HULSTKAMPW- I Togal VOOR DE JEUGD BINNENLAND Welken distributiebon heeft men noodig? „Winterhulp Nederland” 1 HB bon 18 86 Winterhulp Nederland 83* PEULVRUCHTEN 35 21 22 17 20 19 De Kinderpostzegelverkoop 2 22 21* 13 12 Klein Duimpje 11 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 43* 98* .1 103 49 50 62 63 93* 88* 7 C .stands wijs, 116 HAAGSCHE COURANT Dinsdag 24 Dec. 1940 2e bl. pasr- Giften van 4 t.m. 14 December n Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN Hoeveelheid ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. 21 Dec t/m 31 Jan. 21 Dec. t/m 17 Jan. Radiorede van den heer C. Piek 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond 30 Nov. t/m 27 Dec. half pond spaghetti of ver- 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons ééh pond 17 Dec. t/m 12 Jan. 2 Dec. t/m 29 Dec. KAAS 4 ons EXTRA KAAS 16 Dec. t/m 29 Dec. 125 gram EIEREN één ei EIEREN één ei 7 Dec. t/m 31 Dw. 31 Aug. t/m 31 Dec. BROODBONBOEKJE. als boven BLOEMKAART. 2 Dec. t/m 29 Dec. BOTER- OF VETKAART. 21 Dec. t/m 3 Jan. Amsterdam VLEESCHKAART. 1 ons 75 gram b.v. 100 gram als boven HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Dec. t/m 31 Dec. i 2 spreuk van den aag ,c tB 'j Rotterdamsche getroffen gezinnen naar Arnhem 2 Nov. t/m 27 Dec. 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons half pond 4 Nov. t/m 29 Dec. 16 Dec. t/m 19 Jan. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting S> W 2 liter 2 liter Het totaal bedrag der giften in deze periode bedroeg 69.983.72. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. of Roggebrood of ander brood of half rantsoen Gebak Ber- Haagsche van ton- half pond half pond halve flesch half pond half pond 75 gram half pond 1 kilo 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 125 gram 150 gram 65 gram 50 gram 50 gram 1 tube 1 pot 16 Dec. t/m 25 Dec. 4 dagen extra t/m 29 Dec. 26 Dec. t/m 5 Jan. (extra t/m 8 Jan.) SLA-OLIE of Boter of margarine BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of ROGGEBROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. als boven 10 k g. 8 k g. 5 k.g. 4 k g. 3 k.g. li k.g. Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING. E v N V Am- BOTER of margarine ’s lands eer! En is het dan niet wijs en naar ’s lands eer om op z’n tijd een Zwarte Piet van Hulstkamp te ge bruiken? Fockink bierbrouwerij Handels BON 08 tm. 10 100 gram 125 gram 110 k.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. Zondagmiddag heeft de directeur-gene- raal voor de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, over beide zenders de vol gende rede gehouden over het waarvoor 27 en 28 December tweede maal wordt gecollecteerd: 16 Dec t/m 22 Dec. 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. werk, a.s. een RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleesch waren. als boven •Nadat in de stationsrestauratie even een controle was gehouden, werden de gezinnen met gemeentebussen naar hun nieuwe woonwijk vervoerd. In hotel Rijn- zicht wachtte hen een goed verzorgde koffietafel Daarna werden den geëva- cueerden de sleutels van hun nieuwe wo ning overhandigd Deze werd tevoren in gericht en er was voor gezorgd, dat de kachel brandde Bovendien was in iedere woning een mud kolen aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat deze menschen van 14 Dec. t/m 27 Dec. (voor sla-olie t/m 31 Jan Tweeden Kerstdag de jaarlljksche luisterwedstrijd Tweeden Kerstdag tusschen 12.25 uur en 12.45 uur n.m. zendt de A.V.R.O. op golf lengte 301,5 m. haar jaarlijkschen wed strijd ter bevordering van den kinderpost zegelverkoop uit. Ook nu zijn weer vele mooie hoofdprijzen beschikbaar gesteld, benevens 250 troostprijzen. collecte. Weest sterk, weest groot Weest krachtig, volk van Nederland! Weldra zullen nog 15 gezinnen volgen. De Rotterdammers zullen zich