Vergeet het niet Hitler viert Kerstmis bij zijn soldaten l I I I s I s r I i I 1940. No. 17760. Wat moet men doen met 1 Januari bezitter a.s. wanneer men van een radio-ontvangtoestel is ƒ9 Vrijdag 27 December. het jaar 1941 voor van Von Brauchitsch spreekt tot de weermacht Een tocht langs de Kanaalkust De Duitsche weermacht- berichten De Italiaansche weermachtberichten Weer Engelsche vlieg tuigen boven Zwitserland OOK OP OUDEJAARS AVOND OM 12 UUR BINNEN Successen der Italiaansche duikbooten WINTERHULP NEDERLAND Dokterstelefoon: VERDUISTEREN van 5.32 uur n.m. tot 9.50 uur v.m. Men heeft een verplichte luisterbijdrage te betalen en res- uur goed Tripolis door de Engelschen gebombardeerd 2 2 2 2 No. 116364 No. 394920 Het sluitingsuur voor café’s taurants blijft op 11 i gehandhaafd Iedere bezitter van een radiotoestel moet in het bezit zijn van een luister vergunning, afgegeven door het Staatsbedrijf der P.T.T. Maan: 27 Dec. op 7.50 u. v.m. onder 4.51 28 Dec. onder 5.48 (Nieuwe u. n.m. op 8.52 u. v.m. u. n.m. maan 10.56 n.m.) Nieuwe bonnen voor grutters waren, eieren, kaas, boter, brood, gebak, tarwebloem en petroleum Engelschen bombardeeren Fransch ziekenhuis De oorlog reeds zoo als gewonnen Vijandelijk stoomschip vernietigd Toespraken tot de frontarbeiders en vliegers HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIEN: commissaris-generaal in tot be- Aangifte vóór 15 Januari Volksvoorlichting en Kunsten, telken- jare te bepalen bedrage (luisterbij drage), welke een bedrag van 12 niet zal te boven gaan, voldoen. 3. De luistervergunning wordt afge geven door het Staatsbedrijf der P.T.T. i f t i I i 4 f t f f Ook het roggebrood-rantsoen vastgesteld op ongeveer honderd gram f i t t t t f f f 4 t fi' i I I I I I I I I I I I I I I I t I A A A A A ft A ft ft A ft A A ft A A A ft A A ft A A ft A ft A A A A A A Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. Stadspatiënten: No. 49 Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; mochten zijn overgeslagen, zullen een dergelijk aanvraagformulier bij de postinrichtingen moeten gaan halen X r r r t r J luistervergunning. Zij, die daarbi, r r f r t t t Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3-Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pesttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Cyrenaica vijandelijke deerd. wordt bekend gemaakt, dat het afsteken van vuurwerk en andere pyrotechnische artikelen in de open lucht streng verboden is. n I V 8 ■P Een doode in Zürich De Engelsche bommen op Zürich heb ben, naar achteraf blijkt, ook een doode geëischt Bij het opruimingswerk is in het verwoeste huis in de Limmattal- straat het lijk van een 65-jarige vrouw gevonden. Voor gort bon 44 De met „44” genummerde bon van hét algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van Zaterdag 28 De cember tot en met Vrijdag 21 Februari uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort of gortmout of grutten. De met „44” genummerde bon zal derhalve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, haverbloem of aardappelmeelvlokken. Voor havermout bon 57 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft de met „57” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje reoht op het koopen van 250 gram haver mout of havervlokken of haverbloem of aardappelmeelvlokken of gort of gortmout of grutten. Voor rijst bon 108 De secretaris.generaal van het departe. ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 24 Januari a.s. geeft dé met „108” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel of rijstebloem of rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel). Voor vermicelli, macaroni of spaghetti bon 31. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft voor de met „31” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermi celli of macaroni of spaghetti Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Verdragend geschut in actie Duitsche batterijen verdragend ge schut hebben vanochtend met goed ge volg vijandelijke scheepseenheden in het Kanaal en de haven van ©over bescho ten. Engelsche kruiser zinken gebracht De duikboot „Serpente” onder vel van luitenant ter zee tweede klasse Antonio Dotta heeft in den nacht van 20 op 21 dezer in het centrale deel van de Middellandsche Zee een vijan delijke vlootformatie aangevallen. 2 torpedo’s op een lichten kruiser afge schoten en hem tot zinken gebracht, naar door de luchtverkenning is vast gesteld. De duikboot „Mocenigo” onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Alberto Agostini heeft op den Atlantischen Oceaan 2 groote koop vaarders met kanonschoten tot zinken gebracht en een ander schip getorpe- Voor het extra rantsoen kaas bon 20 Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 12 Januari a.s. zal de met .,20” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geven op het koopen van 125 gram kaas. De geldigheidsduur van bon „20” eindigt op 12 Januari a.s., zoodat deze na dien da tum niet meer gebruikt kan worden. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat in den handel nog een voor raad smeerkaas in verpakkingen van 125 en 250 gram verkrijgbaar is. Door het aan. wijzen van bon „20” voor het koopen van 125 gram kaas, is thans alsnog de gelegen, heid geopend smeerkaas in deze verpak kingen te koopen. Voor smeerkaas in ver pakkingen van 250 gram dienen vanzelf. Onderscheiding voor kapitein ürbeck De Führer en opperste bevelhebber der Weermacht, heeft op voorstel van den opperbevelhebber van het luchtwapen, Rijksmaarschalk Göring, aan kapitein Dürbeck het ridderkruis van het Ijzeren Kruis verleend. sprekend twee bonnen „20” te worden af gegeven. De aandacht van detaillisten en van houders van hotels, café’s e.d. wordt ge vestigd op enkele nadere bijzonderheden, welke per officieele publicatie zijn bekend gemaakt. W'ij herinneren aan de Winterhulp- collecte van morgen. Men offere met milde hand. Eén voor allen, allen voor één! Voor een ei bon 34 Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft de met „34” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 5 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en mét Zondag 12 Januari a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 6 tot en met 12 Januari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Elders in ons blad van heden vindt men den tekst van de in het „Verorde ningenblad” van heden (nr. 42) opge nomen Verordening betreffende de radio-ontvangst hier te lande. In aan sluiting daarop is in de Nederlandsche Staatscourant van heden verschenen het uitvoeringsbesluit betreffende de maat regelen op het gebied van den Neder- landschen radio-omroep, uitgevaardigd door den directeur-generaal der P.T.T. Op de dagelijksche persconferentie van heden werd dit besluit door een deskun dige van genoemd staatsbedrijf uitvoe rig toegelicht. Wij zullen dit uitvoerings besluit, dat twintig artikelen omvat, niet in zijn geheel weergeven, maar alleen datgene er aan ontleenen wat voor iede- ren bezitter van een radio-ontvangtoe stel van direct belang is, waarbij dan te bedenken is, dat het besluit in wer king treedt op 1 Januari a.s. Op grond van de paragrafen 3 en 5 der Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende regelen inzake den Nederland- schen radio-omroep nr 232/1940, wordt bepaald 1. Zonder in het bezit te zijn van een luistervergunning is het verboden, anders dan ten uitvoer of in opslag aanwezig te hebben een inrichting door middel waarvan de uitzendingen van den radio-omroep kunnen worden ontvangen (ontvanginrichting). 