in baagsche courant „Winterhulp” brengt duizenden gezinnen geluk PuROL verzacht en geneest: jifisdag 24 December 1940. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS Bij Ruwe handen Een kerstboom in een schuilkelder Nieuwjaarsadvertenties VERSCHEIDENE SLACHT OFFERS VAN HET IJSVERMAAK VIERDE BLAD jjgelsche bommen op land ons Twee nieuwe fabrieken van A.K.U. stroocellulose- L Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Indië Celvezel en De distributie van gas en electriciteit DIEFSTAL VAN LEVENS MIDDELEN EN BONNEN Schaatsenrijders door het ijs gezakt of in wakken gereden Het ijs, dat op vele plaatsen nog onbe trouwbaar is, heeft verscheidene slacht offers gevraagd. De leden van den Luchtbeschermingsdienst, die ’s nachts trouw op post staan, hebben het in deze dagen niet gemakkelijk. In sector 4 b van den Haag zijn enkele leden op het idee gekomen om in een der schuilkelders een Kerstboom te plaatsen. De buurtbewoners, die met de trouwe wachters meeleven, zorgen voor een kopje koffie op De nieuwe organisatie van de radio jeiJe Kerstdagen verschijnt jt Haagse he Courant” niet Men betrachte zuinigheid om een straffere regeling te voorkomen Registratieplicht voor alle sier duivenliefhebbers in Nederland S 9' g No. 17759 i' der g van aanmerke- BEZOEK AAN GESTEUNDEN TE AMSTERDAM Een Nienwjaarswensch in de „Haagsche (Courant”. Wat geven kaartjes, brieven en tele grammen den betrokken Staatsdien- - sten niet een enorme massa werk en men is, althans wat de kaartjes be treft, volstrekt met zeker, dat zij de geadresseerden bereiken op den ge- wenschten datum I Steinhei- Coburger lijnduiven, Natuurlijk kan men ook Nieuwjaars groeten plaatsen grooter van vorm dan en afwijkend van één der model len. Mededeelingen van ir. W. L. Z. van der Vegte Op Vrijdag 27 December zal ir. W. L. I van der Vegte, raadadviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, te 6 uur n.m. over de radio mededeelingen doen over de reorgani satie van de radio. Groep VII. Alle kruisingen, welken aard .ook. Alle duiven, geboren in 1941 zullen geringd moeten worden met erkende vaste voetringen. In de allernaaste toe komst zullen geen ongeringe sierduiven meer mogen worden aangetroffen. Vóór of uiterlijk op 31 Januari 1941 moeten dus alle sierduivenliefhebbers in Nederland georganiseerd zijn zooals hierboven is uiteengezet. Niemand mag achterblijven. Strenge controle zal wor den uitgeoefend. De secretaris van den Nederlandschen bond van sierduivenfokkers-vereenigin- gen, van Beverninghlaan 36 te Gouda, verstrekt alle verdere inlichtingen. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is benoemd tot eerstaanwezend ingenieur bij de landaanwinningswerken der domei nen te Groningen, mr. dr. ir. W. van Konijnenburg, thans tijdelijk is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, registratie en domeinen te Lochem, S. M. Koopmans, ontvanger der registratie en domeinen ten kantore van het zegel te Amsterdam is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Oostburg, G, van Dijk, ontvanger der registratie enz. aldaar; is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Wolvega A. Peters, ontvanger der registratie enz. aldaar is benoemd tot ontvanger der registratie enz. te Goor, M. K. Minderhoud, surnume rair der registratie en domeinen te Rot terdam. Het hoofd van het afwikkelingsbureau van het departement van Defensie heeft den majoor der artillerie op non-activiteit L. Ezerman aangewezen voor de functie van directeur van den topografischen dienst. alle sier- in Neder- van den Proeven met sojaboonencultuur Op den proeftuin van het Zuidhol- landsch glasdistrict te Naaldwijk zijn belangrijke proeven genomen met de sojaboonencultuur. Dezë proeven zijn vooral belangrijk, gezien de hooge voe dingswaarde van de sojaboon en haar groote geschiktheid als volksvoedings- middel. Op genoemden proeftuin zijn experimenten genomen met de teelt van sojaboonen in