HOOFDPIJN De verplichte radio-luisterbijdrage BINNENLAND Antwoord op vele vragen De Avondschool van Doctor Plnizer Welken distributiebon heeft men noodig hi, pasr 'S Winterhulp Nederland zijn 18 86 57 108 31 103 33 34 113 117 22 21 3 24 23 14 Cantines in alle werkkampen 13* DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 15 tm. 24 47 48 60 61 20 87 44 8 C Ken je eigen stad Rede van den heer Piek voor naaste medewerkers Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met Indië konden niet plaats vinden Op de fouten jacht HA'AGSCHE COURANT Dinsdag 7 Jan 1D4T Ken je eigen stad Uitzoeken maar De bon voor sla-olie Een radiogesprek met den heer P. A. Enserinck van de P.T.T. I ARTIKELEN BON .buren- 21 Dec t/m 31 Jan. 21 Dec. t/m 17 Jan. 100 gram 28 Dec t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dec. t/m 24 Jan. 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 100 gram 17 Dec t/m 12 Jan. 500 gram PEULVRUCHTEN 30 Dec t/m 26 Jan. 400 gram KAAS 125 gram EXTRA KAAS één el EIEREN EIEREN één ei ZEEP 1 Januari t/m 31 Jan. 1 Januari t/m 30 April BROODBONBOEKJE. 100 gram Dit is: vervult mij als boven BLOEMKAART. 30 Dec. t/m 26 Januari. na- BOTER- OF VETKAART. Thans niet meer geldig VLEESCHKAART. 20 Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 100 gram 75 gram 100 gram Wat is de naam van dit kerk- als boven 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. N.B. 110 k.g. bruinkoolbriketten; 1 2 ze- (Dit Rectificatie. straat te Oss op 62-jarigen leeftijd over- 10. 30 Dec t/m 23 Febr. 16 Dec. t/m 19 Jan. 2 liter 2 liter BON den ge- eenvou- van net omstreeks zes Johannes Tijdvak waarin geldig ALGEMEENS DISTRIBUTIEKAART. 75 gram 250 gram 1 kilogram 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram 250 gram 200 gram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 600 gram 500 gram 400 gram 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram 250 gram 200 gram 125 gram 150 gram 6 Jan. t/m 12 Jan. 7 dagen extra t 'm 19 Jan., echter niet in restau rants e. d. 28 Dec. t/m 3 Jan. extra t/m 10 Januari. 50 gram 1 tube 1 pot Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING 4 Jan. t/m 10 Jan. extra t/m 17 Januari. De burgemeester van Hilversum spreekt voor de radio Hedenavond van 6 45 tot 7 uur zal de burgemeester van Hilversum. E. J B M. von Bönninghausen, over de zenders Hil versum 1 en 2 spreken over „De amb tenaren op den drempel van den nieuwen tijd”. Mijnheer U mede dat (lelijk dat „alsdat”!) kan PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Haagsche van ton- BON 08 tm. 10 5. ken 6. Komma ver geten achter „komen”. 7. omrede merkte bonnen elk recht op het koopen van een eenheid vaste brandstoffen geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners inkwartiering.) Ik ontving een aantal brieven, waarin Avondschool-deelnemers mij attent maakten op een fout, die ik gemaakt heb. Ik heb n.l. beweerd, dat het Bleyenburg doorliep tot aan de Korte Voorhout. En, zeggen de briefschrij vers, dat is onjuist: het Bleyenburg loopt tot aan de Casuaristraat en ver derop heet het Schouwburgstraat Inderdaad, vriendelijke briefschrij vers. U hebt volkomen gelijk. Ik was even abuis Aanvaard de hartelijkr dank en de nederige excuses van Dr. PLUIZER 1. Welke tramlijn heeft een eindpunt aan het station Laan van Nieuw- Oost-Indië van de Nederlandse Spoorwegen? SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrême of scheerzeep lult Toiletzeep (nieuwe samenstell of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstel.) of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden afgegeven. zijnde perceel vervoermiddel of in zijn woning meer dan één luidspreker