PLANETARIUM 28 Dec. en a.s. voor De collecte op 27 de Winterhulp juGSCHE COURANT O MENTHOREX nederlandschen ARBEIDSDIENST STADSNIEUWS FINANCIEEL Xaandag 23 December 1940. DUYVESTEIN r-i Uitreiking waardebonnen Winterhulp Nederland Voor den Puzzelaar Nieuwjaarsadvertenties STERRENGIDS 1941 yiERDE BLAD AFFICHE ARBEIDSDIENST ONDERWIJS EN KERK G. Stadgenooten, geeft, geeft, geeft, en met blijdschap NED. R.K. BOND VAN KLEINHANDE LAREN IN GROENTEN EN FRUIT een voor N.V. NED. EDELMETAALBEDR1JVEN VAN KEMPEN BEGEER EN VOS DOOR TRAM OVERREDEN EN GEDOOD In het kerkgebouw Muzenstraat KERSTFEESTVIERING VOOR MILITAIRE VERPLEEGDEN IN DE HAAGSCHE HOSPITALEN In den Haag is men Zaterdag begonnen met het uitdeelefn van de waardebonnen van de Winterhulp Nederland. Tijdens de uitreiking (Polygoon) W BELT U 335933 OF 118195 wij brengen U dan gaarne nog voor de feest dagen een prachtig Errestoesfel op proef I ZWARE BINNENBRAND L- - NEDERLANDERS VAN 18.23 JAA» aan de AFSCHEID S. A. DE KIEVIT MELDT U A AN BIJ DEN K - OPENING VAN DRIE NIEUWE GEBOUWEN DER N.S.B. KERSTWIJDINGS-BIJEENKOMSTEN JR M ^7 .1 HET LEGER DES HEILS mej. H. c” die een schaar; idem 2e en mevr. E, B. -1 No. 17758 Bij het bureau van den plaatsver- vangend-directeur van de Stichting Winterhulp Nederland te ’s Gravenhage komt dagelijks een stroom van aan vragen om hulp binnen. Alle werkelijk noodlijdenden te helpen en er zijn er duizenden dat is de schoone taak van de Stichting Winterhulp. het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cent per potje bij Apothekers en Drogisten Orde van advocaten Zaterdag heeft hier ter stede de jaar- lijksche vergadering plaats gehad van de Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad der Nederlanden. De aftredende deken, jhr. mr. E. C. U. van Doorn, werd als zoo danig herkozen, terwijl in de plaats van mr. C. J. de Vries, lid van den Raad van Toezicht, die zich niet herkiesbaar had ge steld, gekozen werd mr. A. F. Visser van IJzendoorn. Uitreiking Kerstpakketten Een bijzonder mooi gebaar was het hierop volgende uitreiken van welgevul de Kerstpakketen aan alle aanwezige verpleegden, hetgeen mogelijk was ge- Wijziging der statuten. Voorts is onder voorzitterschap van den heer Th. Ligthart een buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders dezer N.V. gehouden. Aan de orde was een voorstel van commissarissen en directie tot wijziging der statuten, waarover in de op 7 December j.l. gehouden vergadering geen besluit kon worden genomen, door dat in deze vergadering minder dan i van het uitgegeven kapitaal vertegenwoordigd was. In de conform de statutaire voorschrif ten gehouden vergadering werd het voor stel tot wijziging der statuten met alge- meene stemmen aangenomen. Opbouwdienst) Zooals men weet, zal er tot 15 Januari 1941 voor jonge Nederlanders gelegenheid bestaan zich ten gemeentehuize voor den Nederlandschen Arbeidsdienst als vrijwil liger aan te melden. Om aan het nieuwe instituut grootere bekendheid te geven is een affiche ont worpen, dat van het streven in den Ar beidsdienst een samenvattend beeld geeft. Men ziet er de figuur van den werker op, die met den zwaar-gevulden kruiwa gen recht op den toeschouwer komt aan gereden. In den achtergrond heft een groote ge- styleerde hand eenige korenaren op als symbool van de vruchten der aarde, welke, door den arbeid aan den vader- landschen bodem, voor ons volk gewon nen worden. De tekst luidtNederlanders van 18 tot 23 jaar. Meldt u aan bij den Nederland schen Arbeidsdienst Het ontwerp voor het affiche is van den werkmeester uit den Opbouwdienst G. A. Renners. GALILEISTRAAT 64-70, HEERENSTRAAT 38, RIJSWIJK wijlen den heer J. H. Th. O. Ketlitz, die gedurende een lange reeks van jaren de functie