hAAGSCd COIRANT 3 Winter het Duitsche bergland in BINNZNLAND STADSNIEUWS TELEGRAMMEN van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging HET DUITSCHE WEERMACHTBERICHT Maandag 6 Januari 1941. Wedstrijden HET ITALIAANSCHE WEERMACHTBERICHT 1 DERDE BLAD Het Opvoedersgilde Een prachtig winterlandschap in het Duitsche hooggebergte De slag Monumentendag DE SPROOKJESSPELERS Een moment uit den wedstrijd over 1500 meter voor heeren op de banen van de Nieuwe ’s-Gravenhaagsche IJsvereeniging (Polygoon) HEVIGE ITALIAANSCHE TEGEN AANVALLEN IN ALBANIË TASCH MET 300 GESTOLEN GEP. GENERAAL-MAJOOR J. L. M. VAN DEN BRANDHOF OVERLEDEN om Bardia VOOR RUIM 500 AAN PETROLEUM GESTOLEN Anton ’Burgdorffer en Gerard Hartkamp als de twee schelmen .(Foto Kurt Kahle) Vijandelijk convooi aangevallen Onder regie van A. van der Vies De Nederlandsche arbeiders in Duitschland -.'ji Rl JKSTEL EFO ON K A NTO OR (Holland) werd met ONWILLIGE SCHAATSENRIJDER e de spite der Nederlandsche vei-^ CHR. GEREF. GEMEENTE VAN 'S GRAVENHAGE-OOST NIEUW BESTUUR NIEUWE ’s-GRAVEN- HAAGSCHE IJSVEREENIGING No. 17767 eveneens de 24-jarige j 1 komen te vallen. Met een verwonding aan den linkerhiel is hij door den geneeskundigen dtenst naar den Centralen Post gebracht en van daar naar hips. DOOR DE KOUDE BEVANGEN Een surveilleerend agent van politie trof Zaterdagavond op de Drie Hoekjes een man liggende op den grond aan Het was een 67-jarige bewoner van de Heel- sumstraat, die door de koude bevangen wis. De agent heeft den man meege nomen naar het bureau Prinsestraat. waar hij bij de warme kachel weer op verhaal is gekomen. Aantal behandelde gesprekken In December j.l. werden op het Rijks- telefoonkantoor hier ter stede behandeld 201.208 uitgaande binnenlandsche ge sprekken tegen 277 439 in de overeen komstige maand van het vorige jaar Het aantal behandelde buitenlandsche gesprekken bedroeg 1858 tegen 12.061 in December 1939. ker noodig heeft. Deze medewerker zal dus in zijn straat of blok de vraagbaak zijn, tot hem of haar zullen de in nood verkeerenden zich wenden, doch deze Winterhulp-medewerker zal ook op eigen initiatief moeten handelen, wanneer het gaat om het opsporen van stille armoe de. Ook zal hij of zij moeten optreden als propagandist en jonge menschen in zijn straat moeten aansporen, zich als collectant of collectrice beschikbaar te stellen. Via de wijkhoofden zullen deze medewerkers, blokhoofden te noemen, ook met de verzorging van de behoefti- gen worden belast, in den vorm van het uitreiken van waardebon-'. De Amsterdammers, die zich geroepen voelen, tot dit werk voor het Nederland- sche volk, worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk op te geven. Een kwitantielooper, wonende in de Laurierstraat, had Zaterdag zijn tasch met f 300 aan contanten en enkele kwi tanties, onbeheerd achtergelaten in een portiek in de Torenstraat, terwijl hijzelf in een der perceelen op bezoek was ge gaan. Bij zijn terugkomst was tasch met inhoud verdwenen. SCHOOLTANDVERZORG ING In December werden 2758 kinderen van de openbare lagere scholen en 1490, kin deren van de bijzondere lagere scholen nagezien op caries van het blijvend gebit. Ter bereiking van het gestelde doel: sa- neering van het blijvend gebit, werden 917 vullingen gelegd. Van de gelegenheid naast de systema tische hulp ook poliklinische hulp te be komen (pijn veroorzaakt door melkkiezen of tanden) werd 51 maal gebruik ge maakt. Na een kortstondige ziekte is, zooals ge meld, in 68-jarigen ouderdom alhier over leden de heer J. L. M. van den Brandhof, gep-. generaal-majoor der infanterie. Geboren op 25 Juni 1872 te Beneden- Cottica (Suriname! werd de heer