Stad Zuid-Wales bestookt De Duitsche successen in het tweede halfjaar 1940 Italië I I r in Duitsche vliegers I i No. 17765. ri. 1941. Volendam de schaats Vergeet het niet! op VERDUISTEREN in van 5.39 uur n.m. tot 9.50 uur v.m. Vrijdag 3 Janus 1 A t, O' fl en bommen op Engeland Italiaansch vliegercorps teruggekeerd Postgiro-no’s Winterhulp Nederland gen, welke hij opgericht heeft en door den wensch nopens een gemeenschap pelijke overwinning uit te spreken. No. 116364 Z.g. StadspatiëntenNo. 49 45 millioen kilogram In Volendam bindt oud en jong de schaatsen aan. Vlak bij de pittoresque huisjes bevindt zich het ijs, waar naar hartelust gereden wordt. Ook de prikslee wordt veel gebruikt (Holland) --- Duizenden brand- brisantbommen geworpen Nieuwe bonnen voor boter, brood, gebak, eieren en vleesch Dankwoord van maarschalk Kesselring Stefani meldt uit Rome Ter gelegenheid van den terugkeer van het Italiaansche vliegercorps, dat Telegramwisseling Hitler-Mussolini De oorlog ter zee Britsche koopvaardij leed weer verliezen Maan: 3 Jan. op 12.24 u. n.m. 4 Jan. onder 12.24 u. v.m. op 12.47 u. n.m. 5 Jan. onder 1.28 u. v.m. (Ie kwartier 3.40 u. n.m.) Dokterstelefoon: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.; No. 394920 Samenwerking in het Middel- landsche Zeegebied Rapport van de Weermacht De verwoestingen te Londen De Fransch-Duitsche betrekkingen -'.-Cd 'V'' t till I HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: Ziekenfondsleden De Volharding: verkeers- en van of een het aan- Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad /4.zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is f7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p- post 10 ct. 'i i I i i Winterhulp Nederland, den Haag, ccc0 I Voor orood en gebak de bonnen M i i i i i i i I i i luchtvloot „Adlerschild” kan overdra- j i i h no. 5553 Al» bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 5553 of 877 I 8 8 I I 8 8 de ontmoeting van den Führer met maar schalk Pétain in grondtrekken bekend is, geenerlei wijzigingen ingetreden. i i Ge brengt geluk in veler leven. I Bureau voor voorkoming van brand te Londen Uit Londen wordt gemeld, dat minis terpresident Churchill opdracht gegeven heeft tot oprichting van een bureau voor voorkoming van brand, met uitvoerende bevoegdheden. Tot voorzitter van dit bu reau, dat in de eerste plaats tot taak heeft de gevolgen van luchtaanvallen tot het minimum te beperken, is de minister van binnenlandsche veiligheid, Morrison, benoemd. Luchtalarm te Londen Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteren onmiddellijk na het invallen van de duisternis luchtalarm gemaakt. Ook in enkele andere streken van Engeland werden volgens berichten van persbureaux vijandelijke vliegtui gen waargenomen Ook gistermorgen verschenen volgens Britsche berichten vliegtuigen boven Enge land. Er werden bommen geworpen in het Zuidoosten van het land. Het D.N.B. seint uit Stockholm Een stad in Zuid-Wales is, naar Reuter meldt, in den afgeloopen nacht het voornaamste doel geweest van de aanvallen der Duitsche vlie gers. De intensieve en langdurige aanval begon volgens het Britsche agentschap spoedig na het invallen van de duisternis. Op de Duitsche verkenningsvliegtuigen volgden gol ven andere machines, die duizenden brand- en brisantbommen neerwier pen. Het vuur van het afweerge schut was het felste, dat tot dusver in Wales is gehoord. Voor vleesch of vleesohwaren de bonnen 14 Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Woensdag 15 Januari a.s. geeft elk der vier met ,,14 vleesch” gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of één rantsoen vleesch- waren. De met ,,14 worst, vleeschwaren”! gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van één rantsoen vleesch- waren. De bonnen, welke op 