VROUWENHOEKJE VOOR DEN PUZZELAAR STADSNIEUWS Het wasschen GEMENGD NIEUWS 2e bl. RIJWIELHANDELAREN OPGELICHT Opsporing van den dader verzocht ONDERWIJS EN KERK VEREENIGINGEN in LANGS HET VERVERSCHINGS- KANAAL KETEL ONTPLOFT IN HET NOOR- SCHE KERKJE TE ROTTERDAM FELLE BRAND IN ZUSTERHUIS TE UTRECHT pag. 3 - - - - - NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS Een 102-iarige te Beuningen Gelijkvloersche gedeelte geheel verwoest BEGRAFENIS I. VAN DER LOO HAAGSCHE COURANT Dinsdag 7 Jan. 1941 Een welkome wijkplaats voor tal vogels in den winter Drie te Amsterdam vermiste meisjes terecht UITREIKING NIEUWE DISTRI BUTIEBESCHEIDEN VEREENIGING VAN AQUAR1UM- HOUDERS „SCALARE” 77 7J van geweest. Veel driekwart stoffen W Met deze pakT in den waschketel mag liggen Het HET DEPARTEMENT VAN VOLKS VOORLICHTING EN KUNSTEN on’hard water dat is 1 deca- dit hebben ge- het was- het een de van haar BEGRAFENIS MR. J. C. L. M. V. GILS Hedenochtend is op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijke overschot van tnr. J C. L. M. van Gils, commissaris van de Vaderland- sche Hypotheekbank en van de Vader- op ge woed. Het alleenstaande huis no. 43 werd hierbij in korten tijd totaal in asch ge- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Surhuisterveen L. A. de Groot, cand. te IJskwerd. Bedankt voor Bennekom ds. J. Slok te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken Aangenomen naar Siegerswoude A. G. Honig jr., cand. en hulppred. te Dedems- vaart. In aansluiting aan het persbericht van 27 December LI. kan thans worden medegedeeld, dat ieder, die op lü Mei 1940 te Rotterdam gevestigd was, doch door de oorlogsgebeurtenissen is geëva cueerd, of op andere wijze vandaar is vertrokken, en thans in s-Gravenhage woonachtig is, zich met een verzoek om uitkeering van bovengenoemde instelling Villa afgebrand in Den Dolder Een felle uitslaande brand heeft den Baarnscheweg te den Dolder kan wenden tot den Gemeentelijken dienst „x^„. ucu „auiun. „p J dat vooral niet te sterk wordt gebleekt geheel wordt nu verwarmd tot de vloei stof bijna kookt, waarna we de vloeistof nog circa 10 minuten tegen de kook aan houden. We kunnen de vloeistof laten afkoelen en het goed met de hand na- wasschen ter verwijdering van vlekken of we kunnen het goed een tweede sop geven en daarna met de hand wasschen. in het de huid met Intrede dr. W. G. Harrenstein. Dr. W. G. Harrenstein, laatstelijk leger en vlootpredikant in algemeenen dienst, die zich weer beroepbaar heeft gesteld, heeft j.l. Zondag, onder zeer groote be langstelling, zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk van Weesp. na bevestigd te zijn door zijn voorganger aldaar, ds. D. Ringnalda jr.. thans te Drachten, die een predicatie hield over Hand. 2:41. Dr. Harrenstein sprak naar aanleiding van 2 Tim. 2: 19. Op zijn verzoek werden tot hem geen toespraken gericht. Alleen ouderling T Brandsma riep den nieuwen predikant een welkom namens kerkeraad en gemeente toe. Onder de aanwezigen bevonden zich het college van B en W. van Weesp en niet minder dan 140 oud-reserve-veldpredikers, die onder dr. Harrenstein hebben gediend. Voor den tweeden keer sedert korten tijd is een inbraak gepleegd in de R.K. kerk Onae Lieve Vrouwe Hemel vaart te Amersfoort. Vermoedelijk heeft ook thans de dief zich laten insluiten. Uit een offerblok wordt een bedrag van naar schatting twintig gulden vermist lanllsche Bank voor belaste waarden Aanwezig waren notaris van Nouhuys. mr. D. C. Mulder, directeur Vad. Bank voor belaste waarden, mr. W. J Vogel en F. Hoogendijk, directeuren Vad Hy potheekbank, mr. G. C. J. Varenkamp, oud-lid Gemeenteraad, mr dr. W Fick, president-commissaris Vad. Hypotheek bank. L. J. v. Rossen, commissaris Vad. Bank voor belaste waarden. J. C. Kenne dy, oud-procuratiehouder, K. J. Groos. afgevaardigde van het personeel van de Vad. Hypotheekbank. Aan het graf schetste dr Koopman den persoon van den overledene. Wat ons in mr. v. d. Gils in de eerste plaats trof, was zijn goedheid. Op een ideale manier vereenigden zich in hem goedheid, har telijkheid, menschelijkheid en zakelijk heid. Velen, die een bezwaard hart had den gingen, naar hem toe en hij lenigde zooveel hij kon hun nood Voor de nabestaanden en zijn vrienden is het een groote troost zoo iemand