Amsterdamsch stadsgezicht en Brand hulpkerk Arnhem-Zuid een m Politie brengt opheldering in groot aantal inbraken en diefstallen Haagsche Courant van Dinsdag 7 Januari 1941 ingrijpende maatregel STADSNIEUWS BINNENLAND in Operaties over een groot tijdsverloop Tiental leden van de Haagsche onderwereld doet verrassende bekentenissen DE DISTRIBUTIE VAN GAS EN ELECTRICITEIT DERDE BLAD, PAGINA 1 i •4 l elen inzake de bouwnijverheid Wintersche pracht op de daken, van de Amsterdamsche Jordaan Engelsche bommen boven ons land Het Westland in het donker OMGEVALLEN DOOR DE GLADHEID Waar loopt een voetganger het veiligst? Tijdens 'de godsdienstoefening is brand uitgebroken in de hulpkerk van de Ned.-Hervormde gemeente in Arnhem-Zuid. Het houten gebouw stond in een oogwenk in lichterlaaie en was een uur later tot den grond Joe af gebrand .-Het afgebrande kerkgebouw, polygoon) Vakschoolonderwijs en verduistering Tegenslag door de vorst w 1 (Polygoon) bakfiets ,Waar loopt een Men strooie zand of asch MUSEUM VOOR HET ONDERWIJS DE MEDEDEELING OVER HET TOEGESTANE VERBRUIK Een man zwaar en een vrouw licht gewond Gedurende de beide nachten van het afgeloopen weekeinde hebben Engel sche vliegtuigen op een aantal plaatsen in ons land spring- en brandbommen afgeworpen, die geen noemenswaardige materieele schade hebben veroorzaakt. Een man werd zwaar, een vrouw licht gewond. In den afgeloopen nacht viel van eenige activiteit van Engelsche vliegers boven ons land niets te bespeuren. in totaal 145 muntmeterlichtingen op zijn rekening staan. „Skippy” deed het z.g. ruwe werk, n.l. het openen van de buitendeuren, terwijl de B. de muntmeters openbrak. Honder den guldens is dit tweetal alzoo in handen gevallen, waardoor vooral de minst kapi taalkrachtigen de dupe werden, daar hun operatieterrein zich uitstrekte over de arbeiderswijken. Janus had „en passant” ook nog 42 rijwielen in onze stad ont vreemd, welke hij verkocht aan den 26- jarigen rijwielhandelaar J. G„ bijgenaamd „Jan de fietsenmaker”. Ook ontfermden zij zich over een groote hoeveelheid rij- wielbelastingmerken, welke zij stalen van rijwielen, welke op binnenplaatsen van Scholen waren geparkeerd. J. v. d. M. met E. de B. hebben ook nog ingebroken in een pakhuis, aan de Wateringschestraat, waar zij platen triplex ontvreemden. De B., die van alle markten thuis was, maakte hiervan een dressoir De uitslag van de Zondag door de „Nieuwe 's-Gravenhaagsche IJs- vereeniging” gehouden wedstrijden in schoontijden voor dames (vrije deelname); moet zijn; 1. mej. J. de Boer; 2. mej. v. '4. Hord. Niet te overzien. Wat de heeren alzoo hebben gepresteerd is nog niet te overzien. Tezamen of afzon derlijk hebben zij zich nog schuldig ge maakt aan diefstallen van 2 pakken foto toestellen uit een bagagedepot der Spoor wegen hier ter stede, aan het ontvreemden van 30 flesschen limonade, uit een wagen, welke voor een fabriek in de Jacob Cats- straat stond, het stelen van kisten appelen uit een pakhuis aan de van Boecopstraat, van het zich toeëigenen van suiker uit balen, welke op een wagen waren gelegen in de Zorgvlietstraat. Zij scheurden de balen open en de suikerstroom was van dien aard, dat jongens er hun pet onder hielden. Voorts zijn zij debet geweest aan het stelen van 6 tamme eenden uit Zorg vliet (de eenden werden ter plaatse ge slacht), aan het wegnemen van 30 k g. betonijzer van een bouwerij aan de Bazar- .straat, dat zij oplaadden op een even te voren gestolen bakfiets en aan inbraken aan een filiaal van de firma Krul in de Badhuisstraat en een grossierderij van koffie en thee aan de