-REX- VROUWENHOEKJE t Ich kenn’ dich nicht und liebe dich onze KUNST EN LETTEREN RADIONIEUWS UIT ÜE OMSTREKEN De Model-Echtgenoot Pijlen op de boog van damesconfectie NIEUWJAARSDAG HEINZ RUHMANN pag. 2 BRIEFWISSELING ONDERWIJS EN KERK FAILLISSEMENTEN WILLY FORST MAGDA SCHNEIDER THEO LINGEN OFFICIEELE BERICHTEN uit de Staatscourant Kunstzijde in de wasch RADIO-PROGRAMMA Nieuwe uitgaven "b? HAAGSCHE COURANT Dinsdag 31 Dec. 1940 3e bl. het ook veel ongerechtvaardigde vrees voor microben en bacteriën van hem zal wegnemen. Men zal uit dit boek niet alleen leeren, dat microben niet slechts onaangename organismen zijn, die voort durend onze gezondheid belagen, maar dat wij voor ons leven de microben net zoo hard van noode hebben als ons voed sel. De auteur vertelt op bevattelijke wijze wat microben zijn, hoe zij worden bestu deerd. wat hun uitwerking op hun omge ving is, hoe de wetenschap al jaren bezig is, ze aan den eenen kant te bestrijden en ze aan den anderen kant dienstbaar te maken aan ons eigen bestaan. Hij leert ons ook de mannen der wetenschap ken nen, die hun gansche leven gewijd hebben aan de bacteriologie en dus aan het wel zijn der menschheid, van wie de eerste een Nederlander was, want het was de Delftenaar Antony van Leeuwenhoek, die door zijn scherpen blik, zijn eindeloos ge duld en zijn helder inzicht groo'ten pio niersarbeid verrichtte, welke voor de wetenschap van heel veel beteekenis is geweest Men wage het er eens op. SS en ties getroffen zijn Beduidend langere mantelcostuums Gram.muz. 4.30 VOORBURG 6.45 WATERINGEN ds. c. Veenhof, de den. 53 j. - E. Solmanovits, 13 j. Nederland- welke we- kunstenaar geeft Dirk Opgeheven het faillissement van A, F. Verhaar, den Haag. j be. 11.30 EN DONDERDAG Laatste vertoonlngen van in VANAF a.s. VRIJDAG met Het Theater der groete Reprisee Ned. Herv. Gemeente Met ingang van 1 Januari zal als voor zitter van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Voorburg optreden ds. A. Hoekert en als scriba ds. J. Roodenburg. KWINTSHEUL In café Zuiderwi] te Kwints- heul hield de ijsvereeniging „De Heul- sche Schaats” haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J P. Grootscholten, memoreerde in het kort het ijsseizoen. Uit het verslag van penningmeester J. Schutte bleek, dat er een batig saldo is van f36.16. De secretaris, de heer J. Hof land, werd herkozen en de heeren J. v. d. Knaap en Noordermeer aangewezen als baancommissarissen. NOG EEN HERHALING VAN „PEER GYNT" Daar het Gebouw voor Kunsten en We tenschappen bij de opvoering van Ibsen’s „Peer Gynt’. op Zondagmiddag 29 Decem ber uitverkocht was, waardoor velen teleurgesteld moesten worden, zal „Het Nederlandsch Tooneel” directeur Cor van der Lugt Melsert, nog één voorstelling geven van „Peer Gynt” op Zondagmiddag 19 Januari, aanvang kwart vóór twee uur precies, m het Gebouw voor Kunsten en W etenschappen P. van De apotheek te Wassenaar dr. Hofman en Co. (apotheker Rink), Schouwweg 32, tel. 2402, is morgen geopend. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is jhr. mr. A. F C. de Casembroot op zijn verzoek, met ingang van 1 «Januari als'burgemeester van de gemeente West- kapelle eervol ontslagen. wordt aan den referendaris der P.T.T., A. G Schram de Jong, aangewezen als directeur van het P.T.T. te Middelburg, met ingang van 7 Januari eervol ontslag verleend; is met ingang van 1 Januari benoemd tot. referendaris der P.T.T.M. J. Holzen- bosch, thans referendaris 2e kl. der P.T.T. Bij beschikking van den directeur-gene- raal der PTT. is te rekenen van 1 Sep tember 1940 aangewezen als directeur van het P.T.T. kantoor te Oss, de refendaris der P.T.T., H. J. W. Leenders. KREFELDER STEDELIJKE OPERA In het kader der uitvoeringen van de Nederlandsch-Duitsche Cultuurgemeen schap zullen een reeks opera- en ope- rette-voorstellingen in verschillende ste den van ons land worden georganiseerd, o.a. hier ter stede. De Krefelder Stedelijke Opera zal met eigen orkest, ballet en décors naar Ne derland komen en pl.m. 100 medewerken den zullen daarbij zijn. Een der hoofdrollen zal worden ver tolkt door den jeugdigen operette-ster Martel Zorn. HAAGSCHE MUZIEKACADEMIE Op Zaterdag 4 Januari zal in de Con certzaal „Excelsior” Zeestraat een kunst- middag worden gegeven door de Haag- sche muziekacademie, directeur Leo van der Tand. Aan deze uitvoering zullen de dansgroepen van Elsa Dankmeyer, de te norzanger Jan Hensen, en