of hoofdtelefoon aansluiten echter uitslui tend voor eigen gebruik of ten behoeve van het gezin, waarvan hij het hoofd is. Vraag: Er zijn in ons land heel wat zgn radio-amateurs, die meer dan één toestel in hun bezit hebben waarvan zij er eventueel een gebruiken en met de andere experimenteeren Welke bepaling geldt hiervoor? Antwoord: In het algemeen kan wor den gezegd dat een luisteraar meer dan één ontvanginrichting in zijn woning ten eigen gebruike mag hebben, indien hij deze inrichtingen niet gelijktijdig ge bruikt Hij zal daarvoor de noodige waar borgen ten genoege van den directeur- generaal der Posterijen. Telegrafie en Telefonie moeten verstrekken De beantwoording van vragen en dere mededeelingen betreffende de luis terbijdragen in het algemeen zullen door middel van de radio dagelijks van des middags van 1 tot 1.05 uur en des avonds van 8.15 tot 8.20 uur geschieden behouden, meenen te moeten ophouden luisteraar te zijn, kunnen het abonne ment met inachtneming van bruikelijken opzeggingstermijn dig opzeggen bij den' leider distributie-bedrijf, waarop zij zijn aange sloten. «pil, ischias, rheumatlek, Mei- en ienuwpt|n worden afdoende bestreden door Togaltabletten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en kan dus worden ingenomen door hen die andere middelen slecht verdragen. Togal helpt waar andere middelen geen baat brengen. Bl| Apotheken en Drogisten d f 0.S0 plus O.l. De 10 min of meer ernstige fouten uit het briefje waren: 1. mijnheer 2. u 3. meede 4. alsdat 6 Jan t/m 15 Jan. (extra t/m 19 Jan.) 26 Dec. t/m 5 Jan. (extra t/m 8 Jan.) THEE ol KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaüs-poeder met 100 gram zetmeel TARWEBLOEM en -meel of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of broed of half rantsoen Gebak Van de zijde der autoriteiten hier te lande was alle medewerking verleend om te bevorderen, dat de gebruikelijke Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken met de Nederlandsche overzeesche gewesten ook ditmaal gewisseld konden worden He laas is hiervan niets kunnen komen, daar de autoriteiten overzee Oost-Indisch doof gebleven zijn. 8. de 9 tandars „Die u iiveuiv ia vnziii .,uie zich noemt” zou kunnen, maar is ook niet helemaal juist. Beter is het te ondertekenen zonder meer, desnoods met daarboven het veel gebruikte (en misbruikte) „Hoogach tend”. BROOD of 1 RANTSOEN „gebak" Koek of Speculaas I of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BR O O D of 1 Rantsoen „gebak”, als boven BOTER of margarine of vet loude voorraden 250 gr.) BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gr.) kreeg hij daarin zitting als voorzitter van de afdeeling kleinbedrijf. Van 1927 af was hij lid van de provinciale staten van Noord-Brabant. Hij was de laatste jaren tevens dijkgraaf van het water schap ,,de Maaskant". Op 25 April 1932 werd hij benoemt tot burgemeest r der gemeente Oss. In Augustus 1932 werd de burgemeester bij zijn afsche d als voorzitter van de R.K. Middens ands- vereeniging begiftigd met het eerekruw van den paus pro ecclesia et pontifice. In 1935 kreeg hij de onderscheiding of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Commissies van advies benoemd De secretaris-generaal van het departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart heeft eenige commissies van advies ingesteld. In een commissie, welke kan adviseeren in alle aangelegenheden, die met de uitvoering van de tabak- en tabaksproducten-beschikking sament.an- gen, zijn benoemd tot lid en voorzitter Herbert Cremer en tot leden J. van Ho boken, W. Brusse, J H Verwey, H van Beek. H. Kersten sr., J. de Waard Th Niemeijer. en mr. A. C. E. M