Succesvolle aanvallen Vergeet het niet! op Britsche convooien om Oudejaarsavond sluiten wij half negen. I van en om Een mooi wintergezicht Bedrijvigheid artillerie patrouilles Bardia Maandag 30 December. 1940. No. 17762. De oorlog ter zee bestookt Londen zwaar Vier Gloster-vliegtuigen neergeschoten Duitsch oorlogsschip beschiet Australisch eiland THAILAND EN INDO-CHINA 4?lti Wttïj” VERDUISTEREN van 5.35 uur n.m. i tot 9,50 uur v.m. I I A' Dokterstelefoon: Oproep van maarschalk Pétain tot de jeugd I j ■Ti 99 Het Italiaansche weennachtbericht Een boerderij in de tier gen» dik oader de sneeuw Britsche aanvalspogmgen in Noord-Frankrijk Rijstvelden in het Mekong- gebied opgeëischt Postgiro-no’s Winterhulp Nederland No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Restaurant - Taüeeme Buitenhof No. 394920 Zware Britsche scheepsverliezen 5 Het Duitsche Weennachtbericht Een „Coventry-aanva!” op Londen Maan: 30 Dec. op 10.28 v.m. onder 7.58 u. n.m. 31 Dec. op 11.04 u. v.m. onder 9.06 u. n.m. r- <4 HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: van kor- door het was afbrak, kregen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct, fr. p. post 10 et. bardeerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet terug gekeerd. Meer puinruimers naar Londen In een eigen bericht uit Londen van „Göteborgs Posten” wordt gemeld, dat de ongeveer 20.000 man, die den laatsten tijd in de gebombardeerde wijken van De grensgevechten gevechten tusschen Thai- Fransch-Indo-Chineesche oen zich I Ziekenfondsleden De Volharding: Z.g. StadspatiëntenNo. 49 A A A s s A s A A 1 ft A A A A A s I A A A s A A A A ft A ft A ft i I I I I I I I I I I I I I I I I Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct, buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Deze courant verschijnt dagelijks, behajve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. S50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461, Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 en klaard, dit bij .een eventueelen oorlog te- ter beschikking te stellen. Winterhulp Nederland, den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. Japan en de Duitsche oorlogs schepen. Naar United Press uit Tokio meldt bestempelde een woordvoerder van de Japansche marine de berichten als zouden Duitsche oorlogsschepen onder Japansche controle staande Chineesche havens be nutten om vandaar uit jacht op handels schepen te maken, als onjuist en geheel verzonnen. Hij voegde daaraan toe, dat de Japansche marine zoo iets niet zou toestaan. Van de eveneens gemelde be richten als zouden dergelijke Duitsche oorlogsschepen elkander in de wateren van de Japansche mandaatseilanden ont moeten, wist spreker niets. I I I I I 1 I I I I t I I I I I aan de kust van het graafschap Suffolk, benevens op twee steden aan de kust in het graafschap Kent. Verder vielen bom men in het Noordwesten van Engeland. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In een Reuterbericht wordt bevestigd, dat een stad in het Zuidwesten van En geland in den vorigen nacht blootgesteld is geweest aan een van de felste der tal rijke aanvallen, die sedert het uitbreken van den oorlog op deze stad zijn gericht. De Duitsche vliegtuigen wierpen honder den brand- en zwaarexplosieve bommen op een uitgestrekt gebied. Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; Uit Londen wordt gemeld,, dat het Duitsche luchtwapen dezelfde tactiek toe paste als reeds vroeger op verscheidfene Engelsche provinciesteden. Eerst veroor zaakten brandbommen zooveel mogclyW United Press meldt uit Vichy: De terri toriale eischen van Thailand aan Indo- China, welke Frankrijk in Juni en Sep tember, in den wensch den status quo en de onaantastbaarheid van Indo-China ten volle te handhaven, heeft afgewezen, heb ben in den laatsten tijd voortdurend tot ernstige grensincidenten geleid. Daar men tot dusver echter nauwelijks van regel rechte operaties van het Thailandsche le ger kan spreken, bestaat op zichzelf nog geen oorlogstoestand tusschen beide lan den Sedert 1935 maakt Thailand aanspraak op rijke laaglanden in het Mekongdal, die in 1893 door Frankrijk bij de Indo-Chi- neesche staten Laos en Cambodsja inge- lijfd zijn. In