u MESKER OUDE JENEVER KRUSCHEN DE KUYPER BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Voor den Puzzelaar Welken distributiebon heeft WONINGINRICHTING BINNENHUISARCHITECTUUR PARKSTRAAT 1O-DEN HAAG Vraag niet meer kolen s dan direct noodig is 2e bl. pag- 2 men noodig? 27 Dec. 1940 DOOR DE DUISTERNIS MISLEID 18 Verscheidene verdronken 86 personen Strenge maatregelen bij overtreding 83* 57 43* 108 35 20 34 21 22* 17 116 21 20 19* 2* 3 23 13 ONDERWIJS EN KERK 12* SLACHTOFFERS VAN HET IJSVERMAAK 22 21 98* 31 103 49* 50* 62* 63* 47 48 60 61 93* 87 88* 44 7* 8 C Drink als regel matig, maar dan ook regelmatig Rheumatische Pijnen zijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door x’n aansporende werking op de bloedzuiverende organen allo onzuiverheden, die do pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. Dokter in de Maas gereden en verdronken Brand te Alphen ■-g»1?"1- HAAGSCHE COURANT Vrijdag Landbouw en Maatschappij PEULVRUCHTEN Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. i 21 Dec. t/m 31 Ju. 21 Dec. t/m 17 Jan. 2 Nov. t/m 27 Dec. 1 ons als boven 2 Nov. t/m 27 Dec. half pond als boven 28 Dec. t/m 21 Febr. half pond 30 Nov. t/m 27 Dec. 28 Dec. t/m 24 Jan. als boven 17 Dec. t/m 12 Jan. één pond 2 Dec. t/m 29 Dee. KAAS 4 ons KAAS 30 Dec. t/m 26 Jan. 4 ons 16 Dec. t/m 29 Dec. 125 gram 125 gram EIEREN één ei één ei EIEREN één ei EIEREN 7 Dec. t/m 31 Dec. 31 Aug. t/m 31 Dee. BROODBONBOEKJE. als boven als' boven BLOEMKAART. 2 Dec. t/m 29 Dec. BOTER- OF VETKAART. VLEESCHKAART. 1 ons niet 75 gram b.v. 100 gram Haagsche ds. als boven ds. A. W. of HONDEN- EN KATTENBROOD. 1 Dec. t/m 31 Dee. i Hoeveelheid 2 Nov. t/m 27 Dee. 28 Dec. t/m 21 Febr. 1 ons 1 ons half pond half pond Hoewel de eerste periode van ijsver maak in dezen winter slechts enkele dagen heeft geduurd, zijn er toch weer tal van slachtoffers te betreuren. Ver scheidene personen, vooral jongeren, zijn door het ijs gezakt en verdronken. 28 Dec. t/m 21 Febr. 2 Nov. t/m 27 Dec. 28 Dec. t/m 21 Febr. PETROLEUMZEGELS Koken 2 liter 2 liter 2 liter 4 Nov. t/m 29 Dee. 30 Dec. t/m 23 Febr. 16 Dec. t/m 19 Jan. ferendaris: drs. G. Brouwers en mr. J. M. G. A. Dronkers, beiden thans hoofdcom mies; tot hoofdcommies: drs. J. M. H. M. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep half pond half pond twee ons half pond half pond halve flesch 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 65 gram 50 gram als boven ±100 gram 125 gram 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram 150 gram 120 gram 200 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 75 gram half pond 1 kik> 50 gram 1 tube 1 pot 23 Dec. t/m 29 Dec. 7 dagen extra t/m 5 Januari, echter niet in restaurants e. d. 16 Dec. t/m 22 Dec. 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau rants e. d. 21 Dec. t/m 28 Dee, extra t/m 3 Januari. 14 Dec, t/m 31 Januari. 28 Dec. t/m 3 Jan. extra t/m 10 Januari. BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gr.) BOTER of margarine SLA-OLIE BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak", als boven BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". als boven 26 Dec. t/m 5 Jan. (extra t/m 8 Jan.) 10 kg 8 k g. 5 kg 4 k.g. 3 k.g 11 k.g. 16 Dee. t/m 25 Dec. 4 dagen extra t/m 29 Dec. Koken Verlichting 30 Dec. t/m 26 Januari. Ter voorkoming van moeilijkheden in de brandstoffenvoorziening slechts aflevering van het kwantum in gedeelten Dappere daad van elfjarigen jongen. Eén zeer moedige daad heeft Dinsdag morgen te Bussum de elfjarige Arie van Loenen verricht door zijn tienjarig broer tje, dat door het ijs gezakt was, van een wissen dood te redden. De twee broertjes waren met een elfjarig vriendje, Piet Bakker, de Funtus opgegaan om meer koeten te vangen- Op ongeveer honderd meter van den wal zakte de tienjarige Aart door het ijs, even later gevolgd door Piet Bakker. Arie van Loenen zag kans zijn vriendje te redden, doch