Lunterenstraat, waarbij de buit ook niet te versmaden was. Het onderzoek van de politie duurt nog voort en niet uitgesloten is, dat nog tal van verrassingen zich zullen voordoen. Defecte turbine de oorzaak Delft, Rijswijk, Leidschendam. en het geheele Westland zijn gisteravond gedu rende 16 minuten van electrischen stroom verstoken gebleven. Om kwart voor negen ontstond er n.l. een defect in het regelmechanisme van de eenige op dat oogenblik in werking zijnde tur bine in jde centrale te Delft, die tenge volge hiervan buiten werking moest worden gesteld. Op genoemd tijdstip gingen in de verschillende plaatsen, welke via de Delftsche centrale van electrischen stroom worden voorzien, de lichten uit. In de centrale werd zoo spoedig mo gelijk een andere turbine ingeschakeld, zoodat het euvel na een kwartier was verholpen. Bureau stichting herbouw Middelburg geopend Door den burgemeester van Middelburg mr. dr. van Walré de Bordes is in het pand aan de Loskade 11 het bureau ge opend van de stichting „Herbouw Middel burg” waarvan de burgemeester voorzit ter is. Hij wees er op, dat op dit bureau alle belanghebbenden raad en steun kun nen vinden. Middelburg moet een markt centrum blijven, maar tevens wooncen- trum en vreemdelingencentrum. Voorts spraken nog de vertegenwoordi ger van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw mr. dr. R. W. graaf van Lynden, de voorzitter van de stichting „Getroffenen oorlogsgeweld Zeeland”, de heer C. Zwagerman, ir. P. Verhagen uit Rotterdam en administrateur mr. A. J. van der Weel. eerste schakel reed in den November 1.1. Ook Delft, Rijswijk en Leidschendam zonder stroom (Vervolg van pagina 1) Harmonische samenwerking Het spreekt van zelf, dat de taak van den Algemeen Gemachtigde voor de Bouw nijverheid in de eerste plaats een coördi- neerende zal zijn. Het is niet de bedoe ling het werk van de thans bij de uitvoe ring van bouwwerken betrokken organen als de verschillende rijksburjaux, rijks- en provinciale waterstaat, spoorwegen, ge meentelijke technische diensten, particu liere opdrachtgevers en bouwondernemers, ook maar in één enkel opzicht over te nemen. De bedoeling is slechts de moge lijkheid te scheppen om deze organen op een zoodanige wijze te beïnvloeden, dat daaruit een harmonische samenwerking ontstaat en een doelmatige wijze van wer ken, waarbij een stabiele bedrijvigheid in de bouwvakken zooveel mogelijk ver zekerd wordt Dit zal slechts succes kun nen hebben, indien deze aangelegenheid geregeld wordt door één centraal orgaan, dat het geheele veld der bouwbedrijvig- heid overziet en controleert. De bouwnijverheid is een der sleutels van het economisch leven en alle schom melingen der conjunctuur komen in haar tot uiting. Hoeveel pogingen zijn er in de achter ons liggende jaren niet in het werk gesteld om deze conjunctuurschommelin gen op te vangen Indien de stabilisatie in de bouwnijver heid tot op een zekere hoogte zal mogen gelukken, als een gevolg van den weder opbouw, dan zou dit zoowel in economisch als in sociaal opzicht een groote winst be- teekenen. Aanbestedingen Vanochtend heeft de hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Utrecht aanbesteed het onder houd van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht, met zijtak te Nigtevecht en het Amsterdam-Rijnkanaal, tusschen Utrecht en de Lek te Vreeswijk. Laagste inschrijfster N.V. Th. Smeulers, den Haag, voor ƒ53.480. Voorts is aanbesteed het onderhoud van de tusschen Utrecht en Vreeswijk aan wezige werken, behoorende .tot het Mer wedekanaal in de provincie Utrecht ge durende het jaar 1941. De