van den Brandhof in October 1894 tot tweede-lui- tenant benoemd. Hij werd in December 1897 voor een vijftal jaren gedetacheerd bij het leger in Ned -Indië en nam. na in April 1899 tct eerste-luitenant te zijn be vorderd. deel aan de krijgsverrichtingen tegen Atjeh In 1903 keerde hij terug bij het leger in Nederland en in 1911 werd hij, na eenige jaren bij de Hoogere Krijgs school gedetacheerd te zijn geweest, be noemd tot kapitein, in welken rang rij achtereenvolgens diende bij het 4e regi ment infanterie en bij het regiment gre nadiers. Zijn bevordering tot majoor volg de in 1923, tot luitenant-kolonel, com mandant van het 9e regiment infanterie, in 1926 en tot kolonel, commandant van de derde infanterie-brigade, in 1930. Twee jaren later werd hem op zijn verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend in den rang van generaal- majoor. Hij was officier in de orde van Oranje- Nassau en drager van het ridderkruis le klasse der orde van St. Olaf van Noor wegen en van het Eereteeken voor be langrijke krijgsbedrijven in Atjeh. De verassching zal morgen geschie den na aankomst van den trein van 12.15 te Westerveld. cors, te* bert de Landelijke bouwkunst en natuurschoon bij cultuurtechnische werken In Amsterdam is Zaterdagmiddag de 16e monumentendag gehouden, welke on der auspiciën staat van de commissie voor den monumentendag onder voorzit terschap van prof. dr. A. W. Bijvanck. In zijn cpeningsrede heette de voorzit ter in het bijzonder welkom den secre- taris-generaal van het departement van Opvoeding, prof. dr. J. van Dam. en de vertegenwoordigers van de departemen ten van Waterstaat en Sociale Zaken en var. Staatsboschbeheer en wethouder Franke namens het gemeentebestuur van Amsterdam. Prof. Bijvanck zette uiteen, waarom voor deze bijeenkomst het onderwerp landelijke bouwkunst en natuurschoon bij cultuurtechnische werken’’ in behan deling genomen was. Spr. bracht onder de aandacht hoe drie eischen de deel nemers aan dezen dag, dus daarmede degenen, die aan den monumentenzorg en de natuurbescherming deelnemen, moe ten bezighouden. Ten eerste, dat geen vernietiging plaats vindt van onvergan kelijke schoonheid, ten tweede geen ver nietiging van die schoonheid, welke niet behoeft te worden opgeofferd, en ten slotte geen vernietiging van die schoon heid, welke het ontstaan van nieuw schoon kan bevorderen of medebrengen. Hierna was het woord aan den heer J. W. Verdenius, stedebouwkundig archi tect te Hattem en leider van het streek plan Noordwest Overijsel, die een voor dracht hield over „vaste richtlijnen voor de bescherming van ons natuurbezit en bij het ontstaan van het nieuwe land- schap”. Spr. kwam tot de volgende conclusies Door de vaststelling van een nationaal plan zal op grond van het algemeen be lang moeten worden bepaald, welke gron den wel en welke niet, zullen mogen worden ontgonnen. De zorg voor onze natuurruimten is een nationaal belang, de regeering strekke hierover zooveel mogelijk haar bescherming uit. Teneinde de bebouwing vooral in onze plattelands gemeenten zoo spoedig mogelijk te kun nen regelen, stelle de regeering de nieu we Woningwet vast. Het wettelijk streek plan worde algemeen noodzakelijk ver klaard. Cultuurtechnische werken zullen alleen mogen worden uitgevoerd mits zij getoetst zijn aan de richtlijnen van streekplan en uitbreidingsplan. Voor alle cultuurtechnische werken zal de mede werking van een, door de regeering als zoodanig erkend, landschaparchitect ver plicht moeten worden gesteld. Na den heer Verdenius sprak de heer J F. Berghoef, architect, over „de zorg voor de landelijke bouwkunst”. NEDERLANDSCHE UNIE Naar men ons van de zijde