VOOR DEIV PUZZELAAR FRUITWEG 28 STADSNIEUWS KUNST EN LETTEREN JKKIG J\W TEL. 392255* MAX REGF.R-HERDENKING een wrJ NIB Ruwe schrale huid k «on handen en gelaat, A $chrale lippen, gesprongen H handen genezen snel met fPUROLx Predikbeurten HAAGSCHE COURANT Zaterdag 28 Uec 1^40 3e bl. pag. Rantsoeneering van ZEEP, BRANDSTOFFEN O AS en ELECTRICITEIT? GEEN NOOD! pee vahysk vecwec PETER «ALLENBACH OVERLEDEN Baanbrekers der Wetenschap door Martin Gumpert De Nederlandsche Uitgeverij, Baarn. LIPS wascht 20 k.g. op één zeepbon tegen prijzen van vóór 10 Mei. Gebracht en gehaald aan de fabriek 10% korting. Ook onze stoom prijzen werden nog niet verhoogd STOOMWASSCHERI.J, CHEMISCHE WASSCHERIJ EN VERVERIJ LIPS 10.30 Oranjelaan 26, van Rossum. Am- Amerika”, 194, haar boek 69. ongetwijfeld zal verdient foto’s den verluchten stelling vinden. Verschillende tekst DE VEREENIGOE ZANGERS Het solistische gedeelte van het concert, dat het mannenkoor „De Vereenigde Zan. gers” zal geven in samenwerking met het Gemengd Haagsch Vocaal Ensemble, zal worden verzorgd door mej. Nelly Smit, sopraan en den heer J. Arendse, bariton, terwijl de pianist H. Starrenburg voor de begeleiding zal zorgdragen. Het concert zal worden gegeven op Zondag 26 Januari des middags 2 uur. balie de belangrijkste Wij ontvingen een exemplaar van den 2en druk: „Wege zum Wissen’’, door Kurt Fleischhack. Het spreekt over de waarde van een boek voor de alge- meene ontwikkeling en maakt weetgieri- gen wegwijs in het doolhof van boek handel, uitgeverijen, bibliotheken en der- zelver catalogi. Het lied der duisternis, Alice Bretz. H. P. Leopold’s Uitg Mij., alhier. Alice Bretz, de vrouw van een chirurg, plotseling blind geworden, en door het overlijden van haar man alleen komen te staan, weet zich, dank zij haar onuitput telijke energie, door de moeilijkheden heen te slaan. Zij leert braille, leest boe ken en geniet daar meer van dan een an der. omdat zij langzamer leest. Zij gaat winkelen, uit dineeren, ja zelfs op reis. Hoe en met welk een vertrouwen in de menschen en in zichzelf, hoe groot de in nerlijke strijd is geweest, om zich aan het normale leven aan te passen, heeft zij op uitvoerige en boeiende wijze in dit boek beschreven. De vertaling is van Ni colette Zaalberg. EXPOSITIE MEUBEL-KUNST Tot en met 11 Januari a.s wordt in de toonzaal van Metz en Co., Hoogstraat 10, alhier, een tentoonstelling gehouden van meubelen en interieurs van moderne in- terieur-ontwerpers. JAN DE CLER De bekende Rotterdamsche kunstenaar Jan de Cler zal van 3 Januari a.s. af expo- seeren in de toonzaal Jan den Drijver, Hoogewal 9, alhier. Het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farbenindustrie A.G., zond ons haar 6-bla- digen kalender met fraaie reproducties naar kleurenfoto’s van den ontwerper ir. C. A. G. Spaan. Van de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht zoowel als van de Verzekerings maatschappij Noord-Brabant te Waalwijk ontvingen wij handige zakkalenders. Van „Hygia” alhier ontvingen wij een royalen maandkalender voor het kantoor. Het Staatsbedrijf der PTT. zond ons zijn ruime kantooragenda 1941, een waardige voortzetting in de rij harer voorgangsters. Zij biedt zich aan in eeh stevig, effen omslag en is typografisch met smaak en veel zorg uitgevoerd. In den ouderdom van 71 jaar is te ’s-Hertogenbosch overleden de bekende musicus Peter Kallenbach, directeur van ’s-Hertogenbosch’ MannenKoor en van Eindhoven’s Mannenkoor, organist van de Kathedrale Basiliek van St. Jan en direc teur van het zangkoor dezer ter beschikking gesteld, tot een gezamen lijk bedrag van 200. De inzendingster- mijn sluit op 2 April 1941. In de jury heb ben zitting genomen de heeren H. M. Kraayvanger, architect, ir. C. van Traa, b.i. en W. Verschoor, architect. Inlich tingen zijn te krijgen bij Cobouw, Nobel- straat 20. alhier. COBOUW-PRIJSVRA AG 1941 De directie \an „Cobouw” (Centraal Or gaan voor de Bouwwereld) schrijft dit jaar, zooals gewoonlijk, weer een studie- prijsvraag uit. Gevraagd wordt