HAAGSCHE COURANT Amerika ruimt zijn oude schepen op Door den storm vernield Zaterdag 28 December 1940. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS M en DERDE BLAD De Voorkoming van op drijving van hypotheek- Groot-Brittannië een wil lige en coulante kooper Rechtspleging in burgerlijke zaken van Na 1 Februari 1941 verboden Omzetbelasting betreffende invoerbelasting militairen Vaststelling van vervoerprijzen De veilingen in het Westland OVERTREDING VAN HET INVEN- TARISATIE-BESLUIT Arbeid door Duitschers in Joodsche huishoudingen Diefstallen te Amersfoort Gevogelte en wild vin auto tevoren en overreden Wijziging in de Ziektewet Gedurende een zuaren storm in Tacoma, in den staat Washington, werd deze brug, op twee na de grootste hangbrug ter wereld, door de kracht van den wind vernield. Een foto op ’t moment der instorting. Oorlogsschade van te velde Diefstal van gedistribueerde waren te Amsterdam De Omroepvereenigingen en Winterhulp Nederland Proces-verbaal opgemaakt tegen koopman Inschrijvingen in het grootboek van den Wederopbouw Twaalf jeugdige winkeldieven te Veisen aangehouden Er wordt een commissie ingesteld No. 17761 van met van gesteld, het algemeen. de alle tot I Mogen niet hooger zijn dan in periode van 39 Mei 1940 van het over hetzij uit en men het het een Herdenking professor M. E. F. Th. Dubois In de te Amsterdam gehouden vergade ring van de afdeeling natuurkunde van de Nederlandsche akademie van weten schappen, heeft de voorzitter ter herden king van prof. Dubois een rede uitge sproken. worden halfjaar Ds. F. W. Drijver overleden Te Naarden is in den ouderdom van 80 jaar overleden de bekende folklorist en geschiedschrijver ds, F. W. Drijver. De teraardebestelling heeft plaats Maan dagmiddag om 1 uur op de algemeene begraafplaats te Naarden. staakt, die ingevolge art. 2 geschorst -X-X -- ten worden De politie te Amersfoort heeft den 34- jarigen W. en den 31-jarigen B. aange- Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij zijn „pluimvee en ander voor menschelïjke consumptie geschikt gevo gelte, en tevens wild” aangewezen als crisisproduct in den zin der Landbouw- crisiswet. Tot dusver werd in dit ver band alleen pluimvee genoemd. G:s+ermW->e reed op den T»otter^->m- schedijk te Schiedam een vrachtauto be stuurd door C D uit Rotterdam Op ,de auto waren enkele jongens geklommen. Daar het meermalen voorkomt, dat er van de lading wordt gestolen, zou de 23-jarige expeditieknecht H. P. S. de jongenj even verjagen. Hij kroop uit de cabine van de rijdende auto, al gaf de bestuurder hem den raad even te wachten. Terwijl de bestuurder de auto naar den rechterkant van dezen rijweg stuurde, hoorde hij een gil. Hij voelde een schok en toen de wa gen stilstond, bleek dat S. onder de auto was gevallen. De wielen waren over zijn lichaam gegaan en de man was op slag dood. De organisatie van den Opbouwdienst Blijkens een verordening van den Rijks- commissaris zijn eenige wijzigingen ge bracht in de bestaande verordening van den Opbouwdienst. Krachtens deze wijzi gingen is het volgende bepaald: Aan het hoofd van den Opbouwdienst staat de commandant. De commandant wordt door den Rijks- commissaris voor het bezette Nederland sche gebied benoemd en ontslagen Hij staat onder den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken. De jaarlijksche begroeting van den Op bouwdienst wordt aan de hand van een ontwerp van den commandant door den secretaris-generaal van het departement van Financiën in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken vastgesteld. in ons land, een onmiddellijk reeds zeer vruchtbare samenwerking. Het was een feestelijke avond, een avond van opgewekte muziek en opge wekte gezichten, een symbool van de opgewektheid en gulheid, waarmede wij allen de schouders onder het werk van Winterhulp Nederland moeten