Haagse he Courant van Vrijdag 27 December 1940 Ir. over van der Vegte radio-maatregelen van maand per Radio-belasting 75 cent STADSNIEUWS Nieuwjaarsadvertenties De omroep blijft niet handen der vereenigingen Radioverordening ONDOELMATIG GEBRUIK VAN VOETGANGERS- LANTAARNS L DERDE BLAD, PAGINA 1 Politie gaat streng optreden in tot bet WINTERHULP NEDERLAND Gisteravond verschenen in verschillende café’s plotseling lieftallige Op de foto ziet men de Gelaarsde Kat collecteeren distributiecen- het Rijk GETEMPERDE 1JSVREUGDE STAND DER BEVOLKING jongedames,'uitgedost in costumes naar de bekende zeven sprookjes, waarvan speldjes zullen worden verkocht ten bate van de Winterhulp. MARSCH WACHTBATALJON VAN HET DUITSCHE LUCHTWAPEN Zendinrichtingen en trales eigendom van KERSTFEESTVIERINGEN EN CONCERTEN ‘-w i der lichten KLEINE DIEFSTALLEN dragen hebben’. 1 nn (Triu1 u nm.0 i .1... - J i i i 1. Radio-ontvangst zonder toestemming verboden. Stel dus thans reeds uw Nieuwjaars groet voor 1941 op. lan- dan is De omroep in handen van den staat Er de naar het Zuidwal. “der «ia de DE VERDUISTERINGSVOORSCHRIFTEN De verduisteringsvoorschriften werden in de afgeloopen 3 dagen over het alge meen zeer goed in acht genomen. Terzake van uitstralend licht uit hun woning werd tegen 30 personen proces-verbaal opge maakt. Natuurlijk kan men ook Nieuwjaars groeten plaatsen grooter van vorm dan en afwijkend van één der model len. Duizenden hadden Dinsdag verwacht tijdens de beide Kerstdagen eens heerlijk te kunnen profiteeren van de genoegens van het schaatsenrijden. De banen en de boschvijvers zouden geopend zijn en ook vele slooten waren berijdbaar. Dinsdag in den namiddag bleek echter, dat de ijsbanen niet open gingen. Op de boschvijvers reden slechts enkele agenten, die moesten zorgen, dat er niemand op het ijs kwam. Heel wat afgunstige blik ken werden hun toegeworpen door dege nen. die met de schaatsen in de hand „toch maar eens kwamen kijken”. Je kunt immers nooit weten! In de slooten aan de randen van de stad zag men nog velen rijden. De vreugde er van werd echter sterk getemperd door het feit, dat er al spoedig een laagje water op het ijs stond. Wedstrijden voor kinderen Op de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJs- vereeniging werden Dinsdagmiddag wed strijden voor kinderen gehouden. Er be stond zeer veel belangstelling voor. Be gonnen werd met het stoeltjesschuiven voor kinderen van 610 jaar. De eerste, tweede en derde prijs werden gewonnen door H. Crans, A. Crans en N. J. Burger. Vervolgens kwam het blok- jesschuiven met een hockeystick aan de orde De leeftijdsgrenzen waren 10 en 14 jaar. In de jongensklasse behaalden H. Roemer en R. Pleysier den eersten en tweeden prijs. In de meisjesklasse werden deze veroverd door Anneke Krediet en Lydia Elgersma. HET UITGAANSVERBOD In de laatste 3 nachten hielden zich 20 personen niet aan het verbod zich des nachts na twaalven op straat te bevinden.' Tegen hen maakte de politie proces-ver baal op. ludejaarsavono zijn reeds zoovele malen Raagscbe Courant Blijkens de maandcijfers van het Statis tisch Bureau der Gemeente bedroeg het aantal inwoners op 1 October 1940 totaal 509583 (237.451 mannen eh 272132 vrou wen). Op 1 September 1940 bedroeg het aantal inwoners 508080, op 1 Augustus 1940 506291 en op 1 October 1939 501014. In September 1940 werden 424 huwelijken gesloten en in September 1939 492 Laat uw fiets niet onbeheerd achter Op den dag voor Kerstmis vonden te dezer stede een aantal kleine diefstallen plaats. Een bewoonster in de van Dorp straat liet haar fiets even onbeheerd staan en toen zij terugkwam, miste zij 10 uit haar handtasch, die aan het stuur hing. In een van de groote magazijnen in de binnenstad werd een 44-jarige bewoonster van de van Ravesteynstraat betrapt bij het ontvreemden van drie paar hand schoenen. In een winkel aan de Groote Marktstraat werd ten nadeele van een bewoonster van de Schiefbaanstraat een tasch gestolen, inhoudende een bedrag van 8 