te hebben leeren kennen. Een broeder dankte voor de belang stelling. Horizontaal: 1 hersteller; 9 lof; 10 aangespitst stukje hout; 11 huisdier; 13 ge bruik; 16 naam; 18 de oudste; 19 planten; 21 gereed; 22 aanwijzing; 24 eerstkomende (afk.); 25 gelijk; 27 ik (Latijn); 28 keuken gerei; 29 jongensnaam: 31 voorzetsel, 33 Tibetaansch priester; 35 de (Fransch); 36 imitatie; 39 en dergelijke (afk 40 duin vallei; 42 deel van een huis; 43 dier; 44 jongensnaam; 46 nympf; 48 als 1 horizon taal. Verticaal: 1 Holl. munt; 2 tennis term; 3 bijwoord; 4 wapen (Spaansch) 5 stad in Duitschland; 6 als 3 verticaal: 7 echtgenoote; 8 suikerzieder; 12 vlaktemaat; 14 Zweedsche munt; 15 deel van een schip; 17 overblijfsel na ’t dorschen; 19 schoon maken; 20 plankje (gebruikt bij eerste hulp); 23 zegde; 26 dezelfde hoeveelheid op recepten (lat.); 30 dier; 31 grootmoeder; 32 persoon; 34 mede; 37 fotomerk; 38 als 37 verticaal; 41 opgave 43 dier; 45 en (Fransch); 47 als 45 verticaal. Het wasschen jplossing gaan we nu het witte'goed wasschen. dat niet stijf opge- Gisteren heeft de weduwe Rut Bergen-Berendsen te Beuningen 102den verjaardag gevierd. Traditiege trouw werd deze dag wederom op 6 Jan. gevierd en niet op den vijfden, haar eigen lijken geboortedag. Ze is op Driekoningen, 6 Januari gedoopt en „dat is mijn ver jaardag” heeft ze altijd gezegd. Ze heeft dezen wel zeer bijzonderen dag in goede gezondheid mogen vieren. In den loop van den middag kwam de burgemeester van Beuningen, mr. P. F G. A. Geradts. vergezeld van den voor zitter van het „Eeuw-feestcomité 1939" persoonlijk zijn gelukwenschen aanbieden Namens dit comité werd een groote taart met jaartallen aangeboden. Ook de geeste lijkheid van de parochie kwam de 102- jarige feliciteeren. reeds aanwezig en dit vervult zijn taak tijdens het koken van het waschgoed Zij, die echter met gewone zeep wasschen, zullen wel gewend zijn om hët goed te bleeken met bleekwater Gistermiddag omstreeks vijf uur werd de brandweer gewaarschuwd voor een feilen brand in het Wilhelmina-kinderzie- kenhuis aan de Nieuwe Gracht te Utrecht. De brandweer rukte met groot materiaal uit. De brand bleek te woeden in het nabij gelegen zusterhuis aan de Nieuwe Gracht 131. Het gelijkstraatsche gedeelte werd hier door de vlammen ernstig geteisterd. Groote voorraden linnengoed en ander materiaal voor het kinderziekenhuis lagen hier opgestapeld en vormden voor het vuur een maar al te gragen prooi. Onver wijld hakte de brandweer bijten in het ijs van de Nieuwe Gracht en het duurde geen tien minuten of een groot aantal stralen ving den strijd tegen den brand aan. In de vloeren van de eerste verdie ping werden gaten gehakt, zoodat men van boven bij den brand kon komen, en zoo duurde het niet lang, of het vuur verloor terrein. Dank zij de gunstige windrichting en het krachtige ingrijpen van de brandweer bleef de brand beperkt tot het zusterhuis. Hiervan is echter het geheele gelijkstraat sche gedeelte met bedden en anderen in ventaris volkomen uitgebrand. Weliswaar heeft de eerste verdieping veel water schade opgeloopen, doch voor brandschade kon het verdere gedeelte van het zuster huis en het kinderziekenhuis gespaard blijven. De nablussching, welke nog geruimen tijd vorderde, veroorzaakte groote rook ontwikkeling. Omstreeks zeven uur rukte de brandweer in. - stede overleden Schreijner Banleider van de Nationaal Van het Willem de Zwijgerhuis is wegen» dit sterfgeval de vlag halfstok gehangen. Stoker gewond Schade aan ramen en deuren Gistermorgen is tengevolge van het opendraaien van een verkeerde kraan een ketel van de centrale verwarming van de Noorsche kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam ontploft. Het gebouw is op het oogenblik in gebruik bij de Volksuniversi teit en er was een stoker aan het werk. Door de ontploffing geraakte de 20- jarige stoker K. Westdorp bewusteloos. O; den slag van de ontploffing drong een toevallig passeerende brandweerman den kelder binnen. Hij wist een begin van brand te blusschen De gewonde werd naar een hospitaalschip vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. In het kerkge- bouwtje werden alle ramen vernield, ter wijl verschillende deuren en paneelen schade opliepen. Aan de gevolgen van een val overleden Zondag is te Bolsward de 17-jarige Leo Stornebrink bij het stoeien met ka meraden gevallen. Hij kreeg een hersen schudding en overleed des avonds aan de gevolgen. Gistermiddag is onder groote belang stelling teraardebesteld het stoffelijke overschot van den heer I. van der Loo, oud-gemeenteraadslid Aanwezig waren o.m jhr. mr. J M. M. van Asch van Wijck, namens de a.r.