van N ieuwj aarsboodschap den Führer No. 17764. het niet Zwaar gecamoufleerd oosevOehPraak Het Nieuwe Jaar tegemoet Vergeet Donderdag 2 Januari. 1941. kans zal NIEUWJAARSRECEPTIE OP HET RIJKSCOMMISSARIAAT Dokterstelefoon: In dit jaar zal de Duitsche Weermacht nog sterker zijn dan voorheen - Duitschland en Italië voeren denzelfden strijd - De krijgs- niet keeren van 5.38 uur n.m. tot 9.50 uur v.m. Berlijn en i van Roosevelt VERDUISTEREN g V Boodschap van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied de ZWITSERLAND De Rijkscommissaris spreekt zijn naaste medewerkers toe Postgiro-no’s Winterhulp Nederland Een lialiaansch Alcione-vliegtuig, dat van een aanval boven Griekenland terug keert. Opvallend is de ver doorgevoerde camouflage van den bommenwerper (Holland) No. 394920 No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 i A X s s g A s 1 A s A I A s Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan 2 Jan. op 12 onder 11.20 u. n.m. 3 Jan. op 12.24 u. n.m. onder 4 Jan. 12.24 u. v.m. H - u. ’s midd. Het nieuwe Duitschland en democratische landen 3 I De oorlogsgebeurtenissen HAAGSCIIE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIÊN: om (Zie verder le blad, pag. 2.) 1, wc iheid UliimmiMHIf aan der PRESIDENT WETTER ZIET DE TOEKOMST DONKER IN Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; geen Engelsche meer. Zij immers had, terwijl Frankrijk nog streed, in snel tem po het eerste gepoogd via Duinkerken te vluchten. economische zien. Doch wij zien. post Bij I I I I 4 i i i i I I i i i vast- eco- as- Ziekenfondsleden De Volharding: A A A g g A A g 1 A Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. «Koloniaal Bijblad'' en „Letterkundig Bijblad” 3.—. Franco per post met Mode blad f 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f 1.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 et. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 waar hij beweerde, dat het Westelijk halfrond sedert de proclamatie van de Monroeleer niet aan een aanval van Europa blootgesteld is. De Britsche in menging in den Amerikaanschen bur geroorlog, de annexatie van de Malvi- nen door de Engelschen e.d. zijn hem blijkbaar ontgaan, evenals de Fransche expedities tegen Mexico ten tijde van keizer Maximiliaan. Zijn bewering was slechts in zoover juist, dat in deze pe riode het Westelijk halfrond noch door Duitschland, noch door Italië, noch door Japan aangevallen is en geen dezer sta ten territoriale bezittingen of aspiraties in Zuid-Amerika had, terwijl omge keerd de Vereenigde Staten tijdens den wereldoorlog een expeditieleger in Europa tegen Duitschland in het veld brachten svneu ais uuu sverKsie wapen geprezen afsluiting van Europa aan de Westzijde i zal het zekerste, dwingendste middel blij- ken, waardoor dit continent zich tot een J eenheid zal aaneensluiten, een eenheid, i waarin vele der toekomstige deelnemers voor het oogenblik niet meer dan een economischs noodzakelijkheid kunnen i zien. Doch wij zien, hoe de onderlinge handel van Europa toeneemt, daar alle TTollran iron X *11 Wij, Duitschers, treden het jaar 1941 in, vervuld van het onwankelbaar geloof aan onzen Führer, thans en voor alle tijden bereid ons geheel te geven voor dat, wat de Führer van ons verlangt Den Führer Heil. w. g. SEYSS INQUART, Rijksminister en Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. Winterhulp Nederland, den Haag, no 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877I Ge brengt geluk in veler leven. De nieuwe Zwitsersche bondspresident Wetter, heeft gistermorgen zijn ambt aan vaard. In een tot het land gerichte bood schap liet hij de waarschuwing hooren, dat de toekomst ook aan Zwitserland nog veel zwaardere ontberingen dan die van het oogenblik kan bezorgen. De jongste gebeurtenissen hebben getoond, dat hoe wel Zwitserland nauwgezet zijn neutrali teit in acht heeft genomen, rechtstreek- sche oorlogsschade het land niet gespaard is gebleven. Maar Zwitserland zal zijn plicht blijven vervullen. Tenslotte betoog de de president, dat er naar gestreefd dient te worden, om op elk gebied de ductie op te voeren. taire mogendheid, welke op aarde ooit bestaan heeft, alsmede