99 cineac] 99 IJSBANEN W.W. Roosevelt dient de begrooting m GEMENGD NIEUWS Sociaal en Cultureel Weekblad voor het Gezin VERSCHENEN: TURKIJE meer voor Het oordeel NED. PROTESTANTENBOND ONDERWIJS EN KERK EVANGELISCHE ALLIANTIE ENGELAND NIEUWS UIT BINNEN- EN BUITENLAND MET ONTPLOFBARE PROJECTIELEN GESPEELD GEZIN KON ZICH MET MOEITE REDDEN Uitgave van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen Deel van een program, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt De kwestie der Baltische schepen in Amerikaansche havens Japan en de oorlog Torpedojagers kunnen niet worden gemist Van Hogenhoucklaan 35 IJSBANEN GEOPEND van 9 tot 17 uur Lengde ijsbanen 200 M. Entrée 30 ets. Kinderen beneden 16 jaar 15 cent. Sei zoenkaarten ad 2.50 verkrijgbaar. 1594 De oorlogsdoelstellingen van Italië Fransch Indo-China grijpt naar de wapenen Voor een eigen gebouw De oorlog ter zee vraagt gratis proefnummer van Hollands Grootste Weekblad (oplaag 400.000 ex.) De uitvoer van Amerikaansch oorlogsmateriaal Bij brand in opslagplaats van tapijten te Bussum ZWITSERLAND HAAGSCHE COURANT Donderdag 9 Jan. 1941 le bl. pag. 2 VEREENIGDE STATEN Verklaring van Knox van Stefani SPANJE Raad der Hispaniteit ingesteld In totaal 17.5 milliard dollar, waarvan 10.8 milliard bewapening RECLAMES. In Vervolg van pag. 1. De over van Grieksche krijgen. Volgens de Twee samenkomsten ITALIË LAAT TURKSCHE GOEDEREN DOOR BONBONPARADE Een vroolijke teekenfilm in kleuren De fani schrijft: In congres HET C'RCUS KOMT Een kijkje achter de schermen van het circusbedrijf om- van mo- den ge ver- ARBEID Voorts een aanval Bassar President Roosevelt heeft voor het volgende begrootingsjaar zijn jaarlijk- sche begrooting ingediend bij het Con gres. In zijn toelichting spreekt hij over een „mandaat”, dat het volk hem heeft gegeven voor het program van een to De verordening bepaalt, dat de Raad de ge- mate- De pogingen .van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken om de betrekkingen met de Sovjet-Unie te verbeteren, loopen, naar het D.N.B. meldt, gevaar wegens de weigering van de Vefeenigde Staten om aan de 11 sche pen, die vroeger tot de Baltische lan den behoord hebben, verlof tot vertrek te geven. Deze schepen liggen bij de 266 andere niet-Amerikaansche vaartuigen in de havens de. Vereenigde Staten. In bevoegde kringen valt een kramp achtig streven waar te nemen om de kwestie op te lossen, omdat het Witte Huis de allergrootste beteekenis hecht aan de vriendschappelijke ontwikkeling der economische en politieke betrekkin gen tusschen Washington en Moskou, ondanks de demagogische uitvallen van president Roosevelt tegen de autoritaire staten. tot hoog- Indische De nieüwe Japansche ambassadeur te Rome, Zembei Harikiri, heeft in een aan de „Popolo di Roma” verleend in terview verklaard, dat Japan op ondub belzinnige wijze zijn houding ten aan zien van den Europeeschen oorlog door het sluiten van het driemogendheden- verdrag te kennen heeft gegeven. Het is derhalve vanzelfsprekend, dat Japan trouw en nauwgezet de verplichtingen nakomt, die voortvloeien uit het feit, dat het mede-onderteekenaar is van het pact van Berlijn. Wat de betrekkingen van Japan met Sovjet-Rusland betreft, deze zijn merkbaar beter geworden en zullen in de toekomst nog beter worden. Wat tenslotte het conflict tusschen Fransch Indo-China en Thailand betreft, hoopt Japan, dat het op basis van we- derzijdsch begrip op vreedzame wijze kan worden opgelost. Lord Baden-Powell overleden Reeds eenigen tijd geleden deed een ge rucht de rende als zou generaal Baden Po well zijn overleden. Naar het D N B. uit Berlijn meldt heeft de Britsche berichtendienst thans bekend aemaakt. dat lord Baden-Powell, de leider van de padvi- lersbeweging, gisteren in den ouderdom van 84 jaar op zijn land goed in de Britsche kolonie Kenya is over leden. IN EEN ARABISCHEN BAZAR Een prachtige documentaire film in wondermooie kleuren Diefstal van rijksgoederen bij den Opbouwdienst In het laatst van het vorige jaar wer den twee leden van den Opbouwdienst te Groningen door de recherche aangehou den, verdacht van