Amerika’s hulpverleening Engeland aan De Finsch-Russische oorlog herdacht ill SCHAAKRUBRiEK LUNCH en DINER SPECIAAL INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier Ierland en de Amerikaan sche scheepvaartzone Causerie van een Finscben generaal Minister Göbbels over de plutocratie Oppositie tegen Roosevelt’s politiek „Wat denkt Churchill eigenlijk?” VEBEENIGINGEN ENGELAND ZUID-SLAVIE ARABIE. STATEN VEREENIGDE ITALIË Poging tot opstand tegen Ibn Saoed Restaurant: L’AUBERGE AU FILET DE SOLE Tearoom: REGINA - THE GOLDEN GATE BAR SLUITEN OP OUDEJAARSAVOND des avonds om 9 uur. Berlijnsche pers over ontduiking van neutraliteitswet Fransch vliegtuig bij Gibraltar neergeschoten Aantal actieve officieren bij het uit breken van den oorlog te gering FINLAND Wolvenplaag in het Noorden VATICAANSTAD. Nieuwe ooriogsleening DUITSCHLAND g""———ggg HAAGSCHE COURANT Zaterdag 28 Dec. 1940 le bl. pag. 2 s—— net volk een ketterij moet worden ge zien. Een prachtig voorbeeld uit de col lectie van echte Engelsche gentlemen is hun tegenwoordige woordvoerder Winston Churchill. ZWITSERLAND ZWEDEN RECLAMES. Bjj apoth. en drog. 41 ct. en 15 ct. incl. verh. O.B. ge- DE Wirt: H I Pc6 x e5 Kg8 x g7 Stelling na 15. Pc3b5! 8 7 6 b 4 3 2 I h t g a e begin REDE VAN MINISTER FARINACCI Beperking van Engelschen uitvoer naar Ierland -J. Na Pd5, Dd8 kan wit niets bijzonders 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Ook ZILVER tegen boogen prijs THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in 1 Westen. Onze bedrijven: NIEUWSJAARSDAG in ons restaurant. Zorg voor het behoud van een STRALEND JEUGDIGE TEINT. Doe wat Radox In Uw waschwater. Dat voorkomt en verwijdert vetwormpjes, puistjes en vlekkerigheid en houdt Uw huid jeugdig en gezond. - Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. DE l.EENING AAN ARGENTINIË Naar uit Washington wordt gemeld, is thans ook het verdrag over een lee- ning van 50 millioen dollar voor Argen tinië uit het valutastabilisatiefonds der Vereenigde Staten voor het ondersteu nen van de Argentijnsche peso onder- teekend. send is het doel te bereiken. Dit doel echter zal bereikt worden. Omtrent de wijzigingen in het Itali- aansche opperbevel verklaarde Fari- nacci, dat men meer dan noodig was had gesproken over een zekere aflos sing van de wacht. Het is eenvoudig dwaas te gelooven, dat een zekere mu tatie in Italië en vooral bij de mannen van het regime reacties zou hebben ge wekt. Wij hebben de zekerheid, zoo besloot Farinacci, dat de overwinning ons zal zijn. Wij zijn er zc<cer van, dat de offers onze generatie groot zullen maken. Russisch luchtwapen trots over wicht, niet beslissen! Oohquist hield zich vervolgens bezie met de verschillende wapens, welke door de Russen ingezet waren en met de vraag d6 x e5 zou beantwoord worden bc6: 12. ef6:, Dc3: 13. In de neutraliteitskwestie, zoo betoogt het blad, heeft alleen Ierland te beslissen en Duitschland zal uiteraard alle pogingen om den Engelschen nieuwe scheepsruim- te te verschaffen, met de noodige aan dacht gadeslaan. De „Nachtausgabe” laat de volgende waarschuwing hooren Duitschland heeft het gebied van de blokkade nauwkeurig vastgesteld. In officieele. aan de geheele wereld ter beschikking staande mededee- lingen. is de grens van het gebied, waar in Duitschland de blokkade tegen Enge land uitoefent, bepaald. In dit gebied kan elk koopvaardijschip aan elke oorlogs handeling worden blootgesteld. De alge- meene waarschuwing, die Duitschland tot de koopvaardijschepen van alle lan den heeft gericht, om zich niet in dit blokkadegebied te begeven, is nog steeds van kracht en een wijziging van deze be palingen ligt niet in het voornemen. Tooneelvereeniging D.T.S. Op Zondagmiddag 12 Januari 1941 zal D.T.S. haar 61ste uitvoering geven. Opgevoerd wordt „De weg naar de Hel”, klucht in drie bedrijven van Gustav Kadelburg. Regie: J. Vaandrager Na afloop wordt tot 7 uur n.m danst. Balleiding: J. Roosje. De dansmu- ziek wordt verzorgd door G. van Kreve- len’s Jazzband. Aan