mg e Hl HAAGSCHE COURANT' Zaterdag 4 Januari 1941. STADSNIEUWS ZWARE UITSLAANDE BRAND AAN HET KORTENBOSCH I IJSVERMAAK Een jeugdige teekenaar VIERDE BLAD CABARET „MONTE CARLO DE LUXE’’ VAT WAS VATTE VLAM Ook tweede school aangetast Het lokaal, waar de brand uitbrak Blusschingswerk nam verschei- nere uren in beslag STROOMVOORZIENING NAAR ONZE STAD GESTOORD BEGRAFENIS Ds. H. W. CREUTZBERG GROOT GEDEELTE VAN DE ST. VINCENTIUSSCHOOL UITGEBRAND NIEUWE COMMISSARIS VAN POLITIE BENOEMD „Schooluitstapje”, de teekening van den achtjarigen Henk van Diggel©, leerling 3de klasse van de Groen van Prinstererschool in. de v. d. Spiegelstraat te ’s-Gravenhage, waarmede deze in „Arti” te Amsterdam den eersten prijs verwierf bij den nationalen teeken- wedstrijd t.g.v. het 60-jarig bestaan van de Ned. Vereeniging voor Teekenleeraren (Polygoon) w. -*• Hoe het gebouw er na den brand uitzag MAANSOPKOMST EN -ONDERGANG A. A. DE JONGH f NACHTELIJKE VUURZEE IN DE OUDE BINNENSTAD VERMISTE MINDERJARIG MEISJE TERECHT Tramverkeer gedurende half uur gestagneerd No. 17766 G. (Polygoon) Omliggende woningen ontruimd Begrafenis Th. H. van Oost 6 Januari tot op 1941 Jan. Febr. 26, zameld roet was gaan branden. fPolygoon) ten, die gerepareerd moesten worden. DE HEER C. CHR. WALRAVEN UIT ALKMAAR GEMEENTELIJK BOUW- EN WONING TOEZICHT Vondelstraat, waarin stond een mand met 7 paar nieuwe schoenen, 1 paar nieuwe pantoffels en nog wat schoenen met ga- 0.41 1.58 3.13 4.27 5.36 6.40 7.35 8.22 9.01 9.34 10.02 10.27 10.51 11.13 11.37 0.16 1.18 2.20 3.21 4.21 5.18 6.11 7.00 7.43 8.21 8.54 9.25 9.54 10.23 12.02 12.29 13.00 13.37 14.21 15.12 16.12 17.19 18.32 19.48 21.07 22.25 23.44 voor naar op 13.33 13.59 14.28 15.02 15.43 16.31 17.27 18.31 19.40 20.54 22.09 23.25 en God in onder 2.30 3.33 4.35 5.36 6.36 7.32 8.24 9.09 9.49 10.24 10.55 11.24 11.51 12.19 12.49 13.22 14.00 14.45 15.37 16.36 17.40 18.47 19.55 21.02 22.08 23.12 1. F. Termohlen, Dame met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis gebracht Gistermiddag stond de 21-jarige mevr. S. v. B. in haar keuken aan de Sport- laan en zette een pot was op het vuur. Doordat plotseling de was vlam vatte raakten haar kleeren in brand. Zij zelf liep ernstige brandwonden op, die in het Roode Kruis-ziekenhüis moesten worden verzorgd, waarheen de genees kundige dienst haar had vervoerd. DE ONBEHEERDE BAKFIETS... Gistermiddag is ten nadeele van een bewoner van de Piet Heinstraat een on beheerd staande bakfiets gestolen in de VERORDENINGEN VLEERSTRAAT I EN VLEERSTRAAT III Op de Gemeente-secretarie afdeeling S. en B. (kamer no. 32) zal van 6 Januari af voor een ieder ter inzage liggen het Raadsbesluit van 14 October 1940, tot wij ziging van de verordeningen Vleerstraat I en Vleerstraat III, een en ander betref fende terreinen, gelegen aan en nabij de Vleerstraat. Dit Raadsbesluit is goedgekeurd door de Ged. Staten van Zuid-Holland bij be sluit van 11 December 1940. In de tabel, die wij gisteren gaven is een fout geslopen. Alle daar genoem de tijdstippen zijn een uur te vroeg. Om elk misverstand te voorkomen, drukken wij de tabel hieronder opnieuw af. Van 6 tot 13 Januari is er tot mid dernacht maneschijn. Van 14 tot 17 Januari is er alleen gedurende het laatste gedeelte van den avond maneschijn. 