zetten. Opheffing van de gemeente Schore De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den Secretaris- Generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, waarbij met ingang van 1 Januari 1941 de gemeente Schore (Zeeland) wordt opgeheven Het Weste lijk van het kanaal door Zuid-Beveland gelegen gedeelte dezer gemeente wordt gevoegd bij de gemeente Kapelle, het Oostelijk van dat kanaal gelegen gedeelte bij de gemeente Kruiningen. Aan den burgemeester-secretaris, den ontvanger en andere ambtenaren in vas ten dienst der gemeente Schore wordt te rekepen van 1 Januari 1941 ontslag ver leend; zij zullen met ingang van dien dag wachtgeld ontvangen. Toen nu nieuwen telde zij nog slechts 9.34 millioen b.r.t. Op grond van het in 1Q36 aangenomen wetsontwerp betreffende de Amerikaan- sche scheepvaart werd overgegaan tot een hoog noodige vernieuwing en moderni- seering. Volgens het destijds vastgestel de vlootbouwprogram moeten tot 1948 niet minder dan 500 nieuwe koopvaardij schepen worden aangebeuwd. De Ship ping Board-vloot, die thans wordt beheerd door de United States Maritime Commis sion, ligt nog steeds werkloos. In 1939 telde zij nog 180 schepen met een inhoud 1.134.000 b.r.t. Deze schepen waren bijna alle opgelegd. Distributie van gasgeneratoren Bij beschikking van den secretaris generaal van het departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart zijn gas generatoren, persgasinstallaties en druk vaten een en ander voor zoover dienende voor de voortstuwing van motorrijtuigen aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de Distributie- wet 1939. Blijkens besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Wa terstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is o.m. bepaald: De hoogst toelaatbare vervoerprijs is die, welke door den vervoerder, verhuur der of derde in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke vervoerovereenkomst of verhuur is be dongen of ontvangen. Heeft de vervoerder, verhuurder of derde geen vervoerprijs als in het vorige lid bedoeld, bedongen of ontvangen, dan geldt als hoogst toelaatbare vervoerprijs die, welke in het tijdvak van 3 tot en met 9 Mei 1940 voor een soortgelijke ver voerovereenkomst of verhuur gebruikelijk was Overigens geldt als hoogst toelaat bare vervoerprijs de prijs, v."!hc - een soortgelijke verveer-L. of verhuur in het jaar, eindigende 9 Mei 1940, laatstelijk gebruikelijk weest. De secretaris-generaal departement van Nieuwe indeeling van kantons. In Verordeningenblad no. 42 is opge nomen een besluit van den secretaris-ge neraal van het departement van Justitie betreffende wijziging van de rechterlijke indeeling: Voor Zuid-Holland komt deze wijziging op het volgende neer. De gemeenten van het kanton Utrecht, gelegen in de provincie Zuid-Holland ten Zuiden van de Lek, gaan over naar het kanton Gprinchem. De overige gemeen ten van het kanton Utrecht, gelegen in de provincie Zuid-Holland, gaan over naar het kanton Gouda. De gemeenten van het kanton Haar lem, gelegen in de provincie Zuid-Holland gaan over naar het kanton Leiden. De gemeenten van het kanton Gouda, gelegen in de provincie Utrecht gaan over naar het kanton Utrecht. Het besluit bevat voorts een aantal over gangsbepalingen ten aanzien van advo caten. deurwaarders en notarissen Blijkens het gisteren verschenen Ver ordeningenblad no. 42 zijn enkele wijzi gingen gebracht in de Ziektewet met de bedoeling, de uitvoering dezer wet aan te passen bij de Kinderbijslagwet. {Scherl) houden, die bekend hebben bij den heer G aan de Koninginnelaan twee en bij den landbouwer J. aan den Hoogeweg een schaap te hebben gestolen. Tevens hebben zij, volgens de „N. R. Crt.”, rijwielen ont vreemd en kruidenierwaren, n.l. boter, koffie en thee, uit een bakfiets van de maatschappij de Veluwe in de St Agatha- straat gestolen. Een derde schuldige, die als heler optrad, is eveneens aangehouden. De vachten der gestolen schapen zijn des tijds begraven en nu gevonden. De V.P.B.