Nieuwe aanvallen op Engeland s. ►11’. lu No. 17766. 1941. Vergeet het niet! De Diplo den Rijkscommissaris N ieu w j aarsontvangst van i V 5 over de luchtstrijdkrachten Italië I Zaterdag 4 Januari. Vleeschschaarschte in in De strijd ter zee Een driemanschap in Frankrijk I I Heden van 5:40 uur n.m. tot 9.50 uur v.m. Morgen van 5.41 uur n.m. tot 9.50 uur v.m. VERDUISTEREN a s A I A Dokterstelefoon: Begrijpelijke onrust in Engeland gm 4 Engeland DE NIEUWJAARSBOODSCHAP VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Gisteravond tweemaal luchtalarm in Londen Pétain brengt opnieuw wijziging in de regeering Engelsche patrouilleboot in den grond geboord s i I I I I 5 V 5 5 1 I l Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart ontving bij de intrede van ’t nieuwe jaar verschillende vooraanstaande personen van de Weermacht, den Staat en de Partij, onder wie Gommissaris-Gixieraal Schmidt, Brigadeführer Rauter, Ministerialrat Fink, Generalarbeitsführer zur Loje en Admiraal Rijmer Minister Baudoin afgetreden Vreemde vliegtuigen boven Gibraltar Klachten over de distributie Von Papen over den oorlog Ward Price over den toestand Maan: 4 Jan. op 12.47 n. n.m. 5 Jan. onder 1.28 u. v.m. s (le kwartier 3.40 u. n.m.) g op 1.09 u. n.m. 6 Jan. onder 2.30 u. v.m. 5 op 1.33 u. n.m. I Itt J ia fh WWBl -’«11 Mg 1 AFT -'I’tt I i I HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIËN: von no. 5553 Voor 'f-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mno met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”, „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3.Franco per post met Mode blad ƒ4.ronder Modeblad ƒ3.75. Buitenland f9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is ƒ7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et., fr. p. post 10 ct. dat hetzelfde principe voor conserven en gedroogde Pwigiro-no’s Winterhulp Nederland i i i i i i i i i i Stort op 5553 of 877I Ge brengt geluk in veler leven. V g V V 5 V 8 5 V Het D.NJB. seint uit Berlijn: De Engelsche berichtendienst deelde mede, dat na het invallen der duisternis vijan delijke vliegtuigen boven ver uit elkaar liggende deelen van Engeland zijn ver schenen. Een stad in het Westen van Engeland was in den afgeloopen nacht het voornaamste doel van de Duitsche luchtaanvallen. Bij deze aanvallen, die eenigen tijd duurden, wierpen de Duit sche vliegers talrijke brand- en dyna- mietbommen neer, welke schade ver oorzaakten. Volgens te Stockholm ont vangen berichten van Londensche agentschappen zou de stad, waarom het hier gaat, Birmingham zijn. Nieuwe secretaris-generaal voor de voorlichting. Uit Vichy wordt gemeld, dat een nieuwe functionnaris zal worden benoemd op den post van secretaris-generaal voor de voor lichting, onder wien alle afdeellngen voor informatie, pers, radio-omroep, enz. res- sorteeren. Laval heeft in die functie in dertijd Cathala benoemd, doch deze is in Parijs gebleven en heeft zijn ambt nooit aanvaard. Thans wil men den senator pro- Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 <«<«««««««««««««««««««««««««4k I I Winterhulp Nederland, den Haag, no. 5553 Als bank der Winterhulp Nederland I is aangewezen de Kasvereeniging H.V., Amsterdam no. 877 I I l Baudoin naar Parijs Baudoin heeft, naar uit Vichy wordt ge meld, Donderdagavond laat een bewijs van doortocht voor de demarcatielijn aange vraagd met de bedoeling om zich naar Parijs te begeven. Uit Vichy wordt vernomen, meldt Ste- fani, dat maarchalk Pétain, na het ont slag van Baudoin te hebben aanvaard, besloten heeft over te gaan tot een radi cale reorganisatie van het regeerings- systeem, waarbij een triumviraat (drie manschap) in het leven zou worden ge roepen, dat zou zijn voorzien van uitge breide volmachten en onder de bevelen van den chef van den staat zou staan. Het triumviraat zal worden samengesteld uit den minister van marine, admiraal Darlan, die voorzitter zal zijn, en zich zal belasten met de leiding van binnenland- sche zaken, generaal Huntziger, minister van oorlog, en minister Flandin, minister van buitenlandsche zaken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 718038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. O. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 voorstellen, biscuits, kaas, vruchten werd toegepast. Beperking van het aantal treinen. Naar de „Daily Sketch” meldt, zal in verband met de kolenschaarschte het aan tal personentreinen beperkt worden. Van bevoegde Duitsche zijde is na der uiteengezet, dat met name de al lerlaatste woorden van vér strekkende beteekenis zijn voor de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied. Daarin toch legt de Rijkscommissaris er den nadruk op, dat hij van ieder onzer positieve medewerking verwacht aan de hierboven geschetste taak van Duitschland. In dit opzicht is het Duit sche standpunt: wie niet vóór ons is, is tégen ons. Verlangd wordt, dat de keuze in dit opzicht niet zal worden uitgesteld tot de oorlog is beslist d.i, naar Duit sche verwachting tot Engeland zal zijn verslagen, doch dat ieder, die nog twij felt omtrent zijn standpunt, dit thans reeds zal bepalen, vóór het wellicht aan Duitsche zijde te laat zal worden geacht. Men wil in de allernaaste toekomst komen tot een duidelijke scheiding van positief en negatief, opdat Duitschland zich daarnaar zal kunnen richten, ook met maatregelen, die reeds in het voor uitzicht zijn gesteld. Deze van officieele zijde gegeven toe lichting verduidelijkt in hooge mate de bedoeling van de korte woorden, waar mee de Rijkscommissaris zijn Nieuw jaarsboodschap heeft besloten. Zij richt zich met grooten ernst tot de Nederlanders in het bezette gebied, die hiermee als het ware worden opgeroe pen om zich te bezinnen op de werke lijkheid, waarin zij door den loop der geschiedenis zijn geplaatst. Die werke lijkheid is in de eerste plaats deze, dat ons land, nadat het zijn verdediging tegen een overweldigende overmacht heeft moeten opgeven, door den over winnaar is bezet, waardoor de bezetten de mogendheid van rechtswege tijdens den duur der bezetting in volstrekten zin door middel van haar vertegenwoordi gers hier als overheid optreedt, hetgeen beteekent dat deze Duitsche overheid zonder beperking alle hiermee samen hangende rechten en bevoegdheden heeft, terwijl de bevolking van rechts wege aan het gezag der overheid en haar maatregelen is onderworpen. Het is een consekwentie, welke men heeft te aanvaarden. Wien dit in bepaalde ge vallen moeilijk valt, moge deze nuchtere werkelijkheid bedenken, en óók dat in vroegere en latere historie het lot van na strijd bezette gebieden veelal nog héél wat harder is geweest dan dat van ons land thans. Doof ook van de zijde van de bevolking orde en discipline te bevorderen en jegens de bezetters van ons land een evenzeer loyale als waar dige houding aan te nemen, kan een be hoorlijke verstandhouding slechts wor den bevorderd, waardoor een noodelooze verzwaring van het lot van ons volk onder de bezetting kan worden voor komen. In de kleine steden is niets te krijgen. Het D.N.B. seint uit GenèveVolgens een bericht in de „News Chronicle” bekla gen de Britsche huisvrouwen zich er over, dat zij in de kleine steden, waarheen zij geëvacueerd zijn, in de winkels geen arti kelen kunnen krijgen, terwijl de winkels in de groote steden vrij ruime voorraden hebben. De bevolking der kleine provincie steden, zoo schrijft het blad, is met 50 pCt. toegenomen, doch de levensmiddelenvoor ziening is er niet op ingesteld om in de behoeften te kunnen voorzien. De huis vrouwen beklagen er zich over, dat de schaarschte van vrijwel alle artikelen zich doet gevoelen. De moeders zijn ontstemd over het gebrek aan kindervoedsel. Het is de taak van het ministerie van levens middelenvoorziening, een