van voorzitter van commissarissen bekleedde en steeds met de grootste toe wijding de belangen der Vennootschap be hartigde. De vergadering sloot zich bij deze hulde aan door het in acht nemen van enkele oogenblikken stilte ter herden king van den overledene. Achtereenvolgens werden overeenkom stig de agenda behandeld het jaarverslag der directie over het boekjaar 1939-’4O, het prae-advies van commissarissen en de balans en winst- en verliesrekening per 30 Juni 1940. De vraag werd gesteld, of het niet wen- schelijk was om. daar een aanzienlijk ver- liessaldo in de balans voorkomt, e.v. stille reserven, ontstaan door vroegere afschrij vingen, in de actiefposten tot uitdrukking te brengen, zoo in het bijzonder den post fabrieksgebouwen en terreinen, welke pro memorie in de balans is opgenomen. De heer W. F. van Iterson, die zich aan sloot bij dezen tot uitdrukking gebrachten wensch, verzocht in de notulen op te ne men. dat ook hij de stille reserve, welke voorkomt in den post fabrieksgebouwen en terreinen, wenscht te zien opgevoerd tot de getaxeerde waarde en het vrij komende bedrag gebruikt voor afschrij ving op het verliessaldo. Na de beantwoording van nog enkele vragen werden de balans en winst- en ver liesrekening, conform het voorstel der directie en het prae-advies van commis sarissen, met algemeene stemmen goedge keurd. Onder buitengewoon groote belangstel ling had Zaterdagavond de opening plaats van een nieuw gebouw van het Leger des Heils voormalig gebouw Patrimo nium” in de Steijnlaan. De ruime zaal bood een zeer gezelligen aanblik. Na de gebruikelijke opening sprak de divisie-officier majoor Jac Smael. een openingswoord, waarin hij zijn vreugde uitsprak dat de afdeeling den Haag III, die daarin wordt gevestigd, thans een betere gelegenheid zal hebben haar werk zaamheid te ontplooien. Hij herinnerde aan de roeping, die het Leger des Heils te vervullen heeft vooral in dezen tijd het Evangelie te prediken, de armen lief te hebben, de dakloozen een tehuis te geven. Vervolgens begroette hij den leider van den openingsdienst. It.-kolonel Chr. Rö- nitz, die daarna het woord verkreeg. In zijn woorden kwam bovenal dank aan God uit Die zegen gaf op den Leger- arbeid. waarna hij overging tot de plech tige opdracht van het gebouw en den of ficieren de sleutel overhandigde daarbij de hoop uitsprekend, dat dit nieuwe Le- gergebouw in alle opzichten zal voldoen aan de gestelde verwachtingen. Na een gebed werd door de vergadering de ze genbede gezongen, waarna alsnog enkele sprekers het woord voerden. Het muziek korps en zangkoor van de afdeeling den Haag III brachten door spel en lied een prettige afwisseling. Zondagmorgen om ongeveer half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een zwaren binnenbrand in het perceel No- belstraat 22a-b, De motorspuit was snel ter plaatse en spoedig had men met twee stralen het vuur onder de knie. De oor zaak van den brand is vermoedelijk gele gen 'n het niet brandvrij plaatsen van een haard. EXAMENS Universiteit te Utrecht. Theor. tandheelk. ex. Ie gedeelte: D. Beck, G. Senstius, H. Ackema en H. Men- ged., C. J. M. H, Gudde K, de Munck-Röhm; tand artsex. mej. C. H. J. de Boer, L. H. Pas mans, A, Jongsma, Th. W. Römer en R. T. E. Lieve; doet. ex. physische geografie G. J. M. Tjaden; cand. Indisch recht: C. G. Bobeldijk en H. A. W, Schut; econ doet, indologie: A. J. Berends; doet. ex. Indisch recht: J. J. v. d. Peijl. Apothekersex. 