en distributiebescheiden, terwijl in de R.K. kerk aan de Schenkkade een portemonnaie met 8.50 aan geld, bene vens distributiebonnen werd gestolen, ten nadeele van een inwoonster van Voorburg. I (Schimmclpcnningh) Verdere plannen „Nog verdere plannen?” „Onder den radioomroep valt ook de televisie, een techniek, die reeds bezig is uit haar kinderschoenen te groeien. Ofschoon men nog lang niet is, waar men wezen wil, wordt het toch reeds duidelijker, dat dit onderwerp de aller grootste aandacht verdient. Het zal daarom noodig zijn, om de ontwikkeling op den voet te volgen en éen uitge- Kerstbijeenkomst Nederlandsche Jeugd Gemeenschap Op den tweeden Kerstdag heeft de Ne derlandsche Jeugd Gemeenschap in haar gebouw aan het Bezuidenhout 85a te de zer stede, een Kerstbijeenkomst gehouden. De zaal was daartoe stemmig versierd. Nadat er des middags gedeclameerd en Kerstmuziek ten gehoore gebracht was, werd overgegaan tot den gemeenschap- pelijken maaltijd. Daarna leidde de heer C. J. Entrop. voorzitter van het Tioofdbe- stuur der N.J.G.. den heer W. K. van Loon, afdeelingsleider in, die een toe spraak hield. Een aantal dames-lederr der N.J.G., die aan de piano begeleid door mej. F Massizzo, reeds enkele Kerstliederen had den gezongen, bracht na de toespraak nog ten gehoore ..Daar is uit ’s werelds duistere wolken, Een licht der lichten opgegaan”. Vandaag werd de huizencollecte gehouden De „Winterhulp Nederland” collecteert vandaag voor de tweede maal van haar bestaan alngs de huizen. In den Haag zijn omstreeks negen uur ruim 450 collectan ten, jong en oud, rijk en arm van de verschillende centrale punten uitge zwermd. Ieder kreeg een aantal straten te bewerken, zoodat er vrijwel geen huis in de stad is, waar niet werd aangebeld door een collectant(e) van de Winterhulp. Zij waren allen voorzien van nieuwe bussen. Deze zijn van een speciale con structie, zoodat er geen geld uit kan val len. Zij zijn rood geschilderd. Aan den voorkant is een groot wit klaverblad van drie aangebracht, waarop de letters W.H.N. staan. Gisteravond hebben een aantal lieftal lige jongedames, gekleed in sprookjes- costuums gecollecteerd in de café’s en restaurants. Morgen is het de dag van de straat- coüecte Dan zullen op de hoeken van de straten de collectanten verschijnen, voor zien van een roode collectebus en speld- jes. Des avonds wordt er gecollecteerd in de café’s en restaurants door jongedames in costuums, die ontleend zijn aan de sprookjes, waarvan de bekendste figuren J voorkomen op de speldjes. Het Wachtbataljon van het Duitsche Luchtwapen zal morgein marcheeren langs den Wassenaarscheweg, Koninginne gracht, Princessegracht, Heerengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Kapels- brug, Lange Poten, Plein, (alwaar om half 1 de voorbijmarsch zal plaats hebben voor het gebouw van het voormalig de partement van Defensie) en via Korte Po ten langs den Fluweelen Burgwal, Nieuwe Markt, Wagenstraat, Gedempte Burgwal naar de Paviljoensgracht. In een commentaar op deze verordening wordt van bevoegde zijde opgemerkt, dat de maatregelen betreffende de zenders de strekking hebben om den ongewenschten toestand, ook in technisch opzicht, van zen ders in particuliere (vereenigings) bezit, in half overheids-, half particulier bezit en geheel overheidsbezit, te beëindigen. Het geheele radiobedrijf in al zijn ge- ledigingen, is hiermede gediend. Tot de installaties, welke naar het Rijk (P.T.T.) ovesgaan behooren o.m. de Nozema-zender en de Philips-kortegolf zendapparatuur. Ook wat de programma’s betreft wordt nu een eenheid geschapen. De Staat kan de zaak ter hand nemen, niet gehinderd door particuliere belangen. Dat de distri butiebedrijven in het groote geheel zijn op genomen, is begrijpelijk, temeer nog wan neer men in aanmerking neemt, dat het radio-distributiewezen zich nergens ter we reld in zoo intensen vorm heeft ontwikkeld als in Nederland. Deze mogelijkheid mocht in de concentratie niet over het hoofd wor den gezien. Men