HAAS Groote Britsche scheepsverliezen het Verre Oosten Göring's oproep in 1 Duitsche oorlogsbodems actief in omgeving Singapore Voltreffer op een Britsche wapenfabriek -rrwrtfovcl Vijandelijke aanval op Duitschland afgeslagen Luchtaanval op Valona afgeslagen ROOSEVELT’S LEENINGSPLAN VOOR ENGELAND Bedrijvigheid der Italiaansche artillerie in Cyrenaica ZWEDEN. Het Italiaansche weermachtbericht TURKIJE RUSLAND ROEMENIE de VEREENIGDE STATEN van Engelsch schip getorpedeerd Pétain - r uuioreae van ut. uoDue^ DENEMARKEN Radiorede van koning Christiaan De Amerikaansche hulp aan Griekenland en China HAAGSCHE COURANT Dondprdag 2 Jan. 1941 le bl. pag. 2 „Met volle kracht naar eindoverwinning” Groot aandeel van het vaderland in het geweldige succes Duitsche weermacht in 1941 versterkt Geen keer van de krijgskans FRANKRIJK voorziet een moeilijk jaar A i woordde, bevestigde in dezen man de meening, dat hij nu ein- In worden, neemt. Curtiss eerste zijn. in Engelschen dienst varende Noorsche motorvrachtschip ..Talleyrand'’ als verlo ren wordt beschouwd. Het schip is se dert Juli verdwenen. Men vermoedt, dat het ’t lot heeft gedeeld van ruim 20 an dere in Engelschen dienst varende Noor sche schepen, die. naar verluidt, in den Stillen Oceaan door Duitsche hulpkrui- sers tot zinken zijn gebracht. Er ver- dat het .uu Z.1JH, aange- regeering reeds zijn gebleven Maar het moet wel zoo zijn dat de zonden der Westelijke democratieën in de geschiedenis ook in de geschiedenis geboet moeten worden. Het nieuwe Duitschland is bereid de voltrekker van dit historische vonnis te zijn Wij vormen een gemeenschap, welke tegen iedere bedrei ging en ieder gevaar is opgewassen, wij hebben het geluk een Führer te bezitten, die ons, van het kleinste begin af steeds den juisten weg naar boven heeft gewezen. Hij kan vertrouwen op zijn soldaten, arbei ders, boeren, ambtenaren en arbeiders met den geest. In ons land bestaat in deze har de maanden slechts één gedachte: de ge dachte aan de overwinning. Als Duitsch volk nijgen wij ons in diepe eerbied voor den Almachtige, die ons dit jaar zoo zichtbaar zijn zegen heeft gege ven, die onze wapenen met de overwin ning bekroonde. Hij weet, dat wij dezen oorlog voeren voor een beteren vrede, dat wij op de bres staan voor het geluk der menschen, dat tot dusverre door de regeer ders zoo vaak met voeten is getreden. Het geheele Duitsche volk vereenigt zich in een warm gevoel van dankbaarheid jegens den Führer. Lang moge hij aan het hoofd van ons volk staan als de beschermer van het Duitsche Rijk, als de eerste strijder voor een waren vrede en voor het geluk, de eer en den roem van zijn volk. De we reld bewondert hem, wij echter hebben het voorrecht hem te mogen liefhebben. Rei ken wij elkander de hand en scharen wij ons yast om hem. Mackay-radio heeft noodseinen opge vangen van het Engelsche schip „Zeal”, volgens welke het op 250 mijl ten N.W van Dakar is getorpedeerd. Naar „Associated Press” meldt, heeft het Amerikaansche radiostation Mackay- radio voorts een noodsein van het Engel sche vrachtschip „Malgora”, groot 6579 bruto ton, opgevangen. Het schip deelde mede, dat het gevolgd werd door een „geheimzinnig schip”. Plaatselijk Italiaansch succes aan het Grieksche front. Het D.N.B. seint uit Belgrado De be richten van het Grieksche oorlogstooneel melden, dat aan alle fronten opnieuw ge- vechtsactivitelt is aangevangen, maar dat het niet is gekomen tot'wijzigingen van belang. Zoowel van het Noordelijke als van het Zuidelijke front worden berichten ontvangen over Italiaansche tegenaanval len, die tot plaatselijke successen hebben geleid. Zoo gelukte het den Italianen op 31 December ten Noorden van Pogradetsj een belangrijke hoogte te veroveren en te verdedigen tegen verscheidene Grieksche aanvallen. Bovendien maken de grenscorresponden- ten van de „Politika” en de .^Vreme” er melding van, dat het Italiaa /che lucht wapen in dezen front-sector ook verder met succes actief is geweest. DUITSCH-TURKSCH ACCOORD ONDERTEEKEND In het ministerie van buitenlandsche za ken te Ankara is Maandag een Duitsch- Turksche overeenkomst geteekend, welke ten doel heeft het in den zomer van 1940 tusschen beide landen gesloten handels- verdrag sneller uit te voeren. In politieke kringen te Ankara wordt dit aanvullende accoord zeer gunstig beoordeeld. Men hoopt, dat de handelsbetrekkingen. tus schen Duitschland en Turkije daardoor weer meer zullen worden gestimuleerd. DE ROODE KRUIS-HULP Het Amerikaansche Roode Kruis heeft bekend gemaakt, dat het in 1940 voor de oorlogsslachtoffers van 9 naties contan ten en goederen tot een bedrag van in totaal 16,600.000 dollar heeft uitgegeven. Het grootste deel hiervan is reeds ver scheept. Verdere zendingen zijn onder* weg. