I x Maan: 10 Jan. op 3.43 u. n.m. No. 17771 Duitsche vliegtuigen boven Engeland de vrijheid over zeeën een Heinkel gevechtsvliegtuig op een convooi Karl Megerle der Aanval van Vrijdag 10 Januari. 1941. DE RIJTIJDEN. VERLENGING VAN Bristol gebombardeerd DE TRAM Dokterstelefoon: De strijd ter zee aan Een waarschuwing de neutralen VERDUISTEREN van 5.48 uur n.m. g van 5.48 uur n.m. 1 tot 9.47 uur v.m. f Vijandelijke luchtaanval op Duitschland De grensgevechten tusschen Thailand en Indo-China Het optreden van de Italiaansche luchtmacht Nog niet bekend wanneer ze ingaat No. 394920 boter, voor ENGELAND AZIË ZWEDEN. Britsche toestellen tot omkeeren gedwongen De Hongaarsch-Roemeensche betrekkingen Postgiro-no’s Winterhulp Nederland Zwaar gelruffen ügt hel aangevallen gecamoufleerde koopvaardijschip stil. Spoedig zal het den genade- stoot krijgen. (Hoffmann/, f t l l I l l I i l I l l l t I l x x A 5 5 5 V Nog een Britsche duikboot verloren Vliegveld op Malta aangevallen Generaal Berganzoli niet gevangen Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 11 Jan. onder 7.32 u. v.m. 12 Jan. onder 8.24 u. v.m. De Diplo over de Britsche blokkade Nieuwe bonnen brood, gebak en eieren De Vereenigde Staten en Groenland - f HAAGSCHE COURANT PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIRN: Tusschen 10 u. n.m. en 7 u. v.m.: toestemming is verleend zal ingaan. Z.g. StadspatiëntenNo. 49 tegenge- van zijn rede en De 500 Peulvruchten Naar wjj vernemen, staat het nog niet vast, wanneer de rijtijdenver lenging der Haagsche trams tot elf uur toe, waartoe, naar gemeld is, Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” ƒ3-Franco per post met Mode- j blad 4.zonder Modeblad 3.75. Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 et, fr. p. post 10 ct. MISLUKTE AANSLAG OP EMIR ABDOELLAH aan wor- vlieg- Indo- De bon van het algemeen distributie- bonboekje, welke recht geeft op het koo- pen van peulvruchten, zal nog nader be kend worden gemaakt. Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 X A I i x A X A A A A A X a A A A X A i X 5 X* X/ 5 V V V V V ment van Dongh en Sisophon door Thai- i landsche vliegtuigen de plaatsen Aranya en Kemorza gebombardeerd. Verder st r<-\T»z4 4 rtomnl/lW z4o+ tf» ArvirUln «nrrnTrAnn J Indochi- J s I j I I I I I Van 15 regels 1-50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 ct, daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 ct., fr. p. post 10 ct Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pesttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct; Dienstaanbiedingen 70 ct Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Voor één ei bon 111 Gedurende het tijdvak van Maandag 13 2 2___2 2 21 Januari geeft de met 111 genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bon nen. welke op 19 Januari nog niet zijn gebruikt, blijven geldig tot en met Zon dag 26 januari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 19 tot en met 26 januari niet gebruikt mogen wor den in hotels, restaurants e.d. wordt gemeld*dat in Ampile. ongeveer 20 KM ten Noordoosten van Poipet, een Thailandsche afdeeling door I neesche troepen op de vlucht is gesla gen en bij den terugtocht geweren heeft achtergelaten. Winterhulp Nederland, den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no. 877. Stort op 553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven. aanvallen len zijn. Engelsch vrachtschip getorpedeerd Radio Mackay heeft een bericht van het 4843 ton metende Britsche vrachtschip „Bassano” opgevangen, waarin werd medegedeeld, dat het schip 500 mijl ten Noordwesten van Ierland is getorpedeerd. Luchtalarm te Londen Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gisteravond na het invallen van de duisternis te Londen luchtalarm gemaakt. Ook boven andere deelen van Engeland werd bedrijvigheid van vijandelijke vlie gers waargenomen. chineesche militaire instanties ontken nen echter, dat