HAAGSCHE COURANT HET SPROOKJE VAN KLEIN DUIMPJE M Zaterdag 21 December 1940. en de IN EN OM OEN HAAG STADSNIEUWS Nieuwjaarsadvertenties vermindering belastingdruk van voor groote gezinnen VIERDE BLAD De Kerstkaart EEN IEDER VOORKOME HET BEVRIEZEN VAN ZIJN WATERLEIDING vanAnton Pieck MMS WE» kinderen, BEROEP OP ALLE INGEZETENEN DE SCHAATSEN ONDER Bij de prentbriefkaarten voor het kind, welke dit jaar worden uit gegeven, zijn er twee, welke door den bekenden teekenaar A. F. Pieck geteekend zijn en waarvan er een de Kerstkaart met bijzondere graagte door het publiek gekocht wordt, gezien de groote vraag er naar (Foto; Centr. Prop. Conini. v,d. Kinderpostzegels) TERAARDEBESTELLING Dr. A. J. W. HEINTZ DE SOCIALE VOORLICHTINGS DIENST VAN DE NEDER- LANDSCHE UNIE ,,Komt maar terug, Inleidende rede van den heer E. J. Roskam hoeven we jullie niet meer het bosch in te sturen” Directeur van de Duinwaterleiding neemt maatregelen GEBOUW VAN HET NEDER LANDSCH AGRARISCH FRONT GEOPEND nu 1 BH r No. 17757 O f n u OOM KOOS. 50 jaar ONINBARE BELASTINGPOSTEN VERZOEK OM GYMNASTIEK OP VAKSCHOOL VOOR MEISJES GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar Vink-van Dongen, wonen de Kerklaan 61 te Scheveningen, herdenkt 14 Januari a.s. het feit, dat zij geleden in het huwelijk tradep. Hoefkade omgeving instel- nemen, i men- met ruimten, waarin wordt gestookt. te. waarin de watermeter kraan is opgesteld, onder Een Nieuwjaarswenseb in de „Haagsche Courant”. Wat geven kaartjes, brieven en tele grammen den betrokken Staatsdien sten niet een enorme massa werk en men is, althans wat de kaartjes be treft, volstrekt niet zeker, dat zij de geadresseerden bereiken op den ge- wenschten datum I Het bestuur der s-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes verzoekt den Ge meenteraad de noodzakelijkheid uit te spreken, dat aan de ’s-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes wederom onder richt in de gymnastiek wordt gegeven. Het bestuur vestigt de aandacht van den Raad er op, dat aan genoemde school sinds eenige jaren geen les in gymnastiek meer gegeven wordt, wat door het be stuur ten zeerste betreurd wordt, aan gezien het dit onderricht zeer noodzake lijk voor het lichamelijk welzijn der leer lingen acht. de leegloopkraan nog hoofd- hiervan het be- voornamelijk komen, is den socialen Het is met de ijspret eigenaardig ge steld. Eerst leek het of het schaatsenfeest voor de jeugd niet door zou gaan, of Thialf van plan was mild te zijn, ten opzichte van hen, vooral nu in dezen tijd een zachte winter naar waarde zou weten te schat ten. Maar nu blaast hij toch weer zijn kou- den adem boven onze hoofden uit Hij schijnt toch niet van plan te zijn een jaartje over te slaan De jeugd ziet dus verlangend naar Kerstmis uit. Die a.s. pret voor de jeugd zou gaan beginnen, doch toen het eerste vliesje er was, be dacht de natuur zich en liet het feest niet doorgaan Voor de vele jongeren is dat wellicht een teleurstelling, omdat zij niet doordachten en de meerdere voordeelen van een milden winter, juist in dezen tijd, niet naar waarde konden schatten. Ik al thans vind den ingevallen dooi verre van een ramp en ik ga zelfs zoover om te be weren, dat een jaartje overslaan van de ijsgenoegens niet zoo erg zou zijn. Ver- moedelijk zullen we dus ook met Kerstmis niet op schaatsen staan Die aanstaande kerstdagen doen mij denken aan den op roep om de gewonde militairen, die nog jn hospitalen, in sanatoria of elders wor den verpleegd op die dagen te gedenken met een cadeautje of versnaperingen. Zij hebben allen gestreden voor hun vader land en zij dienen onder geen enkele voor waarde te worden vergeten. Wie dus een goede daad wil verrichten, weet wat hij of zij doen kan. Een ander punt, dat ook betrekking heeft op de soldaten en