kon zijn broertje niet meer bereiken, die midden in het wrak dreef. Arie, die een goed zwemmer is, sprong toen met schaats en al te water, greep zijn broertje en wist hem zoolang boven water te houden, tot hulp kwam opdagen. Met een ladder kon men de beide jongens op het ijs trekken. Het was hoog tijd, want de jongste van de twee had reeds het bewustzijn verloren, terwijl de dappere Arie geheel verstijfd van de kou was. Door middel van kunst matige ademhaling bracht men den jongen weer tot het bewustzijn In de duisternis door het ijs gezakt. Woensdagavond om elf uur is de 59- jarige A. Bakker te Vlaardingen door het ijs gezakt. De heer J. Westdijk hoorde hulpgeroep. Hij liet zich een touw om het dit waar- Twee van de drie gered. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur reden drie jongens op het ijs nabij Edam en Middelie schaats. Het ijs was onbetrouw baar, doordat de watermolen aan het malen was. Op een gegeven oogenblik zakten alle drie door het ijs. De chauffeur Beumer, die het ongeluk zag gebeuren, dook tot viermaal toe in het koude water. Twee jongens bracht hij behouden op het droge, doch bij den 15- jarigen Cor de Groot waren de levensgees ten reeds geweken. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Bij beschikking van den directeur-gene- raal der P.T.T. is aangewezen als direc teur van het Post- en Telegraafkantoor te Leeuwarden de referendaris A. Polman, directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Heerlen. Bij besluit van generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag als zoo danig verleend uit den militairen dienst, aan den 2en luit. S. J. Buré, van het wa pen der infanterie. Bij beschikking van den secretaris-ge- neraal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zijn te reke nen van 1 November j.l. bij dat departe ment bevorderd tot administrateur: C. H. F. Stauttener, thans referendaris; tot re- TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of half rantsoen Gebak of brood TARWEBLOEM, enz Vijfhonderd galden belooning De Officier van Justitie heeft een be- bedrag van ten hoogste vijfhonderd gul den uitgeloofd voor dengene, die aanwij zingen kan geven, welke kunnen leiden tot het opsporen van den dader van den moord op den 48-jarigen heer J. Bouwer, gepleegd in den avond van 11 December j.l. in zijn woning aan de Hof van Delft- iaan 124, te Delft ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeep of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden 1 afgegeven. Tallooze lijders aan Bij alle apofh. en dreg. 1.62, 1.47 0.76, 0.41, p. Frauduleuze slachtingen Dinsdagmorgen vroeg Controleerde de rijksveldwacht te Lochem een autobus, welke op weg was naar Deventer en vond in eenige koffers vijftig pond varkehs- vleesch. De koffers waren eigendom van vier Amsterdammers, die met den bus reisden. Zij verklaarden, het vleesch bij ;e heb- :e ver- hem het Aanmelding van oorlogsschade Te Hillegersberg is de 14-jarige jongen D. Musch, leerling van de am bachtsschool te Rotterdam, ongeveer 85 meter uit den oever uitgegleden en bij den val door het ijs gezakt. Een neefje, dat hem vergezelde, ging onmiddellijk hulp halen. Dit mocht echter niet meer baten; de jongen was reeds onder de ijskorst ver dwenen en toen men hem eindelijk te pakken kreeg, bleken de levensgeesten reeds geweken. 30 Dec. t/m 5.Januari 7 dagen extra t/m 12 Januari, echter niet in restaurants e. d. een persoon uit Lochem gekocht te ben. Dit was voldoende om dezen ti denken van frauduleus slachten en in arrest te stellen. Hij bekende vleesch te hebben gekocht in Hellendoorn uuco w» J.VV1UVA7.XUX..CO. ui o u «x xx xu van welke plaats bij nader onderzoek het Meijer en mej. M. H. H. Geraets, beiden spoor naar Kattenburg leidde, alwaar^de thans commies; tot adjunct-commies: mej. J S. H. Becht, thans schrijver le kl. Benoemd tot: referendaris in vasten dienst: dr. E. L. Kramer en mr. C. A, ba ron Bentinck, beiden thans tijdelijk; tot hoofdcommies: H. de Vos, mr. M. Stillebroer en drs. H. W. Pleiter, allen thans tijdelijk; en jhr. W. J. Storm van 's-Gravesande, thans op arbeidsovereen komst; tot commies: J. L. Colder, thans op ar beidsovereenkomst; zijn te rekenen van 1 Augustus j.l. bij dat departement benoemd tot adj.