HAAGSCHE COURANT BERICHT Zwaar geschut Italiaansch oorlogsschip op egn Vrijdag 27 December 1940. STADSNIEUWS BINNENLAND Insulinde Kalender een Wat moet men doen wan neer men bezitter is van radioontvangtoestel? Huurprysbesluit 1940 van Achtervolging door de duisternis een VIERDE BLAD en voor Radio-handelaars distribuanten Nieuwe voorschriften tegen prijsopdrijving BEKEND MUNTMETERDIEF. GEVAT VERBOUWING ZEEVAARTSCHOOL VISSCHERSHAVENWEG Hoogst toelaatbare huurprijs perceel is die, welke op 9 Mei gold De tweede oplaag van de Insulinde Kalender zal worden verkocht ingaande Maandag 30 December, des morgens 10 uur, uitsluitend aan ons hoofdkan toor Wagenstraat 35-37. Men gelieve gebruik te maken van den BON, welke zal worden afgedrukt in ons nummer van Zaterdag 28 December. Prijs 0.25 per exemplaar. Vrijstelling van invoerrechten Duitsche goederen Omzetbelasting Door dit zware geschut werd ten Zuiden van Sardinië groote schade toegebracht aan een Engelsch oorlogsschip (Holland)' Controle- en strafbepalingen Het wezen van de nieuwe IJkwet aan No. 17760 en ook ;st toe- bijdrage is vóldaan. per jaar Er komen vier nieuwe lokalen bij I weer wanneer Maatregelen Contrftle op de luistervergun* cies. kracht indien zij voorzien is van het be wijs, dat door den houder aan de ver plichting tot het betalen van de luister- baar. Daartoe de on- ZOO MIN MOGELIJK NhEUWJAARSWENSCHEN PER INTER* LOCAAL TELEFOONGESPREK Het Hoofd van het Telefoondistrict ’s-Gravenhage verzoekt het publiek drin gend. het overbrengen van Nieuwjaars- wenschen per interlocaal telefoongesprek zooveel mogelijk achterwege te laten, ten einde te voorkomen, dat er zeer groote vertraging in het tot stand komen van telefoongesprekken over dringende aan gelegenheden ontstaat. Dit verzoek betreft niet het voeren van locale en interlocale Nieuwjaarsgesprek- ken voor zoover deze geheel door het pu bliek automatisch worden tot stand ge bracht. Het doorgeven van uitzendingen. Het doorgeven van de door middel van de ontvanginrichting ontvangen uitzendin gen van den radio-omroep naar andere perceelen, vervoermiddelen of woningen dan die, waarin de inrichting is opgesteld, wordt beschouwd als radio-distributie en is zonder een bijzondere machtiging van den directeur-generaal der P. T. T verbo den, Ziekenhuizen en hotels zijn hiervan uitgesloten als vormende één perceel. Voor inwonend personeel mogen echter geen af takkingen worden gemaakt, evenmin als in particuliere huizen, bijvoorbeeld „van een hoog” naar „twee hoog” bij étagewonin- gen. a. de leveringen van grondstoffen een fabrikant, b. de leveringen van handelswaren aan groothandelaar of een klejnhande- Wat te doen bij verhuizing? De houder van een ontvanginrichting is verplicht uiterlijk 7 dagen na verhuizing aan het hoofdbestuur der P.T.T. te ’s-Gra venhage schriftelijk mededeeling te doen van iedere verandesing van adres. Daar toe bestemde formulieren (model B) zijn kosteloos bij de postinrichtingen verkrijg- tenzij de houder van de luistervergunning bij de postinrichting kenbaar heeft ge maakt. dat hij zijn ontvanginrichting af schaft en derhalve geen nieuwe luister vergunning wenscht te ontvangen. Het gebouw van de Zeevaartschool aan den Visschershavenweg wordt uitgebreid.. De kap, die aan de achterzijde schuin af loopt. wordt opgetrokken, totdat hij ho rizontaal loopt. In het geheelkomen er vier nieuwe lokalen bij. Twee op den beganen grond en twee daarboven. Bo vendien worden er nog bijgebouwd een lokaliteit voor den concierge, een berg plaats voor instrumenten en een portaal met achteruitgang. □uplicaat-luistervergunning.' Bij het verloren gaan van een luister vergunning kan men een duplicaat aan vragen bij den directeur-generaal der P. T.T., waarvoor de kosten /0.50 zijn. De radio-handel. Zij, die