18 Jan. is de eerste volkomen duistere avond. Op 28 Jan. komt een slanke maansikkel gedurende het eerste gedeelte van den avond licht brengen. Met ingang van 1 Februari zijn alle avonden rijkelijk van maneschijn voorzien. Tenslotte vormen de avonden van 13, 14 en 15 Februari de overgang naar de daarop volgende donkere periode. Al deze gegevens kunt u in ’n oogopslag afleiden uit de eenvoudige figuurtjes, die in Sterrengids 1941 van de Neder- landsche Vereeniging voor Weer- en Sterrenkunde voorkomen. In dit boekske vindt ge ook voor het geheele jaar de tijdstippen van opkomst en ondergang van de maan. Ziehier de tijdstippen: Voor het tijdvak van 15 Februari: Op de begraafplaats Nieuw Eik en Dui nen is hedenmiddag teraardebesteld het stoffelijke overschot van den heer Th. H. van Oost, een vooraanstaande figuur in de Christelijke sociale beweging. Aanwezig waren het dagelijksche be stuur van de afdeelingen I en II van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel met de voorzitters J. J. Vogel en J. de Vries, de heeren J. Kooistra, voor zitter van het comité Zondagsrust, J. A. Knetsch en A. Drop, resp. voorzitter en bestuurslid van den Haagschen Chr. Be- stuurdersbond, E. J. Zweverink en L. G. v. d. Snoek, bestuursleden van „Draagt Elkanders Lasten”, G. L. Nijenhuis en N. J. Claassens, bestuursleden van de vereeni ging van adm. en techn. ambtenaren, C. J. van Milligen, directeur van de rnuziek- vereeniging „Haydn", H. J. Steenis, oud- penningmeester van de algemeene Chr. ambtenarenbond en J. Veltman, bondspen- ningmeester van den Bond van Chr. Transport- en Fabrieksarbeiders. Met de familie kwamen in den stoet mede de heeren J. Augustijn, J. Eykelboom en W. Belger, resp. voorzitter, secretaris en pen ningmeester van den P.C.B. De baar werd gedekt door verschillende bloemstukken en kransen. In de aula voerde het woord de heer Augustijn. Wij hebben, aldus spr., den heer van Oost gekend als een trouwen vriend, getrouw in zijn dagelijksche werk en getrouw voor de vakvereeniging. Hij zocht zichzelf niet, want hij was een bescheiden man. De af deeling den Haag heeft jaren lang onder zijn leiding gestaan. Steeds was zijn doel de zaak te dienen naar zijn beginselen. Onze droefheid is groot, maar onze dank baarheid is overheerschend. De heer J. Hanekamp, voorzitter van de ver. „Draagt Elkanders Lasten” sprak mede namens de onderafdeelingen en de zusterver. „Prijst den Heer” en de Ned. bond van Chr Wijk- verplegingen. Een man in zijn volle wapenrusting is van ons heengegaan. Het was altijd aangenaam en prettig met hem samen te werken. De heer van Oost heeft zich geheel gegeven aan den op- en uit bouw van de Ned. Herv. Kerk, zonder daarbij afbreuk te doen aan de geloofs overtuiging van anderen. In het middel punt van zijn werk zag hij Christus. Mede namens ds. van den Bosch dank ik hem zeer voor hetgeen hij deed voor „Draagt Elkanders Lasten” De heer Knetsch zeide steeds verwonderd te zijn geweest, dat deze trouwe broeder nog tijd had om op te treden als bestuurslid van den Haag- sphen Chr. Bestuurdersbond Aan zijn lust om voor ons te werken hebben wij nooit getwijfeld Hij was een man, die zich met den inzet van zijn geheelen persoonlijkheid aan de Chr. sociale beweging gaf. Zijn adviezen waren gedragen door een inner lijke overtuiging en van groote waarde, omdat de heer van Oost een man van ondervinding en scherp verstand was. De heer Kooistra wees er op, dat