raming bedroeg 12.900. Laagste inschrijfster N.V. Th. Smeulers, den Haag, voor 11.900. De Rotterdamsche bedrijfscredieten In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam heeft de voorzitter medegedeeld, dat de verleening van bedrijfscredieten door de stichting Rotterdam 1940 thans in hoofd zaak als afgeloopen kan worden be schouwd, al zullen er ongetwijfeld nog eenige credieten van dezen aard nako men. Het totale bedrag aan bouw- en bedrijfscredieten beloopt thans 21.382.560. Mr. K. P. van der Mandele is met alge- meene stemmen tot voorzitter van de kamer herkozen. Vernieuwde actie van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming heeft een nieuwe actie ingezet. In de laatste vergadering, welke plaats had vóór het uitbreken van den oorlog, was een contactcommissie be noemd, welke thans in een voorloopig al gemeen bestuur is omgezet, terwijl daar in ook vertegenwoordigers van de drie groote plaatsen zitting kregen. Dit be stuur bestaat thans dus uit vijftien leden. Ongetwijfeld is thans ook nog voor lichting van de burgerbevolking dringend noodig. Aan deze voorlichting zullen de afdeelingen van de N. V. L. werken. De Rijksinspectie zal daarbij de noodige aan wijzingen geven over de te behandelen stof. De N. V. L. zal zich voornamelijk toeleggen op de organisatie van de ver eeniging door het oprichten van plaatse lijke afdeelingen en het inrichten van kleine tentoonstellingen, waarbij de in structeurs voorlichting zullen geven. Ook is nvt tijdschrift van de vereenicinc se- heel vernieuwd, terwijl een meer weten schappelijk maandblad „Pro Cive” als of- Voorzorgsmaatregelen verplicht De aandacht wordt erop gevestigd, dat een ieder volgens artikel 19 der Alge- meene Politie Verordening den plicht heeft, zand of asch te strooien. Hierop zal streng worden gelet, vooral omdat de gladheid tijdens de duisternis levensge vaarlijk kan zijn. Bij het wegruimen moet de sneeuw langs het trottoir worden op gehoopt: niet in de straatgoot, daar dit bij avond voor weggebruikers, welke rechts moeten houden, gevaar kan op leveren. De sneeuwval is oorzaak geweest, dat zich gisteren enkele ongevallen hebben voorgedaan. Op diverse punten was het gevaarlijk glad, tengevolge waarvan voet gangers kwamen te vallen. In de Lange Houtstraat is gisteren de 56-jarige mr. J. A. v. d. L. van de Neuhuyskade uitge gleden. Hij brak den rechterarm. Door den geneeskundigen dienst is hij naar het zie kenhuis aan den Zuidwal gebracht. Het 16-jarig meisje J van S. uit de Wilhel- minastraat viel met haar fiets op de Laan van N.O. Indië. Met een gebroken linker been werd zij door den geneeskundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. In de Spuistraat is de 72-jarige J. van S. uit de Prinses Ma- riestraat door de gladheid uitgegleden, waardoor zij een linkerheupfractuur en een hersenschudding had bekomen. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar het R.K. ziekenhuis aan het West einde. De 60-jarige mej. Th. A. uit Haar lem viel op de Koningin Emmakade en brak het linkerschouderblad. Zij werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht Tenslotte is de 70-jarige J. M. uit de Dur- banstraat in de Schalkburgerstraat uitge gleden en gevallen. Zij bekwam een rech- terheupfractuur en werd door den genees kundigen dienst naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. De cultuurfilmvertooning op Woensdag 8 Januari te half 3 in het Museum voor het Onderwijs, zal gewijd zijn aan het onderwerp „Vulkanen”. In het bijzonder zal de aandacht geves tigd worden mede met behulp van een toelichting bij enkele lantaarnplaten op het verschijnsel van het vulkanis me, de vorming en de werking van de Vesuvius. De films laten o.a. zieneen uitbarsting van de Etna met een alles vernielenden lavastroom en de eruptie van de Krakatau. 