F ransche regeeringswijziging No. 17752. 1940. evechten bij Solloem Vergeet het niet Bloedige Bardia en g' VERDUISTEREN Maandag 16 December. Italiaansche luchtmacht in actie Afrika buitenlandsche zaken Flandin minister van Laval afgetreden Beperkte Duitsche luchtactie JAARVERGADERING VAN DEN N.S. LEHRERBUND IN DEN NIEDERLANDEN WEIHNACHTSMARKT DER N.S. FRAUENSCHAFT DEN HAAG De strijd in Heden van 5.27 uur n.m. tot 9.45 uur v.m. Dokterstelefoon: Het Duitsche Weermachtbericht EENSCHOTELGERECHT Zondag op het Lange Voorhout Ziekenfondsleden De Volharding No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Britsche kruiser getorpedeerd f Maan: 16 Dec. op 7.40 u. n.m. 17 Dec. onder 11.13 u. v.m. op 8.45 u. n.m. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No, 12500 Mislukte luchtaanval op Berlijn s i 5 V 5 V V 5 V Rede van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart Door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart geopend Een mislukking voor Engeland COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: gisteren onze deelen. Londen Noord- dan voldoen wij aan de opdracht van het volk en in hoogsten zin aan die van den Schepper. Het 191ste communiqué van het Ita- liaansche hoofdkwartier van 15 dezer luidde „Na de ontruiming van Sidi el Bar- rani, die Zaterdag, op den zesden dag van den grooten slag, plaats vond, heb ben de Italiaansche en Engelsche troe pen van den ochtend tot den avond aanvallen gedaan, die leidden tot bloe dige gevechten in het woestijngebied van Forte Capuzzo (Solloem) en Bar dia. ft s A ft A A A ft A ft A A ft ft A ft A ft A ft ft ft ft A ft A ft A ft A A A A A Van 1—5 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. bemanningen maken van Vice-presidentschap in Frank rijk opgeheven De onder bevel van korvettenkapitein Ferragutti Carlo staande duikboot „Neghelli” heeft voor de Egyptische kust een vijandelijken kruiser van het type „Southampton” getorpedeerd en tot zinken gebracht. Stad in de Midlands gebombardeerd Gisteravond waren verscheidene for maties Duitsche gevechtsvliegtuigen on derweg, die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bombar deerden, aldus het D.N.B. De toestellen konden, beschermd door het wolkendek, onbelemmerd door den Britschen afweer, hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met groote trefkans -door de openingen in de wolken laten vallen. Weer werd de bewolkte hemel door een zee van Vlammen beneden hel verlicht. De eerste terugkeerende bemanningen konden reeds melding maken van 30 groote brandhaarden. tefeuille en in het kabinet-Sarraut (van Januari tot Mei 1936) minister van buiten landsche zaken. Sedert dien bekleede Flan din geen ministersfunctie, doch bleef ijverig aan den politieken strijd deel nemen. Vliegtuig tot landing in Zuid- Slavië gedwongen. Een Grieksche verkenner, die boven Zuid-Slavisch grensgebied vloog, werd Za terdag door 2 Zuid-Slavische jagers bij Bitolj (Monastic) tot landen gedwongen. De bemanning van 2 personen, een lui tenant en een sergeant-majoor werden ge ïnterneerd en het vliegtuig onder scherpe bewaking gesteld. Luchtalarm te Londen „International News Service” meldt uit Londen, dat Zaterdagavond het eerste alarm reeds te half zeven werd gemaakt. Duitsche bommenwerpers vlogen op groote hoogte boven West-Engeland. Men hoorde talrijke ontploffingen, waarschijn lijk door bommen veroorzaakt Vliegtuigen boven Noord-lerland Volgens een Reuterbericht heeft het Britsche ministerie van veiligheid mede gedeeld dat in den vorigen nacht vlieg tuigen boven Noord-lerland zijn waar genomen. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen vijandelijke militaire objecten in het ge bied van Gallabat gebombardeerd. Aan de grens van den Soedan bedrijvigheid van patrouilles en artillerie. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op eenige plaatsen in Erythrea zonder slachtoffers te maken of aanzienlijke schade aan te richten. Vermaning van MacDonald aan Engelsche moeders De Engelsche minister voor openbare gezondheid. MacDonald, heeft de Engel sche moeders gewaarschuwd, niet met haar kinderen naar Londen terug te keeren, daar de toestanden in de hoofd stad nog zeer somber zijn en men er geen onderdak kan vinden. Vervolgens richtte de minister zich tot de lieden, die hun buren bij luchtalarm weigeren in huis te nemen. Een dergelijke Jhouding. aldus MacDonald, is een misdaad, die even zwaar is, als wanneer men onderdak zou weigeren aan naar huis keerende troe pen. De levensloop van Flandin. De tot minister van buitenlandsche za ken benoemde vroegere ministerpresident Flandin is in April 1880 in Parijs geboren. Op 25-jarigen leeftijd werd hij tot afge vaardigde gekozen, nadat hij tevoren ge promoveerd was tot doctor in de rechten. In den wereldoorlog diende Flandin bij het luchtwapen. In 1920 werd hij als onder staatssecretaris voor de luchtvaart in de regeering opgenomen. In de volgende ja- ren was hij vele malen minister van han del, minister van financiën en minister voor openbare werken. Na den val van het kabinet-Doumergue werd Flandin de vorming van de regeering opgedragen. Het kabinet-Flandin, dat de politiek van Dou- mergue na de onlusten van 6 Februari 1934 voortzette duurde van 19 November 1934 tot 31 Maart- 1935. In de hieropvolgende regeering-Laval (Juni 1935) werd hij minister zonder por- Italiaansche tegenstand wordt krachtiger Het A.N.P. meldt uit Belgrado. De Ita- haansche tegenstand wordt van dag tot “ag krachtiger en men kan reeds zeggen, dat het den Italianen gelukt is, den Griek- schen opmarsch tot staan te brengen. Ita- ',aansche vliegtuigen hebben in verschei dene golven de stad Pogradedsj en den straatweg tusschen Pogradedsj en Koritza Rebombardeerd. Zaterdagavond werden uit ae richting van Koritza verschèidene zware Zonder ophouden werden aanvallen en tegenaanvallen gedaan. De slagvelden zijn bezaaid met groepen vijandelijke pantser auto’s en gevechtswagens, die in brand staan. Doch de druk der vijandelijke strijd krachten is niet vertraagd. De luchtmacht is met den bewonderenswaardigen offer zin, die haar kenmerkt, opgetreden en heeft zonder onderbreking gebombardeerd en gevochten. Bij de gevechten van Za terdag hebben onze jagers 11 vliegtuigen neergeschoten. Luidens aanvullende inlich tingen is het aantal vijandelijke vliegtui gen, dat op den voorgaanden dag werd neergel.aald, tot 12 gestegen, 6 onzer bom menwerpers zijn niet teruggekeerd. De vijand heeft de bases te Bardia en Tripoli gebombardeerd. Boven de laatste stad zijn 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Volgens een bericht uit Vichy heeft maarschalk Pétain tijdens den mi nisterraad van Vrijdagavond de regeering uitgenoodigd af te treden, opdat een wijziging van het kabi net tot stand kan komen. In de nieuwe regeering zal Pierre Etienne Flandin het ministerie van buiten landsche zaken op zich nemen. De huidige minister van buiten landsche zaken, Pierre Laval, is afgetreden. De kabinetsreorganisatie zou een uitvloeisel zijn van meeningsver- schillen op het gebied van de bin- nenlandsche politiek. Laval is ook als vice-president van den minis terraad afgetreden, zoodat hij niet meer de aangewezen opvolger van Pétain is, om welke reden een nieuwe constitutioneele acte is uit gevaardigd. van