HAAGSCHE COURANT e Ir ft ■ncti f ■1 Zal de verdwijnen? Zaterdag 28 December 1940 BERICHT BINNENLAND STADSNIEUWS TELEGRAMMEN GEMENGD NIEUWS De uitoefening der Regeeringsbevoegdheden HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT Kerstfeest voor de mannen van de Luchtbescherming Lichtenberg’ Insulinde Kalender f XL .41 VIJFDE BLAD den van gereed gekomen. BOTSING TE OVERSCHIE autoriteiten Gemechaniseerde af- POSTLICHTINGEN De tweede oplage fraai uitgevoerden Nederlandsche Duitschland ENGELSCHE BOM ONTPLOFT BIJ POGING TOT DEMONTEEREN WINKELDIEFSTALLEN TER WAARDE VAN NEGENDUIZEND GULDEN Zooals wij gisteren reeds meldden is in een aantal wijkposten van de Luchtbescherming het Kerstfeest op waardige wijze gevierd. Boven staande foto toont een groep van den wijkpost, die gevestigd is in het gebouw van de gemeentelijke H.B.S. aan de 3de v. d. Boschstraat (Foto Luchtbescherming) ENGELSCHE DUIKBOOT THANS ONDER DUITSCHE VLAG AUSTRALISCHE MINISTER VAN OORLOG TE SINGAPORE Twee mannen gedood Londen met brisant- en brand bommen bestookt DE GLADHEID HET ENGELSCH-AMERIKAANSCHE PLAN INZAKE IERLAND IS De bekende ruïne van het kasteel „Lichtenberg” en de noeve boven op den St. Pietersberg te Maastricht dreigen tengevolge van de. voortschrijdende afgraving van den berg door de cementfabriek E.N.C.I. eerst daags onder sloonershanden te vallen. Eén verzoekschrift is tot den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming gericht tot behoud van dit cultuur-monument. De Lichtenberg boven de steile wanden van den St. Pietersberg (Het Zuiden) RIJWIELDIEF GEARRESTEERD Terugkeer van arbeiders naar vijandelijke deeling aan het front van Bardia vernietigd Een nieuw bewijs van politiek ver trouwen van den Rijkscommissaris in de Nederlandsche bestuurs- zeer No 17761. Rechtsvoorschriften van provincies, gemeenten en waterschappen. Roeske. Donizetti. plaats uur concur- betrapt Boerderij af gebrand Dinsdagnacht is brand uitgebroken in de boerderij van H. R. van S. te West- maas. De geheele boerderij ging in vlam men op. Daarbij gingen verloren 14 koeien en 6 paarden. Verzekering dekt de schade. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. DIEFSTAL UIT ONBEHEERDE BAKFIETS Uit een onbeheerd staande bakfiets in de Jan ten Brinkstraat is gisteren 10 pond margarine ontvreeme. Een zwaar gewonde Vanochtend om 7.40 uur reden te Over- schie arbeiders van de firma Speelman met een vrachtwagen, beladen met tak ken, achteruit van den Delftweg de ter reinen van de fabriek op. Op dat oogen- blik was het achterlicht van den vracht wagen niet meer zichtbaar, waardoor de 34-jarige bestuurder van een vrachtwagen van de firma van Eerland uit Overschie, D. M., wonende te Terbregge, den wagen niet kon zien. Op het laatste oogenblik trachtte hij door naar rechts uit te wij ken, een botsing te voorkomen. Het mocht hem echter niet gelukken, zoodat hij met de linkerzijde van zijn wagen tegen de bok van den vrachtwagen botste. De 20- jarige A. van den Bos, wonende te Oyer- schie. geraakte klem tusschen den wagen en de auto. Met een ruggewervelfractuur BERLIJN, 28 December (D.N.B.). De in Mei buitgemaakte Engelsche duikboot „Seal” is geheel hersteld en thans gereed voor den dienst onder Duitsche vlag. SJANGHAI, 28 December. (D.N.B.). De Australische minister van oorlog Spender is op 24 December in gezelschap van den chef van den Australischen generalen staf, luitenant-generaal Sturdee, te Singa pore aangekomen voor het houden van militaire besprekingen. Naar men zegt, zal gesproken worden over bespoedigde versterking der