1. Bij van voetpaden of trottoirs voor ziene, daaraan grenzende of daarmede practisch één geheel uitmakende rij wegen is het benutten van het linker- voetpad of trottoir gewenscht. 2. Het zich bij duisternis stilstaande ophouden op de verkeerswegen dient, voor zoover geen voetpaden of trottoirs aanwezig zijn, te geschieden uitsluitend op de uiterste linkerzijde, waarbij ge keken moet worden in de richting van het naderend verkeer. 3. Het zich stilstaande ophouden op hoeken of bochten binnen een straal van 8 m. (analoog met het parkeerverbod) levert voor de(n) betrokkene levensge vaar op. Het is gewenscht. dat zulks wordt verboden. 4. Wanneer door het niet aanwezig zijn van voetpaden of trottoirs de rijweg moet worden benut, dient zulks uitslui tend te geschieden ter uiterste linker zijde. De rechercheurs van den Justi- tieelen dienst B., A. W. van Lien en J. F. Jonker, hebben hun naarstig werk bekroond gezien, door de ophel dering, welke gekomen is in tal van inbraken, diefstallen, muntmeterlich tingen enz., gepleegd door een tiental leden van de Haagsche onderwereld. Dit gilde heeft tijdens een groot tijds verloop in onze stad een activiteit ontplooid, welke even verrassend, als ontstellend is. Verschillenden van hen bevinden zich reed? in de gevangenis, doch de arrestatie van drie van hun vroegere kornuiten in den avond van den 12en November van het vorige jaar, heeft er toe geleid, dat zij ge dwongen werden te bekennen, aan nog diverse andere misdrijven schuldig te zijn geweest, dan waarvoor zij reeds hun straf ondergingen. »e Zooals reeds gemeld, avond van den 12den de rechercheur P. J. Kops omstreeks 12 uur met een auto op de Bierkade, toen zijn aandacht getrokken werd door een drietal mannen, die een bakfiets voortduwden. Hij besloot de heeren aan te houden, doch bij zijn komst gingen zij aan de haal in de richting van de Wagenstraat. De rechercheur zette een achtervolging in, loste eenige schoten in de lucht en met de assistentie van een Duitsch militair wist hij de drie te ar- resteeren. Zij hadden de bakfiets ach tergelaten en bij een inspectie bleek, dat zich hierop 388 halve ponden en 199 pondspakken vet bevonden, benevens een groote hoeveelheid margarine en 17 pakken, inhoudende elk 5 kg vet. Een en ander was ontvreemd uit een pak huis aan de Scheepmakersstraat, doch het drietal bleek ook nog ingebroken te hebben in een koffiebranderij aan de Jacobastraat, waar zij een flinke partij koffie en thee hadden buitgemaakt. Een deel daarvan hadden zij verkocht aan den 27-jarigen instrumentmaker E. de B. Een van de drie gearresteerden was de 18-jarige autospuiter C.v.d.M., bijgenaamd „skippy”’. Bij zijn verhoor bekende hij op verschfhende plaatsen in onze stad 8 sportrijwielen te hebben ge stolen en een bakfiets, welke onbeheerd in de Torenstraat had gestaan. Dit laatste vehikel had hij voor 45 aan den man gebracht, terwijl de andere rijwie len hem ƒ7 ƒ8 hadden opgeleverd. Ook gaf hij toe debet te zijn met drie van zijn vrienden aan diefstal van 15 konijnen van een binnenplaats aan de Leeghwaterkade. De buit was verdeeld en enkele van de konijnen werden ver kocht, de resteerende zelf opgepeuzeld. De Vereeniging tot Bevordering van de Vakopleiding voor Handwerkslieden in Nederland verzoekt ons opname van het volgende: Door de moeilijkheden tengevolge van de verduistering zijn de