het Comité voor Geestelijk.; Ont spanning voor Jeugdige Lichamelijk Ge- brekkigen is een 15-tal plaatsen ter be schikking gesteld. Het D.N.B. seint uit Rome: De Engel- sche luchtafweerbatterijen van Gibral tar Rebben, naar uit La Linea wordt gemeld, een Fransch vliegtuig neerge schoten, dat van Marokko kwam en in Noordoostelijke richting vloog. Het toe stel stortte in zee. De 5 inzittenden kwamen om het leven. Volgens tot dusver nog niet bevestig de geruchten zouden zich aan boord van het vliegtuig 2 invloedrijke persoonlijk heden van de huidige Fransche staats leiding hebben bevonden, die op weg waren naar Vichy. Het toestel zou van Fransch-Marokko naar Toulon of Mar seille onderweg zijn geweest. begrijpen, i, die nem steunen. Achter hem staan vooral de Joden, wier zaken hij zijn geheele leven heeft bestuurd en geleid en die op hem hun laatste hoop hebben gevestigd, ver der een kleine kring van bank-politici van het type Eden, Duff Cooper en dergelijke, die precies weten, dat een verloren oorlog het einde van hun poli tiek en zakelijk en misschien ook van hun physisch bestaan beteekent, het geen zij zoolang mogelijk trachten te voorkomen. Churchill zelf heeft nooit ontkend, dat hij dezen oorlog heeft ge wild. Hij is zijn werk Hij wilde en wil Duitschland vernietigen, ja, hij geeft zich niet eens meer de moeite dit te verdoezelen, hij vertelt het openlijk aan iedereen, die het hooren wil en zonder rekening te houden met de psychologi sche uitwerking op het Duitsche volk. Hiermede houdt hij in zijn stompzinni- gen haat in het geheel geen rekening meer. Hij ziet derhalve ook niet, hoe volmaakt hopeloos de kansen van zijn onderneming zijn. Wij konden ons voor onze belangen voor de oorlogvoering in Engeland geen beteren ministerpresi dent wenschen dan hem. Hij kan ook niet anders spreken dan hij doet. Hij bevindt zich in de rol van een manager, die zijn bokser, ofschoon die reeds tij dens de derde ronde rochelend op den grond ligt en tot zeven uitgeteld wordt, in de pauze moed inspreekt, hem goe den raad geeft, die voor het begin van den strijd op haar plaats geweest zou zijn, thans echter alleszins eigenaardig aandoen. Alleen op deze wijze is de Engelsche oorlogvoering te verklaren. Het is derhalve een noodelooze vraag, wat Churchill eigenlijk denkt. Men ge looft heelemaal niet met hoe weinig intelligentie deze plutocratische wereld wordt geregeerd. Daarom is het nu hoog tijd haar te waardeeren, zooals zij het verdient. In de oorlogvoering, even als in de politiek, aldus constateert dr Göbbels in het slot van zijn artikel, beslist tenslotte niet het holle gezwets, doch alleen de harde feiten. En die staan zonder uitzondering aan onze zij de. Daarom praat Churchill en handelt de Führer. Minister Farinacci heeft in Cremona een toespraak gehouden voor de fascis ten. Hij behandelde de belangrijke pro blemen van het oogenblik. Wanneer de Engelschen, zoo zeide hij, verklaren, dat de Middellandsche Zee het voornaamste front van den oorlog vormt en er den nadruk op leggen, dat zij juist tegen Italië de militaire krach ten van een groot deel van hun imperi um in het veld hebben gebracht, dan is dat voor Italië een aanleiding tot bijzondere trots. Eén slag is niet be slissend voor de overwinning. Beslis- land bestemde logsmateriaal schepen naar 10. met Ld4 enz. In aanmerking komt echter de weige ring van het offer door 10 Pe8 11 r__, ondernemen. 11. f4xe5 12. Pd4—- f5 De pointe van het pionoffer: wit maakt Lg7 onschadelijk, hetgeen het weer standsvermogen van de zwarte konings- stelling ernstig verzwakt. Russische artillerie was uitstekend Een even groote verrassing was voor ons de middel en zware artillerie, die de Russen aan het Karelische front in groote hoeveelheden inzetten. Het was modern geschut met groot vuurbereik, dat snel bediend kon worden. De minder goede trefzekerheid werd opgeheven door het feit, dat de tegenstander blijkbaar de be schikking had, over onuitputtelijke voor raden munitie. Onze artillerie was goed, doch niet zoo