de heer van Oost jarenlang de ijverige en bekwame secretaris-penningmeester van het comité-Zondagsrust is geweest. Hij deed zijn werk grondig. Vele artikelen van zijn hand verschenen in de Chr. bladen. Een zwager danktè voor de belang stelling. Aan het sterfhuis had ds. H. J. Djjck- meester een rouwdienst geleid. Hier ter stede is in den ouderdom van 84 jaar overleden de heer A. A. de Jongh, oud-hoofdinspecteur Opium-regie te Ba tavia, oud-burgemeester van Hoorn. De begrafenfc vindt Woensdag a.s. te kwart voor 3 op de begraafplaats Oud Eik en Duinen plaats. Afscheid hoofdinspecteur Neeteson Op Oudejaarsdag is in het dienstge bouw van het Gemeentelijk Bouw- en Woningtoezicht afscheid genomen van den hoofdinspecteur J. P. Neeteson, die dien dienst, waaraan hij ruim 31 jaar ver bonden was, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ging ver laten. In aanwezigheid van het geheele perso neel is de scheidende ambtenaar door den directeur van den dienst toegesproken. Deze heeft van zijn groote waardeering doen blijken voor de wijze, waarop de heer Neeteson in zijn verschillende rangen zijn taak vervuld heeft. Daarbij werd te vens gewag gemaakt van de werkzaaam- heden, welke hij nog in zijn vrijen tijd in het algemeen belang heeft verricht. Door den directeur werd namens het Gemeen tebestuur een legpenning en namens het gezamenlijk personeel een souvenir aan geboden. Na nog door een hoofdingenieur van den dienst te zijn toegesproken richtte de heer Neeteson een woord van dank tot allen, die in den dienst met hem hadden samengewerkt, in het bijzonder tot den drecteur, die hem steeds tot een grooten steun was geweest en besloot hij met de beste wenschen voor 1941. AFSCHEID R. DHONDT Een bekende figuur op het gebied van het R.K. Onderwijs alhier, de heer R. Dhondt, heeft op 1 Januari j.l. den dienst verlaten. De heer Dhondt, die loofd is van de school aan de Kritzin- ïerstraat, is voorzitter van de afdeeling ien Haag van de R.Kath. Onderwijzers- 'ereeniging Sint Thomas. De heer Walraven, die, naar wij In de „Alkmaarsche Courant” lezen, geboren is in 1882, genoot aanvankelijk een oplei ding voor officier der infanterie. Hij ver liet den militairen dienst en volgde een cursus voor inspecteur van politie hier ter stede. Op 15 Augustus 1908 werd hij inspecteur van politie te Tiel. 1 Mei 1909 volgde zijn benoeming tot inspecteur van politie te Nijmegen en 1 Mei 1912 tot in specteur te Rheden ter standplaats Velp, waar hij een zelfstandige betrekking kreeg en waar hij den politiedienst reor ganiseerde. Op 13 Augustus 1917 volgde zijn be noeming tot commissaris van politie te Sneek waar, hij eveneens een reorganisa tie van het corps tot stand bracht. Op 30 Maart 1922 werd de heer Wal raven tot commissaris van Rijkspolitie be noemd ter standplaats Alkmaar. In 1924 richtte hij de Vrijwillige Ver- keersinspectie in Noordholland op, ter verbetering van de plattelandspolitie. Hij was voorts vele jaren lid van de examencommissie voor inspecteur van politie, en agent van politie, voorzitter van de Vereeniging voor Die renbescherming in Alkmaar en langen tijd lid van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren. Verder was de heer Walraven secreta ris van de Landelijke vergadering van commissarissen van Politie en bestuurs lid van den Bond van Vrijwillige ver- keersinspecties