het Symphonie- orkest „Monteverdi-Sweelftick” hun me dewerking verleenen Tevens zal Elsa Dankmeyer als solodanseres optreden. Het geheel, bestaande uit 75 medewer kenden. staat onder leiding van Leo van der Tand. TIJDSCHRIFTEN De Kerstuitgave van „S i.g n a 1” is hoofdzakelijk gewijd aan oorlogsreportage en Kerstviering onder de soldaten in ver schillende kampen. Voorts treffen wij o.a. een artikel aan over „14 Tage Tanz in Momostenango” en de bevindingen van Hans Has’s, die met zwemvliesschoenen onder water zwemt „Als Fisch unter Fischer”; „Marion und Irma, die beiden Artistinnen” een fotoreportage en tot slot een «verhaal over caricaturisten „Die un- verbesserlichen”. De geheele aflevering is rijk voorzien van foto’s, waarvan velen in .kleuren. „Den Gulden Wincke 1”, maand blad voor boekenvrienden, opent met een overzicht van „Kerstpoëzie van den laat- sten tijd door Han. G Hoekstra; geeft verder o.a. boekbesprekingen £n drukt twee verzen af van M Dendermonde en P Dorrius Kleine. Zij vervolgt haar ge- scheidenis „Drie Decenniën Avant-Garde Kunst” Veilingvereeniging Wateringen In café Sprinkhuyzen te Wateringen hield de Coöp. Fruit- en Groentenveiling- vereeniging Wateringen haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer R. A. Kramer, wijdde een kort woord aan het afgeloopen jaar en den toestand in den tuinbouw. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. G. Helderman herkozen, even als de heer L. Vijverberg. De voorzitter deed hierna eenige mededeelingen. De omzetvermeerdering bedroeg dit jaar rond 274.000, vergeleken met 1939. Het percentage voor 1940 is vastgesteld op 3 en voor 1941 voorloopig op 4. In 1939 is ongeveer 150.000 aan steun uitgekeerd. Niemand zal onder de huidige omstan digheden schokkende nouveauté’s ver wacht hebben, maar er is toch veel en velerlei nieuws. Eén der voornaamste nouveauté’s ach ten we wel, dat de mantelcostuums, ge- kleede zoowel als sportieve, beduidend langer zijn dan vorig jaar, waardoor het verschil tusschen het oude en het moder ne mantelcostuum natuurlijk sterk wordt geaccentueerd, hetgeen intusschen juist de bedoeling zal zijn geweest. Over het algemeen echter wor den ten opzichte van de costuums groote verwachtingen gekoesterd voor het voor- jaars-seizoen. Daarbij steunt men vooral op de ervaringen in Duitschland, waar het costuum altijd wel een voornamere plaats in de vrouwelijke garderobes in- POELDIJK „Fruit- en groenteveiling Poeldijk” Gisteren hield de fruit- en groentevei ling „Poeldijk” in hotel Verburch haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. Barendse, gaf een kort overzicht van het afgeloopen jaar en wees op de gevol gen van den oorlog voor den Westland- schen tuinbouw. Tot lid der financieele commissie werd gekozen de heer W. A. Duyvestein.,Bij acclamatie werden de hee ren Jac. de Zeeuw, en C. Duinisveld, her benoemd in het bondsbestuur, evenals de heer J. Barendse. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan het bestuursvoorstel, dat het be stuur nadere stappen zal ondernemen in zake een pensioenregeling voor het per soneel der vereeniging. Ook zal het be stuur onderzoeken, of eventueel de leden der veiling in een pensioenregeling be trokken kunnen worden Besloten werd tot een subsidie van f 2.per lid aan den Proeftuin te Naaldwijk. Tegen dit voorstel stemden drie heeren. Na rondvraag sloot de voorzitter met de beste wenschen voor het jaar 1941 de vergadering. Burgerlijke Stand Delft. Overleden: C. de Bloois, 8 j. - J. van der Plas, 31 j. - P. A. Tielmartn. vrouw van E. Leeflang, 83 j. - E. M Meij, 75 j. - A. Goedhart, 78 j. - D. van Heus- nam dan ten onzent, doch waar die plaats onder de oorlogs-omstandigheden nóg voornamer geworden is. Gezien het groo te, practische nut van het mantelcostuum voor de consumenten is dit ook niet zoo verwonderlijk; zijn toepassings-mogelijk- heden zijn vele. Het mantelcostuum is een prettig wandelcostuum en er gaat gemak kelijk een regenjas overheen. De rok kan met verschillende blouses gedragen wor den, leent zich met een zijden blouse goed voor visite en met een jumper voor thuis. In dit verband maken deze bij-artikelen voor zoo ver de punten het althans toelaten! voor het voorjaarsseizoen ook geen slechte kansen. DE 10.000STE BEZOEKER CAMERA OBSCURA-TENTOONSTELLING Gistermorgen trad de 10.000ste bezoe ker de tentoonstelling „Het tijdperk van de Camera Obscura” binnen. Zij werd