HAAGSCHE COURANT Op Sprookjes, worden WAARHEEN MEN ZONDER VERGUNNING NIET REIZEN MAG die werkeli ikheid kunnen Zaterdag 21 December 1940. BINNENLAND Voor de Winterhulp DERDE BLAD de OPGAVE VAN GEMEENTEN, WAARVOOR DEZE BEPALING GELDT De loonbelasting voor gepensionneerden Uitreiking van nieuwe levens middelenkaarten „Winterhulp Nederland” 28 December weder nieuwe boterbon Giften van 4 t.m. 14 December De stand van den Maastunnelbouw een Bon „22” geldt voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December In Januari Beëediging van Duitsche marinesoldaten collecte Nederland worden verkocht. Van links naar rechtsde Gelaarsde Kat, Doornroosje, Hans en Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies D* inlevering van oude batterijen Engelsche luchtaanvallen op ons land Er was eens.een land, waar de;inenschen in den winter geen gebrek leden. Wij allen kunnen er voor zorgen, dat dit sprookje spoedig werkelijkheid wordt. Koopt allen daartoe op 27 en 28 December a.s. de bovenafgebeelde sprookjes-speldjes, die bij de tweede Winterhulp- mllecte Nederland worden verkocht. Van links naar rechts: de Gelaarsde Kat, Doornroosje, Hans en Grietje, Roodkapje, Sneeuwwitje, Kleinduimpje en Asschepoester Eén persoon zwaar, één licht gewond No. 17757 Provincie Groningen Warffum. Een interessante proef onzer volksgezondheid. Eendeneieren en paratyphus (Wordt vervolgd.) van De Voorjaarsbeurs te Leipzig op zon- Provincie Noord-Holland Texel, Vlieland, Terschelling, -mmelpenningh) zorgen, dat dit sprookje spoedig Provincie Friesland Ameland, Schiermonnikoog. te aandacht meest fig“van c: De zal aan in van huis laten gaap der kinderen langzamer- indiendeze hard gebakken worden. Met aandrang wordt het publiek daarom aangeraden, eendeneieren niet t e gebruiken voor de bereiding van pudding, vla, taartyullingen, zacht ge bak, cake, "pannekoeken, flensjes, kort om'niet voor egtwaren, welke niet of niet voldoende verhit worden. Radiorede van den directeur-generaal Zondagmiddag van 1 tot 1.15 uur zal de heer C. Piek, directeur-generaal van de „Winterhulp Nederland” over beide zenders bedanken voor de groote mede werking, welke het Nederlandsche volk, als gevers en collectanten, heeft ver leend bij de eerste collecte voor de Win terhulp Nederland. Tevens zal hij spreken over de tweede collecte,op 27 en 28 December a.s. Winterhulp Nederland schrijft ons Lezer, herinnert u zich nog hoe u als kind, ’s avonds voordat u ging slapen, bij moeder op schoot zat-? Herinnert u zich nog hoe gespannen u luisterde naar de verhaaltjes, die zij u vertelde en hoe u meeleefde met de avonturen van Klein Duimpje, hoe u in spanning toeluisterde wat er met Hans en Grietje verder zou gebeuren toen ze bij de heks gekomen waren? En hebt u niet meegeleefd met Roodkapje die een wolf in bed vond in plaats van haar grootmoeder? Als het u vergaan is zooals öns, le zer, dan zullen deze sprookjes u als herinnering uit uw kinderjaren zijn bij gebleven. En wanneer de Winterhulp Nederland straks, ter gelegenheid van de tweede collecte op 27 en 28 Decem ber, sprookjesfiguurtjes als speldje uit brengt, dan zult bij het zien van-de ze overbekende figuurtjes wellicht ook terugdenken aan uw kinderjaren- Mooie gift der gemeente Blankenham voor Winterhulp Nederland De raad der gemeente Blankenham, een gemeente van 554 inwoners, besloot in de gisteren gehouden vergadering, aan de Winterhulp Nederland een bedrag van 500 te verleenen In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij Engelsche luchtaanval len op ons land ongeveer een dozijn woonhuizen door bomscherven be schadigd. Drie boerenhofsteden zijn door bommen tamelijk zwaar bescha digd. Eén burger is zwaar, één licht gewond. Verscheidene huizen be kwamen glasschade en vele moesten worden ontruimd. In den afgeloopen nacht zijn ver schillende bommen gevallen. Een woon huis werd beschadigd, overigens was de schade van geen beteekenis. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Zij krijgen een formulier thuis, dat ingevuld en teruggezonden moet worden De Pensioenraad deelt mede, dat in verband met de ingevoerde loonbelasting alle ten laste van het algemeen burger lijk pensioenfonds gepensionneerden van dien raad een formulier thuis ontvangen, dat door hen moet worden ingevuld en zoo spoedig mogelijk, althans binnen twee dagen, aan den Pensioenraad moet wor den teruggezonden in bijgevoegde retour- enveloppe. De gepensionneerden kunnen dus niet passief blijven. t"i wiiL x>ij besluit van dén leider van Natio- aa, Front is ingesteia een vakgroep „Onderwijs”, waarin alle bij het Lager Onderwijs werkzame leden van Nationaal Front worden vereenigd. Als leider van deze vakgroep zal op treden dr. H. L. F. J. Deelen te Amster dam. Verder is ingesteld een Raad van Ad vies voor de vakgroep van het Lager Onderwijs, waarin als leden zijn be noemd: J. Jymelet te Egmond aan Zee; L. Knuvelder te Kaatsheuvel; J. J. Wes- terweel te ’s-Gravenhage. Plechtige opening van de Kanaalstraat- tunnel te Utrecht Hedenmorgen is de Kanaalstraattunnel te Utrecht plechtig door den burgemees ter van Utrecht, mr. dr. G. A, W, ter Pelkwijk, geopend en hierdoor zijn in het centrum van de stad het Westelijk en het Oostelijk deel met elkaar verbonden, terwijl deze tunnel een belangrijke ver betering. beteekent voor het verkeer naar den Haag en ’s-Hertogenbosch. Aangezien de bonnen van de thans gel dende distributiekaarten langzamerhand opraken, zal ter vervanging van .deze kaarten, in den loop van de maand Ja nuari worden overgegaan tot uitreiking van nieuwe levensmiddelenkaarten. De juiste data hiervoor zullen in iedere gemeente afzonderlijk worden bekend gemaakt. In verband met den oproep aan parti culieren en handel om mee te werken een tekort aan materiaal voor droge bat terijen te voorkomen door bij aankoop van een nieuwe batterij een oude in te leveren, vernemen wij van officieele zijde, dat het hier een bijzonder interes sante proefneming geldt. Ofschoon men bij oppervlakkige beschouwing zou kun nen meenen, dat deze kwestie het gemak kelijkst en het snelst zou worden opge lost door eenvoudig een verbod tot ver koop van nieuwe zaklantaarn- en andere droge batterijen uit te vaardigen wanneer niet tegelijk een oude wordt ingeleverd, meent men te bevoegder plaatse, dat men daartoe thans nog niet behoeft over te gaan. Op zichzelf genomen zou een gedwongen inlevering van oude batte rijen de doeltreffendste methode zijn. Het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart geeft er echter sterk de voorkeur aan vooral met het oog op de op andere gebieden reeds bestaande onvermijdelijke gebodsbepalingen daar zoo min mogelijk nieuwe aan toe te voe gen. Bovendien aou bij spontane medewer king van het publiek den winkelier veel werk en administratie bespaard worden. Wanneer déze proefneming slaagt zul len wij