-correspondent te Washington schrijft: Hoe groot is de vloot van Ame- rikaansche koopvaardijschepen op het oogenblik nog? Voor den wereldoorlog en in den eersten tijd na den oorlog was zij sterk uitgebreid. In 1914 bedroeg de tonnenmaat van de zeewaardige schepen niet meer dan 2.97 millioen b.r.t. In het jaar 1917, toen de V. S. deel gingen ne men aan den oorlog, beschikten zij reeds over 3.7 millioen b.r.t. Dadelijk ontwik kelden de Amerikaansche werven een groote activiteit, welke aanhield tot 1922. Er werd een grooter aantal schepen ge bouwd, dan men ooit had kunnen voor zien. In 1919 liepen er 1051 schepen van stapel, met een inhoud van totaal 4.075.000 b.r.t., tegen 205 schepen met een totale tonnenmaat van 276.000 b.r.t. in 1913. De bouw geschiedde met behulp van aanzienlijken regeeringssteun. De staat gat ook trouwens opdracht tot den bouw van de meeste schepen. Voor rekening van den staat werden tot half 1920 in het geheel 8.5 millioen b.r.t afgeleverd. In het jaar 1921 had Amerika een koopvaar dijvloot, die 14.7 millioen b.r.t. mat. Dit was de hoogste tonnage, die werd be reikt. Bijna de helft daarvan, n.l. 7.993.000 b.r.t. werd beheerd door den staat, onder toezicht van den Shipping Board. Toen de normale toestand in de scheepvaart zich eenigszins begon te herstellen bleek evenwel, dat een economische exploitatie van de meerendeels in groote haast ge bouwde schepen, die kwalitatief weinig waard waren zij waren meestal van hout en beton gebouwd niet mogelijk was, Dit was oorzaak, dat na 1922 een groote deel van de door den staat ge ëxploiteerde schepen geleidelijk werd gesloopt, terwijl andere schepen werden opgelegd. Gestadige achteruitgang de koopvaardijvloot Van dien tijd af ging de Amerikaan sche koopvaardijvloot gestadig achteruit. In 1939 bereikte zij haar laagtepunt. Toen oi^er tegen Duitsche staatsbur- idW'woon- of verblijfplaats in In de afgeloopen dagen zijn er in de hoofdstad weer talrijke diefstallen ge pleegd van waren, die thans gedistri bueerd zijn en derhalve in den sluik handel duur betaald worden. Op den Stadionweg is een besteller den dag voor Kerstmis beroofd van zijn bak fiets met geslachte kippen en eenden. Uit een weiland in den Buikslotermeer- polder werd een schaap gestolen. Een groote buit viel een inbreker in handen, die zich toegang had verschaft tot een sigarenwinkel op de Heerengracht. 400 Doosjes sigaretten, eenige pakjes shag en enkele pakjes sigarettenpapier wor den vermist. Uit een bakkerij in de Ferdinand Bolstraat zijn twintig doozen, eenige reepen en enkele plakken choco lade gestolen. In den afgeloopen nacht zijn dieven erin geslaagd het slot van de deur van een pakhuis in de Groote Bickerstraat te forceeren. Uit den ruimen voor raad kozen zij tien balen koffie, welke zij vermoedelijk met een bootje hebben getransporteerd. Tenslotte deden rechercheurs een in val in een winkel aan het Bonaireplein te Amsterdam. Zij troffen er een clan destien geslacht varken en nog een half varken aan, dat in beslag is genomen. Tegen den winkelier is procesverbaal ^n^emaakt. Het vleesch bleek afkom- te ziin uit Mijdrecht. rikanen natuurlijk dadelijk de kans waar, om deze voor hun waarde aan oud ijzer af geschreven schepen op gun stige voorwaarden van de hand te doen. Omzetvermeerdering van ruim 5 millioen gulden Over het afgeloopen jaar zijn de om zetten der twaalf bij den bond Westland aangesloten veilingen belangrijk ge stegen. Deze omzetvermeerdering der groente- en fruitveilingen in het Westland zijn voornamelijk te danken aan de be langrijke export-verruiming naar Groot Duitschland. De omzetten der twaalf Westlandsche groente- en fruitveilingen bedragen over het jaar 