Engelsche steunpunten in het Verre Oosten. De minister verklaarde tegenover journalisten, dat Australië met Japan en Amerika in vriendschap wenscht samen te leven, opdat in ’t Zuidzeegebied vrede zal heerschen. De politie te Velsen heeft een paardenslager er op betrapt, dat hij paardenvleesch verkocht tegen veel hoo- gere prijzen dan op zijn prijslijst voor kwamen. Procesverbaal werd tegen hem opgemaakt Diphteritis te Kerkrade Vele gevallen van diphteritis zijn ge constateerd onder de schoolgaande jeugd van Kerkrade. Een groot aantal patiën ten is naar de barakken voor verpleeg den van besmettelijke ziekten overge bracht. Verscheidene sterfgevallen kwa men reeds voor. BERLIJN, 28 December. (D.N.B.) Het Opperbevel der Weermacht deelt mede: Een duikboot, van welker jongste suc cessen reeds een deel is bekend ge maakt, meldt het. tot zinken brengen van 4 bewapende vijandelijke koop vaardijschepen van 24.340 b.r.t. in to taal. Een andere duikboot heeft het 12.823 b.r.t. groote gewapende Britsche koopvaardijschip „Waiotira” tot zinken- gebracht. Na de rust der Kerstdagen is in den loop van den 27en December de lucht- verkènning en de gevechtsactiviteit der Duitsche luchtmacht weder begonnen. Een verkenningsvliegtuig trof ten Oos ten van den mond van de Theems een vijandelijk koopvaardijschip van onge veer 8000 tot 10.000 b.r.t. met twee bom men van zwaar kaliber. In den nacht van 27 op 28 December hebben sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen Londen aangevallen met talrijke brisant- en brandbommen van elk kaliber. Hevige ontploffingen en groote branden in het centrum en aan den Oostelijken rand der stad be wezen de groote uitwerking van den aanval. Vèr dragend geschut van het leger en de marine heeft in denzelfden nacht vijandelijke schepen, die Duinkerken trachtten te naderen, beschoten en ge dwongen, zich in Noordelijke richting te verwijderen. De vijand vloog slechts met enkele vliegtuigen het kustgebied binnen, zon der op Duitsch Rijksgebied bommen te werpen. Patrouille- en beveiligingsvaartuigen werden op de Noordzee door vijande lijke torpedovliegtuigen zonder succes aangevallen. Zij schoten 3 vliegtuigen neer, terwijl een ander vijandelijk vliegtuig door luchtdoelgeschut werd neergehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist In de te Haarlem gehouden vergade ring van directeuren der Hollandsche Maatschappij van Wetenschap is als op volger van mr. dr. A. baron Röell tot voorzitter van de maatschappij benoemd dr. J. E baron de Vos van Steenwijk. burgemeester var, Haarlem. bleef hij liggen. Na geneeskundige be handeling is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis Eudokia te Rotterdam ver voerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. Naar eerst heden bekend is geworden, vond ongeveer 3 weken geleden een in woner van een Zeeuwsche stad op het strand een daar aangespoelde Engelsche bom. Hij nam het gevaarlijke projectiel mee naar huis en op Tweeden Kerstdag ’s middags probeerde hij met zijn zwager de bom te demonteeren. Tijdens deze bewerking ontplofte het projectiel, de beide mannen op de plaats doodend. Dit geval bewijst wederom het buiten gewoon gevaarlijke van het meenemen en bewerken” van explosieve voorwer pen, welke in dezen tijd, inzonderheid langs de kusten, kunnen worden aan getroffen. Op een ieder, die dergelijke voorwerpen vindt, rust de verplichting van zijn vondst ten spoedigste mededee- ling te doen bij de Nederlandsche politie of de Duitsche militaire instanties. Het meenemen ervan, is ten strengste verboden BEGRAFENIS JOH. HOFLAND Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen is hedenmiddag ter aarde besteld het stoffelijke overschot van den heer Joh. Hofland, oud-resident. Op de begraafplaats merkten we o.m. op de heeren M. B. v. d. Jagt, J. J. v. Helsdingen en I. G. Larive, oud-gouver- neurs in Ned. Oost-Indië, ir. S. J. Gom- perts, oud-hoofdingenieur van den Wa terstaat in Ned.