GESLOTEN De houding Amerika van LIPS 'hulsïkampW leger Italië vertrouwt op Ed. PELGER FR UITWEG 28 GEMENGD NIEUWS TEL. 392255* 1 De strijd in Albanië De strijd ter zee zijn wagen Ongelijke strijd tusschen infanterie en pantser- INVENTARISATIE Rantsoeneering van ZEEP, BRANDSTOFFEN GAS en ELECTRICITEITGEEN NOOD! Italiaansch commentaar op de rede van Roosevelt RECLAMES. n DONDERDAG en VRIJDAG SPANJE ZUID-AMERIKA. DOOR DE DUISTERNIS MISLEID CHINA MAN VERMOORD BIJ SCHAGEN? Roosevelt bespreekt oorlogs- leveringen GOEDE KLANT, MAAR ZIJ BETAALDE NIET BRAND BRAK UIT, TERWIJL VADER EN MOEDER DANSTEN actie DE MOORDAANSLAGEN TE LEIDSCHENDAM LIPS wascht 20 k.g. op één zeepbon tegen prijzen van vóór 10 Mei, Gebracht en gehaald aan de fabriek 10% korting. Ook onze stoomprijzen werden nog niet verhoogd STOOMWASSCHERIJ, CHEMISCHE WASSCHERIJ EN VERVERIJ Daar is veel kaf De dader op vrije voeten Kind van zolder gevallen EGYPTE - HAAGSCHE COURANT Dinsdag 31 Dec. De actie 1940 le bl. pag. 2 van de Engelsche luchtmacht Noodseinen van Britsche schepen Italiaansche luchtmacht in Wederom verscheidene slachtoffers Doodenlijst buitenland Graziani houdt stand op een nieuw front Stefani over de lersche steunpunten Nieuw Japansch offensief Lijk uit sloot opgehaald Italiaansche maarschalk Italo vrij veel geld gevonden rekent, waarop weid van papieren werden. DE MINISTERRAAD BIJEEN De ministerraad, die Maandag onder voorzitterschap van den caudillo bijeen is gekomen, zal de beraadslagingen van daag voortzetten. die het 60-j a r i g e H. F. K. WEGENS 575 PRINSESTRAAT. onder het koren. Er is veel „oude klare”, die niet te verge lijken Is met Hulstkamp’s oude, op het fust gerijpte koomwijn genever. DE LA PL ATA-CONFERENTIE De voorbereidende besprekingen voor de a.s. conferentie der La Platalanden zijn te Montevideo begonnen. De ambassadeurs van Uruguay en Paraguay hebben hiertoe Maandag een bezoek gebracht aan den Argentijnschen minister van buitenland- sche zaken, Roco. Paraguay, Uruguay en Argentinië zullen op de conferentie door hun ministers van buitenlandsche zaken vertegenwoordigd worden. President Roosevelt heeft gisteren met den minister van financiën, Morgenthau, geluncht De leider van de Britsche in- koopcommissie, Purvis, verklaarde later aldus meldt het D.N.B., dat tijdens deze lunch over het algemeen gesproken is I over kwesties van oorlogsmateriaalleve- I ringen. Purvis heeft een beeld gegeven van den toestand in Londen, vanwaar hij de afgeloopen week is teruggekeerd. Hij heeft geen nieuwe Engelsche voorstellen ingediend Verklaring van Huil Naar aanleiding van een bericht in de Amerikaansche bladen, dat de Canarische eilanden (Spaansch) versterkt worden, verklaarde minister Huil Clandestien vervoer van rundvleesch Zaterdagmorgen te half tien werden door controleurs van den centralen cri- siscontróledienst op den Spaarnwouder- dijk te Amsterdam twee personen aange houden, die op hun rijwiel clandestien rundvleesch vervoerden. Een van hen ging op de vlucht onder achterlating van zijn rijwiel, waarop zich twee bruine ac- tetasscheo bevonden, welke vijftig k.g. rundvleesch bevatten. Het rijwiel, een zwart gemoffeld hee- renrijwiel merk „Record’ (framenummer ontbrak), voorzien van een nikkelen ge bogen stuur met zwarte handvaten, lamp en dynamo beiden van het merk „Ade laar”. zwarte kettingkast en zwarten jas- beschermer. zwarte voor- en achterband (Hevea) en nikkelen torpedonaaf, is in beslag genomen. Een ieder, die inlichtingen omtrent dit rijwiel kan verstrekken, wordt verzocht dit mede te deelen aan den centralen crisiscontróledienst, afd. algemeene con trole, district 4, Noord-Holland. Bilder- dijkkade 34a, Amsterdam, tel. 85266. Vee omgekomen bij boerderijbrand Gisteren is de landbouwerswoning van de familie Hulsebosch te Marienberg af gebrand. Twee koeien en een pink kwa men in de vlammen om. Dê vrouw van H. en een kind konden ternauwernood in veiligheid worden gebracht. H. werd bij de reddingspogingen aan den arm ge wond. De woning was slechts laag ver zekerd. De kruideniersbediende W. A. K. te Leidschendam, die ervan wordt verdacht in den nabht van 16 op 17 November j.l. een moordaanslag te hebben gepleegd op