de Groot Voorts zijn benoemd in een commissie, welke kan adviseeren in technische aan gelegenheden, die met de uitvoering van de diamantbeschikking samenhangen tot lid en voorzitter dr. ir. A. H. W. Hacke, en tot leden: Ph. W Dümig, J. van Ma nen en Joh. J Smit. Tenslotte is aange wezen als directeur van het Rijksbureau voor hout, drs. A Kouwenaar In de eommissie van advies, welke kan adviseeren in alle aangelegenheden, die met de uitvoering van de houtbeschikking samenhangen, zijn benoemd tot lid en voorzitter F. B. J. Gips en tot leden- C. A. W. Pauw en W. Bruynzeel. De heer L. G. Wybrands Marcussen heeft Zaterdagmiddag over de beide zenders een vraaggesprek gevoerd met den heer P. A. Enserinck, admi nistrateur van de P.T.T., betreftenac dé verplichte luisterbijdrage. Vooraf maakte de heer Enserinck eeni ge opmerkingen, waarin hij de toestel- bezitters gerust stelde en hen aanmaan de, zich vooral niet zenuwachtig te ma ken. Ik ontvang, aldus spr., dagelijks vele brieven, waarin allerhande inlich tingen worden gevraagd. Het is eenvou dig ónmogelijk deze aile te beantwoor den. En dit is ook niet noodig, omdat zoo uitvoerig mogelijk inlichtingen door pers en radio zullen worden verstrekt. Laten toestelbezitters nu rustig de cir culaire afwachten, die in het tijdvak van 6 tot en met 14 Januari a.s huis aan huis zal worden bezorgd, en waarbij is gevoegd een aangifte-formulier. dat on verwijld volledig ingevuld aan het hoofd bestuur der P TT. moet worden terug gezonden Wenscht men na 1 Januari niet meer als luisteraar te worden be schouwd en wenscht men dus zijn toestel af te schaffen, dan kan men daarvan rr.ededeeling doen bij de terugzending van' het aangifte-formulier Aangeslotenen op radio-centrales die niettegenstaande de gunstige voorwaar den, waarop zij hun aansluiting kunnen 1. A.D.O betekent Alles Door Oefening. 2. Het kamertje, waarin de vroe gere bewoners (gevangenen) het „galgemaal” gebruikten, is nog te bezichtigen in de Gevan genpoort. 3. Aan of in de buurt van de Sportlaan vinden we verschei dene sportterreinen, o.a. het sportterrein op Houtrust, de ijs banen van de Nieuwe ’s-Gra- venhaagsche Ijsclub, het Quick- terrein en andere voetbalvel den. Tevens een rolschaatsen- baan. Bovendien ligt in de na bijheid het nieuwe athletiek- terrein aan het einde van de Laan van Poot. 4. Neen, de vijvers in het Haagse Bos zijn jonger dan het Bos zelf. Ze zijn gegraven tijdens de regering van Koning Wil lem I. 5. Petrus Stuyvesant was de laat ste „directeur” van de kolonie „Nieuw-Amsterdam” (het latere New York), die in 1664 door de Engelsen werd genomen. Maar dat was niet de schuld van Stuyvesant; hij had ge waarschuwd, maar de heren in het moederland hadden hem zonder hulpmiddelen gelaten. Na de inneming van de kolonie voer Stuyvesant naar Holland terug, maar hij kon zijn kolonie niet vergeten en vond er in 1672 zijn graf. (max cokes); Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Januari geven de met „één een heid brandstoffen derde periode" en de met „één eenheid cokes derde periodo” ge- 30 Dec t/m 12 Jan. 6 Jan t/m 12 Jan. 7 dagen extra t/m 19 Jan. echter niet in restau rants e d 30 Dec t/m 5 Jan 7 dagen extra t/m 12 Jan echter niet in restau rants e. d. Zooals wij in ons blad van Zaterdag 30 November hebben gemeld, gaf bon 21 van de boter- of de vetkaart recht op het koopen van een halve flesch sla-olie tot en met Vrijdag 27 December De de taillisten moesten toen de bonnen 21 in leveren, doch het was toegestaan, de sla olie, waarvoor de bon reeds tevoren moest worden ingeleverd, af te leveren tot en met 31 Januari. Bij velen schijnt de indruk te zijn ge wekt, alsof bon 21 tot en