Indochineesche troepen zich voor Thailandsche afdeelingen 30 KM naar het binnenland zouden hebben teruggetrokken. Het Indochineesche luchtwapen heeft groote tegenaanvallen ondernomen. Fransche ambtenaren in Hanoi verklaren echter, dat deze tegen- slechts vergeldingsmaatrege- welke onmiddellijk zullen op houden, zoodra Thailand den wil tot een vreedzame regeling van het conflict te kennen geeft. Volgens in Vichy uit Hanoi ontvangen berichten, heeft het Fransche lucht wapen als antwoord op het bombarde- Afdeelingen van de Duitsche lucht macht zijn gisteren in de avonduren, naar het D.N.B. verneemt, bij gunstig weer opgestegen voor het ondernemen van nieuwe aanvallen op militaire en voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden en midden van Engeland. Tusschen 7 en 8 uur staken de vlieg tuigen het Kanaal over bij goed zicht en helder maanlicht. Hoewel het weer later ’slechter werd, voerden de bom menwerpers hun opdrachten onver stoord uit. Volgens een Reuterbericht uit Londen is daar bekend gemaakt, dat de duikboot ..Narval” tengevolge van vijandelijk op treden verloren is gegaan. De ..Narval” was vroeger een Fransche duikboot, die in Engelschen dienst was genomen. Het vaartuig had een watërver- plaatsing van 974 ton. Het was voorzien van 10 torpedolanceerbuizen en had een actieradius van 7000 zeemijlen. De be manning bestond uit 5 officieren en 44 manschappen DE AANKOMST VAN HOPKINS Naar Reuter meldt, is de speciale ge volmachtigde van Roosevelt, Harry Hopkins, gisteren per vliegtuig in Enge land aangekomen. Een bijzondere correspondent van Ste- fani meldt, dat aan het Grieksch-Alba- neesche front het optreden van de Ita- liaansche luchtmacht steeds duidelijker merkbaar wordt. Woensdag waren de Italiaansche vliegtuigen aan het geheele front aanwezig en behaalden doeltreffen de resultaaten. In de zóne van Clisura, langs het dal van de Drino en den berg Topajanit, hadden de Italiaansche vlieg- I tuigen een ontmoeting met een vijande lijke formatie Glosters. Er ontstonden verscheidene gevechten waarin 5 vijan delijke toestellen brandend ter aarde stortten. Aan Italiaansche zijde waren geen verliezen. Slechts een verkennings vliegtuig werd door projectielen getrof fen. De kapitein-waarnemer werd gewond aan den arm, maar de machine keerde veilig op haar basis terug. Tijdens bom bardementen raakten Italiaansche vlieg tuigen talrijke vijandelijke batterijen. Bo vendien werden verscheidene bruggen vernield. De „Picchiatelli” (duikbommen werpers) slaagden er in vijandelijke troe pen op marsch te ontdekken en zware verliezen toe te brengen. Talrijke vijan delijke vliegtuigen werden vernield. Bo vendien bombardeerden Italiaansche toe stellen militaire werken en de haven van Saloniki. Uit de gemaakte foto’s blijkt, dat alle gestelde doelen getroffen en ver nietigd zijn. I Volgens berichten zou de verdediger van Bardia, generaal Berganzoli, niet in Engelsche handen zijn gevallen. Het zou hem en eenigen leden van zijn staf, bene vens eenigen getrouwen zijn gelukt, zich door de Engelsche troepen heen te slaan. tij en door haar financieel ook niet wordt gesteund. Hij wees er op, dat de organisatie reeds 3.000.000 aanhangers heeft, die genoeg hebben van de huidige Engelsche regeering en naar vrede ver langen. ARRESTATIES WEGENS SPIONNAGE Woensdag zijn een luitenant en een reserve-vaandrig van de Zweedsche ma rine met 2 burgers te Göteborg wegens spionnage gearresteerd zoo wordt offi cieel medegedeeld. Zij zouden aan een buitenlandsche mo gendheid inlichtingen verstrekt hebben. Men vermoedt in politieke kringen, dat evenals bij de vroegere spionnagegeval- - tien, de betrokken mogendheid Engeland i&i ►delingen gepleegd is. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUXWAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. 