VOOR DEN PUZZELAAR AKKERTJES BINNENLAND 5 2 6 1 Kou Koorts Griep Welken distributiebon heeft men noodig? EEN GELUKKIG NIEUWJAAR wenschen wij onze Cliëntèle en Vrienden. J. C. VERMAAT Jr., Juwelier THOMSONPLEIN 18 - TEL. 333328 De Nederlandsche Pijnstiller Overleden landgenooten Januari. w van 18 86 57 108 31 PEULVRUCHTEN 103 34 21 113 117 21 20 3 23 13 DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. tui. 31 JANUARI 1941 De veilingen in het Westland 4 Het geneeskundig onderzoek van werkzoekenden De wederopbouw Rotterdam 22* 21 47 48 60 61 20 87 44 8 C Dec. 1940 2e bl. pag. De samenstelling van ons dagelijksch brood HAAGSCHE COURANT Dinsdag 31 zij weten: wat krijg ik voor mijn grond, wat kost mij de grond, welke mij geschikt toelijkt en welke tegemoetkoming zal ik in mijn opstalschade ontvangen? De uitgifte van grond RECLAMES. Nogmaals een weerlegging van Tijdvak waarin geldig BON ARTIKELEN 21 Dec t/m 31 Jau. 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 OM 28 Dec. t/m 21 Febr. half pond 28 Dec. t/m 21 Febr. half pond 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 24 Jan. half pond 1 ons 28 Dec. t/m 21 Febr. 17 Dec t/m 12 Jan. één pond 4 ons 30 Dec. t/m 26 Jan. KAAS Sormani, oud-hoog- 125 gram EIEREN één ei t één ei EIEREN 1 Januari t/m 31 Jan. te 1 Januari t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram als boven BLOEMKAART. H. BOTER- OF VETKAART. 1 ons 11 75 gram b.v. 100 gram Haagsche i 2 October. 8 proefondervin- Zij, die willen herbouwen, genieten voorkeur Bezoek van dr. Ringers aan Noord-Brabant 30 Dec. t/m 23 Febr, 16 Dec t/m 19 Jan. De voedingswaarde is een bekend feit, dat een ge- 2 liter 2 liter PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting BON 15 tm. 24 „Adviesbureau stadsplan Rot terdam” ingesteld inzending van de stichting „Havenbelan- gen” Rotterdam, worden ondergebracht, tevens zal hier het informatiebureau van den economischen voorlichtingsdienst een De inzending „Kunst im Handwerk und plaats krijgen. Industrie” en de collectieve inzending ko men op de 4e verdieping van het Ring- Messhaus. Zij zullen gezamenlijk circa 180 vierk. meter in beslag nemen. Aan eerst genoemde inzending zullen circa 35 firma’s deelnemen, voor de collectieve inzending hebben zich tot dusver een achttal onder nemingen opgegeven. SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep heid brandstoffen derde periode” en de met „één eenheid cokes derde periode” ge merkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 25U gram 125 gram 250 gram 200 gram 75 gram half pond 1 kilo 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 125 gram 150 gram 28 Dec. t/m 3 Jan. extra t/m 10 Januari. 26 Dec. t/m 5 Jan. (extra t/m 8 Jan.) BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gr.) BOTER of margarine SLA-OLIE BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven 50 gram 1 tube 1 pot Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. I Hoeveelheid j ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. U\y Juwelier sinds 1927 in ’t Westen. □e schaderegeling Nu zullen er velen zijn, die zich om trent de plaats en het plan van herbouw niet zullen kunnen uitspreken, alvorens D. Kooiman, oud-2e Kamerlid, te Pur- njerend. L. V. van Rossem, consul-generaal van Turkije, te R’dam. K. Schaap, oud-voorzitter ver. Gezond heid in grafische vakken, te A’dam. Dick Ket, kunstschilder, te Bennekom. T. L. G. A. graaf van Limburg Stirum, oprichter V.V.V., te Arnhem. BON 08 tm. 10 Ir. A van Vollenhovén Azn., oud-dir. Ned.