MENTHOREX - G. BLOM Gas electriciteit gerantsoeneerd en BINNENLAND noodig? Met ingang van gisteren Welken distributiebon heeft men 2 83 de 43 Duitsche Weermacht 22 23 17 116 31 Aug. t/m 31 Dec. Voorziening van consumptiemelk 19 18 2 20 21 12 11 7 11 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. tan. 31 JANUARI 1941 ONDERWIJS EN KERK Nederlandsche bouwvakarbeiders naar België en Noord-Frankrijk J 81 30 IS tm. 24 49 50 62 63 35 93 88 of Roggebrood of ander brood 98 103 56* 08 tm. 10 7 z uier I C JL..— -- HAAGSCHE COURANT Maandag 16 Deo. 1940 2e bl. pag. Waarheen gaat het geld van de eerste Winterhulp-collecte? Waarschuwing aan slagers Ontslag van tijdelijk personeel Ook minimum rantsoenen vastgesteld Honderd procent van verbruik in over eenkomstige periode van het voorafgaande jaar Werkzaamheden ten behoeve van Radio-toespraak van mr. Trip INknnD'-an GOUD, ZILVER IIX r\U V JUWEELEN 1 RECLAMES. ARTIKELEN BON en 2 Nov. t/m 27 Dec, half pond half pond PEULVRUCHTEN 1 ons 2 Dec. t/m 29 Dee. KAAS EXTRA KAAS EIEREN één ei of één ei EIEREN 7 Dec. t/m 31 D^e. BROODBONBOEKJE. als boven BLOEMKAART. 2 Dec t/m 29 Dec BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 1 ons 16 Dec, t/m 25 Dec. 75 gram 100 gram als boven 1 Dec, t/m 31 Dec. bewoners enz.) is verlengd t/m 31 December. J. C. Stelwagen, cand. te Driebergen. 1 ons 1 ons 1 ons 125 gram 2 Nov t/m 27 Dec 2 Nov. t/m 27 Dec 4 Nov. t/m 29 Dec. 16 Dec. t/m 19 Jan. Minimum-rantsoenen Teneinde den verbruikers in ieder ge val een minimum-hoeveelheid voor huis- 1 ons half pond 2 liter 2 liter 1. 2. a. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting BON Acht ton reeds beschikbaar gesteld voor uitkeering in deze maand SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep 2 2 Student toegang tot colleges ontzegd. De senaat der Nederlandsche economi sche hoogeschool te Rotterdam heeft een student, wegens overtreding der tucht en wangedrag, den toegang tot de hooge school ontzegd gedurende een tijdvak van vier maanden. of half rantsoen Gebak halve flesch half pond half pond half pond half pond 2 ons 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 75 gram half pond 1 kilo 125 gram 150 gram 65 gram 50 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram 1 tube 1 pot 9 Dec. t/m 15 Dec. 7 dagen extra t/m 22 Dec., echter niet in restau. rants e. d. 16 Dec. t/m 22 Dec. 7 dagen extra t/m 25 Dec., echter niet in restau rants e. d. baggerturf; persturf; BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) 10 k.g. 8 k.g. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. IJ k.g. SLA-OLIE of Boter of margarine 9 Nov t/m 20 Dec. 7 Dec t/m 20 Dec. 30 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 17 Dec. t/m 12 Jan. 19 Nov. t/m 16 Dec. 1 ons één pond - één pond het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten Op voederkaart voor honden. voor groep I en II UI IV V VI Op voederkaart voor katten 16 Dec. t/m 29 Deo. 16 Dec. t/m 22 Dec, 7 dagen extra t/m 25 Dec., echter niet in restau rants e. d. 9 Dec. t/m 15 Dec. 7 dagen extra t/m 22 Dec., echter niet in restau. rants e. d. BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak". als boven TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Tijdelijke stopzetting van werk of ver mindering van den werktijd bij z.g.n. onwerkbaar weer De directeur-generaal van den arbeid op zijn algemeene RUND-, KALFS- of VARKENS-! VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of rund- en Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor Dec. t/m 31 Jan. 41 zijn geldig. BON HONDEN- EN KATTENBROOD. Dr. J. P. Fockema Andrea benoemd tot voorzitter van den architectenraad Het dagelijksch bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten heeft dr. J. P. Fockema Andrea bereid gevonden de taak van voorzitter van den Architecten raad op zich te nemen. Zooals reeds eer der is gemeld heeft de Architectenraad de omvangrijke taak in den loop van 1941 allen die in