wel van de Regimenten Grenadiers en Jagers, zou ik hier ook gaarne even willen belich ten. Men heeft een comité gevormd ter oprichting van de gevallen Grenadiers en Jagers. Voor dit mooie doel is reeds een behoorlijk bedrag bijeengebracht, maar naar het comité meent nog niet genoeg. Wil men namelijk dat een grootsch ge- denkteeken op een der mooie punten van Den Haag wordt geplaatst, dan is daarvoor een grooter bedrag noodig dan thans is binnengekomen. Het is dan ook te hopen, dat naast degenen, die reeds aan den op roep gehoor gaven, nog vele anderen zich zullen scharen. Vooral de oud-Grenadiers en Jagers moeten als zij iets kunnen mis sen in hun portemonnaie tasten. Bij ons in de familie is men zeer ge schokt door de nieuwe belasting-voorstel- len, omdat zij zoo’n geduchte veer uit den staart der ongehuwden beteekent. Wat ik Jodocus, den verstokten vrijgezel zoo dikwerf als schrikbeeld heb voorgehouden, is thans werkelijkheid geworden. De man in kwestie was er natuurlijk zeer van onder den indruk. Zijn breedvoerige theo rieën over den ongehuwden staat, waren als met een slag verdwenen en ware hij eenige jaren jonger geweest, men zou het zoowaar hebben kunnen beleven hem in afzienbaren tijd op vrijersvoeten te zien. Nu vermoed ik, dat hij het celibataire- fiscale lot gelaten zal weten te dragen. Hij was niet de eenige. die deswege zwaar der zal worden belast. Er is nog iemand in onzen huize, die wordt getroffen, doch men zal begrijpen, dat ik uit hoffelijk- heidsoverwegingen daar niet verder op in ga Enfin tegenover de ongehuwden staan de groote gezinnen, die minder druk zul len gevoelen. Jodocus zeide, dat hij ja- loersch was op de collega’s-vaders van groote gezinnen, 't Is weleens anders ge weest. Gewapend met een keurig blauw lampje is Jodocus niettegenstaande de fis cale desillusie zeer enthousiast deze week z’n eerste oefening gaan meemaken met de wijkbrandweer Als een volleerde brandweerman kwam hij ’s avonds thuis, terwijl zijn mond niet stilstond over haken, standpijpen, slangen en andere technische benamingen. Zijn theoretische kennis en z’n practijk van overdag had hij thans moeten toepassen in de duisternis. De ama teurs waren over zichzelf zeer tevredeh, maar of de leiders ook zoo geroepen heb ben over de welgeslaagde oefening heb ik niet kunnen controleeren. Enthousiasme is echter het halve werk, oordeelde Wies. In haar uitspraak zal ik dus maar vertrou wen stellen. Ons gas en electriciteit zijn thans ook aan banden gelegd, hoewel de mate, waar op dit is geschied er voorloopig nog niet knellend uitziet. Onze huishoudster maak te zich vooral ten aanzien van de electri citeit nog geen groote zorgen. Wp zitten zoo knusjes bij elkaar, èn va ’e de huisbrand èn vanwege de verauistering, dat het wel gek moet loopen als we niet onder het verbruikte getal van verleden jaar blijven. Ik vraag me trouwens toch af met hoeveel percent het verbruik wel zal zijn afgenomen nu de straatverlichting tot het verleden behoort, de etalages en lichtreclames niet meer branden en de trams zooveel vroeger op stal gaan. Een en ander zal zeker zoden aan den dijk zetten. Gistermiddag werd op de algemeene be graafplaats in het bijzijn der familie en enkele belangstellenden in allen eenvoud het stoffelijke overschot ten grave gedra gen van dr A. J. W. Heintz, die langen tijd te Rotterdam de dokterspractijk uit oefende, en zich daarna als rustend ge neesheer te dezer stede vestigde. Aanwezig waren o.m. de heerenL. C. de Vos van Nederveen Cappel, oud-admi- nistrateur van de Rubber-Cultuur Onder neming in Ned.-O.