-com mies G. H. Bartman, tevoren op arbeids overeenkomst; W. J. van Arkel, tevoren tijdelijk schrijver 2e kl.; en H. Mulders, thans tijdelijk. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is aan mr. J. C. graaf van Rand- wijck op zijn verzoek uit den dienst als burgemeester van Amersfoort eervol ont slag verleend met dank. Doodelijke aanrijdingen te Maastricht Op den Tongerscheweg te Maastricht is de 17-jarige mej. Aerssems door een auto aangereden en daarbij zoodanig gewond, dat zij kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Op den rijksweg MaastrichtHeer wer. den de 46-jarige Peeters uit Heer en een tot nu toe onbekend gebleven persoon in de duisternis aangereden door een auto bus. De onbekendé werd op slag gedood, terwijl P. in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Maastricht werd ver voerd. 30 Dec. t/m 12 Jan. 30 Dec. t/m 5 Jan. 7 dagen extra t/m 12 Jan. .echter niet in restau. rants e. d. 23 Dec. t/m 29 Dec. 7 dagen extra t/m S Januari, echter niet in restaurants e. d. 16 Dec, t/m 22 Dec. 7 dagen extra t/m 29 Dec., echter niet in restau. rants e. d. Door een goederentrein gegrepen Te Culemborg is de 25-jarige ongehuw de klompenmaker F. terwijl hij wegens ijsgang per rivierpont niet over de rivier de Lek kon gaan en alzoo ever de spoor brug ging, door een goederentrein gegre pen en gedood. Bezoek aan „De Porceleyne Fles" De commissaris-generaal voor Financiën en Economie, min. H. Fischböck, heeft i Dinsdag in gezelschap van Ministerialrat dr. Heynemann een bezoek van verschelde uren gebracht aan de bekende Delftsche porceleinfabriek „De Porceleyne Fles”. De minister liet zich door den directeur van de onderneming, den heer van der Koop, de ontwikkeling van het bedrijf uiteen zetten en toonde belangstelling voor de huidige economische positie, die als be- paald gunstig gequalificeerd kan worden. Voornaamste afnemer van het bekende Delftsche porcelein was behalve Nederland van oudsher in de eerste plaats Duitsch- land. De laatste maanden hebben de be- stellingen van Duitsche firma’s zulk een omvang aangenomen, dat het bedrijf nau welijks in staat is alle opdrachten uit te voeren. De voorraadpositie is bevredigend, daar voor verscheiden jaren voldoende kleurstof aanwezig is en de aarde voor de vervaardiging van de schalen en wandbor den gedeeltelijk uit Duitschland en ten deele uit de Scandinavische landen kan worden betrokken. 1 Na de uiteenzetting van de directie volgde een rondgang door de buitenge woon interessante toonzalen en door de fabriek, waarbij de minister bijzondere aandacht schonk aan de vaardigheid van de pottenbakkers en schilders, werkelijk kunstenaars in hun vak. Moet voor 20 Januari 1941 geschieden De secretaris-generaal van het depar tement van Financiën maakt bekend, dat alle oorlogsgeweldschade geleden vóór 4 December j.l. uiterlijk op 20 Januari as. bij een bevoegde schade-enquete commissie moet zijn aangemeld. Na dezen datum bestaat er dus geen, gelegenheid meer deze schade aan te geven, tenzij de aangever aannemelijk kan maken hiertoe in staat te zijn geweest. Alle schade geleden na 4 December moet uiterlijk op den 45sten dag na de RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven Uit de Maas te Venlo is Dinsdagmid dag het lijk opgehaald van den 65-jari- gen heer O. Wolters, arts te Venlo. De heer Wolters was Zondagavond met zijn auto van huis weggereden en niet terug gekeerd. Door de duisternis misleid is hij een halven kilometer benoorden de stad te water gereden. Dokter Wolters was een bekend geneesheer en oefende lange jaren