De Finland volksverhuizing’ J Voor den Puzzelaar in GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN RECHTZAKEN FINANCIEEL De Avondschool Het vluchtelingenvraag stuk nog slechts in theorie opgelost Welken distributiebon heeft men noodig? De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. 18 86 57 Trein geleider gedood 108 34 21 113 BRAND IN GARAGE TE BEEK (L.) 21 20 3 23 22* 21 13 DE VALSCHE MANET DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. Ln. 31 JANUARI 1941 VEREENIGINGEN ONDERWIJS EN KERK van Doctor Plaizer ONGELUK OP ONBEWAAKTEN OVERWEG 31 103 47 48 60 61 20 87 44 UITSPRAKEN 8 C Iets over procenten Ken je eigen stad 117 1 HAAGSCHE COURANT Donderdag 2 Jan. 1941 2e bl. pag. 2 Tijdvak waarin geldig ARTIKELEN BON 21 Dec t/m 81 Jau. 21 Dec. t/m 17 Jan. 1 United Press meldt uit Helsinki: Voertuig door twee treinen gegrepen 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dee. t/m 24 Jan, 250 gram 100 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. PEULVRUCHTEN 500 gram 17 Dec. t/m 12 Jan. te 400 gram 30 Dec. t/m 28 Jan. KAAS 125 gram EXTRA KAAS ontspoorde, na het één ei EIEREN één ei EIEREN 1 Januari t/m 31 Jan. 1 Januari t/m 30 April BROOOBONBOEKJE. 100 gram als boven BLOEMKAART. 30 Dec. t/m 26 Januari. Vluchtelingen geen pioniers VLEESCHKAART. 100 gram 75 gram b.v. 100 gram N.B. 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 cram 1 ons. 1000 gram 18 v. Sleutel op de les van j.l. Dinsdag. het Museum we 1 1 h.l mas- en 3. net verloren land Kolham J. naar mr. 100 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 21 Febr. 30 Dec. t/m 23 Febr. 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter 2 liter DELFT HONDERD JAAR „DELFTSCHE COURANT” OMZETBELASTING OOK BIJ EFFECTENPROVISIE VERSCHULDIGD Zweedsche bevolking erbij betrokken 4. 5. Arrondissements-rechtbank 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram halve flesch 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 28 Dec. t/m 3 Jan. extra t/m 10 Januari. is te BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gr.) BOTER of margarine SLA-OLIE 125 gram 150 gram Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen. CENTRALE VERWARMING. 26 Dec. t/m 5 Jan. (extra t/m 8 Jan.) 110 k.g. bruinkoi (briketten; 450 stuks (200 k baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud =3 1 h.l. D. te probleem, dat Moskou Finland .volksverhuizing 75 gram 250 gram 1 kilogram PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting HAAGSCH GEMENGD KOOR „ARTI VOCALI" Bovéhstaand koor heeft onder leiding van den heer Anton Smit op Donderdag 26 December j.l deelgenomen aan het 13e zaalconcours te Overschie en heeft daar in de afdeeling Uitmuntendheid met 379 punten den len prijs behaald. BON 08 tm. 10 teverartikelen als b.v. Ber- Haagsche van ton- 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 50 gram 1 tube 1 pot Mevr. O.-B te Wassenaar deed bij de politie aangifte van diefstal van haar rijwiel dat stond op de binnenplaats van een perceel aan den Rijksstraatweg. Van het erf van L. aan de Raa p- horstlaan te Wassenaar werd een partij hout ontvreemd. (toez.) de heer en hulppred. De vluchtelingen zelf verklaren, dat zij niet als pioniers de bosschen in willen trekken en niet in kolonistenkampen jaren willen wachten, dat nieuwe landerijen en boerderijen voor hen beschikbaar zijn De regeering, waarin de agrarische partij over drie ministerzetels beschikt, heeft zich min of meer aangesloten bij het standpunt der vluchtelingen. Zij heeft be paald. dat met de gedeeltelijke onteige ning en de verkaveling van groote en middelmatige landgoederen in Zuid- en midden-Finland begonnen moet worden. Dit heeft geleid tot een storm van pro testen der bezitters en arbeiders dezer goederen, die vreezen. dat zij niet voort zullen kunnen werken 2. Waar vinden Bredius? 