spoedig in hun nieuwe omgeving thuis voelea, genden ochtend te wachten. De vrouw bracht klein Duimpje en zijn broers in een kamer waar twee heele groote bedden stonden. In één bed dekte zij klein Duimpje en zijn negen broers toe. In het andere bed sliepen de tien kinderen van den reus, die elk een kroon op het hoofd hadden. Klein Duimpje sloop het bed uit, haalde de tien kinderen van den reus de kronen van het hoofd en zette elk van zijn broers en zichzelf een kroon op het hoofd. De reus, die van honger niet kon slapen, stond midden in den nacht op en besloot de broers en klein Duimpje toch te slach ten. Hij ging de donkere kamer binnen en zocht met zijn hand naar hun hoofden. Maar toen hij hun kronen voelde, dacht hij dat zij z’n eigen kinderen waren en hij deed hun geen kwaad. Hij stapte op het andere bed af, sloeg in het donker met één slag van zijn reuzenzwaard alle tien zijn kinderen dood en at ze op. Toen viel hij in slaap en snurkte dat het huis dreun de. Klein Duimpje en zijn broers kropen stilletjes het bed uit, maakten de poort open en vluchten weg, zoo hard ze konden. Ze liepen over bergen en door dalen, door bosschen en door velden en toen de zon opkwam waren ze al ver weg Maar plot seling hoorden ze dreunende voetstappen. Dat was de reus, die ’s morgens hun vlucht ontdekt had en hun op zijn zeven-mijls- tooverlaarzen kwam narennen. Maar hij had zóó hard geloopen. dat hij moe was en daarom besloot hij even uit te rusten. Toen hij lag te rusten sliep hij in Klein Duimpje kwam te voorschijn, sloop naar den reus toe en trok hem stilletjes de tooverlaarzen uit Hij deed ze aan en de tooverlaarzen pasten het kleine klein Duimpje even goed als den grooten reus. En daar begonnen ze te loopen, klein Duimpje gaf z’n broers de hand en daar vlogen ze bij iederen stap als een koppel ganzen door de lucht, over steden en rivie ren Wat ging dat gauwDe reus, die wakker werd zag hen nog net verdwijnen en zonder zijn zevenmijlslaarzen koh hij hen niet meer inhalen Maar klein Duimpje vond den weg naar huis, Zil verkochten de gouden kronen en waren opeens rijk En hun ouders waren blij dat ze weer thuis waren en er was nu genoeg te eten En ze leefden nog lang en gelukkig. cokes); De geldigheidsduur van de „bonnen 2de periode" (o.a. voor Inkwartiering, kamer* bewoners enz.) is verlengd t/m 31 December. Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Voor Dec. t/m 31 Jan. ’41 zijn geldig: Van bonkaart distributie I BON I Vaste Brandstoffen I 1 c t™ 94 I HAARDEN, KACHELS Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2) h.l kolenslik; v 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas- Op voederkaart voor honden. voor groep I en II III IV V VI Op voederkaart voor katten ..1 THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem. aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of micelli 23 Dec. t/m 29 Dec. 4- 7 dagen extra t/m S Januari, echter niet in restaurants e. d. 16 Dec. t/m 22 Dec 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau. rants e. d. Ongeveer 100 menschen krijgen een nieuwe woning Nadat kort geleden reeds vijf gezinnen uit Rotterdam, dfe door de omstandighe den in Mei getroffen waren, naar Arnhem waren verhuisd, teneinde zich daar te vestigen, zijn gistermorgen met den trein van 11.24 uit Rotterdam 31 getroffen ge zinnen, bestaande uit ongeveer 100 men schen, onder begeleiding van personeel van het Centraal Evacuatiebureau te Rot terdam. naar Arnhem gereisd, teneinde zich bij de reeds eerder gekomenen te voegen. In Arnhem-Zuid krijgen zij door de goede zorgen van de gemeente Arnhem, die deze huisjes aan het Centraal Eva cuatiebureau te Rotterdam verhuurt, een eigen woning, die zij compleet ingericht aantreffen. Dit laatste geschiedt door in termediair van Maatschappelijk Hulpbe toon te Arnhem. In het algemeen zijn het