diefstal van dekens en andere goederen, toebehoorende aan den Opbouwdienst. Deze twee verdachten, de 22-jarige L. M. en de 22-jarige L. P., beiden uit Amsterdam afkomstig, zijn ter beschikking gesteld van de justi tie. Thans heeft de recherche een derden lid van den Opbouwdienst, die op het punt stond naar zijn woonplaats Haarlem te vertrekken, aangehouden, daar deze verdacht wordt van medeplichtigheid aan deze diefstallen. Ook deze verdachte, de 25-jarige G. J. C., fabrieksarbeider te Haarlem, is ter beschikking gesteld van de justitie. DE MISSIE VAN HOPKINS Dinsdagmidaa" is met net clipper- vliegtuig te Lissabon als eenige passa gier de speciale afgezant van Roosevelt bij de Engelsche regeering, Hopkins, Verschillende voor Turkije bestemde goederentransporten, die in de Iviiddel- landsche Zee door Italiaansche oorlogs schepen zijn aangehouden, zijn thans, naar de Turksche bladen melden, weer vrijge geven. De uit Amerika komende goederen zullen, krachtens een overeenkomst tus schen Turkije en Italië, over land naar Turksch gebied worden vervoerd. Het volgende Jaar een tekort van 9.2 milliard De geweldige begrooting van Roosevelt die den Vereenigden Staten 33.267 dollar per minuut kost, beteekent, naar uit Washington wordt gemeld, voor het vol gende jaar een tekort van 9.2 milliard dollar. Door deze begrooting wordt de openbare schuld voor het op 30 Juni 1942 afloopende begrootingsjaar opgevoerd tot een bedrag van 58 milliard dollar Critiek op het begrootingsplan Reeds hebben zich een groot aantal af gevaardigden en senatoren van beide par tijen in goedkeurenden zin uitgelaten SUMNER WELLES HEEFT ONDERHOUD MET RUSSISCHEN AMBASSADEUR De plaatsvervangende staatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, heeft gisteren een onderhoud gehad met den sovjet-Russi- schen ambassadeur te Washington, Oeman- sky, over de Amerikaansch-sovjet-Rus- sische betrekkingen. Bijzonderheden over dit onderhoud werden van officieele zijde niet medegedeeld. Dit program eischt een aanzienlijke verhooging der uitgaven. Op de nieuwe begrooting zijn in totaal 17.5 milliard dollar noodig, waarvan 10.8 milliard, of 62 pCt. voor bewapeningsdoeleinden zijn bestemd. Verder kondigt Roosevelt aan, dat hij nog meer milliarden, behalve de op de geregelde begrooting opgcnomene, dus nog boven de reeds genoemde 17.5 mil liard, moet vragen. Deze speciaal aan gevraagde milliarden zijn vooral voor En geland bestemd. Een nauwkeurig bedrag zal eerst genoemd worden, wanneer het zang volgde. In zijn toespraak wees ds. Hasper op de moeilijke en ernstige tijden, waarin wij leven. De gevaren van den oorlog zijn van dag tot dag om ons heen. Ondanks ons vertrouwen op God zien wij toch de toekomst met angst en beven tegemoet. Vanavond, aldus spr., zijn wij echter niet samengekomen om te spreken over de vernietiging van mate- rieele zaken. Er is iets waardevollers dat verloren gegaan is liefde, waarheid, op rechtheid, goedheid, geloof in elkander en bij honderdduizenden geloof in God. Al die waarden, die belangrijker zijn dan het leven zelf en zonder welke het leven niets is. En nu is de beteekenis van de wereldgebedsweek deze, dat ons volk met alle volken over de geheele aarde iets gemeenschappelijks voordraagt aan God. God wil dat elk volk komt tot de ken nis der waarheid. Hierna bestond er gelegenheid tot persoonlijk en gemeen schappelijk gebed Met gemeenschappelijk gezang werd de bijeenkomst besloten. In het Dienstgebouw De bijeenkomst in het Dienstgebouw werd door ds. A. Hoekert geopend met het doen zingen van lied tien uit den Evangelische-Alliantiebundel, waarna be lijdenis des geloofs werd afgelegd. Na Schriftlezing en gebed door den voorgan ger zong een klein koor uit den Haag een kerklied. Ds. Hoekert ving zijn toespraak aan met een korte uiteenzetting van betee kenis en grondslag der Evang. Alliantie. Spr. knoopte zijn toespraak vast aan het woord uit Openb. 