1940 afgerond: 17.351.000 (vorig jaar 11.930.000). De Amsterdamsche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen een Amster- damschen koopman, die op een zolder in de Indische buurt een partijtje koffie van 150 k.g. had opgeslagen, doch die deze zes balen niet had opgegeven. Volgens het besluit van Augustus 1939 is hij ver plicht tot het inventariseeren van zijn goederen, doch hieraan had hij niet vol daan. Wegens overtreding van het besluit is thans proces-verbaal tegen den koopman opgemaakt. Het partijtje koffie is in be slag genomen. De nieuwe oorlog bracht red* ding. welke voor vervoerovereenkomst 1 op s ge- van het Handel. Nijverheid er Scheepvaart kan ten aanzien van vervoer zee, hetzij voor een bepaald vervoei J in het algemeen, van de voor schriften van dit besluit ontheffing ver- leenen of doen verleenen of een anderen prijs bindend vaststellen of doen vast stellen. De secretaris-generaal van het depar tement van Waterstaat heeft dezelfde be voegdheid ten aanzien van alle ander vervoer. Verschenen is een besluit van de secre- tarissen-generaal van Justitie, van Water staat en van Financiën tot regeling van de uitgestelde betalingen bij onteigeningen als bedoeld in artdkel 7 van het besluit tot regeling van de onteigening ingevolge ar tikel 5 van het besluit Wederopbouw II- In artikel 2 van dit besluit wordt ge zegd, dat indien de algemeen gemachigde voor den Wederopbouw bepaalt, dat de betaling van de vergoeding wordt uitge steld, het bedrag dier vergoeding aanvan kelijk in het grootboek voor den Weder opbouw wordt ingeschreven. Deze in schrijvingen worden gesteld ten name van hen, die op het tijdstip der onteigening bij. het kadaster als eigenaren bekend ston den en dragen een rente van vier procent, te rekenen van den eersten dag der maand, volgende op die waarop de ont eigening heeft plaats gehad welke rente betaalbaar is in halfjaarlijksche termij nen. In afwijking hiervan kan de algemeen gemachtige bepalen, dat de inschrijvingen een rente dragen, hetzij voor het geheele bedrag hetzij voor een gedeelte daarvan, te rekenen van den eersten dag der maand volgende op die van de verwoesting. De algemeen gemachtigde kan zulks bepa len voor bepaalde gebieden of van geval tot geval, doch alleen bij onteigening van onroerend goed waarop geheel of gedeel telijk verwoeste opstallen staan of hebben gestaan. De over dë inschrijvingen verschuldig de rente komt ten laste van dengene, te wiens name onteigend is. Het Rijk stelt zich aansprakelijk voor de betaling, voor de vergoeding en voor de renten. Bij de inschrijvingen wordt melding ge maakt van de hypotheken en andere za kelijke rechten, welke op het tijdstip van de onteigening op het onteigende goed rustten. De inschrijvingen kunnen noch worden vervreemd, noch worden ver pand behoudens met toestemming van den algemeen gemachtigde. Deze toestemming wordt niet verleend, indien de rechten der zakelijke gerechtigden op de vergoe ding niet voldoende gewaarborgd zijn. De houders van hypotheken kunnen geen verhaal op de hoofdsom der inschrij vingen uitoefenen, behoudens al weer met toestemming van den algemeen gemach tigde. Wel zullen zij op de renten over de inschrijvingen verhaal oefenen. Noch op de inschrijvingen, noch op de renten kan beslag worden gelegd en de inschrijvin gen blijven buiten het faillissement van den rechthebbende. Hij, die ten onrechte niet in het groot boek is ingeschreven of van wiens recht ten onrechte geen melding is gemaakt kan, mits aan de onteigening op den voet van artikel 8 van het onteigeningsbesluit bekendheid is gegeven, te dier zake generlei aanspraak doen gelden, zoo hij niet voor de betaalbaarstelling van de vergoeding of van de renten schriftelijk aan de directie van het grootboek om ver betering of aanvulling heeft verzocht. De betaling der vergoeding, hetzij