werkloozen. die dus niet aan een werk kring zijn gebonden en dus met hun ge zin kunnen gaan wonen, waar het uit komt. Voor deze menschen zijn aan deze reis geen kosten verbonden, terwijl het Evacuatiebureau eveneens zorgt voor het overbrengen van hun eigendommen. De leider van het bureau, de heer H. van Dijk, had de leiding van het trans port. Gistermiddag omstreeks kwart voor één kwam het gezelschap te Arnhem aan. Men werd hier verwelkomd door den heer J. van der Laaken. vertegenwoordiger van Maatschappelijk Hulpbetoon, hierin bijgestaan door den socialen dienst van de vrouwelijke vrijwilligers. De heer H van Dijk. Evacuatie-com- missaris. die de reis had meegemaakt, was vergezeld van de heeren T Olden- hof C. Pronk en G. A. Goossens van het bureau afvoer van burgerbevolking. Van dezen vernamen wij. dat de reis goed was verloopen. 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram Schiedam t 100, S. Trapman Utrecht f 250 N.V. Transandine Handel mij Amsterdam 100. A Muller en zoon Rotterdam f 100 N V Alg exp. en imp mij v.h P C André de la Porte en Co.. Haarlem 200 Maro Fabr. fa Maasbommel, v Hove en Co., Rotterdam f 10<T, van Holkema en Warendorf N V., Amsterdam f 100. N V Instr, fabr en handel v.h. P J Kipp en Z Delft 100, N.N Rotterdam ƒ500, Coöp Levensverz. mij ..Concordia” u.a Ouden oord (U.) 250 NV wed E. Kan en Co.’s manuf. han del, den Haag 100. N.V Chemie Handel Odol-Company Amsterdam 100. A. Ver heggen dir v.h secr der sur missie Rotterdam 100, Nederl ver v.. hand, in chem., Rotterdam 100. N V „Gilda” Ca ramel en Toffeefabriek Gillet en Davids. Rotterdam 100, Lakenhandel H F. Don ders, Arnhem 100. Ned. verg. v. werk gevers in het schoonmaak- en glazenwas- schersbedrijf, Amsterdam ƒ200 N.V Amst. Mij voor ongevallenverz., Amster dam 100, N V Tielsche metaalwarenfabr Metawa, Tiel 100, Gebr. Kramer Ru-Ber- Oid fabr N V., Rotterdam ƒ500, N.V M. Cohn’s wijn en sprit, handel, Schiedam ƒ100, Bond van Nederl. moutfabrieken. Roermond 100, N.V. Ned Textielfabr Croon, Lemiers-Vaals 100, N.V Ned. Lu- cifers-handelmaatschappij v.h. J. W At- tema en Co., Amsterdam 150 mr P G. v. T„ Amsterdam, ƒ500, N.V. Vaderl. Hy potheekbank, Den Haag 100, N.V Bed- veerenfabr. van Aajsen en Zoon, Boxmeer 100, N.V. Ned Ijzergieterij Vulcanus”, Vaassen 100, Leko-radio N.V., Utrecht ƒ114.02, Lips’ brandk. en slotenfabr. N.V Dordrecht 100. H. Amsterdam ƒ100, H. J. Grimberg Culemborg 100. N.V. fabr v mach Breeuwwerk vh. Joh Smit Schiedam 100 N.V, Heerfur Amsterdam 100. N.V Mij t. expl. vh. adm. kant Haighton en Co den Haag ƒ100. N.V Cineac den Haag ƒ250 N.V Likeurstokerij en Wijnkooperij „de Wildeman vh. Levert en Co Amsterdam ƒ200, N V Ver Glashandel Dijkstra Am sterdam ƒ250. N V Fabr v. Choc, en sui kerwerken J. C Kiene en'Co Amsterdam 100, Tobis Amsterdam 300, Distill en Likeurstokerij P Hoppe N.V Amsterdam ƒ100, W. J. M B Enschede ƒ100, M Cos „Old Dutch” den Haag ƒ100, H I Claus man, grooth. in choc en suikerw den Haag ƒ100, Fr Rijsdijk’s ind ondern N V Hendrik i. Ambacht ƒ100, Rest „In den vergulden turk” fa. W. Couwenmerg. Lei den 100, N.V Bel. Mij „Prudentia” G Rog, Scheveningen 100. Enkes NV., Voorburg ƒ250; J en L. v A., Maastricht, ƒ250; F C. A. van V Nijmegen, 125: N V Veenkoloniale Bank Sappemeer, 100; J D„ Breda, 500; N V de Ned Fondsen Mij., Den Haag, 100: de Haagsche Commissiebank N V., Den Haag, 100; Gebr van der Veen, Rot terdam, 100; Het Onderling Crediet N V., Rotterdam, 100; T van Duyven- dijks Scheepswerf N V Lekkerkerk. f 800. N V Hertel en Co’s Stoomfabr van as best en andere machineverpakktngen Amsterdam, ƒ300; N.V Ned Cocosfabriek Apeldoorn, ƒ250; N.V Profilti Den Haag ƒ100; NV Ned Nikkel Mij Am sterdam, 100; dir der Alg Brandwaar borg Mij van 1818 N V., Rotterdam 100. N.V Filmfabriek Polygoon. Haarlem 100; J W Oldenhof’s Handel Mij N V.. Apeldoorn, 100; N V