VOOR DEN PUZZELAAR f 140.000.000.- f610.OOO.OOO.- S3 De Avondschool GEMENGD NIEUWS JUWELIER BOUMAN heeft wegens groote belangstelling de tentoonstelling van Edelsmeedkunst van IED STIGTER verlengd tot 28 DECEMBER NOORDEINDE 36 DEN HAAG Scheveningsche klanken Maatschappij Verzekering 9 7 79 '25 7? 47 46 6/ P7 •76 7' '2 van Doctor Plaizer DE OPERETTE „PROFESSOR WIT KIEL’’ IN HET WEST-END-THEATER HET ONGEVAL OP DEN OVERWEG BIJ BOCHOLZ HALFJAARLUKSCHE SCHADE REGELING WENDT U TOT UW ASSURANTIE-BEZORGER! Onderlinge Een stormberichtje 21 Dec. 1940 '4e bl. pag. 2- Ken je eigen stad -HAAGSCHE COURANT Zaterdag Vreemde woorden Predikbeurten RECLAMES. RECLAMES. uur Piet Köhler’s nieuwste succesrol Afd. B. 14. 2 1. een 5 2 /O 5 5 zich dit 74 /5 75 het personen waren aan /7 22 2! \2Ö 27 2o 28 ^5 55 32 30 29 55 54 40 „w 33 4 45 .45 42 |4 99 |5/ 50 52 CXL2VI. 55 '3 54 I5Ó 59 Ó2 |Ó3 6h \65 63 69 70 7 72 75 74 7‘ 7 13 81 |OT 5- ,55 belangen, Oranjelaan 26, Verticaal; StvtSTIGD TE 'ElEKXX Voorts (als de wedstrijd inzameling ramp slachthuis dokter verzameling helper schedelbreuk verdeling doelpunt parket uit Maastricht ter plaatse onderzoek ingesteld. s G#AVENHAG« aan van 13 GROOTERE RISICO’S tot ƒ1.000.000.—. OORLOGSSCHADE „JAN PIEREWIET’’ De Geschiedenis van een Poppetje, gedroomd, gefotografeerd, geteekend en geschreven door Piet Marée. Een kostelijk bezit voor onze kinders. die naast Pinokkio Bruintje Beer, Daantje „JAN PIEREWIET” een groote plaats zullen geven in hun hart. De uitgevers van de Cultuurserie hebben zeer veel zorg aan dit opmerkelijke kin derboek gegeven, dat Uw Boekverkooper U gaarne voorlegt. 2406 In de Haagsche Courant las ik het volgende berichtje: Bij de crematie van mr. G. M Cohen Tervaert was ook aanwezig mr. L. E. Visser, president van den Hoogen Raad. Kindje bij brand omgekomen Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de woning van J. Middelhoek aan den Strijenschedijk te ’s-Gravendeel. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat de echtgenoote van den heer Middel hoek, die achter het huis werkzaam was, niet meer bij machte was haar kind van ongeveer anderhalf jaar, dat ,op den zol der sliep, te bereiken. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in het vuur te blusschep. Het kindje was helaas echter in de vlammen omgekomen, meldt de „Tel.” Het huis brandde bijna geheel uit De belendende perceelen kre gen waterschade. met in het midden het standbeeld van Willem den Zwijger. Maar dat Plein is niet altijd een plein ge weest. Wat was het vroeger? Ik bedoel: zo omstreeks het jaar 1300? Kan men Scheveningen per trein bereiken? 3. Hoe is de naam van den bouwmees ter van het Gemeente-Museum aan de Stadhouderslaan? Je weet wel. dat grote, in gele steen opgetrok ken gebouw met daarvoor twee vijvers. Welk bekend standbeeld vinden we in het Rosarium? 5. Zijn Wassenaar, Voorburg en Rijs wijk delen van den Haag, of zijn het aparte gemeenten. Scheepje gekapseisd. Vrijdagmiddag om 3 uur is tij dens een zware bui op de rivier ter hoogte van de Parkhaven het binnenscheepje „Taling” schipper A. v .d. Waal, gekap seisd en gezonken. In de buurt was de sleepboot „Christiaan” die de vrouw van den schipper en een kind van tien maanden bijtijds van het zinkende vaar tuig wist te redden. De schip per en zijn knecht geraakten echter te water, maar zij kon den korten tijd later door de bemanning van de sleepboot „Volharding 15" worden gered. Het scheepje was met zand geladen. Raadselachtige geschiedenis Het parket uit Maastricht heeft Donder dagmiddag een onderzoek ingesteld in een woning aan de Heiveldstraat te KaaL heide, gemeente Kerkradé, waar in de gang het lijk is gevonden van den win kelier D. van Stokkum. Van S. woonde in het benedengedeelte van de woning, de eigenaar boven. Van S„ die 59 jaar oud was. is vermoedelijk door een revol verschot gedood. Op last van de justitie is het lijk naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht. Gisteren is de sectie verricht. Men weet nog niet, of hier mis daad in het spel is. Q Hervormde Stadszending, geb, Pniël, Z.O. Buitensingel 76, 3 uur. Spr. de heer L Schipper, m.m. v. een zangkoor. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur de heer A. de Weger, van Rotterdam, 4 uur Evangelisatiesamenkomst. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 uur Menschenwij dingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u. heiligingssamenkomst, 6 uur prediking. Baptisten-gemeente, kerklokaal v. Dijck- straat 149, 10 uur en 4 uur prediking ds. de kroon des levens”. Scheveningen Nieuwe Badkapel, 10.30 uur ds. Even- huis, 3.30 uur ds. Offeringa (wijdingsure). Ned. Herv. vereen., Menninckstraat 41, 10 uur en 5 uur de heer Schoonderbeek, van Ede. Evangelisatie „De Heere zal voorzien”, Wimpelstraat 2, 10 uur de heer Vlaardin- gerbroek, 4 uur de heer v. d. Berg, van Schiedam. Oud Geref; gem., Westduinweg 194, 10 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen- te, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur ver- lossingssamenkomst. Leiderkapitein J. Oord. J B. de Neef, 7 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 39, 10.30 uur en 5 uur predi king, ds. B. Fabrie, 7 uur jeugdwerk, de heer J. Boesman. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159. Zater dag (Sabbat), 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema. Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, Kerkzaal „Maranatha”’, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers). Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten, gebouw Aurora, Assendelftstraat 18 Eiken Sabbatmorgen 10.30 u. samenkomst. Zevende Dags Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente (Stam Juda), Willemstraat 69, dienst 10 u. en 6 u. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst 6.30 uur Advents- wijdingsdienst. Verschillende sprekers. Leidsteradjudante M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 6 uur verlcssingssamenkomst. Leidster adjudante H. v. d. Vosse. Steynlaan 150, 10 uur heiligingssamen komst. 6.30 uur verlossingssamenkomst. Leider lt.-kolonel Chr. Rönitz. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 6.30 uur verlossingssamen komst. Leidster adjudante A. Stapersma, Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossings samenkomst. Leidster kapiteine A. Prost. Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 4 uur verlossingssamen komst. Leidsterbrigadier M. Scherer, Nederl. Leger des Heils, geb. Lange Beestenmarkt 108, 10 uur wijdingsdienst, 7 uur Advent-samenkomst, beide geleid door mevr, stafk. van Rijn-Lacet. Nationaal Reddings Leger, Huize Cats, Jacob Catsstraat 116, 10.30 uur wijdings dienst, 5.30 uur zangbrigade, 6.30 uur bid stond, 7 uur verlossings- en verblijdings» samenkomst. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H Dienst, 10 uur Haagsche Vereen, van Spritisten ,,Har- monia”, geb. de Ruyterstraat 41, 10.30 u. Spr. de heer Le Cointre. Geestelijk ver keer door den heer P. v. d. Hoek. Spirit Christen-gemeente, bovenzaal Plaats 22, 10 30 uur Adventsdienst. Voor gangster mevr M. Régeltim. Onderwerp „Verwachten”. 4e Advent. Waarneming van het geestelijk verkeer door mevr, van Wijngaarden. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr» de heer Th. H. Kockx. Helderziende waar nemingen door mevr. B. Hekel-van Bree- men. Ond. Vereen, Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. de heer C. v. d. Engel. Helderz. waar neming door mevr. Mayer. Soefi-Beweging Universeele eeredienst, Bazarstraat 20, 10.30 uur. Spr. mevr. Ingen-Jelgersma Onderwerp„Weest ge trouw tot in den dood en Ik zal u geven Mislukte diefstal van zwanen Twee Weesper jongemannen, J. L. en J. G., zouden, vergezeld van den vader van eerstgenoemde, een lading hout, be stemd voor Weesp, met paard en wagen te Nigtevecht gaan halen. In de omgeving van de stichting Zwaanwijk bij Hinder dam zagen de mannen eenige zwanen op een weiland in den Aetsveldschen polder en zij besloten, te trachten deze te be machtigen. Terwijl de vader van L. bij paard en wagen bleef, begaven de jonge mannen zich, met zware boomtakken ge wapend, naar het weiland, teneinde te trachten, de zwanen met stokslagen te dooden en ze dan mee te voeren, aldus de „N.R.Ct”. Toen een der zwanen gedood was en de ander zwaar verminkt, zagen zij in de verte twee mannen naderen. Het wa ren daggelders, in dienst van den vee houder B. d H. aan den Hinderdam, die door het schreeuwen van de zwanen op merkzaam waren geworden. De dader» namen nu de vlucht naar den wachten den wagen en moesten hun buit in den steek laten. Maar de mannen, die hen bij de zwanen gezien hadden, waar schuwden de politie te Nigtevecht, die onmiddellijk maatregelen nam. Het duur de dan ook niet lang, of de rijks- en ge meentepolitie hadden de Weespers in verzekerde bewaring gesteld. Bij het hun afgenonpen verhoor ver klaarden de beide mannen onschuldig te zijn, doch het zwanendons, dat in de hoofdharen van een der beide mannen nog goed zichtbaar was, bewees wel het tegendeel. Zij werden in de beide cellen gesloten, welke zich bevinden onder den ouden toren van Nigtevecht. Degenen, die in deze cellen zijn opge sloten, kunnen heel gemoedelijk met el kander een gesprek voeren, daar de wan den hierop berekend zijn. Zoo had dan L. reeds aan zijn kameraad G. kenbaar gemaakt, dat hij van plan was, maar te bekennen, zoodat voor den ander, toen de politie opnieuw een verhoor afnam, ook niets anders overbleef dan een vol ledige bekentenis af te leggen. ’t Is nog noait zoa druk in de visch- loos eweest as teugewoordig. Wie ’n lief- ebber is van veul vertier en levendige be weging, mot daer ’s op ’n ochend ’n kikje gaen neme. Daer zie je pas goed, wat 'n leger var. nèivere mensche of der met die kustvisscherij en vorsche visch-negosie al zoa betrokke benne. ’t Is maar ’n goed ding, datte ze indertèid de ófmetinge van die loos 'n beetje an de ruième kant enome-’n-ebbe. Der zou aars voor de mensche gien deur-ankere-n-an weze. Oak met de plaesruièmte an de loswal mot er op alderlei menier ewoekerd worde. En dat ooft gien mensch te verwondere, as je allienig maar in anmerking neemt, datte der teugewoordig met garndvlette der bij al 114 schepe groat en kléin, daegeliks van Scheveling uiètvaere-n-en binnekomme. Dat mot dan allemael 'n kant ebbe-n-om de gevangé vischies an de mart te kenne brenge. Gien wonder dat ’t daer tusschbeie ’n moordrot is. As ’t oait van z’n leve, op loswal zoawel as in de loos ,,’n levend draedje” eweest is, dan is dat non zeker wél ’t geval. En as ’t bedrèif op die menier nog ’n poasje deurgaet, dan zei 't vast met gien 114 scheepies öpouwe. Want der komme der geregeld nog meir bij. Oak de Katteksche vloot is met èil wat schepe verteugewoordigd. Die vloot neemt oak al elke week in antal toe. Zoa lang as onze visschers-aève bestaet, benne der al die tèid nog zoaveul Kattekers iet binne-n- eweest as teugewoordig op iene dag. Op de lange duur zelle onze Katteksche vrinde wel inzien, datte ze in veul gevalle beter op Scheveling binne kenne komme- n-as op IJmuie. Verloape Dingsdag was 't awweer 'n rekorddag voor de vischloos. Op die dag allien wier der voor de kapitaele som van 13.752 an vorsche visch ommezettet As ’t weer meewerkt en 't tij loapt 'n beetje gunstig voor binnekomme en uiètgaen dan benne der daege dat er èil watvisch bove water ebrocht wordt. En toch ken 't er met de vangst erg wisselvallig nae toegaen. Met ’t moaiste weer ken dat soms nog 1. Jullie kennen toch allemaal het Plein, het bekehde Haagse Plein Lees dit berichtje nauwkeurig over. Beantwoord daarna de vragen: 1. Hoe heette het gekapseisde scheepje? 