in Nederland. Kort geleden is, naar de „Alkm. Crt1* verder meldt, de heer Walraven benoemd tot leider van het rechtsfront afdee ling politie van de N. S. B. De oorzaak Nader vernemen wij nog, dat de oor zaak van den brand moet worden gewe ten aan een zonder eenig toezicht bran dende kachel in een leegstaand lokaal van de St. Vincentiusschool. Met het oog op het naderend einde van de Kerstva- cantie had men de lokalen leeggeruimd om deze te kunnen schoonmaken. Bo vendien werden de vloeren nieuw ge olied, zoodat waarschijnlijk een vonk uit de kachel gespat is op den vloer op een stuk papier in de buurt, dat vlam vatte. De banken, stoelen en borden stonden opgetast in de gangen en vormden een komst van 1 Westerveld. barricade voor de brandweerlieden, die tot den vuurhaard wilden doordringen. De blusschingspogingen werden daardoor zeer vertraagd. Negen stralen hebben den strijd tegen ’t vuur aangebonden, waarvan een geleid was over den ladderwagen om van bo venaf te kunnen spuiten. Telkens op nieuw laaiden de vlammen weer op, als men juist dacht verdere uitbreiding te hebben bezworen. Motorspuiten waren aanwezig van de Prinsestraat, Archime- I desstraat en Rijswijkscheweg, benevens twee ladderwagens. Hedenmorgen nog duurde de nablus- sching voort en hield men de vloeren en binten, waaromheen de vlammetjes pogingen deden om grooter te worden, zoo nat mogelijk. De omvang der schade, die zeer gfoot is, kon nog niet worden vastgesteld. In het gebouwencomplex zijn twee scholen gevestigd, welke door een tus- schen-vleugel verbonden zijn. In dezen vleugel is het vuur ontstaan. Omstreeks 10 uur bemerkten de in wonende broeders, dat op de eerste verdieping in den verbindingsvleugel brand was uitgebroken. Terstond waarschuwde men de brandweer, die weldra met twee motorspuiten op de plaats des onheils verscheen. Een groot aantal slangen werd uitgelegd en krachtig werd de blussching aange pakt. Via de schoolpoort aan het Kor- tenbosch kon men den brandenden vleugel aan een zijde benaderen, ter wijl men ook een slang door het schoolgebouw legde en zoodoende het vuur aan de andere zijde kon bedwin gen. Inmiddels was een derde spuit in het Westeinde opgesteld, zoodat men ook van dien kant, door den tuin, met drie stralen water kon geven. Bijzonder lager onderwijs Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Vereeniging tot stich ting en instandhouding van scholen op Gereformeerden grondslag in het Bezui- denhoutkwartier stellen B. en W. den Raad voor medewerking te verleenen tot het aanschaffen van de leermiddelen, noodig voor de invoering van het leervak Duitscn in het zevende leerjaar van zijn school voor gewoon lager onderwijs van Heutszstraat 2. Tot commissaris van politie alhier, tevens waarnemend hoofdcommissaris, is met ingang van 13 dezer benoemd de heer C. Chr. Walraven, thans com missaris van politie te Alkmaar. De nieuwe functionnaris vervangt den heer H. Ph. Clasie, die benoemd is bij de inspectie der Rijkspolitie. Woonhuizen ontruimd De vlammen vonden een nieuwe prooi in den houtvoorraad, welke op den zolder van de school aan het Kor- tenbosch was opgestapeld, zoodat het gevaar voor overslaan naar de belen dende woonhuizen niet denkbeeldig was. Deze werden dan ook door de be woners verlaten. Omstreeks twee uur was de midden- vleugel grootendeels uitgebrand. Het dak van den