HIEU»’ PHIII^HA VZ Aspirin Het stoffelijk overschot den van Napoleon van zoon CART E R S U ZIET ER SLECHT UIT 6 s GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN Het cdeaJue vwï eert rneuz De oorlog ter zee getorpedeerd In de Dome des Invalides bijgezet Het mijnongeluk in Roemenië Engelsch passagiersschip ..Western Prince ■Aeoïtlft, /uaS! HAAGSCHE COUP A T Maandag' 16 Dec. 1940 Vijf auto's in botsing te Geldrop -EN NIEUWEN, KRACHTIGEN MOTOR! p L P I I H 5/ ZUID-AFRIKA ITALIAANSCHE OPERA Opvoering Madame Butterfly VAN PAARD GEVALLEN Tilburg van de o.w. TOONKUNST Die Schöpfung DUITSCHLAND ObOi -met ZES zilversteden scheerbeitels- Groote brand te Helmond be Dome des Invalides te Parijs LEV ER-PILLETJES Vergeefsche jacht op Duitschen hulpkruiser Zoo verkouden als een snip? Lr pag. 2 GECOMPLICEERD VERKEERS ONGEVAL Frauduleuze slachting Vervalschte distributiebonnen ALS uw lever niet voldoende LEVER-GAL afscheidt St Russisch graan en ijzer via Roemenië naar Duitschland Thailand bereid tot vreedzame regeling met Indo-China? Kind liep ernstige brandwonden op De meeste opvarenden, Canadeesche minister van munitie, gered De besprekingen tusschen Argentinië en Uruguay VEREENIGDE STATEN NA OEN DOOD VAN LORD LOTHIAN t ■'iW: tijd wegDe ronde scheerkop alle richtingen, hoe zij ook barbier! hebben beide 2 77 vertolkte de vereischte •X Gistermiddag omstreeks drie uur on- zoo JOODSCHE VAN NIET-JOODSCHE BEVOLKING IN WARSCHAU GESCHEIDEN De promoties bij de Engelsche vloot De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de bevordering“tot admiraal in het vervolg bepaald zal worden door de ver diensten in plaats van door den leeftijd. (Foto-archief) Had dan ook bijtijds Aspirin geno men! Zorg steeds Aspirin bij de hand te hebben, het onovertroffen middel bij verkoudheid en griep. week in te Amsterdam hij Maandag zou de B NS BAYERN De politie te Velsenen de opsporings ambtenaren hebben een partij vleesch in beslag genomen, afkomstig van een frau duleus geslachte koe. Ook de huid werd in beslag genomen. Tegen twee slagers werd proces-verbaal opgemaakt. Het aantal lijken, dat tot nu toe in de mijn te Lupeni, waar een ontploffing heeft plaats gehad, geborgen werd, be draagt thans 58. Er zijn 12 geheel uitge putte mijnwerkers levend bovengebracht. Niettegenstaande dag en nacht door r’e reddingsploegen wordt gewerkt, zijn nog steeds ongeveer 200 mijnwerkers in de groeve opgesloten, zoodat langzamerhand de hoop begint te verflauwen, dat men erin zal slagen, om het grootste deel van deze ongelukkigen nog levend te bergen. Bovendien worden de klopsignalen, vol gens de reddingsmanschappen, telkens zwakker. Aan den ingang van de mijn verdringen zich de familieleden, verwanten en vrien den van de opgesloten mijnwerkers. Alle ambulances en ander reddingsmateriaal staan voortdurend gereed. Naar verluidt bevindt zich onder de laatst geborgen lijken, dat van den direc teur van de mijn. ROOSEVELT NAAR WASHINGTON VERTROKKEN President Roosevelt, die na terugkeer van zijn inspectiereis in de Caraibische Zee naar Warmsprings in Georgië ge gaan was, is gisteravond naar Wash ington vertrokken. Tevoren had hij een langdurig telefoongesprek met minister Huil. Ter gelegenheid van den honderdsten verjaardag van de overbrenging van Napoleons stoffelijk overschot van St. Helena naar Parijs heeft de Führer aan maarschalk Pétain medegedeeld, dat hij besloten heeft het stoffelijk overschot van den zoon van Napoleon, den hertog van Reichstadt, aan het Fransche volk aan te bieden ter bij zetting in den Dome des Invalides. Maarschalk Pétain hbeft uitdrukking gegeven aan zijn dank en dien van het Fransche volk voor dit grootmoe dig gebaar. Zaterdagnacht werd het gebeente van den hertog van Reichstadt, dat uit Weenen naar Parijs vervoerd