HAAGSCHE COURANT De invoering van Persoonsbewijs p: Landbouwgereedschappen den Noord-Oostpolder voor U STADSNIEUWS BINNENLAND NEDERLANDSCH-INDIE Zaterdag 14 December 1940. DE AFZETMOGELIJKHEDEN EN FINANCIERING DER INDISCHE LANDBOUW- BEDRIJVEN to «R' DERDE BLAD Het treinverkeer Bouw van nieuwe Hervormde kerken den een of gesloten De Noordoostpolder De thee De financiering VIJF EN ZESTIG JAAR GEHUWD wet- JAPAN EN NEDERLANDSCH-INDIE Het vertrek van Josjizawa Plannen voor kerkbouw te Rotterdam REEDS LANG WENSCHELIJK GEACHTE MAATREGEL WORDT EER LANG DOORGEVOERD BRAND IN KETELHUIS OP TUINDERIJ Het zal nog wel geruimen tijd duren, voordat de Noord-OosLpolder droog zal zijn. De landbouwgereed schappen echter zijn reeds aangekomen. Zij worden voorloopig in de groote kapschuur, welke aan de haven van de Oude Zeug (d.i. de haven van de Wie ringermeer) staat, opgeborgen (Polygoon) KENNISGEVINGEN LAAT GEEN VOORWERPEN VAN WAARDE OP ONBEHEERD STAANDE RIJWIELEN ACHTER HET SLOT VAN DE TWINTIGSTE INDISCHE LANDBOUWWEEK KANARIETENTOONSTELLING IN „AMICIT1A” CREMATIE E. ARRIAS Restauratie van de beroemde Sint Laurens komt het eerste aan de beurt W8 MkiW'-'ió dat door deze 1933 sinds is volledigheid WIE ZAG DEZE AANRIJDING? No. 17751 van de (Polygoon) Op 12 Januari e.k. hoopt het echtpaar J. Kuiperde Niet, Visschershof 15, Scheveningen, het niet alledaagsche feit te herdenken, dat het 65 jaar ge leden in het huwelijksbootje is gestapt. Beiden zijn ruim 86 jaar oud richte vragen Nederlandsche van de naar -i die, in zekere Jansen, Pietersen stadsbedwelmer werd genoemd, het laatst toe heeft hij zijn taak bracht en ik wilde hartgrondig TOKIO, 13 December. (Domei.) Ken- kitsji Josjizawa, de buitengewone ge zant voor Nederlandsch-Indië, vertrekt vanmiddag om 12 uur aan boord van de „Nisji Maroe” naar Batavia. Op Maandag 2 December j.l„ des na middags omstreeks 4 uur, werd in de Charlotte de Bourbonstraat ter hoogte van perceel 6. een bejaarde dame door een tra nsportrij wiel aangereden, tengevolge waarvan zij ernstig letsel bekwam. De commissaris van politie van den Justitiee- len Dienst C, verzoekt getuigen, die deze aanrijding hebben gezien, zich te melde® aan zijn bureau, Javastraat 18, alhier, De rubber Hij deed uitkomen, dat het alleen in economisch opzicht zin heeft om de Ned.-Ind. rubber apart van de rest te beschouwen, omdat in tebhnisch opzicht Bevolkingsregister. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende, doet binnen vijf dagen na zijn verhuizing binnen de Gemeente daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur. Den ingezetenen wordt indachtig ge maakt. dat de met de controle voor het Bevolkingsregister belaste ambtenaren steeds voorzien zijn van een onderschei- dingsteeken, dat desverlangd moet worden getoond. i Voordeelen Dat een maatregel als deze voor de bevolkingsboekhouding met al wat daar aan vastzit groote voordeelen van tech- nischen aard biedt, spreekt vanzelf, doch Een bewoonster van de Nicolaas Tulp» straat, die gedurende enkele oogenblik- ken haar rijwiel voor een winkel aan de Copernicuslaan had geplaatst, moest bij haar terugkomst tot de ontdekking ko men. dat haar tasch, geborgen in de stuurtasch, was verdwenen. De tasch werd teruggevonden in een ledigen vuil nisbak. doch de inhoud, waaronder een portemonnaie met 3, was verdwenen. Dit geval toont weer duidelijk aan, hoe gevaarlijk het is, voorwerpen van waar de. op onbeheerd staande rijwielen ach ter te laten. wijl een kleinere kerk, een kapel eigen lijk, gedacht