(franflavin De centrale keukens BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig? nemen. de Werklooze landarbeiders Werk in Duitschland in uitzicht aan het 83 43 2 Dec. t/m 29 Dec. 22 23 17 7 Dec. t/m 31 Deo. 116 31 Aug. t/m 31 Dee. Geeft geen verkeerden bon! 19 Beroep op het publiek 18 2 20* 21 12 De jacht open 11 1 Dec. t/m 31 Dec. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 ONDERWIJS EN KERK 1 Kerstgave aan ondersteunde werkloozen Begin Februari waarschijnlijk meeste in werking 81* 30* 98 103 93 88 De al De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. 7 C 49 50 62 63 35 zijn nooit onschuldig, daarom tijdig K PASTILLES Landarbeiders en de ontslag verordening Op voeder kaart voor-honden. 11* t>an fat gakeelmadahn Caf* fysiauhant, dt a.S. Kifatdagjui. Ruim vijftig over geheele land 15 tm. 24 HAAGSCHK COURANT Woensdag 18 Dec. 1940 2e bl. pag. 2 Beperking van het treinverkeer Voorstel inzake collectieve stroom opwekking z.h.s. aangenomen Provinciale Staten van Zuid-Holland Nabootsing van postformulieren Goedkeuring van werkverschaffings- objecten 2020 Tijdvak waarin geldig Hoeveelheid ARTIKELEN BON ALGEMEENE DISTRIBUTIEKART. 2 Nov. t/m 27 Dec, half pond half pond KAAS EXTRA KAAS EIEREN één ei één ei EIEREN Rijks- BROODBONBOEKJE. als boven BLOEMKAART. 2 Dec. t/m Zb z.h.s. BOTER* OF VETKAART. VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram 100 gram 15 Juli 1940 werd bepaald, 5 Dec. t/m 15 Dec. als boven Van 1 tot en met 31 Januari HONDEN- EN KATTENBROOD. Christelijke school Gaffelstraat bewoners enz.) is verlengd t/m 31 December. 30 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec, 17 Dec. t/m 12 Jan, 2 Nov. t/m 27 Dee. 2 Nov. t/m 27 Dec, 1 ons 1 ons 1 ons 1 ons 125 gram Dijkverhooging op de Zuidhollandsche eilanden 4 Nov. t/m 29 Dec. 16 Dec. t/m 19 Jan. 1 ons half pond 2 liter 2 liter 16 Dec. t/m 29 Dec. 16 Dec. t/m 22 Dec, PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting hier normaal welke noodig of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak halve flesch half pond half pond half pond half pond 2 ons 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 65 gram 50 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram BOTER of margarine of Vet (oude voorraden 250 gr.) 50 gram 1 tube 1 pot 10 k g. 8 kg. 5 k.g. 4 k.g. 3 k.g. li k.g. 9 Dec. t/m 15 Dec. 4- 7 dagen extra t/m 22 Dec., echter niet in réstau. rants e. d. SLA-OLIE of Boter of margarine 75 gram half pond 1 kilo gefinan- uit de bij deze vrijwel TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel 9 Nov. t/m 20 Dee. 7 Dec. t/m 20 Dee, 1 ons één pond ~BON 08 tm. 10 steunregeling zijn opgenomen, zal uit het werkloosheidssubsidiefonds dezelfde de Van het departement van Sociale Za ken is het volgende rondschrijven aan de gemeentebesturen uitgegaan voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten 100 gram 125 gram 7 dagen extra t/m 27 Dec, (voor sla-olie t/m 31 Januari). te kin- wie op de Rot- BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 7 Dec. t/m 13 Dec. 7 dagen extra t/m 20 Dec. 14 Dec. t/m 20 Dec. Vervaardiging van briefkaartformulieren, borderellen en douaneverklaringen door de particuliere nijverheid blijft toegestaan Gunstige resultaten te Rotterdam De resultaten van de keuken te Rot terdam zijn zeer gunstig te noemen. Dit blijkt o.wi. uit de afname. Op den eersten dag, dat zij in werking was, werden 200 porties afgehaald. Reeds na een week moest men rekening houden met een af name van 1950 porties. Dit zijn nog altijd porties van driekwartliter, welke ver kocht worden voor 10 cent per portie. In d.e toekomst zullen ^eze porties vergroot worden tot een liter i 1.2 liter. De bepa ling zal vermoedelijk zóó worden gere geld, dat zij, die vetkaarten bezitten, 13 cent per portie en zij, die