van het Ste delijk Secretariaat van de Nederlandsche Unie mededeelt, heeft het succes van den Socialen Voorlichtingsdienst wederom een uitbreiding noodzakelijk gemaakt. Aan het Bezuidenhout 118 zal, ingaande 10 Januari a.s. een bureau van dezen dienst iederen Vrijdagavond zitting hou den van 79 uur. Zooals bij alle andere bureaux zal ook hier kosteloos advies ge geven worden in alle zaken op maat, schappelijk gebied. MEN PASSE GOED OP ZIJN KLEEOINGSTUKKEN Een bewoner van de Herman Coster- straat had zijn lederen jas met een Zeiss- Ikon-fototoestel onbeheerd achtergelaten op een rijwiel, terwijl hij zelf op een der Boschvijvers was gaan schaatsen rijden Bij zijn terugkomst was de jas, waarin zich ook nog een rijbewijs en een identiteitskaart bevonden met het fototoestel verdwenen. Ten nadeele van een bewoner van de Francois Valentijrtstraat is gisteren in eep café in de binnenstad diens jas en hoea gestolen. Zeer groots omzet op UtrechtsotM veiling De Utrechtsche veiling heeft in haar omzet de opwaartsche richting die de vei lingen in de laatste helft van 1940 maak ten, ook meegemaakt en gevolgd. Haar vooruitgang, vergeleken bij die van 1939 bedraagt ongeveer 1.400.000. Met haar omzet van ruim 3.800.000 heeft de Urechtsche veiling zich hoogstwaarschijn lijk aan lingen geplaatst. Een 26-jarige terreinchef van een op slagplaats van petroleum aan de Laak- kade. heeft kans gezien gedurende eenige maanden ongeveer 4 a 5000 liter petro leum te ontvreemden, met een waarde van ruim 500. De man is tot zijn daad gekomen, omdat hij in geldverlegenheid was geraakt. Hij had den drijver van een der petroleumtanks vast gezet en zoodanig aan den teller gemorreld, dat controle onmogelijk was geworden. Op den Oudejaarsdag had hij pech, want de drijver was losgeschoten, waar door aan het licht kwam, dat er meer petroleum was afgeleverd dan was opge geven. De man is door de politie aange houden. De vervoers-organisatie in verschillende landen Men schrijft ons De Federation internationale transports commerciaux automobiles te Parijs, waar bij o.a. 'Frankrijk, Duitschland, Italië, Spanje. Zwitserland, Nederland, België, Hongarije en Zuid-Slavië zijn aangesloten, heeft den heer Jacq Harms Tiepen, expert op autovervoergebied, uitgenoodigd een rapport te ontwerpen voor reorganisatie van deze instelling. Toen de oorlog uit brak, waren juist onderhandelingen voor aansluiting geopend met Griekenland, Zweden, Noorwegen Denemarken en de Vereenigde Staten. De arbeid van deze instelling is vooral wetenschappelijk. Het laatste congres te Berlijn, in begin 1939 in het Kroll-Opern- haus, stond onder leiding van generaal von Schnell. Permanent voorzitter is de heer Max Ritter von Henriquez te Wee nen. De Leer Jacq. Harms Tiepen, die als lid van de permanente werkcommissie reeds herhaaldelijk als rapporteur is opge treden, bevindt zich in verband met deze opdracht reeds geruimen tijd te Parijs. De groote toekomst welke het vervoer-langs- den-weg tegemoet gaat, geeft aan den ar beid van deze instelling en. de tot stand te brengen reorganisatie een groote be- teekenis. Zaterdagmiddag werd de 54- jarige mevr. M. J. W. van den Kanaal- weg. terwijl zij per rijwiel in de Stevin- straat reed, aangereden door een onbe kend gebleven wielrijder, wien zij geen voorrang verleende. Zij werd met een gebroken linkerbeen opgenomen in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. In verband hiermede verzoekt de com missaris van politie van den Justitieelen dienst C hun, die getuige van deze aan rijding waren, alsmede den onbekenden wielrijder, zich voor het geven van inlich tingen, aan zijn bureau Javastraat 18, te