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. overwinningen" behaald, die naderhand nog steeds mislukkingen geble ken zijn. De heer Churchill was immers de man, die plotseling den onbeperkten luchtoorlog als het groote geheim van de Britsche overwinning uitvond, 3} maand lang heeft deze misdadiger Duitsche steden door nachtelijke aanvallen lukraak met bommen laten bestoken, brandplaatjes op boeren dorpen laten vallen en naar de bewo ners van de Duitsche hoofdstad weten vooral lazarets als doel aangewezen. Dat de Duitsche Weermacht 3j maand niet ant- let brein van UIUU uitciuun, uav uw ein delijk de methode gevonden had, waarop hij Duitschland de baas was en de Duit sche Weermacht hem niet kon antwoorden. Ik heb deze methode, die van humanii tair standpunt bezien, een wreedheid was en in militair opzicht slechts een schan- Minister dr. Göbbels heeft op Oudejaars avond een. radiorede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat een der gewichtigste jaren in de Duitsche geschiedenis ten ein de liep. Als door een aardbeving zijn sta ten, landen en volken gereorganiseerd; op het gebied der machtpolitiek voltrokken zich veranderingen, die men in decennien niet had verwacht. Men had mij waar schijnlijk voor een dwaas en een fantast gehouden, aldus dr. Göbbels, wanneer ik op Oudejaarsavond van het vorige jaar had willen voorspellen, dat eind 1940 het Duit sche front zich zou uitstrekken van Kirke nes tot Biscaye, dat langs dit geheele front van 5000 k.m. Duitsche soldaten de wacht zouden houden om het rijk te beschermen, dat Noorwegen dan tot aan den Poolcir kel onder de hoede van Duitschland zou staan, dat Frankrijk op militair gebied vol komen verpletterd zou zijn en dat Enge land door de Duitsche tegenblokkade en door de dag en nacht ondernomen vergel- dingsaanvallen in het hart getroffen zou zijn, zoodat het onder de zware slagen onzer Weermacht voor het veege leven vecht, dat Londen overal om hulp bedelt, om, al is het maar voor maanden, te kun nen blijven bestaan. Van het begin der nationaal-socialisti- sche beweging af schijnen al onze tegen standers slechts één eerzucht te hebben gekend: de waarheid te ervaren van het woord: Wien God wil straffen, dien slaat hij met blindheid. Is het niet geoorloofd de vraag op te werpen, wat Reynaud een jaar geleden gedaan zou hebben, indien hij had geweten, wat 1940 Frankrijk zou brengen en wat Churchill thans zou doem indien hij wist, wat Engeland’s lot in 1941 zal zijn. Indien men den Führer tijdig ge loof en gehoor had geschonken, zou de we reld waarschijnlijk voor veel leed gespaard Koning Christiaan heeft gisteravond een radiorede voor het Deensche volk ge. houden, na hen herdacht te hebben, die üi het afgèloopen jaar in dienst van het land zijn gevallen, zeide de koning o.a.: ,.De tijden zijn ernstig en moeilijk en slechts door gemeenschappelijke hulp, door on voorwaardelijke eendracht zal het ons ge lukken, de moeilijkheden te boven te ko men. Het vertrouwen, dat in mij gesteld wordt, geeft mij kracht en sterkte om ver der voor het welzijn van het land werk zaam te zijn. Mijn gedachten gaan ook naar Ijsland, de Faroër en Groenland, waaraan ik eveneens mijn dank betuig voor de in het afgeloopen jaar aan mij be wezen trouw. De toekomst kent niemand van ons, doch wij hebben het recht, aan betere tijden voor allen te gelooven Meer dan ooit gaat het er voor allen om, onder de omstandigheden, waarin wij ons thans bevinden, volkomen correct op te treden”. De koning besloot met de beste Nieuw- jaarswenschen voor allen en met de bede aan God. Denemarken. Ijsland, de Faroër en Groenland te willen zegenen. Het Italiaansche hoofdkwartier pu bliceerde gisteren Weermachtbericht no. 208. Het luidde als volgt In het grensgebied van Cyrenaica bedrijvigheid van onze artillerie, welke doeltreffend autocolonnes heeft be stookt. Een vijandelijke aanval op een van onze vooruitgeschoven posten aan het front van Bardia werd afgeslagen. In een ander gevecht in het gebied van Giarabub hebben onze troepen een vijandelijke afdeeling, welke versterkt was met pantserauto’s op de vlucht gedreven. Onze formaties aanvals- en jacht vliegtuigen hebben verscheidene acties ondernomen tegen concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijdmid delen en hun gevoelige verliezen toege bracht. Aan het Grieksche front