ons land het beroep van archi tect beoefenen, die zich opgeven om inge schreven te worden in het aan te leggen architectenregister, te toetsen aan de ge stelde normen van vakbekwaamheid en vakuitoefening. Slechts zij die aan deze nórmen voldoen zullen in het register worden opgenomen en worden hiermede als architect erkend. Zij die niet worden opgenomen, omdat zij niet ten volle aan de normen van vakbekwaamheid voldoen, zullen als bouwkundige worden erkend. Verwacht mag worden, dat alle bona-fide beoefenaren van het architectenberoep zich voor inschrijving zullen aanmelden, te meer daar de mogelijkheid bestaat, dat zij die dit nalaten straks slechts^als bouw kundige zullen worden erkend. Na de in stallatie van den Architectenraad zal in de pers bekend worden gemaakt, hoe de aanmelding voor de inschrijving in het register dient te geschieden. Per 15 December j.l. is derhalve over gegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit op den grondslag van 100 van het verbruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. On der „periode" wordt in dit geval ver staan een tijdvak van ongeveer 60 dagen, liggende tusschen 2 meteropnemingen. De eerste periode zal daarbij ingaan op den datum van de eerste meteropneming na 15 December J.l. Het ligt voorts in de bedoeling, dat het gas- of electriciteits- bedrijf tijdig bekend zal maken, welke hoeveelheden in de onderscheidene perio den ten hoogste mogen worden ver bruikt. (Dit zijn dus de hoeveelheden, die in de naar de data gerekend meest overeenkomende periode van 1939 —1940 werden afgenomen). Verhooging rantsoenen Voor het geval, dat het verbruik vóór 15 December a.s. is toegenomen door nieuwe verbruikstoestellen, in werking gesteld sinds de overeenkomstige periode van het vorige jaar, kan door het be trokken gas- of electriciteitsbedrijf een verhoogd rantsoen worden vastgesteld. Daarbij zal wordenuitgegaan van het verbruik van soortgelijke bestaande ver bruikers. Voor industrieele doeleinden kan het betrokken gas- of electriciteitsbedrijf een extra rantsoen toekennen, op voor waarde, dat de betrokken verbruiker ten genoege van dat bedrijf aantoont, dat zulk een extra rantsoen noodzakelijk is. In verband met frauduleuze slachtingen Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat ondanks de ernstige waarschuwing, welke eenigen tijd geleden in de pers is gegeven, het euvel van frauduleuze slachtingen van varkens en het ver- koopen van daarvan afkomstig vleesch zich herhaaldelijk voordoet. Sedert 1 Oc tober j.l. zijn door de Nederlandsche Veehouderijcentrale niet minder dan 63 slagers wegens het voorhanden hebben van varkensvleesch, dat niet van de ver- eischte goedkeuringsstempels was voor zien en dat van frauduleuze slachting afkomstig was, uitgesloten van het ver krijgen van een toewijzing voor rund en varkensvleesch. Met nadruk wordt er nogmaals de aandacht op gevestigd, dat overtredin gen van dezen aard onder de huidige omstandigheden volstrekt ontoelaat baar zijn. Slagers, die in het vervolg betrapt worden op het voorhanden heb ben van varkensvleesch, afkomstig van een frauduleus geslacht varken, zullen niet alleen van het verkrijgen van een toewijzing van vee en vleesch worden uitgesloten, doch hun naam en woon plaats zullen in de pers worden bekend gemaakt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijehaske de heer F. R. Henkels, eveng. pred. Winschoten. Aangenomen naar Opheusden de heef Gerot. Kerken Tot ouderlingen van de Geref. KerK van ’s-Gravenhage-Oost zijn gekozen de heeren A. Graafland, dr. F. L. van Muis winkel, G. Burger, J. Kennedy, E. Brou wer en J. v. d. Honing. Tot ouderling van de Geref. Kerk van ’s-Gravenhage-West is gekozen de heer C v. Milligen en tot diaken de heer A- Kok. Ned. Herv. Gemeente De algemeene kerkeraad der Ned. Herv Gemeente hier ter stede heeft tot diaken benoemd de heeren E. J. Zweverink, F. J. Ponte en G. L. A. v. d. Kaay. Voor nieuwe verbruikers, (dat zijn zij, die in de