het ont werp van een gebouw, dienende tot lees- en ontspanningsgelegenheid voor kleuters ooEen bundel, fraai verzorgd, met aanteekeningen toegelicht en geïllustreerd door Sierk Schröder en F. Reitmann. KUNSTHANDEL G. J. NIEUWENHUIZEN SEGAAR Gedurende de maand Januari zal in den kunsthandel Nieuwenhuizen-Segaar, Anna Paulownastraat 107, een tentoonstelling worden gegeven van werken door M. Bauer, H. J. Haverman, M. Luce, Jacob Maris, R. Martinea, S. Mesdag-van Hou ten, William Degouve de Nuncques, W. B. Tholen, J. A. Zandleven en Willem de Zwart. MAATSCHAPPIJ ARTI ET AMICITIAE Ingevolge de jaarlijksche verkiezingen in de vergadering van stemhebbende le den d.d. 24 December 1940, zal het be stuur der maatschappij „Arti et Amicitiae” voor het jaar 1941 zijn samengesteld als volgt: Prof. Huib Luns, voorzitter, G. Westermann, 2e voorzitterHerbert van der Poll, secretaris, A. J. G. Colnot, pen. ningmeester, S. Garf, 2e secretaris. uungens Radioboek”, door ..eonard de Vries. Uitg. L. J. Veen’s Uitg. Mij., Amsterdam. Een radioboek voor de jeugd! We hadden het gemis hiervan eigenlijk nooit gevoeld, voordat dit prettige boek van Leonard de Vries ons in handen kwam. Het „Jongens- Radioboek” beoogt geen volledig technisch werk te zijn, doch is in de eerste plaats bedoeld de jeugd leiding te geven bij haar belangstelling voor de radiohobby en deze in goede banen te leiden De heer de Vries is er in geslaagd in klare, heldere bewoordingen zijn stof uit- i een te zetten, mede door zijn werk te rillustreeren met tal van teekeningen en schema’s van eigen hand en foto’s. Na in- leidende hoofdstukken over eigenschap pen van electriciteit en magnetisme, be- Doos 30-60 ct. Bij Apoth. en Drog istei» M IJ N H A B DJ Ned. Protest, bond, Pulchri Studio (L. Voorhout 15), 10.30 uur ds. E. J. van der Brugh, van Tiel. Remonstr. gemeente, 10.30 uur ds. G. J. Sirks, van Amsterdam. Doopsgez. gem„ 10.30 uur ds. A. Keuter. Luth, gem., 10.30 uur dr. H. A. ten Bruggencate. Waalsche kerk, 10.30 uur dr. Th. A. Eek- tnan, van Amsterdam. Duitsche kerk, 10.30 u. pfarrer Kaetzke. First Church of Christ. Scientist, Andf. Bickerweg 1, Holl. 9.45 v.m. Eng. 11.15. Onderwerp: „De Christelijke wetenschap”. Gulden tekst: Matth. 13: 33. Duinoordkerk, 10 uur ds. prof. dr. G. van der Leeuw, 10 uur de heer W. C. Luu- ring, theol. can’d, te Heemstede, jeugdkerk ouderen. Nassau jeugddienst, Duinzichtkapel, van Hogenhoucklaan, 10.30 u. ds. F. K. van KALENDERS De N. V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers Mij. stuurde ons haar kantoor-maandkalender in lengte-formaat en smaakvolle tinten. Van de Verzekeringsmaatschappij „HoL landDordt van 1859” ontvingen wij een duidelijke maandkalender voor het kantoor. Leyenburg 9.45 en 11 u. ds. H. Pestman. 3.30 uur ds. W. A. Wiersinga Wassenaar Ned. Herv. kerk, (Schoolstraat) 10.33 uur ds. Honders (Heilig Avondmaal), 3 05 uur ds. G. P. van Itterzon (jeugd dienst). Kievitkerk, 10.30 uur ds. ten Kate (Hei lig Avondmaal) Rijswijk Ned. Herv kerk, 10.30 uur prof. dr. G. alles thans van weinig belang evenals het feit, dat Reger op een zeer bijzondere, schitterende wijze piano speelde, doch dat zich onder zijn tezamen ongeveer 150 opusnummers welke vaak meerdere composities omvatten tellende werken zeer veel schoons bevindt, trekt ons in dezen tijd met bijna magische kracht daarheen. Wij hopen dan ook, dat het eens aan deze komende herdenking te danken zal zijn, dat Reger’s verhevenste scheppingen voor orgel, piano en orkest, dat eenige zijner kamermuziekwerken. liederen en koorwerken aan de vergetel heid ontrukt voor de eeuwigheid bewaard zijn gebleven Hubert Cuypers’ Minnestreelen Morgenmiddag half drie treden in Pulchri Studio Hubert Cuypers Minne- streelen op. De.soliste Maria Struycken- van den Adel zal vóór de pauze twee Kerstliederen met begeleiding der Min nestreelen en na de pauze het ,,Et in- carnatus est” uit de C-. dur Mis van Mozart zingen. Dit boek wil trachten een documenten verzameling uit het gebied van de weten schap