VROUWENHOEKJE t f HAAfiSCHE COURANT Felle brand te Huizen Maandag 6 Januari 1941. STADSNIEUWS LOU BANDY JUBILEERT Wasschen zonder zeep Duinen No. 17767 VIERDE BLAD Mr. J. C. L. M. VAN G1LS OVERLEDEN Front ARTS J. D. HEFTING OVERLEDEN Een populair zanger en revue- koir.iek gehuldigd EEN GOEDE ZONDAG VOOR DE IJSSPORT WINTERHULP LENIGT DEN NOOD DER BEHOEFTEEN TERAARDEBESTELLING Ds. H. W. CREUTZBERG Nadat twee loodgieters, die de centrale verwarming ontdooid hadden, vertrokken waren, brak brand uit in een groote villa in de Valkeveenschelaan te Huizen. De villa brandde tot den grond af (Polygoon) LUSTRUM JACOB VAN MAERLANT VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM Ds. A. E. F. JUNOD De heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Prot. Bond afdeeling Den Haag, spreekt ds. Junod en zijn echtgenoote toe (Polygoon) UITREIKING NIEUWE DISTRI BUTIEBESCHEIDEN Huldiging in Pulchri Studio n. (Wordt vervolgd^ Verdeeling der gelden onmiddellijk na gehouden inzamelingen h-. i A ■gg» I der organist gehoore. ten Den Haag op de schaats zaal de Roo, 3 min. 6.1 sec. 1 mej v. d. de cul- stond hij stil bij zijn- 13-jarigen arbeid in de soldaten had gedaan. hebben in een aangrenzende jubilaris de hand gedrukt. aangepast regisseur, zich 1 is voor 19.6 sec. NIEUWJAARSBIJEENKOMST NATIONAAL FRONT Morgen vindt de uitreiking van nieuwe distributie-bescheiden ialgemeene bon kaart, bloemkaart, broodkaart, vleesch- kaart, enz.) plaats aan ben, wier familie naam begint met de letter E, F of O. In 75-jarigen ouderdom is Zaterdag te dezer stede overleden de heer J. D. Hef ting, oud-voorzitter van den verzeke ringsraad. voorzitter van de Nederland- sche Centrale Vereeniging tot Bestrij ding der Tuberculose. Joan Diderik Hefting werd 21 Juli 1865 te Nieuwolda (Gron.) geboren. Hij stu deerde in de geneeskunde aan de univer- viteit te Groningen en was. na het arts diploma te hebben behaald, eenigen tijd als assistent aan de chirurgische kliniek aldaar verbonden. Daarna vestigde hij zich als geneesheer te Eenrum en werd vervolgens benoemd tot controleerend geneesheer bij de Rijksverzekeringsbank Behalve het presidium van de Ned. Cen trale Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose, welke functie de heer Hefting sedert 1928 heeft bekleed, had hij het voorzitterschap van de invaliditeitscoöpe- ratie en in 1934 het voorzitterschap van den verzekeringraad op zich geno men. Laatstbedoeld college is eenige ja- ren geledei. opgeheven. Dokter Hefting was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en offi cier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Woensdag a.s. op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan geschieden. De rouwstoet vertrekt te elf uur van het sterfhuis aan, de Johan van Oldenbarneveltlaan. van Onselen wist hem van zijn voornemen af te brengen Nu moest hij bekennen, dat hij er geen spijt van heeft gehad, dat hij den dag niet ongemerkt voorbij heeft laten gaan. De dag was reeds zoo aardig begonnen. De aschman had een bloemetje meegebracht, de bakker versche. kadetjes op den bon natuurlijk daarna kwam het dienst meisje nog met bloemen. Het beviel hem best. Daarna was er de receptie in „De twee Steden” geweest, die zoo gezellig was. dat het spr. speet, dat hij weg moest. Spr. had zich steeds voor oogen gehouden het woord van een groot man „Dispereert niet”, vooral bij tegen slag. Iedere tegenslag had hem sterker gemaakt, het vechten tegen je hindernis sen maakt gelukkig. Spr. hoopte nog vele jaren te mogen klimmen, want het berei ken van den top maakt niet gelukkig. Immers.dan is de mogelijkheid, dat je gaat glijden en dat'gaat hard. Het gaat in het leven om te zijn of niet te zijn. Als spr. zijn leven naging, heeft hij reden om dank baar te