Waar de toekomstige leiders van den Nederlandschen Arbeidsdienst geschoold* worden Haa^sche Courant van Woensdag 18 December 1940 WIE, WAT, WAAR? i slechts 95 cents, De tweede uitgave gereed is De Wederopbouw STADSNIEUWS BINNENLAND De luchtbeschermings- verlichting WIE, WAT, WAAR? 1941 moet in elk gezin voor ’t grijpen liggen! JAARBOEK 1941 nieuwe kleurenbijlage IF* Een bezoek aan het mo^elopleidingskamp Hulten a a voor De thans geldige textielkaart WINTERHULP NEDERLAND Le Mispi ran ten bezig met practisch werk. Het op maat zagen van boomen O o 1 - DERDE BLAD, PAGINA 1 INBRAAK IN MAGAZIJN VAN KRUIDENIERSBEDRIJF Uitgave HAAGSCHE COURANT 5 V 5 V s Het Haagsche Courant-jaarboek 1941 .*2 Het begin van de dagtaak is de vlaggenparade (Polygoon) 1 Februari niet meer geldig Aanvragen om hulp VOETGANGSTER DOOR TRAM AANGEREDEN EN GEDOOD ALS U UW OUD GOUD aan ons tegen hoogen prijs verkoopt is het wederzijds goed besteed. RINGENHUIS, Prinsestr. 86 VERPLICHTE NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST Punten na Verordening binnenkort te verwachten Een nieuwe regeling Scherpenzeel, die een experiment is Alleen voetgangerslantaarns met een goedgekeurd donkerblauw gloei lampje of van een speciale con structie mogen gebruikt worden RECLAMES. -A* volbrengen, doch op 31 December aan dezen plicht voldaan te heb- ft De kennen. Tucht dient voorop te staan fPolygoortihb V 5 V V V V V V voor zijn V V V s V s v v V* l V V s V V V V V V goeds „Van Neder- S te S den WIE, WAT, WAAR? 1941 is een uitgave geworden van historische waarde, omdat men er veel in zal vinden wat betrekking heeft op het oorlogsjaar 1940, dat voor iederen Nederlander van zulk een groote beteekenis is geweest. WIE, WAT, WAAR? 1941 zal verkrijgbaar worden gesteld tegen betaling van aan ons hoofdbureau Wagenstraat 3537, op Vrijdag 20 December, van 10 uur af, tegen inlevering van den BON, die in ons nummer van Donderdag 19 December zal worden afgedrukt. Men kan het aardige, in den bekenden gelen band gebonden boekwerk ook PER POST toegezonden krijgen, na ontvangst van 1.20 per giro (12500) of per postwissel. aan toegevoegd over onze kamerplanten, met 50 afbeeldingen, waarbij een beschrijving en wenken voor de behandeling. termorgen een symbolische handeling, het sein voor den aanvang der feitelijke werkzaamheden. Hoe sober parade ook was, het maakte een diepen iidruk, vooral op die honderden jonge- richt op een zuiver Nederlandschen Arbeidsdienst, in echt Nederlandschen nationalen zin en gedreven door den wil en de sympathie van het Nederland- sche volk”. En de oprechtheid van dit streven hebben wij aangevoeld in het Oplei dingskamp Hulten (gem. Tilburg), dat wij dezer dagen bezochten. Hier werd gewerkt door jongeman nen, die wat kunnen en wat willen, mannen, die kunnen en willen aanpak ken in het belang van de Nederlandsche zaak. Spreekuur commissaris van de provincie Zuid-Holland De redenen, die er aanvankelijk toe geleid hebben, dat het spreekuur van den minister van Staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland, a.s. Vrijdag geen doorgang kon vinden, zijn komen te vervallen. Vrijdag a.s. zal derhalve tusschen 10J en 12 uur audiëntie worden verleend. Deze vijfde jaargang van de populaire Haagsche Courant- uitgave WIE, WAT. WAAR? zal weer een aantrekkelijk geheel vormen met vele nieuwe en belangrijke onder werpen, naast de traditioneele rubrieken, die nu ook een beeld geven van de verander de tijdsomstandigheden. Er is weer van alles te vinden, op zeer ge varieerd terrein. En dan is er een Naar „De Manufacturier” uit offi- cieele bron verneemt zullen de punten van de thans geldige textielkaart, die vóór 1 Februari niet worden besteed, daarna niet meer kunnen worden ge bruikt De tweede uitgave van de Haagsche Courant-encyclopae- die 1941 is thans gereed en zal van A.S. VRIJDAG 20 DEC. af aan ons hoofdbureau Wagen straat 37 voor onze abonné’s