te zijn ten bewijze van den onuit- roeibaren weerstand tegen den geest. Maar het is veel meer dan een verza meling documenten, het is een bezielde belijdenis van het geloof in de onweer staanbaarheid van den vooruitgang vol gens een bovenmenschelijk project. Boeiend zijn deze levensbeschrijvingen van baanbrekers als Girolamo Cardano, Andreas Versalius, Michel Servet, Swam merdam, Kaspar, Friedrich Wolff, Lamarch Robert Mayer, Jackson, Morton, Petten- kofer en Harvey Cushing. Zoo maken we *een reis van de renaissance tot heden. Eerst was het de kerk, die zich tegen de mannen der wetenschap kantte. „Er ont hulde zich een ongekend, ontzaggelijk kosmologisch gezicht, dat de vertegen woordigers van het geloof verzuimden met de trekken Gods te bezielen”, zoo zegt de schrijver. Daardoor ontstond de breuk tusschen geloof en wetenschap en later „een banale atheïstische volksbewe ging, die meer dan men zich kan voorstel len, een rol heeft gespeeld bij de alom plaatsgrijpende verstoringen van de Practische kantoorkdlenders werden ons toegezonden door: N.V. Aannemers bedrijf v.h. Boele en van Eesteren, al hier; de N.V. Levensverzekering Maat schappij te Utrecht en Nederlandsche Lloyd te Amsterdam. DeArbeidsbeursvoordenOud- Indisch Militair zond ons haar week kalender, met flinke duidelijke letter ge drukt en ruimte voor aanteekeningen. Van de N. V. Electrische Druk kerij Luctor et Emergio, ontvin gen wij een sierlijken en duidelijken kan_ toorkalender met onderaan de bladen der maand een pittige Vaderlandsche spreuk. Voor den kalender, uitgegeven door G. F. Callenbach N. V., toekende de kunstzinnige Anton Pieck een 6-tal in kleuren uitgevoerde platen van schilder achtige plekjes in ons land. Het blad Januari-Februari geeft een kijkje door de Begijnhofpoort in den winteravond te Amsterdam. Twee vrouwtjes met omslag doek staan in de sneeuw te keuvelen. Het heeft de typische sfeer aan de teekenin gen van dezen kunstenaar eigen. „Humor in Holland”, Servire alhier. Bij „Servire” alhier verscheen een bun del „Humor in Holland”, een verzameling van verhalen, verzen, fragmenten van ro mans en tooneelstukken van vóór deze eeuw. De samenstellers en inleiders hier van zijn: professor R. Casimir, dr. J. Kar- semeyer en dr. G. Kazemier In een woord vooraf geven de verzame laars een verantwoording: Het was de bedoeling geen stelselmatige bloemlezing te verschaffen, „die een beeld geeft van de verschillende vormen van humor in de op eenvolgende tijdperken onzer letterkunde. In deze sombere tijden worden onze ge dachten telkens gedrongen naar vragen, wier beantwoording onzeker, zoo niet on mogelijk is. Zoo ontstaat gedachtenver nauwing. Daaruit los te raken kan ver- frisschend en opbeurend werken. Het lezen van een stuk proza of een vers, waarin levensblijheid en levenslust, waarin de lach gepaard gaat met zuiver menschelijk mee gevoel, kan helpen om den boozen toover- kring, waarin onze gedachten rondloopen, te verbreken. In den humor is een der levensopenbaringen van onzen volksaard”. Vele fragmenten en verzen zullen den lezer vermoedelijk wel bekend zijn, doch zij zullen in dezen bundel herdrukt, hem zeker weer genoegen verschaffen. Een Sevenster, van Leiden en 3.30 uur ds. H. Bout, van Delfshaven. Geb. Chr. belangen, 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Voorburg Ned. Herv. kerk (Oude kerk), Heeren- straat, 10 uur ds. A. Hoekert, 3 uur cand. A. Sonneveld Noördërkerk, Bilderdijk- laan, 11.30 uur cand. A. Sonneveld. Kin- derkerk, Vreugd en Rust, 10 uur de heer A. v. d. Spiegel. Geref kerk (Laan van Oostenburg)|-«n kinderen. De directie heeft vier prijzen 10 uur ds P. K. Keizer, 3 uur ds. Hagens, van Asperen. Noorderkerk, 10 uur ds. Hagens, 3 uur ds mr W. S. de Vries. Effathakapel, 10 uur ds. mr. W. S. de Vries, 3 uur ds P. K. Keizer. Vereen, v. Vrijz. Godsd., gebouw Fran- sche gem., 10.30 uur ds. J. N. Pattist. Leidschendam Ned. Herv. kerk, 10.30 uur en 3.30 ds. D. M. Vermet. Geref. kerk. 10 uur en 3 uur ds. M. Boukema Horizontaal: 1, deel van het ge laat, 5. woning van Ind. vorst, 9. Ned. dichter, 13. voordat, 14. rond gevormd. 