319, Tel. f50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters Jr„ There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Volgens berichten uit Saigon hebben de grensgevechten tusschen Thailand en Indo-China in de laatste dagen een groo- teren omvang aangenomen. Zij strekken zich thans uit van Vientiane in het Noorden tot de provincie Cambodja. Bijzonder hevig waren de Thailandsche aanvallen langs den straatweg Poipet Sisophon, waar 30 Thailandsche tuigen in den strijd ingrepen. Een formatie Italiaansche jachtvliegtui gen heeft gisterochtend het vliegveld Mi- cabba op Malta aangevallen. Ze beschoten de op den grond staande vijandelijke vliegtuigen met brandkogels, waardoor den vijand aanzienlijke verliezen werden toegebracht. De bij verrassing uitgevoer de aanval was ondanks de heftige reactie van het vijandelijke afweergeschut doel treffend Na hun taak te hebben vervuld, keerden de Italiaansche vliegtuigen zon der verliezen terug. Onderweg bonden zij nog den strijd aan met vijandelijke ja gers. waarvan er een, door mitrailleur- vuur getroffen, in zee stortte. Engelsch vlooteskader aangevallen De bijzondere correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt, dat een En gelsch vlooteskader in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee door forma ties Italiaansche bommenwerpers is aan gevallen. De vliegtuigen hebben de vijan delijke schepen van groote hoogte met bommen van zeer groot kaliber gebombar deerd. Bovendien heeft een Italiaansch torpedo- vliegtuig een vijandelijken koopvaarder getorpedeerd in de baai van Marsa Sci- rocco (Malta), waar ook andere Engelsche koopvaardijschepen door Italiaansche bom menwerpers zijn aangevallen. Een er van is beschadigd. Voor brood en gebak de bonnen 23 Gedurijde het tijdvak van Maandag 13 januari tot en met Zondag 19 Januari a.s. geeft elke der met 23 genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram rogge brood of ander brood. Voorts geeft elke der met 23 genummerde brood bonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde oakkerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram; koek 160 gram; cake 300 gram gevuld klein kerstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot kerstgebak (b.v. boterletter) 500 gram taart en gebakjes 600 gram. Voor geheele of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hier boven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 19 Januari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig geduren de de week van 20 tot en met 26 Januari a.s.. met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt >n hotels, festaurants e.d. A V Voor boter of vet bon 25 De secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend Gedurende het tijdvak van Zaterdag 11 Januari tot en met Vrijdag 17 Januari a.s. geeft de met 25 genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram (half pond) boter, of 250 gram margarine, of 200 gram (twee ons) vet naar keuze. De met 25 genummerde bonnen, die op Vrij dag 17 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vtijdag 24 Januari a.s. A Radiorede van Layton over Engeland's moeilijkheden De Engelsche econoom sir Walter Lay- ton heeft in een radiorede verklaard, meldt het D.N.B. uit Stockholm, dat 1940 het jaar van Adolf Hitler is geweest en dat men aan de grootte van het succes van Hitler kan afmeten, welke inspan ningen Groot-Brittannië zich moet ge troosten om de bedreiging door het na- tionaalsocialisme af te wenden. Het is niet overdreven, aldus Layton, vast te stellen, dat de Europeesche overwinnin gen in 1940 de verhouding van 4 of 5 te gen 1 ten aanzien van de Duitsche meer derheid over Groot-Brittannië hebben be werkstelligd. Voorts voerde Layton aan, dat voor het uitbreken van den oorlog de staalproductie van Duitschland 22 mil- lioen ton per jaar, en die van Engeland en Frankrijk daarentegen 23 millioen ton per jaar had bedragen. Dit jaar bedraagt de jaarlijksche productie van Duitsch land en de door Duitschland gecontroleer de landen 42 millioen ton, tegen 15 