kan het bovendien als een vooruit gang beschouwen, dat voortaan een volle dig geoutilleerd bedrijf als dat der P.T.T. de technische verzorging op zich neemt- Wat de radio-belasting aangaat, zij neemt om te beginnen de onbillijkheid weg, dat tot nog toe 50 pCt. der luiste raars profiteerden van uitzendingen, welke de andere 50 pCt. mogelijk maakten door hun vrijwillige bijdragen aan de omroep- vereenigingen. Voorts maakt hij het mo gelijk, om, door verhhooging der inkom sten, de outillage te verbeteren en ook in ander opzicht maatregelen te nemen, welke de waarde der uitzendingen zal verhoogen. De belasting nivelleert en maakt ieders bijdrage, bij voor allen gelijk profijt, even groot. Tenslotte werd opgemerkt, dat deze ver ordening in feite niet anders brengt dan de verwezenlijking van plannen, welke reeds in 1939 hier te lande werden voor bereid en vasteren vorm kregen in het ontwerp-radiobesluit, dat in Maart van dit jaar werd opgesteld en tr kennis van het publiek gebracht. Van een Haagsebe Courant”. advertentie is men abso> tuut zeker! Wie zijn gelukwenscb m de ,,Baag> sche Courant” plaatst, weet stellig, dat die door iedereen gelezen en dank baar aanvaard wordt Ook thans is onze technische dienst gereed om een groote hoeveelheid Nieuwjaarsgroeten te verwerken De ervaring beeft geleerd, dat een vroegere bemerking der Nieuwjaars groeten de eenige zekerheid geeft, dat aan alle plaats kan worden geschon ken De kunst „En hoe ziet u de taak van uw de partement ten opzichte van de muzikale en andere programma’s?” „Bij de ontwikkeling van de omroep programma’s staat de kunst op het al lereerste plan en wij zullen er naar stre den, om het allerbeste aan onze luiste raars te brengen. Hiermede wordt tweeërlei doel nagestreefd, ten eerste Willen zij den smaak van het publiek op een hooger peü brengen en ten tweede is het mogelijk, op veel ruimer schaal ge legenheid te geven aan onze begaafde kunstenaars om naar voren te treden. De misstand, dat deze kunstenaars Jaak hun. toevlucht in het buitenland hebben móeten zoeken, dient voorgoed te Verdwijnen. Het is onze eerste plicht om aan goede zonen van ons volk een be staansmogelijkheid te bieden. Hieruit moet niet geconcludeerd wor den, dat ook niet aan buitenlandsche krachten gelegenheid zal gegeven wor den hun kunnen te toonen; dit is juist noodig om op de hoogte te blijven van Wat buiten onze grenzen gepresteerd Wordt en om de noodige stimulans aan onze eigen kunstenaars te geven. Het Uitwisselen van goede krachten zal in de hand gewerkt worden. Goede amuse mentsmuziek is vanzelfsprekend wel kom, doch ik wil hier duidelijk doen uit komen, dat in de Nederlandsche om roep geen plaats meer wordt ingeruimd Voor zoogenaamde hotjazz of „kreunge- Zang. Het depart, van Volksvoorlichting Zal de richtlijnen geven voor de pro gramma’s; de uiteindelijke organisatie en uitvoering geschiedt natuurlijk door den omroep zelf, onder verantwoording Van zijn leider. Voortdurend blijkt het, dat de wan delaars, die op straat tijdens de ver duistering een voetgangerslantaarn be zigen, teneinde aldus te pogen op meer veilige wijze hun weg te vinden, deze lantaarn veelal op zeer ondoelmatige wijze gebruiken. Menigmaal gebruikt men de lantaarn geheel onnoodig. Bovendien wordt er mede gezwaaid en verspreidt men aldus een grooten bun del licht, hetgeen misleidend is voor an dere weggebruikers en meer speciaal voor bestuurders van auto’s. De hoofd commissaris van politie te ’s Graven- hage wijst er daarop nogmaals met grooten nadruk op, dat voetgangerslan- taarns in de open lucht slechts mogen worden gebruikt op zoodanige wijze, dat het licht daarvan niet naar boven schijnt en andere deelnemers aan het verkeer er niet door gehinderd worden, terwijl de lichtsterkte van deze taarns niet meer mag bedragen die, welke door de Rijksinspectie voorgeschreven. Waar daarenboven alle lichtbronnen, welke gemist kunnen worden, buiten werking moeten worden gesteld, zal in den vervolge het doel