haar door de on gelooflijke overwinningen dubbel onover winlijke soldaten van het noodige voor ziet, verkeeren de industrie- handels- en vooral de bewapeningsbedrijven van het naar verhouding kleine eiland Engeland van dag tot dag meer in asch en puin en de schepen, welke reeds als gevolg van de afgelegenheid der productiegebieden slechts onvolledig hulp kunnen brengen, zinken in steeds grooteren getale naar den bodem der zee. De eenige hoop van de Engelschenl om door aanvallen van hun vliegers wijziging te brengen in deze voor hen buitenmate ongunstige verhou ding van krachten, wordt door de af metingen van het continent te niet ge daan. Daarentegen wordt hun eigen po sitie steeds onhoudbaarder, daar de Duit sche luchtvloot en marine thans van zeer geringen afstand hun vernietigende slagen aan het eiland en zijn bedrijfsleven kunnen toebrengen. De langdurigheid van dezen oorlog leidt niet tot verzwak king van de krachten der asmogend heden, doch staat gelijk met den onher- roepelijken ondergang van de economi sche en mettertijd ook van de bescha- vingspositie van Engeland De militaire beslissing, welke het jaar 1940 gebracht heeft, maakt het mogelijk, thans reeds de uitvoering van de taak ter hand te nemen, welke het lot aan den Führer en de Führer weer aan ons allen heeft gegeven, n.l. den opbouw van een nieuw Europa. Juist de door de Engel schen als hun sterkste wapen geprezen van Engeland, thans wijlen de heer Cham berlain, van den eersten dag af terstond verklaarde, dat deze oorlog voor Enge, land ten minste 3 jaar moest duren. Zoo valt te begrijpen dat andere democratische machthebbers weer de grootste kans voor hun landen zien in de economische zijde van de deelneming aan den oorlog en niet verhelen, dat zij eiken vrede door overeenkomst, d w z. een verstandig ver. gelijk over de belangen der volken ha ten, omdat hierdoor de onmisbare voor waarden voor de bevrediging van den di- videndenhonger der belanghebbenden bij de bewapeningsindustrie niet vervuld zou den worden. De volkeren zelve echter zijn dezen democratischen huichelaars thans evenals voorheen volkomen onverschillig. Zoo valt te begrijpen, dat mijn poging in 1939, om het uitbreken van den oorlog met Frankrijk en Engeland te verhinderen in de geheele democratische wereld niet alleen met een ijzige weigering ontvangen werd, doch zelfs een woedenden storm van verontwaardiging ontketende. Dat deze oorlog zonder eenige reden aan mil- lioenen menschen het leven en de ge zondheid zou kunnen kosten, dat hij bloeiende gebieden in ruïnes moest ver anderen was den democratischen finan ciers onverschillig. Voor hen stond slechts het inmiddels in bewapeningsbedrijven be. legde kapitaal rp het spel, benevens de vrees door hef uitblijven van nieuwe op. drachten de winsten weer te zien ineen schrompelen. Om hun bedoelingen daarbij te maskeeren, moesten zij met behulp van hun pe s een weergalooze leugencampagne organiseeren, waardoor de menschen dom gehouden werden. Want als de volken zouden begrijpen, dat deze oorlog in het geheel niet nood zakelijk was, dat noch Engeland, noch Frankrijk den geringsten eisch ontvangen hadden, dan zou het gevaar kunnen ont staan. dat de volkeren, die dan ziende geworden waren, hun democratische ver- dervers zelf tot het afleggen van verant woording en rekenschap zouden oproe pen Daarom moest men en moet men ook thans nog den volken met de even domme als infame leugen aan boord ko men, dat het Duitsche Rijk of Italië de wereld willen veroveren, terwijl in wer kelijkheid de in feite reeds bestaande wereldveroveraars behoefte hebben aan oorlogen om de rente van hun kapitalen nog hooger dan tot dusver te doen oploo- per kunnen dwingen van 1, 12 gekoppelde politieke gevolgen nomische resultaten maken mogendheden onoverwinnelijk Van 15 regels f 1.50 Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct.. daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief vooruitbetaling' Kleine Advertenties 90 ct.: Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad’ 10 ct meer. Ter gelegenheid van de jaarwisse ling heeft de Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijks- minister Seyss-Inquart, gistermorgen in het gebouw van het Rijkscommissa- riaat aan het Plein de Nieuwjaarswen- schen van zijn naaste medewerkers in ontvangst genomen. Tot hen, die den Rijkscommissaris hun gelukwenschen kwamen aanbie den, behoorden in de eerste plaats de commissarissen-generaal en verder ver scheidene hoofden van onderafdeelin- gen van het Rijkscommissariaat. Deze officieele plechtigheid had plaats in de ontvangzaal, waar de autoriteiten den Rijkscommissaris bij diens binnen komst den Duitschen groet brachten. De commissaris-generaal voor de Open bare Veiligheid, S.S.