niet alleen het gemak van onze lantaarns etc. mogen houden, doch bo vendien zou daarmee het bewijs geleverd zijn dat publiek zoowel als winkeliers vrijwillig kunnen bijdragen tot het ver mijden van ingrijpen van hooger hand in die gevallen waar dit mogelijk is. Op het marktplein van een stad in Nederland heeft de beëediging plaats ge-/ had van een groep recruten der Duitsche oorlogsmarine. ’s Morgens marcheerden de compagnieën de markt op, waar zij door een marinecommandant werden ge ïnspecteerd. De commandant hield hierna een kernachtige toespraak, waarin hij de beteekenis van den eed uiteenzette De eed van trouw aan den Führer en het vaderland, welke den recruut tot vol waardig soldaat maakt. Spr. wees op de vele plichten, welke de soldaat moet ver vullen, en schetste de deugden van moed en opoffering. Het Kerstfeest nadert, al dus ging spr. voort, het feest van het kind, van het nieuwe leven. Wij soldaten moeten bereid zijn voor dit nieuwe le ven ons bloed te offeren. Na deze redevoering legde een achttal recruten op een met bloemen versierd podium den eed op de Rijksvlag af, waar na de indrukwekkende tekst door allen met luider stem werd herhaald. Een drie werf ,,Sieg Heil” op den Führer werd uitgebracht. Een défilé besloot de plech tigheid, welke door vele burgers werd bijgewoond Poging tot behoud van oude ruïne De cultureele kamer van Nationaal Front heeft een verzoekschrift ingediend bij den secretaris-generaal van het depar tement van Opvoeding, Wetenschappen en Cultuurbescherming, prof. dr. J. van Dam, -i de h„op een Nederlandsch cultuurbezit e vrijjaren voor vernieling. Het betreft hier de ruïne van het kasteel Ligtenbe: g en de hoeve Ligtenberg te Maastricht, welke ter zake van de voortschrijdende afgraving van den St. Pietersberg door de Eerste Nederlandsche Cement Industrie (E.N.C.I.) eerstdaags onder sloopershan- .ien dreigen te vallen. In het verzoekschrift wijst de cultureele kamer op de noodzaak, dat in ons land len spoedigste een verordening omtrent de monumenten van geschiedenis en kunst worde uitgevaardigd, gezien het .ë:t, dat zij zich spoedig na haar pleidooi e Geertekurk wederom tot een der a.i het co ...e van ^eeretarissen- .i om inht.aaa e mrbezit te vour- Voor alle landgenooten een leven der gebrek. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat in het verzoek voor een uitzonderingsvergunning, hetwelk moet worden gericht tot den burgemeester van de te bezoeken plaats, moet wor den vermeldvoor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men het bezoek wenscht te brengen en den duur van het verblijf aldaar. Personen, die den voorgeschreven weg niet bewandelen en zich deson danks in het verboden gebied bewegen, worden zonder nader onderzoek onmid dellijk gedwongen naar huis terug te reizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke aan andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling genomen worden. Of, wanneer gij zelf reeds kinderen hebt, zult gë met een glimlach denken aan het «en of ander intiem huiselijk tooneeltjege zult er wellicht aan den ken hoe uw echtgeneote ’s avonds uw kinderen op schoot neemt en hun dezelf de sprookjes vertelt, die uw moeder u vertelde? Eri onwillekeurig zult ge bij u zelf denken aan de woorden, waarmee alle sprookjes— beginnen: „Er was eens... Maar nietwaar, het is-er. .waarachtig de tijd niet naar, met onzen geest te ver wijlen in een sprookjeswereld. De