, dan is het parkeerlicht aan den rechterkant, van het voertuig aangebracht en geeft naar voren rood en naaz ach. teren wit licht. Een andere verlichting mag een links parkeerend voertuig niet voeren. Deze zaken nu moeten worden geregeld, in aanrperking genomen de technische outillage, voornamelijk tot het bereiken van een geconcentreerde samenwerking op programma-gebied. Het is vanzelfsprekend, dat de huidige omstandigheden een krachtige stimulans leveren in de richting der toncentratie. Wat wil concentratie gan den omroep nu zeggen? Zij beteekent volledige vrijheid op godsdienstig gebied en verder „elck wat wils”. Zij moet daarbij een sterk samenvoegende functie uitoefenen, waarbij de tendens tot uiting komt om allen samen te binden, die Neder landers zijn en in alles wat in Neder land leeft. Vanzelfsprekend zullen de huisvrou wen met haar vele moeilijkheden van allen dag, hierbij niet vergeten wor den. Lichtbakken voor winkels, hotels, café’s, restaurants, theaters, bioscopen enz. Ter uitvoering van 8 sub. 4 der Ver ordening No 212/1940 dd. 23 Nov. j.l. van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied maakt de Rijks- inspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen het volgen de bekend Teneinde de zakenwereld zoo snel mo gelijk een lichtbak ter beschikking te stel len, welke aan de voorschriften voldoet en om tevens ongelukken te voorkomen, welke mogelijk zijn, wanneer men dergé lijke lichtbakken zelf vervaardigt (brand- Rijk en gemeenten Het ligt voor de hand, dat de finan- cieele verhouding tusschen Rijk en ge meenten door de invoering van de nieuwe belasting en de afschaffing van de ver schillende opcenten en van de gemeente fondsbelasting geheel overhoop wordt ge worpen. Er zal een nieuw systeem moeten worden opgebouwd, hetgeen een taak zal zijn voor het komende jaar. Binnenkort is er een nieuwe verordening te verwach ten, welke aan de moeilijkheden, waarvoor de gemeenten zich bij haar begrootingsar- beid thans geplaatst ziet, komen.' ken zich in ons land eenheidsvormingen, welke een redding beteekenen van onze hoogste nationale en cultureele goederen. De verdeeldheid, welke steeds op het gebied van den omroep heeft bestaan, heeft vaak het peil der programma’s ge- schaad. Met eenvoudige uitvoeringsmogelijk heden kan thans het beste worden ge geven op een schaal, welke vroeger on denkbaar was. De verdieping van"het radio-programma, waarbij het beste op cultureel- en religieus gebied geboden kan worden, is thans een zeer reeële mo gelijkheid. In de tweede plaats zal zoodanige be lasting de prijsstijging van onroerend goed tegenhouden. De belasting wordt, het zij nadrukkelijk herhaald, alleen geheven in dien onroerende goederen worden ver vreemd. Dan toch wordt het voordeel ge noten. Het Duitsche voorbeeld Een Duitsche zegsman voegde hieraan nog toe, dat de nieuwe belastingwet geving aansluit op de grondgedachten van de Duitsche belastingen. Deze grondge dachten hebben een sterken socialen in slag, doordat de kinderaftrek zeer aan zienlijk is en ook doordat de grenzen van het belastingvrije inkomen, althans voor gezinnen met kinderen, gunstig liggen. Niettemin moet men in het oog hou den, dat het hier in ieder geval om een oorlogsbelasting gaat, zoodat de druk on mogelijk voor iedereen gering kan zijn. Daarbij moet worden opgemerkt, dat de Nederlandsche belastingdruk nog niet het peil van de Duitsche belastingen heeft bereikt. 