be drijvigheid van patrouilles en in eenige sectoren gevechten tegen vooruitge schoven elementen. Formaties jachttoe- stellen en duikbommenwerpers hebben samengewerkt met de strijdkrachten te landconcentraties van troepen en ravitailleeringsautocolonnes werden met mitrailleurvuur bestookt en ge bombardeerd. Talrijke gemechaniseer de strijdmiddelen werden in brand ge stoken. Gistermiddag heeft een vijan delijke formatie vliegtuigen getracht "een aanval op Valona te ondernemen. De luchtafweer der vloot en jachttoe- stellen, welke snel ingrepen, schoten 3 Blenheimvliegtuigen neer. Een vier de Blenheim werd neergehaald door de afweerbatterij van een Italiaansche di visie. Al onze vliegtuigen zijn terug gekeerd. HEVIGE KOUDE Sedert enkele dagen valt in het groot ste deel van Zweden felle winterkoude waar te nemen, vooral in het Noorden. Te Hede. dat doorgaat voor de koudste plaats des lands, heeft men Maandag niet minder dan 43 graden vorst geregistreerd en men rekent er op, dat het in de komen de dagen nog kouder wordt. Sveg had 40 graden vorst en Blóte 41. Genoemde plaat sen liggen in het Harjedal. Dit plotselinge invallen van de winter koude doet sterk denken aan de jaarwis seling van 1913-’14, toen de vorst te Sveg 50 graden bedroeg. Te Hede zelfs 53. Dien zelfden winter werd te Wilhelmina de grootste koude geregistreerd die men ooit in Zweden beleefd heeft n.l. 63 graden. NIEUWJAARS-ARTIKEL VAN DE „PRAWDA” Het jaar 1940, aldus vangt een hoofd artikel in de „Prawda” aan, zal in deze geschiedenis geboekstaafd blijven als een jaar, dat rijk was aan groote gebeurte nissen. Na gewezen te hebben op het geen in het afgeloopen jaar door, de Sovjet-Unie is bereikt, vervolgt het blad: Wij mogen ons niet tevreden stellen met hetgeen tot stand is gebracht. Onder de omstandigheden van den tweeden wereld oorlog hebben de imperialistische staten door middel van een algemeene militari- satie de vervaardiging van wapens van allerlei aard ontzaglijk uitgebreid. Het oorlogsgevaar voor ons land is toegeno men. de internationale toestand is bij zonder ingewikkeld geworden en er kan zich van alles voordoen. De eisch van het nieuwe jaar 1941 is, dat in al ons werk de defensiebelangen van het land van het socialisme steeds en overal op den voorgrond staan. Hiermede moet bij al ons werk rekening worden gehouden en het moet voor iederen burger van den. Sovjet-staat de hoogste wet worden. OPROEP VAN ANTONESCU AAN DE LEGIONARISSEN De conducator, generaal Antonescu, heeft bij de wisseling des jaars een op roep gericht tot de legionarissen, waarin om. gezegd wordt: „Wie het leven van zijn naaste niet eerbiedigt, is geen Chris ten. Wie den arbeid en het vermogen van een ander niet respecteert, is geen mensch. Wie, zich niet onderwerpt aan de crea tieve orde en discipline, is geen legio- naris. Wie niet zijn geheele leven wijdt aan den strijd om de verheffing van het land, is geen Roemeen. Ik veroordeel iedere haat, iedere wraak, iedere schen ding van het leven, de eer en het ver mogen van een ander. Ik heb den plicht uw toekomst en die van het land te be veiligen en alle arbeidskrachten van het land tot ontwikkeling te laten komen. Horia Sima, de commandant van de legio- naire beweging, staat in dezen strijd van de organisatie uwer beweging aan mijn zijde”. Ten aanzien van de door minister Mor gen thau afgelegde verklaring, dat de Amerikaansche regeering ook Grieken land en China oorlogsmateriaal zal lee- nen, inplaats van contante betaling te eischen. mits het Congres daartoe zijn toestemming verleent, heeft men van de zijde van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken geweigerd, een officieel commentaar te geven, luidt echter, aldus het D.N.B., meer een fraai gebaar zou zijn zien de Amerikaansche 1 thans de grootste moeilijkheden heeft om aan de Engelsche wenschen betreffende vliegtuigen en ander materiaal te voldoen en dat er derhalve op een voorziening van China en Griekenland geen kans zal be staan. MAATREGELEN TER VOORKOMING VAN INFLATIE Het directorium van de federale ban ken heeft het Congres en de regeering voorstellen voorgelegd, welke de moge lijkheid eener inflatie moeten voorkomen. Hierin wordt er de nadruk op ge legd, dat in het bijzonder de reusachtige uitgaven voor het bewapeningsprogram en de uit de financiering daarvan voort vloeiende verdere problemen een her nieuwd onderzoek van de financiën nood zakelijk maken. SLACHTOFFERS VAN OUD- EN NIEUW Oudejaarsnacht en Nieuwjaarsdag heb ben in de Vereenigde Staten ruim 150 menschenlevens