rechtvaardige verdeelingsmethode te vinden. In de eerste plaats zijn er distributiesystemen, die men zeer goed zou kunnen probeeren. De Duit- schers hebben een distributiesysteem voor stoffen, het puntenstelsel, uitgevonden, dat goed werkt en wij zouden ons kunnen (Stapt) De minister van staat, in het minister presidium, Paul Baudoin, heeft zijn ont slag ingediend, dat door maarschalk Pé tain is aanvaard. Nog een slachtoffer van den overval op Dakar Naar eerst thans bekend wordt, is bij den overval van Engelsche zeestrijd- krachten op Dakar, in September j.l., ook het Deensche schip Tacoma” be schoten en zóó zwaar beschadigd, dat het 9000 ton metende schip den volgenden dag tot zinken moest worden gebracht. Het schip behoorde aan de Deensche ree- derij Orient. Bij de beschieting der „Ta coma” zijn 5 leden der Deensche beman ning omgekomen. In Engeland heeft het bericht, dat het thans ook in het Middellandsche Zeege- oied met Duitsche Juchtstrijdkrachten rekening heeft te houden, begrijpelijk i onrust gewekt, aldus schrijft de „Deut sche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz”. Blijkbaar meende men er te Londen op te kunnen vertrouwen, dat de strijd, die de beide asmogendheden in haar gebied voor de beteugeling van de ondraaglijke Britsche heerscherslus- ten uit te vechten hebben, zoo gevoerd wordt, als met den Britschen smaak overeenkomt, namelijk gescheiden en zonder innerlijken samerihang. Men ver heugde zich derhalve reeds te Londen, erop te kunnen rekenen, dat de Duit sche luchtmacht uitsluitend in het Noor den haar arbeidsveld zou zien. Evenmin als de Atlantische Oceaan veilig is voor Italiaansche duikbooten, evenmin als Britsche eiland veilig is voor Italiaan sche luchtstrijdkrachten, evenmin mag Engeland gelooven, dat de Duitsche luchtmacht loonende Britsche aanvals punten in het Middellandsche Zeegebied buiten beschouwing kan laten. Engeland is voor de asmogendheden voor elk gn voor hen tezamen overal de tegen stander, waar hij ook den strijd aan bindt. aan schouder met de Italiaansche vlie gers den vijand ook op deze plaats de kracht hunner aanvallen te doen gevoe len. Want de as is niet slechts een in strument van gemeenschappelijke poli tiek, doch ook van gemeenschappelij- ken strijd. Dit feit zal Engeland hoe langer hoe zwaarder te voelen krijgen. Gisterochtend verschenen opnieuw 2 vliegtuigen van niet herkende nationa liteit boven Gibraltar. Zij werden heftig door het Britsche afweergeschut be schoten. Talrijke granaatsplinters vielen te Algeciras op de pier, het spoorweg station in de haven en het gebouw van het havencommando zonder schade van beteekenis aan te richten. Een der vliegtuigen verdween in Oostelijk, het andere in Westelijke richting. De toe stellen lieten geen bommen vallen. Van 15 regels ƒ1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. In de Nieuwjaarsboodschap van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (in haar geheel opgenomen in ons no. van 2 dezer), wordt aan het slot in breede trekken een schets gegeven van het Duitsche toekomstbeeld den opbouw van een nieuw Europa, welke taak na de mili taire beslissing in het afgeloopen jaar reeds thans ter hand is kunnen wor den genomen. „Juist de door de Engelschen als hun sterkste wapen geprezen afsluiting van Europa aan de Westzijde zal aldus besluit dr. Seyss Inquart het zeker ste, dwingendste middel blijken, waar door dit continent zich tot een eenheid zal aaneensluiten, een eenheid, waar in vele der toekomstige deelnemers voor het oogenblik niet meer dan een economische noodzakelijkheid kunnen zien. Doch wij zien, hoe de onderlinge handel van Europa toeneemt, daar alle volken van dit continent tenslotte wil len leven en onder elkaar naar de ver werkelijking van hun levensvoorwaar den streven, nu zij eenmaal van het Westen afgesneden zijn. En boven en behalve deze economische betrekkingen