is in de nabijheid van het Lischplein. Restauratie van de Groote kerk kost minstens drie millioen gulden Een ruwe schatting toont aan, dat met den herbouw van de Sint Laurens of Groote kerk meer dan 3 millioen gulden gemoeid zal zijn, waarbij dan komen de enorme kosten voor de restauratie van het overgebleven nog bruikbare materiaal, zooals de marmeren kunstschatten en het beroemde koperen hek, dat alleen reeds den waarde vertegenwoordigt van ruim 30.000. Moeilijk zal het zijn in Neder land een beeldhouwer te vinden, die het kostbare gebeeldhouwde marmer, zeer heeft geleden, kan herstellen. Tenslotte is het verlies van het be roemde orgel onherstelbaar. In de Zuider- kerk betreurt men in het bijzonder het verlies van een aantal fraaie gebrand schilderde ramen van den kunstschilder M. J. Richters. Gelukkig zijn de werktee- keningen hiervan in de kelders van het administratiegebouw van de Sint Laurens bewaard gebleven, zoodat men hiervan later wellicht gebruik kan maken. De Zuiderkerk vertegenwoordigde voorts een waarde van 6 ton en de Westerkerk nog eens 3 a 4 ton. Tenslotte vernemen wij. dat het in de bedoeling van de gecommitteerden ligt, terstond met den herbouw van een der kerken te beginnen. Overigens wacht de restauratie van de Sint Laurens nog op de vaststelling van het bedrag, dat door het Rijk zal wor den bijgedragen. De koffie De heer M. W. Fleury hield daarna een voordracht over het onderwerp ,,De afzet van Nederlandsch-Indische koffie”. Allereerst de vraag De laatste dag van de twintigste Indische Landbouwweek, welke in het Koloniaal Instituut te Amsterdam ge houden is. was vooral aan de afzet mogelijkheden der producten en aan de financiering der Europeesche land bouwbedrijven gewijd. Als eerste inleider sprak dr. ir. R. Houwink, directeur-generaal van de Rubberstichting te Delft, over De af zet van Nederlandsch-Indische rubber. De eerevoorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Bond voor Kanarieteelt en Vogelbescherming, de heer H. Heffener, opende vanmorgen in „Amicitia” een ten toonstelling van kanarie’s, die voor het grootste deel eigen kweek zijn van de 3 ’s-Gravenhaagsche vereenigingen „De Ka narievogel”, ..Kanaria” en „De Kleurka- narie”. De beste prestaties in den kana- riezangwedstrijd werden geleverd door de vogeltjes van den heer K. Hermsen. Zij wonnen in klasse I, 4 vogels eigen kweek 1940, met 346 punten en 3 stamharmonie en verdienden tevens in deze klas den eereprijs. In klasse II, 2 vogels eigen kweek 1940, won D. Bruin; in klasse III, 1 vogel eigen kweek, H. C. Zorn; in klasse IV, open klasse 4 vogels, wederom de heer K. Hermsen. Reeds als men op de gangen van „Ami citia’’ loopt dringt het vroolijke gezang van een paar honderd kanaries tot de ocren van den bezoeker door. Wie denkt, dat kanaries alleen maar geel zijn, kan op deze tentoonstelling de ontdekking doen, dat er ook witte, zwarte, btuine, groene en oranje kanaries zijn, om van de grijzen niet te spreken. Het is een zeer interes sante collectie, die ook voor den leek de moeite waard is om te |ien. Zij wil vol gens den voorzitter eveneens getuigen van het vele genot, dat het kleine vogeltje zoowel man als vrouw bezorgen kan. De tentoonstelling is alleen morgen, Zondag, nog geopend van 10—5 uur. fabriekmatige verwerking in sumptielanden toonde spr. welke moeilijkheden de Opbouw van den Sint Laurens in een passende omgeving Ir. Witteveen, de ontwerper van het nieuwe stadsplan, heeft de Sint Laurens eveneens in zijn plannen betrokken. In