6. Op straat laten staan van voorwerpen. Bij nacht mogen voorwerpen (roerende goederen) auto’s, wagens, karren, motorfietsen, bak fietsen, rijwielen, rijwielrekken, kisten, vuilnisemmers, doozen, enz. enz. op straat blijven, staan. Radio en pers tenslotte, nog eenige woorden over de verhouding van radio en pers. Hij gaf de verzekering, dat er geen sprake van is, dat hierbij een geest van concurrentie zal optreden. In tegendeel. Pers en radio hebben ieder een eigen specifieke taak cn uitdrukkings wijze en kunnen elkaar op velerlei ge bied aanvullen. Op een vraag, in welken vorm zich deze concentratie in den omroep zal voltrek ken, deelde ir. Dubois mede, dat deze vorm op het oogenblik nog niet vaststaat. Op Maandag 23 December a.s. om 2 uur zal in de zaal Arena, Nieuwstraat 18, een propaganda-vergadering worden gehouden van de groep ’s-Gravenhage. van het voor eenigen tijd opgerichte Opvoedersgilde. In deze vergadering zullen het woord voeren: dr. R. van Genechten, hoofd van het Opvoedersgilde. over; „De opvoeding der toekomst” en W. Terpstra, leider van de afdeeling Lager Onderwijs van het Op voedersgilde. over: ;,W-at wil het Opvoe dersgilde?” De positie van den werkgever Slechts de hoofdpunten van de nieuwe belasting komen voor bespreking in aan merking. Als laatste daarvan willen we de positie van den werkgever in oogen- schouw nemen. De loonbelasting als bij zondere heffingsvorm van de nieuwe in komstenbelasting, is daarom ook bijzon der, omdat de eigenlijke inning van de belasting niet door de belastingadmini stratie maar door den werkgever ge schiedt. Hij dient voor eiken werknemer een loonsbelastingkaart aan te leggen, Jaarop hij de gegevens die voor het te heffen bedrag aan belasting van belang zijn, (b.v. de groep waartoe de werknemer behoort, het aantal kinderen) aanteekent. Deze gegevens vindt hij vermeld in een opgaaf (z.g. werknemersverklaring) die de werknemer hem in tweevoud moet ver strekken en op een formulier, dat de Werkgever hem ter hand stelt. De werk gever ontvangt de noodige formulieren en loonbelastingkaarten van den inspecteur Op de loonbelastingkaart worden door den inspecteur in voorkomende gevallen ook de hiervoor genoemde bedragen ver hield. die in aftrek van het genoten loon komen. De belasting over het genoten loon, eventueel verminderd met de door den inspecteur op de loonbelastingkaart 'ermelde bedragen, kan de werkgever vinden, door in de bij het besluit behoe dende loonbelastingtabel het overeen komstige loon op te zoeken en het daar achter vermelde belastingbedrag respec tievelijk voor de groepen 1, 2 en 3 in ’’nmerking te nemen. De belastingtabel die bij het besluit behoort, is een tabel vóór maandloonen voor loonen over een ander loontijdvak moet een herleiding Plaats vinden. Ten gerieve van de werk- ®evers worden echter tabellen voor ’dek-, dag- en uurloonen verstrekt. Werkgever en overheid Natuurlijk wordt hiermede een be- langrijke taak op de schouders van de Werkgevers gelegd, en uiteraard dient deze publiekrechtelijke taak naar be nforen te worden vervuld. De nieuwe lnkomstenbelasting zal in de toekomst aanmerkelijk deel van de Staats inkomsten gaan opbrengen en van de opbrengst zal weer een belangrijk op rekening van de loonbelasting omen. Er volgt uit, dat de werk- 5 ev?rs door de inhouding tot de juis- risn c. agen ke doen verloopen, r at aan een belangrijk deel van Den v0°d*gde middelen zullen hel- heiV°1 vertrouwen doet de Over- omL"n beroeP °P alle werkgevers, er ZIJ er van overtuigd is, dat zij