-Siemens Mij., te Bilthoven. E. Cool gep. kol. Ned. Ind Leger, te Hilversum. S. Woldringh, commandant wachtschip „Willemsoord”, te den Helder. S. Wiegman, zee-redder, Terschelling. Mevr. A. J. Uiterwijk-van Daalen, be kende figuur op sociaal gebied, te Padang. W. J. H. M. Keyzer, burgemeester van Leidschendam, te Voorburg. Jhr. Rob Graafland, kunstschilder, te Heerlen. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak dwaze geruchten Van bevoegde zijde schrijft men ons Onder de vele dwaze geruchten, die ten aanzien van de samenstelling van ons brood de ronde doen, spant het sprookje van verwerking van gemalen bloembol len in ons brood wel de kroon. Ons witte brood bijv, bestaat voor 65 pCt. uit tarwe en voor 35 pCt. uit rogge. Door deze cij fers wordt de mogelijkheid voor „bloem bollenmeer’ uitgeschakeld. Wel heeft men eenigen tijd proeven genomen met aardappelmeel, dat tot een hoeveelheid van 5 pCt. in het bakmeel verwerkt werd. Sinds 4 November bestaat ons brood echter uitsluitend uit tarwe en rogge, die in de genoemde verhouding in het brood voorkomen. Overheidsbijdragen aan het Burgerlijk Pensioenfonds 23 Dec. t/m 29 Dec. 7 dagen extra t/m 5 Januari, echter niet in restaurants e. d. 30 Dec. t/m 26 Januari. frissche die op deze wijze in, de bloem gebracht, het rijzen wordt bevor- Verticaali 1 onaangenaam; 2 1 brandspuitgast3 vogel4 vriend 5 delijk. interest6 schooien 7 uitblinkend. 30 Dec. t/m 5 Januari 7 dagen extra t/m 12 Januari, echter niet in restaurants e. d. L. A. Springer, architect, te Haarlem Ds. R. M. Westerink, pred., te Velp. Mevr. L. M. Broeckman van Zijdveld, schilderes, te Blaricum. J. A. Fortuyn, een der oprichters S.D. A.P., te Castricum. Kol C. A v. Loenen, oud-strijder Atjeh, te Antibes. Louis Contran, kunstenaar. Mr. H A Dambrink, oud-lid 2e Kamer, te Zeist. Suze Groeneweg, overleden te Baren- drecht. Brenninkmeyer, lid firma C. en A. Bren- ninkmeyer. VLEESCHKAART. Burgemeester de Vlugt De burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt, die onlangs uit de ziekenver pleging op de Prinsengracht in de hoofd stad ontslagen is, maakt het thans goed. Het is echter nog niet bekend, wanneer dr. de Vlugt zijn werkzaamheden zal her vatten. De wederopbouw te Rhenen Door de architecten J F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter te Aalsmeer is aan besteed de bouw van 28 arbeiderswonin gen in de binnenstad van Rhenen. Laag ste inschrijvers waren gebr. Oosterhout te Wychen 94.980. Voorjaarsbeurs Leipzig Betreffende de Nederlandsche inzending op de komende Voorjaarsbeurs te Leip zig, kan nog worden medegedeeld, dat de representatieve Nederlandsche deelne ming, welke in de parterre van het Ring- Messhaus een oppervlakte van ruim 150 vierk. meter zal beslaan, zich op agra risch gebied zal bewegen. Zooals reeds werd vermeld, zal in dezen stand ook de ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell. j of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. 21 Dec. t/m 28 Dec., extra t/m 3 Januari. 14 Dec. t/m 31 Januari. De grauwe kleur De veranderde kleur van het brood heeft ook tot vele onjuiste gissingen aanleiding gegeven. Daar men vroeger gewend was aan het blanke melkbrood, heeft het feit op zichzelf al, dat tegen woordig alleen waterbrood gebakken mag worden, dat de blanke witheid van het melkbrood mist, de publieke belangstel ling op zich gevestigd. De oorzaak van de grauwe kleur moet echter niet alleen gezocht worden in de omstandigheid, dat er voor de bereiding van het z.g. oorlogs- brood geen melk meer gebruikt wordt. De grauwe kleur van het brood is n.l. een gevolg van de uitmaling. In den tegen- woordigen tijd is het zeker niet verant woord. meel verloren te laten gaan. De uitmalingsgraad is dan ook opgevoerd tot 80 pCt. Zouden wij verder gaan, dan zou