met 31 Ja nuari het recht gaf op het koopen van een halve flesch sla-olie. Dit is dus niet juist, bon 21 had reeds vóór 28 Decem- aer ingeleverd moeten worden, doch de levering door den winkelier mag nog ge schieden tot en met 31 Januari. Bemiddeling van het N.V.V. De persdienst van het N. V. V. deelt mede Teneinde tegemoet te komen aan de be hoeften van vele arbeiders in de werk- verschaffingskampen. heeft het Neder- landsch Verbond van Vakvereenigingen zich gericht tot de directie van den Rijks- dienst voor de Werkverruiming, met het verzoek, om in alle kampen, waar deze nog ontbreken, binnen den kortst moge- lijken tijd cantines te doen plaatsen, waar de arbeiders zich, na den afloop van hun zware dagtaak, geestelijk kun nen ontspannen en verpoozen. De inrich ting van deze ontspanningslokalen werd tot dusverre opgehouden door de moei lijkheden, die zich voordoen bij het ver krijgen van het daarvoor benoodigde hout. De directie van den Rijksdienst heeft naar aanleiding van dit verzoek van het N.V.V. thans toegezegd, dat de cantines zullen worden gebouwd en wel uit zand steen. Deze beslissing zal bij de betrok ken werkverschaffingsarbeiders zeer ker van harte worden toegejuicht Per Don kan de met A aangeduide categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor Dec. t/m 31 Jan. '41 zijn geldig: I Van bonkaart distributie i Vaste Brandstoffen I HAARDEN. KACHELS 1 Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten; 2) h.l. kolenslik; h.l. (max 100 k.g.) baggerturf; 2 h.l (max 100 k.g.) cokes (ook gas- nu xl. g. ui uiuauuiui lAClVCH, 450 stuks (200 k.g.) baggerturf; 300 stuks (195 k g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h. 1. 2. Nog een tramvraag. Welke tram lijn brengt de treinpassagiers die aan het Hollandse Spoorstation uitstappen, naar de Bezuidenhout’ 3. Bevinden het Museum Mesdag en het Panorama Mesdag zich onder één en hetzelfde dak? 4. Als er op straat een ongeluk ge beurt en het is nodig, dat er hulp van een dokter komt, dan belt men de Eerste Hulpdienst op Welk nummer moet men dan heb ben? 5. In Scheveningen ligt een klein kerkhofje. Voor iemand, die het niet weet, is het lastig te vinden Het ligt wat achteraf, achter de huizen. Wat is de naam van dit kerk hofje? Uitleg overbodig. Noteer de juiste antwoorden in je notitie-cahier dat zo langzamerhand zich al aardig begint te vullen. 1. Streep het woord door, dat niet in deze groep thuishoort, chesterfield, citybag, canapé, divan, schommelstoel. 2. Doe evenzo met: eend, struisvogel, waterrat, kalkoen, kemphaan. 3. Wat doe je als je een cosmopoliet in huis hebt: a. hard weglopen. b. de politie en de brandweer op bellen. c. hem te lijf gaan of d. ga je met hem zitten praten? 4. Is een encadreur een schilder, een lijstenmaker, een meubelmaker of een goochelaar? 5. Beroemd zijn. Vermaard zijn. Berucht zijn. Bekend zijn als de bonte hond. Populair zijn. Welke van deze 5 uitdrukkingen heb ben een min of meer ongunstige be tekenis? Ziezo, dat is voor vanavond weer genoeg. Doe je best en roep zo nodig de hulp in van Vader of Moeder Dr. PLUIZER RUND-, KALFS-, Of VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v ham, schouder carbonade, spek rook- vleesch, pekelvleesch Gelder- sche rookworst, plockworst en snijworst voor gekookte worstsoorten, b.v boterhammenworst, lunchworst, rolpens en knakworst. b.v Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner, Saksische en leverworst en verder genworst en nierbrood voor bloedworst RUND-, KALFS-, ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. als boven 30 Dec t/m 5 Januari 7 dagen extra t m 13 Januari, echter niet in restaurants e. d Burgemeester van Oss