het nieuwe stadsmidden is aan de kerk met den toren een prachtige ruime plaats toegedacht. De huizen in de onmiddellijke nabijheid' zullen niet meer worden her bouwd, maar een ruim plein zal de hoofdkerk omgeven en men kan aanne men, dat zoowel aan de Zuidzijde nabij de Hoogstraat en aan de Westzijde geen huizen gebouwd zullen worden. Tegen over den grijzen toren heeft ir. Witteveen zich een prachtige waterpartij gedacht, en aan de Noordzijde zal, als het eenmaal zoover is, een nieuw kerkeraadsgebouw worden opgetrokken. Voor de Zuider en de Westerkerk ko men twee kerkgebouwen van geheel an deren aard in de plaats. Met de ver plaatsing van het Rotterdamsche wooncentrum is ook de plaats van de Zuiderkerk aan de Gedempte Glashaven overbodig geworden. Waarschijnlijk zullen op andere plaat sen twee nieuwe kerken verrijzen, die ongeveer 1200 menschen kunnen bevatten. Deze kerken zullen een zelfde karakter dragen als de Prinsekerk in Rotterdam, die ontworpen is door de architecten J. C. Meischke en Schmidt. Wanneer het nieuwe stadsplan bekend wordt gemaakt kan men ook gaan denken aan de ont werpen van deze kerken. Een kerk zal worden opgetrokken in het Oostelijk deel van de voormalige bin nenstad in de nabijheid van het Oost- plein, terwijl als plaats voor de andere kerk wordt aangegeven het oude Dier- gaarde-terrein nabij den Westersingel. Rekening houdend met een toekomstige uitbreiding bestaat het plan eenzelfde kerk op te richten nabij Overschie, ter- de Namiddagsocieteit in naai Schaakgebouw. De heer A. Grégoire memoreerde als voorzitter van dè Haagsche Ama- teurfotografenclub hoe de overledene ook van deze organisatie 20 jaar lang een zeer gewaardeerd bestuurslid was geweest. Bij het dalen van de kist speelde de heer J. Cantor, cellis, begeleid door den organist George Robert, Ave Verum van Mozart. De dochter van den over ledene, mej. ir. L. Arrias, dankte voor de belangstelling. VERVALSCHING MENSCHELIJKER- WUS GESPROKEN, ONMOGELIJK Gelijk bekend mag worden veronder steld zal binnen afzienbaren tijd (het juiste tijdstip is nog niet bekend) in Nederland voor de Nederlandsche be volking beven de vijftien jaar het persoonsbewijs, dat in de taal der af kortingen P.B. zal heeten, worden inge voerd. Niets bekend van het instellen van reisvergunningen In verband met de vele tot haar ge- deelt de directie der Spoorwegen mede, dat haar niets bekend is van plannen om de treinen alleen open te stellen voor personen, die in het bezit zouden zijn van een reisvergunning in anderen vorm. de rubbers uit de verschillende produc tielanden zich zoo weinig van elkander onderscheiden, dat ze volkomen elkaar heen gebruikt worden. Aan de hand van een film over de de con- toonde spr. aan, tot moeilijkheden de bestaande variabiliteit, vooral die in de vulcani- satiesnelheid bij de fabricage van rub- berartikelen leidt. Aangegeven werd, welke middelen ter verbetering reeds zijn voorgesteld en welke kansen deze bieden. Zoolang het niet mogelijk is de niet-rubberbestanddeelen reeds op de onderneming practisch geheel en tegen geringe kosten te verwijderen, ziet spr. voorloopig het eenige heil in een bij elkaar sorteeren door den ver werker der rubbers tot mengsels met een standaard-vulcanisatiesnelheid, 'een methode die thans bij groote fabrieken algemeen wordt. plaats Het antwoord op die vraag luidt dan „Grootendeels door tus- schenkomst van de in Nederlandsch- Indië werkzame exporthuizen en/of van de hoofdkantoren van die export huizen in Nederland”. Daarna gaf