2. Het was een binnenscheepje. Wat is dat? 3. In welke stad speelde ongeluk af? 4. In welke haven kapseisde schip? 5. Hoeveel boord? 6. Werden zij alle gered? 7 Hoeveel sleepbooten waren in de nabijheid? 8. Wat is „kapseizen”? 9. Welke lading voer het scheepje? 10. Wat is een taling? Dr. PLUIZER Gisteravond is in het West-End-theater de première voor den Haag gegaan van de operette „Professor Witkiel” door Hans Nesna, met muziek van Louis Noiret gegeven door „De Nederlandsche Ope rette” onder leiding van Kees van Dam. Piet Kohier vervult er de titelrol in van den witkiel, die terwille van zijn dochter zich uitgeeft voor een ontdekkingsreizi ger, professor Lint. Hij kan ’t nu een maal niet helpen, dat zijn dochter „boven haar stand” getrouwd is, dat hij ook den naam Lint draagt, en dat zijn dochter eveneens Mary heet, net als des professors dochter, die naam als cabaretartiste heeft. Wanneer hij zijn pas getrouwde dochter wil opzoeken, moet hij als ,,den professor” fungeeren, om te verbergen, dat Mary in een onbezonnen ©ogenblik speelsch zich voor de cabaretartiste heeft laten door gaan. Dit leidt natuurlijk tot allerlei com plicaties, ja, de dolste scènes bijvoorbeeld wanneer de professor van zijn avonturen in Azië moet vertellen en wanneer de tante van zijn schoonzoon hem blijkt te aanbidden. Het is een rol, waarin Piet Kohier zich geheel kan uitleven als de wat onbehouwen, rondborstige man uit het volk, wien de rol van den geleerde in het geheel niet past, doch die alle moeite doet zich door ’t penible geval heen te slaan. Het loopt natuurlijk spaak als de echte professor Lint en dochter plotseling ko men opdagen. Evenals Piet Köhler’s „Boemelbaron” is deze „Professor Witkiel” een creatie, een voortreffelijke rol, waarmee hij dan ook een groot succes had! Maar ook zijn me despelers en -speelsters deelden in den herhaalden en langdurigen bijval gister avond. In de eerste plaats moeten we noe men Henk Didama (als Max van Zanden- berg van Lindenheuvel) en Martha Posno (als Mary, zijn charmante jonge vrouw, des kruiers dochter), Cor Smit (als Eusta- nia, Max’ mallotige 'tante) en Frans Bo- gaert (als de sullige Bernard, vriend van Max, die de lastige zaakjes op te knappen krijgt, tot een ontvoering toe), noemen we nog Kalman Knaack van standsbewustzijn blakende schoonpapa van Mary), Tini Visser, die de rol vervul de van Loulou, vroegere vriendin van Max, en John Philip Kelby die een prach tig type van een apache gaf. Kees van Dam had het kleine rolletje van den echten professor voor zich gere serveerd Het was een zeer vlotte vertooning, goed verzorgd, óók wat de uiterlijke aan- kleeding betreft. Voor een passende aan vulling zorgde een aantal danseresjes, wier optreden eveneens gememoreerd dient te worden. Er worden eenige aar dige liedjes ten beste gegeven, die gemak- kelijk in het gehocr liggen, op teksten van Rienus Driessen. De algeheele leiding be rustte bij Bob Peters, die terecht in de hulde werd oetrokken, toen de directeur van het West-End-Theater de heer Benden Piet Kohier en zijn mede-acteurs en actri ces in een hartelijke toespraak, onder aanbieding van bloemen, succes op zijn tournee toe wenschte. En dat verdienen zij ook