boterkaarten hebben, 25 cent per portie moeten beta len. Een en ander is echter nog niet defi nitief geregeld. De keukens zullen ook worden gebouwd in de centra der werkverschaffing. Wat de voedselvoorziening betreft, met name aangaande het vleesch, zullen de keukens gelijkgeschakeld worden met de winkeliers. Krijgt de slager dus maar een gedeelte van zijn toewijzing, dan zal den keukens ook slechts een evenredig gedeel te worden vetstrekt. In alles wordt echter tevoren overleg gepleeg met de grossiers en de handelaren. Men mag aannemen, dat in begin Fe bruari de meeste keukens in werking zul len zijn. 16 Dec. t/m 22 Dec, 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. 4- 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. 9 Dec. t/m 15 Dec. 4- 7 dagen extra t/m 22 Dec., echter niet in restau. rants e. d. Waar de keukens komen Te Rotterdam zullen naast de bestaande proefkeuken nog twee worden gebouwd met eveneens een capaciteit van 6000 por ties. Bovendien komt er nog een in het Slachthuis met een capaciteit van 6000 of meer porties. Te ’s-Gravenhage is men reeds bezig met den bouw van drie keukens, met een totale capaciteit van 18.000 porties TeUtrecht bestaat reeds een keuken, welke door het gemeentebestuur was in gericht met een capaciteit van 12.000 liter. Deze keuken zal gedeeltelijk als centrale keuken worden ingëricht en ge deeltelijk voor de kindervoeding worden gebruikt. Bovendien zullen in Utrecht nog twee nieuwe keukens worden gebouwd. Te Haarlem komen twee keukens met een totale capaciteit van 8000 liter. Deze keukens worden ondergebracht in de spijs- kookerij der St. Vincentiusvereeniging en in het abattoir. Te Groningen komt een keuken van 6000 liter. Te Eindhoven komen er drie, twee van 6000 liter en een van 4000 liter. Te Tilburg komen er twee, een van 6000 liter en een van 4000 liter. Te Nijmegen komen er twee van 4000 liter. In deze laatste vier gemeenten hebben de aanbestedingen reeds plaats gevonden en is de bouw gegund. Men zal hier dus spoe dig met het bouwen beginnen. Te En schedé is men reeds bezig met den bouw van twee keukens van 6000 liter. Te Arn hem zullen twee keukens komeneen groote met een capaciteit van 6000 liter en een kleine van 1000 liter. Aan de laat ste wordt met allen spoed gewerkt. Deze zal n.l. komen ten Zuiden van den Rijn, waar de bewoners sedert Mei verstoken zijn van gas, water en electriciteit. Apeldoorn, Leiden, Schiedam, Velzen, Zwolle Deventer, Hengelo, Amersfoort en Gouda krijgen alle een keuken van 6000 porties capaciteit. Keukens van 4000 liter capaciteit zullen gebouwd worden te Leeuwarden, Heerlen, 's-Hertogenbosch, Kerkrade, den Helder, Zaandam, Almelo, Middelburg, Roosendaal en Vlissingen. Te Maastricht komen twee keukens van 6000 liter capaciteit, waarvan er een reeds gebouwd wordt. Met het gemeentebestuur van Dordrecht worden nog onderhande- lingen gevoerd. Het staat nog niet vast, of daar eveneens een keuken zal komen. Te Delft zal de reedst bestaande keuken voor geëvacueerden worden uitgebreid tot grootere capaciteit. Te Breda zal in de Hero-conservenfabriek een keuken worden ingericht. Bovendien komen er in deze ge meente nog een viertal kleine keukens. En tenslotte Alkmaar; daar zal in de fabriek van Hoogstraten een keuken worden inge richt Onlangs is een besluit van den secre- taris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van Binnenlandsche Zaken, gepubliceerd, waarbij het nabootsen van drukwerken en formulieren in gebruik bij den postdienst, den pakketpostdienst en den postcheque- en girodienst, tenzij met uitdrukkelijke toestemming van den directeur-generaal der P.T.T., verboden wordt. Ter voorkoming van misverstand wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ge bruik van niet van Rijkswege uitgege ven briefkaartformulieren (art. 14 