de zemel in het meel komen. De uitma lingsgraad van 80 pCt. garandeert ons dus een maximum hoeveelheid meel. Hier door verkrijgt men het meel, dat vlak onder het zemellaagje zit, waaraan de grauwe kleur dan ook te wijten is. Het groote voordeel van deze werkwijze is, dat men bovendien meer vitamine BI verkrijgt, daar vitamine BI zich in de graankorrel bevindt in de laag, die vlak onder de zemel zit. Het distribueerd artikel plotseling zeer ge wild is. Distributie verhoogt de vraag men is geneigd, juist omdat een artikel gerantsoeneerd is, daarvan meer te wil len hebben. Oppervlakkig bezien, zou men de klacht van het spoediger optredend hongergevoel na het eten van oorlogs- brood in vergelijking met het nuttigen van het voor-oorlogsche brood, op reke ning van dit verschijnsel kunnen schui ven. Hoewel nu, afgezien van het feit, dat er geen melk in het brood zit, de voedingswaarde zeker niet minder is dan die van het vroegere brood, is de klacht „honger” toch nog aan andere oorzaken toe te schrijven. In de eerste plaats is de belegging niet meer zoo overvloedig als voorheen, maar veel belangrijker is het feit, dat de vitamine Bl. die men door de intensievere uitmaling juist in grootere hoeveelheid verkrijgt, het hon- gergevoèl opwekt. De voedingswaarde is dus geenszins verminderd. Integendeel Het uitmalen tot 80 pCt. heeft, behalve een hooger gehalte aan vitamine BI, ook een hooger ijzer- en kalkgehalte ten ge volge. Wederopbouwwerk in oogenschouw genomen De algemeen gemachtigde voor den Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan verschillende gemeenten in Noord-Bra bant, teneinde zich van de vorderingen van het wederopbouwwerk op de hoogte te stellen. O.m. werd een bezoek ge bracht aan St. Oedenrode, waar een be langrijke verbetering tot stand wordt ge bracht in den loop van den Dommel en tevens de provinciale weg Schijndel Son wordt omgelegd. Ook bezocht dr. Ringers de gemeenten Deurne en Mill, waar een aantal boerderijen verwoest werd en tenslotte het dorpje Katwijk a. d. Maas, gelegen juist tegenover Mook, dat ook zwaar van de oorlogsverrichtin gen te lijden heeft gehad. Dr. Ringers voerde in deze gemeenten met de bur gemeesters besprekingen over den stand van werkzaamheden. De rekening der Rijksontvangsten en •uitgaven voor 1939 Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is bepaald, dat de algemeene rekening van alle Rijksontvangsten en -uitgaven voor het dienstjaar 1939, in afwijking van het bepaalde in de Comptabiliteitswet, vóór 1 December 1941 aan de Algemeene Re kenkamer ter goedkeuiyng wordt toege zonden. Geen huidziekten De klachten, dat het oorlogsbrood oor zaak zou zijn van op schurft gelijkende huidaandoeningen, worden van medische zijde geheel ontzenuwd. De samenstelling van het brood is. naar van de zijde van vooraanstaande huidartsen is medegedeeld een voldoende waarborg, dat geen huid ziekten ontstaan door het gebruik van oorlogsbrood. Voor velen zal de keuze daarom moei lijk zijn. Men zal gaarne raad willen heb ben van diegenen, van wie verwacht mag worden, dat zij een „feeling” hebben op de toekomstige ontwikkeling van de Maasstad. Om aan deze behoefte eenigs- zins tegemoet te komen, heeft de alge meen gemachtigde een „Adviesbureau stadsplan Rotterdam” ingesteld, aan het hoofd waarvan de ontwerper van het herbouwplan, ir. Witteveen, zal staan, en waaraan verschillende deskundige raad gevers zullen worden verbonden. Op dit bureau zullen belanghebbenden de gele genheid hebben overleg te plegen om trent plaats en plan van herbouw. Dit bureau zal ook de toewijzing van grond van een ieder voorbereiden, waar na deze toewijzing dan op advies van