21 „En ik zag geen tempel in dezelve”. Hij wees er op, dat het op aarde niet prettig zou aandoen als er geen tempels of kerken zouden zijn. We zijn God dankbaar, dat we naar de kerk mogen gaan. Wanneer er in de wereld geen tempel of kerk meer was zou dat beteekenen, dat de geheele we reld aan den Booze overgeleverd was. Er moesten niet vele kerken en vele scheidsmuren zijn, maar één tempel, één kerk, één groote gemeenschap. Spr. memoreerde vervolgens het droe vig beeld, dat de wereld van onze dagen te zien geeft, nu de volken tot de tanden gewapend tegenover elkander staan. Maar ondanks dat blijft deze wereld er een waarmede God in relatie treden wil. Zijn noodiging gaat uit tot alle men- schen. Gelukkig hij die haar aanneemt en in aanbidding wil buigen voor Jezus Christus. Nadat het koor zich nogmaals had doen hoor en nam het gemeenschappelijk gebed een aanvang, waarna de samenkomst op gebruikelijke wijze werd gesloten. Vanavond zal wederom een bijeenkomst worden gehouden, thans in het wijkge- bouw Sion met als spreker ds. Jac. de Jong, voorganeer der Bapt. gemeente hier ter stede. LICHTING VAN SCHEPEN AAN DE OOSTKUST In opdracht van de bergingStommissie van Valencia zijn in het afgeloopen jaar 160 schepen aan de Spaansche oostkust gelicht. Het grootste deel dezer schepen was tijdens den burgeroorlog tot zinken gebracht. Tot de gelichte schepen be- hooren 2 oorlogsschepen, 9 vrachtsche pen, 5 zeilschepen, 5 treilers, een droog dok, 5 baggermolens, 2 sleepbooten, 3 drijvende kranen en een groot aantal kleinere vaartuigen, barkassen en lich ters. De havens van Alicante en Sagunto zijn reeds geheel vrijgemaakt, terwijl te Castellon nog het s.s. „Isidora” gelicht moet worden. ,Ik geloof niet, dat nog meer torpedo jagers aan onze vloot kunnen worden onttrokken zonder haar doelmatigheid ernstig in gevaar te brengen”, verklaar de de Amerikaansche minister van ma rine, Knox, in antwoord op een vraag op dè persconferentie, naar Associated Press meldt. Knox deelde mede, aldus meldt het D.N.B.' verder, dat de marine voorne mens is het Congres goedkeuring van den bouw van 280 hulpvaartuigen, on derzeeërs, jagers, mijnenvegers en pa trouillevaartuigen te vragen. Hij zeide voorts, dat de oorlogsschepen in drie verschillende vloten ingedeeld worden, namelijk de Atlantische, de Aziatische tab? bewapening, en die van den Stillen Oceaan. De groot ste wijzigingen zullen zich voordoen bij de Atlantische patrouillestrijdkrachten, die geleidelijk opgebouwd zijn en thans 125 schepen tellen. Knox maakte bekend, dat vice-admi- raal Husband E. Kimmel admiraal James O. Richardson als opperbevel hebber vah de vloot in den Stillen Qceaan zal opvolgen. Kimmel wordt ook’vloot voogd van de gecombineerde vloten. Hij voert thans het bevel over de slagkrui sers. De maatregelen tot diepgaande wijzi ging van de vlootsterkte in de beide oceanen zullen den eersten Februari van kracht worden. De „Pacific-vloot” Congres besloten heeft tot goedkeuring zal in Hawaii worden gestationneerd, de tweede voor den Stillen Oceaan be stemde „Aziatische vloot” wordt in het Westelijk deel van den Stillen Oceaan gestationneerd. Bij de toekomstige „At lantische vloot” gaat het om een ver sterking van de zich daar bevindende patrouille-strijdkrachten. Knox maakte verder bekend, dat de marine gemachtigd is om het actieve en reserve-personeel van de marine te verhoogen tot 232.000 man. De huidige sterkte wordt geschat op 192.000 man. Alle schepen, zoo verklaarde de minis ter, zullen op volledige oorlogssterkte worden gehouden. De republikein Tabor over Roosevelt Naar aanleiding van het feit, dat me vrouw Roosevelt de opmerking heeft ge maakt dat republikeinen bij net voor lezen van Roosevelts boodschap nauwe lijks hebben geapplaudiseerq heeft de republikeinsche afgevaardigde Tabor ver- klaaro. dat hu zich van het betuigen van bijval heeft onthouden, omdat nu Roo»e velt niet vertrouwt. Roosevelt aldus Ta bor. zal in de geschiedenis bekend wor den als de onbekwaamste president van de Vereenigde Staten. Tabor zeide voorts, Britsch schip getorpedeerd Op de Kaap Verdische Eilanden, zijn naar Associated Press meldt, 23 overleven den van het Britsche schip „Shakespeare”, dat door een duikboot tot zinken is ge bracht, aan land gezet. Koopvaarder in