overeenkomstige periode van 1939/’4O geen gas of electriciteit van het betrokken bedrijf hebben afgenomen) zal door het desbetreffende bedrijf een rant soen worden vastgesteld, overeenkomend met dat van soortgelijke bestaande ver bruikers. Daarbij zullen voor huishoude lijke doeleinden uiteraard de hierboven vermelde minimum-rantsoenen in acht worden genomen. Melkhandelaren en melkveehouders moeten georganiseerd z(jn De Algemeene Vereeniging voor Melk- voorziening (A.V.M.) en de Consumptie- Melk-Centrale C.M.C. beide geves tigd alhier, brengen onder de aan dacht van belanghebbenden, dat het in het voornemen van den secretaris-gene- raal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, ligt om met ingang van 22 December 1940 als wettelijk gebied aan te wijzen alle in het werkgebied der C.M.C. liggende ge meenten, die tot nog toe niet tot wette lijk gebied waren verklaard. Dit houdt in, dat van genoemden da tum af de melkhandelaren moeten zijn aangesloten bij de A.V.M. en de melk veehouders bij de C.M.C., voorzoover deze tenminste bij de consumptiemelk- voorziening zijn betrokken en daarbij betrokken wenschen te blijven. Hieron der vallen echter niet de veehouders, die de op hun bedrijven gewonnen melk afleveren voor de verwerking tot indus- trie-producten. Deze behoeven zich niet aan te sluiten en zullen dit zelfs waar schijnlijk niet kunnen. Is men na 22 December 1940 niet aangesloten bij een dezer vereenigingen, dan mag men noch direct, noch indirect melk in consumptie brengen. Er zullen in verschillende gemeenten zitdagen worden gehouden om gele genheid te geverf voor aansluiting. De melkhandelaren, die niet in de ge legenheid zijn naar één dezer zitdagen te gaan, kunnen zich voor aansluiting rechtstreeks ook wenden tot de Alge meene Vereeniging voor Melkvoorzie- ning A.V.M., 2e Schuytstraat 332, al hier, de melkveehouders kunnen zich wénden tot de Consumptie-Melk-Centrale (C.M.C.), Amaliastraat 7, alhier, dan wel tot het betrokken verkoopbureau dezer vereeniging. De steun voor het misdeelde kind en het aandeel voor de betrokken vereenigingen. De centrale propaganda commissie voor den verkoop der kinderpostzegels en prentbriefkaarten voor het kind, meldt ons Voor de aanstaande verdeeling van de opbrengst van de kinderpostzegels en de prentbriefkaarten voor het kind, zullen ditmaal bijna 400 vereenigingen in ons land in aanmerking komen. De papieren, welke voor deze vereenigingen bestemd zijn, liggen op het oogenblik bereids alle gereed bij den penningmeester mr. A. O. H. Tellegen, alhier. Hiermede is bereikt, dat het aandeel, dat ontvangen wordt, zoo snel mogelijk uitgekeerd kan worden. Het wachten is thans op het eindbedrag, dat den 6en Januari a s., den laatsten dag van den verkoop, bereikt zal worden. De hoe grootheid hiervan ligt geheel in handen van het Nederlandsche volk, van welks deelneming aan het gebruik van zegels en prentbriefkaarten de totale som geheel afhangt, en waarop duizenden misdeelde kinderen wederom met groote spanning verlangend uitzien. 100 gram 125 gram Van bevoegde zijde wordt het vol gende medegedeeld Naar bekend mag worden geacht, noopt de verzorging van ons land met vaste brandstoffen die thans immers practisch geheel door producten van den Nederlandschen bodem moet ge schieden tot groote zuinigheid. In verband daarmede werden reeds sedert het voorjaar maatregelen getrof fen, om de ter beschikking komende hoeveelheden steenkolen, cokes, turf e.d. zoo billijk mogelijk over de bevol king te verdeelen. Deze maatregelen vonden hun uiteindelijken vorm in de cp 9 December j.l. van kracht gewor den distributieregeling voor vaste brandstoffen de z.g. „vaste brandstof fenbeschikking 1940 III”. Een logisch uitvloeisel van de begin selen van het distributiesysteem is, dat het niet gewenscht moet worden geacht, dat het publiek, dat zich ten aanzien van het verbruik van steenkolen, cokes, turf e.d. beperkingen moet opleggen, in de gelegenheid blijft andere warmtebronnen, zooals gas en electriciteit naar hartelust te benutten. Nog afgezien van de daaruit voortvloeiende bevoorrechting van de financieelkrachtige lagen der bevolking, zou een verder toelaten van een onbe perkt verbruik van gas en electriciteit. die immers ook steenkool tot grondstof hebben, een vermindering van de thans geldende rantsoenen vaste brandstoffen noodzakelijk kunnen maken. 