1ste gedeelte: M. H. L. Zuidersma, K. <1. G. Hinnen, J. F. Alen; semi-arts-examen: P. J. H. Meens; artsex. O. G. E. de Boer en D. N. Visser. De promotie van den heer S. Blankert tot doctor in de letteren en wijsbegeerte geschiedde met lof. Engelsch M.O. B. Geslaagd te Amsterdam mevr. W ,H. P. M. van Es-Jacobs, Haarlem; M .E. Berg werf, Rotterdam en A. Janus, Groningen. Fransch M.O. B. Geslaagd te Amsterdam Bruis, Maastricht. Geschiedenis M.O. Geslaagd te ’s-Gravenhage mej. M. H. W. Quant, te Ubbergen en mej. A. E. A. Ressel, te Moerdijk. Examen Levensve.rzeke- ringswiskunde. De Vereenigin® voor Levensverzeke- ringswiskunde heeft te Amsterdam en te ’s-Gravenhage examen in de beginselen der Levensverzekeringswiskunde afgeno men. Het hiervoor ingestelde diploma kon worden uitgereikt aan de dames E. H. A- Bloema, M. H. Huybers, W. J. Koning, A. J. Mak, A. H. M. Muller, L. A. van Oos. terhout en T. Poutsma en de heeren J van Arkel, A. Bergman, D. Bouma. jhr. A. P. van der Does de Bye. J. H. L P. Elandt, A. C. van Geest, J. L. van Geest, L. H. Giebels, B. letswaart, J. E. van de Kamp. L. B Klüppel, W. F. Lieuwen. W Nooder, H. T. Ooms, J. J. M. van Pelt, C. Posno, A. W. Prehn jr„ J. Quast, J H. A. Ravelli, J. H. F. Schuurman, P T. A. de Van, H. Th. W. Veerkamp, J. van de Vrugt, B. J. Wevers, R. R. Wiltson en Chr. Zuiderwijk. De oplossing van de Zaterdag geplaat- te puzzle luidt: Horizontaal: 1 Lasso; 5 Rozijn; 8 Thema; 12 Gebak; 14 Meent; 16 Riek; 17 Pap; 19 Rede: 20 Ier; 21 Graat; 23 Ren; 24 Men; 25 Branché; 27 Rug; 29 Uk; 30 Vlijt; 31 Teer; 33 Ei; 34 Heup 36 Elis; 38 Troef; 39 Leb; 41 Tempo; 42 Nr.; 43 Karos; 45 Ka; 46 Dag; 47 Geboden; 48 Rijm; 49 As; 51 Eenen; 52 Ba; 53 Krats; 5b Lam; 56 Mager; 58 Rood; 60 Bond; 6> Av.; 63 Klas; 65 Peuk; 66 Te; 67 Bad; 69 Ontrouw; 71 Dek; 72 Ark; 74 Kiosk; 75 Nok; 76 I.oop; 78 Lot; 79 Wals; 80 Terra; 82 Sajet; 83 Stolp; 85 Tiran 86 Griep. Verticaal: 1 Lijk; 2 An; 3 St.; 4 Ohm; 5 Reien; 6 Ober; 7 Zak; 9 Eer; 10 Meer; 11 Ander; 12 Griek; 13 Waan; 15 Vergadering van aandeelhouders. Zaterdag is te dezer stede in hotel „De Twee Steden" de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders bovengenoemde N.V. gehouden. De voor zitter, de heer Th. Ligthart, herdacht in diepgevoelde bewoordingen zijn in den loop van dit jaar overleden voorganger De plaatselijk plv, directeur te ’s-Gra venhage is dankbaar voor de hulp, die hij reeds van de geheele burgerij mocht ondervinden en dan denkt hij niet in de laatste plaats aan de honderden collec tanten, die de collecte op 29 en 30 No vember tot een groot succes hebben ge maakt Uit erkentelijkheid zal den col lectanten op Vrijdag 27 December a.s., des avonds te 7.30 uur, in de groote zaal van den Dierentuin een filmvoorstelling worden aangeboden, waarin vertoond zal worden de film „Amphitryon”, waarin optreden de artisten Adèle Sandrock, Paul Kemp en Willy Fritsch. Tevens zal een kort één-actertje opgevoerd worden. In de pauze zal een spreker met een kort woord doel en streven der Stichting Winterhulp Nederland uiteenzetten. Voor dezen avond zullen niet alleen de collec tanten van de op 29 en 30 November j.l. gehouden inzamelingen een schrifte lijk-; uitnoodiging ontvangen, doch wor den eveneens alle collectanten gevraagd, die zich voor de te houden collecte op 27 en 28 December a.s. beschikbaar heb ben gesteld. Naar aanleiding van de op 27 en 28 December te houden collecte zal de plaatselijk plv. directeur, de heer G. H. J. Berckenkamp, oud-burgemeester van Makassar, op den avond van den 2den Kerstdag voor het Gemeentelijk Radio-distributiebedrijf spreken over een actueel onderwerp. De Stichting Winterhulp mag zich in de medewerking van vele zijden ver heugen Zoo zal aan het welslagen der collecte medewerking verleenen de ’s-Gravenhaagsche politiemuziekvereeni- ging „Onderling Kunstgenot”, door op Zaterdag 28 December van 11 tot 1 uur een rondwandeling te maken, terwijl van 1 tot 4 uur de gem. reinigingsharmonie” „Door Muziek Verbonden” op het