overleden Hedenmorgen omstreeks zes uur is burgemeester Johannes Franciscus Ploegmakers te zijnen huize aan de Krorp- leden. Hij was sedert “eenige maanden met ziekteverlof, doch de aard van zijn ziekte was niet zoodanig, dat men voor zijn leven vreesde. Kapelaan van der Ven diende de laatste Sacramenten toe. Niet alleen op politiek, doch ook op sociaal gebied ging de gemeente den burgemeester zeer ter harte. In Sep tember 1923 werd hij benoemd tot wet houder en loco-burgemeester van Oss, in welke functies hij zich bijzonder ver dienstelijk maakte. In Januari 1931 werd hij adjunct-inspecteur van de werkver schaffing van Noord-Brabant, oostelijk gedeelte. In 1922 werd hij verkozen tot 1 de kamer van koophandel en fabrieken voor den Bosch en omstreken en Verzoeken om vrijstelling De meeste vragen, die gesteld zijn, betreffen verzoek om vrijstelling der radio-heffing op grond van werkloos heid, ziekte, invaliditeit enz Daar voor vele menschen de radio de eenige ont spanning is lijkt mij hierin zeker eenige redelijkheid te schuilen. Met luisteraars, die in dergelijke omstandigheden ver- keeren, is in den uitvoeringsmaatregel rekening gehouden, in dien zin. dat de mogelijkheid voor het verleenen van ontheffing daarin is opger.omen. Deze mogelijkheid is echter aan bepaalde grenzen gebonden, n.l dat als algemeens norm wordt aangenomen, dat ten hoogste 10 procent van het totaal aantal houders van opvanginrichtingen voer ontheffing in aanmerking kan komen Degenen, die voor ontheffing in aanmerking meenen te komen, zullen daartoe een formulier moeten invullen, dat op aile postinrich- tingen, behalve bij de postagentschappen kosteloos verkrijgbaar is. Deze formu lieren kunnen eerst na 15 Januari a s. worden afgehaald Op dit formulier zijn vragen gesteld, welke zoo nauwkeurig mogelijk beantwoord moeten worden. Daarna moet het ingevulde en endertee- kende formulier zoo spoedig mogelijs aan het hoofdbestuur der P TT. worden ingezonden. Dit kan kosteloos geschie den in de bijgevoegde enveloppe Vraag: De formulieren waar u over spreekt en die dus niet verward moe ten worden met de formulieren die iedereen in zijn bus vindt, is daarbij tekening gehouden met uiteenloopende factoren? Antwoord: Zeer zeker Bij de beoor- deeling van de aanvragen staan uiter aard voorop de gegevens omtrent de financieele omstandigheden van den ontheffing-vrager Dan komen er vra gen op voor betreffende aard van de ontvanginrichting, de omstandigheden, waaronder de aanschaffing plaats vond, enz. Vraag: Ik neem dus aan, dat de vele vragen en problemen, welke uit de door ons ontvangen brieven naar voren zijn gekomen alle op dit formulier verwerkt kunnen worden. Maar de personen, die ontheffing hebben gevraagd, kunnen deze nu wachten met betaling totdat ontheffing is verleend? Antwoord: De regeling is zoo, dat men met betalen moet beginnen en dat, indien het'verzoek wordt ingewilligd, terugbeta ling van reeds voldane termijnen zal plaats hebben. Deze regeling is dus in overeenstemming met den gebruikelijken gang van zaken bij de belastingen. „Klaploopers” Vraag: Uit verschillende brieven blijkt, dat men aanstoot heeft genomen aan de gebezigde uitdrukking „klaploopers” Ik geloof toch niet, dat onvermogenden zich dit hebben behoeven aan te trekken Antwoord: het woord „klaploopers” had uiteraard uitsluitend betrekking op hen. die wel konden maar niet wilden bijdra gen in de kosten van den omroep, hoewel Zij naar de programma’s wel luisterden Dit standpunt is ook steeds door de om roeporganisaties ingenomen. Waarom geen bijdrage naar draagkracht? Vraag: Waarom is deze luisterbijdrage nu niet verschuldigd naar draagkracht? Antwoord: de