Hirdes en Zn’s Stoompass fabr Den Bosch, f 100; Ijzer gieterij en Haardenfabr „St Jozef’ Ber gen op Zoom, ƒ100; NV Pletterij voorh Enthoven en Cie.. Delft, 100; Holl Caso- lithwerken N.V., Leeuwarden ƒ100. N V N R v.h. H Burgers Deventer, 100; d. Berg en Kop Leeuwarden, f 126 90 Aan giften beneden de 100 kwam een bedrag binnen van ƒ7 165.65 RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder - sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v liner, Saksische- en leverworst, en verder genworst en nierbrood voor bloedworst 23 Dec. t/m 29 Dec. 4- 7 dagen extra t/m 5 Januari, echter niet in restaurants e. d. Weging van lompen en oud papier bij vervoer per spoor Op grond van de onlangs in werking getreden beschikkingen inzake de organi satie van den handel in lompen en oud papier, moet bij vervoer per spoor van partijen lompen en oud papier van min stens 500 k.g. de weging door beambten van de spoorwegen geschieden. Door de Nederlandsche spoorwegen is er op gewe zen, dat de handhaving van dit voorschrift in de huidige omstandigheden, nu het goe derenvervoer met groote moeilijkheden te kampen heeft, in het bijzonder voor wa gonladingen op ernstige bezwaren stuit. In verband hiermede heeft de directeur van het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen, naar in de Staatscourant van 23 dezer wordt bekend gemaakt, tot wederopzegging toe, ontheffing verleend van het bovengenoemde voorschrift, met dien verstande, dat de weging thans dient te geschieden ten overstaan van kooper en verkooper of hun gemachtigde(n), dus op dezelfde wijze als reeds in de bedoelde beschikkingen voor het vervoer van lom pen en oud papier anders dan per spoor, was bepaald. welke zoo omstreeks het einde van het I jaar ons maar een bepaald aantal uren licht geven om te werken. Dit alles zal niet wegnemen, dat ik verwacht, dat boven alles met evenveel energie en met dezelfde vreugde de arbeid zal worden aangevat, die ons allen zoo na aan - het hart ligt. Daarnaast wil ik thans een enkel woord zeggen over de algeheele gedachten, die ons bij dit werk leiden, en wel in het bijzonder, omdat ik heb kunnen vast stellen, dat nog niet overal het juiste be grip voor dit werk bestaat. Wij hebben zoo in den ‘loop der maanden het een en ander gehoord over de Winterhulp Ne derland. Ik heb vóór eenige weken ge zegd, dat dat, wat onvriendelijk gezegd wordt en wat onvriendelijk bedoeld wordt, naast mij zal worden neergelegd. Als drager van een ideaal sta ik ver boven dergelijke dingen. Het komt er op aan, dat ik met u, collectanten, met u. medewerkers en heeren burgemeesters, werk voor een prachtige zaak, die ieders bewondering moet hebben. Daarom wil ik zeggen tot hen, die het nog niet weten, dat dit groote sociale werk een prachtige toetssteen is voor onze sociale instelling als volk in zijn geheel. Wij hebben in de afgeloopen jaren en in de tientallen jaren, welke achter ons liggen, groot werk gezien op charitatief gebied Wij zijn daarover verheugd en wij erkennen dit ten volle. Wij willen echter dezen arbeid grooter en sterker zien, om dat het zal zijn: een sociaal werk voor het volk door het volk, omvattende een ieder, die in nood verkeert, zij het dan in Groningen of in Zeeland of in Noord- Holland of in Limburg Dit moet onze kracht zijn, dat wij we ten, dat een ieder daarin zijn taak kan vinden. Vóór alles stel ik daarom vast: wanneer er menschen zijn die mee nen, nu afzijdig te moeten staan of zon der op een post te zitten, welke tevens verantwoordelijkheid met zich meebrengt, een afwerend gebaar te mo,eten maken, zou ik willen zeggen: Weest vóór alles objectief en oordeelt eerlijk en naar een eerlijk en overtuigd geweten. Dan zult gij zien, dat dit werk ook u een plaats inruimt. Deze plaats zal in elke plaats en op elk gebied mogelijk zijn. Wij zien daar voor ons het werk in het