dit gebied liggen een heele rij grootere handelscentra en vele dorpen aan beide zijden van de rivier, die de be langrijkste verbindingsweg door de Ach- terindische oerwouden is. Aan de Fran- sche zijde van het Mekongdal liggen groote moerassen, die bijzonder geschikt zijn voor het verbouwen van rijst. Men neemt aan. dat dit een van de redenen is, waarom de Thailandsche nationalisten zulk een groote waarde aan deze gebieden hechten, want de rij.stproductie van Thai land is niet voldoende voor de voort durend toenemende bevolking, en Thai land moet dientengevolge dit belangrijke voedingsmiddel uit Indo-China invoeren. De Fransche autoriteiten hebben zich be reid verklaard, over het afstaan van eilanden in de Mekongrivier te onderhan delen, welke eilanden bij hoog water over stroomd worden en na het uitvoeren van ontwateringswerkzaamheden ideale rijst velden zullen leveren. Het gebied van Cambodsja, waarop de Thailandsche na tionalisten aanspraak maken, ligt tus schen de Mekong en de tegenwoordige grens, tusschen Pakee en Khong. Het is een zeer rijke laagvlakte, waarin de be woners van Cambodsja zich reeds sedert eeuwen met akkerbouw bezighouden. De tweede grensstrook, welke door Thailand opgèëischt wordt, ligt ten Wes ten van Vientiane, tusschen de Mekong en de tegenwoordige grens. Zij loopt naar het Noorden tot aan Luang Frabang. Hier zijn zeer waardevolle wouden aan beide zijden van de rivier, die hoofdzakelijk toebehooren aan den keizer van Luang Frabang, wiens kleine rijk bij den staat Laos ingelijfd is. De keizer heeft een eigen leger en heeft zich bereid ver- gen Thailand De hevige landsche en grenstroepen duren nog voort, zoo wordt door het opperbevel van Thailand mede gedeeld. Op den avond van den 26sten vielen Indo-Chineesche strijdkrachten eensklaps grenspatrouilles van Thailand aan, doch trokken terug, toen de artil lerie het vuur opende. Maarschalk Pétain heeft gisteren, ter gelegenheid van den jeugddag een radio toespraak tot de Fransche jeugd gehou den. Hij zeide o.a.: „Het individualisme, waarop wij ons eens beroemd hebben, als op een privilege staat aan het begin van het kwaad, waar aan wij bijna te gronde zijn gegaan. Wij willen opbouwen en de eerste daad bij iederen herbouw is de uitschakeling van het vernielende individualisme. Slechts de persoonlijke toewijding aan het geheel verleent het individuele leven zijn be- teekenis. Wie niet in staat is zich bij een groep aan te sluiten, wie niet den vitalen geest van de groep heeft beleefd, kan niet be weren dat hij wil dienen, d.w.z. zijn plicht als man en burger vervullen. Er is geen maatschappij zonder vriendschap, zonder vertrouwen en toewijding. Onafhankelijk heid is zeer zeker met tucht te vereenigen. Daarentegen ontwikkelt zich het indivi dualisme onwillekeurig tot een anarchie, die op haar beurt geen ander correctief kent dan de tyrannie. Het veiligste middel om aan anarchie en tyrannie te ontkomen, is de gemeenschapszin op maatschappe lijk zoowel als op nationaal gebied. Leert dus gemeenschappelijk te werken gemeenschappelijk te overleggen, gemeen schappelijk te gehoorzamen, gemeenschap pelijk uw spel te spelen, kortom: voedt onder elkaar den geest der gemeenschap. Zoo bereidt ge een hechten grondslag voor de nieuwe Fransche orde voor. Tusschen het harde jaargetij, dat ons ontberingen en lijden oplegt, en den smartelijken tijd, dien ons land doormaakt, bestaat een overeenstemming die een symbool is. Ook in den strengsten winter bewaren wij ons geloof aan den terugkeer van de lente. Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw jeugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk”. In vele steden en dorpen was de jeugd bijeengekomen, om naar de radiotoe spraak van maarschalk Pétain te luiste ren. Minister Baudoin hield te Lyon rede, waarin hij de jeugd opriep Herhaaldelijk hebben Britsche vliegtui gen getracht de Noord-Fransche haven Lorient, een der vele Duitsche marine- en luchtwapenstations aan de Kanaalkust, aan te vallen. Aan het D.N.B. wordt me degedeeld. dat als indrukwekkend bewijs van de doeltreffendheid van den Duitschen afweer bij Lorient zeer vele wrakken van Engelsche vliegtuigen liggen. Thans is volgens dit bericht wederom