te Venlo praktijk uit. Op voederkaart voor honden. voor groep I en II III IV V VI v. Op voederkaart voor katten De politie te Barneveld heeft een groote partij vleesch en. spek afkom stig van frauduleus geslacht vee in be slag genomen In totaal was het 713 k.g w.o 17 hammen. Het vleesch werd voor 1.60 per pppd verkócht. Tegen de da ders is proces-verbaal opgemaakt. Bèdankt voor Ee (Fr.) ds. C. Aalders te Oudega (W.). Aangenomen naar Eethen en Drongelen (toez.) de heer J. Boezer, cand. te Utrecht. Bedankt voor Oudemirdum ds. J. v. d. Velden te Nijega-Elkhuizen. Chr. Geref. Kerk- Beroepen te Oud-Beyerland Gruppen te Eindhoven. Tweetal te ’s-Gravenhage-Oost Kremer te Leeuwarden en ds. A. Ponstein te Lisse. Geref. Gemeenten. Tweetal te Dordrecht ds. M. Heikoop te Utrecht en ds. W. C. Lamain te Rotter- dam-Z. Oud. Beroepen Woensdagmorgen omstreeks zeven uur werd door voorbijgangers brand ontdekt in de opslagplaatsen der firma van Bonda aan den Gouwsluische weg te Alphen aan den Rijn. De brandweer kon onder lei ding van" den commandant, ir. J. D. J. Waardenburg, spoedig met de nieuwe, groote motorspuit, alsmede met twee automotorspuiten, ingrijpen. Met een groot aantal stralen werd het vuur, dat inmiddels reeds door het dak van een der gebouwen naar buiten drong, bestre den en dank zij dit krachtdadig optreden, kon de brand tot dit gebouw worden be perkt. Helaas werden eenige voorraden voedingsmiddelen een prooi der vlam men, dan wel door het bluschwater zoo danig aangetast, dat zij vrijwel als ver loren kunnen worden beschouwd. Verze kering dekt de schade. Onder Maarsen hebben kip- pendieven weer hun slag geslagen. Bij een landbouwer kwamen eenige mannen op bezoek, die kippen wilden koopen, maar de koop ging niet door, daar de boer zijn pluimvee wenschte te behouden Deze mannen hebben tijdens het bezoek goed rondgekeken en zijn later terugge keerd om de kippen te halen, echter zon der betaling Door verbreking van een slot wisten zij zich toegang tot het hok te verschaffen en daar veertig hennen te verschalken De politie stelt een onderzoek in. toebrenging van de schade bij een be voegde schade-enquetecommissie zijn aangëmeld; latere aangiften zullen slechts bij hooge uitzondering in behandeling worden genomen. Met nadruk wordt er hier nog eens op gewezen, dat aangifte bij een bevoegde schade-enquetecommissie vereischt is om voor een tegemoetkoming van overheids wege in aanmerking te komen. Den be- De oplossing van de Dinsdag geplaatste puzzle luidt: 1 Hola; 2 Taal; 3 Uien; 4 Nero; 5 Inca; 6 Trog; 7 Leem; 8 Epos; 9 Kade; 10 Koud, 11 Diva; 12 Izegrim; 13 Leguaan; 14 Negrito; 15 Eetlust; 16 Étagère; 17 Seizoen; 18 Notitie; 19 Roos ter; 20 Gravure: 21 Novelle; 23 Maan; 24 Ebro; 25 Goor; 26 Egge; 27 Halo; 28 Idee: 29 Oord; 31 Orde; 32 Moer; 33 Norg; 34 Vlas. De gevraagde gezegden luiden: Het zijn niet allen koks, die lange messen dragen; Men moet geen hei roepen voor men over de brug is. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amersfoort (7e pred pi.) ds. P. A. Klüsener te Bodegraven, ds. E. E. de Looze te Gouda en ds. P. P. J. Monster te Aalburg. Bedankt voor Stavenisse (to^z.) A, H. Sonnenberg te Molenaarsgraaf. Aangenomen naar Vorden ds. J. H. Jansen, evang. pred. te den Helder. Rede van dr. Thiel Op de Maandagmiddag te Meppel gehou den ledenvergadering van Land bouw en Maatschappij, waarbij de toe treding tot het agrarisch front besproken werd, heeft de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris, dr. Thiel te Assen, de volgende rede gehouden: Aan het einde van uw ledenraadsverga dering wil ik u feliciteeren met het besluit dat u thans met het boerenfront van de N.S.B. naar de gemeenschap van het agra risch front gebracht heeft. U wordt daarin opgenomen als een gelijkgerechtigd part ner, die alle reden heeft om met trots op zijn prestaties te wijzen. Gij hebt u in uw organisatie niet alleen met de ma- terieele