vleugel aan de West- eindezijde brandde nog steeds en aan den Kortenboschkant duurde de strijd tegen de vlammen nog onverminderd voort. Dank zij de enorme watermassa, die van de mechanische ladder af op het dak van den Westeindevleugel werd geworpen, heeft men hier het vuur tenslotte weten te stuiten, zoodat dit gebouw grootendeels behouden is ge bleven. De middenvleugel is totaal in een ruïne herschapen, terwijl van het gebouw aan de zijde van het Korten bosch een groot deel vernield is. Het blusschingswerk stond onder leiding van hoofdinspecteur-brand- meester W. P. Otten. Vroolijk en afwisselend programma Het cabaret ..Monte Carlo de Luxe”, ingericht in den foyer van Metropole Palace, heeft het nieuwe jaar ingezet met een programma, dat klinkt als een klok. Nadat het huisorkest onder leiding van Ferry Marischka enkele vlotte melodieën ten gehoore heeft gebracht, voeren Mi riam en Marian op de tonen van „Over the Rainbow” een tap dans uit. Zij doen het met het noodige élan en oogstten er het gewenschte succes mee. De 14-jarige Jenny Simonis danste met opmerkelijke gratie de wals „Wiener Burger”. Ook zij gaf blijk over veel talent te beschikken. Een sfeer apart schiepen de 8 Metropole girls met haar uitgevoerde dansfantasie in keurige costumes. Zij kwijten zich met veel toe wijding van haar taak en kregen warm en verdiend applaus. „The Variety Boys” zingen twee Fransche chansons; hun voordracht is ook nu weer zeer goed. Een bijzondere plaats in het geheel neemt de populaire zanger Jean oem in. Met veel overtuiging zingt hij aria’s uit de eerste en derde acte van de opera „Tosca”. Zijn stem is van een bijzondere bekoring, waardoor hij zijn auditorium weet te boeien. Tenslotte noemen wij het voortreffe lijke orkest van Ferry Marischka, dat ook thans weer het leeuwendeel voor zijn rekening neemt. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Men knippe dit lijstje uit en beware het! Twee scholen aangetast Het liet zich al spoedig aanzien, dat het gebouw aan het Kortenbosch niet behouden zou kunnen worden en zelfs begon ook de school aan de zijde van het Westeinde. aan het andere einde van den verbindingsvleugel, te bran den. De vlammen hadden hier hun weg gezocht via den zolder en lekten langs den nok van het dak. Teneinde het dreigende gevaar voor dit schoolgebouw te kunnen bezweren, had men een ladderauto naar den tuin gedirigeerd. Dit viel niet mee. want de kolossale wagen moest de poort aan het Westeinde passeeren, die op een dergelijk vehikel niet was berekend. Met eenig beleid en stuurmanskunst gelukte het echter en nu werd snel de ladder omhoog gedraaid, zoodat men ook van boven af het vuur kon bestrij den. Aan de Kortenbosch-zijde was wer ken met ladders niet mogelijk; daar hadden echter eenige brandweerlieden op de omringende daken post gevat. Het was nu wel een zeer fantastisch schouwspel: het donkere gebouwen complex, uit alle ramen vuur uitbra kend en bekroond door een laaienden gloed, sissende waterstralen, dwarre lende vonken en beneden, temidden van groote plassen, de met ijs over dekte brandweermannen, nietige, maar verbeten strijders tegen een machtigen vijand. Een zware brand heeft gisteravond gewoed in het oude gedeelte van de binnenstad, de wijk tusschen het Westeinde en het Korten bosch, waardoor het scholencom plex van de St. Vincentiusver- eeniging