15 Januari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 19 Januari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worst soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lever-artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct.. fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pesttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari a.s geeft elke der met ,,22” genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Zooals reeds eerder werd bekend ge maakt. bedraagt ook de hoeveelheid rog gebrood. welke tegen afgifte van één bon kan worden gekocht. 100 gram. Voorts geeft elke der met „22” genummerde broodbonnen recht op het koopen van één rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter geplaat ste aantal grammen beschuit 75 gram biscuit en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (bijv amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (bijv, boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 12 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven, voorts nog geldig gedu rende de week van 13 tot en met 19 Ja nuari a.s., met dien verstande, dat zij ge durende laatstgenoemde week niet mo gen worden gebruikt in hotels, restau- den in hotels, restaurants, e.d. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. <J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. losa. Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Het Opperbevel van de Weermacht publiceert een rapport over de oorlogssuccessen in het tweede halfjaar 1940. waarin o.a. gezegd wordt Het meerendeel der vijandelijke bom men kwam terecht op woonwijken, o.a. op 30 ziekenhuizen en lazaretten, alsmede op 40 kerken en kerkhoven. De aange richte militaire en oorlogs-economische schade is daarentegen gering. De Duit sche oorlogseconomie heeft er. over het geheel genomen, niet in het minst schade door ondervonden In tegenstelling met de strenge Engel- sche censuur werden neutrale dagblad correspondenten in Duitschland in de ge legenheid gesteld, zich van de uitwerking der vijandelijke aanvallen in de volgens de officieele Engel sche berichten bijzonder zwaar getroffen Duitsche steden te over tuigen. Van week tot week worden in Engelsche berichten hevige aanvallen op Duitsche steden gemeld, waarop geen en kele bom is gevallen ja, waarboven niet eens gevlogen is. De strijd tegen Engeland gaat voort. Tot dusver is de uitwerking veel grooter dan uiterlijk is te zien. Het jaar 1941 zal daarvan het bewijs brengen. Zeker van de overwinning, sterker en beter uitge rust dan ooit ziet de Weermacht het komende jaar tegemoet. Voor boter, margarine of vet bon 24 De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Zaterdag 4 Januari 1941 tot en met Vrijdag 10 Ja nuari a.s. geeft de met ,.24” genummerde bon van de boterkaart en- van de vet- kaart recht op het koopen van 250 gram boter of 250 gram margarine of 200 gram vet naar keuze, voor zoover voorradig. De met ..24" genummerde bonnen, die op 10 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. De op 22 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden vet in verpakking van 250 gr. mogen tegen inlevering van één met ,,24” genummerden bon van de boter kaart of de vetkaart worden uitverkocht. Terwijl de Duitsche luchtmacht sedert den 8en Augustus meer dan 43 mil lioen kg brisantbommen en meer dan 1.600 000 k g. brandbommen in meer dan 2000 aanvalsacties op stra tegische doelen van het Britsche eiland heeft geworpen, bedroeg de door den vijand menlast slechts twintigste deel heden Oe Britsche luchtmacht. United Press meldt uit Londen: Lord Beaverbrook, de Britsche minister van luchtvaart, heeft bekend gemaakt dat Engeland op het oogenblik 2 nieuwe types bommenwerpers en een nieuw jachtvlieg tuig bouwt. Dit zijn de types ..Manchester" de 