15. maand, 16. muurholte. 17. trottoir, 19. meisjesnaam, 20. fel afstooten, 23 de ken voor een paard, 26. hevig. 27. dorp in Gelderland, 29. Godin des vredes, 30. klein plat vaartuig, 36. toets naar het gehalte van goud of zilver, 37. aanleg, 41. temperen, 47. zangstuk. 50. bevel, 51. Russische rivier, 54, zinken plaatje, 56. inwonend, 57. vochtig, 58. stukje hout, 61. belofte. 62. dorp in het Noorden van Friesland. 64. meisjesnaam. 65. ver weg. 67. lekkernij, 68. geld, dat in de speelkaartpot betaald moet worden, zijrivier in den Donau. „schemalezen” duidelijk om vervolgens over te gaan tot het bouwen van ontvan gers en versterkers. Interessante hoofd stukken zijn ook die, welke gewijd aan de korte golf, radio-omroep en beeldtelefonie. Een boek, dat zijn weg naar jongens kamers zal vinden Rotterdam in de litteratuur", samengesteld door Paul J. G. Huincks. Hollandia Drukkerij Baarn. Rotterdam staat wel in het middelpunt van de belangstelling. Kalenders, foto albums van oud-Rotterdam zullen voor hen die de stad nog in een andere ge daante hebben gekend, in beeld steeds levendig houden. De heer Paul J. G. Huincks heeft op andere wijze getracht dit beeld te verlevendigen. Hij zocht en vond het in de literatuur. In een fraai ge- illustreerden bundel heeft hij die frag menten van bekende, jongere en vergeten auteurs bijeengebracht en wel hoofdzake lijk dat werk, waardoor men het leven en werken in de Maasstad en de stad zelve leert kennen. Vanzelfsprekend heeft de samensteller zich in zijn keuze moeten beperken. Toch zal de lezer verbaasd staan er Vondel, Betje Wolf en Aaghje Deken in te vin den. Maar laat hem zulks niet afschrikken Bordewijk, Brusse, Ben Stroman, Piet van Veen, Leo Ott, Johan de Meester, J. H. Speenhoff, Willem Schurmann, J. H. Leo pold, Jan Prins, Ch. Cocheret, Clara Eg gink, Victor van Vriesland, J. M. IJssel de Schepper-Becker e.v.a. hebben allen hun plaatsje gekregen. Het ,,Lof en blaam”, een aantal uitvoerige citaten, waarmede de schrijver besluit is wel wat te ..appendixachtig”. Zij die Rotterdam lief hebben, zullen niet nalaten voor dezen bundel een plaatsje in hun boekenkast te reserveeren. „De amoureuse vergissing", Jeon Girandoux. Bigot en van Ros sum., N.V. Amsterdam. Victor E. van Vriesland vertaalde in de bekende Uilenreeks een precieuze novelle van Jeon Girandoux, een grotesk verhaal van een wegopzichter, wien de liefde voor ’n lieftallige apothekersgade door de spraak makende gemeente als het ware opgedron gen wordt. Het is een vlot verhaal, in bloemrijke taal geschreven, zich uitspin nend in détails, die haast langdradig zou den worden, indien de schrijver niet de kunst verstond deze door woord en beeld keus belangwekkend te maken. 6. geestelijke, 7. draf, 8. drank, 9. circa (afk.), 10. zich op de goede plaats voe len, 11. meisjesnaam, 12. prikken, 17. symbool voor tin, 18. poste restante (afk.), 21. de oudere, 22. verhevenheid (afk.), 24. gewas, 25. graad (afk.), 27. daar, 28. en anderen (afk.), 30. van goe de kwaliteit. 31. verklaring van een ver gadering, 32. boom, 33. halsdoek, 34. puddingsaus, 35. loot, 38. voorschrift van gebruiken, 39. olifanten-geleider, 40. verkleind telwoord, 41. voornaam van een beroemde filmactrice, 42. muziek term (afk.), 43. verdwijn. 44. windrich ting. 45. slag, 46. mannetjes-gans, 48. muziekinstrument, 49. geloof. 52. jon gensnaam. 