spr. een overzicht de consumptiegebieden, waarheen Indische koffie wordt afgezet, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat die kof fie haar weg vindt naar vrijwel alle markten van eenig belang. Waarborg tegen vervalsching de vingerafdruk Het persoonsbewijs, dat ook de maat schappij tegen minder betrouwbare indi viduen wil beschermen, heeft voor die taak slechts zin, indien het volstrekt be trouwbaar is. Daaraan is de grootste aan dacht besteed.. Iri dit stadium kan daar omtrent niet meer worden meegedeeld dan dat het persoonsbewijs met alle mo gelijke waarborgen tegen vervalsching zaï worden omringd. Het zal dan ook veel moeilijker na te maken of te vervalschen zijn dan het paspoort. Menschelijkerwijze gesproken zal geknoei met het persoons bewijs ronduit gezegd onmogelijk zijn Een der pijlers waarop zijn onaantast baarheid voor fraudeurs berust, is de /vingerafdruk. De vingerafdruk bindt den mensch onafscheidelijk en onverwissel baar aan zijn persoonsbewijs en deze af druk, vereenigd met de foto, is wederom op zeer vernuftige wijze beveiligd tegen iedere poging tot fraude. Het geheele Nederlandsche volk zal er zich mee moeten verzoenen, dat ieder vingerafdrukken zal moeten laten nemen, doch de volstrekte algemeenheid van den maatregel ontneemt daaraan de minder prettige bijgedachten, die tot dusver psy chologisch aan dit procédé verbonden waren. Welke vinger de eer zal genieten, is nog niet met zekerheid bekend. Voor ver blijfsvergunningen van vreemdelingen ge bruikt men echter thans hier den afdruk van den rechterwijsvinger en men kan het waarschijnlijk achten, dat ook de rechterwijsvinger op de plaat met dacty- loscopischen inkt en op de daarvoor aan gewezen plaatsen van het P.B. zal wor den gedrukt. De Nederlandsche bevolkingsboekhou ding met haar persoonskaartenstelsel be hoort tot de allerbeste, secuurste en voor de statistiek waardevolste ter wereld. Uit het bovenstaande kan men opmaken, dat deze instelling op het gebied van deze nieuwe materie, waarin eigen initiatie ven, die tot dusver Nederlandsche mono polies zijn, werden verwerkt, haar groo te reputatie ten volle zal ophouden en zelfs versterken. De laatste inleiding, welke gehouden werd in het kader van de twintigste Landbouwweek, was van jhr. mr. W. J. de Jonge, die sprak over„De financiering van de organisaties der Europeesche landbouwbedrijven onder invloed van de landbouwcrisismaat regelen in Nederlandsch-Indië”. Na zijn groote waardeering te hebben uit gesproken voor het werk der proef stations kwam spr. tot de tegenstelling tusschen de basis van financiering vóór en na 1932. Was die financiering vóór 1933 vrijwillig, daarna werden door middel van de crisis-cultuurwetgeving alle Europeesche rubber-, thee-, koffie-, kina- en cacao-ondernemingen verplicht de kosten op te brengen, welke ver bonden zijn aan de exploitatie van de proefstations, aan het werk der rubber consumptieresearch en aan dat der rubber-, thee- en koffiepropaganda. Tenslotte gaf spreker een overzicht van de werking der* crisiscultuurwet- geving sinds 1933. Bij het belichten der bevredigende werking legde hij tevens bijzonderen nadruk op de be dachtzame wijze, waarop geving steeds gehanteerd is. Handha ving der wetgeving, die reeds tweemaal verlengd is, wordt in het belang van alle daarbij betrokken partijen geacht. Na afloop van de rede van jhr. de Jonge nam de voorzitter der regelings- commissie, de heer T. A. C. Schoevers. het woord voor een slotrede, waarin hij allen, die medegewerkt