verkrijgbaar zijn. Het is niet doenlijk om hier in extenso te verhalen, wat wij op dezen dag alle maal beleefd hebben. Het ging ons om een globalen indruk. Dit is onze overtuiging, dat de Arbeids dienst zal kunnen rekenen op leiders, die zich van hun taak met bezieling, na een zoo grondige en theoretische scholing, zullen kwijten. Dit is het parool van alle jonge menschen, hier werkzaam: ,,Ik dien I” En ten aanzien van het uiteindelijk resultaat moge de woorden van Maar ten Harpertsz. Tromp, door den kamp commandant in zijn korte toespraak bij het hijschen van onze trotsche vader - landsche driekleur aangehaald, wor den gereleveerd: „lek ben wel gemoet en geresolveerd om alles uyt te staen voor ’t lieve vaderlandt en onze recht- veerdige sake, ’t geene de Heere Gods ons zal gelieve toe te schicken”. daarnaast liefde voor het beroep van jeugdleider en waardeering voor den an der. Er worden leiders gevormd, die al les moeten doen om het Nederlandsche volk te doen gelooven in den Nederland schen Arbeidsdienst, waarin elke Hol- landsche jongen zich thuis moet voelen. Zij moeten verstaan, hoe de positie van ons land dient te zijn, t.w. geen eiland of oase, doch een land, dat alle belang heeft met een goede nabuurschap. Het kamp is,, wat zijn geest betreft, a politiek (ook ten aanzien van de buitenlandsche politiek) slechts wil men er opvoedend werken, liefde voor den arbeid kweeken en liefde voor de gemeenschap. De adspiranten, die tot leider geschoold worden, beschikken over de ervaring met menschen te kunnen omgaan. Hierop wordt voortgebouwd en zoo is het geheel meer een opvoedings- dan technisch op leidingsinstituut. En reeds in de eerste dagen hebben zij de juiste sfeer van het kamp aangevoeld en hiervan doen blij ken. In Scherpenzeel zijn verschillende be sprekingen gevoerd tusschen de vertegen woordigers van den Algemeen gemachtig de en de gedupeerden. Een ieder is uit- genoodigd een architect aan te wijzen, die zijn belangen behartigt. Indien men aan deze uitnoodiging geen gevolg heeft ge geven. wordt de betrokkene vertegen woordigd door een door den Algemeen ge machtigde aangewezen architect. De des kundigen van den Algemeen gemachtigde hebben reeds enkele besprekingen gevoerd met den burgemeester en de architecten en de noodzakelijke richtlijnen vastgesteld. Herbouw „en bloc”. Met het oog op de materiaalschaarschte is het noodig gebleken hét bouwplan zoo vast te stellen, dat de te herbouwen per- ceelen „en bloc” worden opgebouwd. Dit beteekent, dat indien eigenaars van verwoeste panden hiertoe niet wenschen mede te werken, hun taak zal worden overgenomen door een door den Algemeen gemachtigde aan te wijzen instantie. Als zoodanig is in het leven geroepen de „Stichting Wederopbouw Scherpenzeel” Bouwbewijzen Artikel 16 van het Schadevergoedings- besluit opent de mogelijkheid van het uit geven van bouwbewijzen door den Al gemeen gemachtigde voor den wederop bouw. Dit zal in Scherpenzeel geschieden. Indien iemand, die recht heeft op schade vergoeding, niet tot herbouw wil over gaan, dan bouwt de Stichting en wordt zijn schadevergoeding geblokkeerd. Hij moet dan om zijn recht op schadevergoe ding geldend te maken een bouwbewijs overleggen. Dit bouwbewijs zal hij te zijner tijd moeten koopen van de Stich ting Wederopbouw Scherpenzeel. De koop prijs van dit bouwbewijs beteekent voor hem den schadepost, welken hij te dra gen krijgt voor zijn weigering tot mede werking. Het is dus zijn welbegrepen belang, dat hij nu bouwt. Arbeidsdienst Degeen, die thans vrijwillig dienst wordt opgebouwd en accentueerde de ^rheid ?ijn commandant, den Alvorens den persvertegenwoordigers gelegenheid werd geboden het Opleidings kamp te Hulten, gelegen op een afstand van ongeveer 3 k.m. van Tilburg, in oogen- schouw te nemen, gaf majoor J. N. Breunese, belast met de voorbereiding tot oprichting van den Nederlandschen Arbeidsdienst, een nadere