- fracties in den gemeenteraad en de Pro vinciale Staten W. C. A. Riem Vis, adjunct-directeur Maatschappelijk Hulpbe toon en W. Schouten, administrateur van deze instelling, ,1. A. Knetsch, H. G Wernse en G Benschop, resp. voorzitter secretaris en bestuurslid van den Haag- schen Chr. Bestuurdersbond, C. Guyt en G. Hoogenbirk, voorzitter en secretaris van de afdeeling den Haag van den Ned Chr. Ambtenarenbond (de heer Guyt kwam mede namens het hoofdbestuur), M. van Steenbergen, oud-raadslid, J van Baal, waarnemend voorzitter van Kiesver- eeniging „Nederland en Oranje” te Sche- veningen, S Veltman, lid van het hoofd bestuur van den Ned Bond van Chr. transport- en fabrieksarbeiders, A. Boom, adjunct-commies bij het departement van Financiën, vele ambtenaren van den Raad van Arbeid, J. van Daalen, oud-secretaris van den Chr Bakkersbond, M. J. van Steenis, oud-penningmeester van den Ned. Chr. Ambtenarenbond, E. Bod. lid van het Centraal bestuur van de Chr. bouw- vakarbeidersbond en J. A. Beuker, bouw kundige. In de aula voerde het woord ds. G. D. Donner, wijkpredikant, die namens den kerkeraad van de Gereformeerde kerk te Scheveningcn. dankte voor al hetgeen de overledene gedaan had als diaken en als voorzitter van de diaconie, voor het rust huis voor ouden van dagen en voor de commissie van beheer, waarvan de heer v. d. Loo lid is geweest. De overledene heeft met heel zijn hart er naar gestreefd om de ouden van dagen te helpen en den nood van de armen te lenigen. Onver saagd en -1J Het spoelen Na het wasschen wordt precies eender gespoeld, als we dat gewend zijn, maar vooral goed spoelen, opdat geen resten van het waschmiddel in het goed achterblijven. Wordt op deze wijze ge- wasschen, dan is normaal vuil huishoud en lijfgoed schoon Wat niet altijd direct schoon kan worden gekregen, zijn zeer vuile en vette doeken of servetten met vruchtenvlekken. Men doet het verstan digste door dergelijke vuile doeken ter plaatse van de vlekken met een weinig zeep in te smeren, waarna de vlekken wel zullen verdwijnen. Voor dergelijke vlekken moet het goed gebleekt worden. Bij de behandeling, die het goed nu heeft ondergaan, is het nog niet gebleekt. Voor huisvrouwen, die altijd een zelf werkend waschmiddel gebruiken, wordt dit iets omslacntiger In het zelfwerkend waschmiddel is namelijk het bleekmiddel E NIEUWBENOEMDE OIRECTEUR- GENERAAL DER BELASTINGEN De heer H. Postma, die, gelijk gemeld, tot directeur-generaal der belastingen is benoemd, is 23 Maart 1894 te Harlingen geboren. Na de H.B S. te hebben doorloo- pen. volgde hij de opleiding voor surnu merair der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, waarna hij de opeen volgende rangen doorliep en op 1 Juli 1923 werd benoemd tot inspecteur dier middelen te Kerkrade. Op 1 Maart 1928 werd de heer Postnga benoemd tot hoofd van het bureau Personeel van de afdee ling centrale directie van het departement van Financiën en tevens tot leeraar aan den opleidingscursus voor surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen en op 1 Januari 1930 volgde zijn bevordering tot administrateur, waarbij hij tevens werd aangewezen tot hoofd van de afdeeling centrale directie. Op 1 Mei 1938 werd de heer Postma benoemd tot raadsadviseur bij genoemd departement. Voorts is hjj voorzitter van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren van den belastingdienst. In December 1934 werd de heer Postma benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Bij het wasschen met vervangingsmid delen voor zeep kan in het algemeen ge zegd worden, dat men precies zoo te werk kan gaan, als men dit gewend was te doen, alleen natuurlijk met dit ver schil, dat nu geen zeepoplossing wordt gebruikt, maar een oplossing van een vervangingsmiddel. Het is echter van zeer groot belang, dat het vuile waschgoed voor het eigen lijke wasschen, goed wordt geweekt Dit geldt ook voor het wasschen met zeep maar wanneer zonder zeep wordt gewas- schen, is