nijverheids- avondscholen in den lande er noodge dwongen toe overgegaan de lestijden zoo vroeg mogelijk te beëindigen. Dit leidt er toe, dat men ook het aanvangsuur heeft vervroegd. Er is nu voor de leerlingen in veel gevallen niet meer de noodige tijd tusschen het einde van den werktijd in ’t bedrijf en den aanvang van de avond school. De Arbeidswet verplicht de patroons den leerlingen zoo noodig eerder naar huis te laten gaan, maar dit leidt zonder meer voor de betrokkenen tot een loon derving, welke in dezen tijd velen zeer ongelegen zal komen. Daarom wordt aan ondernemers, groot en klein, in overweging gegeven, zich er niet alleen toe te bepalen, den leerlingen van de avondnijverheidsscholen gedurende de nog resteerende wintermaanden den noodigen tijd te geven, zich gereed te maken voor het avondonderwijs, maar tevens den aldus verletten tijd door te betalen. De schoolleiding zal in die geval len zeker bereid gevonden worden een presentielijst bij te houden, waaruit blijkt of de betrokken leerlingen werkelijk het onderwijs hebben gevolgd Het is ons bekend, dat deze regeling bij Wilton-Feijenoord te Schiedam is inge voerd en daar goed werkt. Moge dit lof felijke voorbeeld velen tot navolging aan sporen Het publiek maakt zich blijkbaar eenige zorg over het uitblijven van de mededeeling omtrent het toegestane verbruik van gas en electriciteit over de periode van twee maanden, ingaande na de jongste meteropneming. Er bestaat geen reden voor deze be zorgdheid. Zij, die in ongeveer dezelfde omstandigheden verkeeren als vorig jaar om dezen tijd, kunnen binnen de distributiegrens blijven, wanneer zij hun verbruik op dezelfde basis als toen houden. Immers, de distributie- toewijzing bedraagt 100 pCt. van het verbruik over de overeenkomstige maanden van 1939/1940. Het gasbedrijf gaat uit van de meter- opnemingen in Januari en van zijn ad ministratie gaan in de komende week de eerste medcdeelingen uit naar die adressen, waar de meteropneming juist heeft plaats gehad. Het Gem. Electriciteits-Bedrijf volgt ongeveer dezelfde méthode, met dit verschil, dat het in bijzondere gevallen (b.v. vestiging van nieuwe gezinnen, waarvan het hoofd gemobiliseerd is ge weest,) reeds een mededeeling heeft verstrekt. De groote massa der aangeslotenen kan in den loop der eerstkomende we ken eveneens de mededeeling verwach* ten. In Wassenaar. Op drie plaatsen hebben de gebroeders v. d. M. in Wassenaar hun slag geslagen, t.w. in twee villa’s aan den Rijksstraatweg en in de R.K. kerk. Het onderzoek van de Wassenaarsche politie hiernaar is nog gaande. J. v. d. M„ die zooals gezegd in de strafgevangenis te Haarlem zit, had nog recht op een aandeel van de opbrengst van een met E. de B. gestolen bakfiets. Leuk weg heeft de B. aan zijn kornuit in de gevangenis, een postwis§fltje van ƒ25.- gestuurd. Antwoord op vragen Naar aanleiding van desbetreffende vragen werd ter persconferentie nog medegedeeld, dat het niet de bedoeling is om te gaan naspeuren of er soms par ticuliere bouwers zijn, die bouwplannen koesteren, welke zij, onder de huidige omstandigheden, liever niet uitvoeren. De algemeen gemachtigde heeft voor zeker de bevoegdheid om werken, welke hij uitgevoerd wil hebben, te doen uit voeren, maar zijn aandacht zal eerst naar de publiekrechtelijke lichamen uit gaan, die groote werken kunnen aan vatten. Wanneer deze, zooals provincies gemeenten en spoorwegen, daartoe over gaan, zal dit wellicht particuliere bou wers stimuleeren. De woningbouw wordt thans alleen door een gebrek aan be paalde materialen belemmerd. De vraag of er ook gedacht wordt