Post- besluit) en de vervaardiging van borde rellen en douaneverklaringen door de particuliere nijverheid (Postgids 3e suppl art. 6 sub 9) blijft toegestaan. GEZONDHEID -te SCHOONHEID Pdbnüi Ibmuatt- RiWuUid tijdig y>oo*i g®>n hand in hand. Nefa bevordert /y de natuurlijke Functie '7 lichaam en bevordert daardoor de gezondheid. moderne hygUn, voor tedere eroou Nieuws voor de Keuken: „LIES LEERT KOKEN” door Villa Thrap Wahl. Alle 1214-jarige Liesjes, Mientjes, Ma- rietjes en Lientjes zullen met beide han den grijpen naar dit alleraardigste meisjes kookboek, dat spelenderwijze de geheimen van de keuken ontsluiert en dat tevens de hedendaagsche zuinigheid recht doet wedervaren! Geeft Uw meisjes dit nuttig en prettig geschenk; prijs 1.10 ing., /1.50 geb. Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van Waterstaat, zijn benoemd in den Raad voor de Scheepvaart: tot le, plaatsvervan gend voorzitter: prof. mr. B. M. Taverne, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden te ’s-Gravenhage; tot 2e plaatsvervangend voorzitter: mr. dr. F. C. van Geer, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; tot secretaris: mr. H. B. Tjeenk Willink, te Amsterdam; tot plaats» vervangend secretaris: mr. W. L. Bessem te ’s-Gravenhage; tot gewoon lid, J. N. Egmond, oud-kapi- tein ter koopvaardij te ’s-Gravenhage en tot plaatsvervangend gewoon lid, de hee- ren: H. Th. de Booy, oud-luit. ter zee 2e klasse te Amsterdam, C. J. Canters, gep. kapitein ter zee tit. te Amsterdam, en G. J Lap, oud-kapitein ter koopvaardij te Doorn én J. T. A. J. Bruinsma, gep. kap. ter zee te ’s-Gravenhage; F. J. van Veen, oud-kap. ter koopvaardij, te Amsterdam; tot buitengewone leden: als reeder van de groote vaart: E. G. Wesselink, directeur van de N.V. Hollandsche Stoomboot Maat schappij, te Amsterdam; als kapitein van de groote vaart: C. L. Julsing, oud-kap. ter koopvaardij te Bussum; als reeder van de kleine vaart: R. Kramer, reeder te Groningen; als kapitein van de kleine vaart: G. Mulder, oud-kap. van de kleine vaart te Groningen; als reeder van de zee- visscherij: J. Prins, directeur van de zee- visscherij maatschappijen „Praxis” en „Holland” te IJmuiden; als kapitein van de zeevisscherij: J. Visser, oud-kap. van de zeevisscherij te Egmond aan Zee; als werktuigkundige: ir. S. G. Visker, w. i. oud-hoofdingenieur van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland” te Doorn; als electrotechnicus: M. de Rooy, hoofdinge nieur van de N.V. „Werkspoor” (afdee- ling electriciteit) te Amsterdam; als scheepsbouwkundige voor de groote vaart: M A. Cornelissen, scheepsbouwkundig in genieur te Amsterdam; als scheepsbouw kundige voor de kleine vaart: J. Niestern, lid der firma Gebroeders Niestern en Co. te Farmsum bij Delfzijl; als machinist: J B. Piscaer, oud-hoofdmachinist ter koopvaardij te Baarn; als districtshoofd van het loodswezen: B. Kruys, oud-direc- teur van het loodswezen enz. te Bloemen- daal; als schipper van het loodswezen: K. Schol Hzn., gep. loodsschipper le klasse te IJmuiden. Provinciale begrooting goedgekeurd. Aan de orde was hierna de provin ciale begrooting voor 1941. De heer van Voorst tot Voorst (R.K.) bracht aan Ged. Staten lof voor het gevoerde financieele beleid en vroeg of reeds eenig uitzicht bestond op de gevolgen voor de provin cie van de nieuwe belastingverordening. Verder vroeg spr. of Ged. Staten op eeni- gerlei wijze zullen tegemoetkomen in de verhooging van de kosten van het levens onderhoud voor de ambtenaren der pro vincie. De heer Jansen 'Manenschijn (A.R.) maande tot voorzichtigheid aan en wees er op, dat eigenlijk nog een tekort van 339.000 op de begrooting voorkomt. De heer Bolsius (Ged. St.) antwoordde dat het nog niet is te zeggen, welke ge volgen de nieuwe belastingverordening zal hebben voor de financiën der provincie. Ten