V oor de huisvrouw KUNST EN LETTEREN GEMEENTERAAD Grieksche kunstschatten in ve iligheid gebracht I i w J MARIE JOZEPH BRUSSE f De schrijver van „Boefje” overleden ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN De strijd tegen het bederf M. J. Brusse VERGADERING VAN HEDENMIDDAG VOLKSCONCERT RESIDENTIE-ORKEST r Je Solist: Martin Zagwijn, violoncel - l Marmeren beelden onder een huis van zeven verdiepingen Jan 1041le bl. pag. 3 -j-g EXAMENS Examen heilgymnastiek en massage. TOETREDING TOT DE N.V. ELECTRÏCITEITSBEDRIJF ZUID^OtlAND DE GLASVENSTERS VAN DE ST. GOEDELE KERK TE BRUSSEL HAAGSCHE COURANT Maandag 6 NIEUWJAARSREDE VAN DEN WAARNEMEND BURGEMEESTER BENOEMINGEN Zelfs bassins van de oude water leiding doen dienst als schuilplaats IF- g o e d- Scherp opmerker en menschenkenner. 1' Foto-archief) aan den geneeskundige W. P. Wolffensperger Politik und Seele Hollands, van dr. H. Krekel. Verlag Deut sche Wochenzeitung für die Nie- derlande. en I gevallen -Tonkpr .1 CAMERA OBSCURA-TENTOONSTEL- LING SLUIT OP 12 JANUARI Nog altijd blijkt de belangstelling in het Haagsche Gemeente-museum voor het tijdperk van de Camera Obscura bijzon der groot. De tentoonstelling zal ech ter niet opnieuw verlengd kunnen wor den en op 12 Januari onherroepelijk ge sloten worden. jaren had Brusse zich teruggetrokken op zijn huis „De Krocht", te Groet, bij Schoorl in Noord-Holland. Ook als spreker was hij zeer populair en een graag geziene gast bij tal van vereenigingen en literaire ge nootschappen Met Brusse is een persoon lijkheid, een markante figuur uit de wereld van de pen heengegaan. De begrafenis geschiedt Donderdag a s. kwart over twaalf op de algemeene be graafplaats te Schoorl. Dezer dagen is in het ziekenhuis te Alk maar overleden de heer. Marie Jozeph Brusse, schrijver-journaiist, bekend gewor den door zijn romans als „Boefje" en door zijn rubriek „Onder de Menschen” in de N. R. C. Brusse werd 25 Juni 1873 te Amsterdam geboren. Hij behaalde daar ’t eindexamen H.B.S. en ging zeer vroeg in de journalis tiek, eerst aan het dagblad „De Amster dammer", toen nog onder leiding van J. de Koos, die een goed leermeester was voor de jongere generatie. Hij was van den aanvang af werkzaam aan „De Tele graaf", maar ging in 1894 over tot de re dactie van de N. R, C. Hier stichtte hij zijn rubriek „Onder de Menschen”. waarin hij zich als een voortreffelijk stylist, een fijn menschenkenner en een scherp opmer ker. ontpopte. Zijn schetsen in deze ru briek trokken weldra, door het geheele land de aandacht en uit het „menschen- materiaal", dat hij in den loop der jaren voor „Onder de Menschen’ ’verzamelde, putte hij de figuren voor zijn romans. Zijn werk maakte hem weldra tot „de literator onder de journalisten” en „de journalist on der de literatoren”. Hij voerde zijn kran- ten-schetsen op tot kunst. Wij herinneren aan tal van boeken en publicaties, die van zijn hand verschenen: „Een Dierenkolonie in een groote stad” <1898); Van af- tot aan monsteren (1899) „Boefje”, dat in 1903 ver scheen en in 1932 zijn 17de druk beleefde en dat door de voorstellingen onder regie van Cor van der Lugt Melsert, mej Annie van Ees in den titelrol, als tooneelstuk een even fenomenaal succes werd. Verder: Landlooperij (1906), Het nachtlicht ven de zee (1907); De zonderlinge avonturen van Zijn Excellentie den Generaal (1915); Het rosse leven en sterven van de Zandstraat (1917); Vijf en twintig jaar onder de men schen (1920 2 dln.); Rotterdamsche zede- prenten (1922); Op het eiland (1923); Lot- 1 van den ouwen heer Dorus (1928); Jonker Johnny .(1930) enz, enz. De laatste KALENDERS Van de Drukkerij Voortvaren alhier ontvingen' wij een forschen maandkalender met memorandum Geslaagd te 's-Gravenhage voor hef) theoretisch examen van het Nederlandse^ genootschap voor heilgymnastiek en mis. sage de dames J. du Buy, Overveen; J. Pel, Sassenheim; H. Penaat, Haarlem; M, v. d. Schoot, Heemstede; A. Veening. Am sterdam; L. Hiegentlich-Nol, Amsterdams de heer E. A. C. v. Helsdingen, Amster dam. De examens zijn hiermede afge- loopen. Totaal geëxamineerd 64 candU daten, geslaagd 33, afgewezen 23, her-« examen 7 en teruggetrokken 1. REI8- EN TOONEELVEREENIGING „RESIDENTIE” De Reis- en Tooneelvereeniging „Resi dentie" geeft op Zondagmiddag 19 Januari een uitvoering in Musics Opgevoerd zal worden, onder regie van den heer E. Ver hoef, het blijspel in 3 bedrijven „De con troleur der slaapwagens”. Na afloop is er gelegenheid tot dansen, met medewerking van de band „The Cubanos". Middelbaar en voorbereidend hooger Onderwijs Drie tijdelijke leerkrachten aan het ly ceum Bildersstraat en vier tijdelijke leer krachten aan het gymnasium Laan van Meerdervoort. Benoemd worden aan het lyceum Bildersstraat: tijdelijk leerares in de Fransche taal en letterkunde: mej B. M. de Roo de la Faille, tot tijdelijk leeraar in de klassieke talen en de oude geschie denis: J. J. Thierry, en P. H. L. Egger- mont. Aan het gymnasium Laan van Meerder voort; tot tijdelijk leeraar in de wiskunde: H. J. Groenewold, tot tijdelijk leeraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis: S. Kooijman, tot tijdeliik leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde: J. P Hevli- gers, tot tiideliik leerares in de Fransche taal en letterkunde: mej. J F Klink. Lager Onderwijs Zeven onderwijzers(essen) aan open bare scholen voor gewoon lager, buitenge woon lager en uitgebreid lager onderwijs en een hoofd van de openbare lagere school Duinstraat 55. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de openbare lagere school Escamplaan 61 (school B): Ph. A. van Arkel, tot onder wijzeres aan de openbare lagere school Fisherstraat 135 (school B) mej. M Bou- dewijn. tot onderwijzer aan de openbare lagere school van Nijenrodestraat 16: R. A Suir, tot onderwijzeres aan de open bare lagere school Zusterstraat 121 school B: mej. J van der Haar, tot onderwijzer aan de onenbare lagere school van Osta- destraat 251 P van Soelen, tot onderwij zer aan de openbare lagere school voor buitengewoon onderwijs Hooftskade 194a: P. G. Woltman, tot onderwijzeres aan de onenbare schooi voor uitgebreid lager on derwijs A Paulus Buvsstraat 51: mej J M Kruller, tot onderwijzeres aan de onen bare school voor uitpsbreid lager onder- wiis A I aan 5: mej A. A van der Plaat, tot hoofd der openbare lagere school Duinstraat 55 J W. van Overhagen goede week niet meel, de grut ten, gort of andere' waar daarna gerust weer gebruiken. De aangeschafte peulvruchten komen sport bij soort in katoenen zakjes op een droge plaats te hangen. Is de kel der goed droog, dan is die geschikt, an ders is de zolder beter. Gedroogde appeltjes enz. worden even eens, het liefst in katoenen zakjes, op een luchtige plaats gehangen. Bloem blijft in de origlneele verpak king. Losse bloem komt in niet geheel afgesloten bussen. Havermout mag ook niet geheel van de lucht afgesloten worden. Men be waart ze op een koele, luchtige plaats. Is de havermout sterk verpulverd, dan is de kans op mijt erg groot. Het bewaren van vleesch Vleesch. Verschifllende slagers leve ren al het vleesch voor een distributie- periode tegelijk af aan hun klanten. De- De V.P B.-correspondent meldt: de be roemde glasvensters van de Gothische St. Goedele-kathedraal. te Brussel zijn op aan raden van de Duitsche overheid met het oog op mogelijke bom-aanvallen in vei ligheid gebracht. Dirigent: Frits Schuurman. Gistermiddag heeft het Residentie-orkest onder leiding van zijn dirigent Frits Schuurman het vijfde volksconcert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven onder nogal geringe publieke be langstelling. Het gebrek aan opkomst zal waarschijnlijk aan de weersomstandighe den te wijten zijn geweest aangezien een interessant programma ten uitvoer werd gebracht, terwijl bovendien een voortref felijk instrumentalist en musicus als solist zijn medewerking aan deze matinée ver leende. De bekende cellist Martin Zagwijn vertolkte namelijk als zoodanig, begeleid door het Residentie-orkest het Concert voor violoncel en orkest in D gr. t. van J Haydn. De kunstenaar heeft dit werk op een voorname, zeer verzorgde wijze voorgedragen. Wij moeten echter tevens be kennen een geheel andere opvatting om trent Haydn’s concert te zijn toegedaan. Het klonk niet alleen ernstig, doch het was soms bijna zwaarmoedig, droevig en gren zend aan zwaarwichtigheid. Levensblij heid was er dan ook volkomen vreemd aan. Deze Beethovensche problematiek, welke Martin Zagwijn er blijkbaar in heeft gezocht, dit vragen en smeeken om klaar heid en oplossing is echter deze zon-door- straalde. tintelende en om klankschoon heid specifiek voor de cello geschreven compositie o.i. niet eigen. Frits Schuurman bleek, misschien geheel onbewust, onze meening te deelen. En zoo doende waren de orkesttusschenspelen