aan 1 overleg met de woningbouwvereenigingen, 1 hangt af van de inspectie van de volks huisvesting, waarmede de besturen dezer vereenigingen ongetwijfeld het noodige contact zullen houden. Wat den arbeid van den wederopbouw betreft, rekent men er op, in de kleine plaatsen op het platteland de schade in 1 1 a 2 jaar hersteld te hebben. Hiervan zijn uitgezonderd plaatsen als Rhenen en Middelburg, waarvan de wederopbouw, evenals die van Rotterdam, over een grooter aantal jaren zich zal moeten uit strekken. Daarnaast moet natuurlijk de gewone woningbouw voortgang vinden, welke van groote beteekenis is omdat ter opvanging van het jaarlijksch accres i der bevolking, 40.000 nieuwe woningen per jaar noodig zijn. Links wandelen in de duisternis, dan ziet men het aankomende verkeer Van de hand van den heer G. J. C. J. Eissens is in het December-nummer van „Pro Cive”, tijdschrift voor luchtbe- schermingsvraagstukken een artikel ver schenen, onder den titel voetganger het veiligst?' Vooral bij avond en nacht biedt, spe ciaal in den huidigen tijd, het links loo- pen, zoowel op de wegen als op de aan den rijweg aansluitende voetpaden en trottoirs, onschatbare voordeelen. Zoo merkt de schrijver o.m. op. Rechts van den rijweg loopend zal de voetganger dan ook, voor wat het ach terop rijdende en dus het meeste gevaar opleverende verkeer betreft, vrijwel uit sluitend moeten afgaan op zijn gehoor. Links van den rijweg loepend kan hij de tegemoet komende auto’s e.d. tijdig zien aankomen. Hierbij is nog rekening gehouden met de mogelijkheid, dat men zelf rfog, zij het ook op het laatste oogen blik, werd opgemerkt. Iets anders is het, indien de kans, dat men opgemerkt wordt, vrijwel nihil is. Dit nu is het geval, indien men zich bij avond of nacht bevindt ter rechterzijde in bochten of op kruisingen en een auto, ter plaatse door de bocht rijdend, ver schijnt. Doordat de lantaarns met het motor rijtuig een geheel uitmaken en bij het nemen van bochten niet met de voor wielen meedraaien, ontstaat een zgn. doode hoek, waarin de autobestuurder zoo goed als niets opmerkt. Een voet- gariger bijv., die zich, rechts loopend in de door de auto te nemen rechterbocht bevindt, zal dus niet worden gezien. Uiteraard geldt dit geheele betoog niet alleen voor de voetgangers, doch en misschien nog dringender, omdat dezen meestal niet zoo snel opzij kunnen gaan, of zich kunnen verwijderen ook voer de bestuurders van met de hand meege voerd wordende rijwielen, kinderwagens e.dalsook, en zeker niet het minste, voor geleiders van vee, voor zoover er geen sprake is van trottoir of voetpad. Een en ander resumeerende in zijn ar tikel komt de schrijver tot de volgende stellingen: De persdienst van het N.V.V. deelt mede, dat het Verbond van Vakvereeni gingen zich opnieuw heeft gewend tot het departement van Sociale Zaken, om aan te dringen op verhooging van den steun. Het departement heeft in antwoord hierop gezegd, dat de Centrale keuken dienst voor voedselvoorziening in oor logstijd doet wat hij kan, om in groote steden keukens gereed te maken, welke goed voedsel zullen verstrekken beneden den kostprijs. Zeer binnenkort zullen in verband hiermede nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt. Verder meldt de persdienst, dat „onbe kenden” valsche geruchten hebben ver spreid onder de arbeiders in de werkver schaffing, waardoor een verkeerde voor stelling van zaken is gewekt. De zaak is, dat de vorst den grond hard heeft ge maakt, zoodat duizenden „werkverrui- mingsarbeiders” niet kunnen werken, De laatste maanden hebben deze arbeiders met grondwerk