3. Het departement van Financiën staat op de hoek van het en de Vul eens in. 4. Mag je fietsen over het Binnenhof 5. Laatst stond ik op een ruim plein omgeven door grote gebouwen: ho tels, café’s, restaurants en cabarets en zelfs een circus. Maar het was stil op het plein. Dat kwam, omdat het winter was. s Zomers is het hier drukker. Welk plein bedoel ik? (Schrijf de naam van dit plein zon der fout!) Procenten-berekening leren jullie na tuurlijk op school. Laat dan eens zien wat je er van weet. Maar noteer je antwoorden pas, als je zeker bent om trent het antwoord 1. 2. EXAMENS Heilgymnastiek sage. Theoretisch examen van het Neder- landsch Genootschap voor heilgym nastiek en massage. Geslaagd te ’s-Gra- venhage de dames G. W. Gooijer, F. L. Wits, te Utrecht Gr. Oosterbaan, Gro ningen, E. C. Roodhuyzen te Vries, Bus- sum, de heer E Seligsberger te Utrecht. Afgewezen 5, herexamen i Tengevolge van het vredesverdrag heeft Finland ongeveer 250.000 h.a. bouwland, d.i. een tiende gedeelte van zijn geheele akkergebied verloren. Men schat, dat on geveer 5 mUlioen hectare Finsche bodem voor landbouwdoeleinden geschikt ge maakt kan worden. Een kort geleden op gerichte maatschappij voor landontgin- ning heeft de regeering plannen voorge legd voor de cultiveering van 300.000 hectare land in een tijdsbestek van twee a drie jaar. Dit plan is gebaseerd op een ondersteuning van de zijde der regee ring De maatschappij vraagt namelijk kapitaal en goedkoope arbeidskrachten. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak". Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit pf Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven De schietpartij te Leidschendam Het A.N.P.bericht, als zou de dader van de schietpartij te Leidschendam, W. A. K., voorloopig op vrije voeten gesteld zijn, be. hoeft eenige aanvulling. Genoemde K. wordt nJ. niet slechts door de Nederland, sche justitie vervolgd, doch hij was ook schuldig aan het bezitten van een vuur, wapen, waartegen door de bezettingsover heid met zware straf is gedreigd. In ver band hiermede bevindt K zich ook thans in hechtenis. ORKESTVEREENIGING „DE OUDE JAGERBAND” Door de orkestvereeniging „De Oude Jagerband" wordt op Zondag 5 Januari een ontspanningsmiddag georganiseerd in de bovenzaal van café-restaurant ,,De Galerij”. TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak Dr. PLUIZER Briefwisseling: Den Heer J. S. te Den Haag. M.i. is de juistere vorm „Kanonnen". Maar „kanons” komt ook voor. Dit wordt vooral bij de marine gebruikt. Verg, knechts en knechten 1. De omtrek van de aarde is ruim 40.000 k.m., dat weet je. Nu las ik dezer dagen, dat de auto’s van de Haagse reinigingsdienst ln ’t jaar 1939 in de Haagse straten een af stand afgelegd hebben van 582.620 k.m Hoeveel malen hebben de reinigingsmannen de aarde rond gewandeld? (j N.B. Ai deze aardige gegevens, j diepte ik op uit „Wie. Wat, Waar?”| het handige jaarboekje van de I Haagsche Courant. En nu voordat we het nieuwe jaar I ingaan, wil ik jullie allemaal mijn beste wenschen overbrengen en hopen, dat wij nog lang en pret tig via de courant mogen samen werken. En nu. met frisse moed verder! t Het nieuwe jaar in! 100 is van 1Ó0. Uit een groep van 32 candidates voor het examen machineschrijven slaagden er 28. Dat was dus Aan huis bezorgd, kost de melk 16 cent per liter Stel je voor, dat morgen de melk nu eens 15 cent ging kosten. Dat zou dus beteke nen een verlaging van 1/20 deel is Mijnheer van Deventer ia lid van een vereniging, waarvoor hij jaar lijks een contributie betaalt, die l bedraagt van zijn jaartrakte- ment, (zijnde ƒ4640.Hoeveel betaalt de heer van Deventer per maand? Tot Zaterdagavond SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep Burgerlijke Stand Delft. Bevallen: C. J. M. van Pieter- son geb. Schaeffer, d. - W. G. Brugge- mans geb. Bakkers, d. - H. A. Bodde geb. Kanters, z Overleden: F. N. Carabain geh J C Kok, 57 j - A. Frylink, 62 j. ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell.) of Zachte zeep (nieuwe samenst.) of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g. droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven 21 Dec. t/m 28 Dec., extra t/m 3 Januari. I 14 Dec. t/m 31 Januari. De oplossing van de Dinsdag ge plaatste puzzle luidt: Ve r t i c a a 11 vervelend 2 pom pier 3 merel4 ami 5 rente 6 bede len 7 excellent. Horizontaal; 8 experimenteel. Op Oudejaarsavond omstreeks kwart over acht is te Roosendaal, bij het pas- seeren van den onbewaakten overweg op den z.g. Hoogedonk een truck met trailer bestuurd door den chauffeur J. van Zun- dert uit Zegge, door een uit Breda komen den goederentrein gegrepen. De truck werd van den oplegger afgerukt en kwam in de sloot langs de spoorbaan terecht. De oplegger bleef op de tweede lijn staan. Een personentrein uit Roosendaal is eenigen tijd later tegen den oplegger ge botst. De locomotief voertuig over een afstand van circa veer tig meter te hebben medegesleurd. De oplegger werd daarbij volkomen ver nield. als het ware gemangeld tusschen den goederentrein, de locomotief en de personenwagons. Het mag derhalve een wonder heeten, dat de bestuurder van de truck met trailer geen enkel letsel bekwam. Onder de treinpassagiers zijn geen slachtoffers te betreuren. Wel echter heeft dit ongeluk het leven gekost van den geleider van den goederentrein, den heer van Remme.i uit 's Hertogenbosch. Deze had zich na de botsing op de spoorbaan begeven teneinde zich te ver gewissen van de gevolgen, en werd door den personentrein gegrepen. Hij was op slag dood. dat niet werd opgelost, maar dat ook een langrijk deel braakliggend land bouwd zou worden, hetgeen voor eigen verzorging van Finland van hoogste belang is. woord gevoerd door den hoofdredacteur den heer R F Beerling, die de woorden van den directeur t.a.v. den geest waarin gewerkt wordt, ten volle onder schreef. Uit naam van het geheele perso- 'neel booo spr de directie een door de Delftsche Aardewerkfabriek „De Porce- leyne Fles" vervaardigde gedenkplaat, be staande uit 80 tegels, aan. De tekst van de gedenkplaat luidt„Bij het 100-jarig be staan van de Delftsche Courant is deze gedenkplaat ter herinnering door het per soneel aan de directie overgedragen”. Een groot aantal bloemstukken en an dere geschenken getuigden van de ach ting, welke het jubileerende dagblad in breeden kring geniet. Er waren o.a. bloemen van De Neder- landsche Dagbladpers, de Haagsche Cou rant, de Nieuwe Delftsche Courant, -het Rotterdamscb Nieuwsblad, van de Delft sche Middenstandsfederatie. van redactie, administratie en technisch personeel van de Delftsche Courant. „Kunst aan het Volk” schonk een groote taart en tenslotte waren er nog talrijke schriftelijke geluk- wenschen De opwinding is des te grooter, omdat een groot deel van de door deze verorde ning getroffen landeigenaren en arbeiders tot het Zweedsch sprekende deel devbe- volking behoort. De in het Zweedsch ver schijnende bladen oefenen dan ook scher pe critiek uit op de uitvoering der wet en geven uitdrukking aan hun vrees dat deze gebruikt zal worden om de over wegend Zweedsch sprekende deelen van het land te denationaliseeren. Dit argu ment is op zijn beurt aangevallen door de agrarische partij die in haar bladen zich er verontrust over toont, dat de taalkwestie verbonden zal worden met een probleem van zoo groote nationale beteekenis als het vluchtelingenvraagstuk De geheele discussie heeft meer en meer een politiek karakter aangenomen, het geen het vinden van een goede en recht vaardige oplossing nog moeilijker maakt. Het protest van de landeigenaren, die gesteund worden door de Zweedsch schrijvende pers en de Zweedsche Volks partij, heeft de regeering ertoe gebracht wijzigingen in de uitvoering der wet aan te brengen, welke door de Zweden ech ter biet voldoende worden geacht Voorts zijn zij er verbitterd over, dat het Zweedsch schrijvende tijdschrift „Svensk Vakt” wegens zijn scherpe taal in deze kwestie verboden is terwijl de agrarische pers haar aanvallen op de landeigenaren mag voortzetten. De Zweedsche Volks partij is in de regeering vertegenwoor digd door den minister van