scheervlucht met succes aangevallen Gisterochtend heeft een Duitsch vechtsvliegtuig, naar het D.N.B. neemt, 400 km ten Westen van Ierland op den Atlantischen Oceaan een volbe laden schip van 8000 b.r.t., dat op weg was naar Engeland, in scheervlucht aangevallen. Er werden 3 voltreffers ge plaatst, waardoor het schip volkomen vernield werd en terstond zonk. Grieksche zeelieden weigerden naar Engeland te varen In Kaapstad zijn eenige zeelieden voor het gerecht omdat zij den dienst weigerden op koop vaardijschepen, welke naar Engeland zouden vertrekken. Pas toen men dreig de geweld te gebruiken, gelukte het 17 zeelieden op de schepen te krijgen. Zelfs de fantastisch hooge gage heeft voor hen geen aantrekkingskracht meer. Braziliaansch schip vrijgegeven Na een gedwongen oponthoud van een maand te Gibraltar is de „Siqueira Cam pos” van de „Lloyd Brasileiro” te Rio de Janeiro aangekomen. RECTOR S. BRAAKMAN OVERLEDEN In het R.K ziekenhuis te Lutjebroek, waar hij werd verpleegd, is in den leeftijd van bijna 50 jaren overleden de heer S. Braakman, sedert 1939 rector van het R.K. Jongensweeshuis en van het gesticht „De Voorzienigheid" te Amsterdam. Rec tor Braakman heeft vooral voor de jeugd in den Haag veel gedaan, waar hij rector was van „Groenestein". Zijn stoffelijk overschot zal in zijn geboorteplaats Hoog- karspel ter aarde worden besteld. DE GEZONDHEIDSTOESTAND Het A. N. P. seint uit Lissabon: een communiqué van het ministerie van gezondheid betreffende de achtvoudige stijging van het aantal lijders aan ern stige ziekten, wordt deze stijging toege schreven aan de onbevredigende toe standen in de Londensche schuilkelders. Het ministerie van gezondheid waar schuwt tegen ieder optimisme op grond van bijv, het feit, dat de gezondheids toestand in Engeland relatief nog „op merkelijk goed” is en wijst er op, dat eerst de komende 3 maanden voor de volksgezondheid de gevaarlijkste zijn. van een machtigingswet voor het plan tot het uitleenen van oorlogsmateriaal aan Engeland en wanneer men kan over zien, wanneeri en hoeveel materiaal En geland noodig heeft. In de toelichting op de begrooting wordt er verder op gewezen, dat het program voor de totale verdediging van de Vereenigde Staten oorlogsschepen, vrachtschepen, pantserwagens, vliegtui gen en kanonnen zal omvatten. De drei gende internationale toestand dwint de Vereenigde Staten te land, ter zee en in de lucht strijdkrachten op te bouwen, die „tegen iedere situatie opgewassen” zijn. De geraamde bewapeningsuitgaven moe ten beschouwd worden als een deel van een program, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. Wanneer men de door het Federale Congres bij de begrooting voor 1940/41 ingewilligde credieten optelt bij de thans voor de begrooting 1942 gevraagde mid delen. staat een bewapeningsbedrag van 28 milliard dollar ter beschikking. Van dit bedrag zijn 13.704 millioen voor het leger, 11.587 millioen voor de marine, 1902 millioen voor de uitbreiding der wa penfabrieken en 1287 millioen voor an dere bewapeningsopdrachten bestemd. Alle niet voor bewapeningsdoeleinden vereischte uitgaven, zoo wordt in de toe lichting verder gezegd, moeten worden uitgesteld Men moet echter alle daarvoor noodige plannen voorbereiden, zoodat de Vereenigde Staten met een groot pro gram voor openbare werken kunnen in springen, wanneer de bewapeningsuitga ven minder worden en arbeiders der wa penfabrieken vrij worden. De bestaande belastingwetgeving is niet bevredigend, aangezien zij niet verhindert, dat „zekere personen uit ons nationale bewapeningsprogram enorme winsten trekken”. In het tegelijkertijd uitgegeven jaarver slag van den minister van financiën wordt de staatsschuld per eind Juni 1940 be rekend op 43 milliard dollar. Eind Juni 1941 zal het bij de wet veroorloofde maxi mum van 4.9 milliard dollar overschreden zijn. Tegenover de bewering van Duff Coo per. dat Italië en de Italiaansche soldaat geen oorlogsdoelstellingen hebben, wordt in Italiaansche politieke kringen ver klaard. aldus meldt het D.N.B. uit Rome, dat juist het ..proletarische en fascisti sche