door temperament en kleur eerder contras- teerend van karakter vergeleken met de solo-partijen, dan dat zij daarmede een volkomen afgerond geheel vormden. Het tempo van het- Allegro moderato en zeker dat van het Rondo: allegro waren boven dien vrij langzaam gedacht. Doch dit al betreft toch een kwestie van smaak. Waar Martin Zagwijn zich als kundig instrumen. talist in deed gelden was alles uitmun tend. Het samenspel met het orkest was correct; het geheele concert en in het bij zonder de cadens in het eerste gedeelte waren puntgaaf en van een natuurlijke vir tuositeit, terwijl deze vertolking in zuiver heid de zeer lage temperatuur in aan merking genomen niets te wenschen 'overliet. Het Adagio was bovendien vol mildheid en warmte. Het was een serieuze uitvoering van een oprecht, technisch zeer hoog ontwikkeld musicus. Het publiek hul digde Martin Zagwijn met bloemen en langdurig applaus op hartelijke wijze. Het Residentie-orkest bracht ter opening van deze matinée het Symphonisch gedicht „Elverhöi”, dat een oud-Deensche sage tot grondslag der gedachte heeft, van Joh Wagenaar ten gehoore. Het is een even wichtig gebouwde compositie, welke om de volheid van klanken en den innerlijken rijkdom van eenige schoone, vloeiende thema's door een echte muzikantennatuur geschreven schijnt te zijn. De sensitieve, uiterst verzorgde vertolking getuigde van groote erkentelijkheid van de zijde van het Residentie-orkest en Frits Schuurman je gens het feit, dat de toondichter zijn schepping korten tijd geleden voor de eer ste uitvoering aan hen toevertrouwde Het was beeldend, fraai afgerond orkestspel. Joh Wagenaar, die dit concert bijwoon de heeft een welverdiend aandeel ont vangen in de door een enthousiast gestemd auditorium gebrachte ovatie. Als laatste werk werden de Variaties en fuga over een thema van W. A. Mozart voor orkest op. 132 van Max Reger ten gehoore ge bracht. Over compositie en uitvoering heb ben wij nog onlangs uitvoerig geschreven. Wij zullen hier dus niet verder over uit weiden Het is echter een passende ver- eering geweest voor een groot kunstenaar, wiens 25sten sterfdag wij in dezen tijd her denken. Doelmatig bewaren van levensmiddelen De voedingsraad schrijft, ons: Door het onoordeelkundig opbergen van levensmiddelen gaat veel waarde vols verloren. Daarom willen wij het nu eens hebben over zuinigheid in ver- oand met een doelmatige wijze van be waren. Als de huisvrouw aan het begin van een nieuwe distributieperiode de aan- geschafte hoeveelheid op de keukenta fel legt, vertegenwoordigt deze niet al leen een bepaalde geldswaarde, maar tevens een belangrijke hoeveelheid voe dingsstoffen. Uit beide oogpunten is een goede verzorging noodig. Men begint met alles in de daarvoor bestemde bussen of potten weg te ber gen. Al is de voorraad kleiner dan men vroeger gewend was, toch komt alles op zijn vaste plaats. Dit geeft niet al leen een goed overzicht, maar is boven dien zuiniger dan het uit de zak ge bruiken. Een zak valt gemakkelijk om of Scheurt open. Sommige stoffen, als suiker en zout, trekken veel vocht aan, kleven zoo aan het papier vast en gaan voor een deel daarmee verloren, pit alles beteekent verlies. Doe geen nieuwe voorraad bij ouden Men zorge er echter voor, geen nieu wen voorraad bij een oude rest te stor ten omdat een begin van bederf zich dan aan het geheel zou mededeelen. In een schoenen jampot of bus bewaart men het versche product totdat de oude hoe veelheid op is. Grutterswaren kan men beter in ka toenen zakjes bewaren dan in bussen of flesschen, omdat zij in die zakjes nog wat nadrogen als men de zakjes op een luchtige, droge plaats ophangt, b.v. op een goed geven Weerden zolder. De kans op bederf is dan uiterst gering, bovendien kan men die zakjes, als er nog eens een vorstperiode komt, een poosje buiten hangen. Het blijkt n.l. dat mijten en andere insecten, die wel eens van een voorraadje meeeten en het daarbij zeer onaangenaam veranderen, een vorstkuur van een goede week niet overleven. Men kan het meel, de grut ten, gort of andere' waar daarna gerust weer gebruiken. scheiding van het Duitsche Rijk, de fi guur van Erasmus, de beteekenls van de Oranjevorsten voor Nederland, van Jan Pieterszoon Coen, van een geleerde als Swammerdam, en wijdt eenige hoofd stukken aan de ontwikkeling van den Nederlandsehen geest en het volkskarak ter, Jt cultureele en politieke leven, om