willen vervoegen Zaterdagavond meldde zich aan het politiebureau Louise Henriëtte- straat een 16-jarige jongen uit Amster dam, die van huis was weggeloopen. Hij is door de politie op transport gesteld naar Amsterdam. □s. W. Kremer beroepen De kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente van ’s Gravenhage-Oost heeft in de vaca ture, die nog steeds voortduurt doordat reeds een vijftal predikanten heeft be dankt, thans beroepen ds .W. Kremer te Leeuwarden. Ds. W. Kremer werd 1 Maart 1896 te Zwolle geboren en ontving zijn opleiding aan de Theol. School te Apeldoorn. In 1926 candidaat geworden, aanvaardde hij 31 October van dat jaar het predikambt te Kornhorn vanwaar hij in 1932 naar Leeuwarden vertrok. Daar ‘heeft hij reeds voor tal van be roepen oedankt o.a. voor dat naar 's Gravenhage-Centrum. Ds. Kremer is in de Chr. Geref. kerk een vooraanstaand figuur, die ook al eens candidaat is ge weest voor de benoeming van een hoog- ieeraar aan de Theol. School te Apel doorn. Hij maakte bij herhaling deel uit van de Generale synode der Chr. Geref. Kerk, en is secundus-curator van de Theol. School, secr. van de Chr. Geref. predikantenvereeniging en vanwege de Part. Synode van het Noorden, deputaat voor de zending onder de Joden, van welk college van deputaten hij penning meester is, scriba van deputaten voor hulpbehoevende gemeenten, secr.-deputaat voor de buitenlandsche zending, redacteur van Ons Kerkblad, het orgaan van de Chr. Geref. gemeente te Leeuwarden en medewerker aan het officieel weekblad der Chr. Geref. kerk „De Wekker”. BERLIJN, 6 Januari. (D^N.B.) Het Opperbevel van de Duitsche Weer macht maakt bekend: De duikboot, omtrent welke tot dusver reeds be kend was geworden, dat zij 13 300 b.r.t. tot zinken had gebracht, heeft haar succes weten op te voeren tot in totaal 20.600 b.r.t. vijandelijke koopvaardij- ruimte. Binnen het kader van de bewapen de verkenning heeft het luchtwapen verschillende succesvolle afzonderlijke aanvallen op voor den oorlog belang rijke installaties in Zuid-Engeland en op scheepsdoelen in het Britsche kustge bied voortgezet. Bij Southend hebben 2 bommen van middelgroot kaliber een in convooi varend vijandelijk koop vaardijschip van 3000 tot 4000 ton ge troffen. Het schip bleef met slagzij in zinkenden toestand liggen. Voorts werden 2 Britsche patrouillebooten en een gewapend vijandelijk koopvaardij schip met succes aangevallen. Londen werd in den loop van den dag ondanks ongunstige weersomstan digheden bestookt met brand- en bri santbommen van verschillend kaliber. Gevechtsvliegtuigen vielen verder, deels in scheervluchten, fabrieken en rails, benevens een sterk vliegveld in het Zuiden van Engeland met effect aan. In den loop van den vorigen nacht hebben vrij zwakke eenheden gevechts- vliegers de Britsche hoofdstad wederom aangevallen. De vijand heeft in den nacht van 5 op 6 Januari geen vluchten gemaakt naar Duitsch rijksgebied. Eenige vijan delijke toestellen poogden in den loop van gisteren het bezette gebied binnen te dringen. Zij werden echter tijdig ontdekt en met afweergeschut afge weerd. Twee vijandelijke bommenwerpers zijn niet ver van de Fransche kust in zee gestort. Eigen verliezen zijn niet ontstaan. Rede W. Terpstra Zaterdagmiddag kwam het onlangs cp- gerichte opvoedersgilde in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht in vergadering bijeen. Voor deze bijeenkomst bestond een groote belang stelling Na een kort openingswoord van den heer A' Th de Boer sprak allereerst de heer W Terpstra, leider van de afdee- ling lager onderwijs van het opvoeders gilde, over het onderwerp „Wat wil het opvoedersgilde Spr. memoreerde