van den verkoop, de verhuur of het herstel van ontvanginrichtingen e«i beroep maken, mogen zonder in het be zit te zijn van een luistervergunning vxan de in hun verkoopruimte of werk plaats aanwezige ontvanginrichtingen geen gebruik maken. Zij mogen echter op grond van één luistervergunning meer dan één ontvanginrichting gelijktijdig in hun ver koopruimte of werkplaats gebruiken, waar bij voor elk perceel echter slechts één vergunning geldt. De radio-handelaars en -verhuurders zijn, evenals de radio-distribuanten, ver plicht hunnerzijds bij het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage aangifte te doen van naam en adres van dengene, aan wien zij een ontvanginrichting verkoopen of voor langer dan 14 dagen verhuren, dan wel bij wien zij een aansluiting op de radio-distributie aanbrengen. Deze aangifte, welke dient te geschie den binnen 24 uur, moet plaats vinden op een formulier, dat kosteloos bij de postinrichtingen verkrijgbaar is. Dezelfde verplichting rust op allen, die hun ontvanginrichting aan derden ver koopen, voor langer dan 14 dagen ver huren, dan wel op eenige andere wijze overdragen. de leveringen van door den secre- taris-generaal van het dep. van Financiën aan te wijzen goederen. 2. Een half ten honderd voor de leverin gen door groothandelaren als zoodanig. Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot één en voormeld per centage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, versche. gezou ten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goederen worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. De omzetbelasting is verschuldigd door den ondernemer, die de leverng of den dienst heeft verricht. Het openhouden van vaarwaters De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft een verorde ning vastgesteld betreffende de organi satie der ijsbestrijding in vaarwaters. KINDERKERSTVOORSTELLING IN ASTA Kerstliederen, Kerstsfeer, orgelspel en... de Kerstman. Het moest wel ge zellig worden in „Asta. Een groot aan tal bezoekers vulde de groote Asta-zaal en men was in spanning. Uit het voor programma-noemen wij in het bijzon der „Kinderillusies’ een waardig Ufa- product. Het sprookje door den Kerst man verteld, de versjes door de kleinen voor den braven, ouden man gezongen, alles werkte mede om in de juiste stem ming te komen. De Hoofdfilm „Bedel- knaap-Prins” had een boeienden inhoud mede doordat in goed gekozen woorden deze film in het Hollandsch geëxpli ceerd werd. Met stralende gezichtjes verlieten de kleinen het „Asta”, nadat zij van den Kerstman een versnapering hadden ontvangen. BIJ HET SCHAATSENRIJDEN GEVALLEN Bij het schaatsenrijdeen op een sloot in het Zuiderpark kwam Dinsdagmiddag de 22-jarige P. J. B. uit de Dolderschestraat zoodanig te vallen, dat hij een hersen schudding bekwam. Hij werd door den Geneeskundigen Dienst qvergebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, alwaar hij is opgenomen. Dinsdagavond omstreeks 6 uur kwam de huisbaas in een woning in de van der Neerstraat de huur ophalen. De huisdeur van het bovenhuis sprong open en in de donkerte liep hij de trap op, echter zonder de buitendeur te sluiten. Bijna boven hoorde hij onder zich in de duis tere ruimte een kort metaalachtig geluid. Onraad vermoedend stoof hij de trap af en zag een manspersoon wegvluchtend. Het kastje van den muntmeter stond open, het muntmeterbakje was verdwe nen. Zonder tijd te verliezen zette hij een achtervolging in en wees den dief in da van Miereveltstraat aan een surveillée- rend agent, die kans zag den voortvluch tige te grijpen. Het bleek te zijn de 44- jarige los-werkman P. de B., die terstond het gestolen bakjemet munten ter waarde van ƒ2 teruggaf. Hij is een oude bekende van de politie, die zich in het verleden reeds herhaalde