tenslotte de betrekkingen tusschen Ne derland en Duitschland te schetsen. In dit laatste hoofdstuk, dat in 1936 werd geschreven, betoogt schr., dat Duitsch land voor Nederland het groote probleem is, dat ’t uit zijn zelfgenoegzaamheid op schrikt. Nederland moet trachten zijn plaats in het Westeri* te handhaven en te heroveren, waartoe het echter eerst in staat zal zijn, als het zich op zijn volk- schen oorsprong bezint en de invloeden van Duitschland niet passief op zich laat inwerken, doch deze actief en op eigen wijze verwerkt. ze nemen dat voor alle zekerheid maar aan. Daarom is het goed ook ove- het oewaren van vleesch even te spreken. *n ongebraden toestand kan men het vieescn zelfs in een goeden Kelder maar één dag bewaren. Door het te zouten of te marineeren kan men deze periode rekken. Bij het zouten trekt echter veel vocht uit het vleesch, welk vocht men alleen bij het afmaken van de jus kan gebruiken. Het marineeren (met water, azijn en kruiden overgoten wegzetten) is alleen voor taai rundvleesch en voor lamsvleesch aan te raden. Beter is het, j het vleesch kort na ontvangst te braden, in een kleine pan of kom over te zet ten, vlug af te koelen en met de jus te overgieten. Wanneer het, geheel onder jus of vet staat, blijft het op een koele plaats wel een paar weken goed. Heeft men misschien, nu er wenig vleesch te krijgen is, op de bonnen rookworst gekocht voor den stamppot? Denk er dan aan, dat deze zachte worst beslist niet langer bewaard kan worden dan twee weken. Alleen de harde, dro ge worsten zijn duurzamer. Deze moe ten dan op een koele, tochtige plaats opgehangen worden. De witte uitslag, die soms ontstaat, is afkomstig van het zout of van een onschadelijke schimmel. Zij wordt met een drogen doek afge veegd en de worst met wat vet inge wreven. Bij een aangesneden worst be strijkt men de snijvlakte met een wei nig boter of vet. Gebruikt men de voor het gezin be- bestemde eieren niet direct, dan komen zij op een eierrekje te staan. Eieren hebben een poreuze schaal en nemen gemakkelijk geuren uit hun omgeving over. Plaats ze daarom nooit in de buurt van sterk riekende stoffen Wie wat eieren in kalk of waterglas heeft, zorge er voor dat deze een vorstvrije, maar koele standplaats hebben. Als er geen vleesch is, moet men er direct maar aan beginnen, daar zij niet langer dan gedurende den winter bewaard moe ten worden. Alleen zeer versch in wa terglas ingemaakte eieren kunnen in een koelen kelder in een volgenden win ter nog gebruikt worden. Een overge bleven eierdooier bewaart men in een kopje met water, anders droogt hij te veel uit. Waarschuwing voor het gebruik van eendeneieren Hierbij nog een waarschuwing voor het gebruik van eendeneieren bij de spijsbereiding. Eendeneieren kunnen ziekte overbrengen, zij moeten daarom uitsluitend in hard gekookten toestand gebruikt worden. In de bakkerij mag men ze alleen voor de beschuitberei- ding gebruiken, omdat geen ander ge bak voldoende verhit wordt om de ziek tekiemen in het eendenei te dooden. Koop alleen eendeneieren voorzien van een stempel. Op de flesch slaolie, die men voor de opgespaarde bonnen aangeschaft heeft, Is men bepaald zeer zuinig. Deze komt op een koele, donkere plaats te staan. Als de flesch gesloten blijft, is de olie onbe perkt houdbaar. Vóór het gebruik moet men haar zoolang in een warmer ver trek of in wat warm water zetten, tot dat de olie geheel vloeibaar is. Boter en kaas Boter kan zonder speciale voorzorgen niet lang worden bewaard: vooral niet, wanneer zij wordt blootgesteld aan licht, lucht of warmte, omdat deze de kwaliteit van het botervet kunnen doem verminderen. Men bewaart de boter daarom liefst niet in 'de keuken, doch op een donkere, koele plaats. Dit geldt voor boter die men koopt, als room boter, natuurboter of melkboter. Al dan niet van een of meer officieele merken voorzien. Heeft men wat boter overge spaard of in het voorjaar in een potje- ingemaakt, verversch dan geregeld het laagje pekelwater. Indien net inleggen oordeelkundig is geschied, kan men de „inleg-boter” zoowel op de boterham als in de keuken langen tijd gebruiken. Is dit echter niet op de juiste wijze ge schied, dan kan deze boter thans min of meer in kwaliteit zijn achteruitge gaan (o.a. ranzig zijn geworden). Ook kan dit het geval zijn met boter, welke geruimen tijd geleden „in blik” is inge kocht, omdat zulke boter na afloop van dezen