zijn, dankbaar voor hetgeen hem »ls jongen uit het volk zijn deel was ge worden. Voor hem was het publiek de baas, en niemand anders in Nederland. Het publiek laat hem vallen of staan. Spr. bracht dank aan den waarnemend burge meester voor zijn aanwezigheid, aan mevr. Bouwmeester-Sandbergen, die ook, omdat zij een artiste was, de zaak kon laten marcheeren zooals het moest. Voorts bracht hij dank aan Buziau, fn de zaal aanwezig. Deze heeft hem geleerd, dat bij een machine een vliegwiel het niet Op het provinciaal bureau Zuid-Hol- land van de Stichting Winterhulp Neder land, is ons dezer dagen een inzicht ge geven van hetgeen alzoo ter leniging van den nood van zoo velen is eedaan. Er werd daarbij nogmaals de nadruk gelegd op de onzinnigheid der vele praat jes, welke in omloop zijn, als zou het geld, dat wordt ingezameld, niet in eigen land blijven. Om het tegendeel te bewijzen, wordt direct na een collecte, met de verdeeling der ingekomen gelden begonnen. Zoo werd in de provincie Zuid-Holland, na de eerste ccllecte, niet minder dan 194.400 aan behoefteen uitgekeerd. Hierbij geldt steedswat is er noodig Hoe meer er nu geofferd wordt, hoe doel treffender er geholpen kan worden. Kr zijn meerdere gemeenten geweest welke zich een veel grooter steunbedrag zagen toegekend, dan de collecte ter plaatse op bracht Bij de toekenning wordt vooral rekening gehouden met het inwonertal en of de betrokken gemeente geleden heeft door de oorlogshandelingen. In den Haag is de vorige week 12.000 uitgekeerd in den vorm van waardebon nen. Hoofddoel van de Winterhulp is te komen tot de zoo noodzakelijke coördi natie op het gebied der liefdadigheid. liet moeilijkst is den nood te lenigen van de z.g. stille armen. Hier moet met def grootste omzichtigheid te werk worden gegaan. Met groote dankbaarheid werd gewaagd van de medewerking door tal van ge meenten betoond bij de gehouden col- lectés. Hierbij werd blijk gegeven van gemeenschapszin, zonder welke het Win- terhulpwerk nimmer tot de gewenschte ontplooiing kan komen. Wij zijn nog een kijkje gaan nemen op het bureau, van de Duinwaterleiding, waar de verstrekking der waardebonnen plaats vindt. Dankbaarheid straalde van de gezichten van hen, die met bonnen verblijd werden. Doch ook geeft Winter hulp steun aan behoeftig»; in natura. Er wbrdt veel, heel veel gedaan voor land- genooten. die hulp behoeWi Het offeren voor de W.H.N. is eé’ gemeenschaps- plicht. Alle vooroordeelen dienen terzijde gesteld te worden, opdat het werk op de wijze zal kunnen geschieden, welke de tijdsomstandigheden vereischen. draagzaamheid en nimmer hebt gij dwang uitgeoefend. De groote trouw, welke gij betoond nebt voor uw tweede vaderland, stemt eveneens tot groote dankbaarheid. Daarvan heeft de jubilaris bij tal van ge legenheden doen blijken. Uw vitaliteit heeft, aldus spr., pns nog wel eens angstig gemaakt. U fietst te veel en zelfbeper king ten aanzien daarvan is zeker nood zakelijk De afdeeling, aldus de heer Hans, heeft gemeend u een stoffelijk blijk van haar waardeering voor uw persoon en arbeid aan te moeten bieden. Daartoe noodigde spr. ds. Junod uit. de volgende week met enkele bestuursleden enkele winkels rond te gaan, om een schrijfbureau met bijpas senden stoel te kunnen uitkiezen. Daarnaast is een som gelds bijeenge bracht, die de jubilaris met echtgenoote mogen aanwenden voor een door henzelf te bepalen doel, bijv, voor het maken van een reisje naar nun eerste vaderland, Zwitserland. Tot slot zeide de heer Hans nog, dat lied 160 uit den bundel van den Ned. Pro testantenbond kenschetsend is voor den persoon van den jubilaris, terwijl deze bi> een terugblik in de afgeloopen 40 jaren zal terugdenken aan een gedicht van Pier son, beginnende met den regel„Werk, mijmer