harde, nuchtere werkejijkheid eischt onze volle aandacht op en' deze wordt gevestigd dingen, die-waarlijk niet veel van een sprookje weg hebben. Distributiezorgen, in de rij -staan,<ona vleesch. te krijgen, het zijn heysch geen sprookjes hetis de harde maar nqpdzakelijke werkelijkheid. En wijgijen ik, lezer, die nog tot de Bruinisse, Dreischor, Duivendijke, Élkerzee te Scharendijke, Ellemeet, Haamstede te Burgh Haam stede, Kerkwerve, Nieuwerkerk Zeeland, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland Zee land, Ouwerkerk Zeeland, Renesse, Se- rooskerke Schouwen, Zierikzee, Zonne- maire, Baarland, Borssele, Colijnsplaat, Driewegen-Zuid-Beveland, Ellewoutsdijk, Goes, ’s-Gravenpoïder, 's-Heerabtskerke, ’s-lfeerarendskerke, ’s-Heerenhoek, Hein- kenszand, Hoedekenskerke, Kapelle te Ka- pelle Biezelinge, Kats, Kattendijke, Kloe- tinge, Kortgene, Krabbendijke Kruinin- gen, Nisse. Oudelande, Ovezande, Rilland- Bath te Rilland, Schore, Waarde, Wemel- dinge, Wissekerke, Wolphaertsdijk, Vlis- singen, Yefseke, Aagtekerke, Arnemuiden, Bij besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Finan ciën is benoemd tot hoofdinspecteur der registratie enz. te Zwolle H. J. Ploos van Amstel, inspecteur ter directie van ’s Rijks belastingen te Zwolle, met in gang van 1 Januari a.s. zijn benoemd met ingang van 1 Januari a.s. tot lid van den centralen beleggings- raad, mr. W. M. J. van Lutterveld, voor zitter van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekeringsbank te Bloemendaal en tot plaatsvervangend lid van bovenge noemden Raad prof. dr. H. M. H. A. van der Valk, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht. Gistermiddag is onder groote belang stelling van het Rotterdamsche publiek de Goudsche Singel als noodwinkelstraaC geopend. Provincie Zeeland Clinge, Graauw en Langendam te Graauw, Hontehisse, Kloosterzande, St. Annaland, St. Maartensdijk, (Zl.), Oud- Vossemeer, Poortvliet. Scherpenisse, Sta- venisse, Tholen, St. Philipsland, Bier vliet, Breskens, Cadzand, Groede, Hoek Zeeland, Hoofdplaat, Koewacht, Neuzen, Nieuwvlie Vogelwaarde te Stoppeldijk, Zaamslag, Bi ouwershaven, Burgh te Burgh Haamstede, Onder voorzitterschap van mr. Th. Limperg, penningmeester van het hoofd bestuur, hield het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekp- lonies voor zijn afdeelingen in de pro vincie Zuid-Holland Woensdag 18 dezer j.l. te Rotterdam een gewestelijke verga dering ter bespreking van de uitzending en verpleging van zwakke kinderen van den schoolplichtigen leeftijd onder de huidige omstandigheden. Behalve door directeur en geneeskun dig inspecteur van het Genootschap, werd de bijeenkomst bijgewoond door een groot aantal afgevaardigden van de Zuid- Hollandsche afdeelingsbesturen. Naast de vele andere punten de bespreking van het in verhoudingtot andere provincies geringe provinciaal subsidie, dat door Zuid-Holland voor de kinderuitzending ter beschikking wordt gesteld en de mogelijkheid, hoe hierin verbetering te krijgen, alsmede de moei lijkheden aan de uitzending in dezen tijd verbonden, wel de voornaamste onderwer pen. Wat de eerste vraag betreft zal het hoofdbestuur nagaan, welke stappen in deze gedaan kunnen worden. Met betrekking tot de tweede vraag, kon met een enkele uitzondering gecon- tateerd worden, dat de afdeelingen Zujd-Holland haar vrees voor het hand weer te boven waren gekomen. Ge plaatst voor de keus, stappen