volkomen! Frauduleus vleeschvervoer De recherche heeft te Santpoort jeugdigen slagersknecht aangehouden, welke 50 k.g. vleesch zonder geleidebiljet vervoerde. Het vleesch werd in beslag genomen. As er nog er is wat merkwaerdigs evange wordt, dan komt ’t netuurlik in de vischloos terecht. Zoa was er de vorige week ,,’n maenvisch” an de mart Dat ge beurt zoa goed as noait, want maenvissche komme-n-allien in Zuielike streke voor. Dus dat zei dan in dut geval wel ’n verdwaeld exemplaer eweest ebbe. Wat de naem betreft, zei de oarsprong wel ezocht motte worde-n-in de vórm van die visch. want ij èit veul weg van 'n groate bal. Maar oak in z’n weze zelf doet ie veul an de maen denke. 't Is allien maar jammer, dat ie iet eetbaer is. Der zou aars ’n stevige kluièf èn zitte, want ij woog 40 kilo. De geleirde naem mot weze „orthagoriscus molau, maar dat is voor ’n eenvoudig mensch gien naem om uièt te spreke. Wij noeme dem maar geweun- weg „maenvisch”. De koapman, die dem koen, was Jac. Vooys, die dem an de Dieretuièn kedoo daen eb. Daer schèint ie met 'n zeker goedje innespote en op stark waeter ezet te weze. Onze Jochem wis me voor vaste waar-èid nog de geschiedenis van ’n aare maenvisch te vertelle. Dat mot 'n jaer of twie, drie eleeje weze. ’t Betrof ’n maen visch van verscheie onderde kilo’s zwaer- te. Dat gedierte wier met ’n schip uièt Noorwege-n-in Rotterdam annebrocht. 't Was zoa geweldig groat, dat 't iet deur ’n geweun luk onder dek ebürge kon worde. Daerom wier der maar ’n plaesje op dek voor anneweze. En van Rotterdam óf wier dat groate dier met ’n apparte vrachtwaege nae de óf slag in IJmuie toe-ebrocht. Maar de opbrengst in IJmuie viel bitter teuge. De vracht van Rotterdam nae IJmuie kon der nog g’niens bij goed emaekt worde. Onze Jochem staet voor de waar-èid in. Maar nonne we toch zoa over maen vissche an ’t redeneere wazze, dee die 'n voorstel, om er is nae de Dieretuièn te gaen en de maenvisch van Jac. Vooys nog er is naeder te bekikke. Maar Jaenekee aa der sebiet de lucht van te pakke ..Neen Jochem, der komt niks van in, ze moche-n-'t daer is in der oafd krèige, om jou oak 'n spuitje te geve en op stark waeter te zette. Dan zag ik me goeie man iet meir brom. Gae liever langs strang. Misschie breng je nog zoa’n lek kere zoo wijting mee KEES DE KLINKER. Geb.' Eltheto, Azaleaplein 2, 10.30 uur ds P. C. van Leeuwen (koorzang). Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. J. F. Kruyt. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 ds K. A. Beversluis, van Zutphen Federatie van Vrijz Protestanten, kerk 3e van den Boschstraat, 2.30 uur Kerstwij- dingsdienst voor kinderen, Bresterstraat 7, 10.30 uur Kerstwijdingsdienst voor kinde ren. Vrijz. Christ, lyceum, van Stolkweg 35. Kerstwijdingsdienst, 2 uur mej. W. E. J ten Dam Ham. Vrijz. kinderkerk der Federatie Bres terstraat 7 (Spoorwijk), 10.30 uur Kerst- wijdingsdienst, de heer C. de Haas Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 3 uur samenkomst Spr. de heer L. Jansen Onderwerp: „Het licht der volken”. Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.30 uur ds. H. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze, Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uür en 3.30 uur ds. de Jong; Bilder- dijkschool, Linnaeusstraat, 10 u. en 3.30 u. prof. L. H. v. d. Meiden, van Apeldoorn. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10.30 uur en 3.30 uur ds. Honkoop Oud Geref. gem. (Centrum) geb. Gas laan 46, 10 uur en 4 u. ds. E. van Dijk. Oud Geref gem., Wesselsstraat 49, 9.30 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 4.15 ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Prediking des Woords. Maranatha-Evangelisatie-Kring, geb. v. Speykstraat 153, 35 uur Kerstwijding. Spr. de heer P. Janse, m.m. van het or kest „Excelsior”, o. 1. v. den heer A. Voerman en een kinderkoor o. 1. v. den heer V. S. Kramer. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 5 uur verlos singssamenkomst. Een der gewonden overleden Omtrent het ongeval op den onbe- waakten overweg te Bocholz, waarbij zooals gemeld drie arbeiders den dood vonden, vernemen wij nog het volgende. Omstreeks kwart voor vijf in den mor gen vertrokken drie autobussen uit mijnwerkers in de richting Bocholz Terheide, waar nog eenige mijnwerkers moesten worden afgehaald, die in de mijnen „Willem Sophie” te Spekholzer- heide en „Wilhelmina” te Terwinselen werken. Even buiten de bebouwde kom van Bocholz moesten de bussen den be waakten oVerweg passeeren, waarvan de boomen op dat tijdstip geopend wa ren. De chauffeur van den eersten bus, welke reeds over de spoorbaan was, hoorde plotseling een hevigen slag, af komstig van den tweeden bus, welke door een losse locomotief werd gegrepen en negentig meter meegesleurd. Toen de inzittenden van den eersten bus ijlings gingen kijken, vonden zij nog slechts brokstukken van den getroffen wagen terug, welke tot ver in den om trek la gen verspreid. Daartusschen lagen de dooden en gewonden. Onmiddellijk werd het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen ge alarmeerd en spoedig waren een aan tal ziekenauto’s en verpleegsters ter plaatse. Een pastoor en twee kape laans dienden den slachtoffers de laat ste sacramenten toe. Negen gewonde mijnwerkers werden vervolgens allereerst naar het St. Vin- centiusklooster en vervolgens naar het St.Jozef-ziekenhuis vervoerd, van wie in den loop van den middag de 39- jarige M. van Kan aan de bekomen verwondingen is bezweken. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Uit het onderzoek is nog niet geble ken, waaraan het ongeluk moet wor den toegeschreven, hoewel vast staat, dat de boomen op het moment, dat de locomotief passeerde, open stonden. De overweg wachter is reeds 28 jaar bij de Spoorwegen in dienst en heeft zijn taak steeds nauwgezet vervuld. In den loop van den dag heeft het parket uit Maastricht ter plaatse een Sleutel op de les van j.l. Donderdag. Ken je eigen stad. 1. Die beroemde „lakenvelders” vind je aan de Benoordenhoutse- weg, daar, waar deze de Leidse straatweg in zich opneemt en wel aan de kant van het fietspad Let er maar eens op Cs zomers dan, want nu zullen de beestjes wel op stal staan, denk ik zo). 2. En nu die verkeersnieuwigheid, die je daar in de buurt heb. Als je kwam van de kant van de stad, en je wilde naar Wassenaar, dan moest je, om op het fietspad te komen, de drukke voorrangsweg oversteken, wat altijd een hache lijke onderneming was. Nu is dat gemakkelijk en veilig gemaakt. Die wielrijders rijden nu eenvou dig door een tunnel onder de voorrangsweg door. 3. Deze spreuk staat geschreven op de Waalse kerk in het Noordeinde 25. Geen wonder dus, dat de spreuk in het Frans is gesteld. De beteekenis er van is: „Ik ben Het Licht der Wereld” 4. Dit korte gele licht in de ver keerslichten beteekent: haast je, direct wordt het rood. Zorg dus dat je ruim baan maakt. Haast je wat! Het kruispunt moet vrij Wie nog voor de streep kan stoppen, moet stoppen. Wie al op de streep is, moet snel doorrijden. Vandaar die paar seconden geel-oranje licht 5. De „Trèves” zaal is gelegen in het Departement van Waterstaat. De zaal ziet uit op de Hofvijver. Van buiten af heb je de zaal dus wel eens zonder het misschien te weten bekeken. Hier komen ze, met de „vertalingen”. 