het waar- Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Aan het Grieksche front zijn in ver scheidene sectoren vijandelijke aanval len verijdeld door onze tegenaanval len, waarbij de vijand aanzienlijke verliezen leed. Onze luchtmacht heeft onophoudelijk doeltreffende aanvallen gedaan op Grieksche troepenconcen traties, ravitailleeringscolonnes en ge motoriseerde afdeelingen, waarbij rechtstreeks werd samengewerkt met de op den grond opereerende strijd krachten. Onze „Picchiatelli” (duik bommenwerpers) hebben kruispunten van wegen onbegaanbaar gemaakt en vijandelijke troepen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Andere formaties hebben een viaduct in de spoorlijn SalonikiAthene getroffen. ontploffingen gehoord. Men neemt aan, dat de Italiaansche vliegers Grieksche munitiedepots hebben getroffen. De Griek sche en Britsche vliegtuigen bombardeer den de Italiaansche stellingen aan den straatweg naar EIbasan. Ook de Grieksche bladen, die Zaterdag in Zuid-Slavië zijn aangekomen, consta- teeren, dat de tegenstand der Italianen steeds sterker wordt en dat de Italianen vooral in den sector bij Tepeleni verster kingen hebben samengetrokken. In den Noordelijken sector van het front is de Grieksche opmarsch tot staan gebracht Gisteravond hebben enkele Britsche vliegtuigen, gebruik makend van een dekking biedende weersgesteldheid, getracht, de Duitsche rijkshoofdstad aan te vallen. Door den krachtigen luchtafweer werden zij gedwongen, in Noordelijke en Zuidelijke richting bij te draaien. Slechts een paar vliegtui gen slaagden er in, boven een Berlijn- sche voorstad te komen, waar zij alleen vlugschriften hebben uitgeworpen. In de feestzaal van de Duitsche Ober- schule, Jan van Nassaustraat 112, heeft de National Sozialistische Lehrerbund in den Niederlanden gisteren zijn jaarverga dering gehouden. Gauhauptstellenleiter dr. Honsberg hield de begróetingsrede. Hij verwelkomde in de eerste plaats Rijks- commissaris Rijksminister dr. Seyss In- quart, dien hij dankte voor zijn groote belangstelling voor de jeugd en haar op voeding. Aan U, aldus dr. Honsberg, dan ken de onderwijzers op de Duitsche scholen in Nederland hun sociale verbete ring. Het is een mooi symbool, dat U ook de Nederlandsche leerkrachten op scholen in die verbetering liet Voorts verwelkomde spr. den Gauleiter en Reichswalter van den N. S. Lehrerbund Fr. Wachtler, den General Commissar en Leiter des Arbeitsbereiches der N.S.D.A.P. Schmidt, den Generalkommissar voon Be stuur en Justitie Wimmer, het opvoeders- gilde uit Zuid-Holland en andere provin cies met zijn leider mr. van Genechten en de vele Duitsche onderwijzers uit het geheele land. Wij willen kameraadschap tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk, welke zich zal uiten in een arbeidsgemeenschap. Als de Nederlander echt Nederlandsch en de Duitscher echt Duitsch is zullen beiden elkaar begrijpen. Naar uit Vichy gemeld wordt, is na het uittreden van Laval uit de regeering het vice-presidentschap zelf afgeschaft. Het Fransche staatsblad publiceert de samenstelling der nieuwe regeering. Deze verschilt slechts van de vorige, doordat Flandin minister van buitenlandsche zaken is geworden en Chevalier staatssecretaris voor openbaar onderwijs in plaats van Ripert, wiens ontslag is aanvaard. In den vorigen nacht zijn 3 vijandelijke luchtaanvallen op Napels gedaan. Er wer den bommen en brandbommen op de stad geworpen. In de haven is een marinevaar- tuig van middelbare tonnage getroffen. De schade is niet belangrijk. Een vijftigtal leden van de bemanning werd gedood of gewond. Een door een bom getroffen trei ter is gezonken. Branden