stookkassen in koude kassen en op den vollen grond. In de stookkas bleek de oogst ongeveer vier maal zoo groot te zijn als van de plan ten op den kouden grond. De deskun digen zien groote mogelijkheden in deze cultuur, al staat zij nog in het begin stadium en zijn er nog vele moeilijk heden te overwinnen. Op den proeftuin te Naaldwijk zijn ook bemestingsproe- ven gepomen, die de opbrengst van sojaboonen zeer uiteen deden loopen. Aankoop landgoed „De Biezen” door den Staat Ten behoeve van den arbeidsdienst die, naar men weet, in het voorjaar in werking treedt, is het landgoed „De Biezen” te Lunteren door den Staat aangekocht. Het landgoed is groot 6 ha en 80 a en is gelegen aan den weg LunterenBarneveld—Ede. Sche tentoonstellingspostduiven, ®che tentoonstellingspostduiven. - Antwerp, show-homers, exhibition fly- 8-homer genuine-homers. Een bedrjjfsraad voor de büenhouderij In een vergadering van een contact commissie uit de vereeniging voor bij enteelt en de bijenhoudersbonden van den N.C.B. en den L.L.T.B. werd een stichtings-acte vastgesteld voor een be- drijfsraad voor de bijenhouderij, wel ke raad de algemeene imkersbelangen, o.a. de instandhouding van het honing- controlestation en de inrichting van een proefbijenstand, zal behartigen. In het bestuur zullen leden zitting hebben uit genoemde drie organisaties en daaren boven twee leden, aangewezen door het hoofd van het departement van Land bouw en Visscherij. Majoor Breunese over Winterhulp Majoor J. N. Breunesse, commandant van den Opbouwdienst zal als lid van het eerecomité der stichting Winterhulp Nederland op Donderdag 26 December a.s. te 1 uur en 8.15 n.m. over beide zenders een kort woord richten tot het Nederlandsche volk over de'Winterhulp Nederland. bederf. Het vocht druipt langs de' muren en hoewel in de kamer, waar wij binnen werden gelaten, een klein maar dapper kacheltje vroolijk snorde, trok een ijzige koude langs den vloer waar kinderen speelden. Ook deze menschen hadden zich tot Win terhulp gewend, omdat hun nood hoog was gestegen. Er moest van alles worden gekocht, versterkend voedsel voor de kin deren, wat warme kleeren en in de eerste plaats kolen, om de vochtige koude uit de ongezellige en schaars gemeubelde ka mer te verdrijven. Ook deze menschen waren innig dankbaar en vol lof voor de hulp, welke zij zoo snel hadden gekre gen. Er was niet gevraagd naar geloof ot politiek, er was slechts gevraagd: „is er dringend hulp noodig?” en binnen enkele dagen was die hulp gekomen In deze Asterdorp-gezinnen is het wel heel dui delijk, dat Winterhulp geen liefdadigheid vervult, doch slechts een plicht volbrengt in naam van het Nederlandsche volk. Winterhulp moet veelal in de eerste plaats gezien worden als aanvullende steun Im mens in zeer vele gevallen is het bedrag, dat Maatschappelijke Steun uitkeert in de wintermaanden ten eenen male onvol doende om het gezin voor ellende te be waren. Heel duidelijk bleek dit, toen wij in een benedenhuis in West aanklopten, waar de heer des huizes, die vroeger en goede positie op een bank bekleedde ons ontving. Hij heeft elf kinderen en' zijn vrouw verwacht binnenkort de twaalfde Een proper en helder gezin, dat echter slechts het hoog noodige bezit en dat er van twintig gulden steun per week moet komen. Hij had van Wintérhulp een uit- keering ineens van 27.50 in waardebons gekregen en de huisvrouw vertelde met een glunder gezicht hoe zij baar provisie kast had kunnen aanvullen, hoe zij wat kleeren had kunnen koopen en hoe zij bij den kolenboer haar rantsoen kolen had kunnen halen. Met dié waardebons^ zei zij, gaat het heel gemakkelijk. De winke liers kennen ze al uitstekend, want er ko men er dagelijks stapels binnen. Er was in dit gezin wat zonneschijn en wat licht gebracht door de snelle en tijdige hulp van Winterhulp Nederland. Zop hebben wij vele gezinnen bezocht, vele gezinnen, die iederen dag met dub beltjes en centen moeten rekenen om rond te komen en die nu, dank zij Winterhulp, wat ruimer kunnen ademhalen. Nederlandsch instituut van accountants Ter rectificatie van het A.N.P.