1. match 2. collecte 3. catastrophe 4. abattoir 5. medicus 6. collectie 7. assistent 8. schedel- fractuur 9. distributie 10. goal Personentrein te Voorthuizen op stootblok gereden Gistermorgen omstreeks elf uur is een personentrein van den dienst Amersfoort- Ede ter hoogte van het station Voorthui zen, tengevolge van een verkeerden wis- selstand op een stootblok gereden. Dank zij het feit, dat de trein geen groote snel heid had, zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. De materieele schade is evenwel aanzienlijk. Man vermist De burgemeester van Ouderkerk den Amstel verzoekt opsporing Arie Verwoerd. geboren aldaar, op September J.874, beroep metselaar en aan nemer, wonende aan de Brugstraat 4 te Ouderkerk aan den Amstel, die sedert den avond van 25 November wordt ver mist. Omstreeks kwart voor elf uur is hij nog gezien. Het signalement luidt: 1.70 meter lang, rond, blozend gelaat, geen knevel, blond haar, gekleed in lange blauwe regenjas, grijs costuum, zwarte lage schoenen en pet. Bericht wordt per draad verzocht Een ongeluk v<ordt gevreesd. Loosduinen Stichtingskerk Bloemendaal, 10 uur en 2.30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds J. Smelik. Leyen- burg 9 en 10.45 uur ds. J. Smelik, 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga. Vereen, van Vrijz. Godsd. Herv., 10.30 uur ds. A. Donker, van Hekelingen. Wassenaar Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat), 10.30 uur ds. J. H. Stelma, van Kralingen, 3.05 uur ds. Honders. Kievitkerk, 10.30 uur ds. Honders. Rijswijk Ned. Herv. kerk, 10.30 uur prof. dr. P. A. K. de Boer, van Leiden en 3.30 uur ds. Jac. Poort. Geb. Chr. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg Ned. Herv. kerk, Heerenstraat 10 uur ds. J. Roodenburg, 3 uur ds. W. A. B. ten Kate, van Wassenaar. Noorderkerk, Bil- derdijklaan, 11.30 uur ds. A. Hoekert. Kin derkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer A. v. d. Rest. Geref. kerk (Laan van Oostenburg), 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3 uur ds. P K. Keizer. Noorderkerk^ 10 uur ds. P. K. Keizer, 3 uur ds R. Schippers, van Rotterdam. Effathakapel, 10 uur ds. R. Schippers. 3 uur ds. mr. W. S. de Vries. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. S. H. Spanjaard, van Groningen. Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10.30 uur en 3.30 uur ds D. M. Vermet. Geref. kerk, 10 uur ds. Boukema, 3 uur cand. A. L. Bos, van Zeist vantepPlas.’ 11 Niet dezelfde, 12 Bewoner Ümfnr™e^nJran<1’ 13 Udele gedachte, vogli^o LLr?t£Ch’ 18 Verdrag, 21 Roof- Gr^nt’cJ2 Middagdrank, 24 Geldstuk, 25 der hmUe.’ n 6 H<>ornachtige verdikking 32 p°strekening, 30 Ifogelpluint Mr.7?nd^>ouwwer*ctuig. 34 Bewoner van eestfor»Je’?5 SlaaPmiddel, 37 Groen edeL 43 ivr^te’ 39 Adresstrookje, 40 Grondvlak, «tfnir ,ls-!esnaani, 44 Japansche munt 50 btuk hout 52 Zitplaats, 53 Schaaldier, 54 krl^nSn£’ 56 Armbekleedset 57 Kleine Rm 53 ^^‘güng van erkentelijkheid, Uoom, 62 Mesthoop. 64 Rustig, 65 Schild- acht, 66 Bijbelplaats, 68 Bezinksel, wondkorst, 71 Dwalen, 73 Beknopt, ?5 Brilslang, 77 Voor, 79 Verwarring, Zeewier, 82 Teleurgesteld, 84 Priestef (afk.), 85 In. Algemeen wordt ingezien, dat het zeer nuttig is een MOLEST- VERZEKERING ‘e gaan, zooals deze thans aansluit op de Rijksbijdrage. 2386 Sedert 12 December j.l. werd er 35.000.000,bijverzekerd, waar door de stand thans is: Afd. A. WONINGEN. INBOEDELS, enz. tot ƒ50.000,— droogde druif, V VertaalX^en^^’ 5 Ge' kernij, 14 GemeenteweUT 16?’ werktuig, 17 Brij 19 ,Landb°uw- ner van Ierland 21 vSf^’ 20 Bewo- loop, 24 Onbepaald v<Sn^! n’ 23 Snelle Afdeeling, tak, 27 Lichaam^ Y°Ord’ 25 kereltje, 30 Ijver 31 vt? €el’ 29 Klein 33 Voedset 34 UchaaS^'^^^^tot schap in Peloponnesus 38 'J6 .Land- kaartspel, 39 Koeienmaag 41 Tiï^ln,het Nummer (afk.), 43 Koets -^.dmaat. 