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten 2j h.l. kolenslik; h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf, h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); De geldigheidsduur van de „bons 2de periode” (o.a. voor inkwartiering, kamer* 5 Dec. t/m 15 Dee. 4 dagen extra t/m 19 Dec. 7 Dec t/m 13 Dec. 7 dagen extra t/m 20 Dec 14 Dec. t/m 20 Dec 7 dagen extra t/m 27 Dec (voor sla-olie t/m 31 Januari) 4 dagen extra t/m 29 Dec. aan dan, laat ons ook verder blijven sa menwerken om het groote doel te be reiken. zoodat alle Nederlanders, die daaraan behoefte hebben, gedurende dezen winter van het noodige voorzien worden en de geschiedenis zal kunnen getuigen, dat ook in de moeilijke om standigheden het Nederlandsche volk aan zijn beste tradities getrouw is ge bleven en zijn uiterste krachten heeft in gespannen om hulp te bieden, nood te lenigen en zijne volkskracht te handha ven. THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort -(mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN Straffen Bij overschrijding van een rantsoen zal een boete worden opgelegd ten bedrage van 50 van het over de betrokken pe riode verschuldigde bedrag voor verbruik, meter- en installatiehuur en vastrecht. Bij herhaling van de overschrijding zal de toevoer van gas of electriciteit kun nen worden afgesneden. Voor den nauwkeurigen tekst van deze regeling, de z.g. „Gas- en electriciteits- rantsoeneeringsregeling 1940 no. I’’, wordt verwezen naar de buitengewone Staatscourant van 14 dezer. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het niet in het voornemen ligt het per centage van 100 te verlagen, zoolang de steenkolenpositie niet ongunstiger wordt. Mochten echter onverhoopt bijzon dere moeilijkheden ten aanzien van de steenkolenvoorziening van de gas- of electriciteitsbedrijven optreden (bijv door transportbelemmeringen bij het kolen- vervoer), dan is het niet uitgesloten, dat tot rantsoenverlaging zal moeten worden overgegaan. gekookt varkens- kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst, b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- Of VARKENS VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING. soort? steun uit anderen hoofde zal dan ook geen sprake zijn. Zal het karakter van extra-steun inderdaad tot zijn recht ko men. dan dient gewaarborgd te zijn, dat de hulp verleend wowit in den vooral noodigen vorm en wel in dien van levensmiddelen, kleeding en brandstof fen Om zulks te verzekeren, zal geen geld worden uitbetaald, doch zullen waardebonnen worden afgegeven. Tot een bedrag van 800.000 zijn deze bon nen reeds verzonden ter uitreiking door tusschenkomst van de plaatselijke di recteuren, dus van de burgemeesters. Tot bedragen, op de waardebonnen vermeld, zullen dan de rechthebbenden tot uiterlijk 31 Maart 1941 levensmidde len, kleeding of brandstoffen kunnen ver krijgen. Andere goederen zullen niet ver krijgbaar zijn, terwijl met levensmidde len uitsluitend bedoeld zijn voor het le vensonderhoud noodzakelijke voedings stoffen. Geheele of gedeeltelijke uitwis seling tegen geld mag niet plaats vinden en het misbruiken van de waardebonnen zal strafrechtelijk vervolgd worden. Het is hier de plaats om een dringend be roep te doen op de Nederlandsche win keliers tot het verleenen van hun volle medewerking om misbruik te keeren. De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld den middenstand volledig in te schakelen. Zij schenkt hier haar vertrouwen. Het is voor den midden stand een eminent belang, dat dit ver trouwen niet beschaamd