een En- gelsch bombardementsvliegtuig, dat mili tair belangrijke installaties wilde bom- bardeeren, kort na zijn komst neergescho ten. Van Duitsche aijde wordt het ken merkend genoemd, voor de militair dilet tantistische en zinnelooze Britsche strate gie, dat de Engelschen afzonderlijk vlie gende toestellen uitzenden naar het ge pantserde reuzenfront van duizenden kilo meters, terwijl de groote aanvallen van het Duitsche luchtwapen het eene militair belangrijke centrum van Engeland na het andere „coventreeren”. Reizigers uit'Hongkong maken melding van zware verliezen der in Engelschen dienst varende Noorsche koopvaardijvloot en der Engelsche koopvaardij in den In- dischen Oceaan, aldus het D.N.B. Reeds meer dan 20 schepen zouden daar tot zin ken gebracht zijn. De verliezen hebben de Engelsche scheepvaartondernemingen er toe genoopt den bemanningen der tus schen Hongkong en Indië varende sche pen een oorlogstoeslag te verleenen, Engelsche marinebenoeming. Het staatsblad van Gibraltar deelt me de, dat de Engelsche vice-adrriiraal Ed ward Collins benoemd zou worden tot bevelhebber van de vloot in het Noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan en als zoodanig admiraal Dudley zod opvolgen. Bardia niet zoo belangrijk als de Engelschen beweren. De „Gazzetta del Popolo” publiceert een artikel van Giovanni Ansaldo, die er het licht op werpt, dat de haven Bardia geenszins een sterkte is zooals de Engel schen beweren en dat de hardnekkige weerstand der Italiaansche troepen ver klaard wordt door redenen van moreelen aard, en wel de ergernis der soldaten over de vijandelijke pocherijen na de ver overing van Sidi el Barrani, zoomede door de overtuiging van alle strijders, dat de haven van Bardia voor de Ita lianen een argument van aanmoediging en een reden voor de zekerheid van een ommekeer in het lot van den Libyschen oorlog vormt. dat het zwaarst getroffen is en „waar reusachtige branden woedden”. De auto reed over de slangen van de brandweer heen en onder de banden knerpte het van de glassplinters. Het getroffen gebied heeft een oppervlakte van meer dan een vierkante kilometer. De „New York Times” publiceert een bericht uit Londen van de Press, waarin wordt gemeld, leden der luchtbescherming pigen strijd met ’de branden Een duikboot onder bevel vettenkapitan van Stockhausen meldt als totaal resultaat van een onder neming op grooten afstand het tot zin ken brengen van 46.000 b.r.t. scheeps- ruimte der vijandelijke koopvaardij. In den loop van gewapende verken ningsvluchten heeft een gevechtsvlieg tuig Zaterdag bommen geworpen op de kade-installaties van Southampton. In den afgeloopen nacht hebben vrij zwakke formaties gevechtsvliegers een havenstad aan de Britsche Kanaalkust met bommen aangevallen. Boven Duitsch gebied werden in den afgeloopen nacht geen bommen neer geworpen. In het bezette gebied richt ten neergeworpen bómmen geen noe- menswaardige schade aan. Een vijandelijk vliegtuig is luchtafweergeschut neer gehaald. Londen puin ruimen, nog versterking zullen krijgen. Men wil door toeneming van het aantal puinruimers, de sporen der verwoestingen welke het Duitsche luchtwapen heeft aangericht, zoo snel mogelijk wegnemen. De Engelsche schuilkelders Volgens een bericht van „Göteborgs Handels- och Sjöfartstidningen” zal men in Engeland van nu af aan in de open bare schuilkelders geen besmettelijke t.b.c.-patiënten meer toelaten. De gemeen telijke autoriteiten hebben het recht ge kregen t.b.c.-lijders in ziekenhuizen onder te brengen. Tuberculeuze gezinnen zullen van nu af speciale afdeelingen in schuil kelders krijgen of een voorkeursrecht bij het aankoopen van Anderson-schuilgele- genheden. SZ 5 8 I 'Z 8 I 2 g 5 «««««««««««««««««««««««««««if. Het Opperbevel der Weermacht maakte gisteren bekend Duitsche boven water str ij dkr achten melden een succesvollen aanval te hebben gedaan op een sterk bevei ligd convooi in het Noorden van den Atlantischen Oceaan. Het ge lukte een 6000 ton metend stoom schip met behulp van geschut en torpedo’s in den grond te boren, een tweede stoomschip zwaar te beschadigen en in een kort gevecht een vijandelijken, zwaren kruiser van de sterke dekkingsstrijdkrach- ten verscheidene zware