matig gebruik van voetgangerslan- taarns streng door de politie worden gecontroleerd en zullen voetgangers, die een onnoodig of onoordeelkundig gebruik daarvan maken, terstond wor den verbaliseerd met inbeslagneming van de lantaarn. Goedkoope volksontvanger „Kan er tegenover deze lastenver zwaring geen tegenwicht worden ge steld in den vorm van tegemoetkoming aan de luisteraars? Radio is een dure liefhebberij...” „Dat gebeurt ook. Wij zullen trach ten den Nederlandschen omroep te sti- muleeren en in de eerste plaats is het hiervoor noodig, dat een goedkoope, doch goede volksontvanger in den han del wordt gebracht. We zullen ons met de radiofabrikanten en met den radio- handel tezamen aan een tafel zetten en trachten het beoogde doel te bena deren. Vanzelfsprekend zijn hier nog ettelijke moeilijke vraagstukken op te lossen, doch waar een wil is, is een weg. Tevens zal dan onder het oog gezien worden of het niet mogelijk is, om den luisteraar met geringe financi- eele draagkracht tegemoet te komen in de betalingscondities, opdat ook zij in staat zijn den aanschaf van zoo’n toe stel te bekostigen. Voor den radiohan- del en de fabrikanten is het stimulee- ren van den verkoop van radiotoestellen natuurlijk van het grootste belang en hier gaan onze belangen hand in hand. Hun medewerking is onontbeerlijk, op dat ons streven dat succes moge heb ben, waardoor de te nemen maatrege len gerechtvaardigd blijken”. Ra diodistr ibutie Het jaar 1940 spoedt weder ten einde. Nog eenige dagen en het zal Dan zal. voorheen komen en, der «ehoone traditie trouw, als de bode van alle goede wenschen, die er in onze bevolking leven voor familie, vrienden en clientèle. Er is maar één beproefd en afdoend middel om allen te bereiken, die men wenscht te bereiken Een Xieuwjaarswensch in de ..Haagsche Courant”. Wat geven kaartjes, brieven en tele grammen den betrokken Staatsdien sten niet een enorme massa werk en men is, althans wat de kaartjes be treft, volstrekt met zeker, dat zij de geadresseerden bereikeh op den ge- wenschten datum 1 Dc financiering De volgende vraag gold de financie ring, zie hier het antwoord: „Tot nu toe beschikte de omroep uit sluitend over geldmiddelen uit vrijwil lige bijdragen van de luisteraars. Deze idealistische grondslag heeft tot bewon- derenswaardige resultaten geleid, doch is in verband met de nieuwe doelstelling niet meer te handhaven. De Nederland sche omroep stelt zich in dienst van het geheele Nederlandsche daarom is het natuurlijk dat een groot deel van de luisteraars volk en uitgesloten, niet mee zou dragen aan de kosten. Tot nu toe waren slechts ongeveer de helft van de luisteraars zich van hun plichten bewust, ons land telde meer dan een half millioen klaploopers op omroepgebied. Aan dezen ongewensch ten toestand wordt nu een einde ge maakt door met ingang van 1 Januari 1941 een verplichte radiobijdrage in te stellen. Elke toestelbezitter en elke aan geslotene aan een radiodistributie-be- drijf zal voortaan 75 cent per maand moeten bijdragen. Een deel hiervan komt ten goede aan den dienst der P.T.T. als vergoeding voor de kosten, verbonden aan het innen dezer bijdra gen, voor het verzorgen van de zenders, laboratoriumkosten, enz. De rest komt geheel ten goede aan den Nederland schen omroep en zal voldoende zijn om de plannen, zooals ik u die zoojuist ontwikkelde, te dekken. Op het eerste gezicht lijkt het bedrag van 75 cent per maand tamelijk hoog, doch in verge lijk wat men in het buitenland betaalt is het gering. In Duitschland draagt men bijvoorbeeld reeds jaren lang 2 mark per maand bij, dus ongeveer het dubbele. Ik ontveins mij niet, dat deze verplichte bijdrage aanvankelijk een te rugslag op het aantal luisteraars zal brengen, doch ik ben ten volle over tuigd, dat dit slechts tijdelijk zal zijn en dat in een betrekkelijk korten tijd de Nederlandsche luisteraar verzoend zal zijn met dezen toestand en zijn bij drage gaarne zal offeren, omdat hij overtuigd wordt, dat hij waar voor zijn