toelichting op hetgeen wordt nagestrqgfd. In de eerste plaats, aldus de heer Breu- nese, is de Arbeidsdienst een sociaal- paedagogisch instituut, waarin beoogd wordtde eensgezindheid en saamhoorigheid te bewerkstelligen. Getracht wordt den Nederlander waardeering bij te brengen voor zijn taal en cultuur en vertrouwen te hebben in de toekomst van zijn vaderland. Bij ons geldt het parool „Een voor allen en allen voor een”. De Arbeidsdienst moet gedragen worden door den wil en de sym pathie van het geheele Nederlandsche volk, anders is hij een doodgeboren kind. Hij moet zijn de basis van een gezonde volksgemeenschap. Van groot belang is de vorming van kaders; hiervoor dienen o.m. de opleidingskampen. Voorbereiding of taak, die wacht. De luitenant ter zee le klasse A. H. I. Kramers, commandant van het opleidings kamp Hulten, gaf daarna nog een nader inzicht in het geheel. Hij wees er op, dat men thans een maand bezig is; straks wordt het doel voor oogen gehouden, n.l. den Nederlandschen jongeman met ar beidszin en levenslust voor te bereiden op zijn latere taak in het maatschappelijk leven. De scholing in het opleidingskamp is grondig. De „adspiranten”, zooals de jonge menschen, die hier gevormd worden, betiteld worden, dienen te beseffen voor welke verantwoordelijke taak zij zullen komen te staan. Al datgene, wat zij behoe ven aan kennis voor de opvoeding van de Nederlandsche jeugd, wordt hun bijge bracht. Het zijn jonge menschen van verschil lenden rang en stand in het kamp zijn zij echter allen één. Vooral ook wordt er de nadruk op gelegd, dat geen poli tieke- of godsdienstige geschillen mogen leiden tot verdeeldheid onderling. Bij de vorming dezer jongemannen wordt uitge gaan van de noodzakelijkheid, dat zij de Nederlandsche waarden en volkskarakter en Krijgt Amsterdam een gedenkteeken voor gevallenen In de memorie van beantwoording van ■het verslag der afdeelingen van den Am- sterdamschen gemeenteraad over debe groeting voor 1941 deelen B. en W. den raad mede, dat het denkbeeld ter nage dachtenis der gevallenen een monument op te richten, bij het gemeentebestuur jn overweging is. De plaatselijke plv. directeur van Wits- terhulp Nederland te ’s-Gravenhago maakt bekend, dat aanvragen om hulp uitsluitend moeten worden ingediend op daartoe bestemde formulieren, welke ver krijgbaar zijn aan het plaatselijk bureau Drie Hoekjes 3. De aanvraagformulieren kunnen aldaar worden afgehaald eiken werkdag vat» 9.15 tot 12 en van 1.30 tot 5 uur. behalve op Zaterdagmiddag. De aandacht wordt er op gevestigd, dat kinderrijke gezinnen, waarin door de tijdsomstandigheden de grootste nooij heerscht, zooveel naogelijk het eerst zuh len worden geholpen. Daders gearresteerd - Gedeelte van buit achterhaald In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is ingebroken in het filiaal van het kruideniersbedrijf van de firma Moor, aan het Goudenregenplein. Men kwam binnen door overklimming van een muur in da Lijsterbesstraat en door het forceeren van een slot van de achterdeur. Uit het maga zijn werden 10 pond margarine, 25 k.g. koffie, 100 ons pakjes thee en een partij zeep ontvreemd. Bij het onderzoek, dat de politie instelde, werd het personeel en het ex-personeel aan den tand gevoeld. Zoo kreeg men verdenking tegen den 18-jari- gen gewezen loopjongen A. W. E., die in 1937 al eens terzake van diefstal tot een voorwaardelijke straf was veroordeeld. E. bekende tenslotte met zijn 2 vrienden, den 16- jarigen smidsjongen J. C. V. en den 17- jarigen kantoorbediende C. M. Z. da inbraak te hebben gepleegd. Laatstge noemde had op den uitkijk gestaan en den buit over den muur in ontvangst genomen. Een broer van Z., de 35-jarige opperman H. Z., had een hoeveelheid thee gekocht en wilde daarmede een handeltje begin nen. Aan den 34-jarigen loswerkman IL G. K., had hij 15 pakjes voor 1 per stuk verkocht. Het onderzoek van de politia naar het overige gedeelte