de ouders thans weer gemakkelijker over hun be zorgdheid heen om de kinderen van huis te laten gaan, wetende, met hoeveel zorg ze in het koloniehuis omringd worden, dan dat ze hun zwakke spruiten thuis steeds verder achteruit- zien gaan. Verder kwa men nog aan de orde de verstrekking van Nu het laatste tunnelstuk gezonken is Na het plaatsen van het laatste tun nelstuk van de Maastunnel is met groo te voortvarendheid doorgewerkt aan het onderspoelen en het verbinden der zij wanden en der dekken. Dit werk moest van buitengewoon groote beteekenis worden geacht, omdat het onmogelijk zou zijn de dekken met behulp van de stalen duikerklok te verbinden, wanneer door invallenden vorst ijsgang op de rivier zou ontstaan. Het gevaar zou dan bestaan, dat ijsschotsen de instijg- schachten zouden beschadigen of door trillingen de waterdichte aansluiting van de klok op de tunnelstukken lek zou worden. Het werk is thans zoo ver gevorderd, dat de verbinding van het dek tusschen de stukken 6 en 7 gereed is gekomen, terwijl het zich laat aanzien, dit ook de verbinding tusschen de stukken 6 en 5 voor Kerstmis gereed zal zijn. Dan kan alles, wat thans nog bij de tunnel in de rivier staat, worden verwijderd en zal op het water niets meer eraan herinneren, dat hier een jaar lang hard gewerkt is om de tunnelstukken op hun plaats te krijgen. Intusschen heeft men op de andere onderdeden van het bouwterrein niet stilgezeten. In de gezonken tunnelstuk ken wordt met kracht gewerkt aan het verder afwerken. In die, welke aanslui ten aan den rechteroever, zijn de vloe ren reeds gelegd. In de tunnelstukken, welke aansluiten aan den linkeroever werkt men aan de rijvloeren en aan het afbreken van de tijdelijke betonnen eindschotten tusschen de stukken 9, 8 en 7. Het werk in de voetgangerstunnel houdt met dat van de autotunnels ge lijken tred. Groote bedrijvigheid heerscht daar in verband met het leg gen der gas- en waterleidingbuizen. Een belangrijk onderdeel van het werk op den rechteroever vormt de kademuur, welke ten behoeve van het baggeren van de tunnelsleuf werd af gebroken. De houten paalfundeeringen en de daarop liggende betonplaten zijn gereed gekomen en thans worden de groote kaaimuurstukken, welke vooraf op den wal zijn gemaakt, met de kraan op deze platen neergezet. Nadat de ka demuur gereed is gekomen kan het ter rein rondom het ventilatiegebouw en de roltrappenschacht verder worden aan gevuld. Daarna kan de verbinding van het ventilatiegebouw met de landtunnel en de roltrappenschacht tot stand wor den gebracht. Nederlandsche deelneming Economische Voorlichtingsdienst de Voorjaarsbeurs te Leipzig, welke van 2 tot en met 7 Maart 1941 zal plaats vinden, deelnemen met een drietal inzendingen. In de parterre van het „Ring-Mess-Haus” zullen worden on dergebracht een agrarische inzending, benevens een inzending van de stichting „Havenbelangen”, Rotterdam. Verder zal óp de vierde verdieping een plaats vin den de inzending „Kunst im Handwerk und Industrie”. Deze moet worden be schouwd als een voortzetting van de zoo geslaagde inzending „Das Niederlandi- sche Handwerk” op de Najaarsbeurs 1940. Ook ditmaal zullen tusschen de 30 en 35 handwerkbedrijven eraan deelne men T« nslotte zal nog worden georgani seer veen ccilectieve inzending, waaraan tot nu toe een vijftal firma’s haar mede werking hebben toegezegd. Deze zal eveneens op de vierde verdieping van het