geëischt. Daarbij waren 105 verkeersslachtoffers. .ngeisch minister over de Duitsche aanvallen De Engelsche minister voor binnen- landsche veiligheid heeft Dinsdag in een radiorede verklaard, dat de Duitsche aan vallen reeds den vorm van onafgebroken bomoffensieven op de groote Engelsche steden hebben aangenomen. Soms regent het brandbommen, welke een geweldige hoeveelheid branden veroorzaken. De groote branden richten niet alleen uitge breide schade aan gebouwen, fabrieken en pakhuizen aan, maar vormen ook voor den uit de lucht aanvallenden vijand een duidelijk doel, waarop hij zijn brisant bommen kan werpen. In den nacht van Zondag op Maandag is een groot deel van de Londensche city door duizenden brand bommen bijna vernield. Minister Morri son wees er vervolgens op, dat de brand weer de branden niet altijd kan blus- schen. Daarom zijn er hulpkrachten noo- dig om het vuur te bestrijden. Elke huis eigenaar, fabrikant en winkelier moet er voortaan zelf voor zorgen, dat op zijn gebied vallende brandbommen terstond onschadelijk gemaakt worden. De minis ter hekelde voorts het feit, dat de Engel- Veel Engelsche post verloren gegaan De Engelsche posterijen hebben bekend gemaakt, naar „Associated Press” meldt, dat bijna alle brieven en pakketten, die tusschen 11 November en 6 December in de Vereenigde Staten met bestemming naar Engeland aangetëekend zijn, door vijandelijke acties verloren zijn gegaan. Navlcertsysteem ook voor Ierland Het Engelsch blokkadeministerie heeft, volgens Amerikaansche berichten uit Lon den, bekend gemaakt, dat het navicert- systeem na 20 Januari ook uitgebreid zal worden tot Ierland. Na dien datum moe ten de lersche exporteurs en reeders toe staan, dat hun uit lersche havens vertrek kende schepen doorzocht worden om na te gaan ot er geen contrabande aan boord is. Alle niet vrijgegeven ladingen worden in beslag genomen. I sche bevolking grootendeels slechts ge- I brekkige luchtbeschermingsmaatregelen heeft getroffen en verklaarde daarbij woordelijk in meer dan één stad hebt ge onlangs versaagd en hebt ge uw land in den steek gelaten. Dat mag niet weer gebeuren. Er is echter nog meer organi satie noodig. Het vraagstuk van de bran den, zoo vervolgde Morrison, brengt het beginsel van dienstplicht bij de luchtbe- scherming op dringende wijze op den voorgrond. Het dwangbeginsel in de be scherming der burgerbevolking is thans door de regeering bevestigd. De activiteit der Duitsche luchtmacht Gisteren heeft de Duitsche luchtmacht een aantal gewapende verkenningsvluch ten ondernomen en daarbij aan de Engel sche Oostkust meermalen vijandelijke schepen verkend. De Duitsche vliegers gingen in alle gevallen terstond tot den. aanval over en beschadigden verschei dene oorlogs- en koopvaardijschepen. We gens het zeer mistige weer kon de volle uitwerking der aanvallen niet worden waargenomen, doch wel is gezien, dat een patrouillevaartuig door een voltreffer werd getroffen. Een ander patrouille vaartuig geraakte terstond na den aanval in brand. Rijksmaarschalk minister-president Go ring heeft een Nieuwjaarsoproep tot het Duitsche volk gericht, waarin onder meer gezegd wordt, dat de vijanden van Groot- Duitschland op het vasteland beslissend verslagen zijn. Engeland is van het vaste land verdreven. Essen tieele voor waarden voor een politieke en economische reorga nisatie en pacificatie van Europa zijn daarmede vervuld. Machtiger dan ooit staat het Duitsche volk aan den drempel van een nieuw jaar De oproep sluit met de woorden, zoowel aan het front als in het binnenland heboen wij harde strijd vaardigheid en onwankelbaren moed noo dig. Wanneer wij schouder aan schouder staan, zullen wij alle gevaren trotseeren en iedere taak volbrengen. Wij zijn een jong volk ons is de toekomst. In het nieuwe jaar geldt het parool met volle kracht voorwaarts naar eindoverwin- nin'- Vierhonderd vliegtuigen aan China regeeringskringen te Washington naar „Associated Press” ver- op het oogenblik besprekingen gevoerd over het eventueele afstaan van 400 Amerikaansche gevechtsvliegtuigen aan China in het as. voorjaar. De ma chines zouden echter slechts bij wijze van leening aan de Chineesche regeering worden verpacht. In nodfdzaak zouden de vliegtuigen geleverd worderj door de Curtiss Wright Corp. Het zouden in de plaats P—40-gevechtsmachines Het Opperbevel van de Duitsche Weermacht deelt d.d. gisteren mede Op 31 December heeft een Duitsch gevechtsvliegtuig bij een stoutmoedi- gen, afzonderlijk ondernomen aanval op een hoogte van sléchts 100 m. een voltreffer weten