-Brigadeführer H. Rauter, vertolkte de gevoelens van zijn mede-commissarissen-generaal en de an dere autoriteiten door den Rijkscommis saris namens allen een voorspoedig 1941 toe te wenschen Hij gaf daarbij uitdruk- In politieke kringen te Berlijn is men de opvatting toegedaan, aldus meldt het A.N.P., dat de laatste rede van Roose velt, zich niet essentieel onderscheidt van datgene, wat hij tot dusver om trent de vraagstukken van de buiten- landsche politiek betoogd heeft. Van de onwaarheden, waarop Roosevelt zijn rede bouwde zijn er hier vooral twee opgevallen In de eerste plaats de leu gen van de aanspraak van\ het natio- naal-socialisme op de wereldheerschap pij en ten tweede de leugen omtrent de agressieve bedoelingen van den Führer op het Amerikaansche vaste land. Voorts constateert men hier bij Roo sevelt een eigenaardig gebrek aan ge heugen voor historische gebeurtenissen, oo^. wy tonden Duitschland stelde geen eischen aan Frankrijk en Engeland Deze wereldveroveraars zijn evenwel juist die staten, die aan Duitschland den oorlog verklaard hebben. Duitschland zelf heeft noch aan Frankrijk, noch aan En geland den geringsten eisch gesteld. Nog op 6 October 1939 heb ik Frankrijk en Engeland uitgenoodigd om gemeenschap pelijk met Duitschland de wapens neer te leggen en in plaats van het Europeesche continent in het belang van niet-Europee- sche factoren te laten verwoesten en ver bloeden in gemeenschappelijken arbeid te streven na?r een verstandigen weder opbouw Dit bleef vergeefsch. Zoo zijn wij het thans verstreken jaar ingetreden Het behoorde derhalve ook tot de praktijken van de democratische oorlogsmisdadigers elke Duitsche vredes poging a priori aan hun volken als zwak heid voor te stellen. Toen wij de onop houdelijke democratische aanvallen van gestook jarenlang onbeantwoord lieten. De góden slaan niet slechts hen, die voor het verderf bestemd zijn, met blindheid, maar dwingen ook de door de Voorzienigheid uitverkorenen, doeleinden na te streven, die dikwijls aanvankelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wen schen gelegen zijn. Toen het Duitsche volk na de instorting, die jaren aanhield, mo reel ten diepste vernedert, economisch ge. pauperiseerd en aan lager wal, vereenigd door het nationaalsocialisme den weg tot genezing vond, waren leiding en volk be sloten de toekomst van de natie te verze keren door middel van vreedzamen arbeid en door een beroep op het rechtsbesef van de anderen. Maar reeds voor in 1933 de macht over, genomen werd, verkondigden de vijanden van het Rijk in talrijke schriftelijke en mondelinge uitingen hun besluit om iedere wederoprichting van het Duitsche volk «net alle middelen te verhinderen. Na 30 Januari 1933 zetten zij deze waarschuwing ook terstond in daden om. Zonder eenige reden, slechts krachtens hun infernalen haat jegens het Duitsche volk, begonnen zij met hun nieuwe, wilde hetze en wek ten op tot een boycot, niet alleen van de Duitsche goederen, maar vooral ook van den Duitschen mensclj De democratische couranten zelfs van de kleinste landen beschouwden het als hun voorrecht de grootste Midden-Europeesche mogendheid dag in dag uit te beschimpen, de leidende persoonlijkheden van dit volk met belee- digende uitdrukkingen te overstelpen, het regime te bespotten of wel te belasteren en op te stoken tot gewelddadige mili taire acties tegen het Duitsche Rijk. Elke poging tot overeenstemming of zelfs tot beperking der bewapening werd door de misdadige elementen van de kapitalisti sche democratieën met toorn of hoon af gewezen. Elke eisch tot gelijkgerechtigd heid van