het zeker noodzakelijk. Het is nu niet alleen van belang, dat onze huis houd- en andere weefsels behoorlijk wor den gereinigd maar van haast nog groo- ter waarde is het, wanneer de onvermij delijk optredende slijtage tot een mini mum wordt beperkt. Dus goed en lang durig inweeken. Vooral lang inweeken, wanneer dit alleen fhet water wordt ge daan. Aan te bevelen is het echter soda of een weinig waterglas aan het inweek- water toe te voegen TH. J. SCHREIJNER OVERLEDEN Maandag is te dezer de heer U Th J van oan 6 dei W A Socialistische Beweging Van heden af gevestigd Prinsessegracht 21 Van heden af is het departement van Volksvoorlichting en Kunsten gevestigd Prinsessegracht 21. Den Haag. Het tele foonnummer is voorloopig 115994. Voor de Oud Geref gem. (Centrum) spreekt morgenmiddag 4 u. en Donderdagavond 7 u. ds. E. van Dijk in het gebouw Gaslaan 46. Brand in motorschip Te Velsen ontstond gisteren brand op het voor de papierfabriek liggende binnen-motorschip „Presto” uit Terneu- zen, dat bezig was cellulose te laden. De brand brak uit in een kleerenkast in de woonruimte van het schip, die spoedig in lichter laaie stond, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer der papierfabriek wist het vuur spoedig meester te worden, maar de woonruimte en de stuurhut zijn geheel uitgebrand, terwijl de scheepsmotor schade bekwam door het bluschwater. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Het Ververschingskanaal, dat bij vo gelvrienden als openlucht museum ver maardheid heeft gekregen, biedt eiken winter aan tal van gasten uit het hooge Noorden een welkome wijkplaats en ook thans zijn er reeds vele fraaie vogels te bewonderen, zooals uit een excursie, die de Vereeniging voor Vogelbescherming ’s-Gravenhage en Omstreken Zondagoch tend j.l. langs het Ververschingskanaal heeft gehouden, is gebleken. De steeds hongerige kok- en kapmeeuwen vlogen in groot aantal om ons heen, dankbaar voor elk stukje brood, dat hun werd toe geworpen. Hierop volgden in aantal de zilvermeeuwen, die vooral door jonge exemplaren waren vertegenwoordigd. Ver schillende mantel- en enkele stormmeeu- wen waren eveneens te zien. Voorts wa ren vooral aanwezig de alleraardigste kuifeendjes. de eenigszins bedeesde meer koeten in hun sobere zwarte kleedij en de waterhoentjes, die zich meerendeels aan den berm van het kanaal ophielden, waar zij ijverig naar voedsel zochten Voorts tafeleenden en het dodaarsje, de kleinste onzer futen, dat zoo lastig in het gezichtsveld van den kijker is te hou den, omdat het onophoudelijk onderduikt. Van de nonnetjes (onze kleinste zaag- bek) trekken de mannetjes door hun prachtig wit satijnen kleed, afgezet met smalle zwarte biesjes, steeds weer op nieuw ieders aandacht. Het viel op. dat hier de vrouwelijke vogels in de meerder heid waren. Tenslotte verdienen nog ver melding eenige vrouwtjes brilduikers op het eerste gezicht niet zoo gemakke lijk van de vrouwtjes nonnetjes te on derscheiden waarmede de lijst van vreemde gasten voor het oogenbik geslo ten is. doch die bij toenemende koude on getwijfeld zal worden aangevuld met middelste en groote zaagbek. die wij ook in den vorigen winter in al hun ranke bewegingen hebben kunnen bewonderen, en wellicht met de wilde ganzen, waartoe verscheidene soorten behooren Het is thans voor de vogelwereld in bosch en veld een moeilijke tijd Nu de winter hun natuurlijke voedselbronnen onbereikbaar maakt, wordt de strijd om het bestaan voor onze gevederde vrienden wel zeer verzwaard en talloos vele onder hen zullen dan ook als slachtoffer moeten vallen, indien de mensch hun niet de helpende hand reikt en. waar hij kan. voor drinkgelegenheid en voedsel zorgt Dit laatste zal in de tegenwoordige om standigheden nu zoovele voedingsmiddelen gerantsoeneerd zijn, niet altijd even ge makkelijk zijn. Veel van hetgeen wij in normale tijden onzen vogels kunnen bie den is thans niet of slechts in beperkte hoeveelheden verkrijgbaar, doch niettemin zal het toch nog wel mogelijk blijken te zijn, de vogels met het een en ander te helpen Klein gesneden kaaskorstjes, bij voorbeeld zijn een uitstekend voedsel voor roodborstjes en meezen. met fijn gesnip perde appelenschillen kunnen de merels geholpen worden en oud brood, voor zoo ver men dit beschikbaar heeft, nemen bijna