te plaatsen op een wapenfabriek in het graafschap Essex. Ook in Londen werden voor den oor log belangrijke doelen met brisant bommen bestookt. Verdere aanvallen waren gericht op een station en op een haven in het Zuidoosten van het eiland, waarbij aanzienlijke schade werd waargenomen aan voor den oor log belangrijke installaties, benevens verscheidene branden in pakhuizen. Vier vijandelijke vliegtuigen tracht ten, gedekt door de wolken, het West- düitsche industriegebied binnen te dringen. Twee van deze toestellen, van het type Bristol-Blenheim, werden reeds in het kustgebied door afweer geschut neergehaald, de andere werden voor zij hun doel hadden bereikt ge dwongen om te keeren. Eigen verliezen hebben zich ook gisteren niet voorge daan. In den Oudejaarsnacht is het Duitsche luchtwapen niet opgetreden. Ook de tegenstander liet aanvalshan- delingen achterwege Ook overigens stortte in den loop van dezen historischen strijd het propagandis tische leugengebouw van de democrati sche oorlogshitsers ineen. Terwijl zij nog weinige weken tevoren verzekerden, dat meer dan een millioen Engelschen zich op het vasteland bevonden, bleek thans, dat het in plaats van een millioen slechts 12J divisie geweest is. Zoo hebben zij de hunnen en de volken van hun bondge- nooten bedrogen. De veldtocht in het Westen heeft niet alleen aan een wereld, waaraan de oogen geopend waren, doch ook aan de Duit sche leiding en het Duitsche volk de voortreffelijkheid van Ce nieuwe Duit sche weermacht bewezen. De Duitsche soldaat is thans in verhoogde mate weer datgene, wat hij steeds geweest is. Leger, marine, luchtwapen en S.S.-for- maties hebben met elkander in bereidheid en prestaties gewedijverd. De leiding vol deed aan de hoogste eischen. De dapper heid van den Duitschen man was als in alle tijden boven allen lof verheven. Maar ook het vaderland heeft een groot aandeel aan dit geweldige succes. Alle organisaties van partij en staat hebben hun voortreffelijkheid in de grootste mate bewezen. Talrijke helpers en help sters hebben in dienst van onze oorlogs voering gestaan. Bij de reusachtige orga nisaties van den rijksarbeidsdienst, van de organisatie Todt, de S.A., den rijks- luchtbeschermingsbond enz. kwamen de niet minder groote van het Roode Kruis benevens van de nationaalsocialistische steunformaties. Het oorlogswinterhulpwerk 1939-’4O is een document van sociale volksgemeen schap, zooals er op aarde geen tweede bestaat. Het oorlogswinterhulpwerk 1940-’41 zal dat kan thans reeds ver klaard worden dezen indruk slechts versterken Maar ook het arbeidsfront in het va derland heeft ontzaglijke prestaties ver richt. Aan de spits staan hier de millioe- nenlegers van onze bewapeningsarbeiders en van ons landvolk en bovenal het mil- lioenenleger van de in den oorlog werkza me Duitsche vrouw Terstond na beëindiging van den veld tocht in het Westen heb ik onlangs ditmaal tot Engeland den wensch ge- uit den op zichzelf zinneloozen oorlog te beëindigen en aan Europa en zijn bewo ners het verdere lijden van een dergelij- ken strijd te besparen. Het antwoord kwam overeen met de belangen van degenen, die het gaven. Een golf van woede en verontwaardiging greep de kapitalistische O.W’ers van alle demo cratieën aan. De gedachte aan een vergelijk tusschen de volken, die met een slag een einde gemaakt zou hebben aan hun oorfegs- en bewapeningszaakjes, wond hen dermate op, dat hun voornaamste Britsche woord voerders het denkbeeld van beëindiging van den oorlog afhandelden met den haat en dentoorn, die te allen tijde de groote financiers bevangt, wanneer geraakt wordt aan het heiligste goed, dat zij op deze wereld bezitten, n.l. aan de belan gen van hun kapitaal. En als zij thans aan hun volken, die langzamerhand on rustig worden, beloven, dat zij na den oorlog ook niet ongeneigd zijn op de bres te gaan staan voor zooiets als volks gemeenschap of zich te bekommeren om de belangen van de gepauperiseerde eigen massa's, dan bewijst dit slechts de ge wetenloosheid van deze democratische oorlogsmisdadigers, waarmede zij althans voor de toekomst iets beloven, dat zij in het verleden nimmer gekend hebben en in het heden niet alleen niet kennen, maar ook zou haten, dat zij reeds daarom aan Duitschland den oorlog verklaard hebben. Daarmede vindt nu de oorlog zijn voort zetting tot aan de vernietiging van deze verantwoordelijke elementen. Dat de Duit sche Weermacht goed is, heeft zij bewe zen, dat zij evenwel in de komende maan den nog beter zal zijn is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onvermoeibaren