bedrijf als zoodanig. Wij zien daar provinciale kantoren; wij zien daar de plaatselijke kantoren, wij zien het hoofdbureau. Daarnaast zijn dui zenden posten noodig, om niet alleen de gelden te verzamelen, maar ook om de gelden uit te geven. Wij kunnen deze zaak natuurlijk in den aanvang overlaten aan vele ervaren menschen, die bereid zijn, ons bij den eersten stoot te helpen. Maar is het niet veel mooier en veel grootscher, wanneer wij in iedere ge meente in de toekomst een kern opbou wen en die kern zal dan zijn een groep van menschen, die de waarachtige bedoe ling hebben om de zorgen en den nood te lenigen, die in de gemeente bestaat. Dat moet de grondgedachte zijn. En derhalve zou ik iedere organisatie, welke dan ook, willen zeggen: Wanneer gij toch afzijdig staat van dit groote werk, overweegt dan, welke mogelijkheden in dit werk liggen en treedt toe tot de werkgemeen schap, in de gemeenten, om het voor de meesten mogelijk te maken, van uw nuttige ervaringen en kennis gebruik te maken ten behoeve van het werk, dat wij gezamenlijk hebben aangevat. De Winter hulp Nederland is een sterk orgaan. Zij zal slagen en daarvoor heb ik reeds vol doende aan u duidelijk gemaakt, dat alle inzet aanwezig is. Wij hebben natuurlijk duizend en één moeilijkheden te over winnen. Dit zal ons niet Verhinderen, steeds weer voort te gaan. Wanneer dan nu spoedig de tweede collecte zal worden gehouden, en wij daarbij opnieuw moeten vragen aan de samenleving: Wilt gij offeren ten behoeve van een ieder, die in nood is, wilt gij daarbij uw offer brengen in zoo ruim mogelijke mate, opdat gij werkelijk het brood breke in twee gelijke stukken, op dat gij werkelijk zult offeren in den waarachtigen zin des jvoords, dan hoop ik, dat gij daarbij tevens wilt denken aan de mogelijkheid, om uw werk mede ge stalte te helpen geven en om tenslotte te bereiken, dat er een eendrachtige wil ontstaat in dit geheele volk van 84 mil- lioen zielen, dAt thans noodig en boven alles een gezamenlijken arbeid behoeft. Wanneer dat u voor de oogen staat, dan moge ik aan den niet-geve’r, hun. die de vorige maal voorbij zijn gegaan, zonder te geven, nu nogmaals op het nart druk ken: Ziet uw collectanten daar staan. Weet, dat zij op hun arm dragen een rood-wit-blauwen band, waarop Winter hulp Nederland staat, dat zij die rood- wit-blauwe kleuren hoog houden, dat zij gezamenlijk strijden voor een sterk Ne- derlandsch ideaal, dat niemand ons uit de hand zal kunnen nemen, omdat het goed en eerlijk is. En trekt daarom gezamenlijk op, om in de eerste plaats te verzorgen hen, die in nood zijn en in de tweede plaats om een volk te dienen dat gij allen liefhebt en waarbij uw hulp ook niet kan worden ge mist Moge het zoo zijn bij de tweede en Er was eens een arme houthakker, die een vrouw en veel kinderen had. De oudste der kinderen was bijna zoo groot als hij zelf, maar de anderen werden steeds kleiner en de jongste was nog niet grooter dan de duim van een volwassen man. Daarom noemde iedereen hem klein Duimpje. De houthakker had het vreeselijk arm en hij kon het niet langer aanzien om de kinderen te zien verhongeren, daar om besloot hij op een zekeren avond, dat hij hen den volgenden dag naar het bosch zou brengen en hen daar alleen laten. Maar klein Duimpje, die hoorde wat zijn vader en moeder vertelde, strooide den volgenden dag stukjes brood, in de hoop, dat zij zoo den weg uit het bosch zouden kunnen terugvinden Maar de vogels uit het bosch pikten de stukjes brood weg en toen klein Duimpje zijn broers terug wou voeren langs den weg, die door de stukjes brood werd aangegeven, vonden zij niets meer en zij verdwaalden steeds dieper Klein Duimpje klom in een hoogen boom en zag in de verte een lichtje branden. Zijn broers en hij trokken er op af en kwamen aan een groot huis, met een zware poort. Het leek wel een