was, plechtig in den Dome des Invalides bijgezet DE AMERIKAANSCHE POLITIEK In een bijeenkomst te Philadelphia heeft de schrijver en journalist Quincy Howe gezegd, dat een buitenlandsche politiek, welke in hoofdzaak is gericht op hulpverleening aan Engeland, de Vereen. Staten in den oorlog moet drijven, nog vóór zij daarvoor gereed zijn, en dan wel voor een doel, dat nooit bereikt kan worden. Naar de meening van Howë kunnen de' Vereenigde Staten Engeland slechts hel pen, indien zij zichzelf versterken. De Amerikanen, die pleiten voor steunver- leening aan Engeland, willen de Vereen. Staten van dien weg afbrengen. Verder was Howe van meening. dat de Vereen. Staten in ieder geval een aanzienlijk deel van het Britsche Rijk zullen erven. De politie te Velsen heeft eenige per sonen aangehouden, die distributiebon nen hadden vervalscht. met het doel zien meer te verschaffen, dan op deze bonnen was aangegeven. De mannen zijn opge sloten. Op den verkeersweg Eindhoven-Gel- -p ter hoogte van het z.g-, Heike" De scheiding tusschen de Jodenbuurt te Warschau en de andere stadsdeelen is thans volkomen tot stand gebracht, meldt het D.N.B Het verlaten en betre den van de Jodenbuurt wordt gecon troleerd Het tramverkeer is ih verband hiermede gewijzigd. Het bestuur over de Joodsche wijk geschiedt door de Joden zelf. Er is ook een eigen Joodsche eere- dienst Den Joden staan voorts groote openbare inrichtingen, als ziekenhuizen, badhuizen e.d. ter beschikking. De levensmiddelen, welke hun geleverd worden, verwerken zij in eigen bakke rijen, slagerijen enz. straat 190—198. De brandweer rukte met al haar materiaal uit en bijgestaan door een aantal Duitsche militairen tastte zij het vuur, dat in de opgeslagen goederen BOMMENWERPERS OP DE PHILIP- PIJNEN AANGEKOMEN Twaalf marinebombardementsvlieg- tuigen, uit Honoloeloe komend, zijn gis teren op het militaire vliegveld van Ca- vice. de grootste Amerikaansche vloot- basis op de Philippijnen, geland. De vlucht over de Stille Zuidzee is zonder incidenten verloopen. De Amerikaansche marine beschikt thans op de Philippij nen over 26 lange-afstand-bommenwer- pers. Dit is het grootste aantal, dat daar ooit gestationneerd was. DE NATIONALE OPPOSITIE Te pretoria is onlangs een congres van de hereenigde nationale of volkspartij van Transvaal gehouden, waar de ont werpen van den federalen raad aangeno men werden Generaal Kemp en Strijdom werden herkozen als leiders van de na tionale oppositie in Transvaal. Behalve moties tegen den oorlog, de Joden en de vrijmetselaars, heeft het congres een resolutie aangenomen, waarin de eisch gesteld wordt, dat de komende nationale regeering de door Smuts in dezen oorlog aangegane verplichtingen niet zal er kennen. De leider van de partij, dr. Malan, gaf uitdrukking aan de hoop, dat het Afrikanerdom weldra beter georga niseerd zal zijn dan ooit te voren. Juist thans is krachtige leiding bijzonder noo- dig. „Zuid-Afrika", zoo verklaarde hij, „beweegt zich tegenwoordig in de rich ting van een schrikbewind. Niet slechts tegen Duitschland en Italië wordt oorlog gevoerd, doch ook tegen de Afrikaners zelf.” Generaal Kemp verklaardeSmuts heeft met 13 stemmen meerderheid in het parlement het land meegesleept in - den oorlog. Wij kunnen ook met slechts één stem meerderheid in het parlement de republiek uitroepen.” woedde, met een aantal stralen aan, doch zij kon niet verhinderen, dat het over sloeg naar de voor de vuurpoel gelegen perceelen van de heeren Franssen en van Bokhoven, die er resp. een galanteriezaak en een manufacturenwinkel hadden welke aan de achterzijde vrijwel geheel uitbrandden. Wel slaagden de brandweer er in de slagerij van den heer Hurk, een onbewoond huis en het atelier van den fotograaf v. d. Kerkhof te behouden. Deze perceelen kregen slechts