ijver verwezenlijkt Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duit sche marine en het Duitsche luchtwapen in geweldige versterking en in verbeterde uitrusting zien aantreden. Onder hun sla gen zullen dan de laatste phrases van de oorlogsmisdadigers bezwijken en daarmede zullen eindelijk de voorwaarden vervuld zijn voor een werkelijk vergelijk tusschen dé volken. Vrouwelijke en mannelijke nationaal- socialisten Gij kent de geschiedenis van onze binneuiandsche worsteling. Ook hier moesten bepaalde lagen terzijde gescho ven worden, alvorens wezenlijke samen werking van de menschen in ons land kan ontstaan. Naar buiten is het helaas niet anders. De democratische belangheb benden bij den oorlog, die sinds vele, tien tallen jaren de wereld in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises stor-, ten. moeten vernietigd worden. Het is ons onverbiddelijk besluit dit gericht te vol trekken, opdat Europa zijn innerlijken vrede hervindt. Wat er ook moge geschie den, Duitschland zal met koele vastbera denheid alle stappen ondernemen, die noo dig zijn ter verwezenlijking van dit doel. Iedere mogendheid, die van deze demo cratieën eet, zal daaraan sterven. Indien de heer Churchill en zijn demo cratische makkers thans verklaren, dat zij hun wereld verdedigen en dat hun wereld naast de onze niet kan bestaan dan is dat slechts hun eigen ongeluk. De Duitsche wereld heeft juist zooals de Italiaansche de periode der voorrechten van enkele plutocratische kapitalisten overwonnen en in plaats daarvan de periode van het volk gesteld. Indien de Churchills en hun aan hang nu verklaren in een dergelijke we reld niet te kunnen leven, zullen zij daar door niet de Duitsche wereld vernietigen, doch vroeg ot laat die van hen zelf ten, val brengen om ook daar den eigen volken de vrijheid te geven. In den strijd van de plutocratische voorrechten tegen de natio- naal-socialistische volksrechten zullen laatstgenoemde succes hebben. In dit ge loof treden wij het jaar 1941 in. Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië Het is even vastberaden als wij den oorlog aan te vangen en te voeren. Zijn strijd is ook onze strijd Zijn verwachtingen zijn de onze. Het geloof van de oor- logsdrijvers door afzonderlijke acties iets te kunnen veranderen aan den af loop van de worsteling is kinderlijk. LUIDRUCHTIGE NIEUWJAARS VIERING United Press meldt uit New York Één nacht hebben de Amerikanen schijnbaar al hun oorlogszorgen vergeten. Zij ontvin gen het nieuwe jaar met een waar record aan lawaai en uitgelatenheid. Ook de con sumptie van alcohol bereikte een fantas tische hoogte. Men schat, dat alleen in New York op Oudejaarsavond 25 millioen dollar verteerd werden. De café’s, restau rants en hotels waren stampvol. In tegen stelling tot vroegere jaren was het aantal ongevallen dit jaar op Oudejaarsavond naar verhouding gering. daal, 3j maand land aangezien. Overigens steeds weer met de waarschuwing, dat oe vergelding op zekeren dag zou komen De democratische brandstichters hadden voor deze waarschuwing slechts hun welbekend gelach over. Zij spraken van den „verruk- kelijken oorlog”, die „blij stemt" en, waarmede men iedereen slechts kan ge lukwenschen. Zij kwamen met uitvoerige beschrijvingen van de uitwerking van hun bommen op de Duitsche bevolking, op het Duitsche economische leven enz. Nu be stond de uitwerking van deze aanvallen uitsluitend in de langzaam toenemende verbittering onder het Duitsche volk, de hoop, dat de vergelding eenmaal zou- komen en bij de leiding het besluit ten slotte een einde te maken aan deze een zijdige oorlogvoering In de maand Mei is Engeland met zijn aanvallen begonnen bij de stad Freiburg. Maandenlang hoonde men sindsdien in de kringen van de Britsche oorlogshetzers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelijks te doen. Sedert half September zal hun nu wel duidelijk geworden zijn, dat slechts menschelijkheid ons zoolang teruggehouden heeft van beantwoording der misdaden van Churchill thans evenwel zal ook dezen oorlog gevoerd worden tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daar- voorvoor verantwoordelijke misdadigers onschadelijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij ver zekeren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terugkomen. Italiaansche commentaren De „Popolo d’Italia” schrijft: „Roose velt heeft de redenen uiteengezet, waar om de Vereenigde Staten Engeland moe ten helpen door het vliegtuigen, munitie en tanks te geven, maar niets, voor zoo ver het