-Indië, ir. P. J. Bertel, oud-ingenieur Waterstaat Ned.-Indië, H. J. Knottnerus, oud-zeeofficier, J. v. Dam, oud-Indisch ambtenaar, W. J. Spaan. G. J. du Marchie Servaes, H. Beeuwkes, oud-residenten, W. Blanken en J. P. W. Houtman, oud-ass.-residenten, R. H. W. Soesman, oud-administrateur, F. H. Mei huizen, arts en ir. J. Haringbuizen, oud- hoogleeraar. Een zoon dankte voor de belangstelling. Nederlandsche recht een groot aantal autonome lichamen kent die het recht hebben verordeningen vast te stellen en die dus wetgevende macht bezitten. Deze verordeningen behoefden uiter aard de sanctie van de Kroon, „ge hoord den Raaa van State”. Deze sanc tie wordt dus thans door den secretaris generaal van Binnenlandsche Zaken verleend ook na de afdeeling geschil len van Bestuur van den Raad van State gehoord te hebben. Het is immers bekend, dat de Rijkscommissaris de be stuursrechterlijke functie van den Raad van State in volle kracht heeft gelaten. De moord te Spekholzerheide In den loop van deze week arresteerde de marechaussee te Spekholzerheide in verband met den geheimzinnigen moord, gepleegd op D. van Stokkum. een zeke ren T. van der S., den huiseigenaar en. medebewoner van het pand, waarin het lijk van van S. vorige week Woensdag avond gevonden werd door van der S Aanvankelijk werd de gearresteerde over gebracht naar Maastricht, doch werd daar door de justitie op vrije voeten ge laten. ERGENS IN ITALIË, 28 December, (Stefani). Het 204e Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In het gebied aan de grens van Cyre- naica aan het front van Bardia artille rievuur. Tijdens een actie in samen werking met de luchtmacht heeft een onzer snelle colonnes een gemechani seerde afdeeling van den vijand vernie tigd en het materiaal buitgemaakt. Een onzer vlooteenheden heeft voor de kust een artillerie-actie ondernomen tegen gepantserde afdeelingen en de vijande lijke contingenten uiteengedreven en de gemotoriseerde artillerie tot zwijgen gebracht. Onze bemmenwerpers heb ben gisteren en in den voorgaanden nacht een vooruitgeschoven basis en gemechaniseerde middelen van den vijand voortdurend doeltreffend be stookt. Onze jachtvliegtuigen hebben verwoede gevechten geleverd met die van den vijand. Een onzer vliegtuigen heeft in de Middellandsche Zee een schip van 5000 ton met een torpedo ge troffen en tot zinken gebracht In to taal werden 3 vijandelijke jachtvlieg tuigen neergeschoten. Een onzer bom menwerpers is niet teruggekeerd. Aan het Grieksche front werden door krachtige reactie onzerzijds vijandelijke aanvallen afgeslagen. Er werden krijsgevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Bom- bardements- en jachtformaties hebben troepeninstallaties en knooppunten van wegen aangevallen. Op de vijande lijke vlootbasis Preveza is een aanval ondernomen en op voor anker liggende schepen werden voltreffers geplaatst. Een onzer duikbooten is van een kruistocht op den Atlantischen Oceaan niet teruggekeerd. In Oost-Afrika niets belangrijks te melden. dagen zal niet door lichtingscijfer worden de lichtingen zijn ge- GLAZENWASSCHER GEVALLEN Gistermiddag heeft de 51-jarige gla- zenwasscher C. J K. uit de Jan van Goyenstraat een leelijken