aanzien van de verhooging van de kosten van levensonderhoud staan Ged. Staten in beginsel niet afwijzend tegen over eenige salarisverhooging. Zij zullen de lijn van het Rijk volgen. De begrooting werd hierop z.h.s. aangenomen, waarna de zitting werd gesloten. Sedert de opening van de eerste cen trale keuken te Rotterdam, welke in feite een proefkeuken is, is geruimen tijd ver- loopen. In dien tijd heeft overste de Jong met zijn staf, die met de organisatie en leiding van deze keukens belast is, niet stil gezeten. Met de meeste voortvarend heid is gewerkt aan de voorbereiding en den bouw van ruim vijftig keukens voor het geheele land. Vast staat thans, dat te Amsterdam vijf keukens zullen worden bijgebouwd, ieder met een capaciteit van 6000 porties Bovendien zullen twee be staande kinderkeukens respectievelijk aan den Haarlemmerweg en in de Utrechtsche- dwarsstraat ingeschakeld worden, zoodat de totale capaciteit in de hoofdstad voof- loopig op ruim 40.000 porties per dag zal worden gebracht. Wanneer deze keukens in werking zullen komen is nog niet vast gesteld. Zij worden thans aanbesteed, doch in verband met de vorst kan niet bepaald worden, wanneer zij afgebouwd zullen zijn. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor Dec. t/m 31 Jan 41 zijn geldig: --- -- BON Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g fabrieksturt, 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud a 1 h.l. --te RECLAMES. 4- 4 dagen extra t/m 19 Dec. 16 Dec. t/m 25 Dec. 4- 4 dagen extra t/m 29 Dec. RUND*, KALFS- of VARKENS VLEES CH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekóokt varkens- rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en Haaj’sche leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven THEE of KOFFIE I SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard-meelvlokken of gort -(mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli PEULVRUCHTEN Vele stoomtreinen vallen op Zondag uit Ingaande 5 Januari Van de zijde van de directie der N.S. verneemt het „Handelsblad”, dat op 5 Januari a.s. een nieuwe dienst regeling der Nederlandsche Spoor wegen zal verschijnen. Met ingang van dien datum zal een beperking voor het reizigersvervoer worden ingevoerd en wel op de trajecten, die met stoom- tractie worden gereden. Voornamelijk zal deze beperking zich doen gelden voor hen, die ’s Zondags willen reizen, omdat op den rustdag tal van stoom treinen uitvallen. Tevens zullen ook op werkdagen eenige stoomtreinen uit vallen, maar lang niet' in die mate als op Zondag het geval zal zijn. Verder vernam het blad, dat de dienstregeling op het geheele electrische net geen enkele wijziging zal ondergaan, zoomin als het forensenverkeer in het Gooi. Van een tariefsverhooging, die vol gens de geruchten op komst zou zijn, is bij de directie te Utrecht niets be kend. Wanneer men daartoe zou be sluiten, zal deze in geen geval met in gang van het nieuwe jaar worden in gevoerd. Alle mededeelingen omtrent een bepaald percentage zijn dus vol komen uit de lucht gegrepen. De Provinciale Staten van Zuid-Holland kwamen gisteren in de Ridderzaal in ver gadering bijeen onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek, com missaris 'dezer provincie. Bij het voorstel om medewerking te ver- leenen aan het Rijk inzake verhooging van dijken op de Zuidhollandsche eilanden en het watervrij maken van den Bies- bosch, antwoordde de heer Verschuur (Ged. St.) op vragen van de heeren Schilt- huis (V.D.) en Jansen Manenschijn (A.R.) dat de plannen inzake de dijkverhooging nog niet in bijzonderheden vaststaan, al is een begin van uitvoering met het oog op de werkverruiming reeds ondernomen, n.L de drooglegging van de Biesbosch, welke echter vrijwel geheel buiten be moeiing van de provincie omgaat. Het werkverschaffingselement zal hoog