vaststelling van de luis terbijdrage (nog geen 2J cent per dag) is op zulk een lage basis geschied, dat het administratief niet wel doenlijk zou zijn, een tarief naar draagkracht in te voeren Ik kan hieraan nog toevoegen, dat in geen enkel land een regeling zooals door som mige luisteraars blijkbaar wordt voorge staan, is getroffen. Vraag: Men spreekt in de brieven welke we ontvangen hebben vrij algemeen over een „belasting”. Maar dit is toch feitelijk onjuist? Antwoord: Inderdaad het geldt hier een bijdrage, welke noodig is voor de instand houding en uitbreiding van den Neder- landschen omroep, een apparaat van en voor het Nederlandsche volk, waardoor arm en rijk op dezelfde wijze worden be diend. De regeling voor ziekenhuizen Vraag: Hoe staat het nu met de inrich tingen waarin zieken, invaliden en ouden van dagen zijn ondergebracht? Het zou toch niet rechtvaardig zijn om van al de bewoners de luisterbijdrage te vorderen? Antwoord: Ook daarmede zal rekening worden gehouden. In de eerste plaats wijs ik er op, dat in de uitvoeringsverorde- ning van den directeur-generaal der P.T.T de bepaling is opgenomen dat van de verplichting tot het betalen der luis terbijdrage, op verzoek, kunnen worden vrijgesteld de instellingen van weldadig heid voorkomende op de lijst, bedoeld in artikel 3 van de Armenwet. En voor de ziekenhuizen zal als maatstaf gelden, dat de patiënten en het inwonende personeel als één gezin worden beschouwd, zoodat voor elke volledige ontvanginrichting, waarop meer dan een luidspreker of hoofdtelefoon is aangesloten, slechts één luistervergunning vereischt zal zijn. Zijn in het complex van gebouwen, wel ke tot de betrokken inrichting behooren woningen aanwezig, waarin personeel in gezinsverband woont of kamers in vast gebruik bij inwonende doktoren of ver pleegsters, dan zal voor een in zulke ge zinnen of kamers aanwezige luisternio- gelijkheid een afzonderlijke luisterver gunning aanwezig moeten zijn. constateeren is verloren gegaan door een verachtelijke propaganda, gevoerd door lieden, die onder de huidige ver houdingen te midden van ons volk geen enkele verantwoording dragen. Ik ben overtuigd, van de groote krachten en waarden, die in ons volk leven, ik weet, dat de arbeiders van hand en geest, bevrijd van dezen ban, tezamen één sterk volk zullen vormen, waarnaar men in Europa met trots en vreugde zal kun nen opzien. Het grieft mij diep, dat de huidige houding van een groot deel van ons volk op den buitenstaander geen anderen indruk kan maken, dan dat het luisterende naar de influisteringen van valsche profeten elk begrip voor den werkelijken toestand schijnt verloren te hebben. Ik doe daarom een dringend beroep op iederen Nederlander, die het wel met zijn volk en zijn vaderland meent, om zich te scharen achter die Nederlanders die ons volk op verantwoordelijke pos ten dienen, om met hen den strijd aan te binden tegen de golf van fantasie, verhalen en verzinsels, die de samenle ving uit elkaar dreigt te rukken. Ont houdt u van fluister-campagnes, zegt niet meer, dan gij zelf als eerlijk mensch kunt verantwoorden, dan en dan alleen bewijst gij een dienst aan uw vaderland, dat gij zegt lief te heb ben. Bezien wij in dit licht de Winterhulp, dan moge het een ieder weldenkend mensch duidelijk zijn, dat hiermede aan het volk een mogelijkheid is gegeven, om door eigen inzet gestalte te geven aan een gemeenschappelijk, sociaal werk, dat een toetssteen kan zijn van onzen gemeenschapszin in tijden van nood. Gebruik den tijd, dien gij thans besteedt om na te praten en verder te vertellen wat onverantwoordelijke ele menten u influisteren, om zelf de nand aan den ploeg te slaan; dan dient