noXïT?. prij.s op zullen stellen het van ee te ^raSen voor het behoud standen «ezon<l«n financieelen toe- en ook,an den Nederlandschen Staat, zijn ten kP d*ze wijze werkzaam te bate van de gemeenschap. Vervolg van pag. 1. Drie groepen. De belastingplichtigen zijn daartoe gedeeld in drie groepen. Groep I omvat de ongehuwden, die geen kinderaftrek genieten en den leeftijd van 65 jaaT nog niet hebben bereikt. Groep II omvat de gehuwden, die geen kinderaftrek genieten en de ongehuwden, die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Groep III omvat de gehuwden en onge huwden, die kinderaftrek genieten. De aftrek is niet beperkt’ tot minderjarigen; ook voor meerderjarigen is aftrek moge lijk. n.l. indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onder houden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid. Deze verhooging is gegoten in den vorm van opcenten op de winstbelas ting, te heffen op de aanslagen over de Jaren, aanvangende met of na 1 Januari 1940. In het algemeen zullen 200 opcenten aantal wordt 150 voor die waarvan meer bedraagt gestorte kapitaal. kende telefoniezender door de N.S.F de effectenbeurs, werd gebouwd en exploiteerd. Kort daarna nam hij initiatief tot het installeeren van radio-omroepzender te Hilversum Hij was daarna gedurende een viertal jaren werkzaam als adviseerend ingenieur bij de Rijkscommissie voor werkverrui ming, terwijl hij zijn relatie met den Nederlandschen Omroep behield als voor zitter van het comité van omroepvereeni- gingen. Bij de oprichting van de Neder landsche Omroep-Zender-Maatschappij N.V. Nozema in December 1935 werd hij tot directeur dezer N.V. benoemd. Van haar oprichting in 1925 af ver tegenwoordigde hij den Nederlandschen Omroep in de Union Internationale de Radiodiffusion, het contactorgaan van de Europeesche omroeporganisaties. Ir. Dubois nam voorts deel hetzij als ex pert der Nederlandsche Regeering, hetzij als vertegenwoordiger der Union Inter nationale de Radiodiffusion, aan de Radio- telegraaf- en telefoonconferenties te Praag, Madrid, Kopenhagen, Luzern en Cairo. Na van 1932 af voorzitter van de pro- gramma-commissie van de U.I.R. geweest te zijn werd ir. Dubois in 1-937 tot voor zitter der Union Internationale de Radio diffusion gekozen. Voorts is ir. Dubois voorzitter van het Nederlandsch Radio Genootschap, Ware grootte 24 x 34 c.m. Evenals andere jaren hebben wij weer beslag kunnen leggen op £en zeer fraai uitgevoerde Deze kalender, vervaardigd naar origineele fotos van ons Indië kost voor onze abonné’s slechts De reportage Ook snelle en uitgebreide reportages uit binnen- en buitenland zullen iederen Nederlander in staat stellen mede te leven met de belangrijkste feiten, welke zich in eigen land en daarbuiten voordoen. Bijzondere aandacht wordt besteed aan het aankweeken van deskundigen, wie gaarne geluisterd zal worden. De goede krachten die er reeds zijn, zullen worden benut. Zoo zal de omroep worden een instru ment van geestelijke verheffing, ontwik keling en ontspanning en zal hij tevens worden een V't” vriend en raadgever Deze speciale premie, Welke van uitsluitend aan ons hoofdkantoor, afgehaald, ZOOLANG DE VOORRA’AD STREKT wordt in een beperkt aantal exemplaren uitgegeven^ zoodat het aanbeveling verdient, spoed te betrachten. Hiervoor gelieve men gebruik te maken van den BON, welke afgedrukt wordt in di| nummer op pag. 2 van het 5e blad. ABONNÉ’S BUITEN DEN HAAG KUNNEN EEN exemplaar toe gezonden krijgen tegen den prijs