stens hierin liggen, dat de uitvoering wordt versneld, doch de hoofdzaak ge schiedt in werkverruiming. Het voorstel werd z.h.s, goedgekeurd. Collectieve stroomopwekking Bij het voorstel inzake collectieve stroomopwekking en koppeling van elec- triciteitsfabrieken in de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda, ’s-Gravenhage, Leiden en Rotterdam, in samenwerking met de provincie Zuid-Holland, en de oprichting van een naamlooze vennootschap met een maatschappelijk kapitaal van 430.000, waarin de provincie voor een vierde zal deelnemen, bracht de heer W. Sanders (S.D.) eenige bezwaren naar voren, wel ke in Gouda tegen deze deelneming be staan, al ziet deze gemeente toch ook wel de lichtzijde van het voorstel De heer Vonkenberg (A.R.) vreesde, dat de productiegemeenten een te grooten in vloed zouden krijgen in het gemeenschap, pelijke verzorgingsgebied. Naar zijn op vatting staat het voorstel een saheering in den weg. De neer van der Leeuw (Lib.) gaf zijn waardeering over den verrichten arbeid te kennen aan de commissie.van Karne beek, alsmede aan het lid van Ged. Staten, den heer P. de Bruin, voor de verdere voorbereiding. Niettemin waren voor spreker de resultaten niet bevredigend. Door collectieve stroomopwekking wordt het doel, een werkelijk goede electrici- teitsvoorziening, niet bereikt, al beteekent zij een stap in die richting, verder vroeg spr., hoe het staat met de mogelijkheid van naasting van bedrijven. Hierna werd pauze gehouden. In de des middags voortgezette ver gadering wees de heer Eisen (R.K op het feit, dat, waar de gemeentehuishou ding in belangrijke mate wordt cierd met bedragen, verkregen winst der electripiteitsbedrijven, methode van belastingheffing ieder element van draagkracht ontbreekt. De heer de Bruin (Ged. Staten) ant woordde dat de in 1935 ingestelde com missie geen andere opdracht had dan na te gaan hoe men op de meest economi sche wijze tot collectieve stroomopwek king kon geraken. Men moet dit voorstel zien als een ge weldigen stap vooruit, n.l- doordat de pro ductie wordt geconcentreerd. Voorstel z.h.s. aangenomen Wat het Goudsche bezwaar betreft, men moet een zeker^ reserve in de productie capaciteit behouden. Voorstander van de koppeling is vrijwel iedereen, Dit voor stel laat slechts keuze tusschen nemen en niet-nemen. Wat thans wordt bereikt, laat echter alle mogelijkheden voor de toekomst. De po sitie van de provincie wordt zo'o sterk als redelijkerwijze mag worden verlangd. Bij een conflict tusschen de zes gemeenten kan de provincie den doorslag geven.z Het voorstel werd hierop z.h.s. aange nomen. De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat in het geheele land gedu rende het tijdvak van 1 Januari 1941 tot en met 31 Januari 1941 de jacht op fa zanten, hazen, ganzen, alle soorten een- den (behalve bergeenden en eidereenden) watersnippen, meerkoeten en goudpluvie- ren zal zijn geopend. Het vangen van ganzen, alle soorten eenden (behalve bergeenden en eider eenden), watersnippers, meerkoeten en goudpluvieren door middel van netten, waarvan het gebruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan. Eveneens wordt toege staan het vangen van alle soorten eenden (behalve bergeenden en eidereenden) door middel van eendenkooien. Aangezien in het rondschrijven van 15 Juli 1940 werd bepaald, dat na 5 Juli 1940 personen slechts in de steun regeling kunnen worden opgenomen, in dien hun namen voorkomen op de be kende, door de werkgevers opgemaakte en door de arbeidsinspectie voor ac- coord geteekende lijsten, doet zich mo menteel de moeilijkheid voor, dat in feite ontslagen arbeiders in den land- of tuinbouw niet in de steunregeling kunnen worden opgenomen, omdat hun werkgevers weigeren een ontslagvergun- ning aan te vragen. Deze werkgevers hebben zich op het standpunt