gij in de eerste plaats uw volk, terwijl gij zelf spoedig genezen zult zijn van het gevoel van machteloosheid, waarin gij uzelf gevangen houdt; dan ziet gij in ons werk, dat goed en sterk is en wordt gedragen door de gedachte, dat dat volk groot is, dat zijn gemeenschap waarachtig beleeft, en onder alle om standigheden strijdt voor een eervolle plaats in de toekomst te midden van de andere volken. Wij zullen daarom voortgaan, mijne heeren, met den op bouw van de organisatie van ons werk; er moet een stevig huis gebouwd wor den door ons geheele land, in iedere gemeente, waarin onder leiding van de jlaatselijke directeuren alle medewer kers in staat zullen zijn zich ten volle te ontplooien. Deze organisatie zal eerst aan haar doel beantwoorden, wanneer in ieder blok, in iedere wijk onder lei ding van een man, die de verantwoor ding waardig is, menschen elkaar zullen vinden, die niet alleen gezamenlijk uit trekken om de gelden te verzamelen, die voor dit werk noodig zijn, maar die tevens bereid zijn te zorgen voor hen, die hulp behoeven. Na deze woorden is de daad aan het volk van Nederland! God geve, dat het begrip zal toonen voor dat, wat goed en groot is. De met aangeduide bonnen vervallen spoedig. Hoeveelheid Het in bewaring geven van toestellen Vraag: Wat gebeurt er met toestellen van luisteraars, die geen bijdrage willen betalen, maar het toestel ook niet wen- schen te verknopen, omdat zij meenen na verloop van tijd wellicht tot het be talen van de bijdrage in staat te zullen zijn? Antwoord: Om vrijgesteld te zijn van een luisterbijdrage kunnen eigenaars van ontvangtoestellen hun toestel in bewa ring geven bij de postinrichtingen ter plaatse Hiervoor is noodig, dat het toe stel deugdelijk verpakt is en voorzien is van een duidelijke opgave van naam en adres. De overname geschiedt tegen een door of namens het P.T.T.-bedrijf getee- kend ontvangbewijs Voor het in bewa ring nemen van het toestel is een bedrag van 3 per jaar of gedeelte daarvan verschuldigd, dat bij vooruitbetaling in halfjaarlijksche termijnen moet worden betaald. Het Staatsbedrijf der PT.T zal voor een zorgvuldige opberging van het in bewaring genomen toestel zorg dra gen. maar neemt geen verantwoording op zich voor wat betreft de werking van het toestel na de teruggave De verdere regeling ter zake zal door pers en radio nader worden medegedeeld. Men loope nu niet dadelijk met zijn toestel naar de postinrichting doch wachte nadere mede deelingen ter zake rustig af Overwogen wordt voorts of in bewa ring geven bij daartoe door den direc teur-generaal der PTT gemachtigde radio-handelaren toegestaan zal kunnen worden terwijl tevens wordt gedacht aan een regeling waarbij de eigenaar van een toestel dit apparaat zelf ban bewaren, na dat het óf in deugdelijke verpakking ot op andere wijze afdoende door het P T T.-bedrijf is verzegeld Ook hieromtrent zullen zoo spoedig mo gelijk nadere mededeelingen door pers en radio worden gedaan Meer dan één luidspreker ot radiotoestel geoorloofd? Vraag: Is het geoorloofd meer dan één luidspreker op een ontvanginrichting aan te sluiten? Antwoord: De houder van een ontvang inrichting mag in het bij hem in gebruik „Buren-aansluiting” Vraag: Er zijn luisteraars, die door mid del van een „draadje” gebruik maken van de ontvanginrichting van een buurman. Valt deze categorie van luisteraars ook onder de verplichting tot betaling der bijdrage? Antwoord: Een dergelijke z.gm „buren- aansluiting” kan alleen blijven bestaan met een bijzondere machtiging van den directeur-generaal. Is die machtiging ver kregen, dan wordt zoowel voor de hoofd aansluiting als voor de burenaansluiting de luisterbijdrage gevorderd, behoudens de ontheffingmogelijkheid, waarover ik reeds sprak. GORT (-mout) of grutte» HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem, aard.