modern. Zij moest bovendien zuinig zijn met munitie hetgeen van in vloed was op de uitwerking. Het over wicht met artillerie van de Russen was dientengevolge overweldigend. Wij had den het niet voor mogelijk gehouden dat de Russen in staat zouden zijn zulke hoe veelheden geschut naar het front te bren gen. Onze soldaten waren blootgesteld aan een trommelvuur, dat slechts verge leken kan worden met het zwaarste trom melvuur aan de Somme, bij Verdun of in Vlaanderen gedurende den wereldoorlog Over de Russische infanterie verklaarde generaal Oohquist, dat het waar was, dat de Russen in het begin van den oorlog ge weldige massa’s troepen van slechte kwa* liteit ingezet hebben. „Doch in het bijzon der tegen het einde van den oorlog stoot ten wij dikwijls op werkelijke elite-true- pen, die niet voor i”’_ schrokken en hun aanvallen met gewèl- formeel hervat. In de ambtswoning van den minister van buitenlandsche zaken is gisteren de eerste bijeenkomst der beide delegaties gehouden. Tengevolge van den zwaren sneeuw val zijn de in de Westelijke deelcn van Macedonië gelegen steden Kitsjewo. De bar, Stoega en Ochrid nog slechts tele fonisch met de buitenwereld verbonden. Dr. Göbbels heeft in de „Völkischer Beobachter een artikel geschreven, dat als kop draagt: „Wat denkt Chur chill eigenlijk? en waarin Göbbels zich bezig houdt met het wezen en de ziel van de thans op het Britsche eiland en in het Engelsche wereldrijk regeeren- de plutocratische heeren. Deze plutocratie, aldus constateert dr. Göbbels, heeft den oorlog gewild, zij heeft den oorlog voorbereid en voert hem thans ook. Niemand anders dan zij heeft er belang bij. Hij was voor de handhaving van haar onbeperkte kapi- taalsheerschappij noodig. Het nationaal- socialistische rijk begon voor haar en haar belangen lastig, ja gevaarlijk te worden. Het probeerde met denkbeel den te colporteeren en plannen te ver wezenlijken, die misschien de macht van het geld over de menschen zouden kunnen breken. Er bestond daarom ook geen enkele mogelijkheid dezen oorlog te vermijden. Al hadden wij op engel achtige wijze gesproken, al hadden wij onszelf tot nationale eerloosheid ver nederd. al hadden wij afgezien van onze elementairste levensrechten, deze oor log zou toch gekomen zijn, omdat wij er zijn, omdat alleen ons nationaal be staan van 86 millioen menschen een bedreiging vormde voor de onder Lon- densche leiding staande wereldplutocra- tie. omdat reeds in onze leerstellingen over de gemeenschap en het onderge schikt maken van het geld aan het economische lever en het ondergeschikt maken van het economische leven aan jachten georganiseerd. Tot dusver heeft men daarmee nog niet veel succes gehad, omdat de sneeuw nog niet hoog genoeg ligt, om den jagers veel kans tegen de wolven te geven. De wolven worden na melijk indien noodzakelijk verscheide ne dagen achtereen op skis achter volgd, tot zij, door de hooge sneeuw sterk in hun bewegingen belemmerd, volledig uitgeput zijn en binnen schotsafstand ko men Men hoopt, dat spoedig meer sneeuw zal vallen en men deze plaag dan effectief bestrijden kan. Algemeen neemt men aan, dat de groote massa’s wolven in het Noor den door de vele lijken aangelokt worden, die ook thans nog op de slagvelden van den afgeloopen winter liggen. Ter gelegenheid van den verjaardag van het uitbreken van den Russisch-Finschen oorlog (<ien 30en November) heeft luite- nant-generaal Oohquist, die gedurende den Russisch-Finschen oorlog het bevel voer de over een sector van de Mannerheim- linie, een causerie gehouden over de erva ringen van dien oorlog, zoo meldt United Press. Hij verklaarde: „De werkzaamheid van de Russische zware artillerie en zware en middel-tanks was een van de voor naamste verrassingen van den oorlog. Een andere verrassing was het feit, d?t Rus land ondanks de internationale situatie zulke geweldige krachten tegen Finland kon concentreeren, zonder daarbij te ris- keeren andere fronten te ontblooten, De Russen hebben de militaire deskundigen daardoor verrast, dat