binnenland- sche zaken Ernst von Born, die zich we gens zijn onpartijdige houding en zijn prestaties zoowel bij Finnen als Zweden in een goede reputatie mag verheugen. Het verluidt, dat de Zweedsche Volks partij thans dreigt von Born uit de re- Levensmiddelen moeten worden ingevoerd Volgens verklaringen van officieele zijde is Finland door het vredesverdrag namelijk van een levensmiddelen uitvoe rend land tot een staat, die levensmidde len moet importeeren, geworden. Daar Finland door den huidigen oorlog van zijn vroegere markten is afgesneden, is het in sterkere mate afhankelijk van zijn eigen levensmiddelenproductie. Van zuiver economisch standpunt bezien ware dus de toewijzing van onontgon nen land de beste oplossing en op dit punt stemmen alle partijen overeen. De genen echter, die wenschen dat den vluchtelingen ook gecultiveerd land beschikking wordt gesteld, zijn meening, dat het onrechtvaardig LEIDSCHENDAM Starrevaart- en Damhouderpolder De Starrevaart- en Damhouderpolder hield in café „De Zwaan” te Leidschen dam een vergadering van ingelanden. Het bij het algemeen polderreglement voor Zuid-Holland voorgeschreven aantal stem gerechtigden was ruimschoots aanwezig. Met aLgemeene stemmen werd besloten een bedrag van 5 beschikbaar te stellen ten behoeve van de Winterhulp Neder land. Het door de N.V. Grondmaatschappij Grondverbetering en Ontginnings Mij. te Zwolle in overleg met den ingenieur van Rijnland opgemaakte plan voor het in werkverschaffing uitbaggeren van de Stompwijksche Vaart en de Nieuwe Vaart, alsmede voor het verhoogen en verzwaren van de"polderkade, werd na uitvoerige toe. lichting en daarop volgende gedachtenwis seling, met algemeene stemmen goedge keurd. Besloten werd de daaruit voor den polder voortvloeiende kosten, welke ge raamd worden op ƒ2550 of ƒ0.78 per strek kende meter kade beschikbaar te stellen en tot dekking daarvan aan te gaan een leening, af te lossen in 10 jaren. Voorts werd besloten een bedrag van ten hoogste 500 beschikbaar te stellen voor het inrichten tot werkplaats van.de vroegere kolenloods ten behoeve van den machinist, zulks in verkWnd met het feit, dat de oude schuur op het erf van den polder eenige maanden geleden afbrandde. 23 Dec. t/m 29 Deo. 7 dagen extra t/m 5 Januari, echter niet in restaurants e. d. 30 Dec. t/m 5 Januari 7 dagen extra t/m 12 Januari, echter niet in restaurants e. d. Gisternacht hebben onbeken de gasten ingebroken in een garage aan den Broekweg te Leidschendam. Een ko nijn. hetgeen daar was ondergebracht, werd medegenomen. Aan het postkantoor te Leid- schendam en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand December 1940 op de Rijksspaarbankboek. jes ingelegd 11.510,75 en terugbetaald 11.358,86 WASSENAAR T. de Jonge overleden In den ouderdom van 73 jaar is te Wassenaar overleden de heer T. de Jonge, gep. officier le klasse van den Marine- stoomvaartdienst. De begrafenis zal morgen te 1 uur plaats hebben op de Ned. Hervormde be graafplaats te Wassenaar. „„.i. met - T. de Kok. geh met GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem. aard.-meelvlekken of gort (-mout), of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Verschillende diefstallen te Ooltgens- plaat opgehelderd Reeds geruimen tijd werd bij de politie te Ooltgensplaat aangifte gedaan van diefstal van petroleum, tarwe, kippen enz. Steeds werd er door de politie een on derzoek ingesteld, waarbij ook gebruik werd gemaakt van een speurhond onder leiding van brigadier Schaap uit Middel- harnis, evenwel, zonder resultaat Thans echter is het de politie gelukt een ge deelte van den buit te achterhalen en de daders te arresteeren. Reeds zijn drie per sonen. welke bekend hebben enkele dief stallen te hebben gepleegd, naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht, terwijl tegen drie personen proces-verbaal is opgemaakt wegens heling pre- om de discussie weer op zakelijke gronden ge- 30 Dec. t/m 12 Jan. 30 Dec. t/m 5 Jan. 7 dagen extra t/m 12 Jan. .echter