Buiten hof en' het jongeliedencorps „Klein Maar Dapper” op den Hofweg zullen concertee- ren. Ook van de zijde van groote firma’s is veel belangstelling aan den dag ge legd; zoo hebben de firma’s Gebr. Ger- zon C. en A. Brenninkmeijer. Vroom en Dreesmann. de Bijenkorf en het Waren huis aangeboden hun étalages te versie ren, waarin een der zeven sprookjes, die op 27 en 28 December a.s. als insigne door de collectanten zullen worden aan geboden, tot uiting zijn gebracht. Het woord is thans aan u, stadgenoo ten, door uw medeburgers te helpen, die in hun uitersten nood, zich tot het plaat selijk bureau van de Stichting Winter hulp om hulp hebben gewend. Om al het schrijnend leed te verzach ten zijn tienduizenden noodig! KOERSEN NEDERLANDSCH CLE ARING-INSTITU UT Koersen voor stortingen op 23 Decem ber 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36; Belga’s 30.1432; Zwitserscihe francs 43.56; Lires 9.87; Deensche kronen 36.40, Noorsche kronen 42.82; Zweedsche kronen 44.85; Tsjechi sche kronen (oude schulden) 6.42; Tsje chische kronen (nieuwe schulden) 7.54; Dinar (oude schulden) 3.43; Dinar (nieuwe schulden) 4 23; Turksche ponden 1.45J, Lewa 2.30,* Pengoe (oude schulden) 36.519; Pengoe (nieuwe schulden) 45.89. Ongeluk op den Scheveningscheweg Zaterdagavond is op den Schevening scheweg een doodelijk tramongeluk voorgekomen. Een motorwagen van lijn 10, bestuurd door den 43-jarigen L. J. Hl M., die op weg was naar de remise, reed om ongeveer half negen het 26-jarige Poolsche meisje R. H., uit de Repelaerstraat, aan, dat op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot is door den Geenéeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht. In verband met deze aanrijding ver zoekt de commissaris van politie van den Justitieelen dienst C, personen, die van dit ongeval getuige waren, zich’ voor het geven van inlichtingen te willen melden aan het bureau van zijn dienst, Javastraat 18. Het Jubileum der Haagsche afdeeling. De Haagsche afdeeling van den Ned R K. bond van kleinhandelaren in Groen ten en Fruit, vierde Zondag j.l haar 25- jarig bestaan. Na de H. Mis van 9 uur, opgedragen door rector Boekeloh in de parochie H Theresia aan het Westeinde. waren be stuur en leden gezellig vereenigd aan een ontbijttafel. De voorzitter, de heer v. Haagen. heette allen welkom, in het bijzonder de heeren Bakkenhoven ea Garretsen, resp secreta ris van den Ned. bond en afgevaardigde afd. Haarlem. Spreker herdacht den heer van Rossum als oprichter der vereeniging en stelde voor een kort gebed te bidden voor zijn nagedachtenis. Tijdens het ontbijt werd nog het woord gevoerd door resp rector Boekeloh en de heeren Bakkenhoven Bakker en Aniba Den vejorzitter werd een oorkonde aangeboden als aandenken aan dezen prettigen dag. De heer Aniba, oud ste lid der vereeniging, werd door den voorzitter benoemd tot eerelid. maakt door de belangelooze medewerking van tal van firma’s, die chocolade, siga ren, sigaretten en shawls hadden be schikbaar gesteld. Onder groot enthou siasme zwermde een groote groep kabou ters met de doozen van het podium uit en deelde in de zaal de geschenken uit, welke met graagte werden aanvaard. De heer Lem bracht hierbij dank aan allen, die aan deze viering hadden medegewerkt door giften in geld of in geschenken, door hun hulp bij het ronddeelen der versna peringen en door hun aanwezigheid, waarbij hij in het bijzonder hulde bracht aan kolonel den Houter. In het verdere deel van het programma zong het „Haagsche Matrozenkoor” pro fane liederen, vermaakte de heer J. C. Burgersdijk, voorzitter van de Haagsche Amateur-Goochelclub, de verpleegden met zijn goocheltoeren en bracht een Ha- waiian-orkestje Zuidzeemedolieën ten ge hoore Aan de