Ryti president Finland van verband met den veestapel De situatie op de vleeschmarkt Vergeet het niet! *1 No. 17756. 1940. in De De 1 I g l VERDUISTEREN I Vrijdag 20 December. .1 De strijd in Oost-Afrika aan strijd ter zee Waarschuwing nachts na uur Kallio plotseling overleden vee-export naar Duitschland is geen schuld de moeilijkheden bij de vleeschdistributie Met groote meerderheid gekozen Heden van 5,28 uur n.m. tot 9.48 uur v.m. Dokterstelefoon: I V i V s 5 Uitgaansverbod geldt op 24 en 31 December eerst i i i i i i i i i i i Vleesch met de Kerstdagen Britsch koopvaardijschip tot zinken gebracht n.m Fransche S lersche havens onder militaire controle De voedselvoorziening van de Neder- landsche bevolking is verzekerd Postgiro-no’s Winterhulp Nederland No. 116364 L.g. Stadspatiënten: No. 49 Voorzichtig met ontplofbare voorwerpen schepen uit New York vertrokken Nieuwe bonnen gebak, President Kallio 3.45 u. v.m.) Winter op den Balkan Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 20 Dec. onder 12.50 21 Dec. op 12.21 v.m. onder 1.18 n.m. 22 Dec. op 1.36 u. v.m. onder 1.45 u. n.m. (Laatste kwartier 22 Dec. 5 ’s t I 5 v» i g 3 s Italiaansche luchtmacht in actie voor brood, eieren, suiker, boter of margarine Risto Ryti, Finlands nieuwe president Grimmige koude aan het Italiaansch-Grieksche front Italiaansche luchtaanvallen op Malta Kerstmis en de oorlog HAAGSCHE COURANT PROS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: ’3 Merope” Queen of De aan van zich om, Ryti, was? Ryti, de grijze veldmaarschalk Ge ter- het servoirs geraakten in groote schade werd aangericht. uitgeput in Gostivar aangekomen. Boven- I I I I I I I I I I I Reuter meldt uit Dublin, dat krachtens de van tr Ziekenfondsleden De Volharding: Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad ƒ3.75 Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 ct (Foto-archief) De president van Finland, Kallio, wiens opvolger juist werd gekozen, is gisteren bij het verlaten van de hoofdstad, op weg naar zijn land goed, op het station aan een be roerte overleden. Winterhulp Nederland, den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 af 877! brengt geluk in veler leven. lusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No 394920 Van 1—5 regels ƒ1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens posttarief Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In het Zuidelijke deel van Servië heeft het winterweer tot tal van ernstige belem meringen in het verkeer geleid. De stad Kitsjevo is reeds sinds 60 uur volkomen van de buitenwereld afgesneden. Uit de dorpen in het gebergte rondom Kitsjevo zijn gisteren boeren aangekomen te Gosti var om levensmiddelen te halen voor de dorpelingen. Zij hadden twee dagen lang door het besneeuwde bergland geloopen. De inzittenden van een ingesneeuwden autobus op het traject van Gostivar naar Kistejvo, alsmede de reizigers van vier in- gesneeuwe treinen op 't traject Skoptje- Gostivar-Kistejvo zijn na een zwaren lang- durigen tocht te voet Donderdag volkomen Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruijs, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen: N.V Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Voor suiker bon 86 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 17 Ja nuari a.s. geeft de met „86" genummerde bon van het algemeen distributiebon- boekje recht op het koopen van één kilo gram suiker. Voor boter of margarine bon 22 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 3 Januari a.s. geeft de met „22” genummerde bon van de boterkaart, zoowel als van de vetkaart, recht op het koopen van 250 gram boter of margarine. De met „22” genummerde bon geeft derhalve geen recht op het koopen van vet. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, ligt het in het voornemen, het uitgaansverbod op Dinsdag 24 December en op Oudejaarsavond eerst van 1 uur ’s nachts af te laten gelden. V s 5 I Doordat er deze week 10.000 stuks vee beschikbaar zijn ge komen, bestaat er goede grond om aan te nemen, dat er met de Kerstdagen vleesch zal zijn. Wij herinneren er aan, dat de aan voer in den laatsten tijd onge veer 1600 stuks per week be droeg. De omstandigheid, dat in de laatste weken de uitgegeven vleeschbonnen niet ten volle konden worden ingewisseld, en de daaruit voortvloeiende noodzakelijk heid tot leveringsplicht voor slachtvee over te gaan, hebben in breede kringen, zoowel van verbruikers als van boeren, een zekere onrust teweeg gebracht. Tot president van de Finsche repu bliek is Risto Ryti, tot dusver minis terpresident, gekozen. Ryti kreeg bij de eerste verkiezing 288 stem men van de 300 kiesmannen. Helo kreeg 4 stemmen, Svinhufud 1 stem, Kivimaeki 1 stem. Zes stem men waren ongeldig. Het nieuwe hoofd van den Finschen staat, Risto Ryti, is tot ver buiten de Finsche grenzen bekend als financieel deskundige. De 51-jarige staatsman heeft sedert 1923 als president de lei ding gehad van de Finsche staatsbank en heeft de financiën van den jongen staat op een gezonden grondslag ge plaatst. Zijn juridische studiën brach ten hem o.m. naar Londen, waar hij den bouw en de organisatie der Engel- sche financiën leerde kennen. Zijn poli tieke carrière begon hij in 1919 in den Rijksdag. Van 1921 tot 1924 was hij belast met het ministerie van financiën. In-de daarop volgende jaren wijdde hij zijn geheele kracht aan den opbouw der Finsche financiën in de bank van Fin land. In 1939 werd hij, bij het uitbre ken van den Finsch-Russischen oorlog tot ministerpresident benoemd. Op de navolgende punten moet gelet worden 1. Het vinden van drijvende of aangespoelde mijnen, boeien of ver dacht uitziende voorwerpen moet on middellijk met nauwkeurige opgave van vindplaats aan de dichtst bijzijnde Duitsche militaire instantie, politie of burgerlijke autoriteit worden medege deeld. Hetzelfde geldt voor het zien van mijnen of op boeien lijkende voorwer pen in zee, rivier, kanalen of op het land terecht gekomen voorwerpen. 2. Men vermijde in ieder geval het aanraken of naderen van deze voor werpen, zoolang niet is vastgesteld, dat deze volkomen onschadelijk zijn. 3. Men zorge, dat tot de komst van politie of desbetreffende instanties voor afzetting rond om deze voorwer pen op een afstand van 1 k.m. door in den omtrek wonende personen wordt gezorgd. □e vleeschproductie. Wanneer in verband daarmede, aldus graf Grothe, herhaaldelijk de vraag ge steld wordt, of de vleeschproductie in Nederland voldoende is om op den langen duur de behoeften, met gebruikmaking van het distributiesysteem, te dekken, dan kan deze vraag ondubbelzinnig met ja be antwoord worden. Als de boeren van mee- ning zouden zijn, dat de productiebasis in de veehouderij gevaar loopt, dan kan ondubbelzinnig verklaard worden, dat dit noch in de bedoeling ligt, noch noodzake lijk is. Integendeel wordt als voorheen vastgehouden aan het plan de nu eenmaal tengevolge der voederschaarschte nood zakelijke beperkingen voor het melkvee tot een minimum te beperken. Het aanbod van slachtvee. Evenwel is het wekelijksche aanbod van slachtvee voor runderen als voor varkens sinds November in een ongerechtvaardigde mate teruggeloopen. Zoo werden bijv, in de week van 2 tot 9 December j.l. slechts ongeveer 1600 stuks slachtvee aan de markt gebracht tegenover een normaal aanbod van 8 tot 10.000 stuks. Het is mogelijk, dat hiervoor verschil lende oorzaken aanwezig zijn geweest, waarvoor van Duitsche zijde echter niet onmiddellijk interesse bestaat. Met nadruk moet hierbij alleen wor den vastgesteld, dat op geen enkele wijze de export van vee daar de schuld van is. Deze export bedroeg in de periode van 10 Mei tot begin December circa 15.000 stuks, terwijl in de laatste drie weken geen enkel stuk slachtvee naar Duitschland is gegaan. Tegenover deze verhoudingen meende het Departement van Landbouw en Vis- scherij de opgetreden moeilijkheden slechts door het opleggen van een