hadden aan de totstandkoming van dit zoo geslaagde congres zijn hartelijken dank betuigde. Gistermiddag is brand ontstaan in het ketelhuis van een tuinderij, gelegen aan den Nieuweweg 24 te Loosduinen. Boven den ketel hing een groote partij touw, voor het opbinden van tomatenplanten, te drogen. Dit touw nu heeft, door de groote hitte, vlam gevat. Het vuur deel de zich mede aan het dak en op een ge geven oogenblik sloegen de vlammen naar buiten. De zoon van den eigenaar, die den brand ontdekte, wist door het geven van water met behulp, van een tuinslang, het vuur te dooven. Voor na- blussching zorgde het personeel van de motorspuit van het bureau Archimedes- straat. De schade bleef 'beperkt tot een gedeelte van het dak. In de Mei-dagen zijn behalve enkele kostbare katholieke kerken in de oude binnenstad van Rotterdam, ook drie be kende Nederlandsch Hervormde kerken verloren gegaan. Gelukkig staan van de bekendste en de uit kunsthistorisch oog punt belangrijkste kerk, de toren en de vier machtige muren nog overeind: de vele eeuwen oude Sint Laurenskerk met den befaamden Sint Laurenstoren, die het eenige groote historische bouwwerk was. bleef in Rotterdam voor het nageslacht bewaard. Ook de Zuiderkerk, die aan de Ge- dempte Glashaven stond, die, ofschoon minder bekend dan de Sint Laurens, een ongeveer honderdjarige belangwekkende geschiedenis achter den rug heeft, is ver dwenen, evenals de Westerkerk aan de Kruiskade. Hiermede mist de Ned. Her vormde kerk drie van haar vijf kerken in het centrum. De twee kerken, welke behouden zijn gebleven, zijn de Prinsen en de Koninginnekerk in Blijdorp, beide specimina van moderne kerkgebouwen. Ook de Noorderkerk bestaat nog. Of schoon het college van gecommitteerden met het verlies dezer gebouwen een aan zienlijken financieelen slag heeft gekre gen, heeft men reeds spoedig de handen ineengeslagen, teneinde al het mogelijke te doen om het kerkelijke leven in Rot terdam voortgang te doen vinden. Onmtd- dellijk na Mei werd overleg gepleegd met Monumentenzorg, en den gemeentelijken technischen dienst. Gebleken is, dat zoo wel de St. Laurenstoren, waarvoor de gemeente Rotterdam moet zorgen, als de monumentale kerk, kunnen worden be houden. In de naaste toekomst staat de kerke lijke gemeente heel wat arbeid te wach ten. Men heeft het noodig geoordeeld eenige bescheiden fondsen te kweeken voor den herbouw van de St. Laurens en daartoe heeft de kunstfotograaf van Agtmaal te Baarn een serie fraaie foto’s afgestaan, welke verkocht worden, evenals vergrootingen van andere foto’s en repro ducties van een fraaie ets van Roeland Koning. waarvan het origineel berust op het Raadhuis te Rotterdam. Men stelt deze te Rotterdam en binnenkort ook te den Haag en' in andere steden ten- toon. De gemeente Rotterdam zorgt voor aen toren en men kan als vaststaand aanne men, dat Monumentenzorg met adviezen van de Ned. Hervormde gemeente de restauratie van het kerkgebouw op zich zal nemen. Onder veel belangstelling heeft in het crematorium op Westerveid de crema tie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den heer Ij. Arrias, in leven arts alhier. Aanwezig waren Dr. A. Tuckermann, P. E. Roeiants, tandarts, J. Gounent gepens. O. Ind. ambtenaar, C. Durang, G. van Tongeren, G. H. Goethart, leer- aar gem. H.B.S., J. V. van Linschoten, J. van Proosdij, ir. H. J. Herbig, G. W. J. Zittersteyn, A, Grégoire, Zr. D. Kram en zr. T. Koster van het Di aconessenhuis Bronovo, H. J. Colen- brander, allen alhier, Jan Goedkoop, E. B. van