aanwezige gewonden zal een foto worden uitgereikt van deze treffende Kerstfeestviering. Kolonel den Houter. chef van het Mili taire Hospitaal, dankte de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid en bracht dank aan de initiatiefnemers voor deze Kerstfeestviering. Hij hoopte hen gaarne nog eens in het hospitaal terug te zien bij hun werk ten bate van de verpleegde militairen. Door de goede zorgen van comité voor de Kerstfeestviering gewonde Nederlandsche militairen, be staande uit mej. Goenee en de heeren Frans Lem en B. J. Brinkers, was Zon dagmiddag in het kerkgeboüw aan de Muzenstraat een Kerstfeestviering ge organiseerd, welke werd bijgewoond door ongeveer honderdtwintig gewonde Nederlandsche militairen, verpleegd in de Haagsche hospitalen. Naast het podium waren twee hooge kerstboomen opgesteld, rijkelijk getooid met zilveren slingers en sterren, terwijl de wanden eveneens met groen en zilver waren behangen. De zwaargewonden, op draagbaren of bedden liggende, hadden een eereplaats gekregen voor het podium, daarachter vulde een groote menigte ver pleegden met hun familieleden, verple gers, geneesheeren en gerioodigden de zaal. Onder de laatsten bevonden zich de chef van het Militaire Hospitaal aan de Muzenstraat, kolonel den Houter, met zijn staf. De byeenkomst werd opgeluisterd door een orkestje, dat bij den aanvang parafrases van Kerstliederen ten gehoore bracht. Als inleiding tot het Kerstfeest las de heer Frans Lem uit het Evangelie van Lucas het verhaal van het wa.re kerstge beuren, waarna hij een toepasselijk woord tot de Nederlandsche gewonden sprak. Het Kerstfeest, aldus spreker, is niet al leen de overwinning van het licht op de duisternis en ook niet dat, wat de wereld er vooral in de laatste jaren van maakt, doch het heeft een oorsprong, vooral voor den geloovigen mensch. Zich verder spe ciaal richtende tot de verpleegde Hol- landsche jongens, zeide spreker te hopen, dat er in de komende dagen oogen blikken zullen zijn, dat zij nog eens even terugdenken aan deze viering en aan het ware Kerstgebeuren. Als zij een verge lijking maken met vroegere vieringen, dan zal deze viering een openbaring, een hou vast.zijn voor velen. Want op het Kerst feest kwam de Verlosser der menschen vrede brengen aan alle menschen, die yan goeden wille zijn. Hij gaf den armen en kinderen en hun die een offer brachten, een eereplaats En daarom is het Kerst kind van Bethlehem dicht bij jullie die het mooiste gaf, dat je had. aldus spreker. Neem in deze dagen de echte Kerstge dachte mee en ziet alleen naar jezelf. Spr. besloot zijn toespraak met enkele versregels, van Vondel. Onder leiding van zijn dirigent, Th. van Elferen. zong vervolgens het „Haagsch Matrozenkoor” schoone Kerstliederen, die zeer werden gewaardeerd. VAN TRAP GEVALLEN De 79-jarige weduwe E. M. H. geb. C. is Zaterdagavond ongeveer half acht in Wethstraat liet van Tenslotte dankte de heer De Kievit alle” voor de woorden en bewijzen van waardeering. Het jaar 1940 spoedt weder ten einde. Nog eenige dagen en het zal weder Oudejaarsavond zijn. Dan zal, als reeds zoovele malen voorheen de ’H&agsche Courant” komen en, der jehoone traditie trouw, als de bode f&n alle goede wenschen, die er in tnze bevolking leven voor familie, jrienden en cliëntèle. Er ia maar één beproefd en afdoend piddel om allen te bereiken, die men yenscht te bereiken. Een Nieuwjaarswensch in de „Haagsche Courant”. Wat geven kaartjes, brieven en tele grammen den betrokken Staatsdién sten niet een enorme massa werk en men is, althans wat de kaartjes be treft, volstrekt niet zeker, dat zij de geadresseerden bereiken op den ge wenschten datum I Fan een „Haagsche Courant”* advertentie is men abso luut zekert Wie zijn