geld krijgt.” „En wat gebeurt er met de radiodis- tributie” „Deze methode van omroepverbrei- ding is in ons land op groote schaal toegepast, veel meer dan in andere lan den. Wij hebben over de 800 radio-dis- tributie-centrales en het ligt in het voor nemen deze bedrijven door den staat te doen naasten en te voegen onder den dienst der P.T.T. De huidige eigenaars moeten natuurlijk op billijke wijze scha deloos gesteld worden. Op deze wijze zal het mogelijk zijn, dat de distributie- diensten ten volle worden ingezet voor het zoo juist geschetste doel en tevens zullen de minder goed uitgeruste dien sten verbeterd worden, waarbij de waarschijnlijkheid bestaat, dat enkele kleine, niet loonende centrales zullen verdwijnen. Er zal naar gestreefd wor den de bijdragen voor aansluiting aan een radiodistributiebedrijf te verlagen, om zoodoende de gelegenheid te schep pen den kring der luisteraars te ver- grooten”. ken avond bezorgde, heeft zich thans ook niet onbetuigd gelaten. Op den Isten Kerstdag zijn ze er met hun helpers(sters) op uitgetrokken om onze jongens, die in het Militair Hospi taal verpleegd worden, een aardigen middag te bezorgen. En ze mogen met trots op hun werk terugzien. Een ieder ontving een fruitschaaltje en een krentenbroodje, terwijl er voor iedere zaal nog een fruitmand aanwezig was. Daarna volgde een verloting, welke attractie geweldig insloeg. Natuurlijk een verloting zonder nieten, waarbij niemand werd vergeten. Na afloop hiervan toog men Gemeenteziekenhuis aan den waar ook enkele jongens worden ver pleegd en die ook niet vergeten mochten worden. terviews op allerlei gebied en speciale reportage van allerlei gebeurtenissen uit het dagelijksche leven. Ook zullen wij de stemmen laten hooren van hen, die tot nu toe vergeefs trachtten een plaats voor de microfoon te veroveren. Ver der is het noodig, dat de vele maatre- gelen, welke het gevolg zijn van de be zetting van ons land en van de blokka de, waaraan wij onderworpen zijn, op de juiste wijze belicht worden en dat •het ons volk wordt bijgebracht, waar om deze maatregelen in het algemeen noodig zijn en hoe wij ons ernaar te ge- Een redacteur van het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met ir. W. L. Z. van der Vegte, raadadviseur bij het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, over de nieuwe maatregelen op radiogebied. Naar aanleiding van de nieuwe Ver ordening en aanknoopend aan hetgeen ir. A. Dubois, de gemachtigde voor de concentratie van den radio-omroep in Nederland, reeds had medegedeeld over het streven naar een grooten Neder landschen omroep, kwam het gesprek eerst op het algemeene doel van de radioconcentratie. „Wij willen den omroep in dienst van het geheele volk stellen, zei de heer van der Vegte. „Daarvoor is het noo dig, dat de staat den omroep aan zich trekt. Vroeger trad de staat in het al gemeen slechts controleerend, dus nega tief, tegenover den omroep op. Slechts sporadisch werd door de Regeering «elf gebruik gemaakt van de radio als mid del om ons heele volk te bereiken. Zoo nu en dan, bij plechtige gebeurtenissen, herdenkingsdagen en in tijden van ge vaar voor ons land werd de omroep te algemeenen nutte ingeschakeld, doch nooit werd dit machtige hulpmiddel ge bruikt voor een georganiseerde volks voorlichting. Met het besluit om den omroep onder te brengen bij het nieuwe departement van volksvoorlichting wordt radicaal met de tot nu .toe ge volgde richtlijn gebroken. De staat is in de eerste plaats ver antwoordelijk voor hetgeen de omroep brengt. Niet door middel van een nega tieve controle, doch slechts door maat regelen van opbouwenden aard, door het géven van richtlijnen en het direct be ïnvloeden van de berichtgeving. moet goed bedacht worden, dat aetheruitzendingen niet aan grenzen des lands gebonden zijn, zoodat ver buiten ons eigen land onze stem doordringt. Daarom moet wel overwogen worden, wat onze omroep brengt en zal elke on zakelijke of onjuiste berichtgeving ver meden dienen