het Duitsche volk met onver, bloemd cynisme geweigerd. Vijftien jaar lang hebben zij te voren het democrati sche Duitschland, dat toen slechts kans zag om genade te jammeren in plaats van zijn recht te eischen er onder gehou den, en met alle onverbiddelijkheid van plutocratische, politieke en economische zwendelaars uitgeplunderd en afgeperst. Het nieuwe Duitschland, dat besloten was deze afpersing, die land en volk vol komen naar den afgrond bracht, niet lan ger te dulden, wekte om die reden in het bijzonder hun toorn en haat op. Karak. terlooze emigranten vereenigden zich met de Joodsche parasieten, die het Rijk ver lieten, brachten het Duitsche volk en zijn leiding in verdenking en hielpen zoo mede, bij het veroorzaken van de psychose, die vroeger of later tot oorlog moest leiden. Eeuwen lang hebben nu enkele volken - met de Engelschen aan het hoofd de wereld met hun oorlogen overstelpt en al wat zij maar machtig konden worden met geweld bijeengeroofd, groote millioenen- volken onderworpen en doen verkommeren en op deze wijze hun zoogenaamde we reldrijken op bloed en tranen gegrondvest. Zoo vestigden zij de wereldorde, die sinds dien volgens hun even ijzige als spotlus tige verklaringen uit bezitters en haveloo- zen bestaat. Ofschoon zij thans zelf inderdaad in het bezit zijn van de grootste bodemschatten ter wereld, slagen zij er desondanks nog niet eens in den nood onder hun eigen volken meester te worden. In staten, die ternauwernood 10 menschen per vierkante kilometer behoeven te voeden, die alle grondstoffen ter wereld hun eigendom noemen, heeft men 10 of 12 millioen werk- loozen, dat wil zeggen lieden, die van het measchelijk geluk uitgesloten zijn en dat alles slechts, omdat de winzucht, corrup tie, traagheid, doch ook de domheid van de heerschers in deze plutocratische demo, cratieën alle methoden en maatregelen af wijzen, die beperkingen zouden kunnen opleggen aan en het grenzelooze egoïsme van den enkeling ten bate van het leven van het geheel. Waarom Engeland oorlog voerde Deze elementen, die als leidende poli tieke persoonlijkheden in de democrati sche landen tevens ook eigenaars en aan deelhouders van de bewapeningsindus- trieën zijn, geloofden bovendien en ge. looven ook thans nog dat de oorlog de grootste kansen of voordeelige zaakjes medebrengt Vooral een langdurige oor. >og Want hun kapitalistische belang brengt mee zoo lang mogelijk te kunnen profiteeren van de belegging van hun gel den. Zoo valt te begrijpen, dat bijv een dar voornaamste bewapeningsindustrieelen De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling den volgen den oproep uitgevaardigd Mannelijke en vrouwelijke natio naal - socialisten, partijgenooten. Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan inhoud, is ten einde. Het geweldige, unieke karakter der ge beurtenissen, haar revolutionnaire beteekenis voor ontwikkeling van zullen latere generaties vollen omvang beseffen, echter, die de geschiedenis dezen tijd beleven, kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat het bestuur der Voorzienigheid sterker is dan de bedoeling en de wil van afzonderlijke menschen. noodzakelijkheid gunnen hoe de onderlinge v>nppmt, daar nllja volken van dit continent tenslotte willen leven en onder elkaar naar de verwerke- lijking van hun levensvoorwaarden stre- ven, nu zij eenmaal van het Westen af- gesneden zijn. En boven en behalve deze economische betrekkingen beginnen ook de politieke betrekkingen van het vaste land zich te reorganiseeren en te groe- peeren om het driemogendhedenpact als de militaire waarborg van den nieuwen opbouw. De dingen, waarom het gaat, zijn duidelijk naar voren gebracht De vraagstukken, welke opgelost moeten worden, zijn helder gesteld. Ieder staat thans voor de keuzevóór ons of tégen ons 4/ s s a 5 I f I I i V 5 8 8 8 V Toen wij aan het einde van 1939 en het begin van dit jaar stonden, had de Führer met zijn zegevierende Weermacht Polen in een bliksemoorlog van achttien dagen verpletterd. In de loopgraven van den West wall lagen de Duitsche soldaten. Voor hen lag de Maginotlinie, die door de geheele we reld onoverwinnelijk geacht werd, en i ons de doorbraak