4-motorige bommenwerper van groot formaat „Stirling” en de „Whirlwind” welke laatste een 2-motorige groote^ager is. Engeland heeft thans, aldus Beaver brook. meer vliegtuigen dan ooit tevoren in actieven dienst en meer dan ooit in reserve. Voorts zijn volgens Beaverbrook alle door Engeland in de Vereenigde Staten voor 1941 bestelde vliegtuigen ook inder daad opgenomen in het leveringsprogram ma voor dat jaar Tenslotte deelde Beaverbrook mede, dat de nieuwe Britsche jager „Tornado” een groot succes is gebleken. Bij de jaarwisseling zijn telegrafische gelukwenschen gewisseld tusschen den Führer en talrijke staatshoofden en re- geeringschefs, zoo tusschen den Führer en den koning van Italië en Albanië, keizer van Abessynië. Aan Mussolini heeft Hitler het volgen de telegram gericht: „Bij den aanvang van het nieuwe jaar gedenk ik u, Duce, in hartelijke verbondenheid. Het komende jaar zal het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië in onwrikbaar vertrouwen en ijzeren vast beslotenheid zien strijden tot de beslis sende nederlaag van den vijand. In dezen geest groet ik u. Duce” Mussolini antwoordde met het volgende telegram: „Ik dank u voor den groet en de wenschen, die ge mij hebt doen toe komen en die ik met dezelfde hartelijk heid beantwoord. Ook in het jaar 1941 zullen onze revoluties en onze volken in beproefde, broederlijke kameraadschap gemeenschappelijk naar de overwinning oprukken en strijden”. De Duitsche minister van buitenland- sche zaken, von Ribbentrop, heeft geluk wenschen doen toekomen aan Mussolini, den Japanschen minister-president, Ko- noje. den Italiaanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Ciano, en den Japan schen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka Verder heeft hij de geluk wenschen van den Roemeenschen staats leider, Antonescu, den Slowaakschen mi nister-president Tuka. en den Hongaar- schen minister van buitenlandsche zaken, Csaky, hartelijk beantwoord. vanuit een luchthaven aan het Kanaal had deelgenomen aan de luchtaan vallen op Engeland, heeft maarschalk Kesselring een brief gericht tot den commandant van dit corps, waarin hij zijn dank uitspreekt voor de samen werking in den gemeenschappelijken strijd en verklaard, dat de formatie jagers, die aan het Kanaal blijft de schakel zal vormen die getuigt van de voortdurende solidariteit tusschen de Italiaansche en de Duitsche lucht macht. Het verheugt den maarschalk in zijn brief te herinneren aan de doel treffende medewerking van het Itali aansche luchtcorps, dat vele bewijzen van zijn strijdlust gegeven heeft, on danks ongunstige weersomstandig heden en technische moeilijkheden. De Italiaansche vliegers hebben bewezen den strijd met de Engelsche Spitfires niet te vreezen en belangrijke militaire doelen in Engeland getroffen. Maarschalk Kesselring beëindigde zijn brief door uiting te geven aan zjjn vreugde, dat hij aan het Italiaansche luchtcorps de eerste sectie van de x A A A X A A A A X A 1 s A X A A X A A A A «<4 den tegenstander ernstige verliezen toe. Van Ijsland tot de Noordkust van Afrika bewaakte de gewapende luchtverkenning het Atlantische luchtruim en verlichtte door haar lange-afstand-meldingen de zware taak der Duitsche onderzeebooten Het oorlogsjaar 1940 was een jaar van Duitsche overwinningen Daar de Engel sche propaganda heeft getracht, de unieke successen van de Duitsche Weermacht eerst te ontkennen en toen te verkleinen, heeft zij iedere geloofwaardigheid ver loren. Tenslotte moest zij zich echter toch buigen voor het feit, dat Duitschland de door de blokkade in gevaar gebrachte nauwe Noordzeebasis heeft doen springen en haar uitgebreid heeft tot een gebied, dat zich uitstrekt van de Noordkaap tot de Spaansche grens en dat het mogelijk maakt. Engeland zelf doodelijke slagen toe te