val gemaakt. In het Westefride bezig met glazenwasschen, gleed de ladder onder hem weg en viel hij op straat. Met inwendige pijnen moest de geneeskundige dienst hem naar het ziekenhuis aan den Zuidwal brengen NA 4 JAAR GEPAKT Hier ter stede is aangehouden de 38- jarige S. v. P_, enkele jaren geleden reeds gesignaleerd in het Algemeen Politieblad. De commissaris van politie der gemeente Nijmegen had zijn opsporing en aanhou ding verzocht in verband met een door hem in 1936 gepleegde verduistering van 200. Hij is heden op transport gesteld naar Nijmegen Speciale treinen ingelegd De in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche arbeiders, die met Kerst- verlof in ons land vertoeven, mogen bij de terugreis geen gebruik maken van de gewone, in de dienstregeling vermelde, treinen, doch moeten reizen in de voor dit doel ingelegde extra-treinen Dit voor schrift is gegeven om de overlading van het gewone verkeer te vermijden Tengevolge van de gladheid, doordat de gevallen regen tot een spiegel werd opgevroren, zijn vanmorgen omstreeks uur een groot aantal wandelaars en wiel rijders uitgegleden, waarbij de één zich wat meer bezeerde dan de ander. De 62-jarige heer G. v. Z. slipte van morgen met zijn fiets op den hoek van- Alkemadelaan en Wassenaarscheweg. Hij klaagde over pijn in rug en armen en werd door den Geneeskundigen Dienst naar het Gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal vervoert}. Iets later, om half 9, gleed een be jaarde heer van 69 jaar op den hoek Veenkade-Toussaintkade onderuit. Hij liep een wond aan het achterhoofd op en klaagde over pijn in den rug. Na door den Geneeskundigen Dienst naar den Centralen Post te zijn gebracht, waar hij werd verbonden, kon hij op eigen gele genheid huiswaarts keeren. ROME. 28 December. (D.N.B.) Het Engelsch-Amerikaansche plan om Ierland van de oorlogszone uit te sluiten, ten einde zoodoende de Amerikaansche leve ranties op Amerikaansche schepen naar Engeland te kunnen sturen, is ook in Italië onmiddellijk als een tegen de neu trale staten gerichte handelwijze geken merkt. De Vereenigde Staten, aldus schrijft de „Popolo di Roma". zouden bij het ten uitvoerleggen van dit plan zijn schepen aan dezelfde gevaren blootstel len, welke de Britsche koopvaardijsche pen permanent bedreigen. Londen heeft er natuurlijk niet aan ge dacht, dat bij de zóne van de tegenblok- kade der as ook geheel Ierland is inbe grepen en dat bij deze „geniale ontdek king”, waardoor Ierland tot een gemak kelijk bruggehoofd tusschen Amerika er Engeland zou worden, zoowel Ierland als de Vereenigde Staten onmiddellijk bij den oorlog betrokken zouden worden. In het gisteren verschenen „Verorde ningenblad” (nr. 42) is o.m. opgenomen de zesde verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk "gebied. Bij deze verordening wordt vast gesteld, dat het bepaalde in het tweede lid van paragraaf 2 van de Verordening nr. 3/1940 tot uitoefening van de Re- geeringsbevoegdhedén in Nederland niet van toepassing is op de rechts voorschriften van provincies, gemeen ten, waterschappen, veenschappen en veenpolders. Teneinde de juiste beteekenis hier van vast te stellen, zii er aan herinnerd, dat het tweede lid van paragraaf 2 van de Verordening nr. 3/1940 (uitgegeven 5 Juni j.l.) bepaalde, dat alle rechts voorschriften voor de bekendmaking aan den Rijkscommissaris moeten worden voorgelegd. De gisteren afgekondigde verordening doet dit dus te niet voor zoover het betreft provinciale en ge* meentelijke verordeningen en rechts voorschriften (keuren) van waterschap pen, van