gesteld, dat landbouwbedrijven of tuinbouwbe drijven” niet vallen onder „Gewerbe- «renoemd in het eerste uit- betrieben g van Juni 1940 betref- beperken van werk. Sommige fende het beperKei zich reeds vQor kantonrechte itgesproken, in verband deze mrmen zijn gevonden om waarmede t d te keuren, dat v o o r 1 o o p g iders die lid zijn van ontslagen landarbjd^r landarbeiders, een werklozenkas doorrnaken van indien Z1J ^aanmerking komen en een wachttijd ma" terzake gestelde ook overigens a steunregeling eischen en tegen overlegging vandeen°ontslagbewijS. geteekend door den laatsten werkgever. Rotterdamsche schoolkinderen met Kerstvacantie naar huis aan het Maasstation Gisteren ^den welstand 312 Rotterdam in voor deren aa”fek „holen geen plaats was en terdamsebe sdi he scholen gastvrd- die op kh™ genoten. In den loop van de heid hebben gen deren naar Rotter- week zuUen om ln hun woonplaats SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Van bonkaart distribute Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten 2J h.l. kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); De geldigheidsduur van de „bons 2de periode” (o.a. voor Inkwartiering, kamer* De waarnemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van, het departement van Sociale Zaken, heeft de directie van den Rijksdienst voor de Werkverruiming ge machtigd, van zijnentwege: a. werkver- schaffingsobjecten goed te keuren; b. tijdvakken vast te stellen in overleg met het Rijksarbeidsbureau, waarin de ge legenheid tot werkverschaffing is open gesteld; c. voor de sub. a bedoelde werkverschaffingsobjecten de bedragen vast te stellen, welke geacht kunnen wor den in het belang van de werkverschaf fing te zijn uitgegeven. Gedurende vele jaren was de werkloos heid onder de landbouwarbeiders hier te lande buitengewoon groot, hetgeen aller lei overheidsmaatregelen tot verschaffing van werk en steun noodzakelijk maakte. Thans doet zich de mogelijkheid voor een groot aantal landarbeiders in Duitschland te plaatsen, vooral melkers, paardeknech- ten en knechten voor gemengd bedrijf. Ook worden meikersgezinnen en gezinnen met medewerkende kinderen voor het akkerbouwbedrijf gevraagd. Te verwach ten is, dat de vraag naar seizoenarbeiders in Januari en Februari vrij groot zal zijn. Daarom wordt reeds nu getracht na te gaan welke van de werklooze landar beiders bereid en geschikt zijn om werk in Duitschland te aanvaarden. De or ganen der openbare arbeidsbemiddeling hebben tot taak vraag en aanbod tot el kander te brengen en het spreekt wel vanzelf, dat zij reeds nu trachten na te gaan, welke arbeiders zij eventueel kun nen aanbieden. Is er onder de werkloozen een aantal, dat feitelijk nu reeds weet, dat zij over een of twee maanden weer werk hebben, dan kunnen zij dit aan den directeur der Arbeidsbeurs of agent der arbeidsbemiddeling in hun woonplaats mededeelen. Nog beter zou het zijn, indien de werkgevers reeds thans een aanvrage om arbeidskrachten voor het komende voorjaar zouden indienen, want, indien het juist is, dat in ons land niet zooveel landarbeiders voor Duitschland beschik baar zijn, dan'zal dit het best kunnen blijken, indien de werkgevers reeds thans opgeven, hoeveel en zoo mogelijk arbeiders zij in het voorjaar hebben. De directeur-generaal van het arbeidsbureau heeft de besturen der land bouworganisaties uitgenoodigd een en an der met hem te bespreken. Het staat wel vast, dat indien zich voor de landarbei ders een ruimer werkgelegenheid voor doet dan in vorige jaren het geval was, er wel meer dan tot nu toe gelet zal moeten worden op een doelmatige ver- deehng der beschikbare krachten, opdat allen in het vrije be/h-ijf, hetzij hier te lande of in Duitschland, normaal werk vinden. De vrees, dat de landarbeiders schade ondervinden, hetzij door minder gelegen heid te