daar slechts met de zwaarste offers aan menschenlevens voorstellen, ofschoon wij bereid waren deze offers te bren gen, indien de Führer den aanval nood zakelijk zou achten en daartoe het bevel zou geven. Achter de Maginot linie stond het millioenenleger der Franschen en rukten de Engelsche divisies op, die voortdurend zwaarder bewapend werden. De vlieghavens der vijandelijke bommenwerpers bevonden zich in de ontniddellijke nabijheid van de bewapeningscentra aan den Rijn en de toekomstige de menschheid eerst in Wij van soldaten dit vraagstuk opgelost. Ofschoon de Fransche en Engelsche invalstroepen ook daar - onder de voor Duitschland on gunstigste omstandigheden - overal vernie tigend verslagen en tenslotte uit Noor wegen verdreven werden, speelde vooral de Engelsche propaganda het klaar den strijd om Noorwegen als een Duitsche mislukking voor te stellen, ja, daarin juist een bewijs te zien voor de gebrekkige uitrusting der Duitsche soldaten, voor het tekort aan strijdvaardigheid bij de Duit sche formaties, voor de slechte aanvoe ring van de Duitsche Weermacht en voor het bezwijkende moreel van het Duitsche volk. Op deze wijze belogen en bedrogen, maakten de geallieerden zich begin Mei gereed om te beginnen België en Neder land te bezetten, teneinde den oorlog zoo naar de Duitsche grens over te brengen. Den lOden Mei trad de Duitsche weer macht tegen deze manoeuvre op, vervuld van het besiuit thans de definitieve be slissing in het Westen af te dwingen. Vijf dagen reeds brachten Nederland tot overgave. Na nog 10 dagen heeft het Belgische leger de wapens neergelegd. Zes weken na het begin van het offen sief in het Westen echter bestond er ook geen Fransch leger meer, dat in staat geweest zou zijn nog eenigen tegenstand te bieden. Als Britsche propagandisten de situatie zoo trachten voor te stellen alsof Frankrijk geheel onnoodig den oor log afgebroken heeft, dan valt daarom trent het volgende op te merken: De eer ste formaties, die den strijd er aan ga ven, waren de Engelsche divisies. Van het oogenblik van onzen aanval in het Westen af had dit Britsche leger slechts deze eene gedachte: zoo spoedig mogelijk het vasteland te ontruimen en met dat doel voor de noodzakelijke dekking door middel van Nederlanders. Belgen en Franschen zorg te dragen. Precies op dezelfde wijze als waarop het enkele we ken geleden in Noorwegen het Noorsche leger slechts als beveiliging voor zijn eigen terugtocht beschouwde, zoo deed het dat thans met zijn bondgenooten in Frankrijk en België. Toen de Fransche regeering om vrede verzocht, was er geen Fransche strijd- saris er ook dit nieuwe jaar in mag sla gen de hem door den Führer opgedragen taak te volbrengen. De Rijkscommissaris, de hartelijke woorden van den commissaris-generaal Rauter beantwoordende, dankte zijn medewerkers voor hun gelukwenschen. In het vervolg van zijn toespraak wees de Rijkscommissaris er op, dat 1941 een voor Duitschland beslissend jaar zal zijn. Het komt er vooral op aan om ook in de toekomst, evenals tot nu toe, te arbeiden in een kameraadschappelijken geest en het gemeenschappelijk doel steeds voor oogen te houden Dat is de kern van ge heel ons werk zoo zeide de Rijkscom missaris en wanneer wij steeds daar aan denken, dan zullen wij ook in onze opdracht slagen. Nadat hij zijn medewerkers dank had gebracht voor hun toegewijden arbeid, besloot de Rijkscommissaris zijn korte toespraak met te wijzen op de beteeke nis, welke het nieuwe jaar voor Duitsch land heeft. Hij zeide daarbij, dat het on verschillig is hoe en wanneer Duitschland overwinnen zal. Het gaat er slechts om, dat het Duitsche volk met zijn Führer zal zegevieren. Aan het einde van zijn toespraak gaf de Rijkscommissaris den aanwezigen de hand, waarmede de plechtigheid tevens was afgeloopen. verklaarde men, dat Duitschland het niet waagde ook slechts in een controverse met de machtige staten van het Westen te geraken. Toen de voortdurende oor- logsbedriegingen bij Duitschland geen reactie vonden, zei men dat dit het teeken was, dat Duitschland als gevolg van zijn innerlijke zwakheid niet in staat was hoe dan ook oorlog te voeren. Toen wij de ophitsing tot boycot, de