lichte water schade. Om vijf uur was het gevaar voor verdere uitbreiding geweken en kon met het nablusschen worden begonnen. De schade is aanzienlijk en bedraagt enkele tienduizenden guldens. In de bergplaatsen lag veel brandbaar materiaal opgestapeld o.a. manufacturen en galanterieën. „Universal" meldt, dat de Roemeensche Donauhaven Braila een groote doorvoer haven voor verscheidene Russische pro ducten is geworden, die vandaar uit naar Duitschland worden doorgezonden. Voort- 1 durend komen Russische, schepen van groote tonnage uit de Zwarte Zeehavens, vooral uit Odessa, met belangrijke hoe veelheden graan en ijzer Braila binnen- geloopen om daar hun lading over te geven aan Duitsche Donauschepen. De haven is sedert maanden niet zoo levendig geweest als thans ert men heeft den in druk dat men voor het definitief dicht vriezen van den benedenloop van den Donau, zoovéél mogelijk goederen wil ver schepen. Dag en nacht wordt in Braila gewerkt 'en de dokwerkfers krijgen dub bele loonen Dochter van dedigingsorganisatie” voor de van de La Plata noodzakelijk In het tweede wordt overe- stappen te doen om te kom handels-, douane- en deviez; en desbetreffende commissies te De Thailandsche regeering heeft een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaart, bereid te zijn, de grenskwes tie met Indo-China op vriendschappe lijke wijzé te regelen en ermede ac- coord te gaan, dal de reeds benoemde leden van de grenscommissie, die de beide landen hadden ingesteld, hun eer ste bijeenkomst hotiden. In het commu niqué wordt verder gezegd, dat, of schoon Thailand niet voornemens is, den vrede van den buurstaat te versto ren. het al het door Fransch Indo-China begane onrecht wenscht te herstellen. Uit Hanoi wordt gemeld, dat na bijna 2 dagen van rust 8 Thailandsche vlieg tuigen op de Indochineesche grenspjaat- JAN DE HARTOG Jan de Hartog, de schrijver 'van den roma over de zeesleepvaart „Hollands Glorie”, heeft thans een romantisch blij spel van de zeilvaart „De Duivel en juf fer Honesta” beëindigd. De opvoering kan zeer binnenkort tegemoet worden gezien. ELECTRISCH SCHEREN heeft thans een perfectie bereikt, die het gebruik van mes, zeep en kwast voor goed tot ’n ouderwetsche methode stempelt! P -- verstalen scheerbeitels de stugste baardharen in minimum van l" de haren naar alle richtingen, ho< geplant! De nieuwe motor drijft de staatssecretaris voor Britsch-Indië, de hertog van Devonshire, de minister van oorlog. Eden, en verder Hore Belisha en Lloyd George Hoewel men den laatste wegens zijn hoogen leeftijd wéinig kans geeft. Ook noemt men den minister van buitenlandsche zaken, Halifax, sir Robert Vansittart, sir Arthur Willert. Harold Nicholson en sir Gerald Campbell, den hoogen commissaris in Canada. Aan Ni cholson en Campbell werd te Washing ton de meeste kans gegeven. Groote boerderijbrand Zaterdagavond is 't groote boerenbedrijf van den landbouwer A. Versteegen in het gehucht Groes, nabij Vinkel, onder ge meente Heesch, door brand geheel ver woest. Te ruim negen uur waarschuwden voor bijgangers de bewoners, dat het achter huis in lichterlaaie stond. Met behulp van de buren mocht men er in slagen het op stal staande vee los te snijden en in vei ligheid te brengen. De geheele landbouw- inyentaris alsmede een aantal landbouw machines en de inboedel van het voor huis werden een prooi der vlammen. Buren hielden nabijgelegen boerderijen nat en voorkwamen daarmede dat over vliegende vonken onheil aanrichtten. De gemeentebrandweer van Heesch stond voor een hopelooze taak en rukte dan ook naar dezen zeer afgelegen hoek van de gemeente niet uit. Drank speelde een rol Onder leiding van den chef-veldwach- ter van der Vorst werd het opruimings- werk flink aangepakt. Terwijl men hier druk mee bezig was, kwam uit Geldrop een