-Indië, oud-professor C. F. A. Koch, A. Kortlandt, havenmeester van Rotterdam en mr H J. Knottenbelt, oud-lid der Eerste Kamer. Bij het binnengaan der aula speelde de organist „Uber allen Gipfeln ist Ruh”, van Schubert. De zoon sprak gevoelige woorden, getuigend van eerbied en dank baarheid jegens zijn overleden vader. Ook zijn patiënten hadden aan hem een groe ten steun Kalm en bereidwillig, als hij altijd was, met een sterk en zeer positief karakter. Daarop bracht de organist ten gehoore het Slotkoor uit de Matthëus Pas sion van J. S. Bach ,,Wir setzen uns mit Tranen nieder’’. Aan de groeve dankte de oudste zoon voor de belangstelling en in het bijzonder dr. de Kock van Leeuwen wiens zorg de laatste maanden zoo ontzag lijk veel voor zijn vader had beteekend. vrijheid en het behoud van hun leven te danken hebben. Een rondgang door het gebouw be sloot de inwijdingsplechtigheid. B. en W. bieden den gemeenteraad aan eenige staten van oninbare posten we gens verschillende belastingen en school geld. met voorstel die goed te keuren. Het betreft een totaal bedrag van 110.300,82. EEN BLOEMEN-BEZORGDIENST VOOR DE KERSTDAGEN In verband met de moeilijke bezorgge- legenheid van bloemen voor het a.s. Kerstfeest, heeft de afdeeling den Haag van den Nederlandschen kring Bloemist- winkeliers, in hoofdzaak voor de verre bestellingen, zooals Wassenaar, Voorburg, Rijswijk, Loosduinen, Kijkduin, enz. een centralen bezorgdienst voor die dagen ge organiseerd. Het publiek kan tegen kleine vergoeding, welke het noodlijdende vak ten goede komt, dus onbeperkt bestellen. Van een ..Haagsche Courant”» advertentie is men abso luut zeker! Wie zijn gelukwenscb in de ,,Haag- sche Courant plaatst, weet stellig, dat die door iedereen gelezen en dank baar aanvaard wordt. Ook thans is onze technische dienst gereed om een groote hoeveelheid Nieuwjaarsgroeten te verwerken De ervaring beeft geleerd, dat een vroegere bewerking der Nieuwjaars groeten de eenige zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan worden geschon ken Stel dus thans reeds uw Nieuwjaars groet voor 1941 op. VERORDENING BADHUISSTRAAT- OOST Op de Gemeente-secretarie, afdeeling S. en B (kamer no. 32) zal van 23 De cember 1940 tot en met 21 Januari 1941, iederen werkdag van 10 tot 1 uur en van half twee tot 5 uur Cs Zaterdags van 10 uur tot 12 uur 45) voor een ieder ter in zage liggen het ontwerp van een Raads besluit inzake vaststelling van een veror dening tot regeling van de bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen tusschen de Badhuisstraat, de Logger- straat, de Pinkstraat, de Vijzelstraat en de Haringkade (verordening Badhuis- straat-Oost)met twee bijbehoorende kaarten. Belanghebbenden kunnen gedu rende dien termijn eventueele bezwaren bij den Gemeenteraad indienen. REKENING EN VERANTWOORDING VAN DEN ARMENRAAD 1939 Het bestuur van den Armenraad heeft de rekening en verantwoording over 1939 ingezonden. B. en W. deelen den Gemeen teraad mede, dat deze stukken met de daarbij behoorende bescheiden door den Gemeentelijken Accountantsdienst nage zien en in orde zijn bevonden. De kosten van den Armenraad voor zoover die ten laste van de Gemeente komen, hebben over het jaar 1939 115.588.54 bedragen. B. en W. stellen den Raad voor be doelde rekening en verantwoording goed te keuren Het jaar 1940 spoedt weder ten einde. Nog eenige dagen en het zal weder Oudejaarsavond zijn. Dan zal, als reeds zoovele malen voorheen de „Haagsche Courant” komen en, der schoone traditie trouw, als de bode van alle goede wenschen, die er in onze bevolking leven voor familie, vrienden en clientèle. Er is maar één beproefd en afdoend middel om allen te bereiken, die men wenscht te bereiken. KERSTMATINEE VAN DE VOLKS UNIVERSITEIT De Volksuniversiteit heeft voor Dins dagmiddag 24 December kwart over twee in het gebouw de Ruyterstraat 67, een Kerstmatinée gearrangeerd, welke gegeven zal worden door den bekenden medewer ker van het Residentie Tooneel mr. Phi lippe C. La Chapelle. met