Bardia Vergeet het niet een Afzonderlijke luchtaanvallen op Engeland roemrijke bladzijde 1941. Woensdag 8 Januari. No. 17769. Na den grooten Duitschen aanval van IS op Spoorwegstation gebombardeerd VERDUISTEREN van 5.45 uur n.m. tot 9.48 uur v.m. Recht van abolitie en gratie in het bezette Nederlandsche gebied Dokterstelefoon: Garnizoen volbracht schitterende wijze taak DE BOUWNIJVERHEID IN EEN HAND zijn s A No. 394920 Treffers op een celluloidfabriek Onwankelbare trouw aan de as en het driemogendhedenpact Maan: 8 Jan. op 2.28 u. n.m. 9 Jan. onder 5.36 u. v.m. op 3.02 u. n.m. 10 Jan. onder 6.36 u. v.m. S g Zoojuist ontvingen wij deze foto, die draadloos van Engeland naar Amerika werd overgebracht en van daar per vliegtuig naar Europa kwam. Zij stelt een straat voor in Southampton, na den grooten aanval vau hel jL>lut&clxe i.uelJ.twapon tfci&rtk|tenaren van de xeclasseerinfi gchoocd* Door den Führer overgedragen aan den Rykscommissaris COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRUS DER ADVERTENTIEN: een Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. p. 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode”. ^Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad ƒ4.zonder Modeblad 3.75- Buitenland ƒ9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 et. ordening hiermee den gan- land: voor radio-uitzendingen en de administra tie van de B. B. C„ bij de luchtaanvallen tweemaal getroffen. Het gebouw heeft zware schade opgeloopen. Artikel 2. Voor het overige draag ik de uitoefening van het recht van aboli- tie en van gratie bij strafzaken, waar van de Nederlandsche rechter kennis neemt, over op den secretaris-generaal van het departement van Justitie voor zoover ik mij niet in bepaalde gevalle* de beslissing voorbehoud. van be- a A A A g A A I A A I A A X A A x x A s A A A X A 1 Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Z.g. Stadspatiënten: No. 49 8 V V g s Versperringsballons vernield. Een Duitsch gevechtsvliegtuig is er Maandag in geslaagd, zoo wordt aan het D.N.B. medegedeeld, om boven Londen 7 versperringsballons neer te schieten. Bo ven de stad hing een aaneengesloten wol kenlaag. die echter op een bepaalde hoogte Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen. 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. De strijd golft heen en weer Over den val van Bardia schrijft het Spaansche blad „A B C.”, dat men den ko lonialen oorlog niet kan vergelijken met den oorlog in Europa. De groote afstanden van de steunpunten werpen geheel nieuwe problemen en moeilijkheden op. De strijd golft heen en weer Het verlies van Bar dia door de Italianen is slechts een be paalde episode van den oorlog, welke geen invloed toekomt op de ontwikkeling van den strijd tegen Engeland. Het blad Arriba” schrijft, dat de sol daten van Italië met wanhopige helden moed de vesting hebben verdedigd. De af stand van een gebied, welks beheersching uitsluitend afhankelijk is van goede steun punten, veroorlooft niet een te groote be- teekenis te hechten aan het succes der Engelschen. welvaart). Maar uit alles blijkt de vaste wil van den algemeen gemachtigde om zoowel in de eene als in de andere rich ting het uiterste te doen, dat in de ge geven omstandigheden mogelijk is, daarbij strevende naar een harmonie, die het zwaarste laat wegen wat in derdaad het zwaarste is, steeds erop bedacht, het tempo van weder-opbouw en bouw te versnellen, naarmate de om standigheden verbeteren. Het gaat hier om een zeer moeilijke taak, om een groot en grootsch natio naal werk, dat recht heeft op de eer lijke belangstelling, het zuivere en ruime begrip en de loyale medewer- kiog van alle Nederlanders, Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. 550310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461 Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filialen N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr, 108a, Tel. 772444; Boekh. E. Couvée, van Hoytetpastr. 