Ring-Mess-Haus” worden ondergebracht Verbod tot verkoop van paarden, die ter monstering zijn aangewezen Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat het verkoopen van paarden, die zijn aangewezen om ter monstering voor de Duitsche vorderingscommis- sies te verschijnen, ten strengste ver boden is. De paarden, die voor deze monste ring zijn bestemd, moeten in iedêr geval worden voorgeleid en het weg blijven van deze monstering kan inbe slagneming van de paarden tengevolge hebben. Koopers van paarden wordt er op gewezen, dat het koopen van een paard, dat nog ter monstering moet verschijnen, eveneens verboden is en dat inbeslagneming van een dergèlijk paard kan volgen. Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat zooals reeds op 30 November j.l. werd bekend gemaakt de met „22” genummerde bon van de boter- kaart als van de vetkaart betrekking heeft op het rantsoen voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December a.s. Zooals gebruikelijk heeft de bon een geldigheidsduur van 14 dagen. Met in gang van 28 December zal weder een bon van de boter- en van de vetkaart worden aangewezen. gelukkigen behooren, die kunnen koopen wat er te koop is, wij kunnen het ons nog wel eens veroorloven, samen met onze kinderen een oogenblikje in de sprookjeswereld te verwijlen en te samen de ervaringen mee te beleven van de Ge laarsde Kat, Doornroosje en Sneeuw witje. En als wij althans eenigermate bevrijd zijn van de zorgen van allen dag, dan kunnen de gebeurtenissen in het leven van Asschepoester ons wellicht ook nog voor enkele oogenblikken boeien. Maar deze sprookjeswereld vermag niet meer te boeien, zelfs niet voor één enkel oogenblik, indien de angst om den dag van morgen, de zorg om het scha mel bestaan de eenige, altijd durende realiteit is. En zoo is het toch voor ve len; wat kan hen het sprookje van Klein Duimpje of van Hans en Grietje sche len, zoolang de honger, welke deze twee sprookjeskinderen kwelt, voor hen dage- Biggekerke, Domburg. Grijpskerke Zee land, Koudekerke Zeeland, St. Laurens, Meliskerke, Nieuw- en St. Joosland Oost en West-Souburg te Oost-Souburg. Oost- kapelle, Ritthem, Serooskerke Walche ren, Veere, Vrouwenpolder. Westkapelle Zeeland, Zoutelande, Middelburg. Provincie Noord-Brabant Hooge en Lage Zwaluwe, Klundert, Willemstad, Fijnaart, Dinteloord en Prins- land. Steenbergen, Nieuw Vosmeer. Hal steren. Bergen op Zoom, Woensdrecht. Ossendrecht. Personeele belasting motorrijtuigen Binnenkort “zullen de houders van mo torrijtuigen (ook van de opgelegde) we derom de noodige gegevens moeten verstrekken vt>or den aanslag in de per soneele belasting 1941 voor tnotorrijtub gen. Indien men gedurende het geheele jaar 1941 geen gebruik maakt van het voer tuig, kan men, indien men daarom tijdig verzoekt, na afloop van het belastingjaar restitutie verkrijgen van het belasting bedrag, dat echter eerst volledig moet worden voldaan. Aangezien thans vele motorrijtuigen niet kunnen worden gebruikt en derhalve een groot aantal verzoeken als bovenbe doeld kan worden verwacht, hebben de K.N.A.C., de A.N.W.B., de R.A.I., de B.O.V.A.G. en de voorzitter van het insti tuut van automobiel-experts zich geza menlijk tot het departement van Finan ciën gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat het voor dergelijke voer tuigen vastgestelde belastingbedrag voor- loopig buiten de invordering zal worden gelaten Een waarschuwing Nu en dan