den burgemeester van Leidschendam, den heer H. A. C. Banning en op den ge- meente-architect, den heer G. de Regt en die op 20 November j.l. uit hoofde daar van werd gearresteerd, is Zaterdag voor- loopig op vrije voeten gesteld. Staten en de Argentijnsche financieele delegatie. Zooals bekend is het officieele program van de delegatie afgewerkt, nu zij zoowel door de bank voor den buiten- landschen handel als ook door het Ameri kaansche ministerie van financiën in to taal een bedrag van 113 millioen dollar aan credieten resp. leeningen heeft ont vangen. De president van de centrale bank van Argentinië bevindt zich echter nog steeds in Washington voor het voeren van ver dere onderhandelingen met de Ameri kaansche regeering. Gisteren is een dochtertje van den landbouwer Avest te Ambt Delden van den zolder gevallen. Het kind is aan de verwondingen overleden. naar bijzonderheden over de verdere on- zich uitstrekt tusschen Bardia, Capuzzo derhandelingen tusschen de Vereenigde en Sidi el Barani is zoo vlak, dat men Man overreden en gedood Gisteren is de 42-jarige arbeider G. J. Albrink uit Almelo in Weerselo dooreen vrachtauto overreden. Hij was op slag dood. BOMINSLAG BRENGT EGYPTISCHE OUDHEDEN AAN HET LICHT In de buurt van de Oase Siwauin in de Libysche woestijn is een bom van zwaar kaliber ingeslagen, waardoor volkomen onbekende oudheden zijn blootgelegd, aldus meldt een Egyptisch blad. Reeds bij het eerste onderzoek kon men constatee- ren, dat het woestijnzand hier sinds dui zenden jaren ruines en beeldhouwwerk verborg, stammende uit den tijd van de alleroudste Egyptische dynastie. Een com missie van oudheidkundigen treft thans I voorbereidingen om met de opgravingen 1 te beginnen. In vakkringen verklaart men thans reeds dat er sensationeele ontdek kingen voor de oudheidkunde van Egypte verwacht kunnen worden. Drie kinderen bijtijds gered Zondagavond om ongeveer 9 uur werd er schoorsteenbrand geconstateerd in de woning van W. van S. in de Noorder- straat te Dieren. De woning was geslo. ten, terwijl de zoldering brandde en de vlammen en vonken in de huiskamer tegen het plafond sloegen. Drie kinderen van 4 en 3 jaar en een van negen maanden oud bevonden zich alleen in "huis, terwijl de ouders zich in een dans gelegenheid ophielden. Een agent van politie kon den kinderen tijdig hulp verleeneft. Hij sloeg hiertoe een ruit in en kwam de woning binnen. De drie kinderen, die sliepen, konden op deze wijze worden gered. De inmiddels ver. schenen brandweer kon den brand blus- schen. Een lekke kachelpijp was de oor zaak van den brand. Aanval op Valona afgeslagen Een vijandelijke aanval op de haven van Valona werd evenals de vorige po gingen daartoe, afgeslagen. Van de 4 Blenheim-machines, die den aanval pro beerden te ondernemen en die genoopt werden haar bommen in zee te laten val len, zijn 3 brandend op ons grondgebied neergekomen en wist de vierde achter de wolken te ontkomen, na herhaaldelijk ge troffen te zijn. De vorige week heeft de vijand nog twee andere aanvallen onder nomen en telkens verloor hij 3 toestellen, zooals de Italiaansche weermachtberichten hebben gemeld. In totaal zijn 9 Engelsche bommenwerpers in Albanië neergestort met zoovele anderen, die hetzelfde lot ondergingen. Een der bestuurders der neergestorte vliegtuigen wist zich met een valscherm te redden en werd gevan gen genomen. het zou kunnen vergelijken met de Neder- landsche kust. Het natuurlijke gevolg is, dat de Italiaansche infanterie meedoogen- loos is blootgesteld aan de verschrikkin gen van de Engelsche pantserwagens, die hun stellingen met ongeveer 1000 vecht- wagens en tanks onophoudelijk bestoken. Het is den aanvoerder van het 10e leger, generaal Berti, tot dusverre nog steeds ge lukt, stand te houden in dezen ongelijken strijd tusschen mensch en machine, want deze pantserwagens zou men kunnen ver gelijken met „robots”, de gemechani seerde soldaten. Generaal Berti is een man, die reeds in Spanje heeft gestreden, doch tegen vijanden van geheel ander kaliber. Hij kan geheel rekenen op den bijstand van den man, die onmiddellijk onder hem staat en die ook zijn lauwe ren heeft verdiend in Spanje, namelijk den commandant van zijn