lijk schuldig heeft gemaakt aan muntme- terdiefstal, inbraken en verduistering en daardoor reeds verschillende jaren in de gevangenis heeft doorgebracht. Hij opende de muntmeters met een zelf vervaardigd sleuteltje, dat echter de eigenschap had, dat hij het na de opera tie niet meer uit het bakje kon nemen, zoodat, wilde hij het sleuteltje behouden, hij het heele bakje mee moest nemen. De man is in bewaring gesteld en zal morgen naar het Huis van Bewaring wor den overgebracht. De radio-zegels De reeds genoemde radio-zegels, waar van het model wordt vastgesteld door den directeur-generaal der P.T.T.. zijn ver krijgbaar bij de postinrichtingen, dat wil dus zeggen, bij alle postkantoren, bijkan toren en postagentschappen De bevoegdheid, welke de luis tervergunning geeft De luistervergunning geeft den houder van de ontvanginrichting de bevoegdheid om de uitzendingen van den radio-omroep te ontvangen, in de eerste plaats van den Nederlandschen omroep, maar ook. voor zoover dit is toegestaan van buitenland- sche zenders. De houder van één luistervergunning mag in het bij hem in gebruik zijnde perceel, vervoermiddel of in zijn woning te eigen gebruike of ten gebruike van het gezin, („gezin” wordt hier ruim ge nomen; ook de dienstbode behoort er on der!), waarvan hij het hoofd is, meer dan één ontvanginrichting aanwezig heb ben. Deze ontvanginrichtingen mogen echter op grond van één luistervergunning niet gelijktijdig worden gebruikt: de beoordee- ling of redelijkerwijs worden gebruikt; de beoordeeling of redelijkerwijs kan worden aangenomen, dat een dergelijk gebruik ge lijktijdig plaats vindt, is overgelaten aan den directeur-generaal der P. T. T. Wenscht de houder van meer dan één ontvanginrichting deze gelijktijdig te gebruiken of te doen gebruiken, dan is voor iedere ontvanginrichting afzon derlijk een luistervergunning noodig. De houder van één luistervergunning mag in het bij hem in gebruik zijnde per ceel, vervoermiddel of in zijn woning meer dan één luidspreker of hoofdtelefoon te eigen gebruike of ten gebruike van het gezin, waarvan hij het hoofd is, op zijn ontvanginrichting(en) aansluiten. Het bepaalde in het tweede lid van ar tikel 2 van de Verordening no. 3/1940 tot uitoefening van de regeëringsbevoegdhe- den in Nederland is niet van toepassing op de rechtsvoorschriften van provin- gemeenten, waterschappen, veen schappen en veenpolders. Bovengenoemd lid schrijft voor, dat alle rechts\ oorschriften vóór de bekend making aan den Rijkscommissaris moeten worden voorgelegd en dat de bekendma king moet wordsn geschorst wanneer de Rijkscommissaris dit wen«cht. PAARD VIEL TEGEN VOETGANGSTER In de Pletterijstraat brak Dinsdagmid dag het tuig van een voor een wagen bespannen paard. Het paard viel daardoor tegen een juist passeerende voetgangster, de 29-jarige mej. M. van H. uit de Stuw- straat, die daardoor eveneens kwam te vallen, tengevolge waarvan zij een bek kenbreuk kreeg. Zij werd door den Ge neeskundigen Dienst overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij werd opgenomen. TE WATER GERAAKT De afgeloopen Kerstdagen kenmerkten zich door een uiterst rustig straatverkeer. Groote verkeersongelukken bleven uit, slechts aangifte van kleinere ongevallen tengevolge van misleidende duisternis en alcoholische invloed kwamen in den loop der dagen bij de politie binnen. Zoo raak te le Kerstdag een 48-jarige bewoner van de Wouwermanstraat misleid, door duis ternis en drank te water. Hij kon zonder letsel te hebben bekomen aan wal worden getrokken en huiswaarts keeren. De 52-jarige logementsgast, die even eens duizelig geworden, in het water aan de Zuidwal was gevallen, werd bewus teloos op het droge gebracht. De genees kundige dienst vervoerde hem naar het Roode Kruisziekenhuis. Het