42 (afk.), 46 24 uren. 47 rL46, Melsiesnaam vorm, 49 Spil, 51 Een a®e^len? Dicht. 52 Uitroep van afkeer 53 Kn$elfde cl)f®rs, schaap. 56 Schraal, 58 Kleurden v5 Jong ging. 61 Avond (afk 63 69 Vereeni. 65 Eindje sigaar, 66 in Ondl eUng’ ling. 69 Trouweloos, 71 Scheen r,dompe' Woonschip 74 Kranten’tauSje 72 ste dakrand. 76 Deel van eerT’A’ Boven- Aandeel in een loterii 74 n6n geweer. 78 (Lat.) 82 Wollen Xen »3Dr?' 80 Aarde IS D.togel.mi'WiXS.0'—" 4ek‘el' wel teugeloape Der komme daege voor, datte de loggers bevoorbeeld voor 300 visch anbrenge en dan gebeurt 't oak weer, datte ze ’t onder de gunstigste om- standig-eedes iet vorder kenne brenge- n-as 100 guide of nog minder. De iene dag ken met de aare dag soms machtig veul verschille. zonder dat er ’n speciale oar- zaek voor an te wèize-n-is ’t Is opmerkelik oeveul minder wij ting of-t-er de leste daege-n-evange wordt. Be-rlve enkelde gulle en wat kléine k„bbeljaauwties, staet tegenover de min dere vangst van wijting weer groatere vangste van schar en bot. Allemael van die verschèinsele, waer moeilik ’n goeie verklaeiing voor te vinne.n-is. ’t Is voor ons mensche-n-in veul opzichte nog don ker onder waeter. We ziene de -resuL taete-n as ’t net an boord etrokke wordt. Zoa goed en zoa kwaed as ’t gaet mot ’n mensch daer dan z’n konklusies maar uièt trekke. Maar der benne nog verscheie raesels, die-e misschie wel noait tot ’n bevredigende oplossing ebrocht zeUe worde. ’t Lèit netuurlik in den aerd van de zaek, datte de vischprèize erg an de oa®e kant benne. Veul vraeg nae visch en ’r> beperkte visscherij, dat benne de faktore, die.e de dier te in de and werke. Daer komt nog bij, datte de martprèize van de iene en de aare dag mekaar veul ontloape. Vandaeg wéinig en mürge veul anvoer, dat brengt soms de groaste schommelin- ge.n.iii ’t prijsje teweeg. Maar al blèift de visch voorloapi'g prèizig, 't is nog ’n voorrecht, datte we non en dan over ’n vischje beschikke kenne. En dat die visscherij z’n èige de leste tèid zoa moai ontwikkeld eb, komt onze visschersplaes al èrg ten goeie. De vangste, die ier an de markt komme, motte.n-op de ien of aare menier weer an de man ebrocht worde. Der is leve-n-in de brouwerij. Vischwinkels, groate en kléine negociante kenne weer taemelik ge regeld zaeke doen. En vooral iet te vergete al die leve ranciers, die an die 114 scheepies 't noa. dige levere kenne. Onderde visscherlui benne der. die daegelijks inkoape te doen ebbe. Die èige kustvisscherij brengt op onze plaes ier en daer 'n bedrèivig.èid te weeg, die we moeielik nae waerde kenne schatte. Ned. Protest, bond, Pulchri Studio, (Lange Voorhout 15), 10.30 uur ds. H. H. Dorgeio, van Naarden. 45 uur Kerstwij- dingsbijeenkomst, ds. A. E. F. Junod en de heer D. Hans. Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. F. Kleyn. 3 uur Kerstspel. Aula Gem. lyceum, Stokroosplein 50, 2.30 uur Kerstwijdingsdienst, mej. C. E. Jolles Doopsgez. gem., 10.30 uur ds. A. Keu ter. Luth. gem., 10.30 uur ds. J. N. Pattist, 3 uur kerkdienst „Evangelie en Volk”. Spr. dr. J. Kooy, van Amsterdam. Vereen. „Maarten Luther”, Lutherkapel. Haverschmidtstraat 57, 10.30 uur ds A. W C de Wit, van Delft. Waalsche kerk, 10.30 uur ds. Michelin Moreau. Kerk 3e van den Boschstraat, 2.30 uur Kerstwijdingsdienst, mej. J. Hannema. Duitsche kerk, 10.30 uur pfarrer Hetzke First Church of Christ. Scientist, Andr Bickerweg 1, Holl 9.45 v.m. Eng 11.15. Onderwerp: „Is het Heelal, den mensch in begrepen door atomische kracht ontwik keld?” Gulden tekst Jesaja 45; 18. Duinoordkerk. 10 uur ds. Kuilman, van Leiden, 10 uur jeugdkerk ouderen ds. Schoch. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 uur ds. C. Laar man. 12 I

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 14