Lier, C. Hanedoes, H. C. Wi- chers Holth, allen te Amsterdam, G. Os kam te Rotterdam e.a. Allereerst sprak een broeder van den overledene, die zeide, dat deze niet al leen een dierbare broeder, maar ook een oprecht vriend voor hem was. Spr. herdacht den ontslapene als een man van veelzijdige kennis, geliefd bij zijn patiënten om zijn kalmte, oprechtheid en toewijding. Hij was geen man van gezelschap, van de sociëteit, hij zocht zijn ontspanning op hooger niveau. Als bestuurslid van de Schaakclub en als schaker werd hij gewaardeerd, in de muziek en de fotographie bracht hij het tot gewaardeerde prestaties. Als schil der en als teekenaar maakte hij veel goeds. Zoo was hij een man van grooten kunstzin, maar dat alles eischte veel van hem. Dr. A. Tuckermann sprak woorden van afscheid en dank namens het Diaconessenhuis Bronovo en herdacht hoe de overledene 35 jaar daaraan ver bonden was geweest, zoodat Bronovo een deel van zijn leden en hij een deel van Bronovo werd. Toen hij als eer steling zich specialiseerde als narcoti- seur, werd dat nog als nevenbedrijf ge zien. Hij heeft dat opgevoerd tot een kunst en uitgebreid, zoodat hij wel de "Tot vol dank zeggen voor alles, wat hij voor Bronovo geweest was. Groot was zijn liefde voor ons huis. Het werk van dr. Arrias zal een mooie herinnering blijven. De heer K. J. Nieukerke voerde na mens de Schaakclub Discendo Dissimus het woord. Mede namens den voorzit ter bracht spr. den overledene dank voor aljes, wat hij voor de vereeniging heeft gedaan. Hij was een der voor naamste oprichters. Door de stichting van het Nationale Schaakhuis is dat een groote plaats gaan innemen in het schaakleven. De heer J. W. J. Zittersteyn, voor zitter van den Ned. Schaakbond, sprak namens talrijke schaakvrienden. De heer J. Gouwentak sprak namens de Namiddagsocieteit in het Natio- besprak de heer Flcury' „Hoe vindt die afzet De distributiestamkaart zal dan van een functie worden ontheven, voor welke zij eigenlijk niet was bestemd en de com binatie van haar twee functies was voor de bevolking soms een vervelend in convenient, vooral op de dagen, waarop broodkaarten, textielkaarten enz. enz. moesten worden gehaald. De bevolking kan er dus slechts bij gebaat zijn, dat de stamkaart weer onttroond wordt en terug keert tot haar oorspronkelijken staat, die van een legitimatiebewijs, dat wettigt tot het verkrijgen van bepaalde rechten en dat ook door anderen, als huisgenoo- ten voor het halen van distributie bescheiden, kan worden gehanteerd. De instelling van het persoonsbewijs omvat een plicht en een recht. De plicht bestaat hierin, dat ieder, die volgens de desbetreffende voorschriften is of moet zijn opgenomen in één der bevolkings registers van het bezette Nederlandsche gebied en die den leeftijd van 15 jaar heeft overschreden, verplicht is een te zijnen name gesteld geldig persoonsbewijs in bezat te hebben. Het recht op een Nederlandsch persoonsbewijs (dit recht kan soms immers een voorrecht zijn kan alleen ontleend worden aan het feit, dat men in één der Nederlandsche be volkingsregisters is opgenomen. JJat dit bewijs wordt ingevoerd in een tijd, waarin Nederland bezet gebied is, mag niet tot de gevolgtrekking leiden, dat het persoonsbewijs te onzent niet Sinds lang wenschelijk werd geacht In tegendeel, reeds sinds 1940 was hier, ook gezien de gunstige ervaringen wan het eenzelvigheidsbewijs in België, in de be trokken ambtelijke kringen de wensche- lijkheid van de invoering van een der gelijk bewijs ingezien