66, Tel. 721187 Mislukte Engelsche luchtaanval. Maandag j.l. hebben Britsche vliegtui gen in het Oostelijk deel der Noordzee getracht een koopvaardijschip alsmede een bewakingsvaartuig van de Duitsche ma rine met bommen aan te vallen. Ofschoon de Engelschen hun aanvallen meermalen herhaalden, vielen alle bommen honderden meters van het doel. Beide schepen bleven volkomen onbeschadigd. Het wachtschip zette zijn dienst voort, terwijl het k. »p- vaardijschip behouden zijn thuishaven kon binnenloopen Amerikaansch gedenkteeken te Brest getroffen. Bij den luchtaanval, dien de Britsche luchtmacht den 4en Januari op Brest heeft ondernomen, is, naar aan het D. N. B. wordt gemeld, het gedenkteeken dat de Vereenigde Staten ter herinnering aan de eerste landing van Amerikaansche troe pen tijdens den wereldoorlog in Frankrijk hebben opgericht, door bommen vernield. In den tekst, die op het gedenkteeken staat wordt uitdrukkelijk gezegd, dat het monu ment en het omliggende terrein eigendom der Amerikaansche regeering zijn terwijl verzocht wordt, het gedenkteeken te eer biedigen en met zorg te behandelen. Broadcasting House zwaar beschadigd. Naar Reuter meldt, is het Broadcasting House te Londen, het voornaamste gebouw ophield en een bijna egale vlakte vormde. De Engelsche ballons stonden op geringe hoogte boven de hoogste wolkengrens in het zonlicht en boden een voortreffelijk aanvalsdoel. De Duitsche vliegers zochten binnen den door de ballons gevormden ver- sperringsgordel de gunstigste positie en gingen toen over tot den aanval. De Engelschen merkten den aanval klaarblijkelijk pas, toen de eerste ballon brandend door de wolken neerstortte. De ballons werden daarop snel teruggetrokken binnen de daaronder hangende wolken. Zeven ballons konden echter in brand geschoten worden, terwijl verscheidene an dere werden getroffen, zonder dat de be manning van het Duitsche vliegtuig kon constateeren, dat zij neerstortten, ofschoon het waarschijnlijk is, dat behalve de 7 nog meer ballons vernield werden. Bardia slechts een episode. In het kader van den oorlog der as, zoo schrijft de „Popolo d'Italia”, vormt Bardia slechts een episode. De strijdkrachten, waarover Italië beschikt, zijn voor het grootste deel nog niet in den strijd ge worpen. Na 16 maanden oorlog, aldus het blad, heeft de leidende Britsche kaste nog niet de oorlogsdoelstellingen, waarvoor zij den oorlog ontketend heeft durven mee- deelen. Chamberlain was groot-aandeel- houder van wapenfabrieken, de leidende figuren der Engelsche plutocratie zijn allen bij de wapenfabrieken van Groot-Brittan- nië en bij de ondernemingen voor de kapi talistische uitbuiting op alle continenten geïnteresseerd. Daarom vormden de voor stellen van Hitler en Mussolini voor den vrede en de samenwerking in Europa voor hen een rechtstreeksche bedreiging hunner belangen. De ..Corriera della Sera” schrijft: „Nie mand denkt er aan, de beteekenis van de dreiging, die zich aan de grens van Cyre- naica afteekent, op huichelachtige wijze te willen geringschatten en niemand betwist, dat de Engelschen althans 'gedeeltelijk hun doel hebben bereikt. Aan de successen van den vijand zal echter een einde komen en dan zullen de kansen keeren. Het gros der Italiaansche strijdkrachten ligt vast in de hand van maarschalk Graziani. Niemand kan in ernst beweren, dat de hulpbron nen van Italië als gevolg van eenige, zij het ook niet geringe, verliezen aan de Egyp tische grens uitgeput zijn. Langdurig dagalarm te Londen Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft Londen gisteren het langste dagalarm sedert weken gehad. Steeds weer verschenen vijandelijke vliegtuigen boven de hoofdstad. Ook boven een stad in East-Anglia hebben tot viermaal toe vijandelijke toestellen geopereerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren bij zeer slecht weer, zoo ver