brengen. Sedert het begin van den wapenstil stand met Frankrijk zijn de voorbereidin gen voor den strijd tegen Engeland be gonnen Terwijl divisies van het leger de Fransche Atlantische kust tot aan de Spaansche grens bezetten, de resteerende steunpunten van de Maginot-linie zuiver den en den onoverzienbaren buit schiftten, hebben de marine en de luchtmacht zich gereed gemaakt, om den strijd tegen Engeland te beginnen De Italiaansche Weermacht hield intusschen steeds ster kere Britsche strijdkrachten vast De marine kweet zich in korten tijd van de moeilijke taak, alle in bezit genomen vijandelijke kustgebieden van de Noor delijke Ijszee tot de Golf van Biscaye met spoed te beveiligen. Bijzonder suc cesvol was het optreden van zeestrijd- krachten in overzeesche wateren. Telkens wanneer de vijand de activiteit van de Duitsche kaperschepen trachtte te belem meren. leverden Duitsche oorlogsschepen met hem zeegevechten, waaruit zijzelf met succes en ten volle strijdvaardig te voorschijn kwamen, terwijl de tegenstan der met beschadigingen en verliezen het tooneel van den strijd moest verlaten en de dichtstbijzijnde haven moest opzoeken Zoo zag rich de vijandelijke leiding van den zeeoorlog voortdurend voor nieuwe verrassingen geplaatst. Aan deze ge vechtshandelingen der marine, in veree- niging met de aanvallen der luchtmacht, viel een aanzienlijk aantal Britsche oor logsschepen ten offer. Door de marine werden 12 torpedojagers, 8 duikbooten. 9 hulpkruisers. 3 kanonneerbooten en 63 kleine oorlogsvaartuigen, door de lucht macht in totaal 32 verschillende eenhe den der Britsche marine tot zinken ge bracht De totale tonnage van deze tot zinken gebrachte oorlogsschepen bedraagt rond 190 000 ton In nog veel grootere mate kreeg de Britsche koopvaardij de gevolgen van de nieuw veroverde, breede en dicht bij En geland gelegen bases te bespeuren. In sa menwerking met duikbooten van de Ita liaansche marine hebben Duitsche duik booten haar successen steeds meer opge voerd De stijgende cijfers betreffende tot zin ken gebrachte schepen beteekenen een aantasting van de levensaders van het Britsche eiland. Voor de eerste maal kon den ook door bewapende koopvaardij schepen in overzeesche wateren vijande lijke schepen voor goeden prijs verklaard en naar Duitsche havens opgebracht wor den. Tegelijkertijd brachten Duitsche ge- vechts- en duikvliegers door onvermoeide aanvallen op Britsche convooien en af zonderlijk varende koopvaardijschepen □e luchtactie tegen Engeland Door gebruik te maken van alle be schikbare middelen heeft de Duitsche luchtmacht na beëindiging van den veld tocht in Frankrijk in een paar weken den opmarsch voor den concentrischen aanval op de Britsche eilanden voltooid. Sedert Mei heeft de Engelsche luchtmacht in nachtelijke vluchten Duitsch Rijksge bied aangevallen en daarbij vrijwel uit sluitend niet-militaire doelen getroffen. Den 8en Augustus begon de Duitsche vergelding voor een vorm van den lucht oorlog, dien Duitschland noch gewild noch aangevangen heeft, ofschoon alle voor- deelen aan Duitschen kant lagen. Sedert dien hebben Duitsche gevechtsformaties in meer dan 130 grootscheepsche aanval len telkens tusschen de 100.000 en 700.000 k.g bommen uitgeworpen. Ofschoon reeds een aantal vijandelijke aanvallen op Ber lijn vooraf was gegaan, werd de eerste vergeldingsaanval op de Britsche hoofd stad pas den 7en September ondernomen. Sindsdien heeft Londen meegemaakt, wat aan de Duitsche steden was toegedacht. Meer dan 450 maal luchtalarm en meer dan 100 Duitsche aanvallen, waaronder eenige van geweldigen omvang hebben het normale leven van deze stad gestoord en haveninstallaties, kaden en opslag plaatsen vernield. Sedert den 15en November strekken de Duitsche luchtaanvallen zich ook uit tot andere centra van de Britsche oorlogs