niet”. Andere sprekers De secretaris der afdeeling, de heer J. C. Burgersdijk bood daarna een „eerezuil” aan, waarop vermeld alle namen van de genen, die aan het huldeblijk hebben deel genomen, met op den top de Hollandsche- en Zwitsersche vlag. Verschillende sprekers hebben daarna nog het woord gevoerd, waarvan enkelen geschenken aanboden. Het waren ds. W. C. Zuurdeeg, namens het hoofdbestuur van den Ned. Protestantenbond, de heer Weiman uit Kampen, mr. v. d. Vlugt, na mens de Federatie van Vrijzinnig Pro testanten en het Vrijz. Chr Lyceum, ir. van Driel, voorzitter van de Ver. van Vrijz. Godsdienstigen te Voorburg, ds. A. Trouw, namens het bestuur van de Ver. van Vrijz. Hervormden, de heer W. K. Withma, namens de Doopsgezinde gemeen te te dezer stede de heer J. Varenkamp uit ’s-Gravenzande, mr. H. Hesse, oud- voorzitter der Haagsche afdeeling, de heer J. B. Schouwink, namens de afd. van den Ned. Prot. Bond te Maassluis en de Vrijz. Hervormden te Delft en namens de bruidsparen, die ds. Junod in den echt verbond, de heer B. Nieuwland, namens catechisanten en oud-catechisanten en tenslotte de heer Constanze. Ds. Junod heeft voor alle hulde in een hartelijke rede dank gezegd en de hoop uitgesproken, dat het hem nog lang ge geven zou mogen zijn, zijn arbeid voort te zetten Wedstrijden Haagsche Ijsclub Op de oanen van de Hsagsche Ijsclub zullen Woensdagmiddag a* 2 uur wed strijden in het hardrijden behouden wor den voor tongens van 14 16 jaar en van 16—18 jaar Voorts behendigheidswed- strijden voor meisjes van 1214 jaar. Aanmelden bij de contröletent Ds. A E J Junod, voorganger van de Haagsche afdeeling van den Nederland schen Protestantenbond, is Zaterdagmid dag ter gelegenheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum in Pulchri Studio, op har telijke wijze gehuldigd. Bij het betreden van de, met palmen en bloemstukken versierde zaal, werden ds. Junod en zijn vrouw met luid applaus begroet. Opvoering van Shakespeare’s „Driekoningenavond” Shakespeares Driekoningenavond zeker geen makkelijke opgave amateurs, zelfs niet als een begaafd en geroutineerd regisseur als de heer Vaandrager er zijn krachten aan geeft. Toch moet men zeggen, dat én de lof waardige toewijding der spelers én de kundige leiding van den spelleider een resultaat hebben opgeleverd, dat er zijn mocht, toen Vrijdagmiddag de voorstel ling van Shakespeares spel in het Sein- posttheater gegeven werd door de Ver eeniging Jacob van Maerlant van het lyceum-Bildersstraat, als slot van de feestelijkheden ter gelegenheid van haar' vierde lustrum en waarvan de opbrengst geheel ten goede is gekomen aan het fonds voor oud-militairen. Men kan niet anders zeggen, dat wat gedaan kón worden om deze opvoering tot iets goeds te maken, gedaan is. De aanklceeding en decors waren voortreffe lijk, met juist gevoel voor kleur en too- neelwerking en harmonisch aan de opvattingen van den De heer Vaandrager mag zich dezen middag tot een artistiek succes rekenen bij het vele, dat hij voor ons goede too- neeldilettantisme reeds heeft gedaan. Van de spelers, die zonder uitzondering goed uit den hoek kwamen en een vertol king gaven, die onder deze omstandig heden zeker niveau bezat, noemen wij den Hertog Orsino, door W. Renardel de Lavalette; de Sebastiaan door D. Kruit- bosch, Antonio door J. Herbschleb, de andere zeekapitein door A. Zeevaarder, de edellieden Valentino en Curio door H. C. D. den Hertog en J. Pameyer, een werkelijk voortreffelijke Jonker Hikken- burg door F. Ie Poole, wiens spel opval lend goed was; terwijl de beroemde Bib- berwang door J. Bosma verdienstelijk werd gespeeld en J. Aris, de Malvolio vertolkte. Van de damesrollen noemen wij de Olivia door mej. Ellen Mo jet en Viola door mej. Hannie Mojet. Ook de bijrollen waren