niet in restau rants e. d. 23 Dec. t/m 29 Dec, 4- 7 dagen extra t/m 9 Januari, echter niet in restaurants e. d. Bijeenkomst van directie en personeel Het honderdjarig bestaan van de „Delft sche Courant” is gisteren gevierd met een samenkomst van directie en personeel in de groote foyer van Stads Doelen te Delft. In deze bijeenkomst heeft de directeur, de heer H Sloterdijk een rede uitgesproken, waarin het een en ander uit de geschie denis van de „Delftsche Courant” naar voren werd gebracht en tenslotte gewezen werd op den prettigen geest, welke in het bedrijf tusschen directie en personeel heerscht. In het bijzonder memoreerde spr. de verschillende uitbreidingen en technische verbeteringen, die vooral ge durende de laatste jaren hebben plaats ge had en het bedrijf in belangrijke mate ten goede zijn gekomen. Namens het personeel werd hierna het In aansluiting aan circulaire no. 1067, waarbij gewezen werd op enkele voor oën effectenhandel belangrijke bepalingen in het besluit op de Omzetbelastig 1940, waarbij o.m. wordt vastgesteld, dat de overdracht van effecten vrij is van om zetbelasting, vestigt de Vereeniging voor den Effectenhandel er de aandacht op, dat de omzetbelasting ad 2) pCt. krach tens artikel 1 dier wet wel verschuldigd is over de provisie, welke banken, ban kiers en commissionnairs in effecten voor hun diensten berekenen. Deez belasting kan niet op de effectennota aan den cliënt in rekening worden gebracht. De belasting wordt krachtens artikel 9 van het besluit per kalenderkwartaal aan den inspecteur der accijnzen, binnen wiens ambtskrlng de bank, bankier of commis- sionnair in effecten is gevestigd, voldaan. Naar van het departement van Finan ciën wordt vernomen, is krachtens ar tikel 21 van bedoeld besluit op de ver huur van safeloketten de omzetbelasting verschuldigd. Een nadere toelichting kan, naar werd vernomen, binnenkort worden THEE of KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel Twee gewonden In de garage van het E.B.A.D.-bedrijf, gelegen aan den grooten rijksweg te Beek (L.), dat met een 20-tal auto’s de autobus diensten onderhoudt op het traject Maas trichtBeekSittard met zijtakken naar de Maasdorpen Is Dinsdagmiddag brand uitgebroken. De monteur H. van Prou- meren te Meerssen en de leerling-monteur J. Voncken te Grootenhout-Beek. hadden de laatste leidingen aangebracht onder een nieuwen autobus, welk? was uitgerust met een gasinstallatie. Beide mannen be vonden zich in den werkput onder den autobus en waren bezig met het aftappen van de benzine in zinken bakken. Door tot nog toe onbekende oorzaak vatte de benzine plotseling vlam. Men meent dit ongeval te mogen toeschrijven aan een in de nabijheid staande kachel., welke de benzine zou hebben doen ontvlammen. Het vuur verspreidde zich met ongekende hevigheid en zette den nieuwen autobus in lichte laaie. De leerling-monteur. die door van P. nog tijdig uit den werkput kon worden bevrijd, liep daarbij ernstige brandwondeh op aan hoofd en armen. Een dokter verleende het slachtoffer me dische hulp, waarna V. huiswaarts kon worden vervoerd. Zijn redder van P be kwam bij zijn pogingen, om V. te bevrij den, brandwonden aan het hoofd. Van den brandenden autobus sloeg het vuur over op een gedeelte der garage, een ijzerconstructie met hout en asbestplaten. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met eenige stralen, waardoor het grootste deel der garage met woonhuis en het kantoor gespaard bleven Met inbegrip van den uitgebranden autobus en een in de nabijheid staand chassis met nieuwen motor, gereedschap pen en materialen, bedraagt de totale schade ongeveer ƒ25.000 Slachtoffers van de duisternis Gisteravond heeft zich op de Funen- kade te Amsterdam een tragisch onge val voorgedaan, dat aan een 58-jarigen heer het leven heeft gekost. Met zijn beide zoons, resp. 33 en 29 jaar oud, ge raakte deze man te water. Zij waren allen onder den invloed van sterken drank. De zoons wisten zich spoedig op het droge te werken, doch