zij in staat waren, zulke groote troepenmassa’s op een zoo klein slagveld als de Karelische land engte te bewegen en goed te verzorgen, Zonder twijfel werden zij daarbij door den geweldigen kouden winter begunstigd die het hun mogelijk maakte, met mate riaal- en levensmddelentransporten over de toegevroren meeren en rivieren te rij den. Afgzien daarvan echter moet men er kennen, dat de prestaties van de Russen in dit verband respect eischen, en een be wijs van een geweldige energie waren” PEHKONEN VORMT EEN NIEUWE REGEERING Naar United Press uit Helsinki meldt, heeft president Ryti den gouverneur van de provincie Oulu, Eero Pehkonen, verzocht een nieuwe regeering te vor men. Pehkonen, die de leider der agrari sche partij is, arriveerde gisteren te Helsinki. Dadelijk is hij begonnen met besprekingen met partijleiders en met de leden der vroegere regeering. Peh konen was in de jaren 1917-1918 lid van de voorloopige witte regeering van Fin land. Sedert 1925 is hij gouverneur van de provincie Oulu. Bij de presidents verkiezingen was hij candidaat van de agrarische partij. Deze trok echter zijn candidatuur in en ried haar leden op Ryti te stemmen. Men neemt aan, dat dit ten doel had daardoor voor Pehko nen den zetel van ministerpresident open te houden. Zwart VLAAMSCHE POLITICI IN BRITSCHE GEVANGENISSEN Volgens berichten, die door het Roode Kruis via Spanje in België zijn ontvan gen, bevindt zich een reeks Vlaamsche plitieke gevangenen in Britsche gevan genissen. Zij waren op 10 Mei door de Belgische autoriteiten zonder eenigen rechtsgrond gearresteerd en aan de En gelschen uitgeleverd. De meesten van hen worden te Brixton bij Londen ge vangen gehouden. doodsgevaar terug- zijn vermo^lijk Soö? dige energie en heftigheid ondernamen”. Een van de lessen van dezen oorlog ver klaarde generaal Oohquist, tenslotte is dat het aantal actieve officieren in het Finsche leger bij het uitbreken van den oorlog niet voldoende is gebleken. Het is de fout, van de regeering en het parlement geweest, dat zij de sommen die voor het leger noodzakelijk waren in vredestijd, niet hebben toegestaan Dit is fataal ge worden, Spaarzaamheid in Vredestijd welke uitwerking de afzonderlijke wapens I moest betaald worden met bloed dat niet op het verloop van den oorlog hadden. „Inte vervangen is”. E REGISTRATIE VAN VREEM DELINGEN De termijn voor het registreeren van alle in de Vereenigde Staten wonende buitenlanders is gisteren verstreken. Tot dusver werden 4.7 millioen buitenlanders geteld. De definitieve telling zal echter wel dicht bij de 5 millioen liggen. In Washington bleken er 15.597 buitenlan ders te zijn. Het niet voldoen aan den plicht tot aanmelden en het laten nemen van vingerafdrukken wordt met zware straffen bedreigd. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN OP MEXICAANSCHE VLIEGVELDEN De Mexicaansche Senaat heeft het voorstel van de Amerikaansche regee ring aangenomen, waarbij voortaan aan Amerikaansche militaire vliegtuigen, welke zich tusschen de Vereenigde Sta ten en het Panamakanaal bevinden, het maken van tusschenlandingen op de Me xicaansche vliegvelden Teoeria en Mina- titlan wordt toegestaan. Echter mogen deze toestellen hoogstens 3 officieren, 2 soldaten en 3 passagiers aan boord heb ben. aanbieding van Nieuwjaarswenschen de ambassadeurs ontvangen van Argenti nië, België. Brazilië, Columbia. Spanje en Polen. De audiënties waren afzonder lijk. Volgens een „Associated Press”-bericht uit Londen, heeft de Engelsche regeering de her-uitvoer van verschillende goede ren naar Ierland onder het licentiestelsel geplaatst. Het betreft hier in alle geval len producten, die van overzee naar En geland gebracht zijn, zooals veevoeder, kunstmeststoffen, ruwe tabak, sinaas appelen en citroenen. Deze bepaling treedt op 1 Januari in werking. Vele En gelschen zijn van meening, dat op grond van de lersche weigering om steunpun ten aan Engeland af te staan, Ierland ook verstoken moet blijven van die produc ten, die met Engelsche convooien in En