gedeeltelijk werd ver woest. Het vuur Vond in de schoolbanken, kasten, voorraden boeken en an der licht brandbaar materiaal zoo veel voedsel, dat het eenige uren duurde alvorens de brandweer het woedende element meester was. Een fantastisch rood schijnsel kleurde de lucht in de omgeving en een aanhoudende vonkenregen verspreidde zich over de daken der omliggende woningen. Toen met hevig gekraak het dak van het groote gebouw in de vlammenzee stortte, hadden de inwoners van de aangrenzende woningen zich inmiddels in veiligheid weten te stellen. De scholen zouden Maandag na de Kerstvacantie worden heropend, doch het staat wel vast, dat al thans de lagere schoolafdeeling een ander onderdak zal moeten zoeken. Dank zij den oproep in de dagbladen is het vermiste minderjarige meisje J. N. W. v. d. V. teruggevonden, van wie op sporing was verzocht door den commis saris van politie van den Justitieelen dienst, alhier, namens P. Dregmans, haar stiefvader. Zij bleek na het verlaten der ouderlijke woning op 27 December j.l. tijdens afwezigheid van haar ouders, een kamertje te hebben gehuurd aan de N. Haven. Van daar uit wilde zij trachten een betrekking als dienstmeisje te vin den. De kamerverhuurster vond haar wel nog wat jong, informeerde of haar ouders op de hoogte waren, maar liet het er verder bij zitten. Haar argwaan ging niet zoover, dat zij de politie waar schuwde Toen zij echter gisteravond de krant opsloeg en daarin den oproep las, belde zij de politie op. die verder voor het terugbrengen van het meisje naar de ouderlijke woning zorg droeg. Het electrisch net in onze stad is vanochtend voor een groot gedeelte na 9 uur stroomloos geweest. In enkele sectoren was de stroomsterkte van dien aard, dat het licht slechts flauw bleef brandenin andere wijken ging het geheel uit. Ook het tramverkeer kwam stil te liggen en pas na een half uur konden de tramwagens hun weg vervolgen. Oorzaak was het optreden van een storing in het electric iteitsbedrijf aan de Schiehaven te Rotterdam, van waaruit gedeeltelijk de electrische voorziening voor den Haag plaats vindt. Daardoor was het noodig, dat met man en macht de reserve-installatie van het Haagsche bedrijf werd inge schakeld, waarmede uiteraard eenige tijd gemoeid was. DR. J. M. HIEBENDAAL t In den ouderdom van 93 jaar is hier ter stede overleden dr. J. M. Hieben- daal, oud-directeur eener H.B.S. De thans ontslapene was officier in de orde van Oranje Nassau. De crematie zal plaats hebben te Vel- sen op Maandag 6 Januari a.s. na aan trein 12.15 halte Driehuis- Wedstrijden voor de Jeugd Nieuwe ’s Gravenhaagsche IJsvereeniging Hedenmorgen werden op de banen van de Nieuwe ’s Gravenhaagsche IJsvereeni ging aan de Sportlaan wedstrijden op de schaats voor jeugdige personen gehouden. Het verblijf op de banen was door den ijskouden sterken wind niet bepaald aan genaam. Het aantal toeschouwers was dan ook zeer beperkt. De wedstrijden hadden een spannend verloop. Vele jongeren bewezen aardig op de gladde ijzers uit den weg te kun nen. Er waren mooie prijzen beschikbaar gesteld, om het bezit waarvan hard werd gestreden. De uitslagen luiden 100 meter hardrijden jongens van 13 jaar 1. Tonny den Berger. 22.5 sec. 100 meter hardrijden jongens van 14 jaar J. den Berger. 