op de boven verdiepingen van zekere woningen werden onmiddellijk bedwongen en gebluscht door het snelle optreden der brandweer, 8 bur gers zijn gewond. De bevolking heeft een Voorbeeldige houding aangenomen. Dr. Seyss Inquart over de taak van de opvoeders De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart wees op de opdracht, welke hij van den Führer kreeg, toen hij naar hier kwam. Deze bestaat in de eerste plaats in het behartigen der belangen van het Duitsche rijk en in de tweede plaats in het handhaven van de orde en het ver zekeren van het levensbestaan hier te lande. En ook dit laatste gaat den Führer zeer ter harte. Hij sprak zijn groote vol doening uit over de aanwezigheid van de vele Nederlandsche opvoeders en stelde in het bijzonder de taak van de Duitsche onderwijzers en leeraren in Nederland in het licht. Adviseerende vergadering wordt ingesteld. In een communiqué te Vichy wordt gezegd: In den loop van den minister raad van 15 December heeft de chef van den staat, maarschalk Pétain, zijn voornemen bekend gemaakt om een ad- vergadering in het leven te Geen aanleiding tot ongerust heid Tenslotte wijst het blad er op,' dat Italië in al de jaren, die aan den oorlog zijn voorafgegaan ontzaglijke dingen heeft gepresteerd en wel steeds opnieuw. De Engelschen gelooven daarom klaarblijke lijk, dat de Italianen sneller moe worden dan de Duitschers. De bezetting van Somaliland had hun eigenlijk een andere les hebben moeten zijn. En gelooven de Engelschen werkelijk, dat men in Duitsch- land zou toezien bij een afmatting van Italië? Juist den laatsten tijd heeft de Britsche propaganda uit het feit, dat Duitschland niet in Griekenland heeft 1 men in Berlijn de Italianen „in de modder” wil laten zitten. In tegenstelling tot Engeland denkt men in Duitschland echter ook in mili taire dingen nuchter. Naar Duitsche op vatting geven de gebeurtenissen, zoowel in Griekenland als in Egypte geen aan leiding tot bezorgdheid. Dit oordeel wordt geveld in volkomen bekendheid met het Italiaansche oorlogspotentieel. Misschien geeft dat dien Engelschen, die zich de juistheid der Duitsche militaire oordee- len uit Frankrijk nog herinneren te den ken en maakt dit hun mogelijk den toe stand te zien, zooals hij werkelijk is. De taak van de school De school heeft het bereiken van het doel van de politieke leiding van den Staat te dienen. Het leerplan en de leer stof worden bepaald door de vraag Wat bevordert het behoud der rassen en wat niet. Alleen het eerste kunnen wij gebrui ken Hieruit volgt onmiddellijk, dat wij afstand deden van de confessioneele school en één gemeenschappelijke school hebben gesticht. Nooit meer zal er een andere schoolheer zijn dan het Volk, d.w.z. de Staat. Wij hadden vroeger niet minder dan 350 onderwijzersbonden. Deze zijn alle vervangen door één. Wij allen zijn opvoeders van volk en ras. In ieder kind zien we knoppen en bloe sems van den boom van het Duitsche volk. De liberalistische idee hield in, dat de mensch het product was van het mi lieu, waarin hij opgroeide. Dat is echter niet waar. Onze kinderen moeten weten, dat in hun borst de sterren van hun lot liggen. De afkomst speelt geen rol meer, want alleen de prestaties zullen over den mensch beslissen. Wij opvoeders hebben tot taak, de waarden, die wij van onze voorvaderen ontvangen hebben aan onze kinderen over te brengen. Wij moeten steeds meer de trotsche vertegenwoordi gers van het Duitsche volk worden. Ieder opvoeder is een voorbeeld voor de kinde ren. Laten wij echter bedenken, dat ster ke levens slechts gevormd kunnen wor den door sterke, karakterkrachtige op voeders, wij moeten niet