2. Ter verkrijging van een luisterver- gunning^ moet hij, die anders dan ten vervoer of in opslag een ont vanginrichting aanwezig heeft a. hiervan aangifte doen bij het Hoofd bestuur der P.T.T. te ’s-Gravenhage b. jaarlijks tot instandhouding en ver deren uitbouw van den Nederland- schen radio-omroep een door den directeur-generaal der P.T.T., na ge pleegd overleg met den secretaris generaal van het departement van Voor tarwebloem bon 3 De met „3” genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijd vak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. recht op het koo pen van 35 gram tarwemeel of tarwe bloem of roggemeel of roggebloem of zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. Voor petroleum zegel De secretaris-generaal van het depar tement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zon dag 23 Februari a.s. de met „periode 8" gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. □e actie in de lucht tijdens de Kerstdagen Een hedenochtend door de Engelsche radio gepubliceerd communiqué van het Britsche ministerie van luchtvaart meldt, dat er in den afgeloopen nacht boven Engeland geenerlei actie in de lucht is ondernomen, aldus meldt het D.N.B. Engelsche bommen op Frankrijk Terwijl het Duitsche luchtwapen tijdens de Kerstdagen de Britsche eilanden on gemoeid liet, wierpen Britsche vliegtui gen op den Tweeden Kerstdag, zoowel overdag als des riachts, bommen op vlieg velden, haveninstallaties en steden in het bezette gebied van Frankrijk. Onder de Fransche bevolking werden eenige verlie zen geleden. De materieele schade is ge ring. Militaire installaties werden niet getroffen. Een Britsch vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Een enkele Duitsche bommenwerper wierp boven het eiland Sheppey aan de Theemsmond enkele bommen. Volgens een officieel Britsche communiqué werd hierdoor weinig schade aangericht en niemand verwond. In de eerstkomende dagen zal iedere radioluisteraar in ziji brievenbus een door P. T. T. toe gezonden aanvraagformulier vin den voor het verkrijgen van ee Voor maïzena bon 87 De met „87” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft ge durende het tijdvak van 28 December tot en met 21 Februari a.s. recht op het koo pen van 100 gram maïzena of griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoederof pudding, sauspoeder, welke 100 gram zetmeel be vat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan w drie pakjes waarvan elk 33 gram zet meel bevat. De hoeveelheid puddingsaus. poeder, welke op één bon wordt verkocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd Kerstboodschap van groot- admiraal Rader. Aan alle leden der marine van het Groot- Duitsche rijk heeft groot-admiraal Rader een Kerstboodschap gericht, waarin hij uit- drukking gaf aan zijn dank voor de suc cessen en de slagvaardigheid van de marine. □ank van Göring aan het luchtwapen. De opperbevelhebber van het luchtwa pen, rijksmaarschalk Göring, heeft in een Kerstgroet zijn dank gebracht aan het luchtwapen voor zijn moedig optreden. Gemeenschappelijk handelen schept een kameraadschap, die op geen enkele wijze vernietigd kan worden. Göring gaf uit drukking aan de hoop, dat de aanstaande Kerstmis weer een feest van den vrede en voor Duitschland een feest van de groote overwinning zal zijn. Kerstuitdeeling door minister Göbbels. De rijksminister van propaganda, dr. Göbbels, en zijn vrouw hebben in de zalen van een der ministeries ook dit jaar weer voor talrijke door de nationaal-socialisti- sche „Volkswohlfahrt” verzorgde moeders en kinderen een Kerstuitdeeling gehou den. De minister hield daarbij een toe spraak. artillerie-acties, door ons beantwoord. Een aanval op een van onze woestijn- posten is afgeslagen.' In den nacht van 24 op 25 December is een vooruitge schoven vijandelijke basis aan een hevig luchtbombardement onderworpen: een oorlogsschip is getroffen. Boven dien zijn kernen gemotoriseerde strijd middelen in Zuid-Cyrenaica doeltref fend gebombardeerd. Aan het Grieksche front hebben wij op verschillende punten aanvallen af geslagen, den vijand gevoelige verlie zen toegebracht en gevangenen ge maakt. Enkele formaties bommenwer pers hebben vlootbases en haveninstal laties van den vijand getroffen, die bij de ontwikkeling van de huidige opera ties betrokken zijn. Bij den vijande- lijken aanval op Valona, gemeld in het 201ste weermachtbericht, heeft het luchtafweergeschut van de marine een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Aan het Soedanfront in Oost-Afrika activiteit van patrouilles en in de lucht. Vijandelijke troepen in hun kamp en colonnes op marsch zijn met machinegeweervuur en bommen be stookt. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In den nacht van 23 op 24 December heeft de Britsche luchtmacht, naar aan het D.N.B gemeld wordt, brisant- en brandbommen geworpen op, de stad Lune- ville. Eén der brisantbommen trof het ziekenhuis. Twintig Franschen kwamen om het leven. Hun lijken konden slechts met groote moeite uit de puinhoopen van het huis geborgen worden Voorts hebben brandbommen het zusterhuis te Luneville verwoest. Het huis, waarin alles reeds voor den Kerstavond was voorbereid, brandde gedeeltelijk af Dit bombarde ment heeft in geheel Frankrijk groote verontwaardiging gewekt Wat is een ontvanginrichting Onder een ontvanginrichting worden verstaan: een radio-ontvangtoestel, door middel waarvan de uitzendingen van den radio-omroep kunnen worden ont vangen; een aansluiting op een radio-centrale, door middel waarvan de door de radio- centrale doorgegeven programma’s naar keuze van den aangeslotene vol ledig kunnen worden ontvangen; iedere andere technische inrichting, door middel waarvan de uitzendingen van den radio-omroep kunnen worden ontvangen. De beoordeeling of de uitzendingen van den radio-omroep door middel van een radio-ontvangtoestel kunnen worden ont vangen, is overgelaten aan den Direc- teur-Generaal der P.T.T. Dit beteekent, dat eventueele onbruikbaarmaking niet zoomaar wordt geaccepteerd, maar nauw keurig beoordeeld door den technischen dienst der P.T.T. Voor kaas de bonnen 47, 48, 60 en 61 Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. geeft elk der met „47”, „48”, „60” en „61” genummerde bonnen van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de geldig heidsduur van deze bonnen eindigt op 26 Januari a.s. zoodat zij na dien datum niet meer gebruikt mogen worden. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid heeft in opdracht van den Rijkscommissaris bekend ge maakt, dat ook voor den nacht van 31 December op 1 Januari a.s. de be palingen betreffende het verblijf in de open lucht tusschen middernacht en 4 uur voormiddag en inzake de beper king van den kleinverkoop van sterk alcoholhoudende dranken onveranderd gelden. Voorts Hij, die op 1 Januari 1941 anders dan ten vervoer of in opslag aa/iwezig heeft een ontvang-inriehting, is on geacht of hij de inrichting verder gebrui ken wil of niet verplicht daarvan aan gifte te doen vóór 15 Januari 1941. Hij. die na 1 Januari 1941 houder wordt van een ontvanginrichting, is verplicht daarvan aangifte te doen binnen 14 dagen, nadat hij de inrichting anders dan ten vervoer of in opslag aanwezig heeft. De aangifte van de ontvanginrichting dient te geschieden op een daartoe be stemd formulier, dat kosteloos bij -de postinrichtingen verkrijgbaar is. (Zie verder 4e blad, pag. 1.) De opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, heeft Kerstavond aan het front doorge bracht en aan de Kanaalkust binnen het bestek van het Kerstfeest van een batterij verdragend geschut een radiorede tot de Duitsche soldaten gehouden. Von Brauchitsch wees er in zijn inlei ding op, dat hij het vorige Kerstfeest had doorgebracht bij de Duitsche soldaten voor de Maginotlinie, die Frankrijk moest be schermen, maar dat niet kon Dit Kerst feest bracht hij door aan den zeemuur, dien Engeland ook slechts zoo lang zal be schermen als dat Duitschland schikt Alle tegenstanders van Duitschland op het vasteland zijn verbrijzeld. Engeland heeft geen continentalen degen meer ter be schikking. Dus hebben