mil lioen ton in Engeland. De verhouding is er derhalve een van drie tegen één ten nadeele van Engeland. In het verdere verloop zeide Layton, dat de hulp der Vereqnig- de Staten een einde aan deze moeilijk heden zou kunnen maken, daar de we reld nog steeds voor de Engelschen open stond. Op hetzelfde tijdstip, dat Sir Walter Layton tegenover de openbare wereld- meening verkondigde, dat nog steeds voor Engeland de hulpbronnen van over zee open staan, deelde de Engelsche mi nister van levensmiddelenvoorziening den Engelschen waarschuwend mede, dat hij de wereld niet langer voor de Britsche deuren kon brengen. Het was noodig, den invoer tot een minimum te beperken. Bommenregen op de Midlands Londensche correspondent van „International News Service” meldt over de luchtaanvallen op het Britsche eiland tijdens den afgeloopen nacht, dat geheele zwermen Duitsche vliegers boven Engeland hebben gevlogen. Hun aanvallen concentreerden zich op Lon den en verschillende andere steden. De luchtafweer is zeer intensief geweest. Minstens 2 districten van de Britsche hoofdstad zijn zwaar getroffen. Het zwaarste zijn waarschijnlijk de indus triecentra in de Midlands getroffen. Een stad in het Westelijke deel van de Midlands heeft een ware bommenregen te verduren gehad. Verder zijn Liver pool, alsmede 2 steden in East Anglia aangevallen. Ontslag van de Engelsche regeering geëischt De links-radicale Engelsche politicus Pritt, heeft in de gisteren gehouden persconferentie, naar de „New York Post” uit Londen meldt, verklaard, dat a.s. Zondag op een bijeenkomst van volksvertegenwoordigers het tot stand komen van een volksregeering in Enge land zal worden geëischt. Pritt eischte het ontslag van de tegenwoordige En gelsche regeering. Hij verklaarde, dat zijn organisatie niet in directe verbin ding staat met de communistische par- Italiaansche bladen melden uit Beiroet, dat onbekenden j.l. Zondag een aanslag gepleegd hebben op emir Abdoellah van Transjordanië. Deze aanslag mislukte. Toen de emir van een jachtpartij terug keerde, slingerde in de buurt van Petra een onbekende een handgranaat naar hem. Iemand uit het gevolg werd zwaar gewond en liet het leven. Het paard van den emir werd door een groote scherf getroffen Abdoellah zelf kwam er echter met eenige ontvellingen af. De daders slaagden er in onopgemerkt te ontkomen. Volgens de bladen is men van meening, dat deze aanslag door Arabische opetan- Geen oorlogsverklaring De berichten, dat Thailand aan Indo- China den oorlog verklaard zou hebben worden van officieele zijde sproken. Thailanders dringen Cambodsja binnen Volgens te Bangkok binnenkomende berichten zijn Thailandsche troepen in Cambodsja binnengedrongen. De Fran sche troepen moesten zich terugtrekken. Sisophon, dat nog in bezit van de Fran- schpn is, zou door 90 Thailandsche bom menwerpers gebombardeerd zijn. Op ver schillende plaatsen aan de grens heerscht levendige bedrijvigheid der artillerie. Japansche oorlogsschepen te Hanoi Volgens United Press zullen op 13 Ja nuari verscheidene kleine Japansche oorlogsschepen te Hanoi aankomen. Dins dag werd van Fransche zijde buiten Ha noi een trein met Japansche tanks en ar tillerie aangehouden, die uit Haiphong kwam. Men gelooft niet, dat het mate riaal voor de Chineesche grens bestemd was, doch vóór de versterking van de Japansche strijdkrachten in Hanoi. De bekende diplomatieke medewerker van de „Börsenztg.” Karl Megerle, houdt zich, steunend op de onderzoekingen van den Berlijnschen volkenrechtskundige, Viktor Bruns, waarvan deze het resul taat heeft neergelegd in „de Britische handelsoorlog en het geldende oorlogs recht ter zee” met de vrijheid der zeeën bezig. Megerle begint met vooral president Roosevelt te verwijten, dat hij over dit thema, hoewel het woord vrijheid bij hem een even groote rol speelt als bij de Brit sche propaganda, volkomen gezwegen heeft en toont aan, hoe het stelselmatige onderzoek