goed bezet. Dat de voor stelling wat laat werd lag niet zoozeer aan tempo en changement. Er werd zelfs, voor een amateursvoorsselling op vallend snel gechangeerd. De middag bezat charme, kleur en sfeer. Jacob van Maerlant kan met gerechtvaar digde trots terugzien op een daad, die de vereeniging tot eer strekt. Dat de zaal de vertooning (waarop allen enorm hard gewerkt moeten hebben) op prijs stelde, bleek wel uit de reacties tijdens het spel en het spontane, van warme waardeering getuigende applaus aan het einde der bedrijven. de Ev. Luth. gemeente te ’s-Gravenhage. en de geestelijke crisis die zich in hem voltrok, waarom hij in 1919 zijn ambt neer legde om vervolgens te releveeren zijn ar beid in vrijzinnige groepen te Loosduinen ’s-Gravenzande en Wassenaar 10 jaar ge leden trad hij op als voorganger van de Haagsche afdeeling van den Ned Prot. bond, waar spr. met zegen mocht arbei den en veler sympathie verwerven. Hij wees er op hoe naast het kanselwerk het huisbezoek en het onderwijs aan de jeugd de liefde hebben van zijn hart Hij be sloot met het uitspreken van den wensch dat aller loon moge zijn dienaren Gods te mogen wezen, aan Wien alleen de eer toe komt, Staande zong de gemeente nu de Ambrosiaansche Lofzang en na het einde van den dienst den jubileerenden voorgan ger toe: „U zeegne God. Hij steil’ U tot een zegen”, waarvoor ds. Junod met een enkel woord dankte. Velen die verhinderd waren Zaterdagmiddag ter receptie te ko men. den We hebben reeds aangegéven po welke wijze men water kan ontharden, waardoor bij het wasschen een bespa ring aan zeep wordt verkregen, doordat zich practisch geen kalkzeep meer zal vormen. Maar een zeepbesparing alleen langs dezen weg zal in het algemeen niet voldoende tegemoet komen aan ons tekort of gebrek aan zeep, zoodat het ook noodig zal zjjn om de goederen, welke daarvoor geschikt zijn, te was schen zonder zeep. De persdienst van Nationaal bericht Op Zaterdagmiddag. 4 Januari, hebben de leden van den politieken raad, de cul- tureele en de sociaal-economische kamer van Nationaal Front in een der zalen van Pulchri Studio alhier, hun wenschen ter gelegenheid van de jaarwisseling aan den leider aangeboden. De leider heeft aan de leden der ge noemde lichamen zijn dank betuigd en tevens de verwachting uitgesproken, dat Nationaal Front, evenals in het afgeloo pen jaar, ook in 1941 in steeds krachti ger mate voor de belangen van de Ne- derlandsche volksgemeenschap op de bres zal staan. Bij de huldiging op de receptie in „De Twee Steden” is het echter niet gebleven Het theaterbezoekende publiek moest even eens in de gelegenheid zijn den zoo po- pulairen vriend toe te juichen. Deze was er op de feestvoorstelling van de revue - - „Zonder bon" in het Scala-theater, wel- alleen doet, jioch dat er ook^ radertjes ke om half acht een aanvang nam. Het J‘* J 1 1 was er zeer vol en de stemming was er zeer geanimeerd. Behalve de leden van het eerecomité zoo zij niet ambtshalve of om andere redenen verhinderd wa ren waren in de loges aanwezig de eere-voorzitter, de waarnemend burge meester professor ir. C. L. van der Bilt en echtgenoote, die met een bloemenrui- ker verwelkomd werd. De heer van der Bilt was vergezeld van den chef van zjjn kabinet mr. Heringa. Voorts merkten wij nog op den wethouder L. Buurman. Op de plaats, welke mevrouw Bandy met haar dochtertje ingenomen had. was eveneens een bouquet bloemen neergelegd. Van de succesvolle revue, waarin de jubilaris gelegenheid te over krijgt om zijn nieuwste actueele liedjes te bren gen, zooals: Kolenman, kolenman, kom toch bij mij thuis”, „Allemaal zonder bon” en „De Hinkeltax”, behoeven wij niet veel te vertellen. Daarover hebben wij na de première reeds uitgeweid, al behoeven wij er geen geheim van te