gelukwenscb in de „Haag sche Courant” plaatst, weet stellig, dat die door iedereen gelezen en dank b&ar aanvaard wordt. Ook thans is onze technische dienst gereed om een groote hoeveelheid Nieuwjaarsgroeten te verwerken. De ervaring heeft geleerd, dat een rroegere bewerking der Nieuwjaars groeten de eenige zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan worden gesebon ken Stel dus thans reeds uw Nieuwjaars groet voor 1941 op. Wij bewaren dien voor u tot het Oudejaarsavondnummer verschijnt Aan onze bureaux Wagenstraat 37, en aan onze bijkantoren Schevenin gen, Keizerstraat 319 en Rijswijk. Oran- jelaan 3, alsmede aan onze filialen Goudsbloemlaan 3, Theresiastraat 108a en v. Hoytemastraat 66, worden thans reeds Nieuwjaarsadvertenties aange nomen, volgens een der daarvoor aan gegeven modellen (welke men ook op pag. 2 van het 4e blad van heden kan vinden), tegen den zeer lagen prijs van l.— per advertentie. Natuurlijk kan men ook Nieuwjaars groeten plaatsen grooter van vorm dan en afwijkend van één der model len. De verkoop is sneller gegaan dan wij hadden durven verwachten. De ’erste voorraad was binnen enkele uren uitverkocht. Thans zijn er zoo veel exemplaren voorradig, dat wij eiken gegadigde tevreden kunnen stellen. KERSTVIERING KWEEKSCHOOL VAN HET HAAGSCH GENOOTSCHAP Aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen van het Haagsch Ge nootschap zijn Zaterdagmiddag de les sen besloten met een eenvoudige, maar treffende Kerstwijding. Elly Enkelstroth, las een toespraak van dr N A. Bruining voor, die deze zelf door büzondere omstandigheden verhinderd was Uit te spreken en waarin werd betoogd, dat er nu juist dubbele redenen zijn om te herinneren aan „het licht dat door alle eeuwen heen de duisternis op aarde heeft overschenen” en nog niets van zijn kracht heeft verloren. Elk der drie klassen afzonderlijk zong een paar Kerstliederen onder leiding van den zangleeraar Gustaaf de Vries, deze hummers werden afgewisseld met piano muziek door Tatie Perretsz en Henri Jong bloed en de voordracht van gedichten door “°pie Douma en Coba Kramer. Rie Stein- ‘°rt zong een paar liederen van Bach, aan den vleugel begeleid door den heer de Vries. Ter opluistering speelde de heer A B. Elshout, viool, met den heer de Vries de Meditation uit de Opera „Thaïs” van Mas- Mnet en de sonate in G-mol van Handel. Tot slot zongen alle leerlingen het ko- Iaal ..Looft den Heer”. .Zooals de directeur de heer de Boer in Min slotwoord terecht opmerkte, was dit *eer een der hoogtepunten in het school den, waarin leeraren, leerlingen, oud erlingen en ouders zich verbonden voel- flen door één geest, waarin allen iets ge- ?even hadden van het beste, dat in hen leeft KERSTBIJEENKOMST NEDERLAND. SCHE JEUGDGEMEENSCHAP fcöp den namiddag en den avond van den 11yeeden Kerstdag houdt de Nederland se Jeugd Gemeenschap (N J.G.) in het Jj*rneenschapsgebouw aan het Bezuiden. “°ut 85a alhier, een Kerstbijeenkomst In namiddag zal stemmige muziek ten Suhoore gebracht worden, terwijl na den S?Meenschappelijken maaltijd de heer W. v, *an Loon uit Voorburg, hoofdbestuurs. een Kersttoespraak zal houden, met Lict^jd^rwerp„Oorlog op aarde tóch zal de avond gevuld worden met 'blaniatie en muziek. Tenue; 17 Prat; 18 Pact; 21 Grijp; 22 Thee; 24 Munt; 25 Bluf; 26 Eelt; 28 Giro; 30 Veer; 32 Riek; 34 Hongaar; 35 Ve- rone.l; 37 Smaragd; 3C Label; 40 Bodem; 43 Kee; 44 Sen; 50 Stok; 52 Bank; 53 vanCKrab; 54 Solo; 56 Mouw; 57 Roek; 59 Dank; 60 Beuk: 62 Vaalt; 64 Stil; 65 Post; 66 Tekst; 68 Droes; 70 Roof; 71 Dolen; 73 Kort; 75 Naja; 77 Pro; 79 War; 81 Alg; 82 Sip; 84 Pr.; 85 Te een perceel aan de Chr. de van de trap gevallen. Met een hersenschudding is zij door den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis aan het Westeinde vervoerd. In de huishoudelijke vergadering van de- afdeeling ’s-Gravenhage van het Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap nam de voorzitter de heer S. A. de Kievit, af scheid als bestuurslid na een 22-jarige werkzaamheid als zoodanig. Zijn voorloo- pige pensionneering als hoofd eener school was voor hem aanleiding heen te gaan. Na in 't kort een overzicht te heb ben gegeven over de werkzaamheden van de Haagsche afdeeling. bracht hij dank aan de leden en aan zijn mede-bestuurs- leden voor de prettige wijze, waarop hij steirls met hen heeft mogen samenwerken als bestuurslid en administrateur van het Haagsche Schoolblad. De vice-voorzitter de heer De Klerk vertolkte de meening van bestuur en af deeling. dnor den scheider.den voorzitter hul Je te brengen voor alles wat hij voor het N.O.G. het onderwijs en de onder wijzers harl gedaan. Als bewijs van waar deering werd hem een boekwerk aa-.ge beden er. aan me r. De Kievit een oloe- menhulde gebracht. Namens het hoofdbestuur uitte de heei A. C Zevenbergen woorden van dank en waardeering. eveneens onder aanbieding van een boekwerk. De drukker van het Haagsche Schoolblad, de heer Rigter, sprak vervolgens nog zijndank uit voor de prettige samenwerking en dank eveneens vergezeld gaan boekwerk Nadat Vrijdag te dezer stede, gelijk gemeld, het gebouw van het Neder- landsch Agrarisch Front was ingewijd, zijn Zaterdag weder drie nieuwe ge bouwen der N.S.B. geopend en in ge bruik genomen, n.l. het heerbankwar- tier aan den Wassenaarscheweg no. 12, waarin de W.A. haar zetel heeft, het hoofdkwartier van den centralen inlich tingendienst aan de Koningskade no. 10 en het kringhuis van den Haag-centrum aan het Spui no. 99. Bij al deze plechtig heden en bij den daarop aansluitenden kameraadschapsavond in de zalen van den Dierentuin, was de leider der N.S.B. ir. A. A. Mussert aanwezig. Te drie uur geschiedde de opening van het heerbankwartier, waarbij met ir. Mussert, die vergezeld was van zijn adjudant, mr. dr. Kessler, tegenwoordig waren eenige hooge Duitsche officieren en afgevaardigden der N.S.D.A.P. en de heeren graaf de Marchant et d’Ansem- bourg, ir. Huygen. secretaris-generaal van het hoofdkwartier der N.S.B., mr. J. A. Zondervan, commandant van de W.A., Voorhoeve, hoofd van de afdee ling propaganda, N. Oosterbaan, direc teur van het perswezen aan het depar tement van Volksvoorlichting en Kun sten,. Mueller Lehning, gemachtigde voor de vereenigingen hier te lande, baron van Haersolte, districtsleider van de N. S. B. te ’s-Gravenhage, P. G. de Jager Meezenbroek, hoofd van den cen tralen inlichtingendienst der N.S.B., en vele anderen. Een eerewacht van de W.A. stond voor het gebouw aan den Wassenaar scheweg opgesteld, toen de leider der N.S.B. aankwam. Toespraken werden niet gehouden. Ir. Mussert onderhield zich eenigen tijd met den heerbanleider gep. majoor J. E. Feenstra. De officieele personen en genoodigden maakten daarna een rondgang door het gebouw, terwijl ververschingen werden aangeboden. Het gebouw van den centralen inlich tingendienst werd te vier uur geopend. Hier ontving de heer de Jager Meezen broek den leider en de genoodigden, o.w. behalve de hiervoren reeds ge noemden werden opgemerkt de plaats vervangend leider, de heer van Geel kerken en mr. dr. van Brücken Fock, van den^ raad van volkshuishouding, Hauptsturmfuhrer Dupin, Hauptmann Siebel, dr. Schuon, namens de N.S.D.A.P. en andere hooge vertegen woordigers van Nederlandsche en Duit sche instellingen. Bij de opening van het kringhuis aan het Spui te vijf uur stond een eerewacht van den Nationalen Jeugdstorm opge steld, die aan den leider der N.S.B. bij diens aankomst eerbewijzen bracht. De