onverlichte vrachtwagen gereden, die aan het stopsein van de politie geen gehoor scheen te willen ge ven, en tusschen de boomen door over het rijwielpad verder wilde rijden. Tot stoppen gedwongen, bleek de chaufeur, zekere V. uit Vlaardingen, onder in vloed van drank te verkeeren. Hij werd onmiddellijk met zijn eigen wagen naar het politiebureau gebracht en aldaar op gesloten. Ook bij de andere vrachtwagenchauf feurs schenen er te zijn, die niet vrij van sterken drank waren, uitgezon derd de chauffeurs, die de eerste bot sing hadden. Vrachtwagens en takelwagens hebben de wagens weggesleept. Het gebeurde had in de avonduren nog veel bekijks op dezen drukken verkeersweg. I in uw ingewanden doen vloeien.^Wanneer deze uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opge- blazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is ver giftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet I alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid- I delen. U moet CARTER'S DEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voe’en. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onover- troffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Pilletjes bij apotheker» en drogisten f 0.75. 1i Te Nederhorst den Berg was W. R. een zoon van een garagehouder aldaar. Zaterdag bezig benzine over te pompen op het terrein van de zuivelfabriek van den heer B. Fenneman. toen n’otseling een knal weerklonk. De benzine bad vlam gevat, waardoor ook het huis van den heer F. in brand geraakte, dcch spoedig kon het hevige vuur gebhischt worden. Een 5-jarig jongentje. J. Vosse- poel, dat in de buurt vertoefde, liep zeer ernstige brandwonden op. Nadat een dokter de eerste hulp had verleend, is het knaao.ie in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis te Hilversum over gebracht. ont dekte men brand in een aantal bergplaat- 1 sen, gelegen achter dé perceelen Molen- sen Savannakhet en. Vientiane meer'dan 30 bommen hebben laten vallen. Inmid dels beschoten strijdkrachten van Thai land de plaats Savannakhet via de Me- kongrivier. Japansche bommenwerpers gisteren opnieuw virale bruggen op den Burmaweg aangevallen. De Koengkoeo- brug is zwaar beschadigd. Over het vervoer van het stoffelijk overschot werd medegedeeld, dat niet het gebeente uit de kist werd gehaald, maar dat de geheele sarcophaag naar Parijs is overgebracht. De sarcophaag is uit de Kapuzinergruft te Weenen gehaald en op een met vier paarden bespannen lijk koets naar het Westbahnhof gebracht, vanwaar hij in een verzegelden wagen naar Parijs werd gezonden. In aansluiting op een persreceptie bij den Duitschen ambassadeur té Parijs werd een plechtigheid in den Dome des Inva lides gehouden, waar tegen 1 uur des nachts het stoffelijk overschot van den hertog van Reichstadt is aangekomen. Op het voorplein van den Dome was een af- deeling gendarmerie in groot tenue aan getreden met fakkels. Van Duitsche zijde waren ambassadeur Abetz. de comman dant van Prijs. lt.-generaal Schaumberg. gezant van Dörnberg en consul-generaal Schleier verschenen. De sarcophaag, die op een affuit stond en die door een afdeeling Duitsehe solda ten van het station naar den Dome des Invalides werd gebracht, werd hier over gedragen aan den Duitschen ambassadeur. Duitsche soldaten droegen, de sarcophaag tot het voorplein, waar-qls vertegenwoor diger van de Fransche regeering admiraal Darlan, tezamen met de generaals de la Laurencin en Lure, benevens verscheidene hooggeplaatste Fransche ambtenaren, aan wezig waren. w Ambassadeur Abetz voltrok hier de plechtige overdracht. Hij zeide: Mijnheer de admiraal. De Führer heeft bepaald, dat ter gelegenheid van den honderdsten ver jaardag van het overbrengen van Napo leon naar Parijs, zijn zoon, de hertog van Reichstadt, van zijn