kasteel. Zij klopten er aan en vroegen onderdak. De vrouw die in het huis woonde, was heele- maal van streek, toen zij klein Duimpje en zijn broers zag. Zij vertelde dat haar man een reus was, die niets liever deed dan Kleine kinderen opeten. Zij verstopte de kinderen snel onder de kast, want in de verte hoorden zij de reus al aankomen. De reus had zeven-mijls laarzen aan, als hij daarmee liep, legde hij bij iederen stap, zeven mijlen af. Even later kwam de reus binnen Hij riep onmiddellijk ,.Ik ruik menschenvleesch” en begon het heele huis te doorsnuffelen Tenslotte vond hij de broers en klein Duimpje onder de kast „Ik wil ze opeten’’ riep hij ..Ga gauw een ketel water op het vuur zetten Maar de vrouw bad en smeekte net zoolang tot hij beloofde met zijn maaltijd tot den vol- hun huisraad nog maar weinig meer over hadden. Wat gespaard bleef, vond reeds in de nieuwe woning een plaatsje Het overige noodige werd te Arnhem ge kocht, waarbij Maatschappelijk Hulpbe toon steun verleeende. De gelden hier voor worden van de schadevergoeding afgehe uden. Volk van Nederland, De eerste collecte van de Winterhulp Nederland is op den 29sten en 30sten November met succes gehouden. Ik wil daarom in de allereerste plaats een woord van hartelijken dank spreken tot hen, die dit werk hebben doen slagen. De burgemeesters, hun medewerkers, de collectanten, de gevers Dat is de groep, die ons dit werk heeft mogelijk gemaakt. De burgemeesters en hun medewerkers hebben groot werk verricht. Het was niet eenvoudig, om na zoo korten tijd van voorbereiding een groot werk op te zet ten. maar het is geslaagd en wij kunnen daarover verheugd zijn. Een van de moei- lijkste posten is ongetwijfeld die der col lectanten. De collectanten hadden welis waar mooi weer, de twee dagen, dat zij collecteerden, waren zeer goed, maar zij hadden een zwaren post, omdat zij geheel vooraan stonden, temidden van het volk, en het volk, dat hen op velerlei gebied nog niet begreep. Ik wil daarom speciaal ook den collec tanten mijn grooten dank uitspreken, en wel, omdat ik begrepen heb, dat door hun werk en door hun ijverigen en vreugdevoller, inzet het mogelijk is ge weest, dit werk te doen slagen. U heeft daarbij dikwijls wellicht minder prettige ervaringen opgedaan. Zooals u weet, heb ik zelf eenige malen gecollecteerd. Ik was in tien Haag; ik was in Amsterdam en ik heb vastgesteld, dat niet iedereen begreep, waarvoor gij daar stondt. Laat u echter door een dergelijke houding niet ontmoedigen Vóór alles moet gij be denken, dat gij de voorpost zijt geweest van een groot werk, dat wij zijn aange vangen Het groote werk zal slagen, daarvoor zijn wij allen garant. En u kunt weten en er verzekerd van zijn, dat, wan neer gij bij de aanstaande collecte weer uw plicht doet, ieder, die met dit werk verbonden is, achter u staat en u steunt ook al is dat dikwijls op een afstand, en zal dit niet altijd worden gemerkt. Zij, die daar staan op eenzame posten in Nederland, die daar staan temidden van het drukke gewoel der groote steden, gij kunt weten, dat ik veel beter met mijn gedachten bij u ben en absoluut overtuigd ben, dat dit werk, dat gij doet, een goed en een groot werk is ten be hoeve van het volk, dat wij liefhebben Degenen, die gegeven hebben, en er zijn vele vele giften binnengekomen, getuige een bedrag van circa anderhalf millioen, dat ons is toegezonden, de gevers, ik dank hen hartelijk. Zij hebben getoond, den tijd te verstaan en ik kan hun zeg gen: Wij zullen met het geld, dat u ons hebt toevertrouwd, het beste doen en het beste verrichten, dat gij er van verwacht. Wij zullen zorgen, dat zij. die onze hulp behoeven, geholpen worden. U weet dat: er is reeds achthonderdduizend gulden aan waardebons uitgezonden. Ik ver trouw, dat zij spoedig zullen zijn uitge deeld en vreugde zullen brengen in ge zinnen, die thans