en zoo was het persoonsbewijs, zij het in zeer langzaam tempo, ook hier ,,op komende wegen”. De oorlogsomstandigheden hebben het- tempo zeer verhaast, doch in wezen heeft men te doen met een maatregel, welke door de Nederlandsche bevolkingsambte- naren reeds vele jaren werd voorgestaan en die men als één der gunstige gevolgen van een op zichzelf weinig gunstige om standigheid kan beschouwen. Het laatste gat in den dijk gedicht Gistermiddag twee uur is het laatste gat gedicht van den dijk rondom den Noordoostpolder. Hiermede is thans de ruim vierenvijftig kilometer lange dijk gereed gekomen en de polder, ruim 47.000 h.a. groot, afgedamd. Het werk begon in Mei 1936, toen op Urk werd begonnen met den aanleg van een werk- haven. Op 3 October van het vorige jaar werd het laatste gat in den dijk tusschen Lemmer en Urk gedicht, waar door het isolement van dit eiland werd opgeheven en de Friesche kust door middel van een dijk met Overijsel werd verbonden. Op 13 November j.l. werd het Zwolsche diep afgedamd en moest de scheepvaart langs het nieuw gegra ven scheepvaartkanaal worden omge legd en gistermiddag is tenslotte de laatste operiing in den dam gesloten. Om negen uur was er nog een opening van ongeveer veertig meter lengte. Er stond geen stroom en er was slechts weinig wind, zoodat het werk kon be ginnen. Zoodra het gemaal te Lemmer, dat het verst gevorderd is, gereed is, kan met het leegmalen van het nieuwe gebied worden begonnen. Nadat vervolgens een korte middag pauze gehouden was, sprak de heer W. S. Hoogerwerff over „De afzet van de Nederlandsch-Indische thee”. De spreker wees er op, dat het niet mogelijk is om over den afzet van de Nederlandsch-Indische thee beschou wingen te geven als daarbij de thee van de andere productielanden geheel buiten bespreking gelaten wordt. De Nederlandsch-Indische thee heeft immers geenszins een monopolie, als b.v. bloembollen uit Nederland of kina van Ned.-Indié en hoewel Ned.-Indië een behoorlijk kwantum van den wereldthee-aanvoer levert, is Ned.- Indië de jongste van de belangrijke producenten. Van de drie hoofdsoórten thee be handelde spr. alleen de zwarte thee. De heer Hoogerwerff gaf daarna een opsomming van de hoofdverdeeling der soorten in een verkort overzicht de voornaamste producenten in laatste vijftig jaren, waarbij voren komt de groote achteruitgang van China’s thee-export tot op een derde, terwijl Japan’s export op onge veer hetzelfde peil bleef. Met eenige cijfers werd verduidelijkt hoe Ned.-Indië onder de twee jonge groot-producenten Britsch-Indië en Ceylon geklasseerd dient te worden, en welk aandeel Ned.-Indië deze eeuw in de toename van den totalen wereldaan- voer had, n.l. van nog geen 3 pCt. in 1900 tot 17 pCt. in 1938. of zoo iets heeten, zoodat zekere hotels bij voorkeur ’s nachts heele Jansen- en Pietersenverzamelingen herbergen, ten minste volgens het nachtregister, dat dis creet en geduldig is. het minderjarige meisje, dat van huis weggeloopen is, de flesschentrekker, die in hotels onder allerlei valsche namen logeert, dineert en dan verdwijnt, de man, die een auto huurt op den naam Jansen, en deze auto verkoopt, de man, die de posterijen of de bank tracht op te lichten op een der ontelbare variaties in het genre, de man, die voor een ander een gevan genisstraf gaat uitzitten, een broodwin ning, waarbij het mes aan twee kanten snijdt, de industrieele spion, de man, met den knappen kop, die voor een ander examen gaat doen, De toepassingen zijn uit te breiden, ge lijk reeds