hoe de toestand op onderwijsgebied m ons land was vóór de Mei-dagen. Het waren de jaren, waar in aan het onderwijs slag op slag werd toegebracht, totdat het geheel gevangen was in den greep vaii het internationa lisme Over den waren volksaard werd bij tijden een Oudhollandsch vernisje gestreken doch dan nog liefst met een onecht, vreemd tintje. Aan het volles eigene ging men bij sommigen bewust, bij anderen onbewust, vooroij. Het was Mussert. die reeds jaren geleden voor zag. dat het met ons onderwijs den ver keerden kant opging en dat. wilde men verbetering aanbrengen, er een anderen weg moest worden ingeslagen. Er waren klassen van 50, soms 60 kinderen. Spr. kwalificeerde dezen toestand als cultuur- roof aan het Nederlandsche volkskind Als paedagogische wangestalte signa leerde spr. den kweekeling met akte. De machthebbers van toen stelden den ga ven gulden boven een gaaf menschenoe- sef. Hoe het stond met de lichamelijke opvoeding, behoeft volgens spr. geen na der betoog. Doch nu eindelijk de tijd van het ware socialisme is gekomen, behoort men over de verschillen van politiek en godsdienst heen te stappen, opdat geza menlijk gewerkt kan worden aan een be ter gefundeerde opvoeding van de kinde ren van ons geheele volk. De verhouding tusschen de opvoeders van nature en die van professie moet verbeterd worden, dat is wel de allereerste zorg van het op voedersgilde. Er is reeds een krachtige kern gevormd, welke welbewust koerst naar de nieuwe richting op onderwijsge bied. Welnu, deze kern begrijpt, dat men de volksgemeenschap schaadt, als men bij het kind de haat kweekt van het stan- denverschil. Het opvoedergilde wil zijn een samen bundeling van krachten, opdat met ver eende krachten die levenssappen uit den Germaanschen bodem kunnen worden ge wonnen, welke er in zijn. Onze Neder landsche cultuur heeft recht op ons aller belangstelling en vooreerst moet men de interesse voor deze cultuur bij het kind aankweeken. Spr. koestert de hoop, dat de kwestie van de leerlingenschaal op gelukkige wijze en zeer binnenkort zal zijn opge lost. Het opvoedersgilde. aldus besloot spr. zijn rede, staat open voor een ieder, die van goeden wil is. Er wordt in dit gilde gestreefd naar een zoo effectief mogelijk resultaat. Eindelijk zal het juiste woord in de juiste daad worden omgezet. Na den heer Terpstra sprak het hoofd van het opvoedersgilde, dr. R. van Ge nechten, ovèr ,.De opvoeding der toe komst" een rede uit, gelijk aan die. wel ke spr. kortelings in den Haag heeft uitgesproken en waarvan destijds uitvoe rig melding is gemaakt. Aan het einde van de vergadering werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een ruim gebruik gemaakt Mobilisatie van de Amsterdamsche ourgerij voor de „Winterhulp Nederland” De stedelijke directeur van de „Win terhulp Nederland”, afd. Amsterdam, heeft in een bekendmaking medegedeeld, dat de Winterhulp, teneinde de stille armen snel te kunnen helpen, in iedere straat, in ieder blok, een vaste medewer- Een commissie met bijzondere opdrach ten inzake een betere verzorging vertrekt over enkele dagen naar Duitschland. Op het oogenblik werken rond 200.000 Nederlanders in Duitschland Deze Ne derlandsche arbeiders werken in ver schillende bedrijven en bevinden zich in verschillende, vaak ver-uiteenloopende deelen van het Duitsche Rijk, waar zij ook onder vaak uiteenloopende omstan digheden leven. Een en ander brengt moeilijkheden met zich mede, die men tracht zoo goed mogelijk te overwinnen. Het komt ook nog voor, dat de vrouwen hier te lande van in Duitschland werk zame Nederlanders enkele weken, soms zelfs een paar maanden moeten wachten op het geld, dat