van den buit is nog gaande. Met uitzondering van K., zijn allen in het Huis van Bewaring ingeslo ten. Omstreeks half 8 gisteravond is de 45. jarige voetgangster, mej. A. v. d. E. uit de Frangois Maelsonstraat, bij het eindpunt van lijn 1 op het Frankenslag door een motorwagen van lijn 1 overreden en ge dood. Nadat de passagiers bij het eindpunt waren uitgestapt reed de tram het ven. hoogde middenpad om, teneinde een aan hangwagen op te halen. Hier nu is uo voetgangster aangereden. De bestuurde® heeft, volgens zijn eigen verklaringen, nie mand gezien. Plotseling hoorde hij een git, waarop de tramwagen, welke een geringe snelheid had, direct tot stilstand weid gebracht. Bij onderzoek bleek, dat ecu vrouw onder het voorbalcon bekneld zat. Zij was dusdanig gewond, dat zij ter plaat se is overleden. De geneeskundige dienst vervoerde het stoffelijke overschot naa® het ziekenhuis aan den Zuidwal. De commissaris van politie van der» justitieelen dienst C. verzoekt eventueele getuigen van dit ongeval, zich voor, het geven van inlichtingen aan zijn bureau, Javastraat 18, te willen melden. Omvangrijke stof De stof, welke in 4 maanden verwerkt moet worden, is buitengewoon omvang rijk. Om een greep uit de theorie te doen; Gedoceerd worden cultuur-technische vakken (te behandelen door leeraren van de Ned. Heide-Maatschappij), sociaal- paedagogische (het geven van inzicht» in de psyche van de rijpende jeugd), cul- tuur-historische- (deze moeten basis vor men voor het aankweeken van liefde voor het eigen land), en interne vakken (zooals E.H.B.O., hygiëne, zangonder- richt). In elk onderdeel, het Nederland sche leven betreffende, wordt les ge geven. Daarnaast komt de practische arbeid, het zelf beleven van het werk, dat ge schiedt onder leiding van opzichters van de Nederlandsche Heide-Maatschappij. Vier uur onafgebroken, zijn de jonge mannen per dag bezig met het doen van practisch werk. De geleverde prestaties zijn, zoo vertelde men ons, verrassend. I tweehonderd jonge Het is belachelijk, aldus majoor Breunese, het zoo voor te stellen, dat de Arbeidsdienst een voortzetting is van de Nederlandsche Weermacht. Wel zijn er de goede elementen uit over genomen, zooals de tucht, exercitie en ver schillende inwendige diensten. Doch ook de burger moet zijn plaats in den Arbeidsdienst vinden. Mep dient het zoo te beschouwen, dat het een totaal nieuwe dienst is, waarin elke goedwillende vaderlander, ongeacht rang, stand of ont wikkeling, een taak zal krijgen. De eenige eisch, welke gesteld wordt isgeschikt heid. De aanvankelijke aarzeling Dit werd toegeschreven aan twee om standigheden In de eerste plaats de on zekerheid over de Rijksbijdrage in de schadevergoeding en in de tweede plaats de moeilijkheden met de materiaalvoor ziening. Het financieele bezwaar was inderdaad een reëel argument.De te waardeeren trek in het Nederlandsche volk van Be zint eer gij begintmocht niet onderdrukt worden. De Algemeen gemachtigde voor den wederopbouw is dan ook niet tot krachtige maatregelen om den herbouw te bevorderen overgegaan, zoolang ten aanzien van de schadeloosstelling geen zekerheid bestond. Hij heeft niet inge grepen, hoewel het zeer gewenscht ge weest was, dat reeds in Juli, Augustus en September op veel grootere schaal gebouwd was dan het geval geweest is. In de eerste plaats moet daarbij gedacht worden aan het feit, dat de bedrijvigheid in de bouwvakken van bijzonder belang is voor de geheele Nederlandsche wel vaart. Voorts waren toen de weersom standigheden uiteraard veel gunstiger dan nu, terwijl ook de materiaalvoorziening nog zooveel gemakkelijker was, aangezien in den loop der maanden veel materiaal gebruikt is voor doeleinden, waarmede geen Nederlandsch belang gemoeid is. Echter staat de zaak er nu anders voor. Wat de schadevergoeding betreft, een ieder weet, waar hij aan toe is en onzekerheid op dit gebied behoeft niet meer te bestaan. Ten