-bericht van gisteren verzoekt' het Nederlandsch instituut van accountants te melden, dat de voorziening van enkele vacatures in de met de tuchtrechtspraak dezer ver eeniging belaste colleges als volgt heeft plaats gevonden: tot lid van den raad van tucht is benoemd de heer W A. Ha melberg te Amsterdam en tot plaatsver vangend lid van dien raad de heer C. Th. J. van den Bergh te Haarlem, terwijl tot lid van den raad van beroep is be noemd de heer Kersen J de Jong te ’s-Gravenhage en tot plaatsvervangend lid van dien raad de heer J. P. Damme te Amsterdam. In het vooruitzicht der Kerstdagen hebben eenige brutale diefstallen van levensmiddelen plaats gevonden. Zoo werd ten nadeele van een bewoner der Langnekstraat, die op de Vaillantlaan „eventjes” zijn bakfiets aan het lot had óvergelaten, met inbegrip van de bak fiets gestolen: 3J pond roomboter, 19 pond margarine, 2| pond vet, 1 pond kaas, 3 kilo koffie, 3 kilo thee, 20 k. g. suiker, 3 kerstkransen en een hoeveel heid potten met jam, stfoop, limonade en sauzen. Bovendien behoorde tot dezen buit om van te watertanden, een eerbied waardig aantal brood-, vleesch- en suiker bonnen. Op soortgelijke wijze werden uit een bakkerswagen, aan het trottoir van de Javastraat geparkeerd, 30 staafjes marse pein ontvreemd, benevens 4 pakken spe culaas, op rekening van den benadeelde, woonachtig aan de Dierenschelaan. Uit een rijwieltasch op de Stille Veer kade verdwenen 9 stukken zeep. Alles bij elkaar een lange lijst, welke klemmend waarschuwt tegen achteloos heid in het omgaan met eigendommen, vooral waar het distributiegoederen en bonnen betreft. Tijdens het schaatsenrijden onder de ge meente Wieuward (Fr.) is een gezel schap van zes personen in een wak ge reden. Twee van hen konden gered wor den, de vier overigen zijn omgekomen. Het zijn de dames A. Douma uit Bozum, A. de Groot uit Britsward en F. Booi uit Wieuward, alsmede de heer K. Bakker uit Bozum. gezette doel, dat Winterhulp zich voor oogen heeft gesteld, te kunnen bereiken. Nu moet men eerst gaan naar de groote gezinnen, waar dringend behoefte is aan dc eerste levensbenoodigdhcden: voedsel, aanvulling van winterkleeding, brandstof fen voor de kachel. Nu ock gaat men naar de gezinnen van minimumsteuntrek- kers, wier steun heel laag is, omdat de man arbeidde in het vrije beroep, waarin hij weinig verdiende en niet viel onder de volle steunuitkeering Wij hebben in deze sombere dagen voor Kerstmis een bezoek gebracht aan vele gezinnen, in wier midden blijdschap en vreugde is gebracht door Winterhulp, Winterhulp, die vlug en zonder aanzien des persoons hulp heeft geboden. Onze tocht door het wintersche Amsterdam ging eerst naar de overzijde van het IJ Het was een kleine, maar uistekend on derhouden woning, waar de huisvrouw ons ontving. Op het eerste gezicht leek het of zij de armoede de deur uit had weten te houden, maar uit bet eenvoudige verhaal, dat zij ons deed, bleek hoe dit gezin jarenlang met zorgen en ziekte te kampen had gehad. De man was invalide en de zoon, die eenigen tijd in Duitsch- land had gewerkt, was door ziekte ge dwongen huiswaarts te keeren. Het gezin viel buiten den steun. Er was dringend hulp noodig en de man wendde zich tot Winterhulp. Steun werd verleend en thans is het gezin uit de directe zorgen. Ook is de steunverleening van M. S. in geschakeld. Winterhulp zoo zeide de vrouw ons verdient aller liefde en be langstelling. Verder ging onze tocht. Wij bezochten de woningen van Rotterdamsche geëva- cueerden in het Asterdorp. Menschen die ondergebracht zijn in huizen, die eigenlijk de naam woning niet me<>r verdienen. Tocht en water maken het bewonen tot een voortdurenden strijd tegen ziekte en door middel van gas en electriciteit. Daarenboven is door het wegvallen van petroleum en