praten, maar V 5 V V v V v V V V V v V V V V s V v v s V V V V V <<«««««««««««««««««««««««<«<«v zetten om zich te handhaven, is het meest waardevolle voor de wereld. Spr. ging na of het Duitsche ras, hiermede bedoelde hij alle naties en volken, die ontsproten zijn van denzelfden Germaanschen wortel, vol doen aan deze twee voorwaarden. Bach, Haydn, Goethe, Schiller, Rembrandt, Nietsche en vele andere geniale figuren behooren tot het Germaansche ras. Is het denkbaar, dat de menschelijke cultuur op deze hoogte zou staan, als het Duitsche volk niet geleefd had Aan de tweede voorwaarde voldoet het Duitsche volk eveneens. De wereld spreekt van „het Duitsche wonder”, als het denkt aan wat het de laatste jaren volbracht heeft. Nog nooit is zijn kracht zoo zichtbaar gewor den. De ongehoorde overwinningen waren niet mogelijk geweest, zonder dezen wil zich te handhaven. Het heeft niet aan het Duitsche volk gelegen, dat er tijden waren, dat zijn scheppende kracht en zijn wil tot leven niet tot uitdrukking kwa men. Dit lag aan de leiding. Wij hebben thans een Führer, die zijn volk kent. Het hoogste doel van ’n politieke leiding is, de waarden van 't ras te erkennen, ze zuiver te houden, te mobiliseeren en in te zetten. Economie, verkeer, kunst, cultuur en an dere zijn nevendoel. Zij alle dienen het ras zuiver te houden, alles is schadelijk, wat voor het ras schadelijk is en alles is goed wat voor het ras goed is. De gigan tische strijd van heden is tenslotte niet een strijd om landsgrenzen, maar een levensstrijd van het Germaansche, het Duitsche ras. Duitschland strijdt niet al leen voor zijn eigen leven en bestaan, maar ook voor dat van alle Germaansche volken. Als Duitschland overwonnen wordt, zou dit het einde beteekenen van al die volken. Het is echter geen oorlog tusschen het Duitsche en het Engelsche volk, want de Engelschen behooren ook tot den Germaanschen stam. Wij strijden tegen Engeland, omdat het de laatste ves ting is van den grootsten vijand van het Germaansche ras, het Jodendom, waarvan de tegenwoordige Engelsche leiders de knechten zijn. Slotwoord van den general* kommissar Smidt De generalkommissar en Leiter des Arbeitsbereiches der N.S.D.A.P., sprak hierna een slotwoord. Hij dankte Gau leiter Wachtler voor zijn rede over de taak van de onderwijzers. In Nederland is nog een zeer groote meerderheid, die ons niet begrijpt, die vraagt ..Wat willen jullie hier, we heb ben jullie niet geroepen.”. Slechts een kleine minderheid staat ons bij. Wij zul len dit Nederlandsche schip echter in de juiste richting voeren en wij zullen die groote meerderheid overtuigen van onze oprechtheid tot slechts een .kleine min derheid is overgebleven. Hierna werd staande het ..Deutschland über alles” gezongen. Na de begróetingsrede van dr. Hons berg speelde het Zepparoni-kwartet het .Kaiser-Quartetf’ van Haydn, en na de rede van Gauleiter Wachtler het Mo. zart-Quartett. De musici oogstten met hun subliem spel zeer veel bijval. voeders, wij moeten niet praten, voorgaan. Als we zoo onze kinderen opvoeden. Radiorede van Pétain Het staatshoofd, maarschalk Pétain, heeft gisteravond een radiorede tot het Fransche volk gehouden, waarin hij ver klaarde „Ik heb zooeven een besluit ge nomen, dat m.i. in het belang van het land is. Pierre Laval maakt geen deel meer uit van de regeering. Pierre Etienne Flandin krijgt de portefeuille van buiten landsche zaken. De constitutioneele acte nr. 4, welke mijn opvolger aanwijst, is in getrokken. Ik ben tot dezen stap besloten om redenen van hooge binnenlandsche po litiek. Hij heeft geenerlei effect op onze betrekkingen tot Duitschland. Ik blijf aan het