aanzien van de materiaalvoorzie ning moge herhaald worden, hetgeen reeds eerder is medegedeeld: Er zijn op het gebied van de materialen inderdaad vele moeilijkheden. Toch kan in het algemeen gezegd worden, dat de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Indien men de materiaal-besparende voorschrif ten, welke de Algemeen gemachtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker,van zijn, dat in een snel tempo met tien bouw kan worden voort gegaan tot het a.s. voorjaar en met reden kan verwacht worden, dat de aanvoer van materiaal dan aanmerkelijk zal toenemen. Uit het bovenstaande volgt, dat er dus nu geen redelijke bezwaren meer tegen den herbouw kunnen warden aangevoerd. Men kan alleen nog zeggen: „Ik wil de zaak liever nog eens aanzien en er rustig over denken, hoe ik het met den weder opbouw zal aanleggen”. Zakelijke argumenten voor langer uit stel zijn er echter niet meer. Onverwijld moet worden begonnen Des te klemmender zijn de argumenten om nu wel en onverwijld te beginnen. Thans zijn er hoewel schaarsch nog materialen en er zijn nog aannemers en bouwvakarbeiders, die werkloos zijn. Het is dus een economisch en ook een sociaal belang van de eerste orde, dat er n u ge bouwd wordt, opdat er niet nog meer materiaal en arbeidskracht voor ons land en volk verloren gaan. Om een begin te maken heeft de Alge meen gemachtigde bepaald, dat met den wederopbouw in een bepaalde plaats aangevangen zal worden en dat, indien de getroffenen niet zelf bouwen, dit door een door den Algemeen ge machtigde aangewezen instantie zal geschieden. Als eerste plaats, waar op deze wijze gebouwd zal worden, «s Scherpenzeel aangewezen. Een soepele financieele regeling Een vorigen keer werd er reeds aan herinnerd, dat naast den eigenlijken we deropbouw zich een nieuwe tak van werk zaamheid ontwikkelt, n.l. de sociale hulp aan de getroffenen. Het bleek hoe lan ger hoe meer, dat men er niet was met de schadeloosstelling, met een voorschot of hypotheek, omdat in vele gevallen de getroffenen de zwaardere lasten niet konden dragen. Wanneer men nu in een geval als Scherpenzeel den wederopbouw verplicht stelt en de gedupeerden. dwingt, op straffe van een verliespost bij aankoop van een bouwbewijs, tot herbouw over te gaan, dan spreekt het van zelf, dat deze sociale zijde niet uit het oog mag wor den verloren. De Algemeen gemachtigde is dan oqk volkomen overtuigd van de noodzake lijkheid om met de noodige soepelheid hier op te treden, teneinde sociale mis standen te vermijden. Om dit te bereiken zal hij het besluit inzake de schadeloosstelling, de Hypo- theekregeling 1940 en de bestaande sub sidieregeling ter verbetering van de volks huisvesting tezamen hanteeren en wel zoo danig, dat iedere getroffene in staat zal worden gesteld aan den herbouw deel te nemen, zonder dat.„hij gedwongen wordt voor zijn verdere leven verplichtingen te aanvaarden, welke boven zijn inkomen en vermogenspositie uitgaan. Zelfs kan de Algemeen gemachtigde in bepaalde geval len door middel van gelden a fonds perdu moeilijkheden uit den weg ruimen. Verstrekken van bouwpremies. Als een bewijs van de soepelheid, waar mede bij den wederopbouw te werk zal worden gegaan, diene nog het volgende. De bouwkosten zijn zeer gestegen. Om den herbouw toch zooveel mogelijk te be spoedigen kunnen bouwpremies worden uitgegeven. Aan de eigenaren, die hun ge heel of vrijwel geheel vernielde panden vóór 1 Januari 1942 hebben herbouwd kan een bouwpremie worden verstrekt ten be drage van 10 pCt. van het schadebedrag tot een schademaximum van 15.000. Hier door wordt dus een deel van de gestegen bouwkosten opgevangen. De practijk wordt dus, dat in gevallen, waarbij dit noodzakelijk en verant woord is, de financiering van den her bouw een vergoeding met zich zal brengen, welke boven de schadeloos- stelling uitgaat. Als tegenprestatie verlangd daadwerkelijke activiteit Tegenover