rechtervleugel generaal Bergonzoli. Over Bergonzoli zijn reeds verschil lende heldenfeiten bekend geworden tij dens den. slag om Bardia. Het luchtwapen is voortdurend in actie. Dat het gelukt is, den vijandelijken aan val aan de grens van Cyrenaica op te vangen, is voor een groot" deel aan hem te danken, die hier, evenals in Spanje, meer aan het front te vinden is dan in zijn hoofdkwartier. Met behulp van dezen weerstand is Graziani volgens de berichten in de Romeinsche bladen er in geslaagd, zich op zijn front, met de spits naar het Oos ten, dat voor het eigen offensief was be stemd, onder den druk van de doorbraak der vijandelijke gemotoriseerde krachten, los te maken en een Noordzuid-front langs de grens in te nemen. Eiken dag is Gra ziani te midden van zijn troepen, die hij zelf overal aanvoert en aanvuurt, om des nachts naar zijn hoofdkwartier terug te keeren om daar de aangelegenheden, die het meeste haast hebben, af te wikkelen. Het was hem mogelijk, deze frontver- wisseling uit te voeren onder den druk van het vijandelijke pantserwapen, met behulp van de medewerking van het Ita liaansche luchtwapen, dat onophoudelijk de vijandelijke troepenmacht aanviel en er in slaagde, deze niet onaanzienlijke verliezen toe te brengen. De Engelsche verliezen en het feit. dat Graziani er in- tusschen in is geslaagd, versterkingen aan te voeren, rechtvaardigen de hoop, dat hij den aanval van de Engelschen zoo lang zal kunnen weerstaan, tot den vijand dc adem gaat ontbreken. Het gebrek aan scheepsruimte in Argentinië Europapress meldt uit Buenos-Aires Daar de gevolgen van de Engelsche scheepsverliezen zich ook in Argentinië doen gevoelen, heeft' de Argentijnsche regeering het voornemen, de ontbrekende scheepsruimte door een uitbreiding van de Argentijnsche handelsvloot te com- periseeren. De minister van buitenland sche zaken, Roca, heeft een bespreking gevoerd inzake deze aangelegenheid, in den loop waarvan ook de mogelijkheid van uitbreiding van de Argentijnsche handelsvloot door aankoop of inbeslag neming van in Buenos-Aires liggende bui tenlandsche schepen werd overwogen. Momenteel liggen in de haven van Buenos-Aires vier Fransche, twee Deen- sche, vijf Italiaansche en drie Duitsche schepen. De slapte in deze haven blijkt duidelijk uit het aantal per dag aldaar liggende schepen. Terwijl dit aantal in 1938 150 schepen per dag bedroeg, is dit nu teruggeloopen tot 55, met inbegrip van de wegens den oorlog opgelegde schepen. Gespan te water De landbouwer B. van der Kamp uit Megen reed met een met een paard be spannen boerenwagen huiswaarts. Op de uiterwaarden van de Maas werd het dier schichtig en sloeg op hol. De landbouwer slaagde er niet in het beest tot staan te brengen en weldra kwam het geheele gespan in de rivier terecht, waar het in de diepte verdween. Eenige personen wisten, volgens de „N.R.Crt.”, den voer man op het droge te brengen. De po gingen om ook het paard te redden faal den. De wagen met de lading is verloren gegaan. Juni - Balbo. Augustus Frederick Cook. Ameri kaansche Poolreiziger; Leo Trotzki; de hertog de Guise, Fransch troonpreten dent. September Prins Nagabisa Kitasji- rakawa, neef van den keizer van Japan; Estigarribia, president van Paraguay. October Von Trotha, Duitsch vice- admiraal; Tom Mix, Amerikaansche filmacteur; Companys, ex-president van Catalonië. November Azana, ex-president van Spanje; Paul Fratellini, Fransche clown; Neville Chamberlain. Engelsch staats man; Hassan Sabri pasja, Egyptische premier; prins Sayonji, Japansch staats man; lord Rothermere, Engelsche cou rantenmagnaat; Baden Powell, stichter van de padvinderij. December Chiappe, hooge commis saris van Frankrijk in Syrië; Jan Kubelik, violist te Praag; de Italiaansche generaals Pinto en Pellegrini (bij vlieg ongeluk omgekomen); lord Lothian, Britsch ambassadeur te Washington; Zuidslavische minister Korosetsj; majoor Wiek bekende Duitsche vlieger; Kallio, president van Finland. D e 60-j arige gehuwde café- houder H. F. K. te Oosterbeek werd hedenmorgen levenloos in den kelder van zijn woning gevonden. Vermoed wordt, dat de man wegens onbekendheid in zijn woning, welke hij nog moest inrichten, in den nacht een