53. meisjesnaam, 55. den le zer heil (afk.), 56. voorzetsel, 59. keu kengerei, 60. leeftijd (Fr.), 63. klein kind, 66. vogelproduct. plaatsgrijpende i maatschappelijke structuur”. De weerstand tegen het nieuwe bleek echter geen uitsluitend kenmerk der theologische dogmatici. De dogmatische wetenschapsmannen blijken al even weinig begrip voor de baanbrekers der immer voortschrijdende wetenschap te zijn. Welke waarheid van het weten bij ons te vergeefs gehoor vraagt, dat kunnen alleen latere geslach ten uitmaken, aldus Martin Gumpert. „De uiterste consequenties der nieuwe natuurbeschouwing in techniek, dage- lijksch leven en ethica, ja zelfs in de heilige ruimte van het geloof, zijn onaf zienbaarDe eeuwige vraag naar Gods laatsten wil is meer dan ooit brandend.” De vertaling uit het Duitsch is van Bas van Deilen. DE FLEDERMAUS TE AMSTERDAM Aangezien de laatste voorstelling van de Fledermaus in den Stadsschouwburg te Amsterdam geheel uitverkocht was en vele belangstellenden teleurgesteld moes ten worden, heeft het bestuur van de Ne derlandsche Opera-Stichting, op veelvul dig verzoek, besloten, een serie herhalin gen van dit werk te geven, welke herha lingen zullen plaats vinden op 7, 10 en 12 Januari 1941 in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Dirigent is Otto Glastra van Loon, regisseur Cees Laseur. Loosduinen StichtingskerK Bloemendaal, 10 uur en 2-30 uur ds. Boswijk. Geref. kerk (dorp), 10 uur ds. W. A. Wiersinga, 3.30 uur ds. H. Pestman. Wan Rijswijk „Beteekenisvolle uren”, Zoo ontstond de oorlog, door Rudolf van Wehrt. Uitg. W. P. van Stockum en Zoon, den Haag. Het boek van Rudolf van Wehrt onder den bovenstaanden suggestieven titel is wederom een bijdrage tot de geschiedenis van het uitbreken van den oorlog tus schen Duitschland eenerzijds en Engeland en Frankrijk anderzijds, naar aanleiding van het tusschen Polen en het Derde Rijk ontstane conflict over Danzig en den Corridor. Op boeiende wijze vertelt de schrijver den gang van de zaken in de spannende Augustusdagen 1939 in een negental korte hoofdstukken, waarvan hij het eerste inleidt met: Twaalf dagen wereldgeschiedenis, nadat hij in een drie tal hoofdstukken de internationale politie ke situatie, zooals deze zich sedert Jan. 1939 onwikkelde, heeft uiteengezet Door telkens den toestand in dezelfde perioden in Polen, Duitschland. Frank rijk en Engeland te schilderen, schept hij tegenstellingen, die vooral wanneer het om de laatste dagen van Augustus gaat vaart aan zijn verhaal geven, ge heel in overeenstemming met de snelheid, waarmee de gebeurtenissen en de beslui ten van die dagen elkaar opvolgden. In het bijzonder legt hij den nadruk op het groote geduld, dat Hitler inzake de Poolsche kwestie en de mishandeling van Duitschers door Polen heeft betracht en op diens ijver, den vrede alsnog te red den, totdat Duitschlanri’s eer verder gaan verbood, en op de wijze, waarop in de laatste dagen de Engelsche staatslieden zekere onderhandelingen door traineerftn hebben doen mislukken Verticaal: 1. kreupelen, 2. met olie bewerken, 3. de oudste, 4. lidwoord, „Advocaten-praktijk”. Lief en leed onder toga en baret door Pierlingi en Essores Erizzo Zuid- Hollandsche Uitgeversmaatschap pij, alhier. Zij, die in „Advocaten-praktijk” sensa- toineele verhalen denken te vinden, ko men bedrogen uit. Het is een boek, waar in verhaald wordt van de eer en de waardigheid van den advocaat. Het neemt een afwijzend standpunt in tegen zwen delaars, die misbruik maken van een goedgeloovig publiek. Advocaten staan ten onrechte vaak bekend als menschen, die zoo weten te praten, dat schuldigen onschuldig worden verklaard, en wit zwart. De beide Erizzo’s waardige op volgers van een vader, die een groote reputatie als lid van de balie genoot, vertellen in hun boek de belangrijkste wederwaardigheden uit de praktijk van hun kanton. Het is een rijk boek met verhalen van menschelijkheid, dankbaarheid, edelmoe digheid, verhalen van triomf en neder- laa" De vertaling is van mevrouw H J. van der Hoeven, de controle der juridische ter men van mr. W R. Emmen Riedel. Hogenhoucklaan, 10.30 u. ds. F. K. Evert. Geb. Eltheto, Azaleaplein 2 10.30 uur de heer W. van Wijngen, theol. cand. Vrijz. Hervormden, Beeklaan hoek Hout- rustweg, 10.30 uur ds. E. D. Spelberg, van Hilversum. Kerk 3e van den Boschstraat, 10.30 uur ds. N. Padt, van Zutphen. Stads-Evangelisatie, Geref. Kerk-Oost, lokaal Hannemanstraat, 3 uur samenkomst. Spr. de heer Jac. Bronsveld. Onderwerp: „Het zijn de goedertierenheden des Hee ren" Geref. kerk in hersteld kerkverband, clubhuis van Speykstraat 153, 10.15 uur ds. Hasper. Chr. Geref. gem., Eben Haëzerkerk, Snoekstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. Nieu- wenhuyze. Jerusalemkerk, Pomonaplein, 10 uur en 3.30 uur ds. M. Baan, van Bus- sum. Bilderdijkschool, Linnaeusstraat, 10 uur en 3.30 uur ds. J. Prins, van Apel doorn. Geref. Gem., Oude Boomgaardstraat 43, 10 uur en 3. 