wij nog slechts één taak te volbrengen, n.l. dezen laatsten en verbitterdsten tegenstander neer te slaan en daarmee dén vrede te veroveren. Het gaat thans om het döel van dezen oorlog, de eenzijdige heerschappij van Engeland te breken, voorgoed een einde te maken aan den druk en de voortdurende onrust, die Engeland steeds weer heeft teweegge bracht en zoodoende te geraken tot een natuurlijke reorganisatie van Europa en tot den vrede Tot slot gaf de opperbevel hebber uiting aan zijn overtuiging, dat de oorlog reeds zoo goed als gewonnen is en dat de Führer hem zoo zal beëindigen, als het Duitsche volk voor de veiligheid Van zijn toekomst noodig heeft. Kerstrede van Rudolf Hess. De plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, heeft bij gele genheid van het tweede oorlogskerstfeest, een radiorede gehouden tot de Duitschers in binnen- en buitenland en tot de soldaten Van de drie deelen der weermacht. Het Opperbevel der Weermacht deel de op 25 dezer mede Duitsche motortorpedobooten hebben op 23 December behalve de reeds ver melde 2 schepen nog een derde vijan delijk stoomschip van 2500 b.r.t. in den* grond geboord. Na de aanvallen van sterke forma ties gevechtsvliegers in den nacht op 24 December op Manchester, welke bij goed zicht en tot op grooten afstand lichtenden vuurgloed weer zeer effec tief waren, heeft het Duitsche lucht wapen op 24 en 25 December geen aanvalshandelingen ondernomen. Ook de vijand heeft Duitsch Rijks gebied niet aangevallen. Het Opperbevel van de Weermacht maakte gisteren bekend In den nacht van 24 op 25 December en den 25en December overdag heeft zich geen enkele vermeldenswaardige gebeurtenis voorgedaan. ties, die op een beschermingskruis- tocht was, heeft een vijandelijken aan val in de lucht op Valona levendig be lemmerd en mitrailleurvuur gericht op de Blenheimtoestellen, die zich aan het gevecht onttrokken en achtervolgd werden. In Oost-Afrika, aan de Soedaneesche grens, heeft een van onze op verken ning zijnde detachementen, die op 23 December werd ^aangevallen door ge pantserde auto’s, deze gedwongen met verliezen terug te trekken. Dinsdag tegen 12 uur 20 des mid dags heeft een vijandelijk vliegtuig boven Napels en omgeving gevlogen. Eenige brandbommen werden neerge worpen benevens de gebruikelijke vlugschriften. Het 202de Italiaansche weermacht bericht d.d. 26 dezer luidt als volgt In het grensgebied van rondom Bardia levendige Voor boter, margarine of vet bon 23. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 December 1940 tot en met Vrijdag 3 Ja nuari a.s. geeft de met „23” genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vët naar keuze, voor zoover voorra dig. De met .,23” genummerde bonnen, die op Vrijdag 3 Januari nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 10 Januari a.s. De op 22 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden vet in verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van een met „23” genummerden bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aange zien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor brood of gebak de bonnen 21 Zooals bekend gaf tot dusverre elke bon van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 125 gram rogge, brood of ongeveer 100 gram ander brood. De vaststelling van het rogge, broodrantsoen op 125 gram hield o.a. verband met het feit, dat het z.g. „droge stofgehalte” van roggebrood afwijkend was ten opzichte van andere soorten brood. Aangezien echter sinds* dien het gehalte aan droge stof van het roggebrood krachtens wettelljk voorschrift is gebracht op eenzelfde gehalte per broodeenheid als dat van de andere broodsoorten, is thans de reden voor het vaststellen van een afwijkend rantsoen voor roggebrood vervallen. Ook het roggebroodrant. soen wordt derhalve met ingang van Maandag 30 December a.s. gesteld op ongeveer 100 gram per bon van de broodkaart. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 5 Januari a.s. geeft elke der met „21” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram rogge brood of ander brood. Voorts geeft elke der met „21” genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoem de bakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal gram men beschuit 75 grambiscuits en wa fels 90 gramspeculaas 140 graman dere koekjes 200 gramkoek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram, z Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken ffroducten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 5 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedu rende de week van 6 tot en met 12 Januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restau rants e.d. Voorts geven de met „3” genummerde bonnen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 30 December tot en met Zondag 26 Januari a.s. elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak” als hierboven ge noemd. Engelsche vliegers hebben ookin den Kerstnacht van 24 op 25 December het Zwitsersche luchtruim geschonden, meldt het D.N.B. uit Bern. De Zwitsersche legerstaf maakt hieromtrent het volgende bekend ,,Ook in den Kersnacht hebben vreemde vliegtuigen ons luchtruim ge schonden. Na 23 uur vlogen, van het Noorden naar het Zuiden, in het gebied ten Oosten van Chur, vliegtuigen over ons land. Geconstateerd werd, dat de toestellen op 25 December om 1 uur te rugvlogen over het beneden-Enghdin. In Chur is kort luchtalarm gemaakt”. Evenals het vorige jaar heeft de Führer de Kerstdagen te midden van de soldaten en de frontarbeiders in het Westen doorgebracht. Ditmaal verbleef hij in hoofdzaak bij de eenheden der drie wapens, die deze maanden de on onderbroken actie tegen Engeland ondernemen. Op den eersten Kerstdag heeft de Führer de Kerstviering van mannen der organisatie-Todt in de nabijheid van een zware verdragende batterij bijgewoond. In een toespraak zeide hij, dat hij de overwinning onvoorwaarde lijk zeker achtte. Hij gaf den front arbeiders het parool voor het nieuwe jaar„Voor ons ligt de vrijheid en daarin de toekomst van ons volk, achter ons liggen de bitterste ervarin gen en in ons leeft het onwrikbare be sluit, dat uit dezen oorlog een beter en schooner Duitsch rijk zal ontstaan”. Op zijn verderen tocht langs de kust bezocht Hitler de eene batterij na de andere. In den namiddag reisde hij door Boulogne om daarna een be zoek te brengen aan eenige eskaders vliegtuigen. Ook tot de vliegers sprak hij van de zekerheid der overwinning. Den avond bracht hij met zijn mede werkers in intiemen kring door. De eerste Kerstdag was voor een der bekendste en succesrijkste gevechts- eskaders gereserveerd, de tweede was aan de soldaten van het leger gewijd. Overal werd de Führer met een onbe schrijfelijk gejuich begroet. De prach tige stemming, waarin Hitler de troe pen overal aantrof, was voor alle deel nemers aan den tocht een verblijdende ervaring. De geest van den Duitschen soldaat aan het, front kan met enkele woorden worden geteekend Strijdvaar digheid tot het uiterste en een krachtig* en zelfbewust zeker zijn van de over winning. Het hoofdkwartier van de Italiaan sche strijdkrachten publiceerde op 25 dezer weermachtbericht no. 201. dat aldus luidt In de grenszone van Cyrenaica is de toestand ongewijzigd. Formaties luchtstrijdkrachten zijn voortgegaan met het bombardeeren en het richten van mitrailleurvuur op de vijandelijke gemotoriseerde strijdkrachten. Vooruit geschoven vijandelijke troepen zijn wederom onderworpen aan een inten sief bombardement. Op een luchtbasis zijn ontploffingen en branden waarge nomen. In Tripolis heeft de vijand de stad en de haven gebombardeerder is eenige schade aangericht. Het slechte weer heeft- de operaties aan het Grieksche front belemmerd. Vijandelijke aanvalspogingen werden af geslagen. Een van onze jachtforma-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1