aï deze soepelheid wordt ver langd een daadwerkelijke activiteit voor een snellen wederopbouw, welke toch on getwijfeld een algemeen Nederlandsch belang is. Alle mogelijke hulp wordt- verleend, doch nu wenscht de Algemeen gemachtig de ook, dat men den wederopbouw ziet als een nationaal belang en dat men in den geest van volstrekte samenwerking alle medewerking verleent om het initia tief, dat hij in Scherpenzeel heeft genomen, te doen slagen. Bouw zal in den loop Mei gereed zijn. voorbereidende besprekingen in Scherpenzeel zijn reeds beëindigd. Half Januari wordt met den bouw begonnen én in den loop van Mei zal deze klaar zijn. De leiding van het wederopbouwwerk is opgedragen aan den heer A. H. Bredero, directeur van de N.V. Bredero’s Bouw bedrijf in Utrecht,' die als gedelegeerde voor den wederopbouw van Scherpenzeel zal optreden. Het toezicht op den bouw is opgedragen aan ir. A. Kraaijenhagen uit Oosterbeek. de ontwerper van het wederopbouwplan van Scherpenzeel. 5^>»»»»»»»»»»»»»»»»>»»»»»»»»»S (Van onzen specialen verslaggever.) Met ongeveer f jandgenooten stonden wij dezer dagen op een stralenden ochtend op een van die vele aan natuurschoon zoo rijke plekjes van ons mooie vaderland, ge- X schaard rond een meters hoogen mast, g aan den top waarvan fier de Neder- landsche driekleur wapperde. g Stram werd tijdens het hijschen van de vlag het militair saluut gebracht. g Op korten termijn kan een Veror- dening tegemoet worden gezien, v waarin wordt bepaald, dat opge- 5? richt is de Nederlandsche Arbeids- x dienst. Alle jongemannen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, wor den verplicht hierin dienst te nemen. Gezien technische moeilijk heden (legering, kleeding en vor ming van het noodige kader) zullen j slechts 12.000 vrijwilligers ge- Vervolg van het le blad. Komend tot het tweede punt van zijn betoog, wees de perschef van het bureau van den Algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw er op, dat de moge lijkheid bestaat, dat uit de regeling, welke men voor den wederopbouw van Scher penzeel getroffen heeft, zooveel voortvloeit, dat men zeggen kan Scherpenzeel begint de victorie In het algemeen gezegd,, wordt, er in ons land nog in onvoldoende mate ge bouwd en vordert de herbouw nog weinig. In het kamp En wij hebben ons hiervan bij den rond gang door dit uniek gelegen kamp, dat model is ingericht, kunnen overtuigen. Op 15 October j.l. werd de aanleg van het kamp aanbesteed. Toen men begon was het, om zoo te zeggen, nog een maag delijk bosch. Honderden boomen werden geveld, paden aangelegd en tientallen voortreffelijk ingerichte barakken ge bouwd. Telefoon-, gas-, electrisehe- en waterleidingen werden aangelegd, zoo mede rioleerbuizen. Het geheel omvat een oppervlakte van 15 h.a. Na de vlaggenparade, waarbij alle keu rig geüniformeerde adspiranten tegen woordig waren en commandant Kramers, naar aanleiding van een brief van den grooten zeeheld Tromp gericht aan de Staten-Generaal, enkele woorden sprak, namen wij een kijkje in de groote gym nastiekzaal, waar intensief getraind werd. Vrijwel alle barakken hebben we in oogenschouw genomen en groote bewon dering gekregen voor de fraaie, practi sche inrichting Men kan niet zeggen, dat er hier iets ontbreekt. In ’t nabijgelegen bosch werd er gekapt en gezaagd, dat het een lieve lust was; op een ander gedeelte van het terrein werd er gewerkt aan den aanleg van een eigen sportveld. En uit de gesprekken, welke wij met de men schen hadden, bleek ons overtuigend, dat hier met vreugde gearbeid wordt. Wij maakten nog een les mede van dr. v. d. Donk over paedagogie en uit de in tense aandacht, waarmede geluisterd werd, kon men afleiden, hoe ook dit col lege werd geapprecieerd Nieuw crematorium Naar wij vernemen tracht de vereeni- 8’ng voor facultatieve lijkverbranding maatregelen te nemen om naast haar crematorium te Velsen, een tweede cre matorium te