gezegd, en ook in meer tragi sche omstandigheden, als het identificee- ren van lijken, of van verongelukten, kan het persoonsbewijs goede diensten bewij zen, Tenslotte zij opgemerkt, dat de onder vinding in België heeft geleerd, dat daar van op crimineel gebied een preventieve werking uitgaat. In dat opzicht zijn de er varingen ook bij het voorloopig identi teitsbewijs hier te lande reeds gunstig en de politie is er in zeker opzicht „opge togen” over. Het opgeven van valsche na men bij bekeuringen, de sport der bruta- len, behoort vrijwel tot het verleden men kan dit als een meer theoretische aangelegenheid beschouwen, Waarbij men in het dagelijksch leven weinig belang heeft. Dat men nu echter overal en in alle omstandigheden dadelijk en onweer legbaar kan bewijzen, dat men degene is, voor wie(n) men zich uitgeeft, kan in het practische leven van groot belang zijn. Wat had men vroeger op dit gebied? Men had verschillende mogelijkheden, van het paspoort tot het visitekaartje. Het visitekaartje was populair, maar het beteekende weinig. Hoeveel detective romans en oplichterstrucs berusten niet op dat simpele kaartje, dat zich in ver keerde handen bevond! Gewoonlijk werd het dan door ,,het eerlijkè gezicht” of een gedistingeerd gelaat ondersteund, maar het geloof op de basis van het eer lijke gezicht alleen zal wel spoedig tot het verleden behooren. Uit. de invoering van de persoonsbewij zen kunnen heel wat vereenvoudigingen voortvloeien. Om te beginnen zullen de formaliteiten bij verkiezingen (oproepin gen enz.) belangrijk eenvoudiger kunnen worden. Verder zullen rentekaarten, arbeids kaarten, vrijvervoerbewijzen, legitimatie bewijzen voor politie- en ander overheids personeel of personeel van andere zaken in veel gevallen overbodig worden, om enkele voordeelen te noemen. Ook als reispapier ter vervanging van paspoort of Bewijs van Nederlanderschap zal het in rustiger tijden gewaardeerde en goed- koope diensten kunnen bewijzen. Het per soonsbewijs, dat vijf jaar geldig is, zal immers normaliter 1 kosten. De be lasting heeft er ook belang bij, want er zijn nog altijd personen, die er op een of andere manier in geslaagd zijn voor den fiscus „niet te bestaan”, tengevolge waarvan de anderen, weer wat meer die nen te betalen Dezulken worden door de mazen van het net der bevolkingsboek houding nu met zoo goed als onfeilbare zekerheid gevangen. De menschen, die een rijvaardigheidsexamen willen afleg gen, en daarvoor een uittreksel uit het be volkingsregister moeten halen (en beta len) zullen van deze formaliteit ook ont heven kunnen worden, want het persoons bewijs is een veel beter middel ter voor koming van fraude. Zoo is het aantal toepassingen zeer groot. Enkele gevallen van menschen, die het moeilijk krijgen, zullen wij nog op sommen, zonder op eenige volledigneia aanspraak te maken. Moeilijk wordt het voor:, den heler, ,die bij het invullen van z j register met fictieve namen zien niet P het eerlijke voorkomen van de dieven z kunnen beroepen. voor het jongetje van zestien jaar, a graag een film, die slechts is goedgekeu d voor personen boven de achttien jaar zou willen zien en het bioscooppersonee om den tuin leidt., door te beweren, da hij ,,al lang” achttien is. voor jeugdige heertjes, die de dranK- wet willen ontduiken en voor de kaste leins, die het met de leeftijdsgrens met zoo nauw nemen voor de lieden, die wel eens in een, tel uit logeererl gaan en L— omstandigheden altijd J- Z A

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9