begroet door dr. Knuttel, den waarnemend directeur, die haar een exemplaar van het boekwerk „Het tijdperk van de Camera Obscura” aanbood terwijl dr. van Thie- nen, de samensteller van de tentoonstel ling haar persoonlijk heeft rondgeleid. NIEUWE UITGAVEN Bij de N.V. Drukkerij Borghouts te Rotterdam is een boekje verschenen, dat bij den zich specialiseerenden postzegel verzamelaar stellig in den smaak zal val len. Het is samengesteld door een erva ren philatelist, Adr. J. Hoek, en behan delt de uitgifte van de zegels van Griekenland met den grooten Mercuriuskop in de jaren 1861 1886. Dit is een onderwerp, waarover reeds heel veel is geschreven, maar waar bij de „geleerden” het lang niet altijd met elkaar eens waren. De opvattingen liepen zoo sterk uiteen, dat zulks groote verwarring stichtte. Na 1933 is daarin belangrijke verbetering gekomen en aan de hand van enkele wetenschappelijke studies heeft nu de heer Hoek een boekje samengesteld, met een beknopte uiteen zetting over de geheimen der bewuste zegels, waardoor het den verzamelaar mogelijk gemaakt wordt met eenige moei te de zegels bij de verschillende emissies onder te brengen. Bij G. B. van Goor Zonen’s Uitgevers maatschappij alhier verscheen een boekje over „De voeten en hun verzor ging”, samengesteld door F. J. van Bijsterveld, secretaris van het Ned. Ge nootschap tot bevordering der voetver zorging Het is een verhandeling over de meest voorkomende voetgebreken, welke een inzicht geeft in de ontstaanswijze van voetafwijkingen en aanduidt, hoe men de voeten in goede conditie kan houden. Bij de N.V. Bigot en van Rossem te Amsterdam verscheen „Kom je er uit?”, een aardig puzzleboek voor jong en oud, voor Nederland bewerkt door J. C. Alders. Het is een bewerking uit het Duitsch van „Kuriose Rrobleme’’, door W. Sperling. Het boekje bevat 130 problemen, waarvan de oplossing over het algemeen door logisch denken is te vinden. De oplossingen vindt men aan het slot. Bij G. B. van Goor Zonen’s Uitgevers- Mjj. alhier verscheen de negende druk van „Geduld spelen met kaar ten”, eerste vijftigtal, door J. Hagenaar. LEIDSCHENDAM In den afgeloopen nacht heb- ben ongewenschte gasten een bezoek ge bracht bij den heer van L. aan den Stompwijkschenweg te Leidschendam. Zij hebben 15 kippen medegenomen. Woensdag 1 Januari. Hilversum I 415 m. (Ned. programma.) V.A.R.A. 8.uur v.m. ANP., gram.muz. 9.30 Orgelspel. 11.15 Gram.muz. 12.u. nam. Esmeralda. (12.45 ANP.) 1.30 Gram.muz. 2.Bachcantate. 2.30 De clamatie. 3.Gram.muz. 3 30 Orgelspel. 4.Kinderliedjes. 4.15 Vraaguur. 5.— Kinderleesclub. 5.15 ANP. 5.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: Nieuwjaars rede. 6.Esmeralda. 6.45 Reportage of gram.muz. 7.ANP. 7.15 Gram.muziek. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.— ANP 8.15 Gram.muz. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Radio- fantasie. 9.25 Sylvia-Amusementsorkest. 10.— tot 10.15 ANP. Hilversum II 301.5 m. N.C.R.V. 8.— uur v.m. ANP. 8.10 Gram- muziek. K.R.O. 8.30 Morgenwijding. N.C.R.V. 9.30 Gewijde muziek 10.Ge reformeerde kerkdienst. Hierna gram.muz. 12.uur nam. Ber. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 ANP. 1.Stoffer’s sex- et. 1.50 Orgelconcert. 2.30 Bach-cantate. 3.Utrechtsch Stedelijk orkest. 4.30 Voor de jeugd. V.P.R.O. 5.„Aan den aanvang van het nieuwe jaar”, toespraak. N.C.R.V. 5.15 ANP. 5.30 Ber. 5.35 Gram. muz. 6,N.C.R.V.-orkest 6.45 Reportage of gram.muz. 7.Brabantsch praatje ANP. WILLEM NOSKE De recital van den jongen schen violist Willem Noske, gens ongesteldheid van den moest worden uitgesteld, vindt nu plaats op Zondagmiddag 5 Januari a.s. in Dili- gentia. Het programma bevat o.a. een so nate van Loeillet, Suite van Purcell, So nate van Debussy, Sonatine van Paul Con- stantinescu, een jong Roemeensch com ponist (eerste uitvoering) en verder wer ken van Nin en Voormolen. Marinus Flipse zal Willem Noske aan den vleugel begeleiden. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot hulppredikers te Delft de heeren C. Spoor, E. J. Eichhorn en C. J« d. Sluys, allen candidaat. In de Oud Katholieke kerk. Juffrouw Idastraat 7, wordt 1 Jan. 10 u. H. Dienst gehouden. Geref. Kerken. Aangenomen naar Avereest ds. Jon. Blauw te Echten (Fr naar Utrecht (vac. wijlen dr. H. Kaajan) <2- te Haarlem. nulligheden, waarmede zij dan den dag zou moeten doorbrengen. Na den dood van haar vader vertrekt zij van Philadel phia naar New York, waar zij een betrek king krijgt in een schoonheidssalon en veel zakelijke successen beleeft. Een roman, die vooral daarom inte ressant is, omdat zij een bijzondere visie geeft op het leven van de werkende Amerikaansche' vrouw. Het is een open hartige levensbeschrijving, zonder eenige overdrijving, waarin de schrijver zijn ta lent van vele kanten belicht. „Inspecteur Vlijmscherp onder vraagt", H. W. Priwin. A. W. Bruna en Zoon’s Üitg. Mij., Utrecht Vlijmscherp, de gevierne speurder, die voor den radio-luisteraar reeds menig schijnbaar onoplosbaar mysterie ont sluierd heeft, die duizenden een genoege- lijken avond heeft bezorgd, wordt met dezen roman thans aan de lezers voor gesteld. Ook nu kunnen zi ren slaan Geassisteerd door sergeant Bingham, den journalist Weddington en Margarie Willingford weet Vlijmscherp het spoor te vinden van een misdadigers- bende, die niet terugdeinst voor moorden om in het bezit te komen van datgene, wat zij wenscht te bezitten en boven dien het publiek opruit. Een roman vol spanning en afwisseling. Een tweetal waschmerken helpen punten sparen Kon reeds eerder worden medegedeeld, dat, in het belang van een goede behan deling in de wasch, alle artikelen waarin viscose kunstzijde verwerkt is, in het ver volg voorzien zullen worden van het „R” is rayon-kunstzijde-merk, thans kan, al dus het Textiel-vakblad „De Manufactu- renhandel”, hieraan nog worden toege voegd, dat een „Z’’-merk in groene uit voering (behandelen met zeep) wordt aangebracht in de artikelen: van acetaat-zijde; van acetaat-zijde, ge mengd met andere kunstzijde; van melk- wol, gemengd met kunstzijden garens; van wol, gemengd met kunstzijden garen en van natuurzijde, gemengd met kunstzijden garen. Alle weefsels, welke niet voor wasschen in aanmerking komen, evenals kousen en sokken (waarover de wasscherijen bericht krijgen, dat deze steeds met zeep te be handelen zijn) en garen en band, zullen niet van een waschmerk worden voor zien. Me]. G. J. K. Bij een inkomen van /2100 bedraagt de aanslag voor een in gezinsverband samenwonende ongehuw de aan Rijksipk.bel. 52.88. Gem.fondsbel ƒ110.25, totaal ƒ163.13. H. M. O. De aanslag van uw zoon is juist. Zeeman. Ga eens op het spreekuur van den Dir. der Zeevaartschool te Sche. veningen, Visschershav^nweg 56. L. J. S. Om den zonnetijd te hebben moet u de klok 100 minuten terug zetten. V. B. De aanslag naar de huurwaarde kunt u berekenen door de huur met 220 te verminderen en van het restant 10 pCt. te nemen. Het aantal opcenten bedraagt bij een huurwaarde van ƒ300350 120; 350—400, 132 400—500, 144; ƒ500— 625, 156. 1940'41. Voor een gehuwde met 1 kind bedraagt de aanslag bij een inkomen van 1454 totaal 45.23, bij 1260 bedraagt deze 32.47. M. W. Indien in een kinderloos hu welijk een der echtgenooten zonder testa ment, waarin anders wordt beschikt, .over lijdt, erft de langstlevende de geheele na latenschap. H. B. Men is wel degelijk verplicht een behoeftige schoonmoeder te steunen. Weetgraag. De legitieme portie of het wettelijk erfdeel is een gedeelte der goe deren, dat aan de bij de wet geroepen erfgenamen in de rechte lijn wordt toege kend en waarover de overledene, noch bij gifte onder de levenden, noch bij uitersten wil heeft mogen beschikken. In de nederdalende linie, indien de erf later slechts één wettig kind nalaat, be staat de legitieme portie in de helft van de goederen, welke het kind bij versterf zou hebben geërfd. Indien er twee kinderen overblijven, is bedoelde portie voor ieder kind twee derde gedeelten van hetgeen het bij versterf zou erven. In geval de overledene drie of meer kin deren nalaat, zal de legitieme portie drie vierde gedeelte bedragen van hetgeen elk kind bij versterf zou gehad hebben. In de opgaande linie bedraagt zij altijd de helft van hetgeen volgens de wet, aan eiken bloedverwant in die lijn bij versterf toekomt (art. 960 en 961 B.W.). MONSTER Veilingvereeniging Zwartendijk In hotel Overheijde te Monster heeft de Veilingvereeniging Zwartendijk haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer C Camfferman, gaf een kort overzicht van den toestand in den tuin bouw in het afgeloopen jaar. De heer J. Barendse werd bij acc amatie herbe noemd tot lid van het bestuur van den Bond Westland. In den raad van bijstand werd gekozen de heer M. Bonham, ter wijl tot afgevaardigden naar de vergade ringen der hoogere organisaties werden aangewezen de