vaste brandstoffen voor kookdoeleinden het gas- en electriciteits- verbruik eveneens in sterke mate toege nomen. Kan dit laatste toelaatbaar ge acht worden, ontoelaatbaar en een so ciale onbillijkheid is het te noemen, in dien de meer gegoeden in de gelegen heid zouden zijn het betrekkelijk onge rief van de beperking van het verbruik vah vaste brandstoffen op te heffen door een overmatig gebruik van gas en elec triciteit als warmtebronnen. Aan de gas- en electriciteitsbedrijven is thans de taak opgelegd nauwgezet de rantsoenen te bepalen en... te handha ven, om te voorkomen, flat de brand- ^toffenpositie van deze bedrijven in ge vaar zouden komen en dus een strengere rantsoeneering zou moeten worden toe gepast. Teneinde een stijging boven dit genormaliseerde verbruik van gas en electriciteit te voorkomen, heeft de overheid in het z.g. „gas- en electrici- teits-rantsoeneeringsreglement 1940 no. 1” een overschrijding van het rantsoen terecht strafbaar gesteld. Voorshands zal deze distributie wel geen bijzondere moeilijkheden opleve ren, omdat het niet in de bedoeling ligt het genoemde percentage van 100 pCt. te verlagen. Wel moet er rekening mede gehouden worden, dat zich vervoers- moeilijkheden kunnen voordoen, welke een regelmatigen toeVoer van steenkool naar de gas- en electriciteitsfabrieken zouden storen en aanleiding zou kunnen zijn, dat de overheid tot rantsoensverla- ging zou moeten besluiten. Toch kan ieder er toe bijdragen om deze rant- soenverlaging te voorkomen, althans zoolang mogelijk uit te stellen. Het een voudige recept hiervoor is: zuinigheid. Het wil ons voorkomen, dat nog niet ieder duidelijk voor oogen staat, dat als men -r- dit ter simpele illustratie bij het koken de vlam met 2 »c.m. binnen den panbodem houdt, men een ketel vol water opzet, wanneer slechts een klein theepotje gevuld moet worden, men het licht laat branden, als men een kamer verlaat, men onnoodig de radio laat spelen, kortom gas en electriciteit ver spilt, men er mede de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de thans geldende rant soenen voor gas en electriciteit niet zou den kunnen worden gehandhaafd. En toch... we willen een poging wagen om te doen zien, hoe door de macht van het kleine het algemeen belang gediend wordt. Hoe gemakkelijk kan met be hulp van eenpansgerechten en kookki^t, met spaarlampen en met het devies, „strijk alles zooveel mogelijk in één keer b.v. 20 pCt. gespaard worden op het gebruik van gas en electriciteit. Hoeveel dat wel is? Dit is 285.000.000 k.g. of 285.000 ton. Een lange kolentrein van 50 a 60 wagons kan zoo ongeveer één duizend ton steenkool vervoeren. Een fechnisch voorbereid, maar nog geen beslissing van de Indische regeering Zooals men zich herinneren zal, werd in de laatste j aren omstreeks dezen ;ijd gelegenheid gegeven tegen vermin derd tarief radio-telefoongesprekken met Ned.-Indië te voeren, bekend als „Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken”. De Duitsche instanties hier te lande hebben in overleg met de Nederland- sche P.T.T.-directie deze gelegenheid voor het voeren van familiegesprekken met Indië ooR dit jaar willen open stellen. Alle technische voorbereidin gen daarvoor -wedden bereids getroffen. Op het oogenblik ontbreekt echter aog de voor dit wederzijdsch contact noodzakelijke toestemming van de In dische P.T.T.