een eerlijk stuk brood verdiend. Thans vallen zij wederom terug in den steun, tenzij zij recht hebben op uit- keering uit een werkloozenkas. Voor de meesten is de steun aanzienlijk lager dan het werkverruimingsloon. In de eerste weken, toen de vorst het werk belette, is nog zoogenaamd vorstverlet uitbetaald, doch als regel wordt dit over hoogstens een week betaald. Ruzie om een naam Die drie kornuiten waren de 18-jarige j C.P., de 20-jarige A.V., bijgenaamd 1 ,,’t Stekeltje” en de 18-jarige A. V. Óm de betiteling van ,,’t Stekeltje’” is ge- j ruimen tijd tusschen de V.s een hevige strijd gevoerd, waarbij meerm^en 1 ,,slag” werd geleverd. Zelfs is er om dezen „eerenaam” in een van de grach- 1 ten in onze stad een zwemwedstrijd ge- i houden tusschen het tweetal, die ten voordeele van den oudste is uitgevallen. Als een sneeuwbal De rechercheurs van Lien en Jon- ker, aangemoedigd door het eerste suc ces, z etten met kracht hun onderzoek voort en kwamen zoodoende in contact met drie andere leden van het gilde, t.w. den 16-jarigen suikerwerker J. J., den 18-jarigen koopman Ch. S. en den 1 20-jarigen opperman L. S. Gedrieën hadden zij op 29 Februari van het vorige jaar een bezoek gebracht aan het filiaal van Hus, aan de Vleer- straat. Om tot hun doel te geraken, heb ben zij een heele klimpartij moeten on dernemen, doch in den winkel zelf zijn zij niet kunnen komen. Daarom was de buit slechts gering: 3 flesschen met li monade viel hun in de handen. Uit woede heeft de 16-jarige toen enkeie ruiten uit puur vandalisme stuk getrapt. Terzake van een gepleegden diefstal van militaire goederen, was de 18-jarige A. V. opgesloten in de jeugdgevangenis te Zutphen. De Haagsche rechercheurs zochten hem hier eens op, met het resultaat, dat hij bekende, geheel alleen in den nacht van 30 September op 1 Oc tober j.l. te hebben ingebroken in een filiaal van de „Unie” aan het Westein de. Langs regenpijpen was hij geklom men om via een belendend perceel te trachten het filiaal binnen te dringen. Inderdaad is hij op de binnenplaats van den winkel aangeland, opende een kel derluik, doch moest ervaren, dat de kel der onder water stond. Hij is er door heen gewaad en wist met behulp van een breekijzer een deur te openen. Maar de buit bedroeg slechts 13. Maar hij bekende ook nog zoo onge veer 32 rijwielen te hebben gestolen, welke hij voor gemiddeld 6 per stuk had verkocht. Groot aantal rijwielen ontvreemd Vervolgens leidde het spoor weer naar C. v. d. M. „Skippy”, die eens danig aan den tand werd gevoeld. Hij gaf toe in totaal 140 rijwielen te hebben ontvreemd. Maar voor dit heerschap was vrijwel niets veilig, want hij roofde alles wat onder zijn bereik kwam. Zoo stal hij babygoederen, overhemden, damesgoederen enz. enz. Voornamelijk was zijn oog gericht op artikelen, welke op onbeheerd staande bakfietsen waren ge legen. Hij werkte samen met „Stekeltje” en den 16-jarigen J. J. „Skippy” heeft nog een broer, den 20- jarigen J. v. d. M„ die zich momenteel in de strafgevangenis te Haarlem bevindt, om er een straf van 2 maanden uit te zitten voor diverse gepleegde inbraken en ont vreemding van een jachtgeweer. Deze, Janus genaamd, werd eveneens met een bezoek van de rechercheurs vereerd en hun bekende hij van Novem ber 1939 tot en met Maart 1940, niet minder dan 125 muntmeterlichtingen te hebben gepleegd. Men zal zich herinne ren. dat zich in dit tijdvak in onze stad tal van muntmeterdiefstallen hebben voorgedaan. Tezamen met den 27-jari gen instrumentmaker E. de B. heeft hij- s X' **'*>sA

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9