verzorging van den Nederland- schen boerenstand bezig gehouden, maar gij hebt vooral ook uw aandacht eraan besteed, om de ideëele krachten van den boer in stand te houden, en te versterken. Dit was des te meer noodig, omdat de kapitalistische denkbeelden onder voor aanstaande kringen van uw volk het ge vaar in zich droegen, dat alle werkelijk volksche waarden zouden worden opgezo gen en uitgedoofd. Welbewust hebt ge een .tegenwicht tot stand gebracht tegen deze verwordingsverschijnselen, en daarmede hebt ge uw volk een grooten dienst be wezen. Toen men in Nederland het over wegende landbouwgebied in het Noord oosten van uw rijk als minderwaardig beschouwde en stiefmoederlijk bedeelde, hebt u de waarden van deze landstreek krachtig laten- uitkomén. Niets is natuur lijker, dan dat de gedachten en gevoelens onder de boeren in het Noorden van uw rijk, verwante trekken vertoonen met het Duitsche nationaal-socialisme, dat ook in den boerenstand geworteld is. En even na tuurlijk is het, dat de weg van Landbouw en Maatschappij zich met het boerenfront der nationaal-socialistische beweging van Nederland vereenigde. Ik ben er vast van overtuigd, dat deze daad tot zegen zal strekken, niet alleen van den Nederland- schen boerenstand, maar van het geheele Nederlandsche volk. Door kolendamp vergiftigd In haar woning aan de Pilaarstraat te Heerlen is de 75-jarige weduwe V. dood op haar bed gevonden. Waarschijnlijk is zij door kolendampvergiftiging om het leven gekomen. langhebbenden wordt dus in hun eigen belang den raad gegeven bovenvermelde termijnen niet te overschrijden. Voorts deelt de secretaris-generaal van het departement van Financiën nog mede dat voor hen, die opzettelijk een onjuiste aangifte hebben gedaan of on juiste inlichtingen hebben verstrekt tot uiterlijk 20 Januari a.s. de gelegenheid bestaat deze aangifte of de inlichtingen straffeloos te verbeteren. Na dezen datum zal onherroepelijk toepassing volgen van art. 20 van het Besluit op de Mateneele Oorlogsschade, dat als volgt luidt. „Indien een belanghebbende of derden met medeweten van den belanghebbende opzettelijk onjuiste opgaven of inlich tingen hebben verstrekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbetaald te krijgen, kan het bedrag van de hem toekomende bijdrage worden ver minderd met ten hoogste vijftig ten hon derd" „Terwijl zij, die zich aan deze fei ten mochten hebben schuldig gemaakt zich tevens blootstellen aan een justitieele vervolging. Er wordt gewaarschuwd, dat teeen dergelijke feiten, waarvan na 20 Januari nog mocht blijken, strafrechtelijk zal worden opgetreden. EXTRA KAAS I EXTRA KAAS •'••••••««•••••••••-•••«•••a Minister H. Fischböck te Delft RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch, pekelvleesch, Gelder - sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voör bloedworst Herdenking Ant Fokker De directie van de Fokkerfabrieken te Amsterdam heeft Dinsdag bij het graf van Ant. Fokker op de begraafplaats Wester- veld een fraaien krans doen leggen ter ge dachtenis aan het feit, dat de beroemde vliegtuigbouwer een jaar geleden in Ame rika is overleden. De gemeentebegrooting van Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de gemeentebegrooting met algemeene stemmen goedgekeurd. leverancier werd aangetroffen. Deze had aan den bewusten persoon drie varkens verkocht. Bij nadere huiszoeking te Lochem, werden inderdaad in de schuur nog twee varkens en een half varken aan getroffen. Op last van den officier van justitie, te Zutphen werd het vleesch in beslag genomen. Het vleesch dat tezamen 300 pond woog, werd voor de consumptie afgfekeurd. Door de manier van opber gen, was het n.l. bedorven De politie te Barneveld heeft een groote partij vleesch en spek, afkomstig van frauduleus geslacht vee. in beslag genomen In totaal was het 713 kg. w.o. 17 hammen. Het vleesch werd voor /1.60 per pond verkocht. Tegen de daders is procesverbaal opgemaakt. Het Rijkskolenbureau brengt ter al gemeene kennis, dat tegelijk met de bekendmaking van de bonnen, geldig voor de periode 15 December tot en met 31 Januari, een circulaire aan alle handelaren in brandstoffen in Neder land is gezonden van den volgenden inhoud: „Voor de periode -15 December 1940 tm. 