medewerking van enkele dames en heeren Er zal op dezen middag proza en poëzie, op het Kerstfeest betrekking hebbende, voorge dragen worden, o.a. van Vondel, Boutens, Tagore, Dickens, Kevius en Pol de Mont. snelle wijze zal kunnen geschieden. Oor zaak hiervan is de beperking van het autogebruik; thans zal de hulpbrigade aangewezen zijn op de fiets. Daarom, nogmaals zij het met klem gezegd: een ieder treffe die voorzieningen, welke bevriezen der leidingen kunnen voorko men. De leidingen tot den rooilijn vallen on der de zorg van het waterleidingbedrijf. In vele gevallen valt de rooilijn samen met den gevellijn. Ligt de watermeter binnen een meter van de rooilijn, dan is het leidinggedeelte tot den watermeter ook van de Gemeente. Vallen rooi- en gevellijn niet samen (zooals bijv, bij huizen met tuintjes), dan hoort ook dat gedeelte tot de binnenleiding. De Duin waterleiding is steeds bereid alle ge- wenschte inlichtingen te verstrekken. Hieronder laten wij nog de verschil lende punten volgen, welke bij invallen van de vorst in acht genomen dienen te worden: a. Voorkomt bij vorst onnoodige af koeling van ruimten, waarin de water meter en leidingen liggen (dichtmaken van kieren bij de ramen en deuren, slui ten van luchtroosters onder vloeren enz.). b-. Brengt tijdens vorst van eenige be- teekenis ruimten, waarin leidingen aan wezig zijn, in het bijzonder gedurende den nacht, zoo mogelijk in verbinding met ruimten, waarin wordt gestookt. c. Indien de temperatuur in de ruim- met hoofd nul graden kan dalen, isoleert deze toestellen door ze met tot luchtige proppen gemaakte droge kranten, droge zakken enz. te om geven. (Bedenkt, dat deze opvulling geen warmte geeft, doch slechts af koeling tegengaat.) d. Laat, indien dit noodig is, de ge- heele binnenleiding leegloopen, hetgeen als volgt dient te geschieden: sluit de hoofdkraan; opent de leegloopkraan en alle tapkranen en trekt de stortbakken door; blaast de leidingen door. Mocht hierna blijven doorloopen, dan sluit de kraan niet goed af. Geeft schriftelijk of telefonisch aan 1 drijf kennis. Controleert reeds 1 de hoofdkraan goed afsluit. e. Blijft bevriezing van den waterme ter, ondanks de vorengenoemde maatre gelen, toch nog te vreezen, brengt dan in den meterput een niet te groote warmtebron aan. f. Bij bevroren eigen toevoerleidingen van z.g. portiekwoningen is het bijna steeds wenschelijk de dienstkraan in de straat door het bedrijf te doen sluiten. g. Is bevriezing van den watermeter niet te voorkomen (b.v. bij tijdelijke af wezigheid), dan kan de watermeter met hoofdkraan tijdelijk worden wegge nomen. Aan een mededeeling van de zijde van het stedelijk secretariaat der Nederland- sche Unie ontleenen wij, dat de sociale voorlichtingsdienst, welke nu juist een maand werkt, reeds een groot succes is gebleken. Deze dienst verstrekt belangeloos ad viezen op verschillend gebied aan per sonen, die voorlichting van noode hebben. Daar het geenszins de bedoeling is, aan andere, reeds langer bestaande lingen het werk uit handen te 1 geeft de dienst herhaaldelijk aan schen, die raad komen vragen, de adres sen van instellingen, waar zij terecht kunnen. Aan den dienst werken belangeloos ver scheidene advocaten mede, een ambtenaar van den Armenraad, een ambtenaar van Sociale Zaken, een jurist, die lid is van den Reclasseeringsraad, een aantal dames, die zich op speciaal gebied bewegen en zich bij voorbeeld met Armenzorg of met paedagogische- adviezen bezig houden. Sedert 18 November, den dag, waarop de sociale voorlichtingsdienst boven het afdeelingssecretariaat Zuid van De Ne- derlandsche Unie aan de Hoefkade 215 zijn werk begon, zijn thans honderdtien adviezen verstrekt. De dienst houdt hier vier zittingen per weekop Maandag- en Donderdag avond van 7 tot 9 uur en