heeren Ant. de Koning en H. v. d. Knaap. Het veilingpercentage en de fusthuur voor meermalige fust werden voor 1941 onveranderd vastgesteld op. vier procent en 1 cent per colli. Tot slot deed de heer Camfferman nog eenige mededeelingen Voor eenmalig fust zal stroocarton wor den benut, dat op de veiling zelf ver vaardigd zal worden. De omzetvermeer dering bedraagt dit jaar rond 197.598. In de Nieuwjaarsweek zal nog ojj Vrij dag worden geveild, terwijl met ingang van 6 Januari a.s. op Maandag en Don derdag zal worden geveild. De veiling gebouwen enz. zijn thans tegen molest verzekerd' DELFT Gistermiddag werd in de groote zaal van Stads Doelen te Delft een geslaagde opvoering gegeven van het tooneelstuk Watt en half Watt door het gezelschap „De Hagenaars”. De directeur van het P., T en T.-kantoor te Delft verzoekt het publiek dringend, het overbrengen van Nieuw- jaart-wei.schen per telefoon zooveel mo gelijk achterwege te laten, teneinde ver traging in gesprekken over dringende aangelegenheden te voorkomen. BALLET-STUDIO IRIL GADESCOV Op Zaterdag 4 Januari zal er in den Haagschen Kunstkring, Lange Houtstraat 7, een leerlingen-matinée plaats vinden. Er zullen soio- en groepdansen uitgevoerd worden op muziek van Schumann, Brahms, Strauss, Grieg, Delibes e.a. Mede werking zullen verleenen Theo Koning (piano), Douwt Draaisma (viool) en Laura Walraven (declamatie). In de serie Aesculaap’s dieetkookboeken verscheen bij de uitgeverij van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam, een practische handleiding voor de dieetrege- ling ten gebruike bij mest- en ver mageringskuren, door Diny J. ten Haaf en onder medisch toezicht van dr. C. G. Vervloet. Naast enkele inleidingen b.v. over het begrip en den practijk der „mest-kuren” komt er een groot aantal dagmenu’s in voor speciaal voor Mestkuren en Verma geringskuren. Voor elk seizoen worden 4 a 5 menu’s opgegeven. Een handig boekje voor hen, die met dit soort dieet te maken hebben. „Ons Indië”, door Gerard Adolfs. Uitgeverij W. Hoeve, Deventer. Bij de uitgeverij W. van Hoeve, te De venter, die reeds veel betreffende Neder - landsch-Indië heeft uitgegeven, met veel zorg en groote deskundigheid, is thans verschenen „Ons Indië”, een zeer fraaie wandkalender uit vier forsche bladen be staande, in zes kleuren uitgevoerd, naar vier schilderijen van den bekenden Indi- schen schilder Gerard P. Adolfs, die ook eenige malen hier ter stede met veel suc ces zijn prachtige Indische werk expo seerde. Adolfs ziet Indië met kunstenaars blik en hij heeft het talent alle schoon heid die hij ontdekt in zijn schilderijen vast te leggen. Daarom is het bezit van dezen kalender een genot; de schilderijen van Adolfs brengen deh kenner en den niet-kenner van Indië in verrukking. De vier bladen van den kalender, waarvan men moeilijk kan zeggen, welke de mooi ste is, stellen voor: „Padi-snit”, „Tafe reeltje in de binnenstad van Soerabaja”, „Landschap in den Preanger” en „Lijk verbranding op Bali”. „Javaansche adat”, door Raden S. Nimpoeno. Uitgeverij W. van Hoeve, Deventer. Dit is een zeer welkome uitgave; nog steeds weet de Nederlander te weinig van de zeden en gewoonten van het Javaan sche volk. In dit boekje wordt hem op practische wijze duidelijk gemaakt, hoe hij ook in dit opzicht Indië kan leeren kennen. Voor een juiste verhouding, voor een gezonde wederzijdsche waardeering tusschen Westerling en Oosterling kan deze uitgave belangrijke diensten bewij zen. Wij wenschen haar in handen van vele Nederlanders. Een Nederlandsch Corporatief Bestel, door Th. P. Neutelings. Uitg. A. J G. Strengholt’s Uit gevers Mij N.V, Amsterdam. De schrijver van bovengenoemde bro chure is leider van een belangrijk in dustrieel bedrijf en heeft op verzoek van den Raad van Bestuur van het Genoot schap „De Vuurslag” in kort bestek een duidelijk beeld gegeven van de hoofdprin cipes en richtlijnen voor de organisatie van een Nederlandsch Corporatief Bestel, zooals hij dat voor Nederland mo gelijk. noodig en juist acht. Dr. M. R. J. Brinkgreve verleende zijn medewerking hieraan en jhr. R. Groeninx van Zoelen schreef een inleidend woord. De schrijver beziet het vraagstuk hoofdzakelijk van den practischen kant, zoodat men zich een klare, schematische voorstelling van zijn bedoelingen kan maken, die gebaseerd zijn op een moreele wereldbeschouwing, gegrondvest op gerechtigheid, rechtvaar digheid en naastenliefde. Zijn