de pogingen van eenige agenten en toegeschoten bur gers om den vader met een reddingsbaak en een dreg uit het water te halen, wa ren in den beginne vergeafsch. Toen na eenigen tijd het slachtoffer werd opge haald, bleken de levensgeesten reeds zijn geweken Ook in het centrum der hoofdstad een man, misleid door de duisternis, water geraakt. Hij kon echter spoedig op den wal komen en kwam er met een nat pak af. In de Kromme Westerdokstraat te Am sterdam is gisteravond een 37-jarige heer die op het voetpad wandelde, van een trap, welke naar het sousterrein van een huis leidde, gevallen. Het slachtoffer is aan de bekomen verwondingen overle den. De rivierpolitie te Rotterdam heeft gis termiddag uit de Middenkous het lijk op gehaald van den 45-jarigen man J. O. uit de Drieststraat. Maandagavond was O. uitgegaan en sedertdien werd hij ver mist. Gisteren heeft personeel van de rivier politie te Rotterdam uit de Merwehaven het stoffelijke overschot opgehaald van den 51-jarigen schipper H. de Groot, ge woond hebbende aan boord van het sleepschip „Noordstern” afkomstig uit Groningen. De G. is Maandagavond door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. geering terug te trekken, zoo de geheele wet niet nogmaals aan het parlement wordt voorgelegd Intusschen stelt sident Ryti pogingen in het werk beide partijen te verzoenen, opdat voerd kan worden RUND-, KALFS- of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleesch waren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst plockworst en snij worst voor gekookte worstsoorten, b.v. boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst Frankforter en Weener voor liner Saksische- en leverworst, en verder genworst en nierbrood voor bloedworst Verdachte tot tien gulden boete veroordeeld De 24-jarige schilderijenrestaurateur N. B. alhier, heeft zich op 19 December j.L te verantwoorden gehad wegens het mis drijf van 326bis van het Wetboek van Strafrecht. Hij zou n.l. in een werk van Kunst valschelijk een naam hebben ge plaatst met het oogmerk om daardoor aan nemelijk te maken, dat dit werk zou zijn van de hand van dengene. wiens naam hij daarop had aangebracht. Verdachte had toegegeven, dat hij op een in zijn bezit geraakt schilderij, voorstel, lende een dame in liggende houding, den naam van den Franschen meester Manet had geplaatst. Het stut was vervolgens aan een Kunsthandelaar hier ter stede voor 15 verkocht, die het op een schil, derijententoonstelling had geplaatst, waar van het echter werd weggenomen, nadat het door een schilderes hier ter stede als het werk van een naar Indië vertrokken vriendin was herkend Verdachte had tot zijn verdediging aan. gevoerd, niet het oogmerk te hebben ge had om eenig misdrijf te plegen, doch al leen een kunstenaarsgrap te hebben willen uithalen om de Kunstcritiek, die volgens hem meer op den naam van den schilder dan op de innerlijke waarde van een stuk pleegt te letten, een poets te bakken. Het O. M had tegen verdachte een geld, boete van ƒ25 geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een geldboete van 10, bij niet beta ling te vervangen door een hechtenisstraf voor den tijd van tien dagen. (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes); Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari geven de met „één een heid brandstoffen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde periode" ge merkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. (Dit geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) Het moeilijkste probleem, dat het vredesverdrag van Moskou Finland ge geven heeft: de „volksverhuizing van ongeveer 80.000 boeren met hun gezin nen, is nog slechts in theorie opgelost, ofschoon er reeds 9 maanden na het sluiten van den vrede verloopen zijn. Reeds in Juni heeft het Finsche parle ment een wet goedgekeurd, waarbij voor alle vluchtelingen uit het aan sov- jet-Rusland afgestane gebied, die in den landbouw werkzaam waren en daarin werkzaam willen blijven, land ter