verkeerde deur heeft geopend, met het noodlottige gevolg. Bedoeling een vordering te vereffenen? Voor een merkwaardige manier van schuldenvereffening (als hun verhaal ten minste waar is) zitten thans in het po litiebureau aan het Leidscheplein te Am sterdam een vrouw en een man achter slot en grendel. Het begin van deze vreemde historie speelde zich dezer dagen af in een zaak aan de Hobbemakade, meldt de „Tel.”, waar een dame verscheen, die er erg ge lukkig uitzag. Met een stralend gezicht toonde zij groote belangstelling voor allerlei prachtige serviezen en voor tafel zilver. Zij wilde graag een aardig thee servies, een aardig ontbijtstel, een aardig eetservies, zij wilde alles gaarne. Zij wilde alles wel koopen, zoo snoezig vond zij de dingen, welke ze overal in den winkel ten toon gesteld zag. Terwijl zij de serviezen, de messen, de vorken en lepels bekeek, vertelde zij de winkelierster, dat zij spoedig zou gaan trouwen en dus heel wat noodig had. Dat begreep de zakenvrouw en zij deed na deze mededeeling dan ook nog meer haar best deze goede a.s. klant haar mooiste servies en tafelzilver te verkoopen. En de opgetogen dame betoonde zich een dankbare klant. Voor een bedrag van ongeveer honderd en twintig gulden had de aanstaande bruid reeds besteld, toen zij even ophield met haar inkoopen. Als de juffrouw er voor kon zorgen, dat het zoo spoedig rnogelijk daar en daar werd bezorgd, dan kwam de afrekening wel. Dat kon natuurlijk. Spoedig fietste een besteljongen met de gekochte artikelen naar h.et opgegeven adres, waar de spul len met een vriendelijk woord in ont vangst werden genomen. Het voornaam ste werd echter vergetenmen betaalde niet. De winkelierster voelde zich bedrogen en deed aangifte bij de politie van het bureau Leidscheplein, van waar de re cherche direct een onderzoek instelde. Spoedig hadden de politiespeurders de goede klant te pakken. Zij was nu heel wat minder opgetogen en vertelde, dat zij in opdracht had gehandeld van een familielid van haar, dat ze heelemaal niet was verloofd en allerminst van plan was om te gaan trouwen. Haar opdrachtgever, zoo vertelde zij, zou nog een vordering op de winkelier ster hebben en daarom had hij haar er op uit gestuurd om net zooveel te koopen als zijn vordering was. Aan dit verhaal hechtte de politie voor- loopig nog weinig waarde en daarom arresteerde zij zoowel de vrouw als den man, die opdracht had gegeven de in koopen te doen. Thans zal de politie ver der uitzoeken hoe de vork in den steel zit. Het D.N.B. seint uit Berlijn: Men acht het hier opmerkelijk, dat zoowel in feite als in de mededeelingen van het Engelsche ministerie van lucht vaart de operaties tegen deelen op Duitsch gebied op den achtergrond treden, terwijl tevens in toenemende mate gesproken wordt van Britsche aanvallen op Duitsche vliegvelden in Nederland, België en Noord-Frankrijk. Deze opmerking stemt overeen met de opvatting van neutrale kringen, die mel den, dat de bevolking van het Engelsche moederland steeds dringender de vraag oppert, waarom de Duitsche acties voort durend met onverminderde kracht door gaan, ofschoon sinds maanden gepropa geerd wordt, dat het winterweer verlich ting zou brengen. Van Duitsche zijde wordt hieromtrent verklaard, dat de lukrake sporadische En gelsche aanvallen nog nooit geleid hebben tot storing of zelfs beletting van de Duit sche acties tegen Engeland. De indruk, die de Britsche burgerbevolking omtrent de superioriteit in getalsterkte en de ge- vechtstechniek van het Duitsche luchtwa pen heeft, eischt evenwel een of andere demonstratie van de R.A.F., om de Brit sche zenuwen te sussen. Dit is de oor sprong, zoo verklaart men te Berlijn, van dit zonderlinge Engelsche „defensieve of fensief” tegen het door Duitschland bezet te kustgebied. Het Amerikaansche radiostation Mackay heeft noodseinen opgevangen van 2 Brit sche vrachtschepen. De „City of Bed ford” (6402 bruto ton) meldde, dat zij ongeveer 600 mijl ten Westen van de Schotsche kust in aanvaring was geko men met een onbekend senip. De „Bod- nat” (5342 bruto ton), seinde, dat zij ernstig lek was en dringend hulp noodig had. Dat beide schepen ongeveer dezelfde positie opgeven, wijst er