Verordeningenblad van heden be vat een verordening waarbij wordt bepaald, dat Duitsche goederen als zoo danig ten invoer aangegeven, van in voerrechten worden vrijgesteld. Indien bedoelde goederen echter belast zijn met een specifiek invoerrecht, hetwelk verband houdt met den accijns op ge distilleerd, houtgeest, suiker, bier, ge slacht of zout, wordt een door den secretaris-generaal van het departement van Financiën als euivalent van den ac cijns vast te te stellen bedrag geheven. Door den secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart worden Duitsche goederen aangewezen, waarvoor bij invoer ver- rekeningsbedragen zijn verschuldigd. Het besluit treedt op 1 Januari 1941 in werking. t Vervolg van pag. 1. De luistervergunning Na toezending van het aangifteformu lier ontvangt de houder van de ontvang inrichting vanwege het Staatsbedrijf der P.T.T. een luistervergunning. Deze luistervergunning vervalt aan het einde van net kalenderjaar, waarop zij betrekking heeft. De luistervergunning staat op naam van den houder der ontvanginrichting en mag zonder toestemming van deri directeur- generaal der P.T.T. niet aan derden wor den overgedragen. Zij moet op verlangen kunnen worden getoond en is alleen van Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, van Financiën en van Justitie tot beheersching van huurprijzen (huurprijs besluit 1940). Artikel 1 bepaald 1. Het is verboden voor een onroerende zaak of gedeelte daarvan een huurprijs te bedingen, te beloven, aan te nemen of te betalen, welke hooger is dan in de na volgende bepalingen is toegelaten. 2. Onder huurprijs wordt verstaan het geheel van de door den huurder bij of ter zake van een huurovereenkomst op zich genomen verplichingen. Artikel 2 bepaald 1. De hoogst toelaatbare huurprijs voor een onroerende zaak is dit, waarvoor het huurobject op 9 Mei 1940 verhuurd was. 2. Indien het huurobject op 9 Mei 1940 niet, doch tusschen 1 Jan. 1935 en 9 Mei 1940 wel verhuurd is geweest, is de huur prijs, waarvoor het laatstelijk in dat tijd vak verhuurd is geweest, de hoog: laatbare huurprijs. 3. In de overige geval len is de hoogst toelaatbare huurprijs die, welke voor soortgelijke huurobjecten op 9 Mei 1940 gebruikelijk en redelijk was. Dit geldt niet voor nieuwbouw, welke na het in werking treden van dit besluit tot stand gekomen is. Artikel 3 luidt Ingeval de huurprijs als gevolg van per soonlijke verhoudingen tusschen huurder en verhuurder op 9 Mei 1940 lager was dan de voor gelijksoortige huurobjecten op dien dag gebruikelijke huurprijs en een andere huurder optreedt, vormt de laatstgenoemde huurprijs de hoogst toe laatbare huurprijs. Artikel 4 bepaalt Ingeval de verhuurder na 9 Mei 1940 verbeteringen aan het gehuurde heeft aan gebracht, waardoor de huurwaarde is ge stegen. wordt de hoogst toelaatbare huur prijs verhoogd met een bedrag van tien te honderd 's jaars van de kosten der verbetering, voor zoover deze kosten het redelijke en gebruikelijke niet overschrij den. Artikel 5 luidt 1. Indien een hoogere huurprijs dan de hoogst toelaatbare is overeengekomen, geldt tusschen partijen de hoogst toelaat bare huurprijs. 2. Huurprijzen, welke voor het in werking treden van dit besluit be taald zijn, kunnen niet tetruggevorderd worden op grond, dat zij overeenkomstig lid 1 niet verschuldigd waren. Artikel 6 bepaalt 1. Het is verboden ter zake van of in verband met een huurovereenkomst van onroerende zaken of gedeelten daarvan als derde eenig voordeel te beloven, te bedin gen, te betalen of aan te nemen. 