geland aankomen. Volgens een bericht uit Dublin, ver klaarden officieele lersche kringen giste ren, dat de Britsche beperkingen van den uitvoer naar Ierland een logisch gevolg zijn van het gebrek aan Britsche scheeps- ruimte en dat nog verdere beperkingen te verwachten zijn. De Ieren zullen echter niet verhongeren, want Ierland is een landbouwland. De Berlijnsche bladen bespreken de po gingen van Engeland en Amerika, om de neutraliteitswet te ontduiken, alsmede het door Eire (Ierland) uitgesproken ver langen om de neutraliteit onvoorwaarde lijk te handhaven. De „Börsenztg.” herinnert er aan, dat de Valera zich nog eens nadrukkelijk ge noodzaakt heeft gezien om voor de ge heele wereld nadruk te leggen op de vastberadenheid van Eire, zijn neutrali teit tegen elke schending met de wapens in de hand te verdedigen. Deze verkla ring laat geen achterdeur open en duldt geen ontduiking. Pogingen tot ontduiking worden echter den laatsten tijd in het En gelsche kamp op steeds dreigender wijze ondernomen. Hoewel de maand December dit jaar lang niet zoo koud is als verleden jaar wordt toch uit het Finsche Lapland be richt. aldus United Press, dat de wolven- nlaag daar momenteel aanzienlijk grooter is, dan dit de afgeloopen tien jaar het geval is geweest. Uit bijna alle plaatsen tusschen de Russische en de Noorsche grens wordt gemeld, dat de wolven groote schade onder de rendierkudden hebben aangericht, en volgens deze berichten moet men aannemen, dat op het oogen blik een krachtdadige bestrijding van de wolven nog zeer moeilijk is. Herhaalde lijk neemt men troepen wolven van 15 tot 20 stuks waar, terwijl zij op de rendie ren jagen, men heeft echter ook gezien, dat de wolven afzonderlijk of in paren een inval in de kudden deden. De eige naars van rendierkudden en ook de poli tieautoriteiten hebben groote wolven- Kramer. Zwart: dr. M. Euwa, Siciliaansche Partij. Het blad verwijst er naar, hoe den Vereenigden Staten het denkbeeld aan de hand is gedaan om de neu traliteitswet zoodanig te wijzigen, dat Ierland uit de voor de Amerikaan sche scheepvaart gesperde zóne wordt weggenomen, opdat het voor Enge- Amerikaansche óor- met Amerikaansche Ierland en vandaar naar Engeland gebracht kan worden De kwaliteit der Finsche soldaten Over de kwaliteiten van de Finsche soldaten verklaarde generaal Oohquist, „Wat de moed en de hardnekkigheid be treft, waren de prestaties van onze men schen gelijk aan de beste uit de geschie denis, het zou echter een vergissing zijn te gelooven, dat zij geheel immuun waren voor de verschrikkingen van den slag. Er zijn nog nooit soldaten geweest, die bij de eerste kennismaking met den oor log en tegenover de lichamelijke inspan ningen absoluut ongeschokt bleven. Ge lukkigerwijze geraakten onze elitetroepen met deze moeilijkheden, daar deze gelei delijk stegen, bekend. Toen dan ook den eersten Februari het offensief begon, wa ren zij tegen alle eischen van den slag, voor zooverre menschelijkerwijze moge lijk opgewassen. Dat was anders bij de troepen, die sinds Februari en Maart in den strijd werden geworpen. Het materiaal waarmede deze troepen toe gerust waren, was zeker niet slechter, doch de eischen die aan hun zenuwstelsel gesteld werden, waren veel grooter. daar zij na een korte opleidingsperiode onmid dellijk de moeilijkste phase uit den win- terveldtocht meemaakten. Niemand heeft het recht dezen mannen een verwijt te ma ken. Zij bezaten niet het zelfde weer standsvermogen als de veteranen, doch van menschelijk en patriotisch gezichts punt uit bezien, hebben zij het zelfde ge geven als deze, namelijk alles”. NIEUWJAARSWENSCHEN VOOR DEN PAUS Paus Pius heeft gistermorgen voor dé SCHADE VAN HET BOMBARDE MENT TE SOESJAK Het blad Politika” meldt uit de grens stad Soesjak. die, naar men weet, in den nacht van Zaterdag op Zondag door Engelsche vliegtuigen is gebombardeerd, dat de daarbij aangerichte schade op meer dan 3 millioen dinar is geraamd. Le3 x a 7 Pe5c6 La7xb8 Pc6xb8 Men ziet het resultaat van zwart vef- keerde beoordeeling. Hij is de volle k**' liteit achter en zijn beide paarden staan weer op stal. Verdere voortzetting vad den strijd is dan ook bijna overbodig. '°20deTadf Da4 21 Dc4, Da5 22. Lf3> Kh8 23 Khl, Db6 24. Pb5, Pd7 25. pe5 26 Dc7, Dc7: 27. Pc7:. Pf3: 28 Lf5 29 c3, e5 30. Td6, e4 31. fe4:, W “öi, 33. 