veenschappen en veenpolders. Deze moeten worden voorgelegd aan den secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft dr. Rabl, van de juridische afdeeling van het Rijkscom- missariaat, een uiteenzetting gegeven van de beteekenis van deze nieuwe ver ordening, waarbij hij in het licht stelde, dat men hierin heeft te zien een nieuw bewijs van politiek vertrouwen van den Rijkscommissaris in de Nederlandsche bestuursautoriteiten. Immers, de Rijks commissaris had bij het regelen van deze materie de keuze de macht te laten Aan zich en aan de Duitsche instanties, waartoe hij het recht had dan wel deze te delegeeren aan de Nederland sche bestuursautoriteiten. Hij heeft het laatste gedaan. Het spreekt vanzelf, dat in dit opzicht de betreffende Nederland sche instanties het bestaande vriend schappelijke contact met de Duitsche organen blijven bewaren. Toen op 29 Mei jd. de Duitsche auto riteiten het civiele bestuur over ons land in handen namen, gingen de be stuursrechtelijke controlebevoegdheden van de Kroon over op den Rijkscom- missaris. Indien hij dit noodig oordeel de, kon hij een deel dezer bevoegdheden overdragen aan hem ondergeschikte Duitsche organen. Het is niet de eerste maai, dat de Rijkscommissaris deze overdracht niet aan Luitsche, maar aan Nederlandsche instanties heeft gedaan. In de verordeningenreeks „betreffende bijzondere maatregelen op administra tiefrechtelijk gebied” is nu geleidelijk een groot deel van de den Rijkscommis saris toekomende bevoegdheden aan Nederlandsche instanties gedele geerd. Zoo bracht de Verordening 193 van 31 October het bekrachtigings-, het opschortings- en het vernietigingsrecht Van den Rijkscommissaris ten aanzien van rechtsvoorschriften van andere or ganen in het algemeen bij de secretaris- sen-generaal. Met deze laatste delegatie staat de gisteren verschenen Verordening in nauw verband. Het in artikel 2 lid 2 van Verordening nr. 3 neergelegde pre ventieve vetorecht van den Rijkscom- missaris is daarbij afgeschaft. Thans is dus de controle op de tot stand koming Van de rechtsvoorschriften der lagere organen geheel in Nederlandsche han den gekomen. In een helder, zeer goed gedocumen teerd betoog, gaf dr. Rabl, die aan de Leidsche Universiteit Nederlandsch Staatsrecht studeerde een histo risch overzicht van den groei der pro vinciale en gemeentelijke autonomie in ons land, waarbij hij ook de wa terschappen en veenschappen, er in be trekkende, liet uitkomen, dat het Tegen afgifte van den Bon, afgedrukt in dit nummer op pagina TWEE van het VIJFDE blad stellen wij een exemplaar beschikbaar voor onze abonné’s tegen den prijs van 0.25. Men gelieve spoed te betrachten, aangezien de voorraad beperkt is. Grijsaard overreden en gedood Te Nijmegen werd gisteren een 88-ja- rige inwoner van Malden dood langs den weg gevonden. In den mist is hij te dicht bij de tramrails gekomen en toen een tramtrein passeerde, werd hij ge grepen. J. D. KELDER OVERLEDEN Hier ter stede is op 81-jarigen leeftijd overleden de heer J. D. Kelder, oud-adj.- directeur P.T.T. De crematie vindt Dinsdag a.s. in het crematorium op Westerveld plaats na aankomst van den trein van 1 uur 15 halte Driehuis-Westerveld BEGRAFENIS MEVROUW M. C. TH. V. d. LITH-SLOT Hedenmiddag is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen teraardebesteld het stoffelijke overschot van mevrouw M. C. Th. v. d. Lith Slot oud-presidente van het Luthersche Weeshuis. Op de begraafplaats merkten we o.m. op de heeren A. Quispel. gep. kapitein ter zee, J. P de Visser Smits, leeraar aan een bijzondere