-autoriteiten dap wel van de Indische regeering. Mocht deze toestetnming afkomen, dan zullen onmiddellijk mededeelingen worden gedaan betreffende de wijze en de tijden, waarop deze gesprekken ge voerd kunnen worden. Z’n tijd (Polygoon) Het jaar 1940 spoedt weder ten einde. Nog eenige dagen en het zal weder Oudejaarsavond zijn. Dan zal, als reeds zoovele malen voorheen de „Haagscbe Courant” komen en, der scboone traditie trouw, als de bode van alle goede wensehen, die er in onze bevolking leven voor familie, vrienden en clientèle. Er is maar één beproefd en afdoend middel om allen te bereiken, die men wenscht te bereiken. Geen schade en geen slachtoffers fa den afgeloopen nacht zijn slechts enkele Engelsche vliegers boven ons jnd geweest. De in gering aantal af- (eworpen bommen, kwamen, in de om- eeving van twee gemeenten in ons and. in het vrije veld terecht. Er #erd geen schade aangericht en per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van een „Haagsche Courant**» advertentie is men abso luut zeker! Wie zijn gelukwensch in de „Haag- sche Courant” plaatst, weet stellig, dat die door iedereen gelezen en dank baar aanvaard wordt. Ook thans is onze technische dienst gereed om een groote hoeveelheid Nieuwjaarsgroeten te verwerken. De ervaring heeft geleerd, dat een vroegere bewerking der Nieuwjaars groeten de eenige zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan worden geschon ken Stel dus thans reeds uw Nieuwjaars groet voor 1941 op. Wij bewaren dien voor u tot het Oudejaarsavondnummer verschijnt Aan onze bureaux Wagenstraat 37, en aan onze bijkantoren Sohevenin- gen. Keizerstraat 319 en Rijswijk, Oran- jelaan 3, alsmede aan onze filialen Goudsbloemlaan 3, Theresiastraat 108a en v. Hoytemastraat 66, worden thans reeds Nieuwjaarsadvertenties aange nomen, volgens een der daarvoor aan gegeven modellen (welke men ook op pag. 4 van het le blad van heden kan vinden), tegen den zeer lagen prijs van L.— per advertentie. moeten geven, gevestigd gehouden aan den Velperweg. Voor de uitbreiding der ruimte zijn nog eenige gebouwen daar ter plaatse aangekocht. Intusschen had den reeds uitvoerige besprekingen plaats gehad met de adviseurs en leve ranciers voor de machinale inrichting. Men kan erop rekenen, dat de machines spoedig zullen worden besteld en ge bouwd. Gistermorgen gingen drie kleine jon gens nabij Rinsumageest de velden in. Na verloop van tijd kwamen er twee terug. Op de vraag, waar de derde was, antwoordden zij, dat die ergens op het ijs lag. Terstond trok er een man op uit, doch deze vond den vermisten knaap den zesjarigen zoon van den heer A. da Vries, onder het ijs. De levensgeesten waien reeds geweken. Gistermiddag is de 19-jarige A. Kabel te Oostzaan bij het schaatsenrijden in een wak gereden en verdronken. Zondagmiddag is bij het schaatsenrij den in de gemeente Krommenie, het acht jarig zoontje van den heer B. Weeland uit Krommenie eveneens in een wak ge reden en verdronken. Twee uur lang zijn pogingen aangewend, om de levensgeesten r op te wekken, doch zonder eenig resul. taat. Te Sassenheim zijn gistermiddag om drie uur drie jongens, die op de schaat sen reden, door het ijs gezakt. De veer tienjarige Maarten Dijkstra schoot onder het ijs. Eerst een kwartier later kon men hem op het droge brengen. De levens geesten waren toen reeds geweken. Beide andere jongens konden door toegesnelde burgers worden gered. Te Amsterdam is gistermiddag om streeks zes uur op het ijs in het Beatrix- park een doodelijk ongeval gebeurd. Een 15-jarige jongen is hier vermoedelijk in een trekgat geraakt, tengevolge waarvan hij door het ijs zakte en er onder schoot. Niettegenstaande er van alle kanten hulp tóestroomde en ook de brandweer spoe dig assisteerde, bleek het niet mogelijk toen men den jongenopgehaald had, de levensgeesten weer op te wekken. Gistermiddag hebben twee jongens van resp. elf en twaalf jaar te Loosdrecht een zeer angstig avontuur beleefd. Zij reden met de prikslee voor den wind en be merkten niet, dat zij op een groot wak afstevenden. Toen zij het water plotse ling voor zich zagen, was het reeds te laat en beiden gingen kopje onder. Men» schen aan den wal, die het ongeluk had' De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherd heeft verschillende crisisbesluiten met een jaar verlengd. beetje zuinigheid beteekent voor ons land dus 285 van die lange, lange trei nen. Een beetje zuinigheid beteekent zoo ongeveer 17.000 wagons met kolen, een beetje zuinigheid en dit wilden wij