alle vogels tot zich Bovendien kunnen zij. die er een weinig geld voor over hebben, bij den grutter nog wel vogel zaden voor de zaadeters koopen. Mogen velen zich door het bovenstaan de opgewekt gevoelen om ieder naar de 1-x- _;1--1.x-j- x- 1. door den winter heen te-komen Zij zul len in het' voorjaar weder stemming aan het landschap geven en op hun beurt door het verdelgen van allerlei schade lijke insecten steun verleenen aan den land- en tuinbouw, waardoor dus ook de voedselvoorziening van den mensch in belangrijke mate wordt gediend De twee meisjes van 13 en 14 jaar, die sedert 1 Januari uit Amsterdam waren verdwenen, werden Zaterdagavond ont dekt bij een bioscoop in Badhoevedorp Een 19-jarige jongen, die de foto’s in de courant had gezien en twee van de drie meisjes herkende, waarschuwde een mare chaussee, zoo meldt de Crt. Deze bracht de beide meisjes naar een gebouwtje der luchtbescherming In den loop van den avond zijn zij nog naar Amsterdam ge bracht en aan haar ouders teruggegeven. De kinderen wilden niet vertellen waar zij geweest waren en wie haar onderdak had verschaft. Het derde vermiste meisje van 17 jaar is Zondag te Hilversum teruggevonden. Zij werd sinds 31 December vermist. Dit meisje heeft zich voornamelijk in de om geving van Hilversum opgehouden. aanhef dit bericht bedoeld die thans reeds een of andere wijze ondersteuning ge nieten van den Gemeentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, behoe ven zich niet te melden, aangezien voor hen het verzoek reeds automatisch behan deld wordt Ónze ervaring is. dat waterglas algemeen niet schadelijk is voor huid, en dat in vele gevallen de minder rimpelt dan bij wasschen zeep. Het bleeken Onder de huidige omstandigheden is het echter aan te bevelen, om niet al het witte goed zonder meer aan een bleek proces te onderwerpen, want juist bij het bleeken wordt de vezel aangetast en niet bij het wasschen. ook niet wanneer we wasschen met de bekende vervan gingsmiddelen. Een aantasting van de vezel beteekent slijtage en dat willen we zooveel mogelijk voorkomen. Dus alleen dat goed bleeken. wat strikt noodig is, waar dus bijv nog vlekken in zijn, die op een andere wijze niet kunnen worden verwijderd. Zoo nu en dan kan men alles wel een keertje bleeken. Hiervoor neme men bleekwater dat tegenwoordig over al in den handel verkrijgbaar is Het ge bruik van bleekwater heef* het groote voordeel dat men niet bang behoeft te zijn dat er gaatjes in het goed worden gebeten zooals wel voorkwam bij het bleeken met bleekpoeder doordat stukjes chloorkalk onopgelost bleven. DE INBRAAK AAN DE HOBBEMASTRAAT De partij levensmiddelen, die eenige dagen geleden na een inbraak in groot levensmiddelenmagazijn aan Hobbemastraat werd gestolen, is niet, zooals gemeld, in beslag genomen in de woning van Gabriël Meijer aan de Lange Beestenmarkt, doch in de woning van den gearresteerde C. J. M„ eveneens aan de Lange Beestenmarkt. TERAARDEBESTELLING A. SIMONS Mzn. Bij de teraardebestelling van het stof felijk overschot van den heer A. Simons Mzn.. oud-directeur van Esveha, welke gistermiddag op de Isr. begraafplaats aan den Scheveningscheweg plaats vond, heeft als eenige spreker, de schoonzoon dr. E van Raalte den ontslapene geschetst als een sterke figuur vol werkkracht tot het laatst toe. Hij heeft Esveha helpen op bouwen tot een voorbeeld, waarop hij en alle vakgenooten trotsch waren Hij was een sieraad van Neerlands industrie en handel. Bij zijn afscheid als bestuurslid van den Papierbond. waar zijn werk veel waardeering vond, is hij benoemd tot eere-lid. Nadat dr. van Raalte nog her innerd had aan den arbeid van den hee, Simons voor het weeshuis, armbestuur en kerkeraad, besloot hij met een dankwoord tot de aanwezigen voor hun belangstel ling. Verder leggen we er den nadruk op Volgens de Warenwet moet het bleek- ----- - 11— .1- -J gram van het werkzame bestanddeel chloor bevat ten, d.w.z dat de inhoud van een flesch ter grootte van een halve liter voldoende is om 80 liter bleekvloeistof te maken Op een emmer van 12 liter zijn dus 75 kub c.m., dat is een driekwart deci liter, voldoende. Dit lijkt heel weinig, doch is voldoende. Wanneer we het waschgoed een kwartier tot een half uur in de koude bleekvloeistof laten staan waarbij we zoo nu en dan even