afleverings- plicht tegemoet te kunnen treden. Op dit voorstel is toestemming verleend met dien verstande, dat de bevolen reconstructie, van den rundveestapel, die wegens de noodzaak van dezen maatregel Door onvoorzichtig om te gaan met uitgeworpen drijvende of aan gespoelde scherpe mijnen of ver sperringen zijn in den laatsten tijd verschillende soldaten en burgers gedood. Derhalve wordt er voor gewaarschuwd een in zee, rivier of kanaal drijvend onschuldig lijkend voorwerp, dat er als een mijn of boei uitziet, aan te raken, op te nemen of te naderen. Reeds bij het naderen kan een explosie volgen. Het onschadelijk maken van deze voorwerpen moet door de daartoe bevoegde instanties geschieden. In verband met bovenstaande bon- aanwijzing voor boter of margarine, wordt ons van bevoegde zijde verzekerd, dat van een wijziging van de rantsoe nen geen sprake is. Tot nu toe werden de boter- of margarine-bonnen aange wezen voor een bepaalde week en boven dien 7 dagen extra. Thans hebben de daartoe bevoegde instanties een vereen voudiging in de redactie doorgevoerd, zoo- dat de bon thans geldig wordt verklaard voor 14 dagen. Sedert lang had zij den dag tegemoet gezien, waarop Kallio zich uit het open bare leven terug zou trekken, om gene zing te vinden in de landelijke rust van Nivala. Ryti beeft ’s avonds om half elf per radio het Finsche volk van het sterfge val verwittigd. Met diepe smart, zoo zei hij, buigt het Finsche volk zich onder dezen zwaren slag, want president Kallio heeft in voor Finland uiterst moeilijke tijden de staatszaken met vaardige, vaste hand geleid. Ryti had tegen ’s avonds een receptie voor de Finsche en buitenlandsche pers uitgeschreven. De bevolking had zich na het afscheid van Kallio van de stra ten in de nabijheid van het kasteel naar het representatiegebouw van de regeering begeven om den nieuwen pre sident door een fakkeloptocht haar hul de te betuigen. Onder de bijeengekomen journalisten en de vertegenwoordigers van het Finsche openbare leven, die op den president der republiek wacht ten, verbreidde zich plotseling de tij ding, dat Kallio overleden was. Dit be richt ging als een loopend vuurtje door de stad, in alle restaurants en amuse- mentsinrichtingen werden de uitvoerin gen gestaakt. dien is de straatweg van Gostivar naar Debar over een afstand van 100 m. ver sperd als gevolg van een’ bergstorting. Slachtoffers te Napels ter aarde besteld Te Napels heeft een ontzaglijke me nigte diep ontroerd, de teraardebestel ling bijgewoond van de burgerslachtof fers van den laatsten Engelschen lucht aanval. g s s A A A s A A A A A A ft A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A A ft A ft A Een bijzondere correspondent van Ste- fani meldt, dat Italiaansche bommen werpers op 16 en 17 December dag en nacht ontplofbare stoffen hebben laten vallen op Port Soedan, Soemit, Ghedar en Roseires, waarbij vliegtuigen militaire, werken en haveninstallaties getroffen werden. Op den beganen grond staande vijandelijke vliegtuigen werden vernield, alsmede benzine-reservoirs. Te Soemit wist een der Italiaansche „Sperwers” 10 op den grond staande vijandelijke toestel len te vernielen. De Italiaansche piloten, van wie verscheidenen gewond werden, onthielden zich tot het laatste oogenblik van strijd met den vijand, wisten hun taak te volbrengen en allen op hun basis terug te keeren. Een andere Italiaansche forma tie vernietigde 4 vliegtuigen op een lucht haven te Port Soedan, een formatie ..Sperwers” werd door vijandelijke Glos ter en Blenheimtoestellen aangevallen. In een hardnekkig gevecht werden 2 Glosters en 2 Blenheims omlaaggeschoten. De dag van 16 December werd besloten met een gevecht tusschen Italiaansche bommen werpers en een Hurricane toestel, dat verscheidene malen werd getroffen en op de vlucht ging. Op 17 December werd het offensief hervat. Branden werden waargenomen op het vliegveld van Ro seires en in de hangars van het vliegveld van Ghedar Twee Glosters