2. Onder voordeel wordt niet begrepen de door mid del van borgtocht pand of hypotheek ver schafte zekerheid nog ook een redelijke vergoeding voor verrichte diensten, i-ndien en voor zoover deze op 9 Mei 1940 gebrui kelijk was te achten. Artikel 7 luidtDit besluit wordt aan gemerkt als een voorschrift, gegeven krachtens artikel 3 van de Prijsopdrij- vings- en Hamsterwet 1939. Artikel 8 1. De secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Financiën kunnen nadere voorschrif ten geven ter uitvoering van dit besluit, hiervan afwijken en ten aanzien van nieuwbouw, als bedoeld in artikel 2. lid 3. den hoogst toelaatbaren huurprijs be palen. 2. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is bevoegd voor te schrijven, dat in door hem aan te wijzen gemeenten of groepen van gemeenten, van verhuur van onroerende zaken of gedeelten daarvan, welke geheel of gedeeltelijk in die gemeenten zijn ge legen, aangifte moet worden gedaan vol gens door hem te stellen regelen. Artikel 9 bepaaltDit besluit vindt over eenkomstige toepassing, indien tegen een vergoeding in eens of in termijnen zake lijke genotsrechten voor vijftien jaar of korter op onroerende zaken worden ge vestigd. Artikel 10 bepaalt :Dit besluit is niet toepasselijk op land in den zin van het besluit no. 219/1940, houdende regelen met betrekking tot het vervreemden van land bouwgronden. Artikel 11 bepaalt: 1. Dit besluit treed in werking op den dag zijner afkondiging. Het is ook toepasselijk op huurprijzen, welke voor het in werking treden daarvan overeengekomen werden. 2. Dit besluit wordt aangehaald onder den titel „Huur prijsbesluit 1940”. Strengere maatregelen f Naar wij vernemen zal binnenkort een besluit worden afgekondigd, waar bij de handhaving van de prijsvoor- schriften centraal wordt geregeld. De op prijsopdrijving s staande straffen, welke tot nu toe op de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet zijn gebaseerd, wor den aanmerkelijk verscherpt. Het maxi mum van de gevangenisstraf wordt aanzienlijk verhoogd. Daarnaast zal een geldboete tot onbeperkt bedrag en zullen ook andere maatregelen, zooals sluiting van een bedrijf en verbeurd verklaring van goederen en goederen voorraden van den prijsopdrijver, kun nen worden opgelegd. De procedure van de vervolging van overtredingen der prijsvoorschriften wordt, voor wat de geldboete en de genoemde maatre gelen betreft, aanmerkelijk vereenvou digd. Deze zullen -door administratieve instanties, die onder den gemachtigde voor de prijzen ressorteeren, nuknen worden opgelegd. Nieuwe gedachte in gebracht In vergelijking met het buitenland en ook in vergelijking met Ned.-Indië, was de bestaande wet sterk verouderd. De nieuwe wet is niet slechts een uitbreiding van de bestaande. Er is een nieuwe „ge dachte” in gebracht: de gedachte om voor het in den handel brengen van bepaalde toestellen, tot op zekere hoogte, de ver- ahtwoordelijkheid van den fabrikant in te schakelen. Behalve de uitbreiding van de soorten instrumenten, welke thans onder toezicht van het ijkkantoor komen te staan, bevat de wet een drietal nieuwe principes. Het doel van de metingen en wegingen, welke met het instrument zullen worden ver richt, zijn de richtsnoer bij de beoordee ling of de in gebruik zijnde weeg- en meetmiddelen aan Rijkstoezicht moeten worden onderwerpen. De keuring zal worden onderverdeeld in een individueele keuring en een keuring naar model en naast de reeds bestaande controle de tweejaarlijksche herijk zal toezicht wor den uitgeoefend op de in gebruik zijnde werktuigen. Dit toezicht zal steeds ter plaatse geschieden. J. J. v. d. BOSCH OVERLEDEN In den ouderdom van 59 jaar is heden nacht in het Roode Kruisziekenhuis, waar hij een operatie heeft ondergaan, overle den de heer J. J. v. d. Bosch, sinds tal van jaren firmant, van den bekenden meubelhandel en woninginrichting firma J. v. d. Bosch en Zonen aan de Groote Markt. De thans ontslapene diende de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-West eenigen tijd als diaken. De