van 0.40 pel’ exemplaar door storting op giro 12500 of betaling per postwissel. kelde In December 1930 nam hij als di recteur der N.S.F. ontslag, vervolgde zijn studie te Delft en behaalde aldaar het ingenieursdiploma (electrotechnisch genieur). worden geheven. Dit echter verminderd tot vennootschappen, enz. de winst óver eenig jaar niet dan 8 pCt. van het de en slot Daarna verwijderde de man zich en nam een op dezelfde laan onbeheerd staand heerenrij wiel weg, dat hij naar een stalling bracht. Daarna is hij naar de Oltmansstraat gegaan en ont vreemdde daar een tweede rijwiel, dat hij meenam en een eind verder voor een huis plaatste. Om half drie kwam het vreemdsoor tig heerschap weer op de Genestetlaan terug en wilde de fiets, welke hij het eerst hier had gezet, weer meenemen. Nu had Dinsdag j.l., des middags om 1 uur, zagen burgers op de Genestetlaan een man loopen. die aan de hand een rijwiel met zich mee voerde. Zijn gedrag was zóó, dat men meer dan gewone aandacht aan dezen persoon, die blootshoofds was en een pleister boven den neus droeg, be steedde. Voor een der perceelen aan Genestetlaan plaatste hij het rijwiel deed het op Zooals gemeld, is ir A. Dubois noemd tot gemachtigde voor de concen tratie van de radio-om?oepvereenigingen in Nederland. Ir. Dubois, tot nu toe directeur van de Nederlandsche Omroep-Zender-Maat schappij N.V. NOZEMA te Amsterdam, is geboren te Almelo, 3 November 1887, In 190'4 werd hij toegelaten als adelborst 3e kl. tot het Instituut voor de Marine, welke instelling door hem vier jaren later als adelborst le klasse werd ver laten, waarna hij aan boord van de Tromp” een zeereis via Ngd.-Indië naar Japan en China maakte. Teruggekeerd in ons land werd ir. Dubois ingedeeld bij den Marine-Radiodienst. In 1910 werd hem op zijn verzoek eervol- ontslag ver leend, waarna hij zich aan de Technische Hoogeschool liet inschrijven. Tijdens de mobilisatie werd ir. Dubois, die zich vrij willig ter beschikking had gesteld, ge detacheerd bij den inspecteur der Genie en belast met de leiding van den Radio- telegrafischen Dienst der Landmacht, welke door hem geheel georganiseerd werd. In 1917 volgde zijn benoeming tot directeur der Nederlandsche Seintoestel- lenfabriek te Hilversum, waarvan hij mede-oprichter is. In deze betrekking nam hij het initiatief tot het oprichten van den radiobeursdienst en den radio persdienst, waartoe aanvankelijk de be- op ge- het een en stichtte hij den Hilversumschen Draad- loozen Omroep (H.D.O.), waaruit zich ons tegenwoordig omroepwezen ontwik- hij pech, want de eigenaar sloeg alarm en zette een achtervolging in onder het geroep „houdt den dief”. Met behulp van enkele burgers wist men den dief te overmannen en over te geven aan de politie. Het bleek te zijn de 23-jarige timmer man H. W; de J. Tusschen 1 uur en half 3 heeft hij kans gezien twee rijwielen te stelen en op bezoek te gaan bij een dok ter om zijn voorhoofd, waaraan hij een verwonding had gekregen bij een kort tevoren plaats gehad hebbende vechtpar tij, te laten verbinden. Ook in de Ellecomstraat had de J. een dag tevoren een fiets gestolen, waarop zich een koffer bevond. Hierin vond de politie een overhemd, dat toebehoorde aan dengeen, wiens koffer, zooals men zich zal herinneren, Zondagavond j.l. op het Staatsspoorstation was gestolen. In aansluiting op de arrestatie van de J. werden aangehouden de 51-jarige schilder T. T. en diens 18-jarige zoon, die monteur van beroep is. Gedneen maakten zij