roer. De nationale revolutie gaat voort.” De nieuwe constitutioneele acte, welke een einde maakt aan de opvolging van Pétain door Laval, luidt als volgt„In dien om eenigerlei reden vóór de ratifi catie van de nieuwe grondwet door de natie de maarschalk verhinderd mocht zijn zijn functie van staatshoofd uit te oefenen, zal de ministerraad met meer derheid van stemmen den plaatsvervanger aanwijzen. Tot het optreden van den plaatsvervanger neemt de ministerraad genoemde functie over.” In tegenwoordigheid van den Rijks* commissaris, Rijksminister Seys» Inquart, de commissarissen-generaal, minister dr. Fischböck, dr. Wimmer en F. Schmidt, den general Schumann, den Rijksleider van den Duitschen Op* voedersbond, gouwleider dr. Wachtler, die hier te gast is, en vele andere auto riteiten, vond Zondag hier ter stede op het Lange Voorhout in daartoe opge slagen tenten en deeis in de open lucht voor den eersten keer in Neder land het „eenschotelgerecht” („Ein- topfessen”) plaats, dat in Duitschland in de wintermaanden eens per maand gebruikelijk is en waarvan de op brengst dan voor de Winterhulp wordt bestemd. De maaltijd werd door de veldkeuken verschaft. De deelnemers waren allen hier wonende Duitschers, met name de leden van de Duitsche kolonie. De opbrengst is uiteraard voor de Duitsche Winterhulp bestemd. Een S.S.-muziekcorps bracht muzi kale opluistering. De N.S. Frauenschaft den Haag der N.S.D.A.P. organiseerde naar het voor beeld van de „Heimat”, in het gebouw Kneuterdijk 20, Zaterdag en een Weihnachtsmarkt, welke door den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss- Inquart met een enkel woord is ge opend. Een drietal zalen was in gebruik geno men, toen de Rijkscommissaris de feite lijke „markt” betrad, speelde een aan tal B.D.M,-meisjes als welkom op blok fluiten een oud Duitsch lied ,,Ich wollt’, ich ware noch kleine”. Ortsfrauenschaftsleiterin E. Ferck schetste daarna in haar begroetingswoord de beteekenis van het Kerstfeest, welke dit jaar voor de hier wonende Duitsche vrouwen onder wel heel bijzondere om standigheden wordt gevierd. Deze markt geeft een indruk, aldus spr., wat in ka meraadschappelijk verband door de Duit sche vrouwen tot stand gebracht kan worden. Er is keus voor een ieder. Vervolgens zongen de meisjes een Kerstlied. Kreisinspekteur Schuon hield daarna een korte toespraak, Spr. zeido o.m.. dat de Duitschers op deze Weihnachtsmarki, een stuk „Heimat” beleven. De N.S. Frauenschaft heeft er een echte Duitsche markt van weten te maken, waarover spr. zich verheugde. Daardoor kon in deze sfeer een stuk Duitsch leven beleefd wor den. Onze gedachten gaan uit naar den man, die ons hiertoe in staat stelde, en spr. noodigde de aanwezigen uit, een driewerf „Sieg Heil” op den Führer uit te brengen, waaraan allen gevolg gaven. De Rijkscommissaris bracht dank en hulde aan de Frauenschaft voor de tot standkoming van deze markt. Zij is er in geslaagd de beteekenis van het Kerst feest. een feest van intiem karakter, aan waarde te doen winnen. Dr. Seyss-Inquart verklaarde vervolgens de Weihnachts markt voor geopend en maakte daarna een rondgang langs de verschillende, zoo buitengewoon aantrekkelijk ingerichte stands. De N.S. Frauenschaft heeft reeds meer malen in den Haag en andere Hol- landsche steden met groot succes Weih- nachtsmarkten ten bate van het Duitsche Winterhulpwerk gehouden. Zij zijn tevens bedoeld om getuigenis af te leggen van de offervaardigheid en het kunnen der Duitsche vrouwen, firma's en arbeids lieden. Ondanks vele moeilijkheden, zooais bijv, de textieldistributie, werden hon derden zelfvervaardigde handwerken be schikbaar