30 uur (Oudejaarsavond-over- denking) ds. Honkoop. Oud Geref. gem., (Centrum) geb. Gas laan 46, 10 uur en 4 uur ds. E. van Dijk. Oud Geref. gem., Wesselsstraat 49, 10 uur en 3 uur leesdienst. Vergadering der geloovigen, Rozenburg straat 7, 10 uur samenkomst. Geb. de Ruyterstraat 67, 10 uur en 4.15 uur ds. J. P. Paauwe. Dunne Bierkade 16, 10 uur eeredienst, 4 uur Bijbellezing door den heer J. N. Voor hoeve over: „Het hemelsche Vaderland”. Vrije Evang. gem., Zuid-West Buiten singel 112114, 10 uur en 3.30 uur ds. Vasseur. Evangelisatie „Nazareth”, Fagelstraat 22, 10.15 uur heiligingsdienst en 5 uur de heer Susan. Maranatha-kring, geb. van Speykstraat 153, 3 uur spr. de heer H. Heersema, van Amsterdam over een Oudejaarsavond-on- derwerp. Christen-gemeenschap, Veenkade 48, 10 uur en 4 uur de heer J. Sevensma, van Amsterdam. Christen-gemeenschap, Bew. t. Rel. Ver nieuwing, Groot Hertoginnelaan 4, 10 u. Menschenwijdingsdienst. Christ, gem. Eliëzer, Beeklaan 296, 10 u heiligingssamenkomst, 6 uur prediking. Baptisten-gemeente. kerklokaal v. Dijc straat 149, 10 uur en 4 uur prediking ds J B. de Neef, 7.30 uur jongeliedensamen- komst. Baptisten-gemeente, kerkzaal Zuid-Bin- nensingel 10, 9.30 uur en 3.30 uur de heer 5 uur jongeliedensamenkomst. Oud Baptisten gem., Zuid-West Buiten singel 39, 10.30 uur en 5 uur prediking, ds. B. Fabrie. 7 uur jeugdwerk de heer J Boesman. Zevende Dags-Baptisten-gemeente, lo kaal C.J.M.V., Heelsumstraat 159, Zater dag (Sabbat) 10.30 uur v.m. ds. P. Tae- kema Kerkgenootschap der Zevende Dags-Ad- ventisten, kerkzaal „Maranatha”, Lange Beestenmarkt 102, Sabbatmorgen 10 uur Bijbelstudie, 11 uur predicatie (verschil lende sprekers) Gemeenschap der Zevende Dags Adven tisten. gebouw Aurora, Assendelftstraat 18, Eiken Sabbatmorgen 10.30 uur samen komst. Zevende Dags-Adventisten, geb. „Fila- delfia”, de Ruyterstraat 90. Eiken Zater dag (Sabbat), 11 uur prediking. Verschil lende sprekers. Hersteld Apostolische Zendinggemeente, (Stam Juda), Willemstraat 69. dienst 10 u. en 6 u. Leger des Heils, Prinsegracht 57, 10 uur heiligingssamenkomst, 6.30 uur verlossings- samenkomst Leidsteradjudante M. E. Crok. Korte Molenstraat 23, 10 uur heiligings samenkomst, 6 uur verlossingssamenkomst. Leidsteradjudante H. v. d. Vosse. Steynlaan 150, 10 uur heiligingssamen komst, 6.30 uur verlossingssamenkomst. Leidstermajoor J. H. C. Franken. Jacob Catsstraat 240, 10 uur heiligings samenkomst, 6.30 uur verlossingssamen komst. Leidster adjudante A Stapersma. Linnaeusstraat 205-207, 10 uur heili gingssamenkomst, 6.30 uur verlossings- samenkoihst. Leidstermajoor Ruijsink Hemsterhuisstraat 176a, 10 uur heili gingssamenkomst, 4 uur verlossingssamen komst. Leidsterbrigadier M. Scherer. Nationaal Reddings Leger, Huize „Cats”, Jacob Catsstraat 116, 10.30 uur heiligings dienst, 6.30 uur bidstond, 7 uur verlos singssamenkomst, onder leiding der offi cieren. Vrije Katholieke kerk, St. Albaankerk, Rietzangerlaan 2a, 10.30 uur Gez. H. Mis. Oud Katholieke kerk, Juffrouw Ida- straat 7, H. Dienst, 10 uur. Kerk van Jezus Christus van de Heili gen der laatste dagen, Loosduinschekade 11, 10.15 uur en 4 uur vergadering. Spirit. Ethische Stichting, Prinsesse- gracht 23, 10.30 uur wijdingsdienst. Toe spraak door den heer C. v. d. Engel van Delft. Helderziende waarnemingen door mevr B. Hekel-van Breemen. Spirit. Christen-Gemeenschap, bovenzaal Plaats 22, 10.30 uur. Spr. de heer W. H. van Loon, van Voorburg. Onderwerp .Licht ten tijde des avonds” Oudejaars- overdenking Ond. Vereen. Psychisch Leven, Huize Bethel, Spui 166, 10.30 uur wijdingsdienst. Spr. mevr, v d Oudendijk Pieterse. Scheveningen