kweekschool, D. Knaap, accountant, mr. W. Furnée, oud-regent Luthersche Weeshuis en vele anderen. In de aula werd het woord gevoerd door mr. Steneker, een neef van den over ledene. Mevr. v. d. Lith Slot was een buitengewoon hoogstaande vrouw, uit een ouderwetsch, goed geslacht. Zij heeft een welbesteed leven gehad. Haar karakter was zeer zachtmoedig. Voor velen was zij een lichtend voorbeeld. De heer J. D. de Visser Smits sprak namens zijn broers en zusters een afscheidswoord. Meer dan 40 jaar geleden werden de vriendschaps banden tusschen haar en ons gelegd. Haar leven was één geven en blij maken. Hierna las ds. C. Riemers voor uit de openbaring van Johannes en gaf hij een karakterschets van de overledene. Aan het graf sprak hij de begrafenislithurgie uit en bad hij het „Onze Vader”. Een jongeman van 21 jaar wilde gaar ne bij den Opbouwdienst, maar aangezien hij niet in militairen dienst geweest was, lukte hem dit niet direct. Nochtans dacht hij zijn wensch werkelijkheid te kunnen maken door het aanschaffen van een on derofficiers uniform. Voor 60 liet hij zich een dergelijk pak aanmeten, betaalde niet, maar liep er wel in rond Zoo trof de politie hem aan, terwijl hij zijn mor genwandeling maakte en arresteerde hem alleen al daarom Overigens bleek aldra, dat hij meer op zijn kerfstok had. In Juni van dit jaar „leende” hij van een kennis een fiets voor het doen van bood schappen Hij verzuimde echter het rij wiel. terug te geven en verkocht het voor 15 aan een rijwielhandelaar, blijkbaar speculeerend op de vergeetachtigheid van den eigenaar. Deze was echter tot zijn ongeluk niet zoo verstrooid en bleef „zijn vriend” herhaaldelijk aan het mijn en dijn herinneren. Eindelijk moest hij wel met een fiets voor den dag komen en kocht bij denzelfden rijwielhandelaar een gloednieuw rijwiel in huurkoop maar betaalde niet. Daarmee had hij dus het 2e rijwiel verduisterd en zocht de politie hem. Het was de schilder W. J. P. v. D., geen onbekende voor de politie, die de hand gehad had in verscheidene ver duisteringen en nog een straf van 3J maand had op te knappen. Hij is in voor- loopige politiebewaring gesteld en zal Maandag voor den Officier van Justitie Juffrouw wilde zelf een winkel beginnen Den dag voor Kerstmis, des middags tusschen twaalf en een uur, werd in een groot winkelmagazijn te Breda een 24- jarige winkeljuffrouw van een reerend magazijn, op heeterdaad bij het stelen van een paar zijden kou sen, zoo meldt de ,,Tel.” De aanstonds gewaarschuwde politie bracht de jonge vrouw over naar het politiebureau, waar zij, bij een eerste verhoor, zulke merk waardige uitlatingen deed, dat zij in af wachting van een nader onderzoek, in verzekerde bewaring werd gecteld. Deze inver zekering/ telling geschiedde mede op grond van het feit, dat, bij fouilleering, uit het handtaschje van de vrouw een 15-tal niet-ingevulde textiel- kaarten te voorschijn kwamen, terwijl zij omtrent de herkomst daarvan beweerde geen mededeelingen te kunnen doen. Een en ander was voor de politie aan leiding gedurende de Kerstdagen een huiszoeking te doen in de ouderlijke wo ning der jonge vrouw aan de Leursche- straat te Breda. Deze huiszoeking leidde tot het verrassend resultaat, dat op den zolder der woning een complete winkel voorraad werd gevonden en wel van zulk een omvang, dat er vier auto’s noo dig waren om alle goederen naar het politiebureau over te brengen. Drie rechercheurs hebben ruim ander- halven dag noodig gehad om den in be slag genomen voorraad, welke van den meest verscheiden aard was. te inventari- seeren. Naast