te worden. Kerstfeest bij de gewond*, militairen Het ijverige comité dat den naam ,,Vo- gemi” (Voor onze gewonde militairen) voert, en onder leiding staat van mej. R. v. d. Zalm, Haagweg 301 en mej. A. Keuskamp. Loosduinscheweg 1097, dat met het St. Nicolaasfeest ook zooveel suc- I ces oogstte en onze jongens zoo n vroolij- Wij bewaren dien voor u Oudejaarsavondnummer verschijnt Aan onze bureaux Wagenstraat 37, en aan onze bijkantoren Sohevenin- gen, Keizerstraat 319 en Rijswijk, Oran- jelaan 3, alsmede aan onze filialen Goudsbloemlaan 3, Theresiastraat 108a en v Hojrtemastraat 66, worden thans reeds Nieuwjaarsadvertenties aange nomen, volgens een der daarvoor aan gegeven modellen (welke men ook op pag. 3 van het le blad van heden kan vinden), tegen den zeer lagen prijs tan 1.— per advertentie. Het Verordeningenblad van heden bevat een Verordening van den Rijks- commissaris, houdende maatregelen op het gebied van den Nederlandschen radio-omroep. Artikel 1 bepaalt 1. De oprichting en het in stand hou den, alsmede de exploitatie van de voor uit zending van radio-uitzertdingen vereischte technische zendinrichtingen, geschiedt uit sluitend door het Rijk (staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefoon). Dit geldt ook voor het oprichtcn en het in stand houden, alsmede voor de exploitatie van van overheidswege goedgekeurde radiodistributiecéntrales. 2. Op de oprich ting en het in stand houden, alsmede op de exploitatie van omroepstudio’s, is het be paalde in het vorige lid niet van toepas sing Artikel 2 bepaalt 1. de Radio-omroepzenders Lopik 1 en 2, Jaarsveld, Huizen en de zender Bloemen- daal, alsmede de goedgekeurde radio- distributiecentrales, gaan met ingang van den dag van afkondiging dezer verorde ning in eigendom van het Rijk (staats bedrijf der posterijen, telegrafie en tele fonie) over. 2. Aan het bedrijfs- en admini stratief personeel, dat op voornoemd tijd stip bij de betrokken zendinrichtingen en radiodistributiecéntrales is aangesteld en zijn eigenlijke dagtaak vervult, zal worden aangeboden in rijksdienst (staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie) te treden. 3. De directeur-generaal van het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie stelt, zoo mogelijk in overeen stemming met den betrokkene, de schade vergoeding vast, welke in de gevallen, be doeld in het eerste lid. den vroegeren eige naars, in de gevallen, bedoeld in het twee de lid, aan de daarbedoelde personen, die niet in rijksdienst overgaan, wordt toege kend. Artikel 3 bepaalt 1. Vanaf 1 Januari 1941 heeft uitsluitend degene, die de bevoegdheid heeft om een radio-ontvangsttoestel aan te brengen en te gebruiken, het recht om radio-uitzen- dingen te ontvangen. 2. Voor de toestem ming. bedoeld in het eerste lid, is vanaf 1 Januari 1941 een bedrag verschuldigd; dit bedrag en de wijze van innen zal in een uitvoeringsbesluit worden geregeld; dit besluit kan strafbepalingen bevatten. Artikel 4 bepaalt Wettelijke bepalingen, voor zoover in strijd met deze Verordening, treden buiten werking. Artikel 5 bepaalt De directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie is belast met de uitvoering dezer Verordening. De door hem te nemen maatregelen behoeven de instemming van den secretarisgeneraal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, voor zoover deze voor het vol brengen van de politieke en cultureele taak van den radio-omroep van beteekenis zijn. Artikel 6 bepaalt Deze verordening treedt in werking op den dag barer afkondiging. Der traditie getrouw hebben tal van Prot. kerken in onze stad ook ditmaal Kerstfeestvieringen óf ter gelegenheid van Kerstmis speciale diensten gehouden. En waar dit niet het geval was, droeg toch de godsdienstoefening een meer feestelijk karakter dan anders. Dit kwam o.m. tot uiting in de godsdienstoefening in de Willemskerk, waar ds. G. Bos, Ned. Herv. predikant hier ter stede, voorging en waar de Kon. Zangvereeniging „Excelsior” bijzondere wijding gaf