op Dinsdag- en Vrijdagmiddag van 2 tot 4 uur. Onmiskenbaar voorziet de dienst in een bestaande behoefte. Dikwijls blijkt ook, dat menschen, die zich in moeilijk heden bevinden, niet zoozeer komen om advies te ontvangen, dan wel om hun hart eens uit te storten, waartoe niemand in omgeving gelegenheid Bij het invallen van de vorst heeft de directeur van de Duinwaterleiding, evenals het vorige jaar, maatregelen bekend gemaakt, welke de mogelijkheid van het bevriezen der waterleiding zoo- al niet voorkomen, dan toch geringer maken. Ir. P. J. van der Zanden, bij wien de leiding berust van den Ingestel- den „Vorstdienst’, heeft een nadere toe lichting op deze voorschriften gegeven. Niet minder dan 126.000 perceelen in onze stad zijn van een waterleiding voorzien; 124.000 hiervan gaan over een watermeter. De hoofdleidingen tezamen hebben een lengte van 645 K.M., hetgeen beduidend meer is, dan de afstand den HaagParijs. Men begrijpt, wanneer men zich deze cijfers realiseert, hoe groot de zorgen van het bedrijf zijn, wanneer het kwik in den thermometer sterk onder het nulpunt gaat dalen. In den strengen winter van 1938 had de Duinwaterleiding gemiddeld 1000 telefo nische inlichtingen per dag te geven. Thans is de Vorstdienst zoo georgani seerd, dat 14 telefoonlijnen ten dienste van het bedrijf kunnen staan, hetgeen een vlotte afhandeling der binnenkomen de klachten kan bewerkstelligen. Evenals het vorige jaar heeft ook nu weer de directeur van de Duinwaterlei ding de aangeslotenen door middel van een circulaire tegen het gevaar van het bevriezen der waterleidingbuizen ge waarschuwd. In ’39 heeft dit waarschu wingssysteem zeer bevredigende resul taten opgeleverd. Dit jaar evenwel zal het publiek meer dan anders, zelf de noodige voorzienin gen dienen te treffen, daar hulpverlee- ning van de zijde van het waterleiding bedrijf niet altijd op de gewenschte In aanwezigheid van ir. A. A. Mussert, leider der N.S.B., oud-minister dr. F. E. Posthuma, graaf Grote, landbouwdeskun dige van het Rijkscommissariaat, en van verscheidene vertegenwoordigers van sympathiseerende instellingen, is gisteren het gebouw van het Nederlandsch Agra risch Front aan de Zeestraat 69 alhier, tegenover het Willem-de-Zwijger-huis, in gebruik genomen. Als organisatieleider van het Neder landsch Agrarisch Front, heette de heer W. Slob uit Hoofddorp, allen welkom. Vervolgens hield de leider van het Boerenfront, de heer E. J. Roskam, een inleidende rede. Hetis zoo zeide spr. heden een groote dag voor het Nederlandsche boe rendom. Het „Nederlandsch Agrarisch Front” betrekt een eigen vesting mid den in de stad, waar het staatkundig leven van ons vaderland, eeuwenlang werd geleid. In deze stad zijn de wetten gemaakt, die onze boeren hebben ge kneveld. De tijden mogen veranderd zijn, heerschappijen mogen vergaan zijn, staatkundige en maatschappelijke stelsels mogen verdwenen zijn, maar het Germaansche bloed dat hier in de eerste eeuw na Christus tot eenheid kwam, leeft nog in ons, tintelt nog in ons en zal ons de kracht geven de machten te breken, die ons hebben ge kweld. De tijd, dat de landbouw zich uit sluitend richtte op de behartiging der economische belangen om zoo de be werkers van onzen bodem een gelijk gerechtigde plaats te geven naast an dere bevolkingsgroepen is voorbij. De nieuwe wereldbeschouwing leert ons, dat de roeping van ons boerendom op een geheel ander en veel hooger vlak moet liggen dan in den nu verganen tijd. Ons landvolk moet ons volk dienen, steunen en schragen. Het moet de voedselvoorziening van ons volk verzorgen, het moet de grond slag zijn, waarop geheel de volkshuis houding rust, het moet de altijd leven de bloedbron zijn voor vernieuwing van het volksleven in al zijn geledingen, het moet de drager zijn van de lande lijke