op, dat zij van hetzelfde convooi deel uitmaakten, meldt het D.N.B. Amerikaansche persstem De „Washington Daily News” levert critiek op Roosevelt’s rede en noemt deze een hol gebabbel, dat niet gesteund wordt door een overeenkomstige bewapening. Verblijdend in deze rede is alleen de ver zekering. dat het Amerikaansche leger niet naar Europa zal gaan, want hierdoor is het den Engelschen duidelijk gemaakt, dat zij niet, zooals in 1917, een expeditie- leger uit de Vereenigde Staten kunnen verwachten. Overigens is het te hopen, dat alle door Roosevelt voorgenomen stappen zorgvuldig door het parlement worden bestudeerd en slechts langs grondwettigen weg ten uitvoer zullen worden gelegd. De bekende criticus Flynn is in hetzelfde blad nog ietwat sceptisch. Want, zoo schrijft hij, uit En’geland komt bericht, dat eenige van de aan Engeland afgestane oude torpedojagers nog steeds in Canadeesche havens liggen en niet in dienst gesteld kunnen worden, omdat de Engelschen geen geschoold personeel hier voor hebben. Zal daarom, aldus vraagt Flynn, niet een dezer dagen de vraag naar Amerikaansche matrozen worden gehoord? De groepen, die Amerika in den oorlog willen drijven, worden steeds bru taler, zoodat zelfs Allen White hun een sensationeel „halt” moet toeroepen. Een Japansch commentaar Het Japansche blad „Yomioeri” schrijft in een hoofdartikel over de rede van Roo sevelt: Met hoeveel nadruk president Roo sevelt ook ontkent, dat 4e Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog deel nemen, de tegenwoordige politiek van Washington brengt het Amerikaansche volk dichter bij den oorlog. Derhalve zal, hoe de toestand zich ook in het komende jaar zal ontwikkelen, de verantwoordelijk heid er voor gedeeltelijk door de Ver eenigde Staten gedragen moeten worden. Meening van senatoren De gisteren door Roosevelt gehouden rede heeft, volgens een bericht van Mackay radio, in kringen der afgevaardig den veel stof opgeworpen. Afwijzend liet zich de democratische senator Mac Carran uit, die als zijn meening te kennen gaf, dat Roosevelt duidelijker had moeten zijn en dat hij had moeten zeggen, wat men voor de landsverdediging moet doen, om de Vereenigde Staten buiten vreemde oor logen te houden. De democratische sena tor Blow verklaarde van meening te zijn, dat de rede nauwelijks in overeenstem ming te brengen is met de belofte. Noord- Amerika buiten den oorlog te houden. De republikeinsche senator Capper zeide, dat de rede den indruk heeft gewekt, dat men reeds dicht bij den oorlog is. De democratische senator Holt ver klaarde in den Senaat, dat wie de Ver eenigde Staten in den oorlog wil verwik kelen een verrader is. De republikeinsche afgevaardigde Hoffman zeide, dat zoolang Roosevelt niet de vrijheid voor de arbei ders der Vereenigde Statenherstelt, zijn oproepen voor democratie iets te oneer lijk klinken. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap in 1936, Landon, heeft ten aanzien van de door Roosevelt gehouden radiorede verklaard, het per soonlijk van de hand te wijzen, Enge land een blanco cheque te overhandigen door het alle hulp te beloven. Een der gelijke houding zou er slechts op uitloo- pen, dat de Vereenigde Staten een expe- ditie-leger naar Europa moesten sturen. Een bijzondere correspondent Stefani meldt uit Tirana In samenwerking met het landleger heeft de Italiaansche luchtmacht een belangrijke tactische en strategische actie ondernomen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Ten Noorden van Koritza werd een lange vijandelijke colonne overdag aan gevallen. Vier uren lang werden de Grieksche troepen door onze jacht- machines met machinegeweren bescho ten. De uitwerking was doeltreffend. Een afdeeling van onze jagers onder nam aanvallen op de wegen, loopende van Kortohano na.r Kalibaki. Ook de bombardementsvliegtuigen waren on ophoudelijk in actie. De „Sperwers” hebben het gebied van Viscopia ge bombardeerd, waar men vijandelijke troepenconcentraties had waargenomen alsmede de wegen tusschen Pogradetsj en Lesjnica. Andere formaties keerden zich tegen Prevesa, de meest vooruit geschoven marinebasis van den vijand. Verscheidene tonnen bommen van elk kaliber werden uitgeworpen, die vele