VOOR DEN PUZZELAAR POLYFOTO OUDE JENEVER DEKUYPER GEMENGD NIEUWS BINNENLAND MOORD IN DE HOOFDSTAD 4 We/ken distributiebon heeft men noodig? 3 1940 2e bl. pag. 2 R 83 43 22 23 17 116 I 19 18 OVERTREDERS BETRAPT 2 20 21 12 ONDERWIJS EN KERK I 11 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 Wil De opbrengst der RÜksmiddelen PERSOONSBEWIJS- FOTO'S 98 103 93 88 49 50 62 63 35 7 C 3. i 90 Drink als regel matig, maar dan ook regelmatig- Professor dr. Eugène Dubois overleden I 81 30 15 tm. 24 11* VI ft X Levering van tabaksproducten HAAGSCHE COURANT Dinsdag 17 Dec. Registratie van duiven Zeer bevredigende resultaten io Man beroofd en te water geworpen RECLAMES. o f f i c i e e 1 e volgens voorschriften. Hoeveelheid Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 2 Nov t/m 27 Dec, half pond 17 Dec. t/m 12 Jan. 2 Dec t/m 29 Dee. KAAS EXTRA KAAS EIEREN EIEREN is 7 Dec t/m 31 Dec. i 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. als boven BLOEMKAART. 2 Dec. t/m 29 Dec. Bloemprijs verhoogd BOTER- OF VETKAART. f VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram als boven HONDEN- EN KATTENBROOD. gevraagde 1 Dec t/m 31 Dec. 1 bewoners enz.) is verlengd t/m 31 December. éen ei 9 Nov. t/m 20 Dec. 7 Dec. t/m 20 Dec. 30 Nov. t/m 27 Dec, 2 Nov t/m 27 Dec. 1 ons één pond 1 ons 1 ons 1 ons 1 ons 125 gram 2 Nov. t/m 27 Dec, 2 Nov. t/m 27 Dec 4 Nov. t/m 29 Dec. 16 Dec. t/m 19 Jan. 1 ons half pond 2 liter 2 liter langzaam zéér veel gereed interest bovenrand tweede ontbijt vergissing ettergezwel stuk touw sterke wind dierenwereld PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting i brengst bedraagt 6.685 millioen meer SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak halve flesch half pond half pond 75 gram half pond 1 kik» 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram half pond half pond 2 ons 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 125 gram 150 gram 65 gram 50 gram 1. 2. 4. 5. 6. 7. 8. BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) 50 gram 1 tube 1 pot 16 Dec. t/m 29 Dee. 16 Dec. t/m 22 Dec 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. 9 Dec. t/m 15 Dec. 7 dagen extra t/m 22 Decechter niet in restau. rants e d. 9 Dec t/m 15 Dec. 7 dagen extra t/m 22 Dec., echter niet in restau. rants e. d. s l SLA.OLIE of Boter of margarine t b b r 1 d t b e 10 k g. 8 k g. 5 k.g. 4 k.g 3 k g. k.g. 9. 10. 11. NU kunnen wij U nog rustig helpen! half pond Wrijf keel, borst en rug met Vicks VapoRub. De dubbele bestrijding helpt meestal in één nacht en de uitwendige behandeling voorkomt lastige kinderen. POO. BON 08 tm. 10 BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven 100 gram 125 gram. Noodlottige aanrijding Zondagavond is de 57-jarige heer Stijf uit Lochem, die op zijn fiets in Deventer reed, door een auto aangereden, met het gevolg, dat hij, bijna op slag dood was. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel Beperking van den verkoop door niet-winkeliers De directeur van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten heeft bepaald a. het is aan ondernemingen, die tabaks producten vervaardigen, verboden tabaks producten te leveren aan bedrijfsvergun- ninghouders of particulieren, die naar het oordeel van de industrie-tabakcommissie, daartoe bijgestaan door vertegenwoordi gers van grossiers en winkeliers in tabaks producten, dergelijke producten beneden den banderolle-prijs plegen te koopen met het kennelijke doel deze aan een beperk ten kring van particulieren te distribuee- ren; b. het onder a. vermelde verbod geldt niet ton aanzien van de levering van tabaksproducten aan bedrijfsvergunning- houders of particulieren, voorzoover deze bedoelde producten verkoopen in bij be drijven en instellingen behoorende canti nes; c. tegen de door de industrie-tabak commissie genomen beslissingen, als be doeld onder a, is beroep mogelijk bij het Rijksbureau voor tabak en tabaksproduc ten. Voor de Oud Geref. gem. (Cen trum) spreekt morgenmiddag 3 u. en Donderdagavond 7 u. ds. E. van Dijk in het gebouw Gaslaan 46. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkri gen. Voor Dec. t/m 31 Jan. ’41 zijn geldig- ■“■■■"- BON 1 Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer Wilme- rink in de buurtschap Marienheem te Raalte afgebrand. Een kalf en verschillen de kippen kwamen in de vlammen om De inboedel en de landbouwinventaris gingen verloren. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. het de opbrengst 6.195.400 heeft bedragen. Wanneer we nu het resultaat van de opbrengsten over de eerste elf maan den beschouwen, dan kunnen we ook ten aanzien van deze middelen vaststel len, dat de totale opbrengsten de ra ming hebben overschreden. Deze ra ming was 412.958.333 terwijl de op brengst bedraagt 419.643.833 of ruim 6.685 millioen meer dan de raming. Stichting van een mantelvereeniging voor het ziekenhuiswezen. Van de Geneeskundige vereeniging tot bevordering van het ziekenhuiswezen in Nederland en zijn koloniën, de Vereeni ging voor administratie en economie in ziekeninrichtingen en den Bond van di rectrices en adjunct-directrices van ziekenhuizen en vereenigingen voor zie kenverpleging, zijn dezer dagen afge vaardigden samengekomen om de wen- schelijkheid van innige samenwerking tusschen deze drie vereenigingen te be spreken. Na ampele discussie was de al- gemeene overtuiging, dat het, vooral in verband met deze tijdsomstandigheden, noodzakelijk was een instelling in het le ven te roepen, Centrale vereeniging het ziekenhuiswezen” (C.V.Z.), waarvan deze drie vereenigingen als gelijkgerechtigde deel zullen uitmaken. Besloten werd bin nen zeer korten tijd statuten en regle ment samen te stellen, terwijl een voor- loopig bestuur van nu af naar buiten zal optreden. Maatregelen tegen den smokkelhandel De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, heeft be paald, dat in een strook van 1000 meter breedte langs de rijksgrens in Zeeuwsch- Vlaanderen tusschen de Schelde en de Noordzee het vervoer van alle goederen verboden is tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur vóór zons opgang. In een strook van 100 meter breedte langs de rijksgrens in Zeeuwsch-Vlaande- ren tusschen de Schelde en de Noordzee is het vervoer van goederen in andere dan binnenvaartsche richting verboden. Deze verboden gelden niet, voor zoover het vervoer kennelijk plaats heeft als een voortgezette handeling van een toegelaten invoer of met bestemming tot geoorloof- den uitvoer op een der land-, spoor-, tram- en waterwegen, waaraan een kan toor der invoerrechten is gevestigd, tij dens de uren, waarop dat kantoor is open gesteld De inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen ter sub-inspectie te Terneuzen kan onder de door hem te stellen voorwaar den afwijking van de verbodsbepaling toe staan. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. Lijk met modder besmeurd De veronderstelling, dat de man reeds dood geweest moet zijn, toen hij te water geraakte, wordt gerechtvaardigd door het feit, dat het lijk geheel met modder be smeurd was. Nebig is dus naar alle waar schijnlijkheid een huis binnengelokt, daar vermoord en berooft} en vervolgens in het water geworpen. Het lijk vertoont, zooals gemeld, messteken aan het hoofd. Het signalement van het slachtoffer Het signalement van het slachtoffer luidt als volgt: 55 jaar oud, gezet pos tuur, donker van uiterlijk, donker haar, van voren eenigszins kaalhoofdig, klein zwart snorretje, rond gelaat. Hij was op 8 November gekleed in een muisgrijze winterjas; op het hoofd een blauwgrijze gleufhoed, donkerblauw colbertcostuum, lage, zwarte schoenen. 16 Dec. t/m 22 Dec. 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. Zonder dat dit op de consumenten wordt verhaald De Staatscourant van gisteren bevat de wijziging eener beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij in dier voege,.dat de bloemprijs met 20 cent per 100 k.g. is verhoogd. De meelfabrikan ten, die deze hoogere opbrengst ontvan gen, hebben zich verplicht, het bedrag, dat zij daarvoor meer ontvangen, af te dragen aan het Bakkerijfonds 1940, dat dient tot het verleenen van hulp aan de door de krijgsverrichtingen getroffen bakkerij-ondernemingen. De prijsverhooging zal niet op de con sumenten worden verhaald. Grafische machines en materialen Ingevolge een beschikking van den