vooral naar voren laten komen betee kent, dat de. kans op een straffe distri butie van gas en electriciteit aanzienlijk kleiner wordt en dat meer transportma- teraal vrij komt voor huisbrandver- voer. Op de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Algemeene Kunstzijde Unie N.V. van 29 November heeft dr. F. H. Fentener van Viissmgen eenige mededeelingen ge daan over de financiering der plannen voor een celvezeifabriek en een stroo- cellulosefabriek. Thans kan daarom trent nog iets naders worden gezegd, n.l., dat voor deze financiering uitge geven is een bedrag van 10 millioen gulden aandeelen uit portefeuille tegen een koers van 112J. De bouw van de beide fabrieken zal geschieden door de A.K.U. zelf en onder leiding van de directie en den technischen dienst van de A.K.U. Reeds in de pers verschenen mededeelingen omtrent andere perso nen of zaken, die met deze leiding zou den zijn belast, zijn volkomen onjuist. Met dezen bouw zalongeveer een be drag van 13 a 14 millioen gulden ge moeid zijn. Voor de oprichting van de stroocellulosefabriek zal een afzonder lijke N.V. gesticht worden, die den naam zal dragen „N.V. Maatschappij tot strooveredeling”, afgekort ,,Sove”. Deze maatschappij zal een gestort ka pitaal hebben van 4 millioen gulden, dat geheel geplaatst wordt bij de A.K.U. Bovendien zal deze maatschappij voor een bedrag van 5 millioen gulden in- komstobligaties uitgeven, die geheel on dergebracht zijn bij de N.V. Maatschap pij voor industriefinanciering en waar voor de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hun toestemming hebben gegeven. Het blijft, echter het voornemen, dat de twee fa brieken in nauw verband met elkaar staan, zoowel commercieel als wat de technische samenwerking betreft, waar door in de oprichtingskosten een enor me besparing gemaakt wordt. De tech nische dienst van de A.K.U. heeft een uitvoerig onderzoek ingesteld over het geheele land naar de standplaats voor de twee nieuwe fabrieken, waarbij hij de gewaardeerde medewerking heeft ondervonden van alle mogelijke autori teiten, niet alleen van de gemeentebe sturen, maar ook van den dienst van den waterstaat, het instituut voor drink watervoorziening, het instituut tegen waterverontreiniging, de directie der Nederlandsche spoorwegen en vele an dere particuliere instituten en personen. De moeilijkheden bij de beslissing la gen vooral op het gebied van de water voorziening, daar deze industrieën een zeer zacht en geheel onthard water noo dig hebben in groote hoeveelheden. Verder lagen ook moeilijkheden in de zorg, die reeds nu werd besteed om de lucht en de openbare wateren zoo wei nig mogelijk te verontreinigen. Beslo ten1 is om de fabrieken te bouwen op het terrein, dat door de gemeente Arn hem reeds gedeeltelijk was voorbereid voor industrieterrein, op de plaats waar de Geldersche IJssel en Rijn uit'elkaar gaan: De A.K.U: heeft haar bureaux, die voor den bouw en de inwendige inrichting van de fabrieken de leiding Tentoonstelling Nederlandsche Binnenvaartschepen In het maritiem museum „Prins Hen drik” aan de Willemskade te Rotterdam is een tentoonstelling geopend van Ne derlandsche. binnenvaartschepen. Hervatting handelsverkeer Nederland Denemarken Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: Nieuwe overeenkomsten zijn getroffen nopens de handels- en btealingsverhoü- dingen van Denemarken tot Nederland en België. De overeekomsten met Neder land omvatten de eerste helft van het komende jaar, terwijl die met België slechts korten tijd zullen gelden, - daar nieuwe onderhandelingne voor de nabije toekomst overwogen worden. Bureau van samenwerkende sigaren- winkeliersvereenigingen Dezer "dagen hebben de neutrale siga- renwinkeliersvereeniging te Amsterdam, de federatie van winkeliers in tabaks- fabrikatèn te Rotterdam en de federa tie van winkeliers in tabaksfabrikaten te den Haag een bureau gesticht, dat ten doel heeft de landelijke belangen