haar wordt toegezon den. Ook hierin wil men verbetering brengen. Naar wij uit goede bron vernemen zal binnenkort een Nederlandsche commis sie naar Duitschland reizen om zich op de hoogte te stellen van arbeidsvoor waarden en levensomstandigheden van de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land en de maatregelen te bestudeeren, welke eventueel in het belang van deze arbeiders wenschelijk zouden kunnen blijken. Deze commissie zal waarschijnlijk nog in den loop dezer week vertrekken Zij zal verschillende plaatsen, waar Neder landers werkzaam zijn, bezoeken en haar bevindingen in een rapport samen vatten. Het is de bedoeling, dat op kor ten termijn gewerkt zal worden en dat het rapport binnen enkele weken kan worden ingediend, teneinde eventueele maatregelen, die tot verbetering kunnen i leiden, zoo spoedig mogelijk te kunnen doorvoeren. De 18-jarige schilder G. K. gaf gisteren „'een gevolg aan het bevel van een agent om zich te verwijderen van het gedeelte van een der vijvers in het Westbroek- i park, dat in verband met den toestand i van het ijs. voor schaatsenrijders was af gesloten. Hij wilde hem aanhouden, doch de knaap verzette zich. Er ontstond een worsteling, waarbij de agent assistentie kreeg van een collega in burger. Deze werd door den schilder met de schaats tegen het been geschopt, waardoor hij een verwonding bekwam. Tenslotte kon hij worden meegenomen naar het bureau Gevers Deijnootweg, waar hij na ver hoor, ter beschikking van zijn ouders is gesteld. A. SIMONS MZN. OVERLEDEN Op 76-jarigen leeftijd is overleden de heer A. Simons Mzn., oud-directeur van de papierfabriek Esveha. De heer Simons was o.a. voorzitter van de Joodsche ge meente en regent van het Joodsche wees huis. Gedurende eenigen tijd is hij voor zitter geweest van den Ned. Zionisten bond. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft heden op de Isr. begraaf plaats aan den Oude Scheveningscheweg plaats gehad. PROFESSOR DR. H. H. KUYPER Vandaag is het een halve eeuw geleden dat pröf. dr. H. H. Kuyper, alhier, oud- hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, aan deze Hoogeschool promoveerde tot doctor in de theologie „magna cum laude”, op een dissertatie getiteld „De opleiding tot den dienst des Woords bij de Gereformeerden”. Prof. Kuyper was de eerste promovendus der Vrije Univer siteit. CONCERT IN HET R.K. WEES- EN OUDELIEDENHUIS Zooals bij passende gelegenheden ge bruikelijk. heeft de heer Th. de Groen gisteren aan de inwonenden van het R.K. Wees- en Oudeliedenhuis alhier, een mu ziekavond aangeboden, waarbij hij zelf medewerkte, benevens de heer en mevr Bram van der Stap-Laros en hun zoon Bram van der Stap jr. als violist, als mede de R.K. mannenzangvereeniging ,.St. Caecilia", onder leiding van haar directeur, den heer Anton Smit. De jeug dige violist speelde met begeleiding van zijn moeder het ,,Schüler-Kon- zert’’ No. 1 in G-dur Op. 13, van Fr. Seitz, met accuratesse en toewijding en begeleidde verder zijn vader in het „Largo" van Handel. Hij verkreeg een welverdiend hartelijk applaus. Verder werden door de solisten werken uitge voerd van Grieg, Mozart, Schubert. Do nizetti e.a. Broeder Overste dankte na afloop van dezen welgeslaagden avond alle uitvoerenden voor hun medewerking en riep hun een tot weerziens toe. Op a.s. Woensdagmiddag half 3 zal in het Odeon-theater alhier een voorstelling worden gegeven van een tweetal sprook jes van Andersen: „De kleeren van den keizer” en ,,De Varkenshoeder”, voor het tooneel bewerkt door Martie Verdenius en den regisseur, den heer A. v. d Vies. Deze voorstellingen, door het gezelschap ,,De Sprookjes-spelers”, hebben in