een expeditiecorps naar Europa betreft. De Vereenigde Staten, aldus het blad, zouden oorlog willen voeren zonder oorlogvoering, d.w.z. zij zouden den oorlog alleen willen leiden, financieren, voeden, exploiteeren Kortom, zij zouden Engeland den oorlog willen laten voeren tot het eind en op zijn rekening en ri sico. Inderdaad heeft Roosevelt ver klaard, dat de Amerikaansche hulp Enge land moet dienen tot voortzetting van „den strijd voor onze veiligheid”. Afge scheiden van den moreelen kant van de zaak, wanneer een groot land, terwijl het verklaart, dat het bedreigd is, zich wil verdedigen en zich tegelijk terzijde hou den, doet zich thans de omstandigheid voor, dat het voeren van oorlog met het bloed van anderen geen voorrecht meer is van Groot-Brittannië: Thans is het Amerika, dat tot den laatsten Engelsch- man zou willen strijden. Wijzende op de bezorgdheid, welke in de Vereenigde Staten gewekt is door de oorlogszuchtige verklaringen van Roose velt, laat de „Popolo di Roma” er het licht op vallen, dat de tegenstand van het Amerikaansche volk tegen een mee gesleept worden in den oorlog den ver tegenwoordigers van het Witte Huis de noodzakelijkheid heeft opgelegd, de ver klaringen van den presidënt te verzach- teh. Wanneer echter de secretaris van den president zich haast de verzekering te geven, dat geen Amerikaansche mili taire strijdkrachten, noch vlootstrijd- krachten naar Europa zullen worden ge zonden, heeft men den indruk te staan tegenover een dubbelzinnigheid, want, wanneer het waar is, dat de Amerikaan sche regeering geen gewapende interven tie aan de zijde van Engeland wenseht, is het evenzeer waar, dat zij zal' voort gaan met uitbreidin,ng van den bijstand aan Groot-Brittannië op zoodanige wijze, dat daardoor onvermijdelijke reacties worden gewekt van den kant van de as mogendheden. Wat er aan dubbelzinnigs gelegen is in de politiek van Roosevelt, is juist de houding van deel te nemen aan den oorlog zonder er de verantwoor delijkheid voor te willen aanvaarden. Dit alles echter kan alleen maar slagen, wan neer de vijanden van Groot-Brittannië dwazen zouden zijn President Roosevelt heeft in de pers conferentie te Washington ten aanzien van zijn plan om Engeland oorlogsmate riaal van iederen aard te leenen ver klaard dat hij van het Congres een wet wenseht, welke de accoorden met Enge land aldus formuleert, dat de Vereenigde Staten na het einde van den oorlog van Engeland ten opzichte van het uit te leenen oorlogsmateriaal, kanonnen voor kanonnen enz. terugkrijgen D.w.z dat e’ d.e oorspronkelijke. niet bescha digde materialen, of wel behoorlijk her stelde of wel voor totaal onbruikbaar geworden materiaal ander teruggegeven zal worden Dit beginsel wil hij ook tot ander oorlogstuig, misschien zelfs tot tin en rubber, uitbreiden. Bijzondere haast voor deze wet is niet noodig De Vereenigde Staten en de Britsche regeering overwegen op het oogenblik naar United Press uit Londen meldt, een plan, waarbij in de toekomst de Britsche scheepvaartlijnen in den Stillen Oceaan door Amerikaansche vrachtschepen zou den worden bevaren om Britsche schepen voor de transporten over den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee vrij te maken. De aan de Amerikaansche am bassade toegevoegde vertegenwoordiger van de federale scheepvaartinstanties, Klemmef, is de vorige week uit Londen vertrokken naar de Vereenigde Staten om het plan aan de Amerikaansche regeering voor te leggen. Zoo mogen zij dan ook thans weer voorbijgaand alleen al om propagandisti sche redenen spreken van den ,keer van de krijgskans”, laten zij echter hierom denken In dezen oorlog overwint niet het geluk, maar eindelijk eens het recht. En het recht staat aan de zijde van de. volken, die voor hun bedreigd bestaan strijden. En de strijd om dit bestaan zal deze volken tot de ontzaglijkste presta ties aansporen. Als in de democratieën de drijvende kracht bij de productie de winst is, die afzonderlijke industrieelen, bank- menschen en omgekochte politici in hun zak steken, dan is het in het nationaal socialistische Duitschland en in het fas cistische Italië het inzicht van de mil- lioenèn werkers, dat de democratieën, in dien zij ooit zouden overwinnen, met de geheele kapitalistische wreedheid zouden woeden, waartoe diegenen in staat zijn, wier eenige God het goud is, die geen andere menschelijke gewaarwording ken nen dan de winzucht en bereid zijn iedere andere edeler gedachte zonder meer aan deze aandrift prijs te geven. Het nationaal-socialistische Duitschland. het fascistische