aan den dienst; in de Bethlehemkerk, waar ds. A. K Straatsma. eveneens Ned. Herv. predikant hier ter stede, voorging en waar het Beth- lehemkerkkoor zong van het blijde ge beuren in den Kerstnacht; in de Evang. Luth. kerk, waar ds. D. Drijver den dienst leidde en het zangkoor der gemeente me dewerking verleende; in de Duinoordkerk, waar de heer M. L. W. Schoch, jeugdpre- dikant dezer gemeente reeds ”s morgens om half zeven voorging in een liturgi- schen zangdienst in de kapel, waarbij het koor medewerking verleende en om 10 uur, toen ds. H. W. Creutzberg voorging en het Duinoordkerkkoor zong, alsook in de Baptiste gemeente van Oost waar ds J. B. de Neef voorganger was en het litur gisch zangkoor medewerking verleende. Voorts was er Eersten Kerstdag-middag in de Oranjekerk een zangdienst waarin ds. C. J. Laarman, eveneens Ned. Herv. predikant alhier, voorganger was en waar bij de zangkoren der wijk een tweetal liederen een een Kerstcantate uitvoerden. Ook op den Tweeden Kerstdag werden nog verschillende godsdienstoefeningen gehouden. In de Zuiderkerk ging ds. A. K Straatsma voor en zong het Zuider- kerkkoor. terwijl in de Wilhelminakerk, waar dr. M. M. den Hertog, Ned. Herv. predikant hier ter stede voorganger was, met bijzondere toestemming van den ker- keraad het Kerstfeest der kinderen van de Zondagsschool in het midden der gemeen te gevierd werd, waarom het middenschip der kerk voor deze leerlingen was gere serveerd. Groot was het aantal kerstfeestvierin gen met de Zondagsscholen op den Twee den Kerstdag. In de Zuiderkerk vond de viering met al de leerlingen van deze scholen in wijk I der Ned. Herv. gemeente plaats onder de beproefde leiding van den oud-wijkpredikant, ds. K. H. E. Grave- meijer. In de Laakkapel, de wijk van dr. G. P. v. Itterzon, vonden beide middagen Kerstfeestvieringen plaats. In de wijk van ds. K. v. d. Pol vond de viering plaats in het wijkgebouw Elim. Ook in de Regen- tessekerk vonden Kerstvieringen met de kinderen plaats. De Herv. stadszending had de goede gedachte om op den Twee den Kerstdag met zwervers en dakloozen een Kerstmaaltijd te houden en hield gis termiddag in de Nieuwe Kerk met hon derden gezinnen een Kerstfeestviering, waarbij de Chr. Haagsche Oratoriumver- eeniging „Dient den Heere met blijd schap” en mej. Jo Pieper (zang) mede werking verleenden. In de Geref. Nieuwe Zuiderkerk werd gistermiddag eveneens een zangdienst ge houden. Het Geref. Evangelisatiezangkoor „De goede tijding” zong onder leiding van den heer A. Blaauw. Gemeenschappelij ke zang en orgelspel van den heer M. Jelgersma wisselden het geheel af, ter wijl mr. H. de Boer enkele toepasselijke Schriftgedeelten las. In de Noorderkerk leidde ds. A. G. Bar- key Wolf, Geref. predikant te den Haag- Oost, als gewoonlijk het kerstfeest met de kinderen der Zondagsschool en vertelde het kerstfeit aan de hand van platen. In de Geref. Laakkerk werd gistermorgen door het Geref. Evangelisatiezangkoor van den Haag-Zuid de Cantate uitgë- voerd, die ook verleden jaar Kerstmis is ten gehoore gebracht. Melden we tenslotte nog, dat de Vrije Evangelische gemeente gistermiddag ten besluite een dienst hield die doof zang en muziek werd opgeluisterd, dat in de Bapt. gemeente van Centrum een Kinderkerst- feest gehouden werd en in Oost een Kerstfeestviering voor ouderen, terwijl in de Bethelkerk in wijk Bohemen gister morgen een kerstfeestviering plaatsvond met de Zondagsschoolkinderen. Zanguitvoering Gemeente ziekenhuis. Op den Tweeden Kerstdag heeft de Zangbrigade van het korps den Haag I van het Leger des Heils onder leiding van den heer Joh. Nak op een 24-tal plaatsen in het Gemeente-Ziekenhuis aan den Zuidwal de Kerstboodschap door middel van haar liederen gebracht, hetgeen door de verpleegden buitengewoon bleek ge- Daartoe door en kele stadgenooten in staat gesteld, werd aan alle patiëntjes op de kinderzalen speelgoed uitgereikt. breide studie van de toepassingsmöge- lijkheden te maken. In het uit te brei den laboratorium