worde. Zooals uit hetgeen ik zie duidelijk blijkt, zijn de waardebonnen géén geld. Zij kunnen slechts in levensmiddelen, kleeding of brandstoffen worden omge zet. Daarna hebben de bonnen hun taak vervuld; zij zullen, voorzien van hand- teekening of firm a stempel van de leve ranciers door dezen tot uiterlijk 15 Mei 1941, bij de banken in wettig Neder- landsch betaalmiddel moeten ingewis seld worden, terwijl de banken op hare beurt de bonnen uiterlijk 31 Mei 1941 ter betaling moeten aanbieden bij de kasvereeniging te Amsterdam, den kas sier van de Winterhulp. Geen nieuw soort geld De waardebonnen zijn dus geen geld, zij hebben met het Nederlandsche ruil middel niets te maken. Zij zijn uitslui tend gecreëerd als middel tegen misbruik en als middel om het verstrekken, van nuttige en noodige goederen te verwe zenlijken. De meening als zou hier een nieuw soort bankbiljetten of zilverbons in het leven zijn geroepen, is ten eenen- male onjuist en moet zonder meer naar het rijk der sprookjes verwezen worden. Tenslotte nog dit, zooals ik reeds zei, zijn de eerste resultaten gunstig ge weest. Meer is echter noodig. De door mij uiteengezette werking van de Win terhulp stelt boven twijfel, dat binnen gekomen gelden niet dan voor het doel de behoeftige Nederlandsche burgers zonder aanzien des persoons hulp en on dersteuning te verleenen besteed zul len worden, terwijl het beheer der stich ting zoo zuinig mogelijk gevoerd wordt. Het is in het bijzonder de taak der financieele commissie op een en ander toezicht te houden en zij zal deze taak naar plicht en geweten vervullen. Wel- Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. HAARDEN, KACHELS Hoeveel is de eenheid van de gewenschte 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) 300 stuks (195 k.g.) 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. vestigt de aandacht vergunningen tot: 1. ontslag van tijdelijk personeel, 2. tijdelijke stopzetting van werk vermindering van den werktijd bij zgn. onwerkbaar weer. Deze vergunningen zijn opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant, respec tievelijk van 2 Juli 1940, no 126, en van 6 en 7 December 1940, no. 239. Bij de sub 1 genoemde vergunning wordt aan werkgevers vergund om ar beiders, die met het oog op een bepaald, met name aangewezen werk, dat ten hoogste drie weken duurt, voor dien tijd in dienst zijn of worden genomen, te ontslaan, mits zoodanige indienstnemin gen in het desbetreffende bedrijf ge bruikelijk zijn en voorts door den werk gever, direct na de indienstneming van zcodanigen arbeider aan het bevoegde districtshoofd der arbeidsinspectie een schriftelijke kennisgeving in tweevoud wordt toegezonden, houdende opgave van: a. den naam en het adres van den werkgever; b. het door den werkgever uitgeoefend bedrijf; c. de plaats, waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen: d. den naam, de voor letters en het adres van den arbeider; e de werkzaamheden, die deze te ver richten heeft; f. het tijdvak, waarvoor hij in dienst genomen is. Wanneer het werken betreft, die langer dan. drie weken duren, of wanneer het gaat om bedrijven, waarin dergelijke tij delijke werkzaamheden niet gebruikelijk zijn, dan kan bij de aanneming van per soneel, dat bestemd is voer een bepaald werk, reeds onmiddellijk aan de arbeids inspectie vergunning gevraagd worden om dat personeel na afloop van dat be paalde werk weer te mogen ontslaan. Wanneer het niet mogelijk is den tijd, btnoodigd voor deze werken, precies te schatten, dan kan bij de aanvrage om vergunning volstaan worden met een ruime schatting, b.v.: „6 weken of zoo veel langer, als het werk mocht duren”. Er behoeft dus bij werkgevers bij het aanstellen van tijdelijk personeel onder de hierboven omschreven omstandighe den geen vrees te bestaan, dgt zij dit personeel na afloop van het werk in dienst moeten houden. Hieruit volgt, dat men, al naar behoefte, zooveel mogelijk perso neel kan aanstellen voor tijdelijke werk