er een bedrijf van, onbeheerd staande fietsen te stelen. T. sr. is een goede bekende vai) de politie. Ook zijn 82-jarige moeder maakte .van het complot deel uit en bij een huiszoeking te naren huize vond men een groot aantal rijwiel- onderdeelen en enkgle slagnummers, welke men op gestolen fietsen pleegt aan te brengen. In totaal heeft men 11 rijwielen weten te ‘achterhalen. Acht er van had men verkocht aan een rijwielhandelaar die volkomen te goeder trouw is ®e*^est'. Hem maakte men wijs, dat nel nier ging om fietsen, welke op afbetaling waren gekocht en waarvan de betaling ontijdig was gestaakt. Voor 5 rijwielen werd een prijs van 145 gemaakt terwijl twee andere voor resp. f 30 en 2b aan den man werden gebracht. Gemaakte kosten Doordien de loonbelasting van 't loon wordt ingehouden en dus ’t uitbetaalde loon maatstaf voor de inhouding moet zijn, zal men zich afvragen hoe het nu moet gaan met kosten die men heeft moeten maken om de inkomsten uit de betrekking te ver werven (b.v. aanschaffing van gereed schap, boeken en dienstkleeding, contribu. lies voor vakvereenigingen. enz.) en met persoonlijke verplichtingen (rente van schulden, periodieke uitkeeringen). waar van de werkgever niet. weet. Welnu, bij bet opstellen van het belastingtarief der loonbelasting is er van uitgegaan, dat iederen werknemer een bedrag van 100 per jaar aan zulke kosten besteedt. Dit be drag is bij de berekening van de bij een bepaald loon verschuldigde belasting, in mindering van het loon gebracht. Is ^it bedrag van 100 in een bepaald geval te laag, dan kan de werknemer tot den in specteur over zijn woonplaats het verzoek richten om op de loonbelastingkaart (zie bieronder) een bedrag aan te teekenen, dat als hoogste kosten in mindering van het loon kan worden gebracht. De werk, gever dient dan de belasting in te hou den, die blijkens de belastingtabel ver. schuldigd is voor een loon gelijk aan het genoten loon verminderd met het door den inspecteur aangeteekende bedrag. Buitengewone lasten Het kan verder voorkomen, dat de werk nemer buitengewone lasten heeft, die zijn draagkracht aanzienlijk beïnvloeden, b.v. onderhoud van kinderen waarvoor hij geen kinderaftrek geniet, onderhoud van ouders of schoonouders of broers en zusters, uit gaven wegens ernstig of langdurige ziekte van hemzelf of van gezinsleden, sterfgeval, invaliditeit, enz. Ook in zulke gevallen kan de werknemer den inspecteur verzoe ken aanteekening op de loonbelastingkaart te stellen, dat een bepaald bedrag wegens buitengewone lasten in mindering van het loon kan worden gebracht, en waarmede dus de werkgever rekening, moet houden. Zooals gezegd, moet dè last buitengewoon zijn en moet hij een daadwerkelijken invloed op de draagkracht van den be lastingplichtige oefenen. Dit laatste nu men moet nu eenmaal een maatstaf aan leggen wordt eerst geacht het geval te zijn, indien die buitengewone lasten 10 pCt bedragen van het geschatte jaar- lijksche loon, nadat dit is verminderd met de vermoedelijke kosten tot verwer ving en de vermoedelijke persoonlijke ver plichtingen en 10 pCt. van het loon voor ieder kind waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Dat er nog tal van wielrijders zijn, wier fietsverlichting niet aan de eischen voldoet, blijkt uit het aantal processen verbaal, dat gisteravond cn vanochtend door de politie is opgemaakt. Niet min der dan 75 personen kregen een bekeu ring en in 33 gevallen werd het rijwiel in beslag genomen. Een ieder overtuige