tientallen overhemden, hon derden dassen, dozijnen stuks dameson dergoed, enz. vond men er bij boorden knoopjes, pakken lucifers, gietertjes. en wat al niet meer, De waarde van een en ander bedraagt, volgens een eerste ruwe schatting, ongeveer negenduizend gulden. De gearresteerde winkeljuffrouw heeft bereids toegegeven al deze goederen in een tijdsverloop van circa 4 jaar te heb ben gestolen, niet alleen uit het groote winkelmagazijn, waar zij werkzaam was, doch ook uit het concurreerende magazijn waar zij op heeterdaad werd betrapt, ter wijl zij daarnaast nog een drietal andere magazijnen van tijd tot tijd met een be zoek heeft vereerd. De jonge vrouw, die verloofd was en binnenkort in het huwe lijk zou treden, schijnt voornemens te zijn geweest, na haar huwelijk zelf een win kel te beginnen. KERSTMIS BIJ OE LUCHT* BESCHERMING In het Laakkwartier en Spoorwijk (Sec tor IVB) hebben bevolking en winkeliers alles gedaan, om ook de Kerstdagen voor de luchtbeschermers, die toch op den Wijkpost moesten zijn, eenigszins gezel lig te maken. Men heeft verschillende ver snaperingen en verrassingen aan de Wijk posten bezorgd en overal was door het personeel zelf een aardige Kerstversie ring aangebracht, zoodat er in de wijk posten een echte intieme sfeer heerschte. Het onthaal, dat de luchtbeschermers ten deel viel en de vele verrassingen, welke vooral de wijken 3 en 7 ontvingen, wer den zéér op prijs gesteld In wijk 7 werden bij den Kerstboom Kerstliederen gezongen onder begeleiding van piano en accordeon. Een bijzonder woord van dank aan de zéér milde gevers en aan de wijkhoofden van wijk 3 en 7, den heeren H. Romberg en H. C. Mojet, is dan ook wel op zijn plaats R.K. MANNENZANGVEREENIGING „ST. CAECILIA" Bovengenoemde vereeniging gaf op len Kerstdag, onder leiding van den heer Anton Smit, een welgeslaagd concert in de strafgevangenis te Scheveningen. Wel willende medewerking werd verleend door den heer Th. de Groen (tenor). Bram v. d. Stap uit Delft (bariton), met mevr. Rie v. d. Stap-Laros aan den vleu gel. Uitgevoerd werden werken van Becker, Kreutzer. Roeske. Jos Haydn. Dubois, Weiss. Donizetti. Vollaerts, Verdi en Heinze. Na afloop werd namens de direc tie hartelijk dank gezegd voor de aange boden kunstvolle uitvoering. Op 30 en 31 December en 1 Januari De directeur van het Postkantoor al hier maakt bekend, dat de bijbrievenbus- sen op 30 en 31 December a.s. en 1 Ja nuari 1941 vaker zullen worden gelicht dan normaal. Op genoemde middel van een aangegeven, dat schied, zoodat de lichtingstijdstippen, voorkomende op de op of boven de bus- sen aangebrachte formulieren, dan niet van kracht zijn. □e Provinciale Bibliotheek te Middelburg De ramp die de hootdstad van Zeeland op 17 Mei 1940 getroffen heeft, deed ook het gebouw van de Provinciale Biblio theek te Middelburg met zijn rijken in houd bijna geheel verloren gaan Een co mité, waarvan mr. P Dieleman voorzit ter is, heeft zich ten doel gesteld orr deze wetenschappelijke bibliotheek weer op te bouwen Wie een bijdrage in geld wenscht te schenken kan een bedrag storten op de girorekening van den pen ningmeester mr P C de Jonge te Mid delburg gironummer 45327 Wie één of meer exemplaren uit eigen boekenverzameling of geschriften van eigen hand wenscht te schenken zende deze aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland te Middelburg; toezending kan desverlangd door tusschenkomst vaft de administratie der bibliotheek portvrij ge schieden. loopige politiebewaring gesteld worden voorgeleid.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 15