geschut- treffers toe te dienen, zoodat de tegenstander het gevecht De eigen strijdkrachten geen schade. Ook de Pacific gevaarlijk. Uit Stockholm wordt gemeld: Als ge volg van het optreden der Duitsche ma rine op alle zeeën, worden, naar de Brit sche admiraliteit toegeeft, ook de scheep vaartwegen in de Stille Zuidzee steeds ernstiger bedreigd. Van Engelsche zijde ziet men zich, volgens een bericht uit Lon den, genoodzaakt, uitgebreide maatrege len te nemen om te trachten, de in de 'Zuidzee optredende Duitsche boven-water, strijdkrachten onschadelijk te maken. Om te beginnen is van Engelsche zijde be paald. dat alle schepen, die naar havens van de Fidsji eilanden varen, eerst Suva moeten aanloopen om daar verdere in structies te bekomen. Met dezen maatre gel zijn nieuwe omwegen voor het scheep vaartverkeer verbonden, waardoor de in deze gebieden varende tonnage in haar vervoerscapaciteit verder verminderd wordt. De Australische premier, Menzies, heeft, naar het D.N.B. meldt, ver klaard, dat het eiland Naoeroe, ten Noordoosten van Nieuw Guinea in den Stillen Oceaan gelegen, Vrijdag kort na het aanbreken van den dag, door een vijandelijk schip aangevallen en hevig beschoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitschland behoorde, doch in 1920 Britsch mandaatgebied werd, is aan merkelijke materieele schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan menschen- levens. Ter aanvulling heeft de Australische minister van marine, Hughes, medege deeld, dat het schip voor de beschieting van Naoeroe de Duitsche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen, waar schuwde het draadloos, dat het radio station van het eiland niet gebruikt mocht worden. Daarna schoot het Duit sche oorlogsschip op vliegtuigen, welke voor overlading bestemd waren, bene vens op opslagplaatsen van fosfaat en olie, doch niet op particuliere huizen. Na deze doeltreffende beschieting ver wijderde het Duitsche oorlogsschip zich onverlet en zonder achtervolgd te wor den. Bovenstaande verklaring van den Australischen minister van marine is een bevestiging, ook van de zijde van den tegenstander, dat een Duitsch oor logsschip uiteraard slechts onder Duit sche oorlogsvlag oorlogshandelingen verricht. Andersluidende berichten van de vijandelijke agitatie zijn valsch. Voltreffers op een vrachtschip In weerwil van het zeer ongun stige weer zijn gisteren Duitsche gevechtsvliegtuigen tot ver boven den Atlantischen Oceaan doorge drongen. Op 200 k.m. ten Westen van Noord-Ierland is een Britsbh convooi aangevallen. Een geladen vrachtschip van 9000 ton kreeg verscheidene rechtstreeksche tref fers, die een ketelontploffing ver oorzaakten en de scheepswand openreten. Het schip kreeg onmid dellijk zware slagzij en moet spoe dig gezonken zijn. Vroeg in den avond hebben gisteren afdeelingen gevechtsvliegtuigen in weerwil van het slechte weer aanval len op Londen gedaan, waarbij weder om explosieve en brandbommen van alle kalibers op de stad werden ge worpen. De brandweerlieden terwijl voortdurend Het Italiaansche hoofdkwartier publi ceerde gisteren weennachtbericht no. 205. Het luidt als volgt In de grenszone van Cyrenaica ver hevigde bedrijvigheid van artillerie en patrouilles aan het front van Bardia. Optreden van onze snelle colonnes, die in samenwerking met de tuchtmacht in het woestijngebied eenige vijande lijke pantserwagens hebben vernield. Twee onzer torpedovliegtuigen heb ben een monitor en een torpedoboot- jager aangevallen en getroffen. Een van onze jachttoestellen is niet terug rit per auto gemaakt door het stadsdeel, gekeerd. Op het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Vijandelijke strijd krachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het lucht wapen hebben belangrijke vijandelijke ravitailleeringsbases aan de Middel- landsche Zee getroffen. In. Oost-Afrika optreden der artillerie en van cavaleriepatrouilles van beide kanten aan de Soedaneesche grens. Een jachtformatie heeft met succes een aanval op geringe hoogte ondernomen en optrekkende gemotoriseerde troepen met mitrailleurvuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met 5 jachttoestellen van het type Gloster gelukte het er 4 neer te schieten. Vijandelijke