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bonnen 8 t.m. 10 van de bonkaart „Haarden en kachels” en 15 t.m. 25 van de bon kaart „Centrale verwarming”. In verband met het gevorderde stookseizoen zullen wellicht eenige verbruikers op spoedige ïevering aandringen, doch wij doen een beroep op uw medewerking om een be hoorlijke verdeeling van het beschikbare kwantum te verkrijgen, daar de verzen ding van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkele uwer afnemers ineens op alle thans geldig verklaarde bonnen te leveren, dcch de Ïevering te ver deden over de periode van 15 December 1940 t.m. 31 Januari 1941 en in de eerste plaats die afnemers te bedienen, die wer kelijk directe behoefte aan brandstoffen hébben. Wanneer hieraan zooveel moge lijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbonnen als regel cok_-s wordt geleverd uiteraard alleen indien de desbetreffende installaties met deze brandstof kunnen worden gestookt mag worden aangenomen, dat bij regel- matigen aanvoer geen stagnatie behoeft op te treden bij de Ïevering van den han del aan het publiek.” Het is het Rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleve ranciers erop aandringen, respectievelijk erop staan, het geheele of bijna het ge heele toegestane kwantum ineens te ont vangen. Daarnaast is het Rijkskolenbureau tevens gebleken, dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenden druk be zwijken uit vrees of omdat zij ver moeden dat anders hun afnemers een anderen leverancier zullen kiezen, ter wijl zich ook gevallen voordoen, dat de handelaar eigener beweging bij zijn af nemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffert. Het gevolg hiervan kan zijn, dat die brandstoffenhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn een aantal hunner afnemers de hoeveelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te verstrek ken. Daarom wenscht het Rijkskolenbu- reau langs dezen weg de aandacht erop te vestigen van de handelareh, dat zij zich dienen te houden aan de hierboven aangehaalde circulaire en doet het Rijks kolenbureau een beroep op het publiek om geen grootere hoeveelheid brandstof van zijn kolenleverancier te verlangen dan wat het voor direct verbruik noodig heeft, het verdere tegoed op de t.m. 31 Januari geldig verklaarde bonnen in één of twee zendingen in Januari van den kolenhandelaar af te nemen en overigens de grootste zuinigheid bij het stoken te betrachten, daar anders tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in een regelmatige kolenvoorziening niet zullen uitblijven. Alleen dan, wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat, mag erop gerekend worden, dat een regelmatige kolenvoor ziening mogelijk blijft. Het Rijkskolenbureau mag niet nalaten hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslagneming der aan wezige voorraden, tegen die handelaren en particulieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. middel ‘binden, waarna hij zich, ondanks de duisternis, naar de plek begaf, waar het hulpgeroep vandaan kwam. Toen hij in de nabijheid van het wak was, brak het ijs af, waardoor ook hij in levensge vaar verkeerde. Het gelukte spoedig den heer Westdijk weer op het droge te bren gen. Met behulp van een vlot wisten hier op twee agenten van politie het wak wederom te bereiken en den heer Bakker aan wal te brengen. Ofschoon geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toege past, slaagde men er niet in, de levens geesten op te wekken. i Drie visschers op een. ijsschol Drie visschers, de gebroeders Malsen uit Kornwerd en J. Poepjes uit