34 ™1. 35 Td4, Lb3 36. Tb6, Lc4 37. Pd8, 38 Td7 en zwart gaf het op. c7c5 d7—d6 Pg8—f6 c5xd4 g7-g6 Lf8—g7 00 Tot hier toe niets nieuws onder de zon,. Zwart heeft de z.g. Drakenvariant ge kozen, welke tegenwoordig bijzonder in zwang is 8. Ld—e3 Pb8—c6 9. f2—f4 Dd8—b' Deze zet, welke door de theorie als het sterkst wordt aanbevolen, brengt ernstige gevaren met zich mede. 10. e4e5 Een kansrijk pionoffer 10 Db2: 11 Pc6:, e2e4 Pgl—f3 d2—d4 Pbl—c3 Pf3 x d4 Lfl—e2 0—0 De minister van financiën, sir Kings ley Wood, heeft gisteravond voor de radio aangekondigd, dat op 2 Januari 1941 een nieuwe 2i£ pCt. ooriogsleening zal worden uitgegeven. De middelen, zoo betoogde de minister, zijn echter nog niet voldoende. Nieuwe bronnen zul len moeten worden aangeboord, om de zen voor Engeland zoo kostbaren oorlog voort te zetten en de Engelsche solda ten van de wapens te Voorzien, welke zij in den strijd tegen den goed uitge- rusten tegenstander noodig hebben. Ook moet de schatkist er rekening mede houden, dat Engeland in de eerste ja ren na den oorlog zeer veel van de oorlogsschulden zal moeten terugbeta len. Daarom is de regeering voorne mens om op 2 Januari ook een nieuwe leening in den vorm van 3 pCt. spaar- bons uit te geven, die pas van 1955 tot 1965 kunnen worden afgelost. Op beide leeningen kunnen ook de minder bemid delden in kleine coupures inschrijven. Tenslotte deed de minister nog eens een dringend beroep op het publiek, zooveel mogelijk geld aan den staat te geven om den oorlog te kunnen financieren. 12Db6—e6 Op 12 Db2: volgt 13 Pe7:+ beneve» 14 Ld4 13. Pf5 x g7 14. Ddl—d2 Wit heeft een mooi, vrij spel, waarin! al zijn stukken een actief aandeel aan den strijd nemen, terwijl de zwarte stuk ken elkaar min of meer in den weg staan. In de eerste plaats dreigt 15 Lhflt met kwaliteitswinst 14 Pf6—gff! Deze zet lost het probleem van de stel ling allerminst op. Juist was 14. Kg8. De tekstzet kost niet alleen materiaal, maar brengt zwart bovendien in een hopelooze stelling. 15. Pc3—b5! De half-gesloten spelen, dat zijn dus de e4-openingen, welke niet met 1 e5 beantwoord worden, hebben het in de laatste tien jaar hard te verduren gehad, doordat de verschillende theoretische onderzoekers getracht hebben, deze ope- ningen op combinatoire wijze aan te pakken. Zoo is ook de Siciliaansche partij aan verschillende gevaren blootgesteld. Een aantal systemen werd ontworpen, waarin wit in het allereerste stadium der partij naar het initiatief streeft en met deze tactiek in vele gevallen succes heeft. Eén der nieuwste en tevens scherpste voortzettingen tegen de Siciliaansche opening vond in de onderstaande vierde matchpartij KramerEuwe toepassing. Helaas beging de zwartspeler reeds spoedig een ernstige fout, waardoor de theoretische waarde van deze partij groo» tendeels verloren ging. het begin van den oorlog verrastte het Russische luchtwapen daardoor, dat het kwalitatief slecht voor den dag kwam, niet minder verrassend was het, dat het zelfde wapen later zoo’n groote onvervaardheid en bekwaamheid aan den dag legde Zij. die geloofd hadden dat het Russische luchtwapen in staat zou zijn, den.geheelen oorlog te beslissen, kwamen bedrogen uit. Geen enkele van onze verbindngen werd beslissend verbroken, hoewel de Russen het luchtruim bijna ongehinderd be- heerschten”. Over de tanks verklaarde generaal Oohquist, dat de uitwerking van de lichte tanks, die de Russen in het begin van den oorlog gebruikten, niet erg groot was. De meeste van deze tanks werden óf vernietigd, óf moesten terugkeeren! ,.De jacht op tanks was toentertijd een soort sport, echter met dit verschil, dat het wild in dit geval betere kansen had, dan een leeuw in Afrika. Later gingen de Russen geweldige