van de P.T.T. zal het noodige verricht worden, teneinde klaar te staan de televisie in ons land toe te passen, als de tijd daarvoor geko men is.” „Tot de verdere punten van het pro gramma van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten behoort de wetgeving op radio-omroepgebied in ruimsten zin. Ik wil hiervan slechts aanstippen de te’ nemen maatregelen teneinde de storingen van de radio- ontvangst tot een minimum te beper ken en het vraagstuk van de antennen, dit laatste zoowel bezien van aestetisch gezichtspunt, als met het oog op storin gen. Verder zijn aan de orde het samen stellen van voorschriften voor hen. die gerechtigd zullen zijn de officieele radio programma's uit te geven in den vorm van een periodiek, zooals tot nu toe gebruikelijk was. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de ker nen der huidige omroepvereenigingen. om zoodoende in de toekomst den band met hun vroegere leden aan te houden. Het gesprek bleek, op dit punt geko men. reeds zooveel stof te hebben opge leverd, dat besloten werd de lezers voor het overige te verwijzen naar de radio toespraak van den heer van der Vegte, welke hij hedenavond te 6 uur zal uitspreken en de daarop volgende uit eenzetting (waarschijnlijk op Zondag 29 dezer) over de toepassing van het be sluit omtrent de verplichte luisterbij drage. Verschillen in levensbeschouwing „Hoe zullen echter de verschillen in levensbeschouwing, tot nu toe in de ver schillende omroepvereenigingen verte genwoordigd. tot uiting komen? „Zooals reeds werd medegedeeld zul len de kerkelijke belangen van de luiste raars op minstens dezelfde wijze ver zorgd worden als tot nu toe. In de pro- gramma-afdeeling van den Nederland schen omroep komt hiervoor 'n speciale afdeeling. waar vertrouwensmannen van de verschillende kerkelijke groepen on der eigen verantwoording de kerkelijke uitzendingen zullen verzorgen. De uitzen dingen zelf geschieden door het appa raat van den Nederlandschen omroep. Onder kerkelijke uitzendingen wordt datgene verstaan, dat het direct kerke lijke leven betreft, waarbij dit begrip ruim opgevat dient te worden. Poli tiek en dergelijke behooren hier echter zeer zeker niet toe, hiervoor zijn an dere takken der programmaafdeeling beschikbaar. Wij zullen er zorg voor dragen, dat hier de belangen van het Nederlandsche volk en zoo noodig die van onze volks- genooten in overzeesche gewesten en van stamverwanten in andere deelen van de wereld op de beste wijze behar tigd worden. Ik reken er stellig op om op dit gebied van de kerkelijke over heden loyale medewerking te verkrij gen’. Het is wel duidelijk, dat het volstrekt uitgesloten is, dat de omroep in handen van vereenigingen van luisteraars blijft, hoe goed de bedoelingen ook zijn mo gen. „De staat stelt zich dus niet slechts in het negatieve voor de uitzen dingen verantwoordelijk, doch wil posi tief werkzaam zijn. U bedoelt, dat de staat niet alleen te gen „onvertoge.n woorden” moet waken, maar zelf iets te verkondigen heeft” „Ja, omdat de taak van de radio een volksvoorlichtende functie is en daarom tot het terrein van den staat behoort.” „Dat dit standpunt directe praktische consequenties heeft voor de bericht geving, is duidelijk geworden. Doch ook voor het overige gesproken woord zal het gevolgen hebben. Kunt u aangeven welke?” „De omroep zal geregeld gebruikt worden om de luisteraars van allerlei zaken op de hoogte te brengen. In de eerste plaats denk ik hierbij aan het scheppen van beter begrip voor de nieuwe gedachten, welke dezen groot- schen tijd, waarin we leven, beheer- schen, en het bewerkstelligen van een betere verhouding tot onze oostelijke naburen. We weten, dat er ten opzichte van beide punten grove misverstanden bestaan en het is voor ons land een levensbelang, dat hier op de snelste wijze klaarheid geschapen wordt. Ik denk hier ook aan actueele lezingen, in haar liederen gebracht, hetgeen door waardeerd te worden.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9