winter in vele gevallen niet goed meer zal zijn. In kwaliteit achter uitgegane boter behoeft echter volstrekt niet als „bedorven” te worden be schouwd en te worden weggedaan, want deze is als regel in de keuken uitstekend bruikbaar. Bij verhitten van een bra den met deze boter verdwijnen n.l. de vluchtige stoffen en aldus verdwijnt ook een .ranzige smaak”. Men kan derge lijke boter ook op een zacht vuur ge durende ongeveer een uur verhitten, terwijl men ze af en toe zacht omroert tot het dan verkregen potervet helder is en dit dan in een zeer goed gereinig- den, drogen keulschen pot gietenna stol ling sluit men het botervat met droog perkamentpapier goed af en bewaart het op- een koele, droge plaats. Mee jl zal men minder goed geworden boter, het eenvoudigst bij het bakken of branden kunnen opgebruiken. Na de flin ke verhitting zal zij uitstekend bruikbaar baar en weer goed van smaak kunnen zijn. Kaas, in plakjes gesneden gekocht, bewaart men het beste in vetvrij papier op een schaaltje; stukken kaas kan men onder een stolp, mits niet geheel lucht dicht afgesloten, of in een dekschaal bewaren (een lepeltje of een propje pa pier tusschen stolp en schaal kan schim melen van de kaas tegengaan). Groote stukken kaas worden op een niet te dro ge, koele plaats bewaard, nadat de aan gesneden kanten met boter en vet zijn bestreken. Zij, die nog in het bezit zijn van een heele kaas, kunnen deze lan gen tijd bewaren, mits zij de kaas af en toe omkeeren en de korst inwrij ven met een in olie gedrenkt doekje. Zij wordt het best op een ongeschil derde plank bewaard, welke eens per week met heet water wordt schoonge maakt en gedroogd. Men kan ook een snij- of broodplank gebruiken. Volle melkpoeder kan niet in grootere hoeveelheden dan b.v. 1 kg en als regel niet langer dan 3 tot 6 maanden worden bewaard in liefst luchtdicht afgesloten blikverpakking. Is de bus of een pak (ook de z.g. perkamenten bekers) aan gebroken, dan doet men er goed aan het poeder regelmatig op te gebruiken, daar het poeder na eenigen tijd ranzig wordt door het daarin aanwezige melk vet. Taptemelkpoeder kan vrij langen tijd worden bewaard en is minder ge voelig voor aanraking met lucht. Men beware dit poeder eveneens liefst lucht dicht op een droge, koele, vochtvrije plaats, om klontvorming te voorkomen. Gecondenseerde melk (gesuiker de volle of taptemelk) moet eveneens op een koele, droge plaats worden be waard. De busjes moeten regelmatig worden omgekeerd. Deze blikjes kunnen ongeveer 6 maanden worden bewaard. Men doet goed, eventueele voorraden, welke in het voorjaar of den zomer werden ingekocht, langzamerhand, in elk geval dezen winter op te gebruiken. NIEUWE UITGAVEN Bij J. B. Wolters te Groningen is ver schenen het deeltje A-l van de serie Lichamelijke Opvoeding op da lagere school, een serie volledig uitge^erkte en in beeld georachte lessen ten dienste van leerkrachten voor vak j naar aanleiding van „Richtlijnen" van het departement van Onderwijs, door J R. C. van de Griendt jr„ leeraar M.O. Gymnastiek bij het Lager Onderwijs in de Gemeente Groningen. Bij denzelfden uitgever verscheen de „Sterrengids 1941” uitgegeven in opdracht van de Nederlandsche Vereeni- ging voor Weer- en Sterrenkunde, sa mengesteld door dr. J. J. Raimond jr., directeur van het „Zeiss-Planetariwn Haagsche Courant”. J. Bielefelds Verlag, Freiburg >m Breisgau zond ons een exemplaar van „Der Kleine Deutsche’, een hand boekje om de eenvoudigste Duitsche om gangstaal te leeren, benevens een uitleg van zeden en gewoonten, cultureele ver houdingen in het Duitsche Rijk, samen gesteld door prof. dr. R. Kron, bewerkt door W. Schqnrock, Studienrat in Ber lijn. TOEGEZONDEN BOEKEN „Kleine man verliest” door Mogens Klitgaard. Nederland sche Keurboekerij, N.V. A’dam. „Kleine man verliest” is het trieste ver haal van een kleinen middenstander, die langzaam maar zeker den ondergang tege moet gaat. Het kleine zaakje van Lunde- gaard, een manufacturiertje in Kopen hagen. rendeert niet meer; hij wordt door schuldeischers besprongen, zijn zaakje wordt verkocht en met zijn schamele in boedel trekt hij in een armzalig woninkje in een achterbuurt. Hier wordt de strijd om het bestaan verder gestreden. Hier is een strijd tegen een woekerman, maar vooral tegen zijn beter ik. Als kwitantie- looper pleegt hij kleine verduisteringen. Door het eene gat met het andere te stoppen, wordt het