het college van B. en W., overeenkomstig het besluit no. 168/1940. door den algemeen gemachtigde zal geschieden. Zij, die na het overleg met het bureau teleurgesteld naar huis zijn gegaan of zich om andere pedenen tekort gedaan voelen, zullen daar enboven, zoolang althans de algemeen ge machtigde geen beslissing heeft genomen, hun bezwaren aan een commissie kunnen voorleggen. Met ingang van 1 Januari 1941 is deze commissie ingesteld onder voorzitterschap van mr. J. Dutilh In deze commissie hebben zitting de heeren L. O. Kok, ir. N. Th. Koomans, C. J A. van Lede en mr. W. H Stenfert Kroese. Deze commissie adviseert dan den algemeen gemachtigde. Omtrent de wijze, waarop de zaken bij bureau en commissie aanhan gig kunnen worden gemaakt zijn binnen kort nadere mededeelingen van den alge meen gemachtigde te verwachten. Velen, die door oorlogsgeweld onroe rende eigendommen in Rotterdam ver loren en wier gronden onteigend wer den, zullen zich afvragen, waar en wanneer zij’met den herbouw van hun verwoeste panden kunnen beginnen. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, wien het A.N.P. inlich tingen verzocht omtrent den verderen gang van zaken in Rotterdam, deelde het volgende mede De onteigening van de gronden, welke opnieuw verkaveld zullen moeten worden om het nieuwe stadsplan tot uitvoering te kunnen brengen, geschiedt om admi nistratieve redenen in gedeelten.. Reeds zijn verschillende complexen onteigend, andere zullen volgen. Ook buiten het ver woeste gebied zijn en zullen nog ver schillende terreinen onteigend worden om deze te verkavelen ten behoeve van den herbouw van woningen en bedrijven. Dit is noodig, omdat niet alle woningen en bedrijven, welke in het verwoeste stadsdeel gevestigd waren, daarin kun nen terugkeeren. Immers het verwoeste stadsdeel, dat de kern van Rotterdam is, zal, zooals bekend, ruimer opgebouwd worden. Men mag er op rekenen, dat verschil lende getroffenen de voorkeur zullen ge ven aan herbouw in de buitenwijken, waar de grond goedkooper is. Het is echter geenszins uitgesloten, dat de vraag naar grond binnen het getroffen gebied toch het aanbod nog zal over treffen. Het gevolg hiervan zal dan moe ten zijn, dat bij de toewijzing een selec tie wordt toegepast en niet iedereen be vredigd zal kunnen worden. Het belang van den wederopbouw brengt bovendien rfiede, dat allereerst die rechthebbenden geholpen worden, die zich willen verbin den onmiddellijk met den herbouw te beginnen, zoodra dit, naar het oordeel van den algemeen gemachtigde, op de overeen te komen bouwplaats mogelijk is. Het zal wel voor een ieder duidelijk zijn, dat de toewijzing van grond allesbe halve een eenvoudige opgave is, tenmin ste wanneer men zooals in de bedoe ling van den algemeen gemachtigde ligt aan een ieders wenschen zooveel n>- gelijk tegemoet wil komen. Het spreekt intusschen vanzelf, ‘dat me nigeen, die herbouwen wil, zijn wensch omtrent de plaats van herbouw eerst zal kunnen formuleeren, wanneer hij zich een voorstelling kan maken, welk karak ter de verschillende straten zullen krij gen. Hoewel ir. Witteveen in zijn plan woon- en winkelstraten ontworpen heeft, zal elke straat toch weer haar eigen ka rakter krijgen, afhankelijk van verschil lende factoren, als breedte, ligging ten opzichte van hoofdverkeerswegen en voor name publieke gebouwen. Alleen iemand, die in de toekomst zou kunnen zien, zal voor zich kunnen uitmaken, met welke plaats hij het best gediend is. 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2J hl kolenslik; 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf; 1 h.l. (max. 