machines van 25 en 40 ton met minstens twee stukken geschut en vier of vijf machinegeweren gebruiken. Ook de tactiek van hun tanks werd beter, zoodat het ons tankafweergeschut niet gelukte, al deze tanks te vernietigen. Dientenge volge werden de groote Russische tanks bij den slag aan de Mannerheim-linie voor ons een wezenlijk verschrikkelijk wapen van den vijand. Zij drongen diep in onze linies en dwongen ons daardoor, onze stellingen op te geven. Wij waren er ook door verrast dat de Russen over zoo vele middel en zware tanks de beschikking hadden. Zij waren van het nieuwste type en de constructie was uitstekend. HITLER BIJ LUTZE De Führer heeft aan den vooravond van diens vijftigsten verjaardag, den chef van den staf der S.A., Lutze, een bezoek gebracht om hem persoonlijk hartelijk te feliciteeren. Correspondentie-adres: dr. M. Euwe, Joh Verhulststraat 183 A’dam-Z. Men kan de tweeslachtige verschij ning van dezen man slechts 1 wanneer men de kringen kent, VERSPREIDE BERICHTEN De Parijsche politie heeft een wijd vertakte organisatie ontdekt, welke val- sche levensmiddelenkaarten in omloop bracht. De vervalschers verkochten de kaarten voornamelijk aan bezoekers van restaurants of delicatessenzaken, die zij voor het binnentreden opvingen Er zijn verscheidene arrestaties verricht, terwijl 5000 vervalschte levensmiddelenkaarten in beslag werden genomen. Uit het gebied van Smyrna worden groote overstroomingen gemeld, waardoor veel schade aan den landbouw is toege bracht. In Pergamon zijn 37 huizen inge stort. Ook in Thracië zijn nieuwe gebie den overstroomd. Het spoorwegverkeer tusschen Istanboel en Adrianopel is ver broken. Door het plotseling invallen van de vorst verscheen in de naven van Con- stanza een enorme hoeveelheid visch, die uit de Zwarte Zee kwam. De visschen konden door de bevolking met emmers worden opgeschept. Nabij Takao, op het eiland Formosa, een verkeerden wisselstand een boemeltrein en een goe derentrein in botsing gekomen. De boe meltrein ontspoorde en stortte met alle wagens van den spoordijk. Meer dan 200 personen werden gedood of gewond. Een orkaan heeft het gebied van Mon Ahmed in Marokko geteisterd. Tien in boorlingen werden door het instorten van gebouwen gedood. De mater>eele schade is zeer aanzienlijk. - De eerste te Hanoi gevoerde econo mische besprekingen tusschen Japan en Fransch Indo-China zijn thans te Tokio DE AFWEERMAATREGELEN Teneinde zich doeltreffender te kunnen weren tegen de Engelsche vliegers, die het Zwitsersche rechtsgebied schenden, heeft de Zwitsersche regeering de luchtdoelafdeelingen onder de wapenen geroepen en het aantal luchtdoelbatte- rijen in de voornaamste steden uitge breid. Associated Press meldt uit Wash ington, dat in het Congres een streven te bespeuren valt om oppositie te voeren tegen de poli tiek van president Roosevelt wat de hulpverleening aan Engeland betreft. De democratische senator Mac Carron heeft in een persge sprek verklaard, dat in den Senaat een krachtige beweging zou ont staan om het herstel eener werke lijke neutraliteit van de Vereenigde Staten te verkrijgen. Hij wees er op, dat de leveringen van oorlogs materiaal aan Engeland niet met de beginselen eener werkelijke neu traliteit vereenigbaar zijn. Mac Carron zeide voorts het mogelijk te achten, in den Senaat een groep te vormen, welke onafhankelijk een positieve, tegen den oorlog gerichte politiek ondersteunt. Voor* en tegenstanders van hulpverleening Het telegram van 150 Amerikanen aan president Roosevelt, waarin deze verzocht wordt op de meest volledige wijze tot hulpverleening aan Engeland over te gaan, heeft verscheidene senatoren en afgevaardigden aanleiding gegeven hun standpunt te kennen te geven. De democratische senator King eischte de grootst mogelijke hulp aan Engeland, terwijl senator Holt verklaarde, dat de oproep afkomstig is van oorlogsophitsers e.d., die financieel belang hebben bij een voortzetting van den oorlog. De republi- keinsche afgevaardigde Fish stelde voor, den onderteekenaars