uitzien naar deze hulp en gij kunt weten, dat ook andere bedra gen, en alles wat ons zal worden toege zonden, met de grootste snelheid wordt verwerkt, ten einde, nogmaals gezegd, de vreugde te brengen in die gezinnen, waar zulks noodig is. En thans staan wij voor den 27sten en 28sten December Een tweede collecte is aangekondigd. Het is werdom een huis- en straatcollecte. Deze collecte zal wor den gehouden in volkomen denzelfden vorm als de eerste op den 29sten en 30sten November Ik hoop, dat gij allen daar uw beste krachten aan zult wijden Ik ben over tuigd. dat wederom onder de leiding en de voortdurende energieke leiding van de burgemeesters een goede arbeid zal wor den verricht en dat deze arbeid zal sla gen ten behoeve van ons volk. De collectanten: zij hebben opnieuw een zwaren post te betrekken. Wij hebben daarbij nog de weersomstandigheden, die wellicht ons nog kunnen tegenwerken. Wij hebben daarbij de kortere dagen, ■v mi l A K k ipit, lachias, rheumatlak, hoofd- on kloaptjn worden aidoenda baatraden door g L Ikl 1 I Jkl t BlI Togaltabletten. Togal «chaadt noch Uw hart, noch Uw maag an kan du« wordan g I I VW r I I r hw] ingenomen door hen die andere middelen alecht eerdragen. Togal helpt waar wW V I Bv aal andere middelen geen baat brengen. Bi| Apothekera en Drogiaten d f 0.*0 plea O.B. kun je dé klas niet zoo lang al leen laten. Daarom Is Nefa een uitkomst, vooral ook. omdat gebruikt verband discreet vemleHfd wordt |£CjO vsrveanllgj van zulvars. tacktt ctlatofwailvn Vervolg van de vierde opgave van gif ten voor de Winterhulp Nederland, ont vangen van 4 t.m. 14 Dec. N.V. biscuitfabr. „Patria”, Amster dam, /10Ó; N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch en Zn., Utrecht, ƒ100; van Wagen- berg-Festen N.V Vlijmen, ƒ250;' N.V. rubberfabr. Ceylon”, Maastricht, ƒ500; L. Smit en Zn.’s scheeps- en werktuigb. N.V., Kinderdijk, 200; Autom. bedr. gebr. H. en F. Kimman N.V., Haarlem, /100’; N.V. Industrie v.h. van Lohuizen en Co., Vaassen, 100; Fa. H. Nijman en Co., Rotterdam, f 100; N.V. Hotel- expl.mij. „Terminus”, Den Haag, ƒ250; N.V. fabr en mag. v. optische art. „Optico”, Utrecht, 100; G. G. v. d. L., Hillegersberg, 200; de Jong’s mach fabr. N.V., Leiden, 100; L. van Leer en Co. N.V., Amsterdam, ƒ100; N.V. Dordtsche Glashandel, Dordrecht, ƒ100; N V finan- cieringsmij. „Erres”, Rotterdam, f 100; Henri Jullien N.V., Amsterdam, 100; Christiani en Nielsen’s gewapend beton- mij., Den Haag, 865; Orion Wolhandel mij. N.V., Amsterdam, ƒ100; N.V. Stoomschoenenfabr. A. H. van Schijndel, Waalwijk, ƒ100; Dikker en Thys, N.V., An>xter<iani, ƒ100; verg. Klatt. C. mij., Amsterdam, ƒ600; verg. Lawoe ondern., Amsterdam, 300; Handelstrust West N.V., Amsterdam, 100; N.V. Amst. Chlninefabr., Amsterdam, ƒ500. N.V. Distilleerderij ,.de Ooievaar” v.h. W. F. G. L. Spaan, den Haag ƒ100, N.V. Commissie en effectenkantoor v.h Wes- terouen van Meeteren en Co., Amster dam ƒ100, N.V. t. Expl. van J A. Luyck's fabr. en inlegger. Amsterdam ƒ250, H. 1 Jos. van Susante en Co. N.V. te Boxtel 100, Huyben’s bierbrouwerij ,,de Kroon” N.V. Horn 100. Polak’s Frutal Works N.V., Amersfoort 500. N.V Arn- hemsche Hypotheekbank van Nederl., Arnhem ƒ100, N.V. Text fabr A. B. Hertzberger, Boxtel 100 Nutsspaar- bank Meppel, Meppel 100, de Surinaam- sche Bank N.V., Amsterdam ƒ250.’ N.V. K. C. (H. L.) Amsterdam, Amsterdam 500, N.V. Drukinkt- en verffabr. Arnhe- mia, Arnhem 300, Bankierskantoor Al bert Graef N.V., Amsterdam 250, N.V Fr. Rademaker’s Cacao en chocol. fabr., Rotterdam ƒ250, Langemeyer en Sto cker N.V., Amsterdam ƒ200, N.V. Indi sche Rubber-Compagnie, Amsterdam 100, N.V Expl. bedr v.h. H. Braakman en Co„ Rotterdam 100, fa Jehs. Vrij- moed en Zoon, Schiedam 100. N N., Wassenaar ƒ100, H. van Gimborn N.V., Zevenaar 100, J. van G. Hille gersberg 100, N.V. Gip’s houthandel, den Haag 500, N.V M F D., Rotterdam, ƒ250, N. B., Gouda ƒ200. dr. J. P van V., den Haag 100, mevr wed. J J. T„ den Haag 100, N.V Rotterdamsche Vaten, handel, Den Haag 100, Stork en de Haard N.V., Rotterdam 100, J P. N., Rotterdam 100, F B. J. G Wassenaar 100, D. van G., Hilversum 100, jhr. mr B C. D. J. Voorst 100, N. Limb Kolengroothandel „Groningen”, Groningen 100, Ufa Mij. v. film en bioscoopbedr N.V., Amsterdam, 300. W Bernet en Co. N.V., Amsterdam ƒ250, N.V. H J. van Woensel’s schoenmag. „De Kaplaars”, Rot. ter dam 150 Gemeenschapsfonds Olst te Olst 300; mr. J. P. Gr. van L. S. te Wezep (G.) 200; N.V. Bankierskantoor Burlage en Co. te den Haag 100: N V Industrieele Mij. te Zutphen 100; Twentsche dag blad Tubantia te Enschede 750; Th P. te Amsterdam 100; Wed. A. Z te den Haag 100; N.N te Amsterdam 300; N.V. Handelmij. P J. Rokker te Rotter dam 500; jhr mr. H C. v. d. W te den Haag 500; Th A v. d. B. te den Haag 100; Fijnhouthandel Gebr Manssen te Rotterdam 100; N.V. Cultuur Mij. Beran te den Haag 250; C. Lind en Zn. te Am sterdam 100; M. A. Cornelissen te Bus- sum 100; A. H. te Amsterdam 100; L. G. de M. Arnhem 500; J. Brunsting Rotterdam 100; S. v d. V te Delft 300 N.V. Chem.handel v h. A Bisschop Pzn te Dordrecht 100, Ned. Dok Mij N V te Amsterdam 630; N.V Leidsch Dagblad te Leiden ƒ400; Johan Bucker en Co textiel groothandel te Amsterdam 100, H B D. te Amsterdam ƒ250, A J W te Amsterdam ƒ200 W. C. B. te Amsterdam 1 100, mevr. drs. jhr. H. L. v. d W.-P. te den Haag 100, mr. P L. te Amsterdam ƒ300, fa C. Blatt te Amsterdam ƒ100 D B te Amsterdam ƒ250. N.V. Ned Coca- Cola Mij. te Amsterdam 100, N.V. Fabr van Verb.st. v.h. Utermöhlen en Co te Amsterdam 150, ir. M G V. te den Haag ƒ250, jhr. mr. dr. E. A. van B. te den Haag ƒ250, N.V van Meurs Golfcar- tonfabriek te Bussum ƒ250. M Boers en Zoon te Amsterdam ƒ100 Ned. Ver. „De Rijwiel en Autom Ind Lonnëman,” Amsterdam, 100: N.V. Hol- landsche Fruit Mij. Rotterdam, 150; N.V. Electrotechn. Domm. en Exp Handel v/h Fritz Herbst, Amsterdam, 160; N.V Iffa Minimax, Bussum,, ƒ100; N.V Int. Belegging en Adm Mij., „Zandbergen” Amsterdam, 500; firma P. v d Lely, den Haag; ƒ100; J. A L. jr., Amsterdam. 100; Bouwbureau Splintern en v. Blar- kom, Utrecht, f 100; mevr. A J. G.D J. S., Amsterdam, 500; caf -rest. „Het Gouden Hooft”, den Haag, 100; E.A.H G K., den Haag, 100; D S. C., Amster dam, 100; jhr. S v. H., Amsterdam, 100; Ned. Slagershond, Utrecht, 100; N.V de Faam, Breda, 100; N.V Deven ter Alg. Ind. Mij en Rubberw.fabr.. Deventer 100; Vinke en Co., Amsterdam, 250; N.V. Handel-ind en Landb.mij v Ned., den Haag 100 Firma H Buter. Stoomessencefabr. „Old Holland”. Amsterdam, 100; N V Haarl Melkinrichting „De Sierkan”, Haarlem, f 100; Emmanuel Smeets Druk kerijen N V, Weert, 500; G. L. F. Ph„ den Haag, 500; Banque de Paris en des Pays Bas, Amsterdam 500; Amsterdam- sche Goederenbank. N.V Amsterdam, ƒ500; N.V Asbest- en Kurkwerk. H Geerdink. Apeldoorn, 100; N.V Bran derij en Gisttabr Hollandia II. Schiedam. 100; N V Mach en App.fabr „Meaf” Utrecht, ƒ500; fa Koole en Vis. Gouda. ƒ200; Aluminium Wals- en Persbedr N.V. Utrecht, ƒ100: Comm. Venn. G Vermeer Johzn., Deventer, 100; Lemet Metaal Ind N.V, Hilversum, ƒ100; N.V Intern Cacaofabriek Amsterdam, 250: N V Centrale Potaschraffinaderij Bergen op Zoom 100; Adm Kant Wertheim en Gomperts. Westendorp en Co en F W Oewel N V Amsterdam, 100: N.V Sim plex Machine en Rijwielfabr Amsterdam ƒ150 N V Lemata. Den Haag 100 Likeurstokerij Wijnhand sterdam ƒ200 Reiersche Bavaria” Lieshout 250 N V compagnie La Plata Amsterdam 100 NV Handel en Financ mij Ahafma” Amster dam 100. van Vollenhoven’s bierbrouwe rij N V Amsterdam 100 NV Levens verz mij .Arnhem" Arnhem t 100 N V Zuid-Ned Spiritusfabriek Bergen op Zoom ƒ100 N.V, Branderij-dist A. Daalmeyer

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6