begrafenis vindt a.s. Maandagmid dag op Nieuw Eik en Duinen plaats. Ver trek van het sterfhuis aan den Houtrust- weg om 2 uur. Ook weeg- en meettoestellen onder Rijkscontrole Aan de verschillende ijkkantoren in ons land heerscht sedert eenige maanden een groote drukte, in verband met het feit, dat op 1 Januari a.s. de nieuwe IJkwet, in 1937 tot stand gekomen, in werking zal treden. Een verslaggever van het A.N.P heeft naar aanleiding hiervan een onderhoud gehad met den directeur van den ijk- Van UITGEGLEDEN De geneeskundige dienst vervoerde Woensdagavond naar het Roode Kruis Zie kenhuis den 27-jarigen J. K. uit de Anker- straat, die op het trottoir van het Dr. de Visserplein was uitgegleden, waarbij hij het rechterbeen had gebroken. bestemde formulieren (model Bl zijn kosteloos bij de postinrichtingen verkrijgbaar. een laar, c. de leveringen van gas en electrici- teit, d Indien men geen geldige luister vergunning bezit. De diredeur-gencraal der P.T.T. heeft e bevoegdheid om inlevering te vorde- en tegen heffing van een bewaarloon dan on» de onbruikbaarmaking te gelasten van ontvanginrichtingen, waarvan de houder 1,1 bet bezit is van een van kracht 'sek\«- 'u‘s*erverrunning dan wel na af- a ..’"g va”> eer> ontvanginrichting de «’Odering te gelasten van de aanwezige n’enne- en aardgeleidingen. en i„» d'e zi,p °ntvanginrichting afschaft On,„ er- wer!-rom houder wordt van een var, a ?lnrlchtins’ ontvangt na aangifte nieuwe ontvanginrichting bij het bKS,tu,ur der P T T te 's-Gravenhage o;.5n®ta ling van een bedrag voor admi- raliekosten van ƒ0.50 een nieuwe luis- *rvergunning. be- Met afwijking van dit per- Iraagt het tarief van de belas- Het Verordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-gene raal van het dep. van Financiën betreffen de de Omzetbelasting (besluit op de om zetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn on derworpen de leveringen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere onder nemers binnen het kader van hun onder neming worden verricht, benevens diensten, welke hier te land'e door dernemers binnen het kader van hun on derneming worden verricht r\- draagt 2, centage ting: le. 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun producten met uit zondering van: Het tarief van de Omzetbelasting IJ pCt., fr~‘ bedraa CREMATIE L. C. OUWERLING In grooten eenvoud heeft Dinsdag in het crematorium op Westerveld te Velsen de crematie plaats gehad van het stoffelijke overschot van den gep. assistent-resident L. C. Ouwerilng, op 69 jarigen leeftijd alhier overleden. Alleen de naaste familieleden woonden de plechtigheid bij, waarbij niet werd ge sproken. Bij het dalen van de kist speelde de organist Largetto van G. B. Bassani. ZWAAN IN DE PAN Dinsdag is uit de Waterpartij in de Scheveningsche Boschjes ten nadeele van de Gemeente een zwaan gestolen op adminiatratief-rachtelijk gebied Artikel 1 van de zeste Verordening van den Rijkscommissaris betreffende bij zondere maatregelen op administratief- gebied luidt: Door den Geneeskundige Dienst is Donderdagavond naar het R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, een 23-jarige inwoner van ’s-Gravenzande die, doordat hij onder drankinvloed ver keerde, op den Haagweg met zijn rijwiel was geslipt en een verwonding aan het hoofd gekregen. Donderdagavond is in de Herman Costerstraat een 44-jarige bewo ner van de Hoefkade. die onder drankin vloed verkeerende, onvoorzichtig den rij weg overstak aangereden door een pas seerende autobus. Hij kreeg een verwon ding aan het hoofd en werd door den Geneesk. Dienst overgebracht naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal. De vrijstellingen Van de verplichting tot het betalen van de luistervinkbijdrage kunnen op een daartoe strekkend aan den Directeur- Generaal