Italië”, waarover ook de Italiaan sche ministerraad gesproken heeft in zijn motie van Dinsdag, zijn oorlogsdoelstel lingen duidelijk voor oogen heeft. Deze kunnen, gelijk in genoemde kringen hier aan toegevoegd wordt, in de volgende 3 punten worden samengevat: Vrije vaart in en uit de Middellandsche Zee, zonder dat daarvoor van tevoren toestemming van Engeland moet worden gevraagd en verwezenlijking van zekere, sedert eeuwen bestaande en allen wel bekende aspiraties, welke overigens geenszins door het fascisme zijn uitge vonden, maar die tot de Italiaansche ge schiedenis behooren, zooals iederen schooljongen in Italië bekend is. Door de verwezenlijking van deze bekende na tionale aspiraties, moet het Italiaansche levensgebied zoodanig worden uitgebreid, dat het „proletarische en fascistische Italië’ voorwaarden verkrijgt voor een hoqger ontwikkelde economische organi satie. waarin zoowel zijn rechtvaardige belangen der economische onafhankelijk heid, alsook de verbetering van zijn le vensstandaard bevredigd worden. Alleen wanneer men deze oorlogsdoel einden en het Duitsch-ltaliaansche bond genootschap, dat Jtalië’s eer verplicht, voor oogen houdt, kan men zonder meer begrijpen, waarom het Italiaansche volk met de grootste energie en vasthoudend heid tot de eindoverwinning zal door- etrijden. dat hij tweemaal op den president heeft vertrouwd en tweemaal bedrogen is uit gekomen. Roosevelt heeft voor de be wapening reusachtige bedragen uitgege ven en desondanks is men op het wapen programma ver achter. Het ergste is echter, aldus Tabor, dat de jonge, onder de wapenen geroepen soldaten geduren de den winter in het Noorden moesten slapen in tenten en geen voldoende Wee ding of medische behandeling hadden. De inrichting der militaire kampen is tot een der ergste feiten geworden, die men ooit heeft beleefd Amerika en de oorlog De anti-oorlogs-organisatie „American peace mobilization” heeft een telegram ge publiceerd van 63 geestelijken van ver schillende geloofsbelijdenissen aan den president, waarin aan Roosevelt gevraagd wordt zijn „agressieve en militante bui tenlandsche politiek, die blindelings naar den oorlog en naar de vernietiging der democratie leidt", te veranderen. De onderteekenaars verklaren zich tegen iederen maatregel, waardoor de Vereenig de Staten dichter bij den oorlog zouden kunnen worden gebracht. Twee jongens gewond Gistermiddag waren eenige jongens op het Veemarktterrein te Utrecht aan het spelen met door hen daar in de geving gevonden ontstekingsbuisjes kleine projectielen. Op een gegeven ment viel een van de buisjes op grond en ontplofte, tengevolge waarvan dc 12-jarige jongen V. E., wonende aan de Groeselaan, ernstig aan het gelaat werd gewond. Een andere jongen uit de de Qroeselaan, ernstig aan het gelaat der ernstigen aard aan het been op. Door den geneesk dienst is de eerste ter be handeling naar het Stads- en academisch ziekenhuis overgebracht aangekomen. Hij is reeds gisterochtend vroeg naar Londen doorgereisd. Tegen over journalisten verklaarde hij, dat hij als speciale ambassadeur van Roosevelt naar Londen gaat, waarmede hem nau we vriendschapsbanden verbinden. Hij zal naar de Vereenigde Staten terug- keeren, zoodra zijn missie beëindigd is over het begrootingsplan van president Roosevelt, meldt het D. N. B. uit New York. Er worden echter ook stemmen gehoord, die critiek leveren en die het plan van de hand wijzen. Senator Wheeler ver klaarde, dat deze begrooting het aan de belastingbetalers duidelijk zal maken, wat het kost „een nieuwen Europeeschen oorlog te voeren”. De republikeinsche afgevaardigde Engel zeide. dat de maxi mum-schuldengrens thans verdwenen is Alleen ,,de hemel vormt een grens” en dat is erg. De republikein Kuntson zei de, dat Roosevelt niet eerder zal rusten, totdat hij het grootste tekort en de groot ste schuld bereikt heeft. Het ziet er naar uit, alsof hij zijn doel zal bereiken. Ter gelegenheid van de Wereldgebeds week hield de Haagsche afdeeling van de Evangelische Alliantie gisteravond een tweetal samenkomsten, resp. in de Lutherkapel en in het Dienstgebouw van de Ned. Herv. Gem. te Voorburg. Spre kers voor deze avonden waren ds. H. Hasper. Geref. predikant in Hersteld Ver band hier ter stede en ds. A Hoekert, Ned. Herv. predikant te Voorburg. In de Lutherkapel In de Lutherkapel werd d- bijeenkomst geopend door zang van de zangbrigade van het Leger des Heils. waarna de aan wezigen lied 298 uit den bundel Geeste lijke liederen uit den schat van de kerk der eeuwen zongen Ds. Hasper las hier na Openb 21 17 en Openb. 