24.2 sec. 100 meter hardrijden jongens van 15 jaar 1. F. J. Das. 21.6 sec. 200 meter hardrijden meisjes1. Bruseker, 36 sec. 2. I. Moriels, 36.4 sec. 200 meter hardrijden jongens Hinfelaar, 29 4 sec. 2. 31.9 sec. 400 meter hardrijden jongens 18 jaar en ouder 1. W. de Roo, 48.4 sec. 2. B. Blieck, 54.6 sec. 200 meter hardrijden voor paren 1. de Roo-Krans, 32.6 sec.2. Blieck-Leeksma, 35.8 sec. De heer J. I. Steffens, commissaris van de vereeniging, reikte met eenige goedgekozen woorden de prijzen uit. De leiding berustte bij den heer H. Boer, gymnastiekleeraar van het Lyceum aan het Stokroosplein. Baan van Meer en Bosch morgen open De baan op den vijver van Meer en Bosch zal morgen voor schaatsenrijden worden opengesteld. De beslotenheid van de baan in het dichte bosch maakt haar zeer aantrekkelijk. De Boschvijvers open Onze stad heeft prachtige, groote ijsba nen en mooie sproeibanen, maar de ijs pret is pas dan volledig voor den Hage naar, wanneer ook de Boschvijvers voor het publiek worden opengesteld, omdat het rijden op deze ijsvlakten, goed on derhouden door den Zuidhollandschen Ijsbond, voor velen nog juist iets meer aantrekkelijkheden bieden dan het be oefenen van de schaatsensport op de ge wone banen. De ligging tusschen de sta tige boomen, de sfeer en de meerdere beschutting tegen koude windvlagen zijn daarvan wel de voornaamste reden. Vanmiddag om 1 uur zijn deze Bosch vijvers toegankelijk gesteld en het laat zich begrijpen, dat er terstond voldoende animo was. Natuurlijk was het nog niet direct druk, daarvoor was het uur te vroeg en de openstelling nog aan te wei nigen bekend, maar de jeugd gaf toch al aanstonds acte de présence en weldra volgden ook ouderen het goede voorbeeld. Naarmate het middaguur vorderde, nam de drukte op de baan toe en we zijn er van overtuigd, dat wanneer dit blad van de pers komt, weer die gezellige drukte in het Haagsche Bosch zal heerschen, zooals we dat gekend hebben in vorige ja ren, wanneer Koning Thialf de wateren had doen stollen. Rouwdienst in de Duinoordkerk In de Duinoordkerk aan de Adriaan Goekooplaan is vanmiddag naar aanlei ding van het overlijden van ds. H. W. Creutzberg, die gedurende twintig jaar predikant was in dit stadsgedeelte, een rouwdienst gehouden. Voor het altaar was de kist met het stoffelijke overschot welke gedekt was met een kruis van bloemen, opgebaard. Prof. G. van der Leeuw, uit Groningen, was voorganger in dezen rouwdienst, welke een liturgisch karakter droeg. Na votum en gemeentezang (Psalm 138 1) las de voorganger de twaalf artikelen des geloofs, staande aangehoord door de zeer talrijke aanwezigenhet kerkgebouw was n.l. geheel bezet Prof, v. d. Leeuw las vervolgens eenige ge deelten uit de Heilige Schrift, Psalm 62, Psalm 103 en Openbaringen 21, waarna de broeder van den overledene, ds. J. J. Creutzberg, Ned. Hervormd predikant te Neerbosch, Hees c.a., den kansel beklom. Deze heeft naar aanleiding van den tekst „En zij verheerlijkten God in hem” (Ga laten 1 24) gesproken. Spr. legde er den nadruk op, dat hier eigenlijk geen sprake kan zijn van een rouwdienst, om dat er alleen maar stof tot denken is, voor hetgeen God ons in den thans ont slapen predikant schonk. Ds. Creutzberg heeft in het hart van velen een groote plaats gehad en was in veler leven een steun. Wij mogen moeten alleen maar danken, dat dezen gewonen en zondigen mensch dit kleine en sterfelijke menschenleven heeft willen gebruiken tot