rustplaats te Weenen naar Frankrijk zou worden overgebracht en bijgezet zou worden aan de zijde van zijn vader. Ik heb de eer uit naam en opdracht van den Führer u. heer Admi raal, de kist van den hertog van Reich stadt over te dragen.” Onder dof tromgeroffel werd de kist vervolgens door leden van de Fransche gendarmerie den Dome ingedragen, waar voor het hoofdaltaaf een podium, versierd met de Fransche kleuren, was opgericht. Onder de klanken van orgelspel en bege leid door toortsdragers werd de kist langs het graf van Napoleon gedragen en opge baard voor het hoofdaltaar. Na korte ge beden der geestelijken betrok een afdee- ling van de Fransche gendarmerie de doodenwacht. de wolken als „Spreu vor dem Winde'' uit elkaar stuiven, de vurige bliksems de lucht doorklieven, voelen den verkwik, kenden zachten regen neerdalen, luiste ren naar het rollen van de schuimende golven, naar het lichte gekabbel van de heldere beek. De illustratieve muzikale teekening is wel een der grootste aan. trekkelijkheden van „die Schöpfung”, wel. ke door de modernste instrumentale mid. delen moeilijk zou kunnen worden ver. hoogd. Onder leiding van Johannes den Hertog heeft Toonkunst van het sym. pathieke meesterwerk een uitvoering ge. geven, die inzonderheid wat het vocale gedeelte betreft, op zeer hoog peil stond. Nog zelden hebben wij het Toonkunstkoor zoo frisch, slagvaardig, zoo stralend en met zóó fraai klankgehalte hooren zingen als dezen Zondagmiddag. Den leider komt hiervoor alle lof toe. Hij is iemand, die vocaal weet te hooren en te instrueeren. Bij zulk een aanvoering loopen de koren niet maar zoowat mee met het orkest, dat dan eigenlijk drie vierden van het werk doet, maar kwijten zij zich volledig van de hun door den componist toebedeelde vocale taak. Ook voor een goed sluitend contact met het orkest wist de nieuwe leider te zorgen. Enkele andante tempi werden voor ons gevoel wel iets te veel aan den langzamen kant genomen. Drie uitgelezen solisten, t.w. Jo Vin cent, Louis van Tul der en Wil. lem Ravelli vervulden de solopartijen op voorbeeldige wijze. Zij beschikken voor dit oratorium over het juiste stemtype en de gepaste wijze van zingen. In de solo, ensembles harmonieerden de drie stem, men uitstekend. Veel klinkenden bijval oogstte de sopraan na haar aria „Aut starkem Fittige schwinget sich der Adler stolz”, de tenor met zijn aria „Mit Würd’ und Hoheit angetan”, de bas met de in de wandeling weleens als „de zoölogische" betitelde aria met de daaraan voorafgaan de recitatieven. Ook het zeer goed ge. zongen groote duet tusschen bas en so praan in het derde gedeelte (waarom hierin een coupure?) lokte applaus uit in de dicht bezette Gebouwzaal. Summa Summarum een uitvoering, waarop de afdeeling met voldoening mag terugzien. Bij zijn komst aan den lesse. naar vond de dirigent een fraaien krans. Nederlandsche mijnwerker in België verongelukt Dezer dagen is in een mijn te Eys- den, in Belgisch Limburg, een ongeval geschied, dat aan den Nederlandschen mijnwerker L. Donné uit Oirsbeek het leven heeft gekost. Merkwaardig die frissche bekoring, wel. ke er van dit bijna anderhalve eeuw oude oratorium nog steeds blijkt uit te gaan. Er zijn er helaas, die lichtelijk smalend durven te spreken van „Papa Haydn mit seinem Zöpfchen”. wir loben uns den Zopf wenn solch ein Kerl daran”. Hoe weinig verbleekt is deze kinderlijk naieve en toch zoo krachtig sprekende, heldere muziek ook heden ten dage nog, hoe staat dit werk daar in zijn groojschen eenvoud als een monument te midden van de bran, ding der geweldige cultuurstroominven van den modernen tijd. En hoe modern is het eigenlijk ook nog, ondanks zijn ver. ouderde vormen in zijn illustratief karak. ter, al zijn dan ook de kleuren van Haydn’s instrumentaal palet minder fel en