Nieuwe BadKapel, 10.30 uur ds. Offe- Tinga. Oud Geref. gem Westduinweg 10 uur en 3 uur ds. B. Hennephof. Nieuw Hersteld Apost. zendinggemeen te, Visschershavenstraat 77, samenkomst 10.15 uur. Leger des Heils, Wassenaarschestraat 2c, 10 uur heiligingssamenkomst, 7 uur verlossingssamenkomst Leiderkapitein J. Oord Amsterdam. Van de hand van Mary Pos, de bekende journaliste-publiciste, die een wereldreis op haar naam heeft staan, is een nieuw boek verschenen, dat den veelzeggenden titel draagt: ,,Ik zag Amerika”. Het is een bonte reeks notities van een lange reis door de nieuwe wereld, vol leven en kleur. Want die gave bezit Mary Pos in hooge mate, n.l. die van een uitstekend vertelster Vooral voor hen, die niets van Amerika weten, is dit lijvige boek een, kostelijk document. Juist die dingen, welke ons Hollanders in het bijzonder interesseeren, worden er in belicht. Wij zouden niet weten, wat ons het meest geboeid heeft, de gedetailleerde beschou wingen van het Amerikaansche leven in zijn rijke sohakeeringen, of de gesprek ken, welke de schrijfster met bekende figuren, zooals Roosevelt, Ford, Helen Heller enz. heeft gehad. Haar groote op merkingsgave stelde haar in staat, dat gene op te teekenen, dat aan de aandacht van den oppervlakkigen beschouwer zou zijn ontsnapt. Sfeer spreekt uit de beschrijving van een bezoek aan één der nachtelijke New- yorksche rechtbanken, aan de Sing-Sing, aan de negerwijk Harlem en aan de doo- denhotels. Het geheel is van een verras sende objectiviteit, welke het boek als zoodanig aan waarde doet winnen Met menschen van verschillenden rang en stand kwam Mary Pos in aanraking en leerde daardoor de diverse omstandig heden kennen, waaronder men aan den anderen kant van den Oceaan zijn brood moet verdienen. Zij zwierf door de steden en aanschouwde, wat door technisch ver nuft tot stand gebracht kon worden en haar bewondering stijgt, als zij ontdekt, dat in tal van gevallen een Hollander er een werkzaam aandeel in heeft gehad. Vooral onderlijnt de schrijfster dit bij het geven van haar indrukken over de witte stad Holland in Michigan. In denzelfden levendigen trant als haar vele lezingen, heeft Mary Pos die tij dens haar lange reis tal van moeilijk heden had te overwinnen weten te houden. „Ik zag Amerika” is een werk, dat in breeden kring belang stelling verdient en ongetwijfeld r-1 TOEGEZONDEN BOEKEN ,lk zag Amerika", door Mary handelt de schrijver de onderdeden, be- Pos. Uitg. Allert de Lange, noodigd voor toestelbouw, maakt hij het A 4 -1 cnhnm') lo-zan" rl i rl al i i Ir rvrr» uarunl e\ „Grondvormen der Mystiek”, dr. R. van Brakell Buys. N.V. Uitg. Mij. TE. E. Kluwer. Deventer. In dit boekje onderscheidt de schrijver drie grondvormen der mystiek. De mysti cus zoekt den grond der wereld te ken nen, hetzij als den Schepper en Heerscher van het Heelal, als het Absolute, dat geen veelvuldigheid naast zich duldt, of als de Idee, waardoor al het bestaande eerst is wat het is. Te vaak beschouwt men deze God-zoekers als menschen, die geheel op gaan in gevoelens en zich verre houden van de daad. En hoewel ook die er geweest zijn, wijst dr. van Brakell Buys erop, dat er evenzeer anderen waren, die zich juist tot de daad geroepen wisten. De drie grondvormen zijn die. waarin het gevoel, de rede of de wil overheerscht boven de beide andere elementen, die ook nooit geheel ontbreken. Alle drie kennen de extase. Deze drie grondvormen is de schrijver nagegaan in het Mohammedanis me en hij koos daartoe Feridoen Alstar, Al Gazali en den Groot-Moghul Ahbar Van deze drie geheel verschillende ge stalten geeft hij een zeer belangwekkende levens- en geloofsbeschrijving. Het besef van de diepere eenheid van alle godsdien sten en van de schoonheid als religieuze factor, zooals deze in de Oostersche mystici tot uiting komen, vonden in dr. van Bra kell Bu’ bezielend vertolker De L e v e n s v e r z.