cultuur en daardoor bevruchtend inwerken op wetenschap, kunst en reli gie. Doordat wetenschap en cultuur, ook in ons land, los stonden van het hoeren dom, zweefden zij doelloos en zinloos in het luchtledige en waren onbekwaam in het hoeden van den nieuwen geest. Door deze richtlijnen wordt de taak van het „Nederlandsch Agrarisch Front” bepaald en onze arbeid draagt daarvan het stempel. Het uitgangspunt van onzen opbouw is niet ons hoofdkantoor hier in den Haag, maar de grondslag ligt bij den boer op zijn erf. Wij denken vanuit het land naar de stad en omdat wij zoo denken, doen wij ook zoo. Op elk dorp moet een boer zijn, die door zijn levens houding en zijn vakkennis het vertrou wen heeft van ieder eerlijk dorpsgenoot. Hij moet om zich heen verzamelen al len, die mede arbeiden aan de voedsel- verzorging. Hij moet niet meenen, dat hij alles weet. Daarom moet hij zich laten voor lichten door een raad van advies. Hij moet ook niet meenen, dat hij alles kan. Daarom moet hij bijgestaan wor den door een raad van bijstand. Hij moet al evenmin zich inbeelden, dat hij alleen alles moet uitvoeren. Daarom moet hij arbeiden met een raad van be stuur. Een groep van deze dorps- of buurt organisaties vormt tezamen een streek. Verschillende streken vormen teza men weder een gouw. Alle gouwen te zamen vormen nu de landelijke organi satie. Na de taak van de verschillende in stanties té hebben aangegeven, zeide spr.: Ons doel is het voorbereiden van den Nederlandschen Rijksvoedingsstand en hiervan is het „Nederlandsch Agra risch Front” slechts een der drie pijlers. hun persoonlijke biedt. Daar aan de menschen uit de thans ook een bureau van voorlichtingsdienst ingericht in een heel ander stadsgedeelte, namelijk aan de Jurriaan Kokstraat 169. Dit bureau dat Donderdagmiddag geopend werd, houdt zitting op Donderdagmiddag van 2 tot 4 uur en op Maandagavond van 7 tot 9 uur. Ook Voorburg heeft nu zijn eigen voor lichtingsdienst n.l. aan den Parkweg 123. Het houdt zitting Dinsdagavond van 7 tot 9 uur. Rede van ir. Mussert Ir. Mussert sprak hierna als stichter van het Agrarisch Front. Het Agrarisch Front is voortgekomen 1 uit het Boerenfront, tezamen met „Landbouw en Maatschappij’. Dit fron* stelt zich ten doel sociale gerechtigheid te brengen aan den landarbeider, di' na vele jaren gezwoegd te hebben o- het land van een ander, recht heeft o" een stukje eigen grond en od een rust: gen en zorgenvrijen ouderdom. Sp" hoopt, er eenigen invloed op te kunn~ uitoefenen, dat de groote inpoldert’- van 150.000 ha met den noodigen spo- wordt volbracht. Groote stukken la" liggen overigens hier te lande nos een toestand van verwaartoozing. pv- tien iaren mag er hier te lande ge- enkel stukje grond meer ongebri"’ ziin. Naar snr.’s overtuiging zal het derlandsch Agrarisch Front erin sla onzen bodem tot volledige bewerkin te brengen. Tenslotte richtte spr. woorden va’ «vmnathie iegens de heeren Roskam, dr. Posthuma die in den vorigen oorlogstiid een veelgesmade figuur was. doch aan ons volk niettemin groo te diensten heeft bewezen en thans na zooveel iaren. in het Agrarisch Front ons land weer weet te dienen en tot de Duitsche gasten aan wier Führer de nationaal-socialisten in Nederland hun Wij bewaren dien voor u tot het Oudejaarsavondnummer verschijnt Aan onze bureaux Wagenstraat 37, en aan onze bijkantoren Sohevenin- gen, Keizerstraat 319 en Rijswijk, Oran- jelaan 3, alsmede aan onze filialen Goudsbloemlaan 3, Tberesiastraat 108a en v. -Hoytemastraat 66, worden thans reeds Nieuwjaarsadvertenties aange nomen, volgens een der daarvoor aan gegeven modellen (welke men ook op pag. 4 van het 4e blad van leden kan vinden), tegen den zeer lagen prijs van 1.