en een Blen heim werden neergehaald. De benzinere- brand waarbij Een staatsbegrafenis President Kallio zal op staatskosten worden begraven. De rouwplechtigheid wordt waarschijnlijk a.s. Zondag ge houden in de groote kerk te Helsinki. Daarna zou dan de teraardebestelling plaats vinden op het landgoed van Kallio te Nivala. Voor het geheele land is tot aan de begrafenis van Kallio rouw afgekondigd. Vandaag en op den dag der bijzetting luiden alle klokken te 12 en te 6 uur. (Foto-archief) voorloopig zeer schematisch zonder rekening te houden met de structuur van het afzonderlijke bedrijf werd uitgevoerd, bij de definitieve vaststelling voor een langere periode zoo rechtvaardig mogelijk moest worden uitgewerkt. De tot eind Februari gevorderde leveringen. De tot 28 Februari 1941 gevorderde leveringen van slachtvee moeten evenwel, ongeacht de voor later beoogde verande ringen, onder alle omstandigheden worden voldaan. Het departement van Landbouw en Visscherij is doende maatregelen ten uitvoer te leggen, die een vlotte verzor ging in de toekomst verzekeren. Daartoe wordt de te dezer zake competente centrale organisatorisch en personeel gewijzigd. Reeds is beslist, dat de zorg voor den veestapel, daaronder begrepen de prijs vorming voor den producent en de toewij zing aan de be- en verwerkende bedrijven, in een doelmatiger vorm geschiedt. Even eens zijn maatregelen getroffen, dat de vaststelling van de prijzen voor de boeren vooral het ter markt komende vee op de zelfde basis geschiedt. Tegen prijsopdrijving. Iedere speculatie of verhooging van den producentenprijs is een ontoelaatbare af wijking. Wie van de betrokken groepen, boeren, handelaren of slagers, in de toe komst probeert, hetzij door incorrecte af levering of zelfs door geheime huisslach- ting of prijsopdrijving de vastgestelde prijzen te ontduiken en de vleeschvoorzie- ning te verstoren, heeft de scherpste straf te verwachten, omdat hij zich schuldig maakt aan een vergrijp tegen het belang van het geheele Nederlandsche volk. Varkensvieesch en rundvleesch De vleeschvoorziening geschiedt in nor male tijden voor rond 50 pCt. met varkens vieesch en rond 50 pCt. met rundvleesch. Er bestaan niet voldoende voedermiddelen ter beschikking om de varkensmesterij in den vroegeren omvang in stand te houden, zoodat in de toekomst slechts ongeveer 25 pCt. van de behoefte met varkensvieesch kan worden gedekt. Om te verhinderen, dat van de voorhanden varkens een groot deel te jong geslacht had moeten worden, heeft het Duitsche Rijk veevoeder ter beschik king gesteld, om via de Centrale voor 400.000 varkens mestcontracten te kunnen sluiten. De bedoeling hierbij was in de eerste plaats de op het veredelingsbedrijf ingestelde kleine boeren effectieve hulp te verleenen. (Zie verder 3e blad, pag. 1.) Voor een ei bon 21 Gedurende het tijdvak van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 De cember a.s. geeft de met „21” genum merde bon van het algemeen distributie- bonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 29 December nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 5 Januari a.s., met dien ver stande, dat ook zij gedurende de week van 30 December tot en met 5 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Het Fransche tankschip 7011 brt. en het Fransche vrachtschip „Fort de France” (4279 brt.) zijn Woensdag uit New York vertrokken, meldt het D.N.B. De bestemming van de „Merope”, die geen lading aan boord heeft, is onbekend. De „Fort de Fran ce” gaat naar Martinique. De Britsche regeering heeft hiertegen geprotesteerd, aangezien zij op grond van een eisch tot schadevergoeding tegen de Fran sche scheepvaartmaatschappij dit schip in beslag wilde laten nemen. Britsche hulpkruiser te Montevideo De Britsche hulpkruiser Bermuda” (22.575 brt.) is Woensdag ochtend vroeg de haven van Montevideo binnengeloopen. Het schip werd kortge leden van Engelsche zijde genoemd als dat. hetwelk de 22 Duitschers aan boord had