industrie In 80 aanvallen in groot ver band en 325 andere aanvallen op belang rijke industrieele bedrijven is de Britsche bewapening, in het bijzonder in het mid- den-Engelsche industriegebied zoo zwaar getroffen, dat de vermindering der pro ductie voor Engeland gevaarlijke afmetin gen aanneemt. Daarnaast werd echter ,door 350 aanvallen op de belangrijk- havens aan den Britschen invoer en ca.paciteJ* van deze invoerhavens zeer ernstige schade toegebracht. Ver over de a?nvalsacties richtten zich ^'^aire doelen als vliegvelden troepenkampen, tankparken, graanpakhui- Voor één ei bon 33 Gedurende het tijdvak van Maandag 6 Januari tot en met Zondag 12 Januari a.s. geeft de met „33” genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen, welke op 12 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zon dag 19 Januari a.s.. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 12 tot en met 19 Januari niet gebruikt mogen wor den in hotelss, restaurants, e.d. Het Newyorksche zeevaartregister heeft bekend gemaakt, dat kortgeleden de Engel sche tankboot „Scottish Maiden” (6993 b.r.t.) en het Engelsche vrachtschip „Ken- sane Head. (5225 b.r.t.), tot zinken zijn ge bracht. Mackay radio heeft een draadloos be richt opgevangep, waarin gemeld werd, dat een stoomschip op 500 mijl ten Noord, westen van Dakar en 500 mijl ten Zuiden van Teneriffe getorpedeerd was De naam van het schip staat nog niet vast. In scheepvaartkringen in Amerika neemt men aan, dat het het Britsche 6579 b.r.t. metende vrachtschip ..Nalgora" be treft, dat Maandag op 1000 mijl ten Noor den van de door Mackay Radio opgegeven plaats een „verdacht schip" meldde te hebben gezien. Aan de Portugeesche kust bij de mon. ding van de Taag is gisteren een Engelsch vrachtschip gestrand. De naam van het 00 ton metende schip is nog niet be kend. Het schip ligt volkomen droog op het zand. Voorts heeft het Amerikaansche re gistratiebureau voor de scheepvaart be kend gemaakt, dat onlangs de vracht schepen „Convallaria” (1996 bruto ton) en „Gunhorg” (1572 bruto ton) tot zin ken gebracht zijn. uitgeworpen bom- rond een vijf-en- van deze hoeveel- Verliezen der Engelsche koopvaardijvloot Daarnaast verloor Engeland van 25 Juni tot het einde van het jaar aan eigen of in zijn dienst varende koopvaardij schepen als gevolg van gevechtshandelin gen der Duitsche marine 3.200.000 b.r.t. en door gevechtshandelingen van de Duitsche luchtmacht meer dan 700 000 b.r.t., dat is in totaal meer dan 3.900.000 b.r.t Daaronder zyn de resultaten van het leggen van mijnen, dat zich tot de verst verwijderde zeeën heeft uitgestrekt, tot dusver nog slechts voor een klein deel begrepen. Nog meer is voor den vijand uitgevallen door de beschadiging van minstens 264 koopvaardijschepen van ruim 2 millioen br.t. in totaal. Deze resultaten werden met slechts geringe verliezen der marine behaald. Zij bedra gen sedert den 25en Juni 3 torpedoboo- ten 5 mijnenvegers, 8 duikbooten en 12 kleinere oorlogsvaartuigen Een deel der verloren gegane schepen kon gelicht en weer in dienst gesteld worden. Overigens zijn de verliezen in het kader van het bewapeningsprograinma der marine, dat met inbegrip van de zwaarste slagschepen ongestoord verder werd uitgevoerd, niet slechts gecompenseerd, doch de marine kon integendeel op het punt van slag vaardigheid belangrijk versterkt worden. Ter gelegenheid van de komst van enkele afdeelingen van het Duitsche luchtleger in Italië heeft de chef van den Italiaanschen luchtstaf, generaal Pricolo, een dagorder gepubli ceerd, waarin wordt verklaard, dat het Duitsche luchtcorps zal deelnemen aan den strijd in de lucht en ter zee in de Middelland- sche Zee, waar de vijand zijn krachten concentreert en dat dit corps als een groote Italiaansche eenheid beschouwd moet worden De gemeenschappelijke