hebben bij de werkverschaffing te werken of steun of kasuitkeering te ontvangen, is volstrekt ongegrond. Voorop staat, dat arbeid in het vrije bedrijf voor gaat, bij werkverschaffing of steun. Dit gezonde beginsel moet, vooral nu werk gelegenheid in uitzicht is, worden ge handhaafd. De gemeentebesturen zijn ter zake ingelicht De Algemeene Bakkerij Commissie te den Haag en de Plaatselijke Bakkerij- Commissie te Amsterdam, beide be noemd als lichamen van toezicht op de Ondernemersovereenkomst voor het bakkerij bedrijf te Amsterdam, doen hierbij een beroep op het publiek om medewerking bij het naleven der dis- tributie-bepalingen. In eenige gevallen is gebleken, dat bakkers, loopers of wederverkoopers nog niet geldige distributiebons bij de aflevering van brood hebben aan genomen. Deze bakkers doen iets, wat zeer gevaarlijk is, doch wat zij blijk baar als een dienst aan het publiek be schouwden. Niet alleen bestaat de mo gelijkheid, dat zulk een niet geldige bon nooit geldig zal worden verklaard, en dan krijgt de bakker op die bons geen bloem, maar op dit feit kan de straf volgen, dat de looper of weder- verkooper uit het bedrijf gestooten wordt en de zaak van den bakker ge sloten zal worden. Dat beteekent dus bloedeloosheid voor menschen, op wier goede diensten het publiek een beroep doet. Bovendien stelt de kooper zich aan straf bloot. Al eenige malen is een kooper, die geen bonnen of ongeldige bonnen opgaf en daarop kocht, tot hooge boeten veroordeeld Wij gelooven, dat geen klant, nog af gezien van het risico, dat hijzelf loopt, zulk een straf voor zijn leverancier zal begeeren en doen dan ook een beroep op de huisvrouwen, om van hun bakker, looper of slijter dezen dienst niet te vragen, maar alleen op gel dige bonnen brood te koopen. bakker, loopers en slijters zullen leen op geldige bonnen afleveren. Tot hoofd van de christelijke school in de Gaffelstraat te Scheveningen is be noemd de heer C. J. de Jong, thans, hoofd van de Herv. school te Zwijndrecht. 25 pCt. van het bedrag, dat van 8 tot en met 14 Dec. aan nitkeering wordt ontvangen De waam. secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Sociale Zaken, heeft aan de gemeente besturen per circulaire medegedeeld, dat hij heeft besloten, goed te keuren, dat ook dit jaar aan ondersteunde werkloo zen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de betrok kenen over de week van 8 tot en met 14 December a.s. aan uitkeering ont vangen. Hij vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 pCt. van het theoretische steunbedrag, berekend volgens artikel 6 of 18 der steunrege ling, doch 25 pCt. van de werkelijke uit keering (waarin begrepen eventueele brandstoffenbijslag), welke de onder steunden over vorengenoemde week ont vangen. Deze Kerstgave van 25 pCt. kan even eens worden toegekend over den extra- bijslag, welke aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede aan degenen, die een tegemoetkoming ontvangen in verband met hun werktijd, korter dan 36 uur. Ook in laatstgenoemde gevallen dient de Kerstgave te worden berekend over het netto-bedrag der tegemoetko mingen. Aan de werkloozen, die in de betref fende week bij de werkverruiming zijn geplaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aan zien van deze personen zal de secreta ris-generaal bij afzonderlijke circulaire nader doen berichten. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genie ten, kan de Kerstgave worden uitge keerd, indien en voorzooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbij slag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. In de kosten der verstrekking van de Kerstgave aan werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen, bijdrage worden toegekend als in overige kosten van werkloozenzorg.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6