Italië en het met ons ver bonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internationale toekomst- constructies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal bestaan. Een Amerikaansche politicus heeft de geestige uitdrukking gelanceerd, dat het au fond niet anders dan een poging van de haveloozen is om iets te krijgen. Wij kunnen daartegen geen bezwaar hebben. Terwijl de overige wereld zich gereed maakt den haveloozen het weinige, dat zij nog bezitten, evenals voor de over neming van de macht, te ontstelen, tre den wij voor de bezittende wereld met het besluit, voor de havelooze de alge meene menschenrechten strijdend te ver overen en hun dat deel aan het leven te waarborgen, waarop zij krachtens dit recht aanspraak kunnen maken. Deze strijd is niet een aanval op de rechten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil inzien, dat de tijd voorbij is. waarin het goud de wereld regeerde, dat inte gendeel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d.w.z. de menschen. de be slissende kracht in het leven der naties zijn. Dit inzicht was het, dat in het af geloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaalsocialistische legers. Het zal hun ook komend jaar de over winning bereiden. Terwijl wij nu voor dit geluk van de volken strij den. gelooven wij ook het spoedigst den zegen der Voorzienigheid te ver dienen. De Heere God heeft tot dus ver Zijn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij on zen plicht trouw en dapper vervullen ook in de toekomst niet verlaten. Maarschalk Pétain heeft in den Nieuw jaarsnacht een radiorede tot het Fran- sche volk gehouden, waarin hij o.a. zeide, dat ’t nieuwe jaar zonder twijfel moeilijk zou zijn, daar de oorlog en de blokkade de levensmiddelenvoorziening des lands ernstig beinvloed hebben. Daarom moet vooral de boer uit den grond halen, wat maar eenigszins mogelijk is. Ook alle andere deelen van de arbeidende bevol king moeten hun inspanning verdubbelen. De nationale wederopstanding, die de regeering zich ten doel heeft gesteld, beoogt, naar de maarschalk verder zeide, ook de bevrijding van het land van het vreemde kapitalisme. In Frank rijk mogen geen partijen óf klassen meer zijn. De rede werd met een aan sporing tot eenheid besloten. Ontvangst van het diplomatieke korps In aanwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken Flandin heeft staatschef maarschalk Pétain gisteren te Vichy het diplomatieke korps ontvangen, dat de Nieuwjaarswenschen aanbood. Op een toespraak van den pauselijken nuntius antwoordde Pétain. dat Frankrijk ver trouwen heeft in de toekomst en in de nieuwe wereld, aan de vorming waarvan het bereid is. mede te werken. Frankrijk, zoo zeide hij, zal zijn ware traditie en zijn werkelijke roeping hervinden en zoo weder de plaats onder de naties innemen, die het toekomt. Deze taak heeft de regeering op zich genomen. De ministerpresident van Nieuw-Zee- land, Fraser, heeft, naar Reuter meldt, medegedeeld, dat op het eiland Emerau in den Bismarck-archipel, een vijande lijke torpedojager de passagiers en be manning van 7 schepen aan land heeft gezet, t.w van de .Triadic” (6000 ton), „Komata” (3900 ton), „Holmwood”, „Triona” en „Vinni”, „Triaster” en „Rangitane” (16.000 ton). Men neemt aan, dat de overlevenden van 3 andere schepen, t.w. van de „Turakina", „No- tou” en „Ringwood” nog aan boord van den torpedojager zijn. Zeven van deze 10 schepen zijn van Britsche en Fransche nationaliteit en de overige 2 van Noor sche afkomst. Het Britsche ministerie van voorlichting te Singapore bevestigt de mededeeling van den ministerpresident van Nieuw- Zeeland, dat de laatste maanden 10 onder Britsche vlag of controle varende koop vaardijschepen door optreden van den vijand tot zinken gebracht zijn. Vijfhon derd opvarenden zijn op 21 December op het eiland Emerau aan land gezet. Over de successen der Duitsche oor logsschepen in den Stillen Oceaan is thans een nieuw bericht uit Manilla ont vangen. Veertig te Hongkong aangeko men Noorsche zeelieden hebben gemeld, dateen Duitsche hulpkruiser in de eer ste week van December 3 Engelsche vrachtschepen en een tankschip tot zin ken heeft gebracht. Deze kruiser ope reerde toen In de nabijheid van Singa pore De voorraden van het Duitsche schip waren in volle zee aangevuld. Vol gens de Noren was de hulpkruiser onge veer 10.000 ton groot en gewapend met kanonnen van 15 en 20.3 c.m, Newyorksche scheepvaartkringen deelen mede, dat het 6732 bruto ton metende

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2