zich terdege, dat de verlichting van zijn fiets zoodanig is, dat er bij de con trole, welke zeer intensief geschiedt, geen aanmerking op gemaakt kan worden. Nog tal van misverstanden blijken er te bestaan omtrent de bepalingen op het voe ren van licht aan voertuigen en op het op straat laten staan van voorwerpen. Hoe het moet zijn Hieronder volgt een overzicht, vende hoe het wel moet. 1. Tweewielige r ij wielen (fiet sen): voorzijde, een lantaarn, wit of geel achtig licht, hetzij verkregen met een of ander goedgekeurd middel (kap, scherm, lampje, enz.) gemerkt I.L.B. Nohet zij voorzien van een eigengemaakt, on doorschijnend kapje, waarin een spleet van 3 x 0.4 c.m. in de bovenste helft van het glas, deze spleet moet haar boven af gedekt zijn (luifeltje). De lantaarn moet eenigszins voorover hellen doch niet te veel, daar anders het nadere* van de fiets door een tegenligger of voetganger niet kan worden waargenomen. Achterzijde een lantaarn, rood licht, voorzien van Rijkskeur no. geplaatst op, het witte achterspatbord, en afgedekt naar boven. Voor dit afdekken wordt veel gebruik gemaakt van een stukje binnen band; dat kan voldoende zijn, mits het niet doorschijnend is en mits het niet versleten, gescheurd of verwaarloosd is. Een stukje blik is veel beter. De toegelaten maximum snelheid bij nacht is 10 k.m. per uur (dat is een zeer matig tempo). 2. Driewielige rijwielen (bak fietsen): voorzijde: 2 lantaarns ter weers- PUNTEN 1—40 BLIJVEN OOK NA 31 DECEMBER GELDIG; BONNEN A EN AA LOOPEN DIEN DATUM AF Ter beantwoording van vragen, Welke ons bereiken, deelen wij na informatie ter bevoegde plaatse mede, dat de punten 140 van de textiel- kaart ook na 31 December a.s. geldig blijven, dus ook gedurende de maand Januari. De bonnen A en AA van de textielkaart van het hoofd van het ge zin. waarbij eveneens kaart vertoond moet recht- op een winterjas of winterman tel. Zij hebben echter geen langeren geldigheidsduur dan tot en met 31 December a.s. Losse bonnen zijn niet geldig. gevaar), heeft de Rijksinspectie bovenbe doeld een standaardmodcl voor een een- voudigen lichtbak vastgesteld cn uitge geven. De werkteekening en beschrijving van dit 'standaardmodel staat ieder ter be schikking en wordt onmiddellijk toegezon den tegen storting of overschrijving van 0.25 op het gironummer 36340Ó van den Comptabele der Inspectie Luchtbescher ming. Heerengracht 23, ’s-Gravenhage. Lichtbakken, die volgens de voorschrif ten van dit standaardmodel worden ge maakt. kunnen zonder verdere vergunning gebruikt worden. Andere uitvoeringsvormen voor lichtuit stralende aanduidingen zijn wel mogelijk, doch moeten dan, voordat ze worden aan gewend. ter keuring worden aangeboden aan de Rijksinspectie bovengenoemd. Voor de industrie worden met het oog op fabriekmatige vervaardiging van licht- uitstralende aanduidingen nog technische .Voorschriften betreffende het gebruik van lichtuitstralende aanduidingen van beperkt belang” uitgegeven. Ieder wordt, onder herhaalde herinne ring aan-de gevaren, verbonden aan het zelfvervaardigen van electrische gebruiks voorwerpen, aangeraden, lichtbakken al leen door vaklieden te laten maken en aanbrengen. Belangrijk is, dat voor lichtuitstralende aanduidingen alle andere kleuren buiten .het voorgeschreven donkerblauw niet meer gebruikt mogen worden. zijden geplaatst, eischen; als bij gewone fiets. Achterzijde: 1 lantaarn, rood licht, geplaatst linkerachterzijde. afscherming als bij gewone fiets. Maximum