corpora tieve ordening houdt «in herstel van ge zinsleven van den werkman, die in zijn arbeid vreugde moet vinden, hetgeen eerst mogelijk is als zijn drukkendste lasten zijn verlicht, waarom het streven erop moet zijn gericht hem een eigen huis en hof te verschaffen. De Europeesche revolutie zal in Neder land den weg der geleidelijkheid moeten volgen en derhalve het karakter eener evolutie in een sterk versneld tempo moe ten krijgen. Naast elkaar moeten in een Nederlandsch Corporatief Bestel staan én planmatige productie èn, prijsmechanisme; de stem van den consument moet worden gehoord. Het winststreven moet gehand haafd blijven, waarbij tegen misbruik zal dienen te worden gewaakt. De schrijver denkt aan het credietwezen een dienende rol toe, zoodat crediet zal worden ver leend naar den maatstaf van nuttigheid voor de volkswelvaart. De corporaties zullen, evenals b.v. ten onzent thans de gemeenten, een zelfstandig ieven leiden, met een eigen wetgeving gel dend en bindend voor de leden De overheid heeft te haren opzichte vooral een richtende functie; de schrijver huldigt namelijk het standpunt dat weliswaar een sterk eenheidsgezag noodig is, maar dat ook de Staat er is voor het volk en niet het volk voor den Staat. In een schema tische voorstelling werkt hij tenslotte den door hem als juist geachten corporatieven opbouw uit. „De boer van Körboja”, A. H. Tammsaare. Nederland- sche Keurboekerij, A’dam. Deze roman van het land is uit het Estisch tot ons gekomen Het is het aan grijpende verhaal van Villu van Kalku, de zoon van een schoolmeester, die na vele omzwervingen den vervallen Katku weer op dreeï wil helpen. Aan den ande ren kant staat de boerderij Körboja, waar de boerin en meesteres Anna een stad- sche opvoeding heeft genoten Deze twee menschen in hun dagelijksche doen, met hun menschelijke begeerten, staan reeds van den beginne af tegenover en naast elkaar. Villu heeft in een gevecht om Eeri, een dienstbode van Körboja, die een zoon van hem heeft een man gedood en daardoor gevangenisstraf ondergaan. Nog is hij vaak zijn driften niet meester. In een overmoedige bui noodigt hij Anna, het speelkameraadje zijner jeugd, die be langstelling heeft voor het doen springen van steen met dynamiet, uit om op zijn bezit een kijkje te komen nemen. Door een ongeluk verliest hij een hand en Wordt bijna geheel blind. Eén oog had hij in zijn jeugd door een stoeipartij met Anna reeds verloren. Ondanks zijn ver minking wenscht Anna hem tot echtge noot, doch Villu voelt zich een on waar dige en maakt een einde aan zijn liefde. De liefde van Anna tot Villu gaat even wel zóó ver, dat zij Eevi weer in huis neemt en Körboja voor Villu en Eevi’s zoon bestemt Ziehier de korte inhoud van een aan grijpenden roman, vol dramatische span ning. een roman van liefde, handenarbeid en primitief leven De vertaling is van Willem Arondéns. „Kitty Foyle”, door Christo pher Morley A. W. Sijthoffs Uitgevers Mij., Leiden. Kitty Foyle is de roman van een mo dern Amerikaansch meisje, dat met haar beide beenen in de werkelijkheid staat Door de relaties van haar vader, die vroe ger oeroepscricketter was. komt zij in aanraking met tal van aristocratische personen. Zij wordt de minnares van Wyn Stratford, een bankierszoon. Zij zou hem zelfs hebben kunnen huwen, maar zij voelt, dat er te veel verschil is tusschen de kringen, waarin zij is grootgebracht, en waarin zij terecht zou komen Ja, in menig opzicht staat zij boven de onbe- TOEGEZONDEN BOEKEN Microben, belagers der mensch heid, doer prof. dr. J. W. Bigger, vertaald door dr W. J. Roberts Uitgave H. Meulenhoff. Am- dam. De leek zal ongetwijfeld eenigen schroom dienen te overwinnen om zich te wagen aan een boex over bacteriologie, al is dat dan pok juist voor den leek ge schreven. Maar wie dien moedigen stap waagt en het zoo juist bij Meulenhoff ver schenen werk ter hand neemt en met ernst doorwerkt, zal stellig beloond wor den. omdat het hem een dieper inzicht geeftf in het wonder der natuur, omdat LICHAMELIJKE OPVOEDING In de vergadering van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de licha melijke opvoeding in Nederland, welke te Amsterdam is gehouden, werd besloten het officieele orgaan in een anderen vorm uit te geven, waardoor bereikt zal wor den, dat meer bekendheid gegeven zal worden aan de lichamelijke opvoeding. Bij de rondvraag deelde de voorzitter, de heer J. M. J Korpershoek, ten