se cretaris-generaal van het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart worden de belangen van de ondernemin gen, welke als hoofdbedrijf of nevenbe- drijf handel drijven in grafische machi nes en materialen, dan wel deze fabri ceeren, voortaan behartigd door de sectie grafische industrie van het Rijksbureau voor werkende industrieën. ,-a- In de dik omlijnde vakjes ontstaat, bij juiste invulling der woorden, een bekend latijnsch spreekwoord. Prof. dr. Eugene Dubóis. (Foto-archief) deerde hij geneeskunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam Na zijn arts examen in 1884 werd hij prosector en in 1886 lector in de menschelijke anatomie aan d’ezelfde universiteit. In deze jaren hield hij zich vooral bezig met vergelij- kend-anatomische onderzoekingen over het strottenhoofd Voorts bestudeerde hij de afstammingsleer en verrichtte hij eenige opgravingen in Rijckholt (Zuid- Limburg). In 1887 vertrok hij als officier van ge zondheid naar Nederlandsch Indië en wel naar Sumatra. In de Padangsche boven landen onderzocht hij grotten, welke on derzoekingen hij later op Java voortzette. In het bijzonder werden opgravingen ver richt in de omgeving van Trlnil. Deze pa leontologische studie leidde tot het vin den van resten van den Pithecanthropus Erectus, een der voorouders van den mensch. Te Wadjang zette hij zijn arbeid voort, waar hij de fossiele menschensooi;t, den Wadjakmensch, ontdekte. In 1895 keerde dr Dubois naar Neder land terug. De Amsterdamsche universi teit erkende zijn groote verdiensten door hem in 1897 het doctoraat honoris causa te verleenen. In 1898 werd hij hoogleeraar iri de geologie, mineralogie en paleontolo gie aan de^e universiteit. Tevens was hij als conservator, later als curator aan de geologische afdeeling van Teylers museum te Haarlem verbonden. Prof. Dubois was lid van de academie van Wetenschappen, Tot 1928 doceerde hij in Amsterdam. Ge durende zijn professoraat hield dr. Dubois zich bezig met velerlei onderzoekingen over den Pithecanthropus Erectus. de verhouding tusschen hersengewicht en lichaamsgewicht, allerlei algemeen biolo gische problemen en de geologie van Ne derland. Speciaal genoemd mogen worden zijn onderzoekingen over den bouw en het ontstaan der duinen, vennen en venen, over het grondwater in Nederland en meer in het bijzonder over de beteekenis der duinen als voorraadschuur van drink water De groote verzamelingen, welke prof. Dubois op Sumatra en Java bijeenge bracht heeft, zijn in een apart museum (collectie Dubois) geplaatst, dat onder beheer staat van de rijksuniversiteit te Leiden. Een zeer groot aantal publicaties verscheen van zijn hand. De laatste jaren van zijn leven bracht prof Dubois veelal door op zijn buiten goed bij Haelen, waar hij zich wijdde aan wetenschappelijk werk en aan de verzor ging van zijn boschaanplantingen. Het stoffelijk overschot zal voorloopig te Venlo worden bijgezet. Op voêderkaart voor honden, voor groep I en II III IV V ft ft Op voederkaart voor katten THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort -(mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN Tentoonstellingen streng verboden De commissie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postdui venverzamelaars maakt bekend, dat: Alle postduiven, welke na 15 Mei 1940 geboren zijn, en nog niet op de offici- eele gestempelde hoklijsten voorkomen, onverwijld moeten worden opgegeven aan deze commissie, met nauwkeurige omschrijving van serienummer Hetzelfde moet geschieden met alle oude duiven, die niet op de officieele gestempelde hoklijsten voorkomen. Voor ongeringde duiven verplichte sluitringen worden verstrekt dqpr het nationaal verbond van Nederlandsche postduivenhouders. Van dit oogenblik af, alle soorten sierduiven ter registratie moeten wor den opgegeven aan de commissie, met uitzondering evenwel van de volgende rassen: kroppers, pauwstaarten, raads- heeren, tuimelaars met sokken en slen- kers. Deze laatste vallen dus buiten de registratie.