genomen, die de hulpkruiser „Car- navon Castle” in de Braziliaansche kustwateren van boord van het Brazili aansche schip „Itape” had gehaald. Fransch schip opgebracht Het Fransche stoomschip „Cuba” is, op weg van Martinique naar Casablanca, door de Engelschen aangehouden en naar Freetown opgebracht. Het schip heeft 1500 gedemobiliseerde Fransche soldaten aan boord. Amerikaansche vrachtschepen brengen Engeland weinig verlichting Het D.N.B. meldt uit New York In scheepvaartkringen alhier is men van op vatting, dat het verkrijgen van 24 buiten dienst gestelde Amerikaansche vracht schepen door de Engelsche regeering practisch geenerlei verlichting kan bren gen in den nood van Engeland aan scheepsruimte. Afgezien van het feit, dat het weer in orde brengen dezer schepen geruimen tijd zal duren en dat deze lang zame schepen een bijzondere verzwaring voor ieder convooi beteekenen, zijn 24 schepen, vergeleken met de geweldige tonnageverliezen, die Engeland thans iedere week lijdt, een bagatel. De „Washington Star” maakt zich tot spreekbuis van deze denkbeelden, wan neer het blad schrijft, dat deze aankoop van schepen alleen te verklaren is uit een soort Engelsche blokkade-paniek. Luchtaanval op Londen Het D.N.B. seint uit Stockholm: Naar de Engelsche radio hedenochtend mededeelde, heeft in den afgeloopen nacht een luchtaanval op Londen plaats gehad. Ook uit andere deelen van Engeland wordt melding gemaakt van aanvallen en schade. Oproepingen in Australië Reuter meldt uit Sydney, dat de Austra lische minister van oorlog, bekend heeft gemaakt, dat alle mannen van 19 tot 33 jaar zich voor den militairen dienst moe ten opgeven. Tot dusver behoefden alleen vrijgezellen en weduwnaars zonder kin deren zich aan te melden. In verband met geruchten als zou een verhoogde export van vee naar Duitschland de oorzaak zijn van het gebrek aan aanvoer op de vleesch markt, heeft de landbouwdeskundige van het Rijkscommissariaat Graf Grothe heden op de dagelijksche persconferen tie betoogd, dat op geen enkele wijze de vee-export naar Duitschland schuld is aan de moeilijkheden bij de vleeschdis tributie. Voorts verklaarde hij, dat de voedselvoorziening van de Nederland sche bevolking verzekerd is. Bovendien kan de boer gerust zijn, dat niet tot al te ingrijpende maatregelen ten op zichte van den veestapel zal worden overgegaan. „Politika” meldt uit Saloniki, dat al daar in de afgeloopen dagen heele trans porten soldaten met bevroren ledematen zijn aangekomen. De grimmige koude aan het Noordelijke front rondom Pogradetsj vormt niet alleen voor de artillerie, doch ook voor het luchtwapen een beletsel voor het ontplooien van zijn bedrijvig heid. Gisteren is het, naar het D.N.B. ver neemt, een Duitsch verkenningsvlieg tuig gelukt om ten Zuiden van het eiland Wight een koopvaardijschip van 1200 b.r.t. door een voltreffer tot zin ken te brengen. Het vliegtuig bevond zich op een langdurige verkennings vlucht, nam boven het Kanaal het koopvaardijschip waar, viel het stond in duikvlucht aan en trof vaartuig midscheeps met een bom van middelzwaar kaliber. Het schip werd uiteengereten en zonk binnen enkele minuten. Stefanicorrespondent aan het luchtfront meldt, dat in den vorigen nacht een Italiaansche formatie bom men heeft geworpen op schepen in vlootbasis van Malta. In weerwil het ongunstige weer en het hevige af weervuur werd daarna een tweede aan val ondernomen, waarbij bommen zwaar kaliber werden geworpen. De luchtaanval op Milaan Bij den vijandelijken luchtaanval op Milaan, in den vorigen nacht is een 18- jarig meisje gedood. Twaalf menschen, onder wie 4 vrouwen, werden gewond. Voor brood of gebak bon 20 De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend: Elk der met „20” genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 23 December tot en met Zondag 29 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood óf 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „20” genum