van de Nederlandsche sigarenwinke liers op economisch en vakgebied in den ruimsten zin des woords te behartigen. Organisaties kunnen zich melden bij den secretaris van het bureau van sa menwerkende sigarenwinkeliersvereeni- gingen, den heer A. van der Heyden, Havenstraat 13, telefoon 37361, Rotter dam. Verzoek der kerken betreffende 31 December Het converit van Nederlandsche ker- heeft besloten. ken heeft besloten, zich door middel van de pers te richten tot de hoofden van ondernemingen met het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat het personeel op 31 December zóó tijdig vrij is, dat het de godsdienstoefeningen op dien dag kan bijwonen, welke we gens de verduistering des namiddags in plaats van des avonds gehouden worden. duivenrassen. 1 hier bagadetten, dragons, leeuweriken, strassers, Cauchois en Carneau. c) Groep III - kropperrassen. De gladbeenige variëteiten- steiger, silezi- Sche. zoowel eenkleurige als schimmels en witplaatkroppers, Boheemsche, Thu- Jinger, gladbeenige ekster, Hessische, Norwich. Akensche bandkropper, Rijs- Belsche kroppers. d Groep IV - structuurduiven. Alten burger. Schmöllner en Frankische trom melaars. Hamburger sticken. smierels oud-Hollandsche meeuwen. el Groep V rufmelaarrassen. Alle Variëteiten, geen enkele uitgezonderd, tonwel bevederd als gladbeenig. 0 Groep VI - postduiven. Nederland se tentoonstellingspostduiven, Engel- Duit- show- Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten^ ONVOORZICHTIG OVERGESTOKEN Gistermiddag stak een 43-jarige man W. J, R. onvoorzichtig den Loosduin- scheweg over. Een passeerende auto raakte hem, met het gevolg, dat hij met een gebroken linkerbeen in het zieken huis aan den Zuidwal moest worden op genomen. In den avond omstreeks half 8 ovpr- kwam hetzelfde de 58-jarige mevr. J. W. J., uit de Sonoystraat, die voor het sta tion aan de Rijnstraat overstak. Zij be kwam -een hersenschudding en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. ERNSTIGE VAL Gistermiddag heeft de 38-jarige M. F. G., die bovenin zijn timmermanswerk plaats bezig was, inwendige kneuzingen opgeloopen, omdat hij misstapte en van 2 meter hoog viel. De geneeskundige dienst bracht hem naar het R.K. zieken huis aan het Westeinde Nog ongelukkiger was de 16-jarige jongen Ch. A. L.uit de Oudemansstraat. Hij is in zijn woning aan de Carolina Nassaustraat van eert trapleer gevallen en kreeg een hersenschudding. De ge neeskundige dienst vervoerde hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, In de ruime kantoorlokalen aan het Rokin, die in de hoofdstad des lands ves tiging hebben geboden aan Winterhulp, rinkelen de telefoons en ratelen de schrijfmachines Er wordt hard en met liefde gewerkt om hulp te bieden aan de duizenden, die thans in deze koude, kille donkere dagen voor Kerstmis hulp en steun van noode hebben. Buiten waait een ijskoude wind door de straten, veegt over de pleinen en strijkt langs ramen en deu. ren van slecht verwarmde woningen met vele gezinnen waar pood neerscht en de armoede aan de deur klopt. Dat zijn de. woningen waar de steungaven van Win terhulp heen gaan en waar vreugde en nieuwe moed gebracht wordt door de ga ven, die geheel ons volk niet uit welda digheidszin, doch als een dure plicht bij eenbrengt. Na de eerste collecte, die Winterhulp eenige weken geleden heeft gehouden, is door het hoofdkantoor een bedrag van 80.000 gulden beschikbaar gesteld voor Amsterdam, een bedrag, dat in de maand December verdeeld wordt over de gezin nen die daarvoor in aanmerking komen, wanthelaas is er in de boofdstad zeer veel nood en er zou meer dan een half millioen gulden per maand noodig zijn onr. de 35.000 menschen, die voor bij steun in aanmerking komen (werkloozen en armlastigen), te helpen. En dan moet men nog rekening houden met de zooge naamde stille armen. Want er wordt ook in stilte veel geleden, er wordt veel ellen de binnenskamers gehouden, ellende, die moeilijk