* Evenals voor de postduiven moeten dus ook van de sierduiven, die voor re gistratie in aanmerking komen, hoklijs ten in triplo worden gemaakt, n.l. :een exemplaar voor den burgemeester ter plaatse, een, dat op het hok van den betrokken liefhebber aanwezig moet zijn, terwijl het derde exemplaar in het archief der commissie bewaard blijft. De opgaven uiterlijk eind Januari 1941 moeten zijn ingeleverd. Geschiedt zulks niet, of eventueel na het sluiten van dezen datum, dan loopen overtre ders gevaar, gestraft te worden volgens de Duitsche militaire wetten. Tentoonstellingen van post- en andere duiven, in welken vorm ook, z ij n streng verboden. In verband hiermede is het vervoer van postduiven en andere duiven buiten de kom eener gemeente eveneens streng verboden, indien althans dit ver voer niet gedekt wordt door een speci ale schriftelijke vergunning, welke met redenen omkleed aangevraagd kan wor den bij de commissie, Prinsengracht 407, Amsterdam, voornoemd. Al de houders van postduiven en an dere duiven, welke bij de commissie Hornstra geregistreerd worden, zijn verplicht zonder voorbehoud, zich op te geven als lid van het nationaal ver bond van Nederlandsche postduivenhou ders, Amsteldijk 44 te Amsterdam, uiterlijk tot 22 December 1940. Overtreders zullen gestraft worden met: 1) Inbeslagname van alle duiven, 2) volgens de Duitsche militaire wetten. Een ernstige waarschuwing is hier zeker op haar plaats. -4 vernomen. Speurder naar den ontwikkelingsgang van den mensch Gistermorgen is op zijn landgoed ..De Bedelaar” onder de gemeente Haelen prof, dr. Eugene Dubois onverwacht overleden. Marie Eugène Francois Thomas Dubois werd op 28 Janua ri 1858 te Eijsden in Zuid-Lim- burg ge boren. Na dè lagere school volgde hij het mid delbaar onderwijs aan de Rijks H. B.S. te Roermond en stur 7 Dec t/m 13 Dec. 7 dagen extra t/m 20 Dec 14 Dec. t/m 20 Dec. 7 dagen extra t/m 27 Dec (voor sla-olie t/m 31 Januari). 5 Dec. t/m 15 Dec. 4 dagen extra t/m 19 Dec. 2J h.l. kolenslik; 2 1’ eer. 16 Dec. t/m 25 Dec. 4 dagen extra t/m 29 Dec. De overige middelen Wanneer we ten aanzien van deze middelen allereerst de opbrengst over de maand November beschouwen, dan moeten we beginnen met onze verheu genis er over uit te spreken, dat ook deze opbrengst de maandelijksche ra ming met vele millioenen heeft overschre den. Bedroeg namelijk deze raming 37.541.666,68, de opbrengst over No vember was 44.954.683,12 of ruim 7,4 millioen meer. Een gunstig teeken is voorts, dat de November-opbrengst van dit jaar ruim 4,95 millioen hooger was dan over de slachtmaand van het vorig jaar. Ten adnzien van de maand Novem ber kunnen we over de voornaamste middelen het volgende opmerken. Als vanzelfsprekend hebben de rechten op den invoer de raming 9 millioen, welke nog was ingesteld op onze normale handelsbetrekkingen, bij lange na niet gehaald, zoodat we over November slechts een opbrengst van ruim 5,7 mil lioen konden boeken. Ook eenige ande re middelen, hoewel niet belangrijk, voldeden niet geheel aan de verwach ting, waartegenover gelukkig staat, dat weer andere belastingobjecten ver bo ven het geraamde bedrag uitkwamen. Omzetbelasting bracht bijna het dubbele op Van deze laatste categorie noemen we in de eerste plaats de omzetbelasting, waarvan de November-opbrengst bijna het dubbele bedroeg van de raming ad 6.9 millioen, terwijl deze opbrengst van bijna 12,7 millioen daarmede meer dan 5^ millioen gulden uitkwam boven de opbrengst in November van het vo rig jaar. Eén bijzondere vooruitgang vertoont voorts de accijns op het gedis tilleerd, waarvan de maandelijksche ra ming ruim 2.4 millioen bedraagt, doch waarvan de opbrengst over November heeft bedragen 5.587.800, of ruim 2.64 millioen meer dan in November van het vorig jaar. Ook de accijns op bier heeft de raming overtroffen en eveneens die op geslacht en op suiker doch afzonderlijk dient nog te worden ver meld de accijns op tabak, waarvoor de raming per maand 3 millioen be draagt. Deze accijns heeft over Novem ber deze raming met meer dan dubbele overschreden, aangezien Benoemd tot ontvangers der dir. bel., registratie en domeinen te Drachten, R. Hanewald (Meppel) te Edam, H. A. Straasheijm (Horst) te Doesburg, A. H. Kuiper (Kampen) te Middelburg, A. A. Vermeulen, (surnumerair der registratie en domeinen ten kantore te ’s-Graven- hage) te Gulpen, J. H. E. Palmen (Sit- tard) te Winsum. J. A. Boer (Arnhem); te Oosterwolde, G. Naber (Winschoten) te Druten, E. J. de Boer (Haarlem) te Uithuizen, W. Kuipers (Leeuwarden) te Coevorden, H. Knol (Deventer) te Zaltbommel, J. J. van Hulten (Bergen- op-Zoom) te Texel, M. C. Schakel (Utrecht). Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS Hoeveel is de eenheid van de gewenschte 1 EENHEID is gelijk: ‘h.l. van max. 75 k.g anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketter U.l. AUlCUSllA.; h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l, (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); De geldigheidsduur van de „bons 2de periode” (o.a. voor inkwartiering, kam«f Van bonkaart distri outi« Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING' soort? 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g fabrieksturf; 200 k.g overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. Aan het overzicht van de Rijksmid- delen per ultimo November wordt het volgende ontleend. Wat de directe belastingen betreft, kan in de eerste plaats worden gecon stateerd, dat het totaal bedrag van de raming djezer middelen, door de op brengst aanmerkelijk is overschreden, zoo zelfs, dat de jaarlijksche raming door de opbrengst van de eerste elf maanden van het belastingjaar reeds met tal van millioenen werd geslagen. Wanneer we zien, dat de totale ra ming voor dit gedeelte van onze inkom sten voor het loopende jaar 158.780.000 is en dan kunnen consta- teeren, dat het zuivere bedrag van de kohieren tot en met November 171.088.103.98 bedraagt, dan mogen we zeker met groote voldoening vaststellen, dat deze belastingen in hooge mate de verwachtingen hebben overschreden. Want de opbrengst tot dusver komt reeds ruim 12.3 millioen boven de ra ming voor het geheele jaar uit en ruim 40 millioen boven de opbrengst van de eerste elf maanden van het vorig jaar. Natuurlijk mag hierbij niet worden ver heeld, dat het vorig jaar in de raming nog geen rekening was gehouden met de daarna nieuw ingevoerde belasting aan opcenten op de gemeentefondsbe lasting, welke belasting thans op de ra ming is gebracht voor een bedrag van 29,5 millioen, van welk bedrag thans reeds 27.754 millioen is binnengekomen. Daarnaast staat de nieuwe winstbelas ting, welke het vorig jaar nog niet be stond en welke tot nu toe heeft opge bracht 15.687.144.50. Bij een beschouwing van de afzonder, lijke belastingen van deze groep zien we voorts, dat de grondbelasting, waarvoor de jaarlijksche raming 10.780.000 bedraagt, reeds nu deze raming met 88.700 heeft overschre den. Ook de inkomstenbelasting, waar voor de raming was gesteld op 89 mil lioen heeft tot het gunstige resultaat bijgedragen, aangezien tot ultimo No vember reeds f 331.000 meer is opge bracht. De vermogensbelasting, welke geraamd was op een jaarlijksche op brengst van 20 millioen, heeft tot dus ver opgebracht 18.741.856,46 en bleef daarmede ruim 640.000 beneden de op brengst over dezelfde periode van het vorig jaar. Tenslotte komen we tot de verdedigingsbelasting. welke op 150.000 na de jaarlijksche raming ad 9millioen heeft benaderd. Al met al kan derhalve worden vast gesteld, dat het verloop van de midde len van deze groep belastingen in het algemeen alleszins gunstig kan worden genoemd. Concentratie in de vakpers van het N.V.V. Naar de persdienst van het N.V.V. mededeelt, zal in het begin van het nieuwe jaar een nieuw, centraal week blad worden uitgegeven voor de leden van de vakvereenigingén. die bij het N.V.V. zijn aangesloten. Het zal den naam Arbeid” dragen. Dit weekblad zal de bestaande organen van alle vakorgani saties geheel vervangen. Het zal verschij nen in een oplaag van bijna 400.000 exemplaren, in ongeveer 40 verschillende edities. Om tegemoet te komen aan dè behoefte, welke elke vakvereeniging heeft aan een middel tot direct contact met de leden van de eigen organisatie, zullen eiken bond wekelijks vier pagina’s ter beschikking worden gesteld voor be richten van hoofdbestuur en afdeelingen en voor vaktechnische aangelegenheden en sociale problemen van den eigen be drijfstak, In het aansluitende algemeene gedeelte van het blad, dat in een om vang van twaalf pagina’s voor alle edi ties denzelfden inhoud behoudt, zal men ernaar streven, zoowel den arbeider als zijn gezinsleden voortdurend ontwikke ling, voorlichting en ontspa schaffen. De concentratie der N.V.V.