gesteld. De dames hebben een groot deel van haar eigen puntentoewij» zing afgestaan om bijv, allerhande baby artikelen te maken. Deze stand vooral had de bijzondere aandacht. Ook hetgeen de jeugdafdeeling heeft gepresteerd, ver dient een compliment. Vooral voor de dames was deze Weih nachtsmarkt interessant, daar op huis houdelijk gebied veel leerzaams viel op te merken. Natuurlijk ontbraken de gebruikelijke attracties, zooals schiettent, rad van avontuur en grabbelton, niet. Kerstboomen en andere stemmingsvolle versieringen, gaven aan deze Weihnachts markt, welke zich direct na de opening al in een druk bezoek mocht verheugen, een passend aanzien. Het Opperbevel der Weermacht deel de gisteren mede „In den nacht van Vrijdag op Zater dag bleef de bedrijvigheid der lucht macht tengevolge van het ongunstige weer beperkt tot het leggen van mijnen voor Britsche havens. In den loop van Zaterdag hebben afzonderlijk vliegende Duitsche toestellen verscheidene voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid- en Midden-Engeland aangevallen, voor een deel in duikvlucht. In de Midlands werd een belangrijke fabriek door zware bommen rechtstreeks ge troffen. Boven het Duitsche Rijk hebben geen vijandelijke toestellen gevlogen. In het bezette gebied wierp de vijand op twee plaatsen bommen zonder schade aan te richten.” Onder het opschrift: „een misrekening” schrijft de „Corriere della Sera”, dat het geheel Italiaansche volk een bewonde- renswaardig voorbeeld geeft van disci pline en van hartstochtelijke moreele solidariteit met zijn strijders. Om zich los te maken uit den toestand van klaar blijkelijke inferioriteit hebben de Engel schen heel andere dingen noodig dan een lokaal succes in een randsector. Het door generaal Wavell ontketende offensief zou de Italianen slechts kunnen dwingen hun operaties tegen Egypte uit te stellen. Maar daarom wordt de alge- meene toestand niet essentieel anders. De Engelschen kunnen hun troepen niet te rugtrekken uit het Noordafrikaansche oorlogstooneel en hun vloot niet uit de Middellandsche Zee weghalen, welke zij zoo gaarne elders zouden gebruiken, om de door de Duitsch-Italiaansche blokkade be dreigde en vernielde convooien effectief te kunnen beschermen. Daarin ligt echter klaarblijkelijk de berekening van den Britschen generalen staf. Een Duitsch oordeel Onder het opschrift: Engelsch fata morgana, schrijft de „Völkischer Beobach- ter” in zijn Zondagsblad over de opera ties in de Egyptische woestijn, waar het den Engelschen voor de eerste maal se dert het deelnemen der Italianen aan den oorlog gelukt is het militaire initia tief te nemen en zich op het terrein te handhaven door het ondernemen .van een tegenaanval. Gelijk de Trojanen indertijd meenden, aldus het blad, de belegeraars van hun stad te hebben verdreven, meenen thans vele Engelschen, dat de oorlog op een keerpunt is gekomen. Juist de streek van Sidi el Barrani en Solloem krijgt in En gelsche oogen de beteekenis van een Achillespees van de as. Deze interpreta tie wordt weliswaar noch in de berichten van het Engelsche opperbevel, noch in de opvallend bescheiden mededeeling der operaties door Churchill gevonden, maar alleen in de commentaren der Engelsche pers. Het antwoord op de vraag ..waarom” is echter gemakkelijk te raden. Hoe krachtiger n.l. het Duitsche lucht wapen in Engeland, toeslaat, hoe gevoe liger verliezen der Britsche koopvaardij vloot ook blijken, hoe smaller de voe- dingsbasis wordt, hoe meer het bewape- ningspotentieel verschrompelt hoe duurder de oorlog wordt en hoe meer de finan- cieele reserves verdwijnen, met andere woorden, hoe meer het laatste stadium