verheerlijking van Zijn Naam. Hij was een zielsverzor ger in den waren zin des woords, zoowel in den persoonlijken omgang als op den kansel. Hij verdiepte zich geheel in den mensch, die een beroep op Hem deed en gaf zijn raad en oordeel steeds gewillig. De thans ontslapen predikant was op recht en eerlijk, begreep veel en veroor deelde niet gemakkelijk. God heeft het Woord der verzoening in hem gelegd en daaruit heeft hij geleefd. Steeds trachtte hij zijn tegenstanders te begrijpen en te recht te wijzen. Thans is hij door de poort ddorgegaan, welken weg wij allen ook zullen hebben te gaan. ,,Dit is, dit is de poort des Heeren, daar zal ’t rechtvaardig volk door treên, om hunnen God ootmoedig te eeren, voor ’t smaken Zijner Zaligheên”, God heeft Zijn beloften, aan ds. Creutzberg bij den doop door Hem beloofd, gestand gedaan en hem in Zijn heerlijkheid opgenomeft. Na deze gedachtenisrede zong het kerk koor Gezang 237: 3 „O Heer, als Uw gena ’t gedoogt, laat dan mijn ziel, in U ver hoogd. voor eeuwig zijn geborgen” Met dankgebed en gemeenschappelijken zang uit Gezang 112: 1, 2, 3, 4 werd de indruk wekkende bijeenkomst gesloten. Door het middenpad werd de kist, on der het luiden van de kerkklok, uit de kerk gedragen. Om kwart over drie werd het stoffelijk overschot op Oud Eik en Duinen ter aar de besteld. Vlammen slaan naar buiten Het vuur woedde met groote hevig heid en vond in de schoolbanken, pla fonds, kasten en ander houtwerk een gretige prooi. Het duurde dan ook niet lang of vurige, tongen lekten door de gesprongen ruiten naar buiten en tast ten tevens de plafonds aan en daarmee de hooger gelegen verdiepingen. Hier toe werkte vooral mede het feit, dat de plafonds met geluiddempend, doch geenszins brandvrij materiaal waren bekleed. Toen eenmaal de tweede ver dieping in vlammen was gehuld, werd de vuurzee, thans gevoed door een groote verzameling materiaal van de slöjd-afdeeling, die op deze verdie ping was ondergebracht, zóó fel, dat de omgeving in een spookachtigen gloed stond. Met kracht joegen de dikke waterstralen door de vensters naar binnen, waar zij onder hevig gesis in wolken van waterdamp veranderden. Omstreeks half twaalf brak het vuur door het dak, telkens stortten met luguber geraas eenige balken neer of zakten banken door den vloer. Een dichte vonkenregen, opgejaagd door den straffen wind, verspreidde zich over de omliggende huizen, zoodat de waakzaamheid der mannen van den luchtbeschermingsdienst, die van de daken af een oog in het zeil hielden, niet overbodig was. Met taaie volharding verrichtten de brandweerlieden hun zware taak. De vorst veranderde het neerstroo- mende bluschwater Spoedig in ijs, zoo dat de binnenplaatsen spiegelglad wa ren en met zand moesten worden be strooid. Meer dan eens moest een spuitgast afgelost worden omdat zijn handen dreigden te bevriezen en ge masseerd moesten worden. Dankbaar werd de warme thee genoten, die de broeders der school ronddienden. ZORG. OAT OE SCHOORSTEEN GEVEEGD IS! In 5 perceelen te dezer stede zijn van- >.acht schoorsteenbranden ontstaan, te .veten aan den Trekweg 184, de Breed- ótraat 31a, Goereeschestraat 26, Frans Halsstraat 96 en de Bankastraat 61. De oorzaken hielden verband met het harde stoken, waardoor in den schoorsteen ver- mal nrac rtann kron/lan J

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13