neemt het D.N.B.een reeks individueele vluchten naar het Britsche eiland on dernomen. Herhaaldelijk werd boven Londen gevlogen, waar verscheidene malen bommen werden geworpen. In Midden-Engeland deed een vliegtuig van zeer geringe hoogte een aanval op een spoorwegstation en trof het hoofdge bouw en de rails met verscheidene bom men. Ten Noorden van Londen werd een vliegveld aangevallen. Twee han gars werden getroffen en een aantal vliegtuigen werd met machinegeweren beschoten. Een celluloidfabriek in een stad ten Zuidwesten van Londen kreeg Dinsdag middag bij een aanval door een Duitsch bombardementsvliegtuig, 5 tref fers. Verscheidene bommen ontploften in de filtreerafdeeling en het ketelhuis. Twee Britsche jachtvliegtuigen van het Spitfire type dwongen een Duitsch gevechtsvliegtuig tot een luchtgevecht, juist toen het Duitsche toestel zich ge reed maakte een Britsch schip aan te vallen. Het Duitsche vliegtuig aanvaard de den strijd en schoot een der Engel sche jagers neer De diplomatieke redacteur van Ste- fani schrijft Bardia is een roemvolle bladzijde. Het Italiaansche garnizoen, dat in beperkte omgeving werd belegerd en aan een hevig bombardement was onderworpen, heeft heldhaftig gedurende 25 dagen stand gehouden tegen een sterk leger van ongeveer 250.000 man, dat gesteund werd door een eskader slagschepen en een luchtvloot van ongeveer 1000 toe stellen. Het verzet van Bardia was voor zien, teneinde den vijandelijken op- marsch tijdelijk tot stilstand te bren gen, de verdedigingslinie in orde te brengen en de strategische stellingen te verbeteren. Het garnizoen van Bardia heeft op heldhaftige wijze zijn taak vol bracht, door een vijand die tienmaal sterker was in aantal, 3 weken lang tegen te houden. Het Italiaansche volk brengt hulde aan den heldenmoed van generaal Bergonzoli en zijn soldaten. In het algemeen licht van den oorlog ge zien. heeft deze episode slechts een plaatselijke beteekenis. Toen de Ita liaansche troepen de grens van Cyre- naica overschreden, tot aan Sidi el Barrani, hadden zij ruim 100 vierkante kilometer woestijn achter zich. De woes tijn bevindt zich thans achter de En gelschen. De verovering van dat woes tijngebied heeft geen enkelen invloed op het lot van Engeland en vertraagt den druk niet, waaraan de groote ver antwoordelijke voor den oorlog wordt onderworpen. De oorlogskracht van Ita lië is vrijwel intact en men kan zelfs zeggen, dat een groot deel van de strijd krachten, waarover Italië beschikt, nog niet in actie zijn gekomen Fierer dan ooit, hernieuwt hét Ita liaansche volk in deze dagen zijn be sluit, den oorlog tot het einde te voe ren, tot aan de overwinning die Europa zal moeten bevrijden van de brutale onderdrukking en exploitatie der Engel sche plutocratie. De gisteren door den ministerraad afgelegde verklaring, wel ke de onwankelbare trouw van Ita lië jegens het pact van de as en jegens het driemogendhedenpact van Berlijn bevestigt, is van de grootste beteekenis. De heldhaftige verdediging van Bardia Het nieuwsagentschap ,,Aroi” wijst aan de hand van talrijke voorbeelden er op, dat ook de vijand de superieure waarde van de heldhaftige Italiaansche verdedi ging van Bardia heeft toegegeven. De En gelsche poging om in het Oostelijke deel van Cyrenaica door te dringen begon, naar het agentschap uiteenzet op 12 December Op 14 December begon de aanval op Bar dia. de eerste belangrijke Italiaansche ver- dedigir.gsstelling in de onmiddellijke na bijheid van de Egyptische grens. Taak van de verdedigers van Bardia was den vijandelijken opmarsch te vertragen voor zoo ver dat mogelijk was, gezien de vol komen ongelijke verhoudingen tusschen de krachten van het belegerde garnizoen en het gros van het uit niet minder dan 250.000 man, hoofdzakelijk Engelschen en Australiërs, bestaande vijandelijke leger, welks voorhoede gevormd werd door ster ke pantsereenheden en dat in zijn actie door minstens 