voyant, al is zijn orkestraal stemmen weefsel minder gecompliceerd en vooral minder geraffineerd dan dat van vele componisten met moderne hypercultuur, welk een stemming wekt Haydn ai aan stonds in de introductie (die Vorstellung des Chaos) met zijn duistere instrumenta tie-en het daarna volgende inleidingskoor met zijn geniale climax naar het stralen de C-dur bij de woorden: „Er werde Licht”. Een ware „Genieblitz”. En dan dje tallooze fijne illustratieve trekjes in de orkestbegeleiding van koren, recitatieven, aria’s en solo-ensembles, die onuitputte lijke bron der melodische vindingis dat alles niet van een ontroerende ongerepte schoonheid? Wij hooren het loeien van den storm, het aanrollen van den donder, zien De geredden Volgens Canadian Press is minister Howe gered. United Press meldt, dat ook de medewerkers van Howe, Taylor, Woodward en Scott zich onder de ge redden bevinden. De „New York Journal American” meldt, dat er geen hoop meer bestaat, dat de „Western Prince” drijvende zal blijven. HET ONDERHOUD VAN ROOSEVELT MET DEN HERTOG VAN WINDSOR De hertog van Windsor is na zijn be spreking met Roosevelt, welke twee uur duurde, en plaats had aan boord van de „Tuscaloosa”, per vliegtuig naar Miami teruggekeerd. Hij ver klaarde, naar United Press meldt, dat hij Tnet Roosevelt gesproken heeft over de internationale situatie in het alge meen, de toekomst van West-Indië en de' Amerikaansche vlootsteunpunten in de Caraibische Zee in het bijzonder. VERSPREIDE BERICHTEN Een uit Rome naar Turijn rijdende personentrein is op het station Alessan- drië door nog niet volkomen opgehel derde oorzaak bij het rijden door een wissel tegen een stilstaande locomotief opgeloopen, waardoor eenige rijtuigen van den trein uit het spoor liepen. Het ongeval wekte een paniek onder de reizigers, van wie 15 gewond werden. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft medegedeeld, dat het. in het voornemen ligt, 4 geschutfabrieken te bouwen. De kosten bedragen 35 mil- lioen dollar. De Boelgaarsche gezant te Boeka rest heeft aan generaal Antonescu 2 millioen lei doen toekomen tot steun aan de slachtoffers van de aardbeving, als een bewijs encaenwdrtenoovh svh Boelgaarsche volk, betrekkingen van oprechte vriendschap en goede nabuur schap met het Roemeensche volk te on derhouden. i De besprekingen tusschen de minis ters van buitenlandsche zaken van Ar gentinië en Uruguay zijn geëindigd met de onderteekening van twee documen ten. In het eerste verplichten de onder- teekenaars zich alle technische beraad slagingen te bevorderen, welke zij „bin nen het kader van de continentale ver- defensie achten. 'wen t een >ord. benoe men, welke deze problemen en de moge lijkheid eener tolunie tusschen beide laneftn moeten bestudeeren. burgemeester overleden Zaterdagmiddag begaf de 26-jarige mej. E. van Mortel zich te paard naar de meet van de cross van de Tilburgsche Rij- vereeniging. Op den Hilvarenbeekschen- weg schrok het paard plotseling en sloeg een zijweg in. Bij een scherpe bocht in den weg is mej. van de Mortel van het paard gevallen. Zij kwam terecht met het hoofd op een paaltje en bleef bewusteloos liggen. Per auto van den geneesk. dienst is mej. van de Mortel naar het St. Elisa- betli-ziekenhuis overgebracht, waar zij in den loop van den nacht is overleden. Het ongeluk is bijzonder tragisch, daar haar vader, mr. J. van de Mortel, burgemees ter van Tilburg, verleden week in het O.L. Vrouwe-ziekenhuis i is opgenomen, waar i worden geopereerd. Ook mevr, van Mortel bevond zich te Amsterdam. Naar te New York verluidt, is men niet voornemens de asch van lord Lothian op een Amerikaansch oorlogsschip naar En geland te brengen zoolang de oorlog duurt. Men acht het mijnengevaar aan de Engelsche kust te groot en wil, aldus wordt verklaard, incidenten, vermijden. Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft bekend gemaakt, dat de urn met de asch van lord Lothian tijdelijk een plaats op de begraafplaats van Arlington zal krijgen Ook de Amerikaansche bladen houden zich bezig met de opvolging van den Britschen ambassadeur te Washington, lord Lothian. Naast den hertog van Wind sor, wiens benoeming hoogst twijfelachtig is, werden genoemd de minister voor de Dominions lord Cranborne. de onder- Kapitein Frankpegram, commandant van de „Enterprise”, het Engelsche vlag- geschip in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, heeft, naar Trans- ocean meldt, medegedeeld, dat de jacht op den Duitschen hulpkruiser, die de „Carnavon Castle” zoo zware beschadi gingen heeft toegebracht, zonder resul taat is geweest. Alle eenheden der Brit sche vloqt in deze wateren hadden aan de jacht deelgenomen. Britsch schip in nood Amerikaansche radiostations hebben een noodsein opgevangen van het Brit sche vrachtschip Sternest” (4265 b.r.t volgens hetwelk het schip lek geslagen is en terstond hulp noodig heeft. Het schip deelde mede, dat het zich ongeveer halfweg tusschen New Foundland en Ier land bevindt De Nieuwe „PhiliShave" 6 neemt met zijn zes zil- een „vangt” zijn in- r Jrijft de scheerbeitels met onverminderde snelheid door den zwaarsten baard. De unieke spanring strekt de huid als een volleerd Gisteravond werd Giacomo Puccini’s dankbaar te spelen meesterwerk „Madame Butterfly” onder muzikale leiding van den bekenden en bekwamen dirigent Ed- mondo de Vecchi en volgens de regie van Augusto Cardi in een stampvol Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen opge voerd. Deze opera draait ondanks het feit, dat het gegeven (de Japansche tra gedie van L. Illica en G. Giacosa) een liefdesdrama is, geheel om de figuur Ma dame Butterfly. Met het slagen of mis lukken van deze rol staat of valt het ge heele muziekdrama. Zoodoende is het werk van de krachten van een enkele kunstenares' afhankelijk, doch omgekeerd heeft de opera sinds haar ontstaan in 1904 aan heel wat zangeressen wereld naam verschaft, hen met eer en roem overladen en hun naam gevestigd om de vertolking van de rol van Madame Butterfly. En thans vermeldt nog iedere muziek-encyclopaedie van eenige betee- kenis sterren van de vocale kunst uit sluitend om de sublieme uitbeelding van deze hoofdfiguur. Gisteravond vertolkte de sopraan Adriana Perris deze diep aangrij pende rol. Door haar dramatisch talent, schitterende stem en haar zeldzame gra tie en charme werd daarmede de reeks van onvergetelijke Madame Buttërfly-ep- voeringen voortgezet. Adriana Perris speelde met een nogal Italiaansch tempe rament dat echter volkomen paste in deze opvoering, welke wij ook in andere opzichten ons vaak zuiverder Japanse!) hadden voorgesteld doch met een over tuigingskracht en natuurlijkheid, welke de diepste bewondering afdwongen. Ondanks de grootte van haar gestalte wist zij soms een Madame Butterfly met het zoo Be koorlijke poppenfiguurtje te suggereeren. Haar prachtig, kristalzuiver geluid ontlok te het auditorium na het beroemde lief desduet in het eerste bedrijf en na haar aria „Senti, un bel di, vedremostorm achtige bijvalsbetuigingen. De mezzo-sopraan Maria Meloni was als Soezoeki, de dienstmaagd, voor treffelijk. Haar spel was stijlvol en inge togen en het meest in Japanschen geest gedacht, terwijl haar fraaie, op zoo’n uit muntende wijze gebruikte stem een bij zonder gelukkige tegenhangster voor den zang van Adriana Perris was. Maria Fillipeschi vertolkte de rol van Pinkerton, den ontrouwen echt genoot van Madame Butterfly. Zijn bij zonder gemakkelijk bewegen op het too- n5. ®af aan z*in sPel als zorgelooze „Liebhaber” de vereischte uitdrukking. z.qn prachtige, volle, warm getimbreerde