aanzien van de toekomst van de lichamelijke op voeding mede, dat er advies aan de be trokken autoriteiten uitgebracht is, maar dat er verder nog niets definitiefs beslo ten was. Ook het rapport van de commissie van de Nederlandsche Unie werd ter sprake gebracht en door de vergadering niet in strijd geacht met de resolutie, welke door de vergadering van 17 Augustus j.l. aan genomen is. D e 20- jarige J. de G. uit ’s-G r a- venzande werd op den Haagweg nabij Loosduinen door een personenauto aan gereden en bleef bewusteloos liggen. Voorbijgangers waarschuwden den ge neeskundigen dienst, die het slachtoffer naar een ziekenhuis te den Haag ver voerde. waar bleek, dat van G. een her senschudding had opgeloopen. EXAMENS U i t s 1 a g e x a r a d i o t e 1 e g r a f i s t 1 n i s t. n Bij de in de maanden September, Oc tober. November en December j.l. ’s-Gravenhage gehouden examens v het verkrijgen van certificaten alsi ra - telegrafist le en 2e klasse ea, racuotew TENTOONSTELLINGEN IN HET GEMEENTEMUSEUM In het Gemeentemuseum aan de Stad- houderslaan worden dezer dagen twee kleine tentoonstellingen gehouden. In de eerste plaats zal er te zien zijn een aantal ontwerpen uitgevoerd als op drachten van een door de Gemeente in gestelde commissie. Hieronder vindt men ontwerpen voor wandschilderingen, voor hekken in het Zuiderpark, voor affiches, verder schilderijen, bestemd voor zieken zalen van den nieuwen vleugel van ’t zie kenhuis aan den Zuidwal en topografische teekeningen, bestemd voor den atlas van de Gemeente, berustende op het Ge- meente-archief, die Haagsche stadsgezich ten, welke voor de toekomst van eenig belang geacht kunnen worden, vooral zulke, waar men van aan kan nemen, dat zij zeer zullen veranderen, vastleggen. Dan is er de tentoonstelling van werken uit de z.g. Bergensche school, welke wer ken vervaardigd zijn tusschen 1920 en 1930 Voor deze tentoonstelling is het be zit van net Museum uitgebreid met een keuze uit de zeer groote verzameling van den heer P. Boendermaker Czn. te Ber gen, die, zooals bekend is, door zijn steun en zijn enthousiasme sterk heeft bijge dragen tot de ontwikkeling van deze schil derschool. De Tentoonstelling van Opdrachten zal duren tot Zondag 12 Januari, terwijl de tentoonstelling van werken uit de Ber gensche School nog de geheele maand Januari geopend blijft. HONSELERSDIJK Jac. van Alten overleden In den ouderdom van 60 jaar is te Hon- selersdijk plotseling overleden de heer Jac. v. Alten, hoofd der Chr. school en oud-lid van de Prov. Staten van Zeeland, waarin hij voor de A. R. partij zitting heeft gehad. De heer van Alten ving in 1899 zijn loopbaan aan als onderwijzer aan de Chr. school te Hoek (Z.) en was van 1913 1921 hoofd te Poortvliet en sedert laatst genoemd jaar te Honselersdijk, waar hij een groot aantal functies op kerkelijk en maatschappelijk gebied bekleedde. WAT HET RESIDENTIE TOONEEL SPEELT De première van Shaw’s „In Koning Kareis gouden dagen” is bepaald op mor genmiddag, 1 Januari, om twee uur in den Stadsschouwburg. Bovendien het Residentie Tooneel, directeur Verbeek, nog opvoeringen van dit merk waardige stuk op Donderdagavond 2 Ja nuari om halt acht, op Zaterdag 4 Ja nuari om twee uur en half acht en op Zondag 5 Januari, des middags om twee uur. Morgenavond om half acht wordt we derom een vertooning gegeven van „Toontje heeft een paard geteekend”. Een vertooning voor jong en oud is die van ae „Camera Obscura”, waarvoor het gezelschap Donderdagmiddag 2 Ja nuari de aandacht vraagt Op Vrijdag avond 3 Januari staat het blijspel „Be loof me niets”, van Charlotte Riszmann op het progiamma zoodat het Residentie Tooneel er ook deze week weer in slaagt, een afwisselend repertoire te bieden. Donderdag 2 Januari H i 1 ve r s um I, 415 m. (Ned. progr.) A V.R.O. 8.00 uur v.m. ANP, gram.muz. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Omroeporkest (11.0011.20 Voor de jeugd). 12.15 uur n.m. Gram.muz. 12.45 ANP. 1.00 Amusementsorkest (1.20—1.35 Reportage). 2.00 Declamatie. 2.20 Concert. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Zang en piano. 3.35 Piano- voordracht. 4.00 Disco-causerie. 4.45 En semble Pali. 5.15 ANP. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Orgelspel. 6.25 Cyclus „Sport en licha. melijke opvoeding”. 