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari geven de met „één een- 30 Dec t/m 12 Jan. 30 Dec t/m 5 Jan. 7 dagen extra t/m 13 Jan .echter niet in restau rants e. d. 23 Dec. t/m 29 Dec. 7 dagen extra t/m 5 Januari, echter niet ia restaurants e. d. Hieromtrent werd het volgende mede gedeeld. Het is de bedoeling, dat in de komende maanden successievelijk aan alle belang hebbenden per brief wordt medegedeeld, waarop hun grond geschat is en welke tegemoetkoming zij zullen ontvangen. Alleen tegen den grondprijs zal. bezwaar kunnen worden ingediend bij de reeds eerder gepubliceerde commissie onder voorzitterschap van mr. Drost. De brief zal hieromtrent nadere inlichtingen ver schaffen. Wat den prijs van uitgifte van gronden betreft, zal het nog wel eenige weken du ren, alvorens het „Adviesbureau stads plan Rotterdam" en de commissie-Dutilh nauwkeurige gegevens daaromtrent zullen kunnen verstrekken. Hij, die nauwkeurige gegevens noodig heeft, alvorens hij een keuze kan doen, zal dus goed doen het overleg met het adviesbureau nog wat uit te stellen. Trouwens het behoeft wel geen betoog, dat het voor de hiervoor genoem de instanties niet mogelijk zal zijn, alle gevallen er zijn er meer dan 14.000 op korten termijn af te wikkelen. Het zal dus niet te vermijden zijn, dat aan een aanvraag om overleg door het bureau niet onmiddellijk zal kunnen worden voldaan. Uit het bovenstaande zal men den in druk krijgen, dat deze gecompliceerde materie met de noodige voortvarendheid wordt behandeld en dat er daarbij naar gestreefd wordt een ieders belang zooveel mogelijk recht te doen wedervaren. Vergoeding van reiskosten en verzuim De persdienst van het N.V.V. meldj: Zooals bekend is, worden alle bij de organen der openbare arbeidsbemidde ling ingeschreven personen aan een ge neeskundig onderzoek onderworpen. Dit geldt ook voor de bij de werkverrui- mingsobjecten geplaatste personen Voor sommige werkzoekenden heeft dit genees kundig onderzoek het maken van reiskos ten ten gevolge, voor de bij de werkver ruiming geplaatsten verzuim van het werk Krachtens een circulaire van het depar tement van Sociale Zaken wordt het werkverzuim vergoed, berekend naar het basis uurloon over het aantal uren, dat verzuimd is. Het N V V. heeft zich nader in verbin ding gesteld met het Rijksarbeidsbureau over de reiskosten. Hierbij is gebleken, dat ook de noodzakelijke reiskosten door de districts-arbeidsbeurzen kunnen wor den vergoed. November. Ds. J. C. van Mantgem. te Rijswijk. Prof. dr. K. F. Wenckebach, oud-hoog- leeraar. H. J. van Abbe, dir. Karei I-fabrieken, te Eindhoven. Ca th. v. Rennes, componiste, te A’dam. Prof. Wiersma, te Groningen. Mr. dr. A. baron Röell, commissaris in de provincie Noord-Holland. December. C. van Deutekom, dir. Eerste Rott. Hulp bank, te Schiedam. Hubert Hermans, journalist, in Indo» China. Prof. dr. S. R. Steinmetz, oud-hoog- leeraar, te Amsterdam. Dr. W. Moller, onder wijsexpert, te Til burg. Prof. dr. A. G. Honig, oud-hoogleeraar, te Kampen. Ds. D. van Krevelen, em.-predikant, te Bosch en Duin. Prof. dr. Eug. Dubois, oud-hoogleeraar, te Haelen. A. Labouchère, dir. „Porceleyne Fles"* te Aerdenhout, Voortaan tweemaal per week op Woensdag en Donderdag Door den Bond Westland, waarbij alle Westlandsche veilingen zijn aangesloten, werd besloten om met ingang van 6 Ja nuari a.s de veilingen tweemaal per week te houden en wel op Maandag en Donderdag. Deze verandering werd aan gebracht om vooral vóór Zaterdag de producten ter markt te brengen ten gerieve van de groentenhandelaren. Aan de veilingvereeniging „Westerlee” te De Lier bedroeg in 1940 de geldelijke omzet 2.648.000 tegen 1.800.819,23 in het jaar 1939. Dit beteekent dus een vermeerderde omzet