gat hoe langer hoe grooter, zoo groot, dat er geen uitzicht meer is. In alle opzichten heeft de kleine man verloren en het leven gaat verder. Niemand bekommert zich er om. De Deensche schrijver heeft dit verhaal, waarin duizenden kleine mannen zich zul len herkennen, met de juistheid van een camera beschreven. Zeker zullen er le zers zijn, die de handelingen van Lunde- gaard veroordeelen, maar de loop der dingen is psychologisch juist en daarmede is de schrijver van dit naargeestige, doch levensechte relaas volkomen verantwoord. De vertaling is van dr. Louise E. van Wijk. Van den zomer 1936 af tot het voor jaar 1940 verschenen van de hand van dr. H. Krekel in de ..Deutsche Wochen zeitung für die Niederlande” een serie opstellen over ons land, welke beoogde onder de hier verblijvende Duitschers sympathie en begrip voor Nederland te wekken. In verband met het feit, dat er thans zooveel meer Duitschers hier zijn, die meer van Nederland zullen wenschen te weten, leek het de uitgeefster goed, in samenwerking met den schrijver, een deel van deze opstellen In boekvorm te doen verschijnen. In een boekje van 80 bladzijden heeft dr/ Krekel een keur er van verzameld en in historische volg orde gerangschikt, met weglating van die. welke betrekking hebben op gebeur tenissen van den dag en die na 10 Mei verschenen zijn. Hij behandeld o.a. de NEDERLANDSCHE SMALFILM LIGA De afdeeling den Haag van de Neder landsche Smalfilm Liga heeft Zaterdag haar eerste ledenbijeenkomst In het nieu we jaar gehouden. In verband met de voorbereiding van een speelfilm, die binnenkort door de le den van deze amateur-filmclub zal wor den gemaakt, was de heer Dick van Maarseveen uitgenoodigd, om voor de le den een causerie te houden over het on derwerp Belichting. Op duidelijke wijze demonstreerde de heer van Maarseveen de verschillende effecten, welke door een juiste plaatsing van de lampen, te bereiken zijn. Verscheidene leden maak ten van de geboden gelegenheid gebruik, om van de filmster in spé opnamen te maken. Wanneer deze opnamen ontwik keld zijn, hebben de leden waardevol vergelijkingsmateriaal in hun bezit, waarmede de kwaliteit van hun toekom stige films in niet geringe mate zal wor den opgevoerd. De voorzitter, de heer A. A. Schee vers. die den middag reeds met een korte Nieuwjaarstoespraak had geopend, dank te namens de aanwezigen den heer van Maarseveen voor zijn interessante leerrijke demonstratie. Lager Onderwijs Aan de orde is de benoeming van: a. drie hoofden van openbare laeere scho len. Benoemd wordt als zoodanig aan de openbare lagere school B Alberdingk- Tbijmpfein 34: K. Bosma, idem aan de openbare lagere school A Busken Huet- straat 22-24: L. Roggeveen, idem aan de lager onderwijs kopschool Ferdinand Bol-, straat 130: J Klauwen. Middelbaar Onderwijs Twee tijdelijke leeraren in het han- delsrekenen en de algemeene handels- kennis aan de gemeentelijke handels- endscholen- Benoemd worden H M H Jakobs en P. D A. van Lith. Nijverheidsonderwijs Een tijdeiijke leeraar in de natuurkun de aan de Zeevaartschool te Scheveningen. Benoemd wordt Ww J. de Vos, Alles onder den grond Ook de schatten van het museum van Olympia zijn diep onder den grond ver dwenen, om daar, naar men hoopt, een korte poos te blijven rusten, in dezelfde aarde, waarin zij eeuwen lang hebben doorgebracht, evenzoo verging het den overblijfselen uit de oudheid in Pyraeus, Delphi, Thebe, Chalkis en andere Griek sche steden. De Byzantijnsche verzamelingen wer den eveneens veilig opgeborgen. Ook de herinneringen aan den wordingstijd van het tegenwoordige Griekenland kregen een veilig plaatsje. Gebouwen, als tempels enz., die niet te verplaatsen zijn, moeten het zonder luchtbescherming doen. Men heeft oók niet getracht om ze te camoufleeren door ze met verschillende kleuren te verven met uitzondering van het Atheensche stadion. Dit bouwwerk, op getrokken uit wit marmer, vormde een gemakkelijk van groote hoogte te her kennen doel voor luchtaanvallen. De andere bouwwerken heeft men, zooals gezegd, geheel gelaten zooals zij waren, omdat een camouflage licht den in druk had kunnen wekken bij den tegen stander, dat zij verdedigingswerken in een of anderen vorm verborgen. Voorz.professor ir. C. L. van der Bilt, wn. burgemeester. De voorzitter spreekt de volgen de redé uit Dames en Heeren, Sinds wij den vorigen keer vergader den, hepft een nieuw kalenderjaar zijn