omroe ren, zullen wel in het algemeen de vlek ken verdwenen zijn. En laten we er voor al om denken, dat we het goed niet schoon moeten bleeken, maar schoon moeten wasschen. Het bleeken is slechts een nabewerking. Gekleurde goederen moeten al naar gelang van de waschechtheid der kleuren bij lagere temperatuur worden behan deld. Ook hiervoor richten wij ons naar onze vroegere waschmethoden met zeep De hoeveelheden van onze vervangings middelen kunnen we gelijk nemen aan die, noodig voor het wasschen van wit goed. NIEUWE UITGAVEN Bij D. A Daamen’s Uitgevers-Mij N V te 's-Gravenhage verscheen ..Hoe voed ik mijn gezin in oorlogstijd opgestéld onder toezicht van een voedingsspecia list. Een practisch werkje waarin we o.a kunnen vinden uit welke stoffen onze voedingsmiddelen bestaan de eigenschap pen der vitamine*1 h e.ee’ eenheden mer moet eten voor de verschillende leeftij den welke soort voedingsstoffen wij zul len eten enz Ook een aantal recepten werden er in opgenomen. Onder vallend gesteente geraakt en gedood Bij het verplaatsen van ijzeren steun- kken geraakte gisteren de 38-jarige h uwer N uit Nieuwenhager, in ie mijn Laura te Eygelshoven onder vallend gesteente Hij was op slag dood De ge troffene was gehuwd en vader van vier kinderen. Morgen vindt, van 10 tot 5 uur. de uit reiking plaats van de nieuwe distributie bescheiden (algemeene bonkaart, bloem- kaart. broodkaart, vleeschkaart, enz.) aan hen wier familienaam begint met de letter H voor Maatschappelijk Hulpbetoon, afdee ling „Notstandsbeihilfe van den Rijkscom- missaris voor Rotterdamsche Vluchtelin gen” gevestigd Beeklaan 267a, alhier (ge- bouw „St. Agnes” en wel in de onder- staande volgorde: ïegd. Het huis werd door twee gezinnen bewoond De benedehbewoner was bezig met het ontdooien van de waterleiding Waarschijnlijk is dit op een niet ai te voorzichtige wijze gebeurd, want het be hang vatte vlam. Snel breidde het vuur zich uit en weldra sloegen de vlammen naar buiten Onmiddellijk werd alarm gemaakt en spoedig was de Zeister motorspuit ter plaatse. Met vier stralen bestreed men het vuur, dat, aangewakkerd door den wind, zijn prooi niet meer wilde loslaten Door de vorst veranderde het bluschwa ter spoedig in ijs, waardoor de blus- schingswerkzaamheden ten zeerste be moeilijkt werden. Ondanks het harde werken van de brandweer, die geassis teerd werd door de spuiten uit Bosch en Duin, den Dolder en die van de Duit- sche Weermacht, kop niet voorkomen worden, dat het perceel geheel uitbrand de. Slechts eenig huisraad kon gered worden Tijdens de blusschingswerkzaam- heden viel de brandwacht van K. van een ladder. De man kwam op een fiet senrek terecht en klaagde over inwendi ge pijnen. Per ziekenauto is hij naar huis vervoerd. Recepten voor wasschen zonder zeep Wit goed (geen wol, echte zijde of acetaatzijde). 1. Een nacht inweeken al of niet met inweekmiddel 2. per 12 liter hard water toevoegen 100 kub zoo mogelijk ont- -'j c.m., d.i. 1 deciliter waterglas, of per 12 liter zoo mogelijk onthard water toevoe gen 60 gram van een zeepvervangings- middel. d.i. 6 afgestreken eetlepels en komt overeen met 60 gram suiker in een maatbeker verwarmen tot de vloeistof bijna kookt; eventueel twee soppen geven. 3. Spoelen 4. indien noodig. bleeken met bleek water. waarvan per 12 liter koud water 75 kub c.m., d.i. driekwart deciliter wordt toegevoegd 5. spoelen. Gekleurd goed (geen wol, echte zijde of acetaatzijde) 1. bont goed een nacht inweeken 2. wasschen met dezelfde hoeveelheden als voor wit goed, temperatuur afhanke lijk van de soort goed 3 spoelen Bovengenoemde vereeniging, waarvan het secretariaat gevestigd is Oranjelaan 30 te Rijswijk, hield haar eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar. De opkomst der leden was, gezien het koude weer, zeer groot. Allereerst sprak de voorzitter de heer J. M Lodewijks, drs. biol., een Nieuwjaars rede uit. waarin hij vooral tot uiting deed komen hoe, trots alle moeilijkheden. Sca- lare hecht en sterk is gebleven, dank zij de zeer goede verstandhouding tusschen bestuur en leden en leden onderling, die steeds klaar stonden en wien niets te veel was mede-leden die in moeilijkheden ver keerden, te helpen. In het afgeloopen jaar, dat een lustrumjaar (10-jarig bestaan) voor Scalare was, is veel werk