in 1940 van rond 47 procent. Deze grootere omzet is hoofdzakelijk te danken aan den ruimen export van tuinbouwpro ducten naar Duitschland. Mei. J. Lastdrager, oud-werktuigkundige N.S, in Indië, te Wassenaar. Prof. dr. P. Th. L. Kan, oud-hoogleeraar te Leiden. H. P. A. Wierts v. Coehoorn, grond legger theosofie in Nederland, te Eindho ven. D. Zijlstra, dir. Nijgh en v. Ditmar, te Rotterdam. C. W. F. P. baron Sweerts de Landas Wyborgh, kamerheer in b. d., te R’dam. Mr. A. J. Enschedé, directeur grafische inrichting Enschedé, te Haarlem. Juni. Mr. M. A. van Booven, secr.-Raad van arbitrage, te Amsterdam. J. G. de Bruin, beeldhouwer en musicus. H. P. Schouten, dir. electr. en gasbedrijf te Leidschendam. Dr. ir. Th. v. d. Waerden, lid Tweede Kamer, te Laren. Mr. J. A. H. baron van Zuylen van Nyevelt, kamerheer b. d., lid gemeente raad den Haag, te Hoorn. A. Boot, rustend hoofd Geref. school Groningen, 60 j„ alhier. Dr. J. H. Gunning J.Hzn., godgeleerde, te Amsterdam. W. W. B. Droogleever, gep. kol. N. I. leger, te Bloemendaal. W. H. Kromhout, architect, te Voorburg. Mr. J. D. van Ketwich Verschuur, oud- buitengewoon gezant en gevolm. minister in Turkije en Boelgarije, te Berg en Dal. A. M. Ie Gras, oogarts „De Volharding” alhier. A. F. A. graaf van Hoogendorp, oud-dir. N.V. „De Nederl. Spaarkas”, alhier. Juli. L. W. Groeneveldt, oud-intendant te Soestdijk, te Amersfoort. L. A. Ruys, rentmeester, te De Steeg. Dr. H. F. P. Maasland, chirurg te Brus sel. Mr. G. W. baron de Vos van Steenwijk, gezant te Boedapest, te Boedapest. Y. G. van der Veen, dir. „Arbeiders pers” te Amsterdam. Luit.-kol.. Lagaay, te Groningen. Augustus. A. Burdet, vogelkenner, medewerker van Jac. P. Thijsse. te Bloemendaal. A. A. baron Sweerts de Landas Wy borgh, te Rotterdam. L. F. C. Alers, arts, te Wassenaar. Dr. N. P. v. Spanje, oud-geneesheer- dir., te Amsterdam. Dreves Mitterdijk, grondlegger Ned Es- perjinto-beweging, te Hilversum. Ir. W. F. Staargaard, oud-hoofdinsp Ned.-Ind Staatsspoor- en tramwegen, te Amsterdam. N. Parlevliet, reeder, te Katwijk. H. A. Stheeman, dir. Brocades en Sthee- man, te Meppel. G. F. C. baron van Till, bestuurslid Kunstkring Blaricum, te Blaricum. Ds. C W. J. van Lummel, te Zuidland September. J. A A. M de Gruijter directeur de Gruijter Mij., te Den Bosch; Per bon kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor Dec. t/m 31 Jan. '41 zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN. KACHELS Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 110 K.g. bruinkoolbriketten; 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabriekst irf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruik te inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. De smakelijkheid De 35 pCt. roggemeel zijn er verant woordelijk voor, dat het brood iets min der smakelijk is dan vroeger. Deeg met 35 pCt. roggemeel plakt en rijst daardoor moeilijk. De bakker zal er echter voor een zeer belangrijk deel het zijne toe kunnen bijdragen om het brood zoo smakelijk mogelijk te maken. De z.g. klefheid van het brood kan hij vermijden door de bloem vóór het gebruik te zeven, waar door, dank zij de hoeveelheid lucht, wordt derd. Aangiften voor de motorrijtuigen belasting De aandacht wordt er op gevestigd dat ingevolge een in de Nederlandsche Staats courant van 5 December 1940, no. 238. geplaatste resolutie van den secretaris generaal van het departement van Finan ciën de houders van motorrijtuigen die tot dusver op een kantoor der directe be lastingen in een aantal plaatsen een aangifte voor de motorrijtuigenbelasting wet inleverden, zulks van 1 Januari 1941 af moeten doen op het kantoor der accijn