22 10—15, waarna opnieuw gemeenschappelijk ge- Door de Groningsche re cherche zijn aangehouden de 16-jarige H. B. en de 17-jarige A. Z., beiden uit Gro ningen, die tezamen een groot aantal rij wieldiefstallen hebben gepleegd. Verschil lende fietsen zijn reeds in beslag geno men. Ook de 37-jarige arbeider L. S. te Groningen, eveneens verdacht van dief stal van rijwielen, is door de politie ge arresteerd. De drie verdachten zijn voorloopig opgesloten. Volgens een bericht uit Hanoi, heeft de Fransche gouverneur-generaal Decoux de volgende verklaring gepubliceerd De strijdkrachten van Fransch Indo- China zijn overgegaan tot het nemen van besliste acties tegen de troepen van Thai land, welke, met voorbijgaan van het tus schen de beide landen bestaande niet- aanvalspact, hun toevlucht hebben geno men genomen tot geweld ter herwinning van vroeger Thailandsch gebied. Wij zullen tot het uiterste strijden om ons gebied te verdedigen. Onze represaille zal doeltreffend en streng zijn. De regee- ring van Thailand zal dan spoedig begrij pen, dat wij zwak noch aarzelend zijn.” Decoux voegde hier echter aan toe, dat Fransch Indo-China nog steeds verwacht de normale betrekkingen te herstellen met Thailand en bereid is te allen tijde te komen tot volledige onderhandelingen. Uit Bangkok wordt gemeld, dat de re- geering van Thailand in grensgebied den oorlogstoestand heeft aangekondigd. Fransche staatsburgers in Thailand krijgen alleen nog voor Bangkok en Kan boen verblijfsvergunningen, waar zij on der politietoezicht staan en zich telkens moeten melden. Volgens berichten uit Hanoi hebben 11 Thailandsche vliegtuigen aanvallen op Bassar, Pakso en Stoengtreng aan de Mekong ondernomen. Voorts zouden Thailandsche troepen een aanval op de grens ten Noorden van Bassar hebben gedaan. Dertig Thailandsche vliegtuigen, die „onophoudelijke" bombardementsoperaties op 6 Januari hebben ondernomen, heb ben de Fransch Indochineesche troepen doen terugtrekken van Poipet in Cam bodja naar Sisophon. Opgejaagd door de Thailandsche vliegtuigen trekken dc Fransche troepen in wanorde terug. VERSPREIDE BERICHTEN De Deensche minister van politie, /on Nastved, heeft zichzelf wegens een jvertreding van de verduisteringsvoor- schriften tot een boete van den gebrui- kelijken omvang veroordeeld. Tjjdens een soirée te zynen huize te Kopenhagen had een van zijn gasten bij vergissing een niet afgeschermde lamp opgedraaid. De minister achtte zich aansprakelijk voor het verzuim, deze mogelijkheid niet te hebben voorkomen en meende zichzelf daarom een straf te moeten opleggen. Naar uit Londen wordt gemeld, is lord Perth, die als sir Eric Drummond secretaris-generaal van den Volkenbond is geweest, als peer van Schotland in het Hoogerhuis opgenomen. Generaal Weygand is gisteren, naar uit Vichy gemeld wordt, via Meknes in Rabat (Marokko) aangekomen, waar hij eenige dagen verblijf zal houden. In Paraguay is een putsch, aan het hoofd waarvan de gewezen overste Fre- derico Schmidt stond, onderdrukt. De regeering is den toestand meester en in het geheele land heerscht rust. De voorzitter van de Britsch-Indi- sche congrespartij, Maurlana Kalam Azad, die onlangs wegens zijn propagan da voor de „burgerlijke ongehoorzaam heid” was gearresteerd, is tot 18 maan den gevangenisstraf veroordeeld Bij het verlaten der haven te Nieuw- poort, is een visschersboot op een wrak gevaren, lek gestooten en bijna onmiddel lijk gezonken. De militaire overheid heeft aan de visschers en reeders van Boulogne toe stemming gegeven om met kustvaartuigen in een omgeving van 8 k.m de vischvangst opnieuw uit te oefenen. Een veertigtal vaartuigen, welke