zaamheden, aangezien de arbeidsinspectie in zoodanige gevallen met den tijdelijken aard van het werk in alle opzichten rekening zal houden Bij de sub 2 genoemde vergunning wordt aan werkgever vergund om het werk in de onderneming hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk stop te zetten of den werktijd in de oriderneming tot minder dan 36 uren per week in te korten, voor zooveel betreft den arbeid: a. bij in aaiïbouw, aanleg, verbouwing, herstel ling, slooping of onderhoud zijnde bouw-, grond-,’waterwerken, ondergrondsche lei dingen en wegen enz.; b. ten behoeve van de vervaardiging van baksteen en dak pannen: c. bij de vervaardiging van ce ment- en betonwaren; d. bij het winnen van zand en grind: e. op scheepswerven er. -slooperijen; inden en voor zoolang tengevolge van de weersgesteldheid de werkzaamheden moeien woiden stopge zet en de arbeiders niet op een andere plaats in dezelfde inrichting werkzaam kunnen worden gesteld. Als. voorwaarde wordt gesteld: dat door den werkgever, die van deze ver gunning gebruik maakt, onverwijld, na dat het werk moet worden stopgezet, aan het bevoegd districtshoofd der arbeids inspectie wordt gezonden een schrifte lijke kennisgeving in tweevoud en tege lijkertijd een afschrift van deze kennis geving wordt gezonden aan het gemeen- i tebestuur van de woonplaats van den be trokken werknemer, houdende opgave van: 1. den naam en het adres van den werkgever; 2. het door den werkgever uitgeoefend bedrijf; 3. de plaats, waar de werkzaamheden worden verricht of het werk is gelegen; 4. den naam, de voorletters en het adres van den arbei der; 5. de werkzaamheden, die de werk nemer voor d£ stopzetting verricht heeft; 6 het tijdstip, datum en uur, waarop de redenen, 'waarom de werkzaamheden wiorden stopgezet. In deze kennisgeving mogen op een zelfde blad slechts worden vermeld werknemers, die in dez.elfde gemeente woonplaats hebben. Deze vergunning verleent geen toestemming om werkne mers te ontslaan, zoodat het dienstver band blijft voortbestaan en dus de werk gever dezelfde werknemers, zoodra werkhervatting mogelijk is, weer aan het werk moeten stellen. De directeur-gene raal van den arbeid vestigt er met na druk de aandacht op, dat overtreding van het bepaalde bij deze vergunningen tot het opmaken van een proces-verbaal kan leiden. Men kan veel onaangenaam heden voorkomen door zooveel mogelijk inlichtingen te vragen bij de districts hoofden der arbeidsinspectie. Zaterdagavond jieeft de secretaris-ge- neraal van het departement van Finan ciën, mr. L. J. A. Trip, in een radio rede o.a. het volgende gezegd: Ik stel er prijs op als voorzitter van de financieele commissie voor de Win terhulp Nederland een kort woord tot u te spreken onder het motto „waar heen gaat het geld van de eerste col lecte?” Vooraf wensch ik met voldoening ge wag te maken van de tót dusver ver kregen resultaten. Voldoening ook en vooral omdat uit de resultaten blijkt, dat het Nederlandsche volk zijn aan vankelijke ongerechtvaardigden achter docht heeft overwonnen, en tot de over tuiging is gekomen, dat het hier alleen en uitsluitend geldt een belangrijke en weldadige beweging voor de Nederland sche burgers zonder aanzien des per soons, die in deze moeilijke tijden hulp en ondersteuning noodig hebben. De huis- en straatcollecte, die op 29 en 30 November j.l. werd gehouden, bracht tezamen met de giften, die bij de provinciale bureaux der Winterhulp Nederland en de burgemeesters tot 3 December 1940 binnenkwamen, een be drag op van 881.533,48. Daarenboven ontving het hoofdbureau van de Winter hulp Nederland giften tot een geza menlijk beloop van 525.684.81. In to taal werd derhalve vrijwillig ter be schikking gesteld een som van 1.407.218,29; voorwaar een schoon en overtuigend bewijs van de Nederland sche naastenliefde en weldadigheidszin. Met den meesten spoed en voortvarend heid is van hetgeen reeds ontvangen werd een som van niet minder dan 800.000 aanstonds beschikbaar