branden verwekten. Een schip werd zwaar getroffen. De verwoesting aan de kust werd voltooid door onze oor logsschepen, die de vijandelijke stel lingen beschoten. NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN WANG TSJING WEI In 'een Nieuwjaarsboodschap aan het Chineesche volk herinnert Wang tsjing wei, het hoofd van de Nankingregee- ring, aan de eerste resultaten van zijn regeering in het afgeloopen jaar, dat gewijd was aan de opheldering der in ternationale betrekkingen van China en hij begroet het komende jaar als het dertigste der Chineesche republiek, waarin het er om zal gaan, het in de vorige maand gesloten Chineesch-Ja- pansche verdrag te verwezenlijken, op dat China met de hulp van Japan be vrijd zal worden van de banden van een volksvreemd imperialisme, dat China uit eigen belang in een half kolonialen toestand gevangen heeft gehouden. Wang tsjing wei onderschat niet de moeilijkheden voor China en Japan om dit doel te bereiken, hij waarschuwt te gen overdreven optimisme en roept alle onder het Tsjoengking-bewind levende Chineezen op het komende jaar niet on gebruikt te laten voorbij gaan, om den vrede voor geheel China tot stand te brengen en onverwijld met den herbouw des lands te beginnen. Varkensvleesch in beslag genomen Ondanks de scherpe controle, welke door de politie in samenwerking met de ambtenaren van den Crisis-opsporings- dienst wordt uitgeoefend, blijven de clan destiene slachtingen voortduren, hoewel de controle tevens tot gevolg heeft, dat verschillende overtredingen worden vast gesteld en de daders gestraft worden. In het afgeloopen weekeinde is in de buurt schap Ederveen een inval gedaan in een schuur, welke enkele dagen geleden door een ingezetene van Lunteren was ge huurd, blijkbaar met het speciale doel aldaar zijn onwettig bedrijf uit te oefe nen. Twee varkens, die juist waren ge slacht, werden in beslag genomen, aldus de „N.R.Crt.”. Voorts is in een garage te Ede even eens een onderzoek ingesteld, omdat het vermoeden gerezen was, dat de eigenaar zich inliet met het vervoer van fraudu leus geslacht vee. Ook hier werd een goede vangst gedaan, want de politie trof er een drietal clandestien geslachte varkens aan. De bevolking profiteerde van het inbeslaggenomen vleesch, in to taal plm. 1000 pond, dat aan de vrijbank werd verkocht. TSJANG KAI SJEK ZIEK Uit Tsjoengking is bericht ontvangen, dat generaal Tsjang kai sjek nog steeds ziek is en niet in staat is bezoekers te ontvangen, als gevolg van een zenuw- instorting, veroorzaakt door het conflict tusschen de Kwo-mingtang en de com munisten. In het bericht wordt verder gemeld, dat Ho jing tsjing Tsjang kai sjek in militaire aangelegenheden ver vangt. VERSPREIDE BERICHTEN Baron Daniel Banffy is benoemd tot Hongaarsch minister van landbouw als opvolger van Teleki, die afgetreden was. Banff, die 47 jaar oud is, is de kleinzoon van baron Dezsoe Banffy, die van 1895 tot 1899 ministerpresident van Hongarije was. Pekhonen, die een week geleden op dracht gekregen had tot het vormen van een nieuwe Finsche regeering, heeft dezo opdracht gisteren teruggegeven. Zijn besluit moet worden toegeschreven aan de afwijzende houding van de meerderheid in het parlement. Volgens de nieuwste gegevens zijn door de overstroomingen in Zuidoost- Anatolië 70 dorpen getroffen. De meeste zijn van de buitenwereld afgesloten. We gen en spoorlijnen zijn op vele plaatsen overstroomd en talrijke bruggen bescha digd. Men rekent op landbouwschade van grooten omvang. Over verliezen aan menschenlevens zijn nog geen gege vens ontvangen. De Roode Halvemaan en de soldaten zijn ontboden voor hulp- verleening aan de noodlijdende bevol king. In de provincie Santa Fé (Argen tinië) is door de jongste onweersstor- men en de overstroomingen rond een vierde gedeelte van den totalen mais- en aardappelenoogst vernield. Verscheiden dorpen zijn ondergeloopen, zoodat hon derden gezinnen hun huizen moesten verlaten en in de naburige streken on derdak moesten worden gebracht. Finsch schip vermist Naar „Aftenposten” meldt, moet het Finsche schip „Oscar Midlihg” als verlo ren worden beschouwd. Het heeft 30 da gen geleden Tromsö verlaten en de haven van bestemming, Malmö, niet