verzet in het belang der Aquariumliefhebberij, werk, waarvan thans de vruchten geplukt wor den. Daarna hield de voorzitter van de af deeling Leiden, de heer A. B. Donk, een bijzonder goed gedocumenteerde lezing over aquariumplanten. Het zou te ver voe ren de geheele lezing hier weer te geven. Voldoende is te vermelden dat niet alleen de plantsensoorten behandeld werden, doch ook de wijze van stekken, de groei in ver band met het licht de bodemgrond en de bemesting, de algen in verband met den groei der planten, de stand der planten in het aquarium, de watertemperatuur enz. enz. Het was alles even belangwekkend en sprak dadelijk tot den aquariumbezitter, omdat het geen droge kost was doch .een stem uit de practijk”. De heer Donk had dan ook een spontaan applaus in ontvangst te nemen. Na de pauze, waarin men ge legenheid had de meegebrachte en bespro ken planten te bekijken, sprak de heer P. Rademaker tot de introduces en de nieuwe leden. Hij spoorde eiken aquariumbezitter, die nog geen lid is van Scalare aan, dit ten spoedigste te worden, omdat zij dan in elk opzicht veel meer profijt van hun lief hebberij zullen hebben. Deze woorden werden door een der introducé’s onder streept De technische club had haar eerste werk stukken meegebracht en gedemonstreerd, zoodat een ieder duidelijk de werking van een thermostaat en verwarmingselement kon zien. Er werden dadelijk weer nieuwe opdrachten opgenomen om deze dan uit te werken Het oude plan van „huisbezoek" werd weer van stal gehaald en doorge nomen. Aangezien hiervan een groote op voedkundige waarde voor de leden onder ling uitgaat, besloot het bestuur voor Febr. een rooster van huisbezoeken samen te stellen. Voor de verloting waren 16 stel len visschen van diverse soorten aanwe zig. terwijl ook aan planten een 10-tal soorten verloot kon worden Voor de Fe- bruari-vergadering staat een filmmiddag op het program. Gratis uitnoodigingen voor dezen middag kunnen reeds thans schriftelijk bij het secretariaat worden aangevraagd. In de laatste maanden is op verschil lende plaatsen in ons land een brutale oplichter aan het werk geweest, die zijn arbeidsterrein vond bij rijwielhandelaren. Deze man geeft zich uit voor een inwoner van Amsterdam en toont ten overvloede een distributiestamkaart ten name van Wilhelmus Hogenes, geboren te Vinke- veen, op 20 Mei 1881, wonende in een lo.- gement aan de Prins Hendrikkade te Am sterdam. Inderdaad is bij nader onderzoek gebleken, dat aan het bewuste adres iemand van dien naam woonachtig is, doch hem is zijn distributiestamkaart destijds ontstolen. Een onbevoegde heeft zich deze kaart toegeëigend. Zoowel in Almelo, St. Oedenrode, Zwolle. Oisterwijk, Boxtel en Tilburg als nog kort geleden in Amsterdam ver voegde deze man zich bij een rijwielhan delaar om een fiets te huren. In alle ge vallen werd het rijwiel echter niet terug gebracht en heeft de man ze vermoede lijk te eigen bate te gelde gemaakt In Almelo gaf hij zich uit voor W Ho genes, uit Woerden, toen hij op 25 No vember j.l. een rijwiel huurde. De buit bestond uit een zwart gelakt, goud ge biesd heerenrijwiel, merk Torse, frame nummer 98343. Bijna een maand later dook hij op in St. Oedenrode. waar hij zich uitgaf voor controleur bij de veehou- derij-Centrale, en ook daar keerde hij na het huren van een rijwiel niet meer terug. Het signalement, in deze plaats verstrekt luidt als volgt: lang ongeveer 170 meter, normaal postuur, rood gelaat, scheeve neus, gekleed met beige regenjas, beige slappen hoed, donker colbertcostuum en wollen das. Aanhouding en voorgeleiding wordt ver zocht. door de burgemeesters van Almelo, en St. Oedenrode. en door den commis saris van politie in de 6e sectie te Am sterdam. bureau Warmoesstraat. onvermoeid streefde hij voor het bereiken van zijn doel. Ook tijdens zijn lijden was hij blijmoedig en vol hoop. In het gezinsleven was hij een raadsman en een leidsman. De heer Risseeuw sprax namens de diaconie en het Tehuis voor ouden van dagen. Met volle overgave heeft hij ge werkt voor de oprichting van deze laatste instelling. Het is wel een sterk bewijs voor de toewijding van den overledene, dat de boeken van het rusthuis door hem tot 1 Januari bijgehoudèn zijn. De heer van Baal wees er op, dat de heer v. d. Loo als penningmeester en als