uitgerust waren, kre gen de bijzondere vergunning. In Rome gaan in weerwil van den oorlog de voorbereidingen voor de wereldtentoonstelling 1942 door. Op het oogenblik werken 500 arbeiders aan het „Paleis der Romeinen”, dat hoofdzakelijk de .,Augustus”-tentoonstelling zal herber gen. De beide vleugels van het paleis zul- 'en een plein omvatten, dat de afmetin gen van het Markusplein te Venetië heeft. In het midden van het plein komt een ruiterstandbeeld van keizer Augustus. In verband met het bericht in ons blad, dat eenige leden der afdeeling ’s-Graven- hage van den Nederlandschen Protestan tenbond giften van duizend gulden heb ben geschonken voor den bouw van een eigen kerk, verzocht het bestuur der af deeling ons mede te deelen. dat het be richt in dien vorm niet juist is. Het bestuur heeft uit het bezit der afdeeling duizend gulden in het „Fonds Eigen Gebouw" gestort. Daarna hebben verschillende leden zulks op voorbeeld van den voorganger elk een gift van honderd gulden geschonken. Giften van duizend gulden zijn nog niet binnen, maar het bestuur hoopt en verwacht, dat ze zullen komen. Want een eigen kerk is dringend noodig. aan ADM. WEEKBLAD „ARBEID”, POSTBUS 100, AMSTERDAM ABONNEMENTSPRIJS 2.50 per jaar, 1.25 per half jaar LOSSE NUMMERS verkrijgbaar aan alle kiosken a 7% ct. PROFESSOR DR. J. PH. VOGEL 70 JAAR Prof. dr. J. Ph. Vogel, oud.hoogleeraar in het Sanskriet aan de Leidsche Univer, siteit, thans wonende te Oegstgeest, her denkt heden zijn zeventigsten geboorte dag. Jean Philippe Vogel werd 9 Januari 1871 te ’s-Gravenhage geboren. Hij be. zocht de H.B.S. te Alkmaar, vervolgens het gymnasium te Haarlem en studeerde daarna in de Nederlandsche letteren aan de Universiteit te Amsterdam, alwaar hij in 1897 promoveerde. Na een drietal jaren te Amsterdam pri- vaat-docent te zijn geweest, werd hij in 1901 benoemd tot superintendant of the Archaelogical Survey of India te Lahore (Punjab), welke functie hij tot 1914 be kleedde. In de jaren 1910 en Tl was hij bovendien directeur.generaal van de Ar- chaeologie in Indië. In 1914 werd hij benoemd leeraar in het Sanskriet en de Archaeologie aai. de Universiteit te Lei den. Prof. Vogel is sinds 1915 lid van de Kon. Akademie van Wetenschappen en sinds 1937 eerelid van de Royal Asiatic Society te Londen Verscheidene buitenlandsche weten schappelijke genootschappen erkenden zijn verdiensten. Prof. Vogel is ridder m de orde van den Nederlandschen Leeuw Op 1» December 1938 werd hem. op zijn ver zoek. eervol ontslag als hoogleeraar ver leend. Prof. Vogel zal morgen afwezig zijn. UIT DE INHOUD secretaris-generaal van Sociale Zaken, Ir. R. A. Verwey „Volksgezondheid en Werkgelegenheid” Belevenissen van een aardappel Het eerste fabrieksconcert Feuilleton Boekbespreking Sport Puzzle Voor de Vrouw Jeugdrubriek, enz. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington maakt de getallen voor den uitvoer van oorlogsmateriaal en voor het verstrekken va n uitvoerver gunningen tijdens de elf maanden van Januari tot December 1940 bekend. De werkelijke uitvoer bedroeg 296 millioen dollar. De waarde van de verstrekte vergunningen, dus van de opdrachten, waarvan tot dusver slechts voor 296 millioen dollar is uitgevoerd, bedroeg 765 millioen dollar. Daarvan bestelde Canada 46 en Engeland 595 millioen dollar. Gistermiddag brak brand uit in een groote opslagplaats van tapijten, loopers, cocosmatten enz. gelegen onder een tapijt- zaak van de fa. Pijpers aan den Huizer- weg te Bussum. De bewoners van de boven den winkel gelegen woning wer den den brand gewaar doordat rook wolken afkomstig van brandende en smeulende tapijten in de woning door drongen. Toen het gezin, bestaande uit 6 volwassenen en 5 kinderen, zich in vei ligheid wilde brengen, was de gewone weg via winkel of achterzijde afgesloten door een dikke benauwende rookmassa, zoodat slechts via het dak de kans tot redding overbleef. Buren legden een plank van een groot openslaand raam naar het balkon. Hierlangs lieten allen zich op het balkon zakken. Via een tegen den muur geplaatste ladder kon het geheele gezin, inclusief