be schikking zal worden gesteld. De uit voering van deze „wet tot bespoediging der kolonisatie” stuit echter op groote moeilijkheden. Al tijdens de behandeling in het parlement bleek, dat de meenin- gen hoe de kwestie opgelost moest wor den, onder de verschillende partijen ver deeld waren. Om een scheuring in de meerderheidspartijen te voorkomen, werd de wet toen zoovele malen gewij zigd. dat zij tenslotte zoo elastisch was, dat zij nog slechts het geraamte van de oorspronkelijke bedoelingen bleef. Het gevolg was, dat de debatten dadelijk opleefden, toen de uitvoering van de wet ter hand genomen moest worden. In hoofdzaak gaan de discussies in de regeeringscommissies en in de pers óver de vraag, in welke mate men den vluchtelingen gecultiveerd land en in welke mate onontgonnen land ter be schikking moet stellen. De toewijzingen van onontgonnen land had het voordeel alleen het kplonistenprobleem be de het Ken je eigen stad 1. Johan de Witt en zijn broeder Cornells liggen begraven in de Nieuwe Kerk aan het Spui. 2 Het aantal honden in Den Haag is groot. Meer dan 20.000!! 3. Bel op no 61. als je de juiste tijd wilt weten. 4 Voor het vragen van de juiste tijd werd in 1939 in Den Haag een bedrag vertelefoneerd van schrik niet! ƒ50.864.50. 5. De bekende twee kleuters, waarvoor wij in Den Haag een standbeeld oprichtten, zijn Ot en Sien Ruim 10 jaren geleden werd dit monument geplaatst. Ga maar eens neuzen in het Zuiderpark Per bon kan de met A aangeduide categorie (particu sren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor Dec. t <n 31 Jan. ’41 zijn geldig: I Van bonkaart distributie I BON [Vaste Brandstoffen I 94 (HAARDEN. KACHELS Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2j h i Kolenslik; 2 h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 Tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in een villa aan de Lindenlaan te Bussum. Men heeft zich toegang verschaft door verbreking van een ruit. Uit een la van een bureau heeft de dief een tasch medegenomen, waarin zich een bedrag van ƒ250 bevond. Voort^ nam de dief een kleinen voor raad sigaren mede. In verband met de arrest a- tie van een oplichter te Soesterberg die er zooals gemeld, van verdacht wordt ten na- deele van den aannemer B. eenige vracht auto’s te hebben verduisterd, is te Zoelen zijn compagnon aangehouden Hij is te Soest verhoord, en vervolgens naar Utrecht op transport gesteld. Ned. Herv Kerk. Beroepen te Asten van Krugten, cand. Utrecht. Aangenomen Schoenmaker, cand. te Hilversum. Geref. Gemeenten. Beroepen te Terneuzgn ds. J. v. d. Berg, te Krabbendijke. Doopsgez. Broederschap Tweetal te Joureds. W. Broer, te Hollum (Ameland) en ds. J. W. Sipkema te Terhorne. Hoeveelheid] ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. Geen last van de koude! Dinsdagmiddag om 1 uur heeft de heer J. F. Schultink uit Rotterdam, een zeld zame proeve gneomen van uithoudings vermogen in de koude en in het ijskoude water. Er lag ijs in het Ijsselmeer bij Elburg en bovendien had het 's morgens gesneeuwd De heer Sch. hield zich aan de kop van de haven ‘van Elburg eerst eenigen tijd in badpak op te ridden van sneeuw, ijs en feilen wind Hij ging vervolgens bij het zwembad aar het eind van de Elburger pier eenige minuten in een bijt te water, waarna hij zich nog eens stevig met sneeuw afwreef BOTER- OF VETKAART. ter van zou zjjn de kolonisten alleen te belasten met de vruchtbaarmaking van woeste gron den. De vluchtelingen wordep in de eer ste plaats gesteund door de agrarische party, die in parlement en regeering grooten invloed heeft. De partij ver klaart, dat het Finsche volk den vluch telingen beloofd heeft, dat zij schade loos gesteld zullen worden voor alles, wat zij in het ontruimde gebied moes ten achterlaten. Het zou onrechtvaardig zijn, indien men den vluchtelingen, die reeds het meeste geleden hebben, ook nog de last van den agrarischen herop bouw op de schouders zou laden.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6