worden gevallen paratyphusbestnetting bekend, veroor zaakt door het gebruik van eenden eieren. j Om het optreden van deze ziekte dóór het gebruik van eendeneieren te voorkomen is het noodig, de eenden eieren hard te koken (10 minuten) en ze in bakwaren slechts te gebruiken. kleeding en schoeisel aan de kinderen en de voedselvoorziening. Algemeen was men het er over eens, dat het werk in de afdeelingen onvermin derd voortgang moet hebben, omdat de verzorging van zwakke schoolkinderen in de koloniehuizen geen luxe is, die even goed nagelaten, kan worden, maar een onderdeel ter noodzakelijke instandhou ding vormde Werkzaamheden in den zin der Ongevallenwet Bij besluit van den waarnemend secre- bris-generaal van het departement van Sociale Zaken zijn, met ingang van 1 Januari a.s., als werkzaamheden, bedoeld in het 3e lid van artikel 2a der Onge vallenwet 1921, aangewezen: le het Be zorgen van en venten met voedingsmid delen, genotmiddelen en gebruiksvoor werpen; 2e.' het bezorgen en colportee- ren van couranten, bladen en tijdschrif ten; 3e. het bezorgen van reclame-arti- kelèn en drukwerken, voor zoover dit min of meer periodiek geschiedt; 4e. het vervoeren van veldvruchten en zuivel producten ten behoeve van de fabriek matige verwerking en vervoeren van de afvalproducten; 5e. het laden en lossen in groepsverband van goedsren; 6e. het schillen, schoonmaken, sorteeren en pel ler, van land- en tuinbouwproducten, lezen van peulvruchten en krenten van druiven; 7e. het pellen van garnalen; 8e. het schoonmaken en verwarmen van ge bouwen e.d.; 9e. hét demonstreeren met of geven van onderricht in het gebruik van apparaten; 10e. het boeten van net ten; He. het slachten van runderen, kal veren schapen, paarden, varkens e.d. met bijbehoorende werkzaamheden. De vierde opgave van giften voor de Winterhulp Nederland vermeldt in de periode van 4 tot en met 14 December 1940 de volgende bedragen: N.V. Drukkerij de Spaarnestad te Haar lem ƒ4000, N.V Paketvaart-Mij te Am sterdam 2500. Heldring en Pierson te den Haag en Broekmans Effecten-kantoor N V te Amsterdam 2500 Kasvereeniging N.V te Amsterdam f 2500 Van Doorne’s aanhangwagenfabriek te Eindhoven ƒ2500, NV Maastrichtsche Zinkwit Mij. te Eys- den ƒ2500. Het Thurkowfonds te den Haag f2500 N V Modemagazijn v.h gebr. Lampe en Haagsch Modehuis te Rotter dam ƒ2500 N V Ned Aann Mij vh. fa, H F Boersma te den Haag 20Ö0. G B. van H te Delft 1000. N.V. Handelmij Montan te Den Haag /1000. N.V Hollandia fabrieken Katten burg en Co. te Amsterdam 1000. Voor- z5£vere?n ”De Volharding” te den Haag ƒ1000. gebr Verhey te Loosduinen ƒ1000. ar? Sijpesteyn N.V te Kromme nie/1000, dr. H P. Heineken te Amster dam ƒ1000 drukkerij J van Boekhoven te Utrecht 1000 N.V Centrale Suiker- Mi] te Amsterdam ƒ1000, mr J W te Amsterdam 1000, N.V Staalwerken ,De Maan te Maastricht ƒ1000. N V. Papier- e.k -Gelderland” te Nijmegen 1000, NVVer „tabakind ..Mignot en de Block” te Eindhoven 1000. Hevea-fabriek N.V Ned. Rubberfabrieken Heveadorp ƒ1000 N.V. Cemsto Chem en Mech Stof- bestr Onderr. te Amsterdam ƒ1000. NV Uitgeversmij J. H. Kok te Kampen ƒ1000, yer. van Effectenhandel te Amsterdam ƒ1000. Ver Katholieke pers te Amsterdam ƒ1000 Wodan. verf, en lakfabr Jac. Mar. tens te Amsterdam 1000. NV. A.N.I.E.M C.S te Amsterdam f 1000. N.V export. slachterij Udema te Gieten 1000, British- American Tobacco Co (Holland) Ltd te Amsterdam 1000, Asselbergs