stem was voortdurend een wellust voor de ooren. Van de overige krachten noemen wij nog. Armando Dado (Sharpless), die zijn eenigszins kale, moeilijke partij door zijn vocale en dramatische kwaliteiten op net hoogst denkbare plan heeft gebracht. A r s e n t o Giunta (Gofo. de huwelijks makelaar en Augusto Romano (als oom de Bonzo). De ensceneering was bij zonder smaakvol; aan de rijke costuums en de grootsch opgezette, décors bleken kosten nog moeite te zijn gespaard. En wanneer wij bedenken, dat het groote or kest onder leiding van den dirigent 53- mondo de Vecchi op een verrukkelijke wijze de zangers ondersteunde, dan is het begrijpelijk, dat deze. soms misschien wel zeer Westersch gedachte, doch bijzonder overtuigende Madame Butterfly-opvoering diepe indrukken heeft achtergelaten. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft een radiogram opgevan gen met de mededeeling, dat het En gelsche passagiersschip „Western Prin ce” (10.926 ton) op 400 mijl ten Noord westen van de lersche kust is getorpe deerd. De reederij Furness Withy, waaraan de „Western Prince” toebe- hoort, heeft medegedeeld, dat de Cana deesche minister van Munitie, Howe, zich aan boord van het schip bevindt. Behalve Howe zijn ook diens plaats vervanger, Woodward, de financieele raadsman Scott en de difecteur-gene- raal van het Canadeesche departement van Munitie, Taylor, aan boord. Het schip vervoerde een aanzienlijk aantal vliegtuigen en 10.000 ton munitie en levensmiddelen. De „Western Prince” zou onder meer 4 tweemotorige bommenwerpers aan boord hebben. Het meerendeel der pas sagiers waren Engelschen, die deel uit maakten van diplomatieke missies in de Vereenigde Staten en zich met Kerst- verlof naar Engeland wilden begeven. federen dag moet uw lever een liter lever-ga.' .ad Vrijdagavond omstreeks half acht een verkeersongeluk plaats, waarbij als door een wonder geen persoonlijke on- jelukken zijn gevallen, doch dat zoo gecompliceerd was als niet vaak het ge- al zal zijn. Een stadsbus vol met arbeiders uit Helmond reed in de richting Geldrop. Van de tegenovergestelde richting na derden twee vrachtwagens, waarvan de achterste wilde passseeren, juist op het moment, dat de wagens den bus tegen kwamen. Deze vrachtwagenchauffeur merkte de verduisterde lampen van der. bus te laat en met een geweldig ge kraak botsten bus en vrachtwagen tegen elkaar. De bus werd tegen een boom in elkaar gedrukt. Het onderstel werd van voren vrijwel geheel vernield, even als de motor, die geheel in elkaar werd gedrukt. Ook de vrachtwagen werd aan de voorzijde geheel in elkaar gedrukt. Aan de rechterzijde waren vrijwel alle ruiten van den bus vernield. Degene, die de ravage gezien heeft, kan zich bijna niet voorstellen, dat er in het geheel geen persoonlijke onge lukken voorvielen. Luttele oogenblikken na deze botsing naderden twee vrachtwagens met den nen in de richting Eindhoven. Zij stop ten even voorbij de op elkaar gereden wagens. De chaufeurs wilden gaan zien of zij hulp konden bieden, doch zij waren spoedig bij hun eigen wagens noodig, want uit Geldrop kwam in vol le vaajt een wagen geladen met sin tels. Deze reed achter op de wagens met dennen. De wagen met sintels werd van voren geheel vernield en ook de achterste wagen met dennen, die met een smak tegen den voorsten werd opgedrukt, bekwam averij, en moest, later worden weggesleept. Nog was men niet bekomen van den schrik, of uit de richting Eindhoven kwam een lege 15-tonner met oplegger, waarvan, de bestuurder de obstakels waarschijnlijk te laat zag. Hij botste achter op den bus, waardoor déze ook aan de achterzijde flink gehavend werd. Ook de truck bekwam vrij wat averij. met, iicu ucuc».1-' - u raakt verstopt. Uw lichaam is u voelt u I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2