vliegtuigen hebben plaatsjes in Abessinië gebom- Associated dat vele in wanho- het leven hebben verloren. Talrijke stadswijken zijn in vlammen gehuld. moesten werken, stukken puin neerstortten. Een Engelsch communiqué Het Britsche ministerie van lucht vaart en het ministerie voor binnenland- sche veiligheid hebben gisteravond, be kend gemaakt, dat in den loop van den dag bommen zijn geworpen op een stad y- Het D.N.B. seint naar aanleiding van dezen aanval uit New York De correspondent van de „Inter national News Service” meldt uit de Engelsche hoofdstad, dat deze onderworpen werd aan een „Coven try- aan val”. Groote groepen Duit sche bommenwerpers zaaiden dood en verderf in alle deelen van Lon den. Het bombardement was ergste van de laatste 4 maanden. Met geconcentreerde hevigheid duurde de aanval 3 uren lang. Toen volgde een pauze. Bij tonnen werden de doodelijke projectielen neergeworpen. Zelfs de grootste gebouwen in het hart van de wereldstad stonden door het geweld der ontploffingen te schudden. Het was een ware hel steeds weer braken de Duitsche luchtstrijdkrachten door de ver sperring van het afweervuur heen en wierpen alle mógelijke bommen neer. Ook „Associated Press” spreekt van een buitengewoon zwaren aan val, waarbij een groot aantal bran den zijn ontstaan. De geheele Lon- densche brandweer moest uit rukken. branden om daarna bij het schijnsel van deze branden hun brisantbommen uit te werpen. Een aantal brandweerlieden heeft tijdens de blusschingswerkzaamheden het leven verloren door het instorten van ge bouwen Aanvankelijk, aldus seint het D.N.B. uit Stockholm, verschenen kleinere eenheden Duitsche machines boven Londen en ver richtten de voorbereidende werkzaamhe den door het uitwerpen van een ontzag lijke hoeveelheid brandbommen, waardoor zware branden ontstonden. Daarna kwam de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere. Reeds om zeven uur ,’s avonds verschenen de Duitsche bommenwerpers boven de stad. Om negen uur, zoo meldt ’t Zweedsche blad „Dagens Nyheter”, had deze Duitsche aanval reeds verbijsterende afmetingen aangenomen. Het was de krachtigste, geweldigste aanval sinds de voor Londen zoo zware Septemberdagen. Ook de Engelsche radio moest vanmor gen toegeven, dat Londen in den afgeloo pen nacht geen rust kon vinden. Deze aan. val werd een der intensiefste, naar de radio voortging, die Londen tot dusver heeft moeten doorstaan. Weer kwam een hagel van brandbommen op Londen neer. Reeds voor middernacht waren talrijke branden uitgebroken en industrieele in stallaties beschadigd. De Londensche correspondent van de „New York Herald Tribune” meldt over den aanval in den nacht van Zaterdag op Zondag, dat een stadsdeel van Londen in een hel werd veranderd, waar duizenden brandweerlieden nog des ochtends tracht ten langzamerhand de vlammen meester te worden. Van de Waterloobrug af zag de Oostelijke horizon .er uit als een Wagneriaansche ensceneering, waartegen de St. Pauls kathedraal machtig afstak, afgeteekend tegen de laaghangende rook wolken. Van tijd tot tijd was de groote kerk geheel verdwenen in de rookwolken. In één stadsdeel waren ruim 200 brand bommen neergekomen, welke een reeks branden hadden doen ontstaan. De groote stalen gebouwen stonden te trillen op hun grondvesten, toen de bommen neerhagel den. Voor het eerst sedert weken, waren de ondergrondsche stations weer volkomen vol. Files van menschen zochten beschut ting in de ingangen van groote ge bouwen. Door de branden was de ver duistering volkomen opgeheven. De cor respondent, die tusschen Piccadilly en het Strand door den inval werd verrast, beschrijft, hoe de hemel overal rood gloei de, overal stegen vlammen op om ver volgens in rookwolken te verdwijnen. Een bom sloeg in de onmiddellijke nabijheid van een groot hotel, waar het licht uit ging. Langs de Theems sloeg een vol treffer in op een uit twee verdiepingen bestaande tram. De tram werd uit de rails gelicht en kwam 150 meter verder aan den anderqn kant van de straat weer neer. Ook werden verscheidene gebouwen getroffen, welke reeds bij vorige aan vallen schade hadden opgeloopen. Later heeft de correspondent een rond- -y ®"ï-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 1