1000 vliegtuigen en de ge- heele vloot van Alexandrië werd gesteund. Het agentschap publiceert vervolgens uittreksels uit de berichtgeving van den vijand omtrent het verloop van den strijd, waaruit de waarde blijkt van den Italiaan- schen weerstand en den omvang van de Engelsche inspanning. Wat de vijand, zoo besluit ,Aroi”, .niet zegt, is het volgende De verdediging van Bardia had haar taak vervuld doordat zij bijna een maand lang den druk van het Engelsche offensief ver traagde. De verliezen en de slijtage der vijandelijke krachten waren zeer gevoelig. Tijdens den duur van den tegenstand voer de het garnizoen ook eenige doeltreffende uitvallen uit, waarbij het vijandelijke pantserafdeelingen aanviel en vernietigde. In deze periode werden 53 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, 2 vijandelijke oorlogsschepen, die de vesting bevuurden, in den grond geboord. Bovendien werd een vijandelijk stoomschip tot zinken gebracht en een torpedobootjager, een torpedoboot, een kanonneerboot en een monitor zwaar getroffen De wereld moet, voor zoover zij niet aangetast is door slechtgeloovigheid en kwaden wil, Bardia beschouwen als een bladzijde van roem in de geschiedenis van de Italiaansche wapens. Tusschen 10 u. n.tn. en 7 u. v.m.: V V V s s V V g ^««««««««««««««««««««««««««ïr Italianen deden hun plicht De militaire medewerker van het te Agram verschijnende blad „Hrvatski Dnevnik” verklaart, dat de Italianen bij Bardia meer dan hun plicht hebben gedaan en zich heldhaftig tot het laatst hebben verdedigd tegen een verpletterende over macht. In een decreet heeft de Führer be paald, dat hij in het bezette Nederland sche gebied de uitoefening van het recht van abolitie, alsmede het recht gratie te verleenen en verzoeken om gratie af te wijzen overdraagt aan den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, een en ander met het recht deze rechten op zijn beurt aan anderen over te dragen. De Führer be houdt zich voor, in afzonderlijke ge vallen zelf te beslissen. De Rijkscommissaris heeft bij veror dening bepaald: Artikel 1: (1) De beslissing over de uitoefening van het recht van gratie behoud ik mij voor: 1) In alle zaken, vallende binnen de bevoegdheid van het Duitsche landge- recht, of het Duitsche hooggerechtshof in het bezette Nederlandsche gebied. 2) In al die zaken, waarin voor de inwerkingtreding der Verordening no. 52-1940 betreffende de Duitsche rech terlijke macht voor strafzaken een Ne derlandsche rechter een veroordeeling ter zake van een strafbaar feit hééft uitgesproken, tot de behandeling waar van op grond van par. 2 der genoemde verordening thans de Duitsche gerech ten bevoegd zouden zijn. 3) In alle overige zaken, waarin een Nederlandsche rechter een vrijheids straf, daaronder begrepen vervangende hechtenis van meer dan drie maanden dan wel een geldboete van meer dan duizend gulden, heeft opgelegd. (2) Hetzelfde eeldt ter zake van het recht van abolitie. De uitbreiding van de bevoegdheden van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, waarover wij onze lezers gisteren uitvoerig hebben inge licht, is van groote en vèr strekkende beteekenis. Zij beteekent immers, dat deze bevoegdheden, die tot dusverre in hoofdzaak het overigens reeds zeer omvangrijke gebied bestreken van den wederopbouw van hetgeen in ons land «door oorlogshandelingen is teloor gegaan thans zijn uitgebreid tot de bouwnijver heid in haar gehéél, dus ook tot den normalen woningbouw en de stichting van alle andere bouwwerken van onver schillig welken aard, ongeacht of deze bouw geschiedt door of vanwege of met medewerking van eenige Nederlandsche overheidsinstantie, dan wel door parti culieren, hetzij natuurlijke of rechtsper sonen. Oók tot de vervaardiging en verwer king van en den handel in bouwmate rialen. De aanvankelijke in den wederopbouw is uitgebreid tot eene, voor schen opbouw in ons land: de regeling van alle bouwen