maken, dat ook nu weer het succes zeer groot was en dat de liedjes uit volle borst werden meegezongen. De huldiging De huldiging vond plaats na de finale voor de pauze. Het tooneel geleek wel een bloementuin, zoodanig, dat een der aanwezigen op de galerij den jubilaris toe riep, dat hij nou wel een bloemenwinkeltje kon beginnen. Er waren bloemen van mevrouw Bouwmeester-Sandbergen, een krans van Buziau, van Dirk Verbeek, de Avro, het City Concern, de Nederland- sche Bioscooptrust, een paard en wagen van het technisch personeel van Scala, voorts bloemen van de collega’s, Decca, mr. E. Polis en vele anderen De eerste, die het woord voerde, was mevr. Bouwmeester-Sandbergen. Zij hul digde den jubilaris als den man, die de gave bezit onze landgenooten sombere tijden te doen vergeten. Lou Bandy had zij leeren kennen qls een ernstig man, die alles voor zijn vak over had, voor wien het publiek koning is. Nog vele jaren wenschte zij hem al het succes, dat zij zich kon denken. Namens het eere-comité werd Lou Bandy door den wethouder L. Buurman toegesproken. Deze wees er op, dat de jubilaris in de harten van vele Hage naars een goede plaats had ingenomen. Groot was de hilariteit, toen de heer Buurman zich versprak en hem Willy Derby noemde, hetgeen den jubilaris deed opmerken: „Hindert niet, het blijft in de familie”. De spreker herinnerde er voorts aan, dat de jubilaris juist 50 jaar was geworden en bovendien 25 jaar ge trouwd. (Hoe hou je het uit, werd er van de galerij geroepen en het vlotte ant woord was: dat vraag ik mij ook af). Een driedubbel feest dus. Besloten werd met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren voor het voetlicht zou mogen door brengen en het Haagsche publiek nog vele aangename uren zou mogen geven. De jongste «van het gezelschap. Hans Kaart jr„ kwam namens het geheele ge zelschap getuigen van de ondervonden vriendschap, de prettige samenwerking en den steun, die allen van den ouderen collega mochten ontvangen. Een boek werk onderstreepte deze woorden. Tenslotte verscheen nog op het tooneel een Haagsche soldatenmoeder, mevrouw Hiddink. Met een donderende ovatie werd zij begroet. Vergezeld van een lid van den opbouwdienst, die een bloemenmand droeg, kwam zij vooral namens de gewonde en zieke soldaten dank brengen voor wat de jubilaris voor de soldaten had gedaan. Zijn optreden was steeds een medicijn geweest. Deze woorden werden met een stevigen zoen bezegeld. Hierna kwam de jubilaris ook aan het woord. Dat hij dezen dag, dien hij niet wilde herdenken, toch heeft gevierd, was te danken aan den heer Jan van Onselen, reeds een vriend van zijn vader. De heer kleinhandel (drogist of anderszins) als een dik vloeibaar siroop kan betrekken en dat veelvuldig wordt gebruikt om eieren in te leggen, is gebleken een uit stekend vervangingsmiddel te zjjn voor zeep. We stellen hier voorop, dat men van al dergelijke vervangingsmiddelen niet mag verwachten, dat ze beter zul len zjjn dan zeep of zeep zullen evena ren, maar zeker het wel, dat de resultaten, welke bij de proefnemingen werden verkrégen, de verwachtingen hebben overtroffen. Wij noemen hier als voorbeeld waterglas, echter zal men met de meeste waschmiddelen, welke nu in den handel zijn, doch die we niet alle bij naam kunnen noemen, ongeveer gelijke resultaten krijgen. In tegenstelling met een zeepoplossing vertoont een oplossing van een vervan gingsmiddel in de meeste gevallen geen schuim en dit zal de meeste huisvrou wen even heel vreemd aandoen. Voor het overige hebben deze stoffen en voor al de silicaten vele ei(>enschappen met de zeep gemeen en daarvan trekken we profijt, wanneer we dete producten als waschmiddel gebruiken Wat kan gewasschen worden zonder aeeji? Alle weefsels, waarjn plantaardige vezelstoffen, dat