secretaris van de anti-revolutionnaire kies- vereeniging bergen werk heeft verzet. Met recht kan gezegd worden, dat hij de ziel van onze vereeniging is geweest. Hij was een leider. Zijn grootste kracht ontplooide hij bij het naderen der verkiezingen. Wij verliezen veel in hem. De heer Knetsch, voorzitter van de Haag- sche Chr. Bestuurdersbond wees er op, dat de heer v d. Loo een onvergetelijken in druk bij dezen bond heeft achtergelaten. Steeds kwam hij op voor de sociale rech ten van de verdrukten. De heer v d. Loo had een bijzondere gave om de vergade ringen »e leiden en besprekingen te voe ren De heer M. van Steenbergen herinnerde aan de vele jaren van innige samenwer king met den heer van der Loo. Hij werd niet gedrongen door succesbejag, maar door de overtuiging van zijn beginselen. De heer v. d Loo was een ronde borst, die vertrouwen wekte en vertrouwen gaf. Namens den voorzitter en het personeel van den Raad van Arbeid, bij welke in stelling de heer v. d. Loo werkzaam is geweest, sprak ir. J. van Dorp, hoofd inspecteur. Spr. wees er op, dat ondanks de groote hoeveelheid maatschappelijken arbeid, dien de heer v. d. Loo op zich had genomen, hij een zeer goede kracht voor den Raad van Arbeid is geweest. Veel mate zijner krachten de vogels te ^helpen, heeft hij gedaan voor de populariseering van enkele wetten Èen zoon dankte voor de belangstelling en wees er op, dat de heer v. d. Loo voor zijn gezin een vader in de ware beteekenis van het woord is geweest. Aan het graf bad ds. Donner het Onze Vader. De familienamen, aanvangende met: A tot en met E op Maandag 13 Januari van 9.45 —12.30 en van 1.30—4 uur. F tot en met J op Woensdag 15 Januari van 9.4512.30 en van 1.304 uur. K tot en met O op Vrijdag 17 Januari van 9.45—12.30 en van 1.304 uur P tot en met T op Maandag 20 Januari van 9.4512.30 en v.an 1.304 uur. U tot en met Z op Woensdag 22 Januari van 99.4512.30 en van 1.304 uur. In aanmerking kunnen slechts komen: Gezinnen met 3 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ21. Gezinnen met 4 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan 22. Gezinnen met 5 kinderen, beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ23 Gezinnen met 6 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan 24. Gezinnen met 7 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ25. Gezinnen met 8 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ26. Gezinnen met 9 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ27. Gezinnen met 10 kinderen beneden 16 jaar met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan 28 Medegebracht moeten worden: le. Dis tributiestamkaart van het gezinshoofd. 2e. Trouwboekje 3. Laatste belastingbil jet R.I.B.. 4e. Huurkwitantie en 5e. Jn- schrijvingskaart van de Schade-Enquête- commissie. Ook kunnen de aanvragen schriftelijk geschieden aan het adres van den Ge meentelijken dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Prinsegracht 25, alhier Zij. die buiten de bovenvermelde cate gorieën vallen komen niet in aanmerking tenzij dat zeer bijzondere gezinsomstan digheden dit noodig maken b.v. ernstige ziekte enz. De Rotterdammers, als in den van op Het inweeken Inweeken doen we koud of lauwwarm, aoch vooral niet bij te hooge tempera tuur, daar anders bloedvlekken en an dere eiwitten onoplosbaar worden. Zelfs zijn er speciale preparaten in den han del, welke enzymen uit de pancreasklier van slachtdieren bevatten en die in staat zijn de eiwitten af te breken. Daar der gelijke preparaten nogal wat soda kun nen bevatten is het gebruik er van voor wol en echte zijde niet aan te bevelen, omdat, zooals we wel als bekend mogen veronderstellen, soda schadelijk is voor wol en zijde. Na het inweeken wordt het goed uit gewrongen of uitgeknepen, waarna eigenlijke wasschen volgt. Bij het schen met vervangingsmiddelen is niet noodzakelijk, dat het goed, zooals b v bij gebruik van een zelfwerkend waschmiddel (radion. persil. etc.) wordt gebracht in de koude waschvloeistof Het is hier geen bezwaar, wanneer het wa ter eenigszins warm is. b.v badtempera- tuur heeft Onze waschvloeistof met wa terglas maken we nu als volgt per 12 liter water, zoo mogelijk voegen we toe 100 C-m.3 liter waterglas zooals we k< cht 13 3/

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 7