zen op dezelfde standplaats Tot deze plaatsen (achter elke plaats is het adres van het kantoor der ac cijnzen vermeld) behooren o.a.: Delft, Molslaan 33, ’s-Gravenhage, Lekstraat 49 en Leiden, Breestraat 91. Lijkverbranding In 1940 hebben in het crematorium te Velsen 1061 verasschingen plaats gevon den, tegen verleden jaar 976, dus dit jaar 85 meer. Voor het eerst sinds de stich ting van het crematorium is het aantal verasschingen boven de duizend geko men. half pond half pond twee ons half pond I half pond r halve flesch THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel Pater H. van Offeren, oprichter „De Koerier” te Batavia. G. J. J. Christian, oud-ass.-resident, te Bandoeng. H, F. van der Wolk, directeur N.V. de Ruttens Bierbrouwerij „De Zwarte Rui ter” te Rotterdam. Chr. Stadhouders, bedrijfsleider Koolho- venfabrieken, te R’dam. Lau Ezerman, tooneelspeler, te Amers foort. Wilhelmina Schwab-Weiman, actrice, te Amsterdam. J. G. Götze, voorzitter Multatuli-museum te Amsterdam. Prof. dr. P. V. leeraar, te Nijmegen. Jhr. mr. R, O. van Tfclthe tot Echten, oud-vice-president Gerechtshof, te den Haag. J. J. Schott, le piloot, D. H. Janszee, 2e piloot, van de „P.K.-Afo”, bij Bali ver ongelukt. Ds. B J. van Heyningen, em.-predikant te Rijswijk. Em. v. d. Bosch, operette-zanger. L. Dersjant, oud-kolonel, te Bandoeng. Dr. W. A. Poort, oud-dir. Alg. Friesche Levensverz. Mij., Oosterbeek. Februari. Ch. A. E. Grandpré Molière, I.E.V.- figuur, te Bandoeng. Mevr. Cijfer-van Wijngaarden, le voor zitster Ned. Padvindersgilde, te A’dam. Prof. dr. A. Slijper, hoogleeraar, te Nijmegen. W. Fenenga, schipper reddingboot. Schiermonnikoog. Ir. E. J. van Thiel, pl.verv commandant Amsterdamsche bandweer, te A’dam. L. Vuyk, dir. L. Smit en Co., te R’dam. A. S. J. van Kesteren, oud-hoofdinge- nieur P.T.T., te Nijmegen. Johan Braaksensiek, teekenaar en cari caturist, te Amsterdam. Maart. L. J. H .Beuker, voorzitter Kon.' Ned. Bond oud-onderofficieren, te Arnhem. Louis de Vries, tooneelspeler, te Nice. H. W. Penaat, muziekcriticus, te Haar lem. R. C. T. Roosmale Nepveu, oud-gezant te Boedapest, te Luik. P. C. Kramer, kunstschilder, Delft. H. C. Zentgraaf, dir.-hoofdredacteur „Java-Bode”, te Bandoeng. Max Carré, circus-directeur, te A’dam. A. Baart, van de firma Kaper, te Medan Dr. W. F. R. Essed, van den Dienst der Volksgezondheid, te Paramaribo. J. W. H. Berden, oud-dir. Rijksschool voor Kunstnijverheid, te Amsterdam. April. R. P. Goudschaal, oud-directeur P.T.T., te Putten. J. F. Staal, architect, te Amsterdam. H. W. Mauser, dir. „De Porceleyne Fles”, te Delft. Dr. W Wendels, arts, te Amsterdam J. van Stuyvenberg, dir. N.V Brabant- sche Mij. v. handel en industrie, alhier. Isidore Zwaaf, artist, te A’dam. GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haver bloem, aard.-meel vlokken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli EXTRA KAAQ RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder - sche rookworst, plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammen worst, lunchworst, rolpens en knakworst Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische- en leverworst, en verder van ton genworst en nierbrood voor bloedworst Bepaling voor den duur van 5 Jaar verlengd Vóór 1935 betaalden de overheidslicha men aan het Burgerlijk Pensioenfonds ten behoeve van de ambtenaarspensioenen totaal 15J pCt. der salarissen. Bij de wet tot verlaging van de openbare uitgaven van 29 November 1935 is dit percentage verlaagd tot 14J. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is thans de werkingsduur dezer bepaling verlengd met 5 jaren.

Haagsche Courant | 1940 | | pagina 6