snelheid 10 k.m. per uur. 3. Handkarren en paardenwa- g e n s voorzijde 2 lantaarns, ter weers zijden geplaatst, wit of geelachtig licht. Deze lantaarns moeten afgeschermd zijn, zoodanig, dat een spleet van 5 a 8 x 1 c.m. open blijft. Een stormlantaarn, die naar alle kanten licht geeft, is verboden. Als men stormlantaarns gebruikt, plaatse men deze in een kistje (deksel tegen brandge vaar met blik of asbest bekleeden); in dat kistje aan den voorkant een spleet van genoemde grootte maken; achterzijde 1 lantaarn, rood licht, links achter te plaatsen. Ook deze mag niet naar alle kan ten licht geven, doch slechts naar achte ren. Een stormlantaarn in een kistje met een kleine opening (b.v. rond gaatje van 1 a 2 c.m is voldoende. De toegelaten maximum-snelheid bij nacht is 5 k.m. per uur (paarden dus stap voets) 4. Motorr ij tuigen op 2 wielen: voorzijde: 1 lantaarn (koplamp), wit of geelachtig licht, afgeschermd, hetzij door een goedgekeurde kap (I.L.B. No. hetzij door ondoorschijnend afdekken van de lantaarn, waarbij een spleet van 5 a 8 c.m. bij 1 c.m. in het midden van het glas open blijft. Het Verdient aanbeveling die spleet naar boven af te dekken door een luifeltje. Vert of papier zijn in het alge meen niet voldoende; zoo mogelijk kappen toepassen. Maximum lichtsterkte 35 Watt. In de bebouwde kom mag uitsluitend met gedimd koplicht gereden worden; groot licht mag daar in het geheel niet ge bruikt worden, ook niet om knipperseinen te geven; achterzijde1 lantaarn, rood licht, afgeschermd naar bovea. Maximum lichtsterkte 10 Watt. De toegelaten maximum-snelheid nacht bedraagt 25 k.m. per uur. 5. Motorr ij tuigen op meer dan 2 wielen voorzijde.: 2 lantaarns (koplam pen), eischen als boven onder 4 vermeld. Rijden met stads- of parkeerverlichting is verboden; achterzijde1 lantaarn, rood licht .afgeschermd naar boven, geplaatst links achter, eischen als boven onder 4. Twee achterlichten, ter weerszijden ge plaatst. is ook toegestaan. Richtingaanwijzers en stoplicht worden normaal gebruikt; men beperke het ge bruik tot den noodzakelijkèn tijdsduur (richtingaanwijzer niet noodeloos laten uitstaan b.v.). De toegelaten maximum-snelheid nacht is 25 k.m. per uur. De politie had de lucht gekregen, dat gistermorgen op het emplacement van het Staatsspoorstation een partij mor phine zou worden verhandeld. Maatre gelen werden getroffen teneinde te be werkstelligen, dat de buit in beslag zou kunnen worden genomen en de verkoo- per niét zou kunnen ontsnappen. De op zet is geslaagd en de rechercheurs kon den tot de arrestatie overgaan van een voormaligen wachtmeester van het Ne derlandsche leger. Deze droeg een actetasch .bij zich, waarin zich niet minder dan 448 am pullen met morphine bevonden. Het lag in het voorpemen deze ampullen Voor ƒ2.50 per stuk te verkoopen. Voordat de kooper kwam opdagen, sloeg de po litie haar slag. De aangehoudene verblijft sinds en kele aanden als loopend patiënt in het Militair Hospitaal. Ook hier werd door de recherche een onderzoek ingesteld en zoo werden in een kast, welke in gebruik was bij den wachtmeester, nog 3 doozen met cocai- netabletten, 25 morphinetabletten, 43 opiumtabletten benevens een aantal tu bes en tabletten met verdoovende ge neesmiddelen 'aangetroffen. Deze ge- heele partij was uit het Militair Hospi taal ontvreemd; zij is thans door de politie in beslag genomen. De voorma lige wachtmeester is in bewaring ge steld.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 17