Rot terdam een enorm succes gehad: meer dan 25.000 kinderen uit de Maasstad heb ben Andersen’s ojrde verhalen in tooneel- vorm gezien en... toegejuicht. Nelly Bo- denheim en Leo Meter verzorgden de dé- terwijl de Haagsche componist Ro- Roos er speciale muziek bij schreef en zang en d^ps het spel zullen begeleiden De voorstellingen zullen op Woensdag, Zaterdag en Zondagmiddagen plaats hebben en het is te verwachten, dat ook in onze woonplaats de belang stelling voor deze, op een hoog niveau gehouden en toch voor de jeugd volkomen begrijpelijke tooneelkunst een even groo te belangstelling zal ondervinden als in Rotterdam. A. v. d. Vies, die als regis seur een grooten naam heeft, gaf zijn vol ledige kracht en toewijding aan een plan, waarmee hij hoopt in de jongste Neder landsche generatie liefde en belangstel ling voor het .tooneel te kunnen wakker roepen. Op de Zaterdag gehouden algemeene vergadering van de Nieuwe ’s-Graven haagsche IJsvereeniging werd het jaar verslag goedgekeurd en kon geconstateerd worden, dat de financieele toestand goed is, ondanks de lange ijsperiode van het vorige jaar. Het nieuwe bestuur, dat werd gekozen, is als volgt samengesteld de heeren G. Termohlen, voorzitter; A. Vermeulen, secretaris, P M. D. Thesingh, penning meester; J v. Kampen, 2e voorzitter; J. H. Slothouber, 2e secretaris; J. Vos. 2e pen ningmeester; commissarissen de heeren H. A. Statius Muller. J. I. Steffens, C. B. J. de Jager, B. Schmits, W. Boer. STRUGA, 6 Januari (U.P.). De hier binnengekomen berichten van het Al- baneesiehe front melden van verschil lende sectoren heftige Italiaansche tegenaanvallen, die ten deele succes rijk zijn verloopen. Uit andere secto ren worden plaatselijke Grieksche suc cessen gemeld. De heftigste Italiaansche tegenaan vallen worden gemeld van den Elba- ERGENS IN ITALIË, 6 Januari (Stefani). Hier volgt het 213e Itali aansche Weermachtbericht: Aan het front van Bardia heeft de slag gisteren van den morgen tot den avond hardnekkig voortgeduurd. Wederom vielen punten, waar tegen stand geboden werd, na held haftig verzet van onze troepen, die den vijand aanzienlijke verliezen be rokkenden. De luchtmacht bleef vol komen samenwerken met de opera ties op den beganen grond. Vijande lijke vliegtuigen bombardeerden onze bases zonder schade aan te richten. Een onzer vliegtuigen is niet terugge keerd. Aan het Grieksche front acties van locaal karakter. In het verloop daar van werden den vijand gevoelige ver liezen toegebracht en wapenen en ge vangenen werden vermeesterd. In Oost-Afrika beschoten vijandelij ke schepen de kust van Somaliland. Onze vliegtuigen kwamen terstond tusschenbeide en bombardeerden 2 kruisers en een hulpvaartuig. Vijande lijke vliegtuigen vielen onze bases in Erythrea en Somaliland aan zonder schade aan te richten. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Aan het Soedanfront werd een vijandelijke pa trouille teruggeslagen na verliezen geleden te hebben. Een der verken ningsvliegtuigen van onze marine werd door 2 Blenheims aangevallen, waarvan het er een neerschoot en de andere op de vlucht dreef. ONGEVALLEN BIJ SCHAATSENRIJDEN Op een der vijvers van het Haagsche Bosch is gistermiddag de 33-jarige K. de B. uit de Fisherstraat bij het schaatsen rijden gevallen, vermoedelijk, doordat een tweede onbekend gebleven rijder tegen hem opreed Hij kreeg een hersen- ■chudding en werd door den geneeskun digen dienst overgebracht naar het ~.ie- kenhuis aan den Zuidwal. I Gistermiddag is op een der Boschvijvers "veneens de 24-jarige H. R. van het Kaapsche plein bij het schaatsenrijden ,W Ji!

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9