in geld, hetzij in onroerend goed, geschiedt op den voet van het bepaalde in het meer genoemde onteigeningsbesluit, zoodra de algemeen gemachtigde van oordeel is, dat het belang van den Wederopbouw een verder uitstel niet meer vordert. In geen geval kan de betaling langer dan vijf jaar na de onteigening worden uitgesteld Bepalingen De verordening op de Omzetbelasting 1940 bevat een hoofdstuk betreffende de invoerbelasting op ingevoerde goederen. Hij, die goederen rechtstreeks of over entrepot hier te lande invoert, is een in voerbelasting verschuldigd ten bedrage van twee en een half ten honderd over de waarde der goederen. Voormelde invoerbelasting wordt gehe ven op denzelfden voet als ware zij als invoerrecht opgenomen in het bij de Ta- riefwet 1934 behoorende tarief. Onder waarde der goederen wordt ver staan die, welke is omschreven in artikel 120 van de Algemeene Wet van 26 Augus tus 1822 (Staatsblad no. 38) vermeerderd met alle Nederlandsche belastingen en heffingen. Voor goederen ten aanzien van welke desgevorderd, bij visitatie niet kan war den aangetoond, dat zij bestemd zijn als grondstof voor een fabrikant of als han- delswaar voor een groothandelaar of een kleinhandelaar, bedraagt het tarief van de invoerbelasting vijf ten honderd. Deze be paling geldt niet voor gas, electriciteit en door den secretaris-generaal van het de partement van Financiën aan te wijzen goederen. Ten aanzien van brood worden voor meld percentage, van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van melk, eieren, aardappe len, en fruit, alsmede van versche, gezou ten, gedroogde en gekoelde groenten wor den voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot drie en een half verminderd. met medewerking van Ankie Wickevoort Crommelin, sopraan, ernstig programma uitvoerde. Na de pauze brachten het A.V.R.O.- amusements-orkest onder leiding van Elzard Kuhlmann, met zang van het damestrio Klaver Drie’ het V.A.R.A.- harmonie orkest, onder leiding van Hu go de Groot en ,,The Ramblers’ onder leiding van Theo Uden Masman, onder den titel ,,de lichte muze in bonte men geling’ een lichter programma ten ge- hoore. Ir. A. Dubois, gemachtigde voor de concentratie der omroep vereenigingen in Nederland, zei bij den aanvang van het concert, verheugd te zijn over dit eerste gemeenschappelijk samenwerken, -’at ten bate is van de minstbedeelden Verordening vastgesteld Verordeningenblad no. 42 bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Justitie en van Finan ciën ter voorkoming van opdrijving van hypotheekrenten en over verlenging van den geldigheidsduur van de Crisishypo- theekaflossingswet 1936. De nieuwe verordening luidt: Art 1: (1) Leeningen, tot waarborg waarvan een hypotheek is verstrekt, kun nen van het in werking treden van dit besluit af geen hoogere rente dragen dan: 1) die op 9 Mei 1940 voor de leening volgens overeenkomst was vastgesteld, indien de leening op dien dag reeds was afgesloten en tot waarborg daarvan een hypotheek was verstrekt; 2) die op 9 Mei 1940 voor soortgelijke leeningen algemeen geldend was, in de overige gevallen. (2) De secretaris-generaal departement van Financiën De politie te Velsen heeft de hand ge legd op een twaalftal jeugdige winkel diefjes, die bij meer dan 20 winkeliers in die gemeente en te Beverwijk in de twee afgeloopen maanden allerlei voor werpen hadden weggenomen. Een vrouw te IJmuiden heeft vele van die voorwer pen voor weinig geld gekocht en die weer van de hand gedaan of aan haar familie geschonken. Een groot aantal diefstallen is hiermede opgehelderd. De vrouw is ter beschikking van de justitie te Haar lem gesteld. Tot dusverre heeft het departement van Defensie, behoudens in bepaalde uit zonderingsgevallen, afwijzend beschikt op verzoeken om schadevergoeding wegens het in verband met de oorlogshandelingen