van den oorlog in Engeland zich aftee- kent, des te ijveriger heeft de Britsche propaganda ernaar gestreefd te beweren, dat de beslissing in Afrika valt. Daartegenover stelt het blad de vraag: „Wat kunnen de Engelschen daar strate gisch bij winnen? Bereiken zij meer dan wat hun deskundigen zoo juist nog maar schalk Graziani verweten, toen hij over de Libysche grens Egypte binnendrong, n.l. een verlenging van hun ravitail- leeringswegen? Wat winnen de Engelschen in Libye, welks grenzen zij overigens nog lang niet hebben bereikt? Op zijn best een prestigesucces, zooals in het voorjaar de landing in Andalsnes, het binnenvaren in de fjord van Narvik. Waren deze ge beurtenissen echter voor den afloop van de operaties in Noorwegen van beteeke nis? Vermochten zij zelfs het oorlogs potentieel van Duitschland te verzwak ken? Wanneer men hiernaar verwijst, ver vallen ook alle conclusies, die de stra tegen van de groene tafel in trekken uit de gevechten in Afrika.” De strijd in den sector van Pogradets Naar het D.N.B. uit Belgrado seint, toeldt de „Vreme” dat de Italiaansche artillerie in den sector van Pogradetsj Superieur is in aantal en bovendien overheerschende posities inneemt. Da gelijks bestookt zij Pogradetsj en de omliggende dorpen met haar geschut. De Grieken hebben de laatste tien dagen steeds opnieuw geprobeerd hun stellin gen naar het Noorden op te schuiven, doch dit is hun niet gelukt. Het Ita liaansche luchtwapen bombardeert ook dagelijks den eenigen verbindingsweg der Grieken van Koritza naar Pogra detsj. Volgens berichten uit Grieksche Won bieden de Italiaansche troepen in net Skoemba-dal en het Devoli-dal hardnekkig tegenstand. Gisteren zijn aan dit deel front groote gevechten ontstaan, waar- by de aangekomen Italiaansche verster- rngegrepen, willen afleiden, dat «mgen zich terdege hebben laten gelden. Italianen „in de mod Rede Gauleiter Wachtler De Gauleiter en Reichswalter van de Nationalsozialistische Lehrerbund, Fritz Wachtler, sprak vervolgens o.m. het vol gende Hoe veelvormig het leven is, hoe rijk aan afwisseling de menschheid in alle generaties geweest is, toch is er iets on vergankelijks vast te stellen. Het zijn de wetten der goddelijke wereldorde. Over de afkomst ervan kan men verschillend oordeelen, men moet het bestaan ervan echter erkennen. Een van deze wetten is, die van de ongelijkheid van alles wat op de aarde is. In de Fransche Revolutie verkondigde men alle menschen zijn ge lijk. Dit is niet waar. Wij, nationaal-socia- listen hebben echter van den aanvang van onze beweging de ongelijkheid van naties en rassen erkend. Door deze onge lijkheid in wezen en vorm kan de men schelijke cultuur steeds verder ontwik keld worden. Het ra», dat eeuwige schep pingskracht bezit en den wil heeft zijn leven en bestaan er voor op het spel te viseer ende consultative) Tot de opstelling van de grondwet en nadat de essentieele vormingen bekend zijn gemaakt, welke oog op de discussies, acht de maarschalk om (assemblée roepen, definitieve her- met het oog op de omstandigheden slecht geschikt waren voor langdurige discussies, acht de maarschalk het oogenblik gekomen om zekere mee- ningsuitingen te stimuleeren. Het be ginsel van een politiek lichaam is aan vaard, welk lichaam de bevoegde fac toren van alle gebieden moet vereeni- gen, die in staat zijn om op bepaalde punten en op verlangen van den chef van den staat zekere raadgevingen te verstrekken en zekere verantwoorde lijkheden te deelen. De tekst van de wet, op grond waarvan deze vergade ring zal worden ingesteld, zal binnen zeer korten tijd verschijnen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1