bereikt. Het is voor het laatst gezien in de nabij heid van Aalesund. Gisteren zijn in de hoofdstad wederom de lijken opgehaald van twee personen, die door de duisternis misleid, te water geraakt waren. Uit den Amstel is het lijk van een 57-ja- rigen man, uit de Ruysdaelkade werd het lijk van een ongeveer 30-jarige vrouw op gehaald. De identiteit der beide slachtof fers is vastgesteld. Te Alkmaar is gisterochtend tengevolge van de duisternis de werkman Stokman te water geraakt en verdronken. Te Leiden zijn tengevolge van de duis ternis gisteravond vijf personen te water geraakt, waarvan een viertal kon worden gered. Een hunner^ de 32-jarige kleer maker R. K. uit Rijnsburg, geraakte om streeks half elf in de Haarlemmervaart eerst na een kwartier slaagde men er in zijn lijk op te halen. Gisteravond omstreeks negen uur zijn te Meerkerk de 50-jarige vrouw van den veehouder Scherpenzeel en haar 15-jarige dochter door de duisternis misleid, in de Wetering naast den Broekscheweg ge raakt en verdronken. De lijken zijn opge haald De politie te Delft heeft vanochtend twee lijken opgehaald, waarvan een her kend is als dat van den 50-jarigen C. Wubben. De man laat een vrouw en elf kinderen na. Gisteravond is te Haarlem het lijk op gehaald van den 35-jarigen J V., ’s morgens tijdens de duisternis in water was geloopen. Voorts is het lijk opgehaald van den 64-jarigen P. D., die eveneens het spoor bijster raakte. Te Woerden is gisteravond de 50-jarige P. te water geraakt en verdronken. Januari J. Irgens. oud-gezant van Noorwegen in den Haag; Claus von Bohlen, zoon van dr. Krupp von Bohlen; William Borah. Amerikaansch senator; Motta, oud-bondspresident van Zwitser land; Edward Harkness. Amerikaansch industrieel en philantroop. Februari Lord Tweedsmuir, gou- verneur-generaal van Canada; Hai- nisch, oud-bondspresident van Oosten rijk. Maart Prins Aage van Denemarken; Selma Lagerlöf, Zweedsche schrijfster; Gustaaf Sap, Belgisch minister, profes sor Branly, Fransche radio-pionier. April Kardinaal Verdier, aartsbis schop van Parijs; dr. Carl Bosch. Duitsch groot-industrieel; mevr. Tetras- zini, Italiaansche operazangeres. Mei George Lansbury, Engelsche Labourleider en pacifist; Webb Miller, Amerikaa nsch oorlogscorrespondent; prins Wilhelm van Pruisen, zoon van den ex-kroonprins. Een V.P.B. medewerker schrijft uit Rome Wanneer men de berichten uit Afrika beschouwt, zijn zij op het eerste gezicht niet van zoodanigen aard, dat zij aanlei ding geven tot optimisme. Doch het Ita liaansche volk blijft vertrouwen op zijn onoverwinnelijke soldaten, op den helden moed van zijn leger, op het genie van zijn Mussolini, dat ook nu weder ongetwijfeld zal blijken. De strijd om Bardia, waar Italiaansche troepen en zwarthemden zich krachtig blijven verdedigen tegen een overmachti gen, gemechaniseerden tegenstander, die den eenen aanval na den anderen ont ketent, vormt een dramatische episode in dezen oorlog. Bardia heeft een natuur lijke, kleine haven, die het onwaardeer bare voordeel bezit, dat zij noch door het scheepsgeschut, noch door vliegtuigen kan worden bestookt. Van zee uit gezien lig gen de kaden beschut voor het vuur van de schepen, en vliegtuigen kunnen niet doordringen in de rotsachtige zeearm. Dit is een van de voornaamste redenen, waar om de Engelschen alles in het werk stel len om deze havenplaats van de landzijde uit in bezit te nemen. De andere reden is, dat zij de hand willen leggen op den rijkdom aan water, dien Bardia bergt en die in dit woestijngebied van zoo groote waarde is. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: De stelselmatige aanvallen van He duiKoooten en bommenwerpers der as mogendheden op de Britsche convooien wordt in Londen als een bedreiging be schouwd. welke met den uag ernstiger wordt. Terwijl Duitschland voortgaat tal rijke duikbooten en sterke luchteskaders te gebruiken, kan een groot deel van de me.t levensmiddelen, grondstoffen, wapens en munitie beladen convooien. welke Engeland noodig heeft, niet op zijn bestemming komen .en wordt de hulp van de Vereenigde Staten praktisch nut teloos. Daarom richt Londen zich op dreigende wijze naar Ierland, dat het militair zou willen