verloren gaan van particuliere eigen dommen, welke militairen op hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden. Thans kan worden medegedeeld, dat de Secretaris-Generaal van het departe ment van Financiën bereid is te over wegen of en in hoeverre deze schade kan gebracht worden onder het besluit ter regeling van de van Rijkswege te verlee nen bijdragen in de oorlogsgeweldschade en haar op denzelfden voet te vergoeden als de oorlogsgeweldschade, door burgers geleden. Deze schade van militairen te velde moet evenwel niet bij de reeds be staande schade-enquête-commissie wor den opgegeven, doch te zijner tijd bij een daartoe afzonderlijk in te stel len commissie oorlogsschade militairen te velde’’ Binnenkort zal nader bekend worden gemaakt, waar deze commissie gevestigd zal zijn en op welke wijze aangifte van de hierbedoelde schade zal kunnen ge schieden. Het departement van Defensie pleegt aan een groot aantal verzoekers gelijktijdig met de beslissing, ook de op hun schade betrekking hebbende papieren (zooals requesten, brieven, rapporten, processen-verbaal, e.d.) mede terug te zenden Aan belanghebbenden wordt gezien het vorenstaande aangeraden deze bescheiden zorgvuldig te bewaren. Er bestaat geen bezwaar tegen, dat de genen, die zich wegens onvermogen tot de nationale vereeniging tot steun aan miliciens (Stamil) wenden, de van het departement van Defensie terugontvan gen bescheiden aan die vereeniging over leggen; reeds ovérgelegde bescheiden be hoeven niet aan die vereeniging te wor den teruggevraagd. Men onthoude er zich vooral van, om zich naar aanleiding van ’t vorenstaande met vragen te wenden tot het departe ment van Defensie, het departement van Financiën, de afdeeling Oorlogsschade, de Schade-enquête-commissies of de Stamil, aangezlen dit slechts tot vertra ging kan leiden. Nogmaals: zoodra de werkwijze van voormelde commissie zal zijn vastgesteld, zullen nadere mededee- lingen volgen, ook ten behoeve van hen, die nog geen verzoek hebben ingediend, of nog geen beslissing op een ingediend verzoek hebben ontvangen. het uitbreken van den oorlog de prijzen voor oude schepen omhoog gingen, namen de Ame rikanen natuurlijk dadelijk de 1_r.; deze Uitgaven openbaar onderwijs ®>j besluit van den secretaris-generaal het departement van Opvoeding, We gschap en Cultuurbescherming is de ^•digheidsduur van de artikelen 1 en 3 ia? Paragraaf 2 der wet van 22 Februari (Staatsblad no. 100) betreffende de tot aven van het openhaar onderwijs nader order verlengd. Verschenen is een Verordening den Rijkscommissaris betreffende doen verrichten van arbeid door Duit schers in Joodsche huishoudingen. Wij laten de verordening hier volgen Artikel 1 (1) Het is verboden, perso nen van Duitsche nationaliteit, van Duit- schen of stamverwanten bloede, arbeid te doen verrichten in huishoudingen van ge zinnen, waarvan een Jood het hoofd is of waarvan een Jood blijvend dan wel tij delijk, mits voor langeren tijd dan vier weken ononderbroken, deel uitmaakt. (2) In den zin van het eerste lid 1) Is ,,Jood” hij die volgens de be palingen van artikel 4 der Verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood werdt aangemerkt. 2) Verricht arbeid in de huishouding van een gezin hij, die geheel of gedeel telijk voor bepaalden of onbepaalden tijd in dat gezin is opgenomen, om in de huishouding daarvan arbeid te verrichten pf die zich, zonder in het gezin te zijn opgenomen, met dagelijksche huishoude lijke werkzaamheden of met andere da gelijksche werkzaamheden, welke direct of indirect met de huishouding in ver band staan, bezighoudt. (3) In afwijking van het in het eerste lid bepaalde is het geoorloofd arbeid op grond van een reeds bestaande dienstbe trekking verder te doen verrichten 1) Van af het tijdstip van inwerking treding dezer verordening tot 1 Februari 1941. 