- vakbladen in dit nieuwe weekblad moet worden gezien als een belangrijk onder deel van het werk, dat door commissaris Woudenberg wordt verricht in het belang- van de inwendige versterking en verde ren uitbouw van de Nederlandsche vak organisaties. Hij had een bedrag van f 600 bij zich, hetgeen direct deed vermoeden, dat mis daad in het spel was. Inderdaad is dit geld ook nu nog niet terug gevonden. Het lijk vertoonde messteken aan het hoofd en de politie neemt aan, dat de man een huis binnen is gelokt, daar is vermoord en beroofd en 's avonds in de duisternis te water is geworpen. Misdaad in het spel Uit de nasporingen, welke de politie van het bureau Marnixstraat onvermoeid voortzet, is wel zeer sterk het vermoeden gerezen, dat de man, wiens lijk is opge haald, niet is geworden een slachtoffer van de duisternis, doch van misdaad. Het slachtoffer is de 55-jarige fruit koopman M. Nebig, uit de Tweede Hugo de Grootstraat 641. Op 8 November keerde hij niet naar huis terug. Dien dag was hij van huis vertrokken naar de groente- en fruitveiling te Poeldijk, waar hij nog zaken gedaan heeft. Vervolgens reisde Nebig naar den Haag, waar hij zich op de Laan Copes van Cattenburch vervoegde voor het veikrijgen van een vergunning voor den verkoop van appe len Men vermoedt, dat de man met den electrischen trein van 12.54 uur uit den Haag H.S. naar Amsterdam is terugge reisd Hij is in ieder geval kort voor dat tijdstip in de omgeving van het station Hollandsche Spoor gesignaleerd en was toen niet in gezelschap van anderen. Inlichtingen verzocht De mogelijkheid wordt geopperd, dat Nebig in den trein met iemand een ge sprek is begonnen en dat hij toen met dezen kennis Amsterdam is ingegaan. Vandaar ook, dat dengenen, die vermee- nen inlichtingen of aanwijzingen te kun nen verstrekken, dringend verzocht wordt zich te vervoegen aan het bureau Mar nixstraat 148 Amsterdam. Het slachtoffer moet bij aankomst in de hocfdstad ongeveer duizend gulden in zijn bezit gehad hebben, benevens drie gloednieuwe bankbiljetten van honderd Belgische franken. Ook dit geld wordt vermist. Zijn zakken waren overigens grondig leeggehaald toen men het lijk ophaalde. RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens- rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst. b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haagsche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven Groote party aiteenloopende artikelen in beslag genomen De handelsrecherche van het hoofdbu reau van politie te Amsterdam, heeft Za terdag weer een goeden slag geslagen met de arrestatie van twee personen, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt wegens overtreding van de prijzenbeschikking, van de textieldistributiebeschikking en van het gevogelte-inventarisatiebesluit. Ambtenaren van de recherche wisten be slag te leggen op een partij, bestaande uit de wel zeer uiteenloopende artikelen van. duizend literblikken kip en driehon derd heerenconfectiecostuums. De blikjes, waarvan de verkoop momenteel geheel verboden is. en die onder normale omstan digheden tachtig cent tot een gulden kos ten, werden ten verkoop aangeboden voor niet minder dan /2,25. Voor de costuums, welke van slechte kwaliteit zijn en in volkswinkels tegen prijzen van tien of elf gulden verkocht werden, werd een be drag van 22.50 gevraagd. Tegen den verkooper en den tusschen- handelaar is proces-verbaal opgemaakt; de partijen zijn in beslag genomen. Er wa ren nog twee politiewagens noodig. om costuums en kip naar het hoofdbureau over te brengen. Gistermiddag heeft de politie van het bureau Marnixstraat uit de Heerengracht te Amsterdam nabij de Raadhuisstraat het lijk opgehaald van den sinds 8 No vember vermisten M. Nebig. De man was op dien dag naar het Westland geweest en het laatst gezien, toen hij om 12.54 uur in den trein naar Amsterdam stapte. Nadien had men niets meer van hem

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6