— per advertentie. Natuurlijk kan men ook Nieuwjaars groeten plaatsen grooter van vorm dan en afwijkend van één der model len IJs van de groote banen der Haagsche Ijsclub en Nw. ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging nog niet dik genoeg 21 December officieel begin van den winter. En om ons aan dit feit nog eens extra te herinneren heeft het vannacht flink gevroren. De bloemen staan op de ruiten, geen plas is onbevroren gebleven. De schaatsen kunnen al uit het vet gehaald worden. Want al zijn de groote banen dan nog niet berijdbaar, toch is er al gelegenheid om de ijzers onder te bin den. De Haagsche Ijsclub en de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging konden vandaag hun groote baan nog niet open stellen. Het ijs van de baan der Haagsche Ijsclub is nog slechts 4 c.m. diken het 1 moet eerst een dikte hebben van 7 c.m. Wél werd om 1 uur vanmiddag de z.g. sproeibaan van de Nieuwe ’s-Gravenhaag- 1 sche IJsvereeniging gedeeltelijk voor de jchaatsenliefhebbers opengesteld en kan ■nen morgen om half elf (bij doorgaand vrie- i zend weer) terecht op de sproeibaan van de Haagsche IJsclub, maar voor de groote banen moet men nog eenig geduld oefe nen. De tweede pijler wordt gevormd door de bestaande provinciale en enkele lan delijke technische landbouworganisa ties. Deze moeten en zullen worden ingeschakeld. De derde pijler van den komenden «Rijksvoedingsstand is het bestaande regeeringsapparaat van de voedselvoor ziening met de daarbij behoorende cen trales voor akkerbouw, tuinbouw, vee houderij enz. De taak in den eersten tijd is, dat dit laatste apparaat met den meesten spoed moet worden gezui verd en gereorganiseerd. De tijd, dat onze bedrijven door den import werden gevoed, van den export moesten leven en dat de prijzenpolitiek afhankelijk was van de wet van vraag en aanbod op wereldmarkt is voorgoed voorbij. Dat onze boerengrond een spe- culatie-object is, behoort voorgoed tot het duistere liberale verleden. Met het versplinteren van onze erf- hoeven in dwergbedrijfjes van enkele hectaren is het afgeloopen. De nog te ontginnen grond, zeg 5 of 7 honderd duizend hectaren, is slechts voldoende om de dwergbedrijfjes te vergrooten tot ongeveer 8 ha, welke toch noodig zijn, willen de bedrijven, op een natuur lijke wijze loonend zijn en tot erfhoeve worden verklaard. Veel verdwijnt. Wat blijft is ons schreeuwend gebrek aan levensruimte met onze 260 inwoners per vierkante k.m. Wat om oplossing roept is de vraag naar grond voor onze 40.000 boeren, die niet aan den slag kunnen komen. Het nieuwe Europa wordt vast ver ankerd op de vaste wetten der schep ping. Dat is op de wetten van bloed en bodem. Daarom hebben wij het vaste ver trouwen, dat in dat nieuwe Europa aan onze Nederlandsche boeren een eervolle taak zal worden toegewezen in het groo te werkplan voor de voedselvoorziening der Germaansche volken. Tenslotte verklaarde spr. zijn taak als Nederlandsch boerenleider, waar toe ir. Mussert hem heeft geroepen, te aanvaarden. Dr. F. E. Posthuma. hierna het woord verkrijgend, bracht hulde aan den stich ter van Landbouw en Maatschappij, den heer Smid, die acht jaren lang pionierswerk heeft verricht en zeide verheugd te zijn, heden getuige te zijn van de inwijding van het gebouw van dit Agrarisch Front, waaraan hij de beste verwachtingen voor de toekomst van onzen boerenstand verbond. Landesbauernführer Graf Grothe zeide dat het hem een groote vreugde was, deze inwijding te mogen bijwonen. In het bijzonder als Duitsch boerenleider ver heugde spr. zich over het totstandkomen van het Agrarisch Front, dat, op natio- naal-socialistischen grondslag staande, ertoe zal medewerken om over de zwa righeden van dezen tijd heen den weg te openen voor hetgeen samenbindt: dat i» onze gemeenschappelijke wereldbescho:.'- wing. I ’v

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13