merde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem.de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter ge plaatste aantal grammen: beschuit 75 gram, biscuits en wafels 90 gram; speculaas 140 gram; andere koekjes 200 gram; Koek 160 gram; cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak (b.v. bo terletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 29 December nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 30 December tot en met 5 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels restaurants e.d. United Press meldt over den dood van president Kallio de volgende bijzonder heden: Het afscheid van den ouden Finschen president was een aangrijpende ovatie, die tiem gebracht werd door de bevol king der hoofdstad. In dichte drommen, ia rijen van vijf en meer achter elkaar, stonden Helsinki’s burgers langs den Weg, waarlangs Kallio na de beëindi ging van zijn staatszaken naar het sta tion reed. Onophoudelijk en oorverdoovend was het gejuch. dat langs dezen geheelen weg opsteeg, toen de auto passeerde. Door de Vensters van den gesloten wagen groette Kallio de jubelende menigte: een lijdend öian. wiens gelaat vermoeid stond en duidelijk de sporen toonde van de zware ziekte, waarvan hij nog pas zoo kort her steld was. Toen Kallio voor het station de auto verliet, kreeg men nog sterker den in druk, dat hij een ziek man was. Hij was gewikkeld in een dikken bontmantel, en zag er bleek uit. Hij ging met onzeke re schreden. En toch, wie zou kunnen denken, dat dit wild en jubelend afscheid een laatste afscheid was? Nog eenmaal keerde hij zich om in den ingang van het stationsgebouw. Nog eenmaal blikte hij naar de duizenden, die opeengedrongen stonden voor het station, en wuifden met doeken en fak kels. Toen kwam het einde. Op het sta tion stond een eerecompagnie opgesteld, en op het oogenblik dat hij daar langs schreed, zakte hij opeens ineen. In groote ontsteltenis snelden zijn begeleiders op hem toe Was het toeval, dat de eerste, die hem bereikte, zijn opvolger, Risto Mannerheim en de andere kabinetsleden hieven den ineengezonken president op, en voorzichtig droegen zij hem naar den Wachtenden trein. Kallio was bij zijn bewustzijn. Ge steund door zijn omgeving poogde hij zelf den trein te bestijgen. Hij sprak en kele onverstaanbare woorden. Toen zonk hij ineen en in de armen van den veld maarschalk blies hij den laatsten adem Uit. Het gebeurde was een vreeselijke schok voor de echtgenoote van den grijzen pre sident Zij bevond zich reeds in den trein, toen haar man langs de eerecom pagnie schreed. Door het venster zag zij hem ineenzijgen, zij snelde naar hem toe> doch vrienden hielden haar terug. Het Chileensche katholieke blad „Diario ilustrado” merkt in een artikel „Kerst mis en de oorlog” inzake de redevoering welke de Paus in November gehouden heeft op. dat de weigering van Churchill om met Kerstmis de wapens te laten rus ten, den oproep van het hoofd der katho lieke kerk heeft doen mislukken. In dit verband oefent het blad ook critiek op het besluit van de Engelsche regeering den invoer van levensmiddelen naar de bezette Europeesche gebieden met Kerst mis te blokkeeren. Het blad „Chileno” bespreekt voorts eveneens de weigering der Engelsche regeering ten aanzien van het plan Hoover, om de Europeesche ge bieden van levensmiddelen te'voorzien Voorts bespreekt het blad de jongste uitingen hierover van den Britschen mi nister voor de blokkade. Cross. Het blad constateert, dat Engeland het ^voornemen heeft om onder de West-Europeesche vol keren honger en ellende te bevorderen in de hoop, daardoor zijn tegenstander te treffen. De menschlievende denkbeelden van Hoover en van den Paus, zoo besluit het blad, moeten als mislukt schouwd, een verordening van den minister van l defensie van Eire de havens Galway en j militaire controle geplaatst worden. verordening worden be- Sligo aan de Westkust van Ierland onder

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1