intrede gedaan. Ik gevoel daarom behoefte, alvorens de werkzaamheden aan te vangen, den le den van den Gemeenteraad in de eerste plaats het beste toe te wenschen voor het jaar 1941. Dezen gelukwensch wensch ik echter ook uit te strekken niet alleen tot hen, die als ambtenaar, stenograaf of journalist onze vergaderingen bijwönen maar ook tot al len, die de Gemeente op welke wijze dan ook dienen. Ik denk daarbij, naast de ambtenaren en werklieden, van wie door de tijdsom standigheden in het afgeloopen jaar dik wijs zooveel extra diensten werden ge- eischt. ook aan de leden van ons politie corps. Voor hen allen die ons zoo trouw ter zijde stonden en hun gezinnen spreek ik h’er dus ook de beste wenschen voor het niëuw ingetreden jaar uit. (Applaus) De heer Snoeck Henkemans dankte namens den Raad voor de goede wenschen en wenschte het college van B en W. al het goede toe voor 1941. (Ap- pFaus)'. MEDEDEELINGEN EN ADRESSEN De- mededeeling, dat de Gedep. Sta ten van Zuid-Holland in hun vergadering van 10 December 1940 voor 6 maanden hebben verdaagd de beslissing op het raadsbesluit van 20 Mei 1940 tot vast stelling van de verordening-Maasstraat, wordt aangenomen voor kennisgeving. Het proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Gemeente ontvanger wordt aangenomen voor ken nisgeving. Het adres van J. M. Alofs. houdende verzoek om schadevergoeding wegens loonderving wordt gesteld in handen van B. en W ter afdoening, nadat wethouder Buurman op verzoek van den heer Dam- m e inschakeling van de commissie van arbeidszaken heeft toegezegd Het adres van het bestuur der s-Qra- venhaagsche Vakschool voor Meisjes, houdende verzoek de noodzakelijkheid uit te spreken van de uitbreiding van het leerplan der school met het vak gym nastiek, wordt gesteld in handen van B- en W om praeadvies. De brief van mevr. A. H J. Nolst Trenite-Baebert. houdende klacht over het bevuilen van trottoirs door bonden en verzoek hiertegen afdoende maatrege len te nemen, wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. De voorzitter zegt toe. rekening te zullen houden met de vraag van den heer van der Zee, hoeveel processen verbaal door de politie te dezer zake zijn opgemaakt. Nadat zonder discussies en z.h.s. zijn goedgekeurd de punten 1, 2 en 3 van de gepubliceerde agenda, is aan de orde 4 toetreding tot de overeenkomst tot oprichting van de N.V „Electriciteits- bedröf Zuid-Holland” en beschikbaar ste!’- van gelden voor de aandeelen, welke de Gemeente zullen worden toe bedeeld De heer v. d Leeuw kan zich met het voorstel vereenigen, doch betreurt het, dat de Gemeente in economisch opzicht niet verder is gegaan, omdat’ het voorstel te dien aanzien niet brengt wat wenschelijk is. In het belang van dé ge bruikers is het nog maar eën bescheiden stap. De heer v. d. Zee acht het voorstel van verre strekking: aan het grootere algemeene belang moet worden medege- we'rkt. De N V brengt een grootere be drijfszekerheid en spr wil er gaarne zijn stem aan geven. Hij wenscht echter nog eenige nadere inlichtingen, o.a. welke instantie de leiding van de stroomdistri- butie heeft. In elk geval geven we een deel van de zeggenschap uit handen en dat moet van invloed zijn op de winst van het Gem. Electrisch Bedrijf, welke, volgens B. en W., niet in gevaar zal wor den gebracht De Provincie stelt 12 mil- lioen als voprschot ter beschikking voor de koppeling, doch de verplichtingen, welke uit hoofde van rente en aflossing daaruit voortvloeien, zullen het winst cijfer kunnen drukken, als de kosten der koppeling hooger blijken. Spr. vraagt ook hoe 't gaat met het contract wegens stroomlevering met Rot terdam Wordt dit geannuleerd of niet? De heer van Beusekom zegt na deze beide sprekers nog slechts een enkele opmerking te willen maken en stelt een vraag van financieel-technischen aard. Wethouder de Vries herinnert er aan. dat alle gemeenten zich hebben ver zet tegen het inbrengen vande resp centrales in de NV en eveneens tegen een gezamenlijke disctributieregeling. In Zuid-Holland zijn, vergeleken met ande re provincies, billijke tarieven en te dien luchtaanvallen beschermd. Deze werk zaamheden kwamen het rijk op meer dan 3 muiioen drachmen te staan. Men transporteerde de groote, moei lijk te vervoeren marmeren beelden naar den kelder van een huis van zeven verdiepingen. In dezen kelder groef men diepe kuilen, waarin de beelden werden