te vragen, of zij Amerika bij den oorlog willen betrek ken. De republikeinsche senator Gurnay was van meening, dat alle voorstellen voor een hulpverleening aan Engeland door het departement uiterst nauwgezet dienden te worden overwogen. Terwijl de democratische afgevaardigde Sparkman opKwam voor een zoo uitgebreid moge lijke hulpverleening aan Engeland, waar schuwde de republikein Hoffman, dat men eerst aan de Vereenigde Staten en het bewapeningsprogram moet denken Hij stelde de vraag, of Amerika voor Engeland oorlog voert of uitsluitend Amerika verdedigen wil. De democrati sche afgevaardigde Ramspock sprak zich voor hulp aan Engeland uit. doch ver langde tevens, dat men rekening houdt met de behoeften van de Amerikaansche bewapening. De democratische senator Wheeler ver klaarde. dat met den oproep der 150 Ame rikanen de wensch tot uitdrukking is ge bracht. Amerika in den oorlog te betrek ken. Het is kenmerkend, aldus Wheeler, dat de tekst van het telegram door het Witte Huis is gepubliceerd. Het Witte Huis verkeert klaarblijkelijk op vriend- schappelijken voet met diegenen, die vóór den oorlog zijn, doch bemoeit zich echter nooit met die groepen, die den vrede propageeren. De uitvoer van vliegtuigen naar Engeland De Washingtonsche correspondent van de „Christian Science Monitor” meldt uit betrouwbare bron, dat de Amerikaan sche uitvoer van vliegtuigen naar Enge land en Canada in November, vergeleken met den uitvoer in October, een sterke daling te zien geeft. Bij den uitvoer van motoren naar deze beide landen is de daling nog grooter. LONDEN BETUIGT LEEDWEZEN AAN STOCKHOLM Het Zweedsche gezantschap in Lon den heeft aan het Zweedsche departe ment van buitenlandsche zaken medege deeld, dat nauwkeurige onderzoekingen der bevoegde Engelsche autoriteiten tot de conclusie hebben geleid, dat het Brit sche luchtwapen verantwoordelijk is voor de bommen, welke op 29 October j.l. bij Helsingborg zijn gevallen. De Engelsche regeering heeft daarop aan de Zweedsche regeering haar leedwezen met deze schending der neutraliteit uit gesproken en beloofd, de door het bom bardement ontstane schade te vergoe den. d Wit Met de lastige dreiging 16. Pc7, welke zwart niet op bevredigende wijze kan pareeren. 15. De6—d7? Versnelt hert einde. Met 15. Dc6 kon zwart nog eenig spel behouden. Wit had dan de keuze tusschen de eenv udige voortzetting 16. Pa7: en het meer inge wikkelde 16. Ld4, f6 17. Le5:, fe5: 18. Tf8:, Kf8: 19. Dd8t, Kg7 20. Lfl! nood- zakelijk om het dreigende 20. Lh3 te pareeren). 16. Dd2—C3 f7—f6 17. Pb5c7 Ta8b8 Zwart maakt voortdurend gedwongen zetten. 18. 19. Het Italiaansche blad .Stampa” meldt uit Beiroet, dat de Arabische politie nog te rechter tijd een revolutionnair complot tegen de regeering van koning Ibn Saoed van Arabië heeft kunnen ontmaskeren. In opdracht van zijn regeering heeft de consul-generaal van Saoedisch Arabië te Damascus de volgende verklaring af gelegd: De bij de opstandige beweging betrokken personen waren de sheriff Abdoel Hamid en talrijke andere poli tieke persoonlijkheden. Alle verantwoor delijken zijn gearresteerd. De sheriff is terechtgesteld en de overigen zijn tot zware kerkerstraffen veroordeeld. Allen stonden in verbinding met de Britsche intelligence service. De „Stampa” merkt op, dat het bericht van het complot tegen de regeering van Ibn Saoed een hel licht werpt op den toe stand in de Arabische wereld. De Brit sche propaganda tracht op alle manieren de asmogendheden als de vijanden van de Arabische volkeren voor te stellen, doch, aldus het blad, de feiten bewijzen dag aan dag, dat de onderdrukking en de terreur uitsluitend van Britsche zijde uit gaan Ibn Saoed heeft steeds als vijand van het Britsche imperialisme gegolden. De Engelsche aanslag zal zonder twijfel een argwaan tegen die kringen, welke voor geld de aspiraties van de Arabische wereld verraden, versterken. De Arabie ren hebben een gemeenschappelijken vijand en onderdrukker: Engeland.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2