zijn dus katoen en lin nen, maar ook kunstzijde doch geen acetaatzijde, zijn verwerkt, kunnen zon der zeep worden gewa5schen. Weefsels, waarin zich dierlijke vezels bevinden mogen niet met deze middelen worden behandeld. Daarvoor reserveere men de zeep. Me t zeep moeten dus alle stoffen, breisels en weefsels van wol echte zijde en acetaatzijde wor den g e w a s s c h e n Het zijn echter niet alleen de witte weefsels van ka toen. linnen, enz., welk,. men zontjer zeep kan wasschen. tii#ar evenzoo de gekleurde weefsels als /.akdoeken. bonte doeken, pyama’s en teifs kunstzijden kousen. Het is zelfs gebleken, dat de kleurstof,, mits deze "'aterecht. is, in op lossingen van deze *l*sthmiddelen, min der van het goed afloopt dan in gewone zeepoplossingen. In 70-jarigen ouderdom is Zaterdag o\erleden mr. J. C. L. M van Gils, com missaris van de Vaderlandsche Hypotheek bank en van de Vaderlaiuische Bank voor belaste waarden. De teraardebestelling zal morgen te kwart voor twaalf op Ou4 Eik en Duinen geschieden. noodig zijn, die een deel van het geheel uitmaken. In dit verband dankte hij ook zijn collega’s, de girls, die zoo hard moes ten werken, en het andere personeel. Tenslotte bracht hij woorden van dank uit aan zijn vrouw, die hem steeds bijge staan had, aan de leden van het eere comité, aan de Pers, die het hem niet al te moeilijk heeft gemaakt, aan de Raads leden, aan allen, die hij eventueel mocht vergeten te noemen. De volle zaal bracht hem hierop een hartelijke ovatie, evenals aan het slot van dezen zoo welgeslaagden avond. Bloemen voor gewonde militairen De vele bloemen en bloemstukken welke Lou Bandy ter gelegenheid van zijn 25- jarig artistenjubileum Zaterdag j.l. mocht ontvangen, heeft hij ter beschikking ge steld van de gewonde militairen in de hospitalen. Blies Zaterdag de koude wind nog fel en dreigde de grijze lucht met sneeuw, zoodat de schaatsliefhebbers den vrijen Zondag met pessimisme tegemoet zagen, het is gisteren meegevallen en tegen aller verwachting in een goede dag voor de ijssport geworden. Op slooten, grachten, vijvers, op de banen, overal is druk gereden en hoewel het nog vrij koud was, vermocht dit toch niet de beoefenaars en beoefenaarsters van onze echte vaderlandsche sport ach ter de kachel te houden. Reeds vroeg trokken velen er in de meest fantastische costuums en met de schaatsen op de schouders op uit. Daar ook de kwaliteit van het ijs goed was, was het dus een waar feest de beenen eens flink uit te slaan. De Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsver- eeniging, welke Zaterdag reeds geslaagde wedstrijden had georganiseerd, had ook voor gisteren een aantrekkelijk wedstrijd- programma voor haar leden samenge steld In de morgenuren werden wedstrijden in hardrijden gehouden, waarvoor, even als voor de volgende kampen, veel animo bestond. De heeren reden 1500 meter. De jury, bestaande uit bekende figuren uit de schaatssport, kende de prijzen als volgt toe: 1. W. de Roo, 2 min. 57.1 sec.; 2. J. W. de Roo, 3 min. 6.1 sec. De dames reden 1000 meter De prijs- winnaressen waren: 1 mej. M. v. d. Schaaf (buiten mededinging) 2 min. 43.6 sec.; 2 mej W Bruseker, 3 min. sec.; 3. mej. Moereels, 3 min. 26.2 Des middags vonden wedstrijden in het schoonrijden plaats. De uitslagen waren: Beginnelingen: Solo dames: 1. mej. J. Rempt; 2. mej. H. M, van Dijk. Solo heeren: 1. H. Assink; 2. L. v. d. Waart Paren: 1. mej. H. M. van Djjk- J. van Tol; 2. de heer v. d. Walle en dochter. Schoonrijden vrije inschrijving: Solo dames: 1. mej. J. de Boer; 2. mevr. Peereboom-de Groot. Paren: 1. J van Tol-mej. H. M. van Dijk; 2. H. Assink- mej. Buwalda. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond is de populaire humorist en revuekomiek Lou Bandy op grootsche wijze gehul digd en in de bloemen gezet. Dit begon reeds op een receptie in „De Twee Steden”, welke ter gelegenheid van zijn 25-jarig tooneeljubileum werd gehouden. Te middeii van talrijke gasten stond de jubilaris, om de vele gelukwenschen van bewonderaars en vrienden in ontvangst te nemen En al durfde hij te beweren, dat hij duizend maal liever op de planken stond en het heel erg te vinden, zoo het middelpunt van het feestbetoon te zijn, hét genoegen straalde hem toch van het gezicht, nu hij konvaststellen, ook al door het overgroote aantal bloemstuk ken, hoe gezien en bemind hij is bij allen, die zich gaarne vermaken bij revue en variété. Professor ir. C. L. van der Bilt, waar nemend burgemeester van den Haag, kwam Lou Bandy en zijn echtgenoote persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden. Voorts waren er aanwezig mevr. L. BouwmeesterSandbergen, de heer D Reese, Bandy’s eerste patroon, de heer Siem. directeur van de Ned. Bioscoop trust, dr A K. W. Arntzenius. mr J J. van Bolhuis, mr. P J. de Kanter, dr L. A. Rademaker en va. Een extra, hoera’tje ging er op, toen Buziau .verscheen om zijn collega zijn beste wenschen te brengen In een kort toespraakje heeft Lou Ban dy daarop den aanwezigen dank gezegd voor hun komst. Ik vind het heerlijk, jongens, zoo zeide hij, dat ik jullie allemaal bij mij zie Dit is een dag om nooit te ver geten. Hij bracht den dank uit aan mevr. Bouwmeester, aan de leden van hot co mité, aan den waarnemend burgen eester. De mpziek speelde „Lang zal hij leven. een dronk op den jubilaris en zijn echt genoote werd uitgebracht een driewerf hoera, gevolgd door den schlager „Zoek de zon op”, uit een zijner vorige revues. Nog bleven de aanwezigen, hierbij be vonden zich ook het voltallige personeel van het Scala-theater en het gezelschap van de revue „Zonder bon”, geruimen tijd bijeen, omdat, zoo Bandy het in het begin van den middag uitdrukte, „we en familie zijn”. Ook in de morgenuren waren reeds vele bloemstukken en gelukwenschen aan de woning van den jubilaris bezorgd. De feestvoorstelling in Scala Op de begraafplaats Oud Eik en Op de begraafplaats Oud Eik en Duinen is Zaterdag het stoffelijk overschot van ds. H W. Creutzberg, na een rouwdienst in de Duinoórdkerk. ter aarde besteld Velen gaven blijk van hun belangstelling. Hier waren o.m aanwezig: Luit.-generaal H. A Seyffard. W Wagenaar lio van de Zendingscommissie. vertegenwoordigers van den kerkeraad uit IJmuiden, ds M Hefting, emeritus predikant, dr C B. van Haeringen, bestuurslid der Duinoord- kerk, ds. W A. Zeijdner uit Rotterdam. R. F C baron Bentinck, ds. A. Offringa, ds. J. de Jong. dr. R. B. Evenhuis en ds. L. Boer, allen van Scheveningen. ds. T. J van Oostrom Soede. dr. J. Riemens, Lei den, prof dr. H. B Dorgelo, Delft, dr L. D. Terlaak Poot ds. J. Óssewaarde, em, predikant, dr. A. C. Kruyt. oud-zen- deling, M. G. de Weisz. directeur der Schrijfkamer, D. J. C. van Reenen, luit- kolcnel b.d., ir. G J. Th. Bakker, direc- teur-generaal der electriciteitsvoorzie- ning, W. C. M. Schnfiidt, ritmeester b.d.,' notaris B. A. Dolleman, prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, mr. Westerouen van Meteren, chef kabinet departement van Koloniën, mr L. J E van Meever- den. prof. dr. Berkelbach v d F/enkel, M Waltheer. kolonel b.d ds L. S van der Zwet. E. baron van Tuyll van Seroos- kerke uit Heemskerk en F baron van Tuyll van Serooskerke. C. Bouwhuyzen. referendaris departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart.' jhr mr A K C de Brauw. dr C. Th Vrieze em pre dikant, mr dr. J J Boasson. dr A Mey en vele anderen In den stoet kwamen nog 1 mede mr J A. N Patijn. prof Gvd Leeuw en dr G. Oorthüys. Prof dr. J. R. Slotemaker <e Bruine was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn In dé aula bracht de Duinoordkerk. de heer M Keulemans. de gezangen 53. 