6.45 Reportage of gram.muz. 7.00 ANP. 7.15 Gram.muz. (7.30—7.45 Ber. Eng.) 8.00 ANP. 8.15 Gr.. muz. 8.30 Ber. (Eng.) 8.45 Concertgebouw, orkest, damesleden van Toonkunstkoor en soliste (opn.) 10.00—10.15 ANP. Hilversum II, 301,5 m. K.R.O. 8.00 uur v.m. ANP, 8.15 „Wij ginnen den dag”. 8.3J Godsdienstig halfuur. 12.00 uur nam. Ber. 12.15 Musiquette. 12.45 ANP. 1.00 Gram.muz. 1.15 KRO-Melodis- ten. 2.00 Orgelconcert en zang 2 45 Ne. derlandsch concert (opn.) 3.00 Rococo octet. 3.30 Rotterdamsch Philharmonisch orkest. 3.45 KRO-orkest. 4.30 Zieken praatje. 4.45 Gram.muz. V.P.R.O. 5.00 Cyclus „Lezen in den Bij. bel”. K.R.O. 5.15 ANP. 5.30 Voor de jeugd 6.00 Cabaret. 6.35 Nieuwjaarstoespraak. Reportage of giram.muz. 7.00 ANP. Apotheken Voor spoedeischende gevallen zijn van 1 Januari ’s morgens 8 uur tot 4 Januari 's morgens 8 uur de volgende apotheken geopend: Adelheidstraat 158, Adelheid-apotheek, telefoon 770780; van Hoytemastraat 25, Francken, telef. 747258; Javastraat 49, Nauta, telef. 113606; Withuysstraat 57, Boerhaave-apotheek, telef. 119261; Rijs- wijkscheweg 113, van Leeuwenhoek-apo- theek, telef 118030; Koningstraat In, Mendel, telef. 110940; Westeinde 341, Ketting, telef. 332973; Dierenschelaan 14’, Jager Bruining, telef. 391320; Weimar- straat 20, Krauss, telef. 334Q46; Valken- boschlaan 372, Davo-apotheek. tel. 332779; Teunisbloemlaan 18, Segbroek-apotheek, tel. 338758; Aert v. d. Goesstraat 24, van der Harst, tel. 551164; leplaan 5, dr. Luynckx, tel. 330773; Laan van Meerder- voort 496, dr Keilholz, tel. 331337; Kei zerstraat 167, den Heijer, tel. 550402. Buiten deze dienstregeling vallen volgende apotheken: Altijd geopend de apotheek van dr. J. Blomberg, Spui 113, telef. 180123*; de apotheek van de firma Duymaer v. Twist, Spui 237, tel. 111175; de Koedoe-apotheek, Antonie Duyckstraat 112, tel. 554850; en de apotheek „de Koedoe”, Parkweg 30 te Voorburg. S-GRAVENZ ANDE Bond van Melkveehouders In de zaal'van B. Stolze hield Vrijdag afdeeling ’s-Gravenzande—Monster van den bond van Melkveehouders haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer J. Noordam, deelde mede, dat de oorlogs omstandigheden oorzaak waren, dat deze vergadering nu pas in plaats van in Mei j.l. wordt gehouden. De notulen, Uitge- oracht door den secretaris, den heer C. Staalduinen Pzn., werden met dank goed gekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer C. Leer dam, gaf aan inkomsten 114.38 en aan uitgaven 54.43, alzoo een voordeelig saldo van 59.95. Inhet bestuur waren periodiek aftre dend de heeren C. Leerdam en C van Staalduinen Pzn., die met bijna alge- meene stemmen werden herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd benoemd de heer C. Leer dam. Vervolgens werd gesproken over de melkregeling en de vaststelling van het vetgehalte Op het te Overschie gehouden zangconcours behaalde het mannenkoor E.M.M. uit 's-Gravenzande een len prijs met 303 punten Als verplicht nummer werd „Nacht” van W. Landré en als vrij nummer De wonderbloem” van W F Kools uitgevoerd. In de rij onzer vaderlandsche indu strieën heeft die der Nederlandsche damesconfectie immer haar eigen, eervolle plaats gehad. Internationale gebeurtenis sen hebben daarop in den loop der jaren haar invloed ten kwade of ten goede na tuurlijk niet gemist, doch de Nederland sche damesconfectie-industrie heeft haar eigen plaats en karakter weten te behou den onder goede en slechte omstandighe den, hetgeen in beide gevallen veel beleid en omzichtigheid eischte. Bij de eerste seizoens-voorbereidingen onder oorlogs-omstandigheden binnen de eigen landsgrenzen, is men er naar het Textiel-vakblad „De Manufacturenhandel" weet mede te deelen volkomen in ge slaagd, de bestaande moeilijkheden te overwinnen. Die' moeilijkheden hadden weliswaar grooter kunneft zijn, maar dit neemt niet weg, dat men naar onze over tuiging ook eventueel ernstiger belemme ringen het hoofd zal weten te bieden Een feit is, dat de stoffenpositie bij de voor bereiding van het voorjaars-seizoen 1941 voor de damesconfectie heel wat gunstiger was dan voor de heeren-confectie. Hier aan is niet vreemd, dat de over het al gemeen lichtere damesstoffen voor de fa brikanten aantrekkelijker waren dan de heerenstoffen en niet te vergeten dat er nog al wat oud goed was van goede kwaliteit! Zoo had men tenminste grond onder de voeten om voorjaars-collecties te monste ren, welke thans getoond worden en waar op vermoedelijk reeds de eerste disposi- m e n s voor en -te 1 e f o-

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 10