bezetten, meenende, dat het van de lersche bases uit doel treffend het optreden van de duikbooten zou kunnen bestrijden. Met ingang van 1 Januari worden hin derlijke economische maatregelen tegen Ierland van kracht, met het doel, het te dwingen de eischen van de Britsche re geering te aanvaarden Mochten deze economische maatregelen niet de uitwer king hebben waarop Churchill rekent, dan zal Engeland tot maatregelen van ge weld overgaan Een Enge.sch dagblad heeft n.l reeds, stellig cp inspiratie van officieuse zijde, verklaard dat het vraag stuk van de lersche steunpunten voor Engeland van vitale beteekenis is en dat Engeland daarom beslo’en is dit vraag stuk zelf op te lossen zoo noodig met geweld De misdadige voornemens ver klaren de ernstige woorden van presi- -J 1Cl 1 „De asmogendheden zijn tot dusver zeer geduldig geweest, doch ook geduld heeft zijn grenzen”, aldus schrijft de „Giornale d’Italia” in een commentaar op de rede van Roosevelt. Zouden Amerikaansche leveringen onder Amerikaansche vlag den versperringsgcrdel der tegenblokkade bre ken, zouden de in Amerikaansche havens liggende Duitsche en Italiaansche sche pen Engeland in handen gespeeld worden, dan zou dit, aldus het blad, als een open lijke breuk van de neutraliteit beschouwd moeten worden. Roosevelt heeft beweerd, dat Engeland voor de vrijheid der geheele wereld strijdt en dat de Vereenigde Staten, door hun politiek met dezen oorlog te vereenzel vigen, de eigen vrijheid zouden verdedi gen. De Amerikaansche president weet, dat de zaken in werkelijkheid geheel an ders staan. Engeland vecht alleen voor de bëlangen van zijn eigen imperium en voor de handhaving van het systeem van Ver sailles. Wat de zoogenaamde bedreiging van het Westelijk halfrond door de zege vierende asmogendheden betreft, weet Roosevelt zeer goed, dat dit een door de Engelsche propaganda verzonnen en ver spreide fabel is Engeland heeft steeds zijn eigen oog merken toegedicht aan de mogendheden, waarmede het oorlog wil voeren. De oor log der as heeft bepaalde doelstellingen inzake Europa en het daarvan afhangende Afrika. De as strijdt voor de bevrijding van Europa van de drukkende Britsche heerschappij, evenals indertijd de Veree nigde Staten in hun onafhankelijksoor- logen hun gebied en hun zeeën van de ondraaglijk geachte Britsche voogdij wil den bevrijden. De Japansche land- en luchtstrijd krachten hebben gisteren een krachtig offensief ontketend tegen meer dan 10.000 man Chineesche troepen van de 51e en 171e divisie. De vijand trok zich in paniek terug, terwijl de Japansche troepen een voor een zijn in het bergge bied ten Westen van Natsjang gelegen stellingen in bezit namen. spreuk van den aag ll Een strijd tusschen menschen en „robots”. Alle bladen houden zich op het ©ogen blik natuurlijk bezig met Bardia. Zij bren gen tal van bijzonderhedenover deze plaats. Ofschoon ze van de landzijde zeer moeilijk te verdedigen is, klampen de Ita lianen zich er aan vast met een hardnek- zouden kigheid, die de bewondering moet wek- gisteren ken van ieder, die. op de hoogte is'van presi- I op de persconferentie te Washington, dat de doelmatigheid van het moderne pant- dent de Valera, d e gezegd heeft dat het hen hierover geenerlei berichten had. Te- serwapen, dat de Engelschen hier in den lersche volk wellicht nog eens genood- vens weigerde Huil in te gaan op vragen strijd hebben geworpen. Het gebied, dat zaakt zal- zijn hardnekkig te strijden om zijn vrijheid te verdedigen. I De Rijkspolitie heeft een nader onder zoek ingesteld naar de doodsoorzaak van den verzekeringsagent Stierp uit Den Helder, die Zaterdagmorgen dood is op gehaald uit een sloot in de buurt van Schagen. aldus meldt de „Tel.” Het lijk werd gevonden met zware verwondingen aan het hoofd. Daar het eerste onderzoek eenige tegenstrijdigheden opleverde, is het parket te Alkmaar gewaarschuwd, dat inbeslagneming van het stoffelijke overschot gelastte. Gistermiddag heeft de politie-deskundige dr. Hulst sectie verricht, waarvan de resultaten nog niet bekend zijn. Aan roofmoord wordt niet gedacht, daar op den heer Stierp al zijn -1 en vrjj veel id gevonden

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 2