gesteld voor onmiddellijke hulpverleening ge durende de loopende maand December. Dat deze som binnen zoo korten tijd zal uitgekeerd kunnen worden is behal ve aan de milde gevers, vooral te dan ken aan den ingespannen, onvermoei- den en bezielenden arbeid van den di recteur-generaal, den heer Piek, die met zijn helpers, ik mag wel zeggen dag en nacht, in touw is geweest om zijn omvangrijke taak te volvoeren. Het was een voortreffelijke gedachte, de burgemeesters der onderscheidene gemeenten in te schakelen en hen te verzoeken, zich als plaatselijke direc teuren der Winterhulp, met de verdee ling der gelden te belasten. Zij kennen de behoeften in hun gemeenten, zij we ten waar in de eerste plaats nood ge lenigd moet worden, zij staan er borg voor, dat allen, die in aanmerking ko men, zonder onderscheid des persoons zullen gesteund en geholpen worden. Zij zullen daarbij in acht nemen de al gemeene richtlijn, volgens welke deze eerste hulpverleening zal ten goede ko men aan de gezinnen met een of meer kinderen. Het ligt voor de hand en het is gebleken, dat vooral de kinderen hulp van noode hebben en het is daarom van groote beteekenis, dat de eerste hulp verleening vooral is gesteld in het tee- ken van het kind, van de verzorging van het opgroeiend geslacht, waarop de toekomst van ons land en ons volk moet worden gebouwd. Geen korting op steun uit anderen hoofde De thans geboden hulp draagt het karakter van extra-steun; van een ver mindering van of korting op eenigerlei De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. HoeveelheidBON Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. JUWELIER PLAATS DEN HAAG Telefoon 115221 Vrijdag vond op het departement van Sociale Zaken alhier een bespreking plaats van vertegenwoordigers van het Rijksarbeidsbureau met een aantal Ne derlandsche aannemers in de bouw bedrijven, die binnenkort ten behoeve van de Duitsche Weermacht met aan zienlijke groepen van personeel in Bel gië en Noord-Frankrijk werken zullen uitvoeren. Van de zijde der Duitsche opdracht gevers is bepaald, dat de aannemers de voor deze werkzaamheden noodige aantallen bouwvakarbeiders uitsluitend mogen betrekken door tusschenkomst van de organen der openbare arbeids bemiddeling in de plaats, waar zij zijn gevestigd. Deze organen zullen dan in nauwe sa menwerking met het -Rijksarbeidsbu- reau alhier zorgen, dat de gevraagde aantallen arbeiders ter beschikking staan. De bouwvakarbeiders, die voor plaat sing bij deze werken in aanmerking wenschen te komen, moeten zich dus aanmelden bij de arbeidsbeurs of het agentschap der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats. Het grootste deel van het loon zal door de werkgevers rechtstreeks aan de familieleden der arbeiders hier te lande worden uitbetaald, terwijl de ar beiders zelf, ter bestrijding van nood zakelijke uitgaven, het resteerende deel ter plaatse, waar zij werken, zullen ont vangen. Zooals bekend is, is in de winter maanden de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders steeds het grootst. Hier ligt voor velen hunner een mooie kans om juist nu tegen een behoorlijk loon werk te vinden. houdelijke jioeleinden te garandeeren, zullen de volgende minimum-rantsoenen gelden, onverschillig of deze 100 van het verbruik in de overeenkomstige pe rioden van 1939/1940 overtreffen Gas: 60 kub. meter per 'periode. Electriciteit: voor verlichting en huishoudelijk gebruik (behalve koken) indien de eerste meteropneming plaats vindtvóór 16 Januari 1941 in de twee opeenvolgende perioden respectievelijk 55 en 41 kwh. na 15 Januari 1941 in de twee opeenvolgende perioden respectie velijk 47 en 31 kwh. b. voor electrisch koken. Voor hen, die in hoofdzaak electrisch koken, wordt het minimum rantsoen, ge noemd onder a, verhoogd met 150 kwh. per periode. Het geheel of gedeeltelijk vervangen van een rantsoen gas door electriciteit of omgekeerd zal niet worden toegestaan.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6