2) Van af het tijdstip, waarop de om standigheid, op grond waarvan het in het eerste lid bedoelde verbod van toe passing wordt, ontstaat, tot het tijdstip, tegen hetwelk de werkgever de dienstbe trekking, op zijn vroegst na het ontstaan dief omstandigheid kan opzeggen, ten hoogste echter tot dertig dagen nadien. Artikel 2 (1) Overeenkomsten zijn nietig, voor zoover zij de verplichting tot het verrichten van arbeid in strijd met de verbodsbepalingen van artikel 1 inhou den. (2) Voor den werkgever wordt niet als dringende reden in den zin van artikel 1639 p, lid 1, van het Burgerlijk Wetboek beschouwd het feit, dat de bepalingen van het eerste lid van artikel 1 op die dienst betrekking van toepassing zijn of wor den. Artikel 3 (1) Hij die in strijd met de verbodsbepalingen van artikel 1 een persoon van Duitsche nationaliteit arbeid doet verrichten, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar en met geldboete van ten hoogste tien duizend gulden of met een dezer straffen. (2) Het instellen van een strafvervol ging tegen iemand, die noch de Duitsche nationaliteit, noch de Nederlandsche na tionaliteit bezit, noch zonder nationaliteit is, kan slechts plaats vinden met toe stemming van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. (3) Feiten, als bedoeld in het eerste lid, worden beschouwd als delicten in den zin van het tweede lid van par. 2 der Verordening no. 52/1940 betreffende de Duitsche rechterlijke macht voor straf zaken. Artikel 4De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied kan vrijstelling van bepalingen dezer veror dening verleenen. Ter verduidelijking wijzen wij erop, dat met personen van Duitsche natio naliteit, van Duitschen of stamverwanten bloede”, bedoeld zijn Duitschers met vier Arische grootouders. Ingevolge de neutraliteitswet konden zij in het begin alleen aan neutrale landen verkocht. Reeds in het eerste van den oorlog slaagde men erin, tal van schepen over te doen, zoo- dat in Mei 1940 het aantal opgelegde schepen nog slechts 116 bedroeg. Door middel van een speciale wet werd toen de United States Maritime Commission gemachtigd, de schepen, die er nog over waren, te verhuren of te verkoopen Als kooper trad nu in de eerste plaats Groot- Brittannië op, dat in staat en bereid was, om voor de verouderde vrachtschepen hooge prijzen te betalen. In October 1940 had dit lichaam nog 15 opgelegde sche pen verkocht aan Britsche gegadigden, voor de som van 4.64 millioen dollar, zoodat de oude Shipping Board-vloot nog slechts uit 65 schepen bestaat. Intusschen hebben de United States Maritime Commission nieuwe aanbiedin gen bereikt. Ook deze aanbiedingen zijn van Engelsche zijde afkomstig. Men houdt dan ook rekening met de moge lijkheid, dat in den eerstkomenden tijd alle oude schepen van de vroegere regee- rings-koopvaardijvloot zullen worden op geruimd Wijziging der deviezenbepalingen Blijkens het gisteren verschenen Ver ordeningenblad no. 42 zijn eenige wijzi gingen aangebracht in het Deviezenbesluit O.m. is thans bepaald: Het deviezeninstituut kan bepalen, dat voor den uitvoer van bepaalde betaalmid delen en geldswaardige papieren geen m2?ima gelden. Het is aan niet-ingezetenen, die het be- zette Nederlandsche gebied binnenkomen, verboden betaalmiddelen en geldswaar- "'Se papieren in te voeren tot hoogere oedragen dan de door het deviezeninsti •?ut te bepalen maxima. Deze maxima worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Het deviezeninsituut kan bepalen, dat voor den invoer van bepaalde betaalmid- °elen en geldswaardige papieren geen “^xima gelden. Groot concert in het concertgebouw Amsterdam „Een voor allen, allen voor een”, de leuze van Winterhulp Nederland, gister avond ook de leuze der Nederlandsche omroep organisaties, de A.V.R.O., de V.A.R.A. en de K.R.O., die gezamenlijk in het Concertgebouw te Amsterdam een groot gevarieerd concert hebben ge geven ten dienste van de Winterhulp, zoo meldt het A.N.P. Luisteraars van alle richtingen en ieder geloof vonden de verschillende zoo populaire orkesten en artisten bijeen om gezamenlijk een groot bedrag voor de, men kan welhaast zeggen bodemlooze kas van Winterhulp Nederland, bijeen te brengen. Guus Weitzel, van Nierop en van Wayenburg stonden broederlijk naast el kaar voor de microphoon, K.R.O.