der P.T.T gericht gemotiveerd schriftelijk verzoek worden vrijgesteld: de instellingen van weldadigheid, voor komende op de lijst, bedoeld in artikel 3 van de Armenwet; zij, die van overheidswege in het bezit zijn van een ontvanginrichting. Voorts kunnen worden vrijgesteld die genen, waarvan kan worden aangetoond, dat zij in zoodanige behoeftige omstan. sc- „o., wc» „cv Kzciivui. van »>vc»-. digheden verkeeren, dat van hen redelij- schrijving of het bewijs van storting, kerwijs de luisterbijdrage niet kan worden hetwelk aan de luistervergunning moet worden gehecht. ning D» houder vAn een ontvanginrichting e aan de verplichting tot het betalen luisterbijdrage voldoet door he’ aa u11 van radio-zegels. is verplicht de v’n hem uitgereikte luistervergunning °r een telkcnjare door den directeur- l^neraal der P.T.T. te bepalen datum, in leveren bij een postinrichting. Als be- dat de luistervergunning is inge- verd. wordt door den postambtenaar nieuwe luistervergunning uitgereikt, gevraagd. Hun aantal mag echter niet meer dan 10 pCt. van het totale aantal zijn. De verzoeken om vrijstelling dienen aan den directeur-generaal der P.T.T. te wor den ingezonden op een formulier, dat eveneens kosteloos bij de postinrichtingen verkrijgbaar is. In afwachting der beslissing moet reeds de luisterbijdrage (per maand) worden betaald. Mét de eventueel later ontvangen ont heffing van betaling, wordt restitutie van het betaalde verleend. De vrij stelling van het betalen der luis terbijdrage wordt telkens voor den duur van een kalenderjaar verleend. Zoo noodig kan de vrijstelling worden ingetrokken. De contröle-ambtenaren De door den directeur-generaal der P. T.T. aan te wijzen ambtenaren hebben, op vertoon van een legitimatiebewijs, te allen tijde toegang tot alle plaatsen, waar redelijkerwijs kan worden aange nomen, dat een ontvanginrichting aan wezig is. De artikelen 120123 van bet Wetboek van Strafvordering zijn van toepassing. Soepele toepassing Inmiddels behoeft men zich echter niet bevreesd te maken, voor een overdreven ambtelijke inmenging. De controle zal soepel zijn. De ambtenaren zelf beseffen, dat zij, waar de nieuwe wet ingrijpt in toestanden in den handel, welke geleide lijk aan zijn gegroeid, het doel der wet het bevorderen van grootere nauwkeu righeid van meten en wegen niet moe ten trachten te bereiken met revolution- naire maatregelen. Er zal een ruim ge bruik worden gemaakt van de overgangs bepaling slechts daar zal krachtig wor den aangepakt waar ernstige verwaarloo- zing of kwade trouw wordt aangetroffen. De goede, thans in gebruik zijnde in strumenten, zullen den tijd krijgen een natuurlijken dood te sterven. Ónder de controle in de nieuwe wet omschreven vallen niet de taxemeters en de water meters. Ook geeft de nieuwe wet voorschriften ten aanzien van de aanduiding van maat en gewicht. kring Amsterdam, den heer J. R. Beek, die hem uitvoerig ihlichtte over de nieuwe wettelijke bepalingen en voor schriften. In den vervolge zullen niet alleen ma ten, gewichten en gasmeters, doch weeg- en meettoestellen onder de eerlijke en objectieve contröle van het Rijks- ijkwezen vallen. De uitbreiding omvat vooral de snelwegers, benzinepompen en verschillende lengtemaat-instrumenten. Men begrijpt, welk een drukte dit op de onderscheiden ijkkantoren teweeg brengt, omdat tal van deze instrumenten, welke in den handel gebracht zouden worden, nu een keuring moeten ondergaan. Het ontstaan van de nieuwe wet vindt zijn oorzaak in het feit, dat de bestaande IJkwet uit 1869 dateert en niet meer vol doet aan de eischen, welke thans gesteld moeten worden Hoe te betalen De houder van een ontvangnrichting kan aan de verplichting tot betalen van de luisterbijdrage voldoen: Door vóór den 15den van iedere kalen dermaand een