aanhoudende aan vallen op Duitsche consulaten, het neer halen van Duitsche vlaggen enz. onbeant, woord lieten, trachtte men dit te verkla ren als een bewijs voor de afwijzende houding van het Duitsche volk tegenover het huidige regime. Toen de oorlog eindelijk zou beginnen, werden mijn laatste pogingen om den vrede te handhaven terzijde geschoven met den triomfkreet dat thans bewezen wgs dat Duitschland ongewapend was en dat men het derhalve nu of nooit met gemak kon vernietigen. Ja. toen eindelijk de eerste van de sta ten. die door de democratische brand stichters vooruit gestuurd waren, te weten Polen, in 18 dagen verpletterd en ver nietigd was en Duitschland nogmaals zijn begeerte naar vrede uitsprak, zag men juist in dit verlangen naar vrede het be wijs, dat Duitschland zelf in twijfel ver keerde, en met angst en beven de Britsch- Fransche aanvallen in het Westen tege moet zag Zoo was het en zoo is het nog thans. Of wij nu uit angst dan wel uit verant woordelijkheidsgevoel in 1939 en 1940 onze vredespogingen ondernomen hebben is intusschen reeds voldoende door de wereldgeschiedenis opgehelderd. Het jaar 1940 heeft beslissingen gebracht als in de geschiedenis der volken in die mate en in dat tempo nog nooit voorgekomen is. De poging van Churchill om zich door - - - - overrompeling in Noorwegen te nestelen, macht meer, jnaar vooral was er allang waarvan wij vooral dank zij zijn eigen rr-1 1 J praatlustigheid nog juist op het goede moment verwittigd werden, leidde tot een botsing in dit land. In weinige weken heeft de Duitsche Weermacht, hebben onze aan de Ruhr. De zeeën werden be- heerscht door de Engelsche vloot, die in haar thuishavens nauwelijks be dreigd werd en vrijwel onbelemmerd de blokkade als het vermeende middel tot beslissing van den oorlog toepaste. België, Nederland en de Scandinavi sche landen stonden haast onbeperkt bloot aan den voorshands alleen nog politieken invloed van de Engelschen en er bestond geen waarborg, dat niet tevens over deze landen heen een mi- liiaire beslissing gezocht werd, althans om aan Duitschland den toegang tot de aldaar aanwezige economische moge lijkheden te versperren. Op dezelfde wijze speelden onze tegenstanders hun spel van intriges op den Balkan en de pas kort tevoren bereikte verstand houding met Rusland stond in het be gin van haar economische ontwikke ling. Ondanks alles traden wij dit jaar 1940 vol vertrouwen en kracht in, vervuld van de grootschheid van de taak, welke het lot ons toebedeeld had, en overtuigd, dat wij onder leiding van den Führer slechts konden overwinnnen Aan het einde van dit jaar 1940 blikken wij terug op de grootste militaire overwinningen, welke ooit in de krijgsgeschiedenis van alle tij den bevochten zijn. Dit jaar heeft op het vasteland van Europa de zegevierende beslissing gebracht. Er bestaat geen enkele militaire macht meer, welke deze beslissing op het vasteland op eenigerlei wijze nog twijfelachtig zou kunnen ma ken. Onze militaire macht is zóó over weldigend, dat het plan om met de een of andere oorlogshandeling op het vaste land een beslissing te forceeren, zou ein digen met het wegvagen van dergelijke pogingen. Aan elke ernstige politieke manoeuvre van de Engelschen, die als eenige vijand overgebleven zijn, is op het vasteland de grond en daarmede elk noe- menswaardig succes ontnomen. Econo misch staat het vasteland van Europa thans den mogendheden van de as ter beschikking en de betrekkingen met Rusland ontwikkelen zich in overeenstem ming met een vooruitziende, veelomvat tende geleide economie steeds nauwer en succesvoller. Als de Engelschen thans nog inderdaad aan een overwinning wil den denken, dan zouden zij zich moeten kunnen voorstellen, dat zij het vasteland van Europa en, met het oog op het bond- genootschapsverdrag met Japan en het vergelijk met Rusland, de geheele oude wereld tot in het Verre Oosten zouden De militaire successen het jaar 1940 en de daaraan en de Terwijl nu alle economische mogelijk heden van het vasteland op het oorlogs doel zijn afgestemd en de sterkste mili- 11 king aan de hoop, dat de Rijkscommis- l- i- j.» 1_1_

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1