Makkum hebben gisteren een angstig avontuur beleefd. Zij hadden zich een eindje be zuiden den Afsluitdijk ter hoogte van Kornwerderzand op het ijs begeven om hun netten onder het ijsdek, dat zich tegen den Afsluitdijk had vastgezet, te zetten. Plotseling brak het ijs, waarop zij zich bevonden, af, en dreven de mannen op de afgebroken ijsschol naar het open water. Er bestond voor hen geen moge lijkheid om er af te komen. Omdat er niemand in de nabijheid was, baatte schreeuwen niets. Ten einde raad be gonnen zij te zwaaien met jassen en doeken in de hoop, dat zulks opgemerkt zou worden. Inderdaad werd dit et Kornwerderzand gezien. Men schuwde de marechaussee en met be hulp van een motorboot wist men de visscher in veiligheid te brengen. THEE of KOFFIE SUIKER ...i..—.. MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel MAÏZENA, enz. als boven GORT (-mout) of grutten GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken haverbloem. aard.-meelvlokken of gort (-mout), of grutten HAVERMOUT, enz. als boven RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) RIJST, enz. als boven MACARONI of spaghetti of ver micelli MACARONI of spaghetti of ver micelli Vermist meisje verdronken De Amsterdamsche politie heeft Woens dag het lijk van een sedert eenige dagen vermist meisje uit de Nieuwe Vaart in de hodfdstad opgehaald. Het meisje is ver moedelijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Haar vader, die naar haar zocht, vond ter plaatse een handschoen van zijn doch ter. Hij stelde de politie van dit feit op de hoogte, waarna door een politieboot gedregd werd. Redders zelf te water geraakt Tijdens de diepe duisternis gisteravond zijn te Amsterdam ongeveer twintig per sonen te water geraakt, doch allen kon den worden gered. Een bijzonder avontuur beleefden zes jongemannen uit Krommenie, die den dag in Amsterdam hadden doorgebracht en ’s avonds met den laatsten trein naar huis terug wilden keeren. Toen zij op den Singel liepen, hoorden zij plotseling hulp geroep. De jongemannen schoten toe en hun vermoeden, dat iemand te water was geraakt, werd bewaarheid door het ge roep, aat uit de gracht kwam. Zij haal den den drenkeling op het droge en brachten hem naar het posthuis Halve maansteeg. waar hij van droge kleeren werd voorzien. De zes vrienden konden daarop niet naar huis terugkeeren, daar de laatste trein reeds was vertrokken en vier van hen besloten in een pension te gaan, terwijl de twee anderen onderdak bij familie zouden vragen. Dit tweetal geraakte door de diepe duisternis zelf in het water, doch toege schoten hulp slaagde er in, de redders te redden. Men bracht hen naar het politie bureau aan den Singel, waar zij zich konden warmen en droge kleeren kregen. In een cel gingen zij tenslotte slapen, terwijl de barmhartige politie gedurende den nacht zorgde, dat de kleeren bij de kachel werden gedroogd. Dat het stevige ijs niet altijd voordeel oplevert voor slachtoffers der duisternis, ook al geraken zij dan niet te water, on dervond Woensdagavond een 34-jarige man, die van den wal der Stadhouders kade liep en op het ijs viel. Hij kreeg een hersenschudding: Een juffrouw reed omstreeks half negen met fiets en al in de Onbekende gracht bij de Nieuwe Uilenburgerstraat. Op haar hulpgeroep snelden redders toe, die haar en haar fiets op het droge brachten, waarna zij kalmweg weer opstapte en wegreed. Voorts werd een meisje van 16 jaar uit den Singel gered en naar het Binnengast huis gebracht, omdat zij veel water had binnengekregen. Een man van 70 jaar, die tijdens de duisternis op de Mauritskade tegen de tram was opgeloopen, is door den Ge neeskundigen Dienst naar het O.L. Vrou- wegasthuis vervoerd. Hij had een hersen schudding opgeloopen. Geref. Gemeenten. te Alblasserdam ds. J. Toes te. IJsselmonde Geref. Kerken Bedankt voor Harlingen ds. H. W. Wier da te Vijfhuizen.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6