beginnen ook de politieke betrekkingen van het vasteland zich te reorganisee- ren en te groepeeren om het drie- mogendhedenpact als de militaire waarborg van den nieuwen opbouw. De dingen, waarom het gaat, zijn dui delijk naar voren gebracht. De vraag stukken, welke opgelost moeten wor den, zijn helder gesteld. Ieder staat thans voor de keuze: vóór ons of tégen ons 1” Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft, naar het D.N.B. verneemt, Donderdag voor de monding van de Theems in duikvlucht een vijandelijke patrouille boot met bommen aangevallen en in den grond geboord. Het vliegtuig ondernam nog een aanval in scheervlucht, maar de oorlogsbodem was reeds zoo zwaar getroffen, dat hij tijdens dezen aanval onderging. sche blokkade geteisterde Duitsche rijk. Ook déze werkelijkheid hebben wij terdege te bedenken bij de beoor- deeling van zoo menigen harden maat regel van de Duitsche burgerlijke cf militaire overheid in ons bezette grondgebied. Wij hebben op deze niet te miskennen feiten in dezen moeilijken tijd reeds eer der de aandacht gevestigd, maar het lijkt ons dienstig dit te herhalen nu de Duitsche overheid van het Nederland sche volk verlangt, dat het zich op zijn houding jegens haar zal bezinnen. Wij mogen aannemen en menige vroe gere uitlating van den Rijkscommissa ris wijst hierop ondubbelzinnig dat de Duitsche overheid begrip heeft van de moeilijkheden, welke ons volk door den loop der jongste geschiedenis en door het voortduren van den oorlog zijn op gelegd, en voor het pijnlijke in het hui dige lot van ons land. Dit brengt mee, dat men geduld betoont, het geduld waarvan de Rijkscommissaris even eens bij een vroegere gelegenheid ge rept heeft. Maar het is vanzelfspre kend, dat daartegenover van Duitschen kant bij het Nederlandsche volk begrip wordt geëischt voor de zeer bijzondere positie van het oorlogvoerende Duit sche rijk en voor de groote moeilijk heden, waaraan men aan d i e zijde thans tot eiken prijs het hoofd moet bieden. Bezinnen op de toekomst beteekent vooral: het in den geest zich verplaat sen in het tijdperk n a den oorlog, het zij de beslissing vroeger of later zal vallen. Het beteekent: zich afvragen of niet geheel daargelaten den aard dier beslissing in het daarna zich onvermijdelijk nieuw oriënteerende Europeesche continent het tot een groote en sterke volks- en staatseenheid geworden Duitsche rijk, hoe dan ook, de centrale leiding zal hebben, en of niet Nederland vooral door zijn geo grafische ligging, zijn natuurlijke ver bindingen en zijn levensbelangen zal zijn aangewezen als zelfstandige staat, zooals in het vooruitzicht is ge steld op een belangrijke plaats in de nieuwe continentale statengemeen schap. Ook bij het onder de oogen zien van deze vragen, die zich in verband met het door den Rijkscommissaris ge- uite verlangen aan ieder onzer onmid dellijk opdringen, dient men zich te laten leiden door redelijk en rustig in zicht in de werkelijkheid, zooals wij deze in haar ontwikkeling gadeslaan. Bij de jaarwisseling heeft de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, een toespraak tot de Duitsche kolonie en het ambassadepersoneel gehouden, waarin hij sprak over de reusachtige successen der Duitsche oorlogsvoering in het afgeloopen jaar en de baanbrekende Duitsche ver richtingen op politiek, geestelijk en eco nomisch gebied. De rede van Roosevelt noemde hij een slag in het gezicht van de historische waarheid. De Duitsche strijd voor de reorganisatie heeft ten doel, dat nooit meer Fransche of Engelsche machthebbers uit egoïstische overwegin gen de volkeren van Midden-Europa tegen de belangen van het Duitsche Rijk >n het geweer kunnen roepen en dat in Midden-Europa eindelijk een blijvende vrede zal heerschen. Duitschland strijdt voor de reorganisatie van Europa en voor een rechtvaardigen vrede zonder haat tegen andere volken, aldus Papen. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat de Turksche staatslieden mogen inzien, waar in het conflict van thans hun ware vrien den en hun werkelijke belangen te vin den zijn. A a a A fessor Portmann benoemen, een vriend van Flandin, die onder-voorzitter van de democratische alliantie, de partij van Flandin, is geweest. Portmann heeft gis teravond met Baudoin een onderhoud over vraagstukken van voorlichting en pers gehad. Naar de Vichy verluidt is men voorshands niet van plan de afdeeling voorlichting in te lijven bij het departe ment van buitenlandsche zaken. Tixier- Vignancourt die sedert twee weken ad in terim de leiding heeft van de afdeeling pers en censuur, zal die functie voorloo- pig blijven waarnemen. De verwachte ministerraad is gister avond niet gehouden. Wel zijn er uitvoe rige besprekingen gehouden tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, ma rine en oorlog, Flandin, Darlan en Hunt ziger. Het D.N.B. meldt uit Genève: Ward Price schrijft in de „Daily Mail” onder het opschrift: „In den loop der komende zes maanden staan of vallen wij” o.a.: Een jaar geleden hadden wij slechts één tegenstander en één machtigen bondgenoot. Dat is thans omgekeerd. Buiten de hulp der Grieken en de me dewerking van kleine groepen staat het Britsche imperium thans alleen. Duitschland heeft in het afgeloopen jaar niet alleen een bondgenoot met een groot leger, een groote vloot en een groote luchtmacht gekregen, doch het heeft ook de heerschappij over de in- dustrieele en agrarische hulpbronnen van Europa verworven, van den Noordkaap tot de Pyreneeën en van Brest tot de Zwarte Zee. Wanneer iemand dat voor een jaar geleden had vo.orspeld, zou men hem voor gek ver klaard hebben. Het vorige jaar om de zen tijd vertrouwden wij te zeer op de Maginotlinie. Laat ons thans niet te zeer op de Vereenigde Staten vertrou wen. Sir Walter Layton, directeur-gene- raal van het ministerie van levensmid delenvoorziening, heeft medegedeeld, dat het resultaat van de Amerikaan- sche inspanningen niet met het voor jaar, doch pas tegen den nazomer kan worden verwacht. De menschen moe ten niet denken, dat dit jaar een vloed van wapens uit Amerika zal komen. Tegelijk met de aankondiging van de vermindering van het vleeschrantsoen heeft de Engelsche minister van voeding gewaarschuwd voor de vleeschschaarschte tijdens het weekeinde als gevolg van tijde lijke leveringsmoeilijkheden, aldus meldt het D.N.B. uit New York. Deze waarschu wing zoo schrijft de Londensche corres pondent van de „New York Herald Tri bune”, is overbodig, daar vele vleesch- winkels te Londen wegens gebrek aan vleesch al zijn gesloten. Officieel zijn als reden voor de schaarschte vervoersmoei- lijkheden opgegeven. Het is echter volgens den correspondent mogelijk, dat de voor raden niet toereikend waren. Voor met verlof zijnde leden van de weermacht zijn de vleesch- en suikerrantsoenen vermin derd. Het Engelsche ministerie van voe ding heeft verder mededeeling gedaan van controle op de prijzen van eieren en van de verplichting tot aanmelding van paar- dén, daar met ingang van 1 Februari het voer gerantsoeneerd wordt. Ook in andere gebieden van het Britsche eiland zijn, volgens deze be richten, aanvallen ondernomen, zooals b.v. op Liverpool en een stad in het Noordwesten. Te Londen werd gisteravond twee maal luchtalarm gemaakt Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: No. 394920 5 V 8 V 2 5 De verwoestingen in de Britsche hoofdstad De Engelsche censuur heeft na den jongsten Duitschen luchtaanval op Lon den bij uitzondering het noemen der getroffen straten toegestaan, zoo schrijft de Londensche correspondent van de „Uj Magyarsag”. Door de bombarde menten zijn, naar de correspondent ver der meldt, het gebouw van Reuter, de persclub en het gebouw van de „Daily Telegraph” verwoest. Een verschrikke lijk beeld van vernieling biedt de New