begraven, nadat'zij vooraf iri kisten waren gelegd, die werden bijge vuld met zaagsel of houtwol. Daarop werden de kuilen weer met zand gevuld en bedekt met een 2 m. dikke laag beton, zoodat zelfs door een bom van 1000 kg geen schade kan wor den toegebracht aan de beelden. De bom zou eerst door 7 verdiepingen heen moeten gaan en vervolgens terecht ko men op een plaat beton van 2 m dikte en van bijzondere constructie. De kleinere beelden van marmer en anderef kostbare stukken van onschat bare waarde werden buiten de stad Athene in holen verborgen, zoodat zij beveiligd zijn tegen eiken bomaanval. Weer andere kunstschatten werden ver borgen in de oude, eveneens in de rot sen uitgehouwen bassins van de uit de oudheid dateerende waterleiding der stad. De voorwerpen van goud of ander kostbaar materiaal zijn oiidergebracht in de volgens de modernste eischen in gerichte kelders van een groote bank in Athene. aanzien onderscheidt den Haag zich nog in gunstigen zin Dat de electrificatie in Zuid-Holland minder ver is doorgevoerd dan in Noord-Holland heeft verschillende oorzaken, o.a. de verhoudingswijze gerin gere industrialisatie. Over de koppeling der centrales be stond geen verschil van opinie. Dat daar van op den duur een lagere electrici- teitsprijs het gevolg kan zijn, is niet on mogelijk. Men verwacht dit wel, evenals een grootere bedrijfszekerheid Wat de lei ding bij de distributie betreft, deze blijft geheel bij ons en derhalve ook de zeker heid omtrent de omzet. Het materiaal, dat voor de koppeling noodig Is. is reeds voorhanden, zoodat. uit dien hoofde geen hoogere onkosten worden verwacht. Het contract met Rotterdam lost zich auto matisch op, zoodra de nieuwe regeling in werking is getreden Spr. is er trotsch op, dat voor de Ge meente nog zooveel mogelijk autonomie is behouden als behouden kon worden. Hij zet tenslotte uiteen, dat de Gemeente de kosten voor den aanleg van den kabel naar Rotterdam vergoed krijgt. Het voorstel wordt z.h.s. gekeurd. EERVOL ONTSLAG DR. M. E, POLANO Aan de orde is: 5. verleening van eervol ontslag aan den dermatoloog dr M. E. Polano bij de Gemeenteziekenhuizen. Z.h.s. goedgekeurd. EERVOL ONTSLAG W. P. WOLFFENSPERGER Aan de orde is: 6 verleening van eervol ontslag bij den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst. Z.h.s. goedgekeurd. EERVOL ONTSLAG DR. P. V. d. BERG Aan de orde is: 7. verleening van eervol ontslag aan dr. P, van den BeYg als leeraar aan de Zeevaartschool te Scheveningen. Z.h.s. goedgekeurd. (De vergadering duurt voort.) De V.P.B.-correspondent te Athene schrijft: De oorlog gaat met tal van nevenver schijnselen gepaard, zoo bijv, de be scherming van kunstwerken. Het be roemde nationale museum te Athene, dat zoovele kunstliefhebbers bezocht en bewonderd hebben, is thans niets meer dan een reusachtig gebouw met leege zalen. Alleen de opschriften op de mu- reri verraden nog, dat hier eenmaal ge tuigen uit de grijze oudheid hebben ver blijf gehouden, overblijfselen uit een tijdperk, dat zich kenmerkte door kunst en heldenmoed. Zeus en Aphrodite heb ben hun helverlichte verblijf moeten verwisselen voor een donkeren kelder. Zij, die duizenden jaren hebben getrot seerd, die honderden oorlogen hebben meegemaakt, zonder dat zij zich er iets van aantrokken, hebben thans de vlucht moeten nemen v or den modernen tijd met zijn bommen en vliegtuigen. Schoo ne. groote vazen uit het geometrische tijdperk en uit latere eeuwen, de goud schatten uit Myke en zelfs het stoffe lijke overschot van enkele Marathon- strijders, die men uit den door de Athe- ners opgeworpen heuvel naar het natio nale museum liet verhuizen, alles werd in veiligheid gebracht, moest afdalen in den luchtbeschermingskelder. Ook de beroemde Poseidon van Milos moest daarheen verdwijnen, om er te blijven tot de vrede het hun mogelijk zal maken zich weder aan hun bewonderaars te vettoonen. Zelfs een hom van duizend kilo kan hen niet deren Reeds weinige uren na de oorlogsver klaring van Italië aan Griekenland mo biliseerde het Grieksche ministerie van schoone kunsten alle Grieksche archeo logen en deskundigen, die zich onmid dellijk aan het werk zetten om te zor gen, dat deze kunstschatten, welke niet te vervangen waren, veilig werden opgeborgen. Binnen den tijd van 6 we- ken waren alle kunstvoorwerpen, welke het Atheensche museum bezat, tegen

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 3