230 en 111 Daarna werd de kist grafwaarts gedra gen. waarbij de collectanten der Duin oordkerk als slippendragers fungeerden. Aan de groeve las ds. J J Creutzberg de begrafenisliturgie en dankte namens zijn schoonzuster voor de vele belangstel ling. die de familie in deze dagen tot zoo’n grooten troost was geweest. □e gedachtenisrede Ter gelegenheid van zijn 40-jarige ambtsbediening heeft ds. A. E. F. Junod, gistermorgen in de met palmen feestelijk versierde zaal van Pulchri Studio een gedachtenisrede gehouden. Er was voor deze plechtigheid groote belangstelling en onder de talrijke aanwe zigen waren afgevaardigden van meerdere Prot. kerken en Vrijz. godsdienstige groe pen, terwijl ook uit Kampen, de eerste gemeente van ds. Junod, enkele belang stellenden aanwezig waren. Het spreekgestoelte was fraai met pal men versierd en toen ds. Junod de zaal betrad, verhieven alle aanwezigen zich van hun zitplaatsen. Nadat de voorganger den dienst op ge bruikelijke wijze geopend had, las ds. Ju nod een drietal Schriftwoorden, die zijn loopbaan hebben beheerscht en bepaald en die hem thans stof boden voor zijn ge dachtenisrede n.i. 1 Cor. 13 vers 7: „Zij bedekt alle dingen, zij gelooft alle dingen, zij hoopt alle dingen, zij verdraagt alle dingen”, Ps. 145 vers 13: ,,Uw Konink rijk is een koninkrijk van alle eeuwen” en 2 Óor. 1 vers 24: ..Maar wij zijn mede werkers uwer blijdschap”. Aan de hand hiervan ging spr. zijn in trede en 5| jarig verblijf te Kampen na, Rede D. Hans De voorzitter der afdeeling, de heer D. Hans, heeft den jubileerenden voorganger daarna toegesproken. De heer Hans ving zijn toespraak aan met te herinneren aan een vraag, welke prof. Casimir in een radiolezing stelde, n.l. moeten wij in ons gezin feest vieren? Prof Casimir beantwoordde deze vraag bevestigend, er aan toevoegende, dat so berheid en dankbaarheid dienen te over- heerschen. En aan deze factoren is bij de viering van het ambtsjubileum van ds. Junod voldaan. Hooggestemde lof zijn bij den jubilaris uit den booze. Wat ons dank baar stemt jegens u. aldus spr., is de zui verheid en eerlijkheid bij het verkondigen van het Evangelie van Jezus Christus. Kracht en overtuiging, getuigende van in nerlijke bewogenheid, spreken uit uw pre- dicaties. Ook gaf u blijk van groote ver- Waschmiddelen Er zijn thans reeds een groot aantal middelen in den handel, welke geschikt zijn als vervangingsmiddel voor zeep. Bij onderzoek van een aantal van deze middelen, bleek, dat deze in hoofdzaak hetzelfde werkzame bestanddeel bevat ten, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat alle middelen, welke op het oogen- blik aangeboden worden, precies gelijk zouden zijn. Hier komt nog bij, dat niet alle producten,- welke in deze middelen zijn verwerkt, in onbeperkten voorraad in ons land aanwezig zijn, zoodat het te verwachten is, dat binnenkort weer an dere middelen zullen verschijnen. De middelen, welke thans in den han del zijn, zijn hoofdzakelijk op phos- phaatbasis en op silicaatbasis samenge steld. Verwacht mag echter worden, dat in de naaste toekomst de wasch middelen meer op silicaatbasis zullen worden samengesteld. Het in den handel brengen van deze middelen zal in het vervolg niet meer kunnen gebeuren zon der de controle en goedkeuring van het Rijksbureau voor onderzoek van han- delswaren en den Rijksvezeldienst. Hier door wordt voorkomen, dat inferieure of schadelijke middelen ten verkoop wor den aangeboden. Een silicaat, dat reeds zijn weg in de huishouding heeft gevonden, is het w a- t e r g 1 a s. Het gewone waterglas, z.g. neutraal waterglas, dat men in den SXt wsfiI M.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13