eenige logé’s, een zijgang berei ken. De brandweer, die in ieder geval den brand tot de opslagplaats onder den win kel wilde beperken, tastte met vijf stra len den brand aan en had het geluk, hoe wel het vuur toch nog even in den win kel doordrong, na anderhalf uur hard werken, uitbreiding te voorkomen. De brandweer moest van rookmaskers ge bruik maken. De schade is vooral ook door het vele bluschwater, groot. De heer P. is verze kerd. HET ENGELSCHE ANTWOORD OP HET PROTEST VAN BERN Met betrekking tot het Engelsche ant woord op het Zwitsersche protest wegens de bombardementen op Bazel en Zürich, dat te Bern in den vorm van een bericht van de „Times” bekend geworden is, schrijft de Neue Züricher Ztg.” o.a.: Vol gens onze inlichtingen is de door de „Times” gegeven voorstelling, volgens welke het Zwitsersche protest te Londen vergezeld zou zijn geweest van bewijs middelen, die als ontoereikend zijn be vonden, niet juist. Er kan in elk geval geen twijfel over bestaan, dat het Zwit sersche protest bij de Britsche regeering uitsluitend op grond van onbetwistbare constateeringen inzake de aansprakelijk heid voor de bombardementen is inge diend. Knaapje in een wak gevallen en verdronken Gistermiddag was het 4-jarig zoontje van den heer E. ter H. te Bunschoten op het ijs aan het spelen. De jongen roer de met een stok in een wak. Opeens ver loor hij het evenwicht en viel in het ijs koude water. Voorbijgangers, die het ongeluk zagen gebeuren, hadden den knaap onmiddellijk op het droge, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn ge weken. De Spaansche staatscourant publiceert een verordening van het Spaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken betref fende de samenstelling van den nieuwen Raad der Hispaniteit. r- der Hispaniteit tot taak heeft meenschappelijke geestelijke en rieele voorwaarden voor de Spaansche stamgemeenschap in het leven te roepen en in dezen beslissingen te nemen. De Raad wordt gevormd uit de belangrijk ste persoonlijkheden op intellectueel, ge bracht, financieel, politiek en economisch gebied. De Spaansche minister van buitenland sche zaken is gemachtigd alle personen te benoemen tot lid. welke in het Spaan sche leven in verband met de problemen of idealen der Spaansche wereld zich bij zonder onderscheiden en op den voor grond treden. De Raad der Hispaniteit heeft zijn zetel in Madrid. diplomatieke redacteur van Ste- zijn jongste boodschap aan het heeft president Roosevelt zijn oorlogszuchtige beweringen weer geba seerd op het beweerde gevaar, dat de as voor Amerika vormt. Dit is een willekeurige redeneering, welke in geen enkel opzicht met de werkelijkheid strookt. De Asmogendheden hebben geen belangstelling voor alles wat Amerika betreft en hebben, in tegenstelling tot Engeland, nooit gepoogd eenigen invloed op het Amerikaansche leven uit te oefe nen, zelfs niet om tijdens de presidents verkiezingen de ongerechtvaardigde aanvallen van mijnheer Roosevelt te be strijden. De internationale politiek der totalitaire mogendheden neemt veeleer als beginsel aan de verschillende levens gebieden te eerbiedigen en te onderschei den, een beginsel, dat een harmonische toepassing tusschen de continenten be teekent van de leer, welke Monroe het eerst ten aanzien van Amerika heeft verkondigd. De bewering, dat de as de Vereenigde Staten kan bedreigen is dien tengevolge van eiken grond ontbloot. Maar dezelfde Roosevelt beweert, dat ingeval Engeland den oorlog verliest, geen enkel gevaar de Amerikaansche kusten zou bedreigen. Op die wijze maakt Roosevelt de grondslagen van zijn propaganda kapot. De Vereenigde Staten worden in geen enkel opzicht be dreigd. Een andere bewering van Roo sevelt, welke van eiken grond ontbloot is, is, dat Engeland zijn oorlogsschulden zal kunnen betalen. De Amerikanen we ten reeds uit ervaring, dat een overwin nend Engeland zijn verplichtingen uit den oorlog niet nakomt. Des te meer zal het zijn schulden niet kunnen betalen na een nederlaag en na de vernietiging van zijn voornaamste industrieele centra.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2