te lenigen is, omdat zij veelal aan hem, die helpen wil, niet oekend is. Nog veel te weinig wordt begrepen hoe veel geld er noodig is om het breed op zijn van vaste brandstoffen, welke uit den aard der zaak moeilijk aan den greep distributie konden ohtkomën. Toch waren er voor de invoering van de distributie van gas en electriciteit nog andere oorzaken. Na de invoering- van de distributie van vaste brandstof fen is het gebruik van gas en electrici- tiet bij vele afnemers zeer lijk gestegen, daar zij de hun ten op zichte van de verwarmingsdoeleinden opgelegde beperkingen compenseerden Van bevoegde zijde schrijft men ons; Zooals békend, is het gas- en electrici- teitsvetbruik met ingang van 15 De cember j.l. gerantsoeneerd op den grondslag van 100 pCt. van het ver bruik in de overeenkomstige periode van het voorafgaande jaar. Hoewel deze verbruiksbeperking een logisch ge volg is van de distributie van vaste brandstoffen, is het mogelijk van nut dit oorzakelijk verband nader te beschou wen. Natuurlijk weet ieder wel, dat voor de fabricage van gas en de opwek king van electriciteit dezelfde grond stoffen worden vereischt, welke gerant soeneerd worden bij de distributie van vaste brandstoffen. De gas- en electrici- teitsproducenten verbruiken jaarlijks en kele millioenen tonnen brandstoffen, ge deeltelijk om den verbruiker het gas en de electriciteit te leveren voor zijn wo ning, gedeeltelijk en dit is wel het grootste part voor industrieel e doeleirF den. Gas- en electriciteitsproducenten dus wel zeer groote verbruikers Naar aanleiding van de berichten inzake de registratie van duiven en berichtenduiven land, heeft de secretaris Nederlandschen bond van sierduiven- fokkers vereenigingen zich gewend tot den bewindvoerder ten aanzien van het duivenwezen in ons land, den heer Joh. Hornstra te Amsterdam. Deze deelde hem mede, dat hoofdzakelijk als gevolg van de dagelijksche overtredin gen van het vliegverbod van de zijde der sierduivenliefhebbers, het nootzake lijk was ingrijpende maatregelen te treffen ten aanzien van het houden van sier- en berichtenduiven in ons land. Er is overeengekomen, dat de registratie niet zal loopen over de te Amsterdam gevestigde commissie ter behartiging van de belangen van Nederlandsche postduivenhouders, doch over het secretariaat van den Neder landschen bond van sierduivenfokkers vereenigingen, gevestigd te Gouda, en Wel op een wijze als hier nader wordt Uiteengezet. Zoo goed als alle postduivenliefheb bers in een groot verbond zijn veree- uigd, zoo is het ook noodzakelijk, dat op uiterlijk 31 Januari 1941 alle sier duivenliefhebbers, voor zoover zij nog geen lid zijn van een bij den Neder landschen bond van sierduivenfokkers- vereenigingen aangesloten organisatie, zich alsnog aansluiten. Men kan dit op tweeërlei wijze doen, namelijk of door zich op te geven bij de secretarissen der bij den Nederlandschen bond van sierduivenfokkers vereenigingen aange sloten vereenigingen, of door zich recht streeks aan te melden en zich op te geven als verspreid lid, bij den secre taris van bovengenoemden bond, den heer C. A. M. Spruyt te Gouda. Alle sierduivenliefhebbers in Neder land, die in het bezit zijn van de vol gende rassen en variëteiten, dienen zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval Vóór 15 Januari een nauwkeurige op gave te verstrekken aan den secretaris Van de vereeniging, waartoe zij behoo- fen of rechtstreeks bij den secretaris Van den bond vorengenoemd, van de in hun bezit zijnde vogels, vermeldende fas, ringnummer van den vasten voet ring, kleur en geslacht van iederen vo gel. a) Groep I - kleurduiven. De glad beenige variëteiten: ijsduiven, vleugel- duiven, schildduiven, Mauserduiven, iPonniken. nippen, vinkduiven, spreeuw- duiven. Neurenberger leeuweriken en hyacinthduiven. b Groep II - kip-, wrat- en vleesch- duivenrassen. Modanezers,

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13