-symphonie orkest A.V.R.O.-omroeporkest had groot omroep symphonic orkest samen gesteld, dat afwisselend onder leiding van Pierre Reinards en Nico Treep en van een Gevallen waarin de Nederlandsche rechter wordt uitgeschakeld Verschenen is de eerste verordening van den Rijkscommissaris, houdende maat regelen op het gebied der rechtspleging in burgerlijke zaken. Artikel 1 daarvan luidt: Ten aanzien van geschillen over privaatrechtelijke aanspraken, welke in onmiddellijk ver band met voorschriften van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied of van de door dezen aange wezen instanties door de daardoor ge troffenen of door hun rechtsopvolgers worden geldend gemaakt, beslist met uit sluiting van den burgerlijken rechter de Rijkscommissaris of de door dezen aan gewezen instantie. Artikel 2: Privaatrechtelijke aanspraken welke middellijk of onmiddellijk uit oor logsgebeurtenissen voortspruiten, kunnen tot nader orJ~ x-T'--2X-*-xx_, gers die hi het Groot-Duitsche Rijk hebben, of tegen rechtspersonen of vereenigingen van per sonen, inrichtingen, stichtingen en andere doelvermogens, welke hun zetel in het Groot-Duitsche Rijk hebben, of althans aldaar hun bedrijf uitoefenen, niet voor den Nederlandschen rechter geldend ge maakt worden. Verder is bepaald, dat reeds aanhangi ge rechtsgedingen ingevolge art. 1 ge staakt, die ingevolge art. 2 geschorst wor den. Maatregelen tot bewaring van rech- op geheven. van het is bevoegd voor de toepassing van lid 1, onder 2, vast te stellen, welke rentepercentages op 9 Mei 1940 algemeen geldend waren. Deze worden in de Nederlandsche Staatscou rant bekendgemaakt. (3) De secretaris-generaal van het departement van Financiën is bevoegd zoowel in het algemeen als voor een be paald geval uitzonderingen op het be paalde in lid 1 toe te staan. Artikel 2: (1) Voor zoover in overeen komsten percentages zijn of worden be dongen, welke thans ten gevolge van het bepaalde in artikel 1 niet meer rechts geldig kunnen worden bedongen, komen daarvoor de volgens artikel 1 geoorloof de maximum percentages in de plaats. (2) Rente, welke over den tijd tot en met 31 Maart 1941 vóór het in werking treden van dit besluit is betaald, kan niet teruggevorderd worden met de motivee- ring, dat zij volgens lid 1 niet verschul digd was Artikel 3; Ten aanzien van het vorde ren en aannemen van bedragen, waarvan betaling ten gevolge van het bepaalde in artikel 1 niet meer rechtsgeldig be dongen kan worden, vindt artikel 12, eer ste lid, onder a, tweede en derde lid, alsmede de artikelen 15 tot en met 19 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 overeenkomstige toepassing. Artikel 4: (1) De Crisis-Hypotheekaflos- singswet 1936 blijft ook na 31 December 1940 van kracht en vindt ook op de tus- schen 8 Februari 1936 en 10 Mei 1940 af gesloten overeenkomsten toepassing. (2) Heeft ten gevolge van een tusschen 8 Februari 1936 en 10 Mei 1940 afgeslo ten overeenkomst de gerechtelijke of onderhandsche executoriale verkoop reeds vóór den dag van het in werking treden van dft besluit een aanvang genomen, dan kan de schuldenaar uiterlijk binnen veer tien dagen na het in werking treden van dit besluit een verzoek op den voet van artikel 1 van de Crisis-Hypotheekaflos- singswet 1936 indienen, indien de execu- riale verkoop nog niet is geëindigd.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 9