radiozegel ter waarde van ƒ0.75 te plakken op het daartoe bestemde vakje van de luistervergunnning: door jaarlijks, halfjaarlijksch dan wel driemaandelijks een bedrag, overeenko mende met de luisterbijdrage, resp. J en J gedeelte der luisterbijdrage (voor 1941) bedragen van resp. ƒ9, ƒ4.50 en ƒ2.25) over te schrijven of te storten op postrekening nr. 4Ó0200 van het Staats bedrijf der P.T.T. te ’s-Gravenhage. De aankoop der maandeegels of de giro- betalingen moeten geschieden, binnen 2 weken na den aanvang van den termijn, waarvoor zij gelden Iedere betaling wordt bewezen door de op de luistervergunning geplakte radio-ze- gels dan wel door het bericht van over- KERSTCONCERT Op Zondag 29 December, des middags te half drie, wordt in het parochiehuis Ledeganckplein 7 door het R.K. Dames koor „Cantate et Jubilate” en het R.K. mannenkoor „Spoorwijk” een Kerstcon cert gegeven. Medewerkenden zijn: H. Steyn (tenor) en E. H. Schuurmans (bas). POSTDIENST OP DEN NIEUW JAARSDAG. Op Nieuwjaarsdag is het hoofdpostkars- toor opengesteld van 910 uur voor ze- gelverkoop (met uitzdhdering van beurs belasting en overige plakzegels, statistiek en rentezegels, omzetbelastingzegels en rijwielmerken,) den dienst der postwis sels. uitreiken van poste-restante-stukken en het aannemen van aangeteekende stukken, waarvan expressebestelling wordt verlengd. De stadsbijkantoren en de postagent schappen zijn op dien dag gesloten. Er zullen 2 briefpostbestellingen plaats plaats vinden, n.l. één bestelling van aangeteekende stukken en één pakket- postbes telling. Voor 1941 9. Voor het kalenderjaar 1941 wordt de luisterbijdrage bepaald op 9 per jaar. De omroepvereenigingen zijn verplicht aan de houder van een ontvanginrichting, voorzoover mogelijk in den vorm van ra- diozegels. terug te betalen hetgeen deze als lid of als luistervink aan vrijwillige bijdragen (anders dan als abonnement op een omroepblad) voor het jaar 1941 of een deel daarvan aan deze omroepver eenigingen vóór 1 Januari 1941 hebben betaald. Namen, welke verdwijnen De begrippen meter,kilogram, liter enz. zullen in het vervolg toegestaan zijn. Oude benamingen als el, voet, pond, ons, lood etc. is de wettelijke sanctie ont nomen. Zij zullen slechts een historische waarde behouden, doch uit de taal zullen zij wel nooit verdwijnen, daarvoor zijn zij te diep in onze taal geworteld. Wat moet men doen men zijn radiotoestel afschaft? Hij, die zijn ontvanginrichting afschaft, dient hiervan door het opzeggen van zijn luistervergunning kennis te geven aan een Postinrichting. Deze kennisgeving, welke dient te ge schieden op een daartoe bestemd formu lier (model C). dat bij de postinrichtin- Een kosteloos verkrijgbaar is, kan alleen Plaats vinden vóór den 15den van de maand. Kennisgeving op of na den 15den van de maand ontslaat den houder van de ontvanginrichting niet van de verplich ting tot betaling van den verschuldigden termijn. Met dit formulier moet tegelij kertijd de luistervergunning bij de post- •nrichting worden ingeleverd. Strafbepalingen Overtreding van het in dit besluit van den directeur-generaal der P.T.T. bepaalde wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste 6 maanden of met een geldboete van ten hoogste 1000. Niet-nakoming van het in het besluit bepaalde wordt beschouwd als over treding. Bij overtreding van het in dit besluit bepaalde door of vanwege een naam- looze vennootschap, een coöperatieve of andere rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging of een stichting, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uit gesproken tegen hem. die tot .hef plegen van het strafbare feit opdracht gaf of die de feitelijke leiding had bij het ver boden handelen of het nalaten. ïj;

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 13