ijzerind en handelsondern. N.V te Bergen op Zoom ƒ1000. Hollandsche Beton Mij NV te Den Haag ƒ500; J. G. P Loomans te Den haag 100, Chr Pluygens te Amsterdam ƒ100. N.V Mercantiele en Ind Cy „Mico” te Amsterdam ƒ250, N.V Koffie Handel- niij van Cohen Bendiks te Amsterdam 500. Van den Doe en Fray te Den Haag ’0 N.V Roepers’ Drukkerij te Den Haag ƒ100. N.V de Rentekas te Den Haag 100. Directie Haagsche Kiosk Onderne ming Den Haag ƒ100, J W. D Francken te Den Haag 100, S A. Drijber te Voor burg 100. Rotterdamsche drinkwater- dienst „Maas” v/h Fa D Hatenboer te Rotterdam 100. Provincie Zuid-Holland Rozenburg, Oost-Voorne. den Briel. Zwartewaal, Rockanje, Nieuwenhoorn. Nieuw-Helvoet, Hellevoetsluis, Ouden hoorn. Abbenbroek. Heenvliet. Geervliet, Spijkenisse, Hekelingen, Zuidland, Nieuw- Beijerland Oud-Beijerland. Piershil, Goudswaard. Heinenoord, Mijnsheeren- land, Westmaas, Klaaswaal, Zuid-Beijer- land, Numangdorp, Puttershoek, Maas dam, ’s-Gravendeel. Vierpolders. Strijen, Goeree. Ouddorp. Stellendam, Melissant, Sommelsdijk, Dirksland, Middelharnis, Stad aan ’t Haringvliet, den Bommel, Oolt- gensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge. Herkingen. Geldersch Landschap koopt „De Lichtenbeek” De stichting het Geldersch Landschap heeft besloten tot aankoop van het land goed „De Lichtenbeek” eigendom van de familie van Limburg Stirum voor de som van 130.000. Het landgoed, dat ruim 100 h.a. groot is, is gelegen aan de Zuidzijde van den Amsterdamscheweg tusschen Arnhem en Ede. lijks pijnigende werkelijkheid is. Voor hen bestaat er maar één sprookje: een leven zonder gebrek, zonder dé eeuwig durende zorg om het tekort. En dat sprookje behoeft geen sprook je te blijven; dit is nu eens een sprook je, dat werkelijkheid kan worden en dus werkelijkheid moet worden: voor al onze landgenooten een leven zonder ge brek, zonder tekort. En om dit sprookje werkelijkheid te doen worden, koopen wij allen op 27 en 28 December de sprookjes-speldjes van de Winterhulp Nederland. Landgenooten, herinnert u uit uw kin dertijd, welke sprookjesfiguur uw lieve- lingsfiguur was en laat de kans niet voorbijgaan het speldje daarvan te koo pen. U helpt het groote doel bereiken: Officieel wordt medegedeeld Het is gebleken, dat velen ten onrechte in de meening verkeeren, dat met de eilan den, die zonder vergunning van den Stafofficier bij den Gevolmachtigde van den Rijkscommissaris door niet- ingezetenen bereisd mogen worden, uitsluitend de Zeeuwsche eilanden zouden zijn bedoeld. Hetzelfde is echter ook bepaald ten oanzien van een aantal gemeenten in de provinciën Noord-Brabant, Zuid-Holland, Noord- Holland, Friesland en Groningen. Ten einde elk misverstand op dit punt zoo veel mogelijk te voorkomen, volgt hieronder een lijst van alle gemeen ten, waarvoor het verbod van bezoek van niet-ingezetenen geldt. Belastingteruggave electrische auto’s Op het verzoek van de K.N.A.C. om electrisch aangedreven auto’s vrij te stellen van het verhoogde tarief der mo torrijtuigen belasting is d.d. 14 December gunstig beschikt Dientengevolge kan voor dergelijke auto's de reeds betaalde verhoogde belas ting van 14 December af worden geresti tueerd. Hiertoe dient men de thans gel dige belastingkaart in te leveren bij het betreffende belastingkantoor, waarna men tegelijk met het gerestitueerde bedrag een nieuwe belastingkaart ontvangt

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9