-M ij. „Haar lem”, opgericht in 1873, zond ons een royalen maandkalender voor kantoor en huis. Nederlandsche historiedichten sedert 1527, P. H. Muller. Bigot en van Rossum. Am sterdam. P. H. Muller heeft zich ten doel gesteld de geschiedenis van ons land en volk te toonen in haar weerspiegeling in de poë zie. Hij heeft een bundel samengesteld, die naast de traditioneele platenatlas bij het geschiedenisonderwijs zou kunnen die nen als „woord illustratie”. Een belang rijk feit, een weerslag in de letterkunde, Er is een dichter die er aandacht aan heeft geschonken. De bundel bevat verzen van 1572, tot den nieuwsten tijd toe. Met verzen van George Kettmann jr. en Anton van Duin kerken, is deze bloemlezing, verschenen in de Kolibriserie wel zeer actueel. ^-u-archief) Het is nogal vroegtijdig, wannéér wij ons thans met een herdenking van den 25sten sterfdag van den te Brand in Beieren op 19 Maart 1873 geboren grooten Duitschen toondichter Max Reger bezig houden. De meester overleed namelijk ten gevolge van een hartslag op 11 Mei 1916 te Leipzig. Een leven werd daarmede te vroegtijdig afgebroken, een leven, dat aan de toonkunst was gewijd, dat door den bezitter echter ook aan zijn hoogste goed, de muziek, werd geofferd. Het spreekt wel haast van zelf, dat de werken van den componist, welke zoo duur en toch met zooveel liefde werden betaald uit dankbaarheid jegens hem, die ze ons geschonken heeft, in de komende maan den in de volle belangstelling zullen staan. Om hun waarde te kunnen ge nieten is het echter goed, dat wij ons thans reeds op de hoogte stellen van het geen aan hun ontstaan vooraf is gegaan of eraan ten grondslag heeft gelegen. Wij worden daartoe in de gelegenheid ge steld door een radio-rede, welke door prof. dr. H. Unger voor -de K.R.O.-micro- foon op 29 December a.s. zal worden uit gesproken. Op dezen dag zal dus de Max Reger-herdenking reeds haar aanvang nemen. En wij hopen, dat zij den grooten toondichter in het ware licht zal plaat sen, dat zij hem den muziekliefhebbers in ware gedaante nader zal brengen en hem niet blind en hoogstens goed bedoeld zal ophemelen, zooals zoo veie biogra fieën. Want door een zich verheffen en ontwikkelen boven zijn zwakheden en fouten toont een mensch zich eerst .in ware grootheid. Tegenover kleinheid en mislukking komt de bekroning na strijd en ervaring juist tot haar recht. En stellig zijn niet alle werken van Max Reger, waarin invloeden van Bach, Brahms, Debussy en wellicht Wagner merkbaar zijn, van gelijke waarde. Wij behoeven niet te verbloemen, dat waar het hem aan inspiratie ontbrak, hij vol tooide en vulde, gedreven door zijn enorme toewijding, welke tenslotte zijn schier onuitputtelijke krachten sloopte, door van zijn geweldige contrapuntische compositietechniek gebruik te maken. Doch in zijn prachtige, op eersten Kerstdag door het Residentie-orkest nog uitgevoerde, Variaties over een thema van W. A. Mozart, in de Böcklin-Suite, de Eichendorff-suite en in de Hiller- variaties is hij een meester, wiens naam in één adem met Brahms, Bruckner en Wagner kan worden genoemd. Bovendien komt Reger de eer toe veelal en dit vooral op harmonisch gebied baan- brekender werk dan de meeste zijner tijd- genooten te hebben verricht. Zijn ge durfde modulaties, welke vaak de grenzen der atonaliteit raken, hebben aan schep pers na hem de laatste, binnen de aloude schema's liggende mogelijkheden ge wezen. Hoeveel miskenning Reger dan ook tijdens zijn korte leven heeft moeten ondervinden, op muziekwetenschappelijk gebied heeft hij zeer zeker veel waardee- ding ontmoet. Na zich namelijk, tegen den wensch van zijn vader in. onder leiding van den or ganist Lindner en Riemann geheel aan de muziek te hebben gewijd, ontving hij zijn benoemingen in 1905 als leeraar aan de Kgl. Akademie te München, in 1907 als universiteitsdirecteur en leeraar voor compositie aan het conservatorium te Leipzig, in 1911 als hofkapelmeester te Meiningen, terwijl de universiteiten van Jena en Berlijn hem vereerden met benoe mingen tot doctor honoris causa in ver schillende faculteiten. Voor ons is dit

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10