gate Street, waar alle gebouwen zijn ingestort. Er is niets meer dan een geweldige puinhoop te zien. De correspondent merkt op, dat hij een dergelijke ver woesting alleen nog maar te Southamp ton heeft gezien. Een mlllioen Landenaars slaapt in schuilkelders Naar uit Londen gemeld wcrdt heeft de minister voor de binnenlandscne vei ligheid, Morrison, verklaard, dat van de 6 millioen tellende oorlogsbevolking van Londen, minstens 1 millioen in de open bare schuilkelders overnacht. De „Herald Tribune” meldt verder uit Londen, dat in de Londensche city Zondag een groote wijnkelder geheel leeggeplunderd is. - De plunderaars vormen voor de Britsche autoriteiten een oorzaak van groote be zorgdheid sedert de groote nachtelijke aanvallen zijn begonnen. Ondanks het feit, dat met de zwaarste straffen tegen plun deren wordt opgetreden, duren de dief stallen en rooverijen voort. De verliezen der Engelsche koopvaardij In een correspondentie uit Londen, ge publiceerd door het Argentijnsche blad Nacioij, wordt voor de eerste maal van Engelsche zijde toegegeven, dat Enge land in de eerste 16 maanden van den oorlog 41£ millioen ton aan koopvaardij schepen heeft verloren. De ondergang van de „Turakina Omtrent het tot zinken brengen van bet Britsche schip „Turakina” (8706 J>r$.) van de New Zealand Shipping Comp, in de Stille Zuidzee wordt nog nader vernomen, dat het gewapende schip geruimen tijd tegenstand bood, toen, het door den Duitschen hulpkruiser werd gesommeerd te stoppen. Dienten gevolge konden slechts 23 overlevenden van de „Turakina” worden gered. Een autoriteit van het Nieuwzeeland- iSghe luchtwapen heeft medegedeeld, dat |ach op een in den Stillen Oceaan ope- Meerend Duitsch kaperschip 10 vliegers fefgevangenen bevinden. Verder zijn be SuMtcn ontvangen, volgens welke zich aan boord van een ander Duitsch schip nog meer piloten bevinden. Fransohe blokkadebrekers United Press meldt uit Buenos Aires Het Bransche schip „Mendoza” zal als tweede schip trachten om het voorbeeld .van de Campana” te4volgen.en Dinsdag 'uitloqpen teneinde te.trachten de Britsche ■blokkade te doorbrejken en levensmidde len naar het onbezette Frankrijk te bren gen. De lading bestaat uit bevroren vleesch, conserven en wol. Demoging wordt met bezorgdheid gade geslagen, aangezien de kapitein van het schip niet eens getracht heeft om zich een navicert te verschaffen. Men is van mee- ning, dat Fransche oorlogsschepen uit Dakar en Casablanca de „Mendoza” tot ongeveer het midden van den Atlantischen Oceaan tegemoet zullen varen. De Britsche ambassade te Buenos Aires weigerde om commentaar op leze aangelegenheid te geven. Men mag daarbij niet uit het oog verliezen deze andere belangrijke zijde van de huidige realiteit: dat Duitsch land nog steeds n een feilen strijd op leven en dood met Engeland is gewik keld en dat ons bezette land in het oorlogsgebied ligt, ja zelfs vooral door de ligging mede tot belangrijk oor logsgebied is geworden, terwijl het bo vendien in economisch opzicht logi scherwijze deel is geworden van de levensruinite van het door de Engel- De as een instrument van gemeenschappelijke politiek en strijd Engeland is van zijn kant, naar men weet, geenszins beschroomd, wanneer het er om gaat, hulp te aanvaarden, vanwaar deze ook komt. Integendeel, zijn opdringerigheid op dit gebied is reeds overab als lastig en verdacht on dervonden en wordt in deze uitwerking hoogstens nog overtroffen door zijn nu en aan getoonde bereidheid tot hulpver- leening, die, naar de ervaring heeft ge leerd, doodelijk werkt. Evenals de Ita liaansche weermacht met de aankomst van de Duitsche verbonden luchtstrijd krachten de offervaardigheid van in den strijd geharde kameraden begroet, aldus besluit het artikel, zoo wachten ook deze slechts op het oogenblik, dat hun de mogelijkheid biedt, schouder i

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1