stichten te Zwolle of in de omgeving van deze plaats. De door het bestuur gevoerde voorloopige besprekin gen haddea «e»'guntst^ verloop. Ter uitvoering van het gestelde in 8, sub. 6, 10a en 10b van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied no. 34/1940, zooals deze is aangevuld en gewijzigd door de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied No. 121/1940, heeft de Rijksinspec- tie voor de bescherming van de bevol king tegen luchtaanvallen, de volgende uitvoeringsvoorschriften vastgesteld V oet gangers lantaarns Voetgangerslantaarns voldoen alleen dan aan de voorschriften van boven bedoelde Verordening a. wanneer zij zijn voorzien van een voorgeschreven en ^oor de Rijks- inspectie goedgekeurd donkerblauw gloeilampje, b. wanneer het een goedgekeurde lantaarn van speciale constructie be treft. De onder a. bedoelde donkerblauwe lampjes voor voetgangerslantaarns worden, van het goedkeuringsmerk I.L.B. voorzien, door de industrie in den handel gebracht tegen een maxi mumprijs van 23 cent. Iedere normale voetgangerslantaarn, die van zulk een goedgekeurd lampje is voorzien, mag in de open lucht gebruikt worden. Er wordt echter met nadruk op ge wezen, dat zulke voetgangerslantaarns ingevolge de bovenbedoelde Verorde ning nr. 212/1940 slechts zóó in de open lucht mogen worden gebruikt, dat het lichtschijnsel niet naar boven dringt en andere deelnemers van het verkeer er niet door verblind worden. Bij foutief gebruik kan dus ook een van een goedgekeurd lampje voorziene voetgangerslantaarn in beslag genomen worden. Dit gevaar bestaat bij de onder b be doelde lantaarns niet, daar deze van een automatisch werkende inrichting zijn voorzien, waardoor een niet toelaatbare lichtuitstraling naar boven onmogelijk is. Het gebruik van deze voetgangerslan taarns kan dus nimmer tot overtredingen (ook onbewuste) aanleiding geven. Blauwe gloeilampen Blauwe gloeilampen voor verschillende irf de Veordening aangegeven verduis- terings-doeleinden (voor verlichting binnenshuis)voor verkeersaandui- dingen enz.) zijn alleen dan vol gens de voorschriften, wanneer zij het daartoe vastgestelde goedkeurings merk der Rijksinspectie dragen, bestaan de uit een rechthoek met de letters ILB, een type-aanduiding en een nummer. Zulke gloeilampen worden eveneens door de industrie in den handel gebracht voor een maximumprijs van 66 cent. Voor de lichtuitstralende aanduidingen (lichtbakken enz.) voor winkels, café’s, enz. gelden de reeds bekend gemaakte voorschriften. Voor alle verduisterings-doeleinden, waarvoor blauw licht voorgeschreven is, zijn thans goedgekeurde blauwe gloei lampen officieel vastgesteld en zullen binnen enkele dagen in den handel ver krijgbaar zijn. Nogmaals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat het gebruik van andere middelen voor deze doeleinden ver boden is. Het geheel was op dezen zonnigen win- „^P”1 voorloopig --cizmhnlicoh» 10 000 12000 Vrijwillig. - plaatst kunnen worden. Voor alle mannelijke ingezetenen van het 2 rijk, die Nederlander zijn en in den in wezen deze vlaggen- lo°P van 1941, het 18e levensjaar ft volbrengen, doch op 31 December ft van dat jaar niet ouder zullen zijn dan 23 jaar, is de vrijwillige dienst- mannen, die op het oogenblik in kam- neming opengesteld. Ter optrekking pen opgeleid worden om later zelf in g daartoe zullen binnen eenigen tijd den binnenkort in te voeren Neder- op °,roote schaal.' P^^ende folders A worden verspreid, welke alle inhch- lanascnen Arbeidsdienst, leiding te tingen over den Arbeidsdienst be- v kunnen geven. Zij kenmerkte den vatten. v geest, waarin deze Arbeidsdienst Degeen, die thans vrijwillig dienst g wordt opgebouwd en accentueerde de aroeidsaienstplicM geacht worden v woorden van ?ijn commandant, den v majoor Breunese „Ons streven is ge- S ben en dan vrijstelling genieten. zuiver Nederlandschen

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9