-meelvlekken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgries of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli Bij den aanvang van een heden op het departement van Binnenlandsche Zaken gehouden vergadering van de chefs der onderscheidene hoofdafdee- lingen, de provinciale directeuren en de stedelijke directeuren van Amster dam en Rotterdam van de stichting Winterhulp Nederland heeft de direc teur-generaal van de Winterhulp Ne derland de volgende rede gehouden: Op de eerste samenkomst in het nieuwe jaar roep ik u een hartelijk wel kom toe. Moge het jaar 1941 veel geluk en voorspoed brengen voor u, uw familie en den arbeid, welken wij gezamenlijk hebben aanvaard ten dienste van het volk van Nederland. Ik wil deze gelegenheid benutten om naast u het woord te richten tot alle plaatselijke directeuren en medewerkers van onze stichting, waarbij ik in het bij zonder denk aan de collectanten en ver zorgers van de uitkeeringen aan hulp behoevenden. Zij immers staan op de voorste posten van een prachtig sociaal werk, dat gedragen word* door de ge dachte, dat onder alle omstandigheden het een eereplicht van het geheele volk is door gezamenlijken arbeid de nooden te lenigen, welke in het volk bestaan. Ten overvloede moge ik er hier nog maals op wijzen, dat dit zal geschieden in den vorm van een extra hulpverlee- ning boven de wettelijke steunregelin gen. en dat deze in geen geval in min dering mag worden gebracht van de tot nu toe verschafte ondersteuning van overheidswege. Ons werk wordt ons ingegever door het hart en ik ben dan ook overtuigd, dat iedere Nederlander, die het hart op de rechte plaats draagt, hierin de ge legenheid zal zien, hetzij als medewer ker op welken post dan ook, hetzij als gever te bouwen aan de fundamenten van een sociale samenleving. Een samenleving, waarin het geheele volk door de daad uitdrukking geeft aan zijn wil om één sterke volksgemeenschap te zijn. Deze prachtige gedachte, welke wij door dit werk willen verwezenlijken, wordt wij hebben dit in de afgeloopen maanden kunnen vaststellen door een belangrijk deel van het volk nie‘ begre pen. Ik verheel u niet, dat mij dit eener- zjjds in hooge mate verbaast, waar im mers zoo gaarne wordt gesproken over een leidende positie, welke ons land op sociaal gebied in Europa inneemt, an derzijds vervult mij deze afwijzende houding met groote zorg en wel, omdat hieruit de conclusie kan worden getrok ken, dat zelfs in tijden van nood im mers een oorlog van ongekende hevig heid woedt over ons werelddeel ons volk niet beseft eensgezind te moeten zijn, zelfs niet op het gebied der 'naas tenliefde. Wie waarachtig sociaal denkt en han delt, ziet alleen naar den mensch, die in nood verkeert, hij dient zijn volk onder alle omstandigheden en op de plaats, die hem daartoe wordt aangewezen. Met verheugenis mogen wij vaststellen, dat ons volk een kern van mannen en vrouwen telt, die bezield met idealen en kennende onze geschiedenis de daad kracht bezit om met inzet van de ge heele persoonlijkheid ons volk ook in de moeilijkste uren te dienen. Zij zijn de levende elementen in onze samen leving. Ik ken hen op verantwoordelijke posten in ons vaderland. Zij strijden een verbeten strijd voor de eer der natie tegen misleiden, onverstandigen, onwilligen en moedwillige misleiders. Het bijna spreekwoordelijke begrip „nuchtere Hollander” laten wij het omdat (niet fraai dat „om- rede(n)l) den tandarts. ,Die u noemt" is onzin „Die

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6