kameraadschapsavond in de zalen van den Dierentuin was zeer druk be zocht. De groote zaal was kwistig met doeken in de kleuren der N.S.B.en ver der met groen en bloemen versierd. De avond werd ingezet met een vaandel- marsch. waarna de vele vaandels op het podium werden opgesteld. Kom paan J. M. Dekker sprak hartelijke welkomstwoorden in het bijzonder tot den leider en tot de Nederlandsche en Duitsche officieele personen, vertegen woordigers van het Rechtsfront, Ober sturmfuhrër Siebel namens den com- missaris-generaal Schmidt e.a. De heer Feenstra hield een geestdrif tige toespraak tot zijn weermannen en getuigde van hun vasten trouw in den leider en van hun gehechtheid aan de nationaal-socialistische beginselen. Een treffend moment was het, toen heerbanleider Feenstra den W.A.man Slamilch tot brigadier bevorderde, zulks in verband met het feit, dat deze twee menschen het leven heeft gered. Vervolgens werd op vlotte wijze een programma afgewerkt, waarvan muziek en zang, zoomede scherm- en andere sportdemonstraties deel uitmaakten. In een der zalen van Pulchri Studio, waar zij tegenwoordig ook haar gods-» dienstoefeningen pleegt te houden, heeft de afdeeling van den Ned. Protestanten bond gistermiddag een Kerstwijdings- dienst gehouden, waarin de voorgangers waren de heeren ds. A. E. F. Junod en D. Hans, resp. predikant en voorzitter der afdeeling. Podium en orgel waren stemmig met eenig Kerstgroen versierd. De dienst ving aan met gebed door ds. Junod. waarna hij een gedeelte van Jesaja las, dat betrekking heeft op ver ootmoediging en boetedoening. De ge meente zong hierna nog drie coupletten van het bekende „Hoe zal ik U ontvan gen”, enz. Hierna hield de heer Hans een toe spraak, nadat de organiste aan het einde van de toespraak zacht een Kerstmelodie ten gehoore had gebracht, gevolgd door Hoort gij die stemme Nu zijt gij welle- come en Komt laten wij aanbidden, ving ds. Junod zijn toespraak aan. Tenslotte ging ds. Junod voor in gebed. Gemeen schappelijk werden ten besluite staande gezongen twee verzen van lied 126 uit den bundel van den Ned. Prot. Bond. In de Julianakerk De jaarlijksche Kerstwijding. die eiken Eersten Kerstdag in den vroegen morgen in de Julianakerk pleegt gehouden te worden, heeft nu in verband met de ver- duisteringsbepalingen gistermiddag plaats gehad onder leiding van den wijkpredi- kant, ds. Jac. Poort. Ned. Herv. predi kant hier ter stede. De kerk was geheel gevuld en in zooverre heeft het onge wone uur aan het welslagen geen afbreuk gedaan en mogen de organisatoren met voldoening op deze bijeenkomst terug zien. De bijeenkomst ving aan met het ge meenschappelijk staande zingen van Gez. 1 1 en 3. „Hoe zal ik U ontvangen”, enz., waarna ds. Poort voorging in gebed Het Jeugddienst-kerkkoor zong vervol gens onder de bekwame leiding van Paul Pul „Komt allen tezamen” en „Er is naar *t woord der vromen”. Nadat de voorganger het aloude Kerstevangelie uit Lukas 2 gelezen had, zong mej. Annie Stemfoort eveneens twee Kerstliederen. Ds. Poort hield hierna een korte toe spraak. Spr. besloot met den wensch. dat God allen een rijkgezegend Kerstfeest geven moge. In aansluiting op dat woord gaf de or ganist der kerk, de heer Henk Herzog, een fantasie over: „Stille nacht, heilige nacht1” en „O, hoe heerlijk hoe begeer lijk”. Nadat zoowel mej. Stemfoort als het Jeugddienstkerkkoor nog een twee’- 'tal Kerstliederen hadden ten gehoore ge bracht. ging ds. Poort voor in dankge bed, waarna het koor Gez. 10 7 aanhief: „O vredevorst. Gij kunt gebieden”, enz. Koor en gemeente zongen ten besluite gemeenschappelijk het aloude „Stille nacht, heilige nacht”, waarna ds. Poort den zegen uitsprak.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13