is gecon centreerd in den dienst van den alge- meen-gemachtigde voor den wederop bouw, die in overeenstemming hiermee voortaan tevens den titel van algemeen gemachtigde voor de bouwnijverheid voert Het behoeft geen betoog, dat hiermee op de schouders van ir. Ringers en zijn medewerkers een zeer zware en vooral zeer omvangrijke taak is gelegd. En toch beteekent deze verzwaring, hoe wonderlijk tegenstrijdig het klinke, te vens een verlichting van de taak van den weder-opbouwer. Het is immers niet moeilijk in te zien, dat het werk van deze laatste in niet geringe mate zal worden bemoeilijkt als overheids instanties en particulieren kunnen bou wen zonder rekening te houden met de eischen van den weder-opbouw. Men denke in het bijzonder aan de ernstige schaarschte aan bouwmaterialen, voor al in verband met de huidige vervoers- moeilijkheden, waardoor het meest ef ficiënte gebruik en een practische nor malisatie van de beschikbare materialen een eerste eisch is. Omgekeerd wordt het normale bouwen door overheidsin stanties en particulieren stellig gehin derd indien bij den wéder-opbouw geen of onvoldoende rekening wordt gehou den met de eischen, welke het economi sche en het sociale leven aan de bouw nijverheid stellen. Men denke aan de dringende noodza kelijkheid van een krachtigen woning bouw (afgezien van de vervanging van vernielde woningen), zonder welke men in ons land weldra voor een nijpend en noodlottig gebrek aan woningen, in ’t bijzonder voor de arbeiders zou komen te staan. Wij hebben daarop onlangs reeds gewezen in verband met de in onzen Gemeenteraad in dit opzicht ge- uite bezorgdheid. Men denke ook aan de stichting van gebouwen van admini- stratieven, industrieelen, commercieelen of anderen aard, indien de ontwikke ling van het maatschappplijk leven den bouw daarvan vereischt Het is duidelijk, dat zoowel de we deropbouw als wat wij nu noemen de normale opbouw noodwendig ter hand moet worden genomen met den spoed en in den omvang, welke de omstandig heden mogelijk maken. Het is evenzeer duidelijk, dat aan deze beide eischen al leen dan zoo goed mogeïijk kan worden voldaan, als beide vormen van bouwen in één hand worden gehouden, zoodat gestreefd kan worden naar een zoo groot mogelijke harmonie waarbij ’t al gemeen belang richtsnoer moet zijn zon der dat het persoonlijke belang, waarvan het algemeene belang in niet geringe mate afhankelijk is, uit het oog mag worden verloren. Het beteekent een con centratie der geheele bouwnijverheid, zooals wij deze ten onzent nog niet heb ben gekend, fnaar waarvan de groote voordeelen vooral in onzen voor deze nijverheid zoo moeilijken tijd in het >og_ springen. Het is duidelijk, dat zulk een ingrijpende, veelomvattende en dwin gende regeling niet mogelijk is, zonder een groote mate van macht en zeggen schap bij de regelende instantie, waar mee tevens op die instantie een zeer groote verantwoordelijkheid wordt ge legd. Een open oog voor belangen van allerlei aard en een strikte rechtvaar digheidszin zijn de onmisbare aanvul ling van de gegeven macht. Men moet zich niet verbeelden, dat nu met deze vèr gaande ordening en deze dwingende macht alles „voor elkaar” is, De algemeen gemachtigde beschikt niet over een tooverstaf. waar mee hij alles plotseling anders kan ma ken dan het is. Vooral de materialen- schaarschte zal voorloopig nog een zeer ernstig beletsel zijn voor een we der-opbouw en normalen bouw op zoo groote schaal als ongetwijfeld ten zeer ste gewenscht zou zijn (zijdelings óók ter bestrijding van de werkloosheid en ter bevordering van tal van nevenbe- •irijven en daarmee van de al£emeene Toelichting Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie heeft een juridisch deskundige van het Rijkscommissariaat een toelichting op het bovenstaande decreet gegeven. Het recht van abolitie, dat is van opheffing of staking van een reeds begonnen vervolging, is bij het Neder