strijd zal de Duitsch-Italiaansche wapen- broederschap wijden. zen, electrische centrales werken. Tijdens deze vrijwel ononderbroken bombardementen daagden formaties ja gers en jachtkruisers den tegenstander tot luchtgevechten uit en brachten hem zware verliezen toe. Zij beveiligden door haar escorte de gevechtsformaties op de heen- en de thuisvlucht. Sedert den 25en Juni heeft de vijand aan vliegtuigen on geveer het drievoudige verloren van de verliezen der Duitsche luchtmacht. Sedert den 24en October hebben ook escadrilles van de Italiaansche luchtmacht zijde aan zijde met de Duitsche formaties met succes aan de aanvallen op Engeland deelgenomen. Vèrdragend geschut van het leger en de marine slaagde er herhaaldelijk in, convooien, die door het Kanaal trachtten te varen, met verliezen voor den tegen stander uit een te slaan Met goed ge volg werden ook militaire doelen in het gebied van Dover en ten Zuiden Londen aangevallen. Het vèrdragend ge schut van den vijand beantwoordde het vuur slechts nu en dan en zonder eenige uitwerking Volgens te Stockholm uit Londen ont vangen berichten weerklonken gisteren in verscheidene deelen van Londen gewel dige ontploffingen De pioniers waren be gonnen de gebouwen, die dreigden in te storten met dynamiet op te blazen. Pas gisteren kon met dit werk worden begon nen. daar nog Woensdagavond op tal van plaatsen uit de puinhoopen in de City rook opsteeg en zelfs meermalen plotseling uit de resten van een verwoest huizenblok vlammen omnoog schoten. Tot het invallen der duisternis hoorde men te Londen de ontploffingen var. de dynamietladingen, welke de huizen der wereldstad deden sidderen als bij een luchtaanval. De ge- heele City is sedert gisterochtend vroeg door de politie afgezet en slechts enkele bevoorrechten hebben met een speciale vergunning toegang. Deze maatregel werd genomen, omdat het aantal gebouwen dat dreigt in te storten, te groot is. dan dat de veiligheid op straat zou kunnen worden gewaarborgd. In Mansion House, den zetel van den Lord Mayor, is een speciale conferentie gehouden, waaraan niet alleen de gemeen teraad zelf, doch ook vertegenwoordigers van talrijke ministeries deelnamen. Omtrent den nachtelijken aanval op Zuid-Wales verneemt het D.N.B nog uit Stockholm, dat waarschijnlijk Cardiff in het middelpunt van dezen aanval stond. Urenlang woedde boven de stad een he vige aanval. Duizenden brandbommen zijn uitgeworpen. Nadat een geheele reeks branden ontstaan was, begon een even hevige, zoo niet heviger aanval met bri santbommen van elk kaliber Talrijke hui zen en gebouwen zijn verwoest prooi der vlammen geworden. Ook boven Londen werden talrijke brand- en brisantbommen uitgeworpen. Weer braken branden uit en werd een heele reeks huizen en gebouwen met den grond gelijk gemaakt. Tegelijkertijd wer den verschillende andere streken in Enge land in den loop van den nacht aange vallen. De door een zeker deel van de buiten landsche pers verspreide geruchten, als zouden de „diplomatieke betrekkingen" tusschen Duitschland en Frankrijk ver broken zijn kwalificeerde men gisteren in de Wilhelmstrasse als volkomen onzin in antwoord op vragen van persvertegen woordigers, zoo meldt het A.N.P. uit Berlijn. Zuiver juridisch kunnen de be trekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk onder de huidige omstandig heden in het geheel niet als „diploma tiek" aangeduid worden, ofschoon deze betrekkingen zich niet uitsluitend tot een wapenstilstandscommissie beperken, doch daarnaast en bovendien door de benoemde buitengewone ambassadeurs Abetz en de Brinon waargenomen worden Overigens zijn, naar men te Berlijn in dit verband betoogt, in de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk, welke sedert .a ■w t'.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1