landsche strafrecht niet in dien vorm bekend, waarin het in Duitschland geldt. Het Duitsche strafrecht immers kent den vervolgingsdwang. Het recht van gratie, vroeger door de Koningin uitgeoefend, is- volgens het nieuwe decreet overgedragen aan den Rijkscommissaris, onder voorbehoud van bepaalde gevallen. Het recht van gra tie was in ons land een deel van de strafrechtspleging, in Duitschland is het een absoluut recht van het Staatshoofd. De krijgsraden, de S.S. en politiege- rechten hebben in het bezette gebied hun eigen instantie voor het verleenen van het recht van gratie. Wanneer hier dus een door een krijgsgerecht veroor deelde gratie wil vragen, dan moet hij zich niet tot den Rijkscommissaris wen den, maar tot den bevelhebber van de Weermacht. In ons land was het mogelijk, dat de rechter voor een gevangenisstraf tot één jaar zelfstandig uitstel verleende, hetzij voor den geheelen, dan wel voor een ge deelte van den straftermijn. Dit betreft de zgn. voorwaardelijke veroordeelin- gen. Men had dus het geval, dat een rechter iemand kon veroordeelen en dat dezelfde rechter bevoegd was zelfstan dig de straf uit te stellen. De Rijkscommissaris heeft echter het recht van gratie in al die zaken, waarin een Nederlandsche rechter een vrij heidsstraf, daaronder begrepen vervan gende hechtenis van meer dan drie maanden dan wel een geldboete van meer dan duizend gulden, heeft opge legd, overgedragen aan den secretaris generaal van het departement van Justitie. Door de huidige regeling zijn de rechten van den secretaris-generaal aan een kant eenigszins beperkt, ander zijds zijn z’n rechten vergroot, omdat hij nu ook in het aangegeven kader van 3 maanden of 1000 boete een straf kan kwijtschelden, hetgeen vroeger slechts de Koningin kon doen. Deze grens is echter niet beslissend bij straffen van Duitsche gerechten en ook niet ten aan zien van veroordeelde Rijksduitschers. Door het scheppen van een eigen afdeeling voor gratieverleening aan het Rijkscommissariaat en aan het departement van Justitie wordt een heid gewaarborgd in de practijk van de gratieverleening. Het besluit, dat eenzelfde Nederland sche rechter niet meer in staat is zelf standig een voorwaardelijke veroordee ling uit te spreken, moet niet gezien worden als een blijk van wantrouwen in den Nederlandschen rechter; het is uitsluitend bedoeld tot de gewenschte eenheid op dit punt in de rechtspraak te geraken. Naar aanleiding van een vraag werd nog medegedeeld, dat het opportuni teitsbeginsel in de Nederlandsche rechtspraak gehandhaafd blijft, het geen eveneens het geval is met de werkzaamheid van de reclasseering met betrekking tot de voorwaardelijke veroordeeling. Over het verzoek van gratie worden door de gratie-afdeelingen van het Rijkscommissariaat en van het depar tement van Justitie de rechter, die het vonnis uitsprak, het O.M. en de amb- In een bericht uit Londen aan de „New York World Telegram” wordt gezegd, aldus het D.N.B., dat op het oogenblik 35.000 man te Londen bezig zijn met het opruimen van het puin van de door bombardementen bescha digde en vernielde gebouwen. Talrijke andere arbeiders zijn bezig met het fe- pareeren van de gas-, electrische en wa terleidingen, weer andere zijn dag en nacht bezig met het aanleggen van on- dergrondsche schuilplaatsen. De ven steropeningen in de huizen worden dicht gemetseld, terwijl steunmuren worden gebouwd. Vele huizen zijn thans nog slechts steenklompen zonder licht en lucht. Andere gebouwen worden over de geheele breedte door balken gestut. In enkele van de belangrijkste Londensche gebouwen zijn alle vensteropeningen tot op kleine schietopeningen na dichtge metseld. Deze huizen zijn zoodoende vestingen geworden. Al deze maatre gelen, aldus wordt in het bericht het Amerikaansche blad gezegd, hooren tot de Engelsche voorbereidin gen tot het afweren van een invasie.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1