Engeland als den totalen inter nationalen rechtschender aan de kaak heeft gesteld. Aan het adres van de neutralen richt de schrijver dan nog eens de ernstige waar schuwing, zooals van het begin af aan herhaaldelijk van Duitsche zijde geschied is zich wel te bedenken wanneer zij zich actief of passief in het blokkadefront van de» Westelijke mogendheden laten opne men. Elke neutrale diende te weten, dat elke niet nadrukkelijk bij oorlogs- of neu- traliteitsrecht toegestane inbreuk op zijn handelsvrijheid een rechtsschending is, waarvoor hij tegenover de andere oorlogs partij tot afweer verplicht is. Hij kan b.v. zich niet tegen een oorlogvoerende ver plichten en de andere partij de aanvoeren afsluiten. Hij mag niet met de eene partij een overeenkomst aangaan, waardoor hij de facto aan den handelsoorlog tegen de HongaarschRoemeensche geschilpunten zullen, naar te Boedapest bekend wordt, half Januari bèhandeld worden in een conferentie, waarheen de beide landen uitgebreide commissies zullen afvaardi gen. De Roemeensche commissie zal waarschijnlijk geleid worden door oud- minister Valer Pop, met als plaatsver vanger de chef van de legionnaire pers, Alexander Randa. De commissie bestaat uit 7 werkgroepen, waarvan één zich zal bezig houden met perskwesties. Deze groep staat onder leiding van den plaats- vervangenden persdirecteur Oskar Lisec. Enkele groepen Britsche bommenwer pers vlogen, naar het D.N.B meldt, gis teravond en in de eerste uren van den nacht het rijksgebied binnen Zij waren klaarblijkelijk van plan in eenige ste den in West-Duitschland industrieele in stallaties en ravitailleeringsbedrijven aan Als gevolg van het heldere weer hadden de Britten waarschijnlijk gedacht gunstige voorwaarden aan te treffen voor een succesvolle actie. De bijna wolkelooze nacht met heldere maan was echter in het voordeel van den Duitschen massalen afweer, waaronder ook versperringsbal lons, waardoor de aanval onmiddellijk werd verhinderd en ondoeltreffend ge maakt. Het grootste deel van de vliegtui gen wist het gebied der fabrieken en mijnbouwondernemingen niet te bereiken en moest reeds voortijdig omkeeren, waarbij de bommen op het platte land van het Westelijke grensgebied werden neergeworpen. Door de enkele vliegtuigen die doorbraken, werden bommen gewor pen op eenige plaatsjes in bet industrie gebied. Zij richtten geen voor de oorlog voering belangrijke schade aan Enkele woonhuizen en een school werden echter vernield In een stad werd het katho lieke patronaatsgebouw zwaar bescha digd. De veiligheids- en eerste hulpdienst trad onmiddellijk in actie en zorgde er voor, dat geen grootere schade ontstond. Enkele zolderbranden werden door de eigen luchtbeschermingsdiensten in de kiem gesmoord. Een Britsche bommenwerper is door nachtjagers neergeschoten. rechtvaardigheidjanuari tot en met Zondag 19 a.s. Zekere verontwaardigde reacties op het Europeesche vasteland hebben de Britsche regeering aanleiding gegeven om het ver voer van bepaalde levensmiddelen en klce ding voor de kinderen in het bezette deel van Frankrijk, uit te reiken door het Ame- rikaansche Roode Kruis, toe te laten, aldus schrijft de „Deutsch Diplomatisch-politi- sche Korrespondenz”. Engeland gelooft, zoo wordt gezegd, zich met toevallig alibi te kunnen vrijpleiten van de geweldige schuld, die het door in breuk te maken op geschreven recht ten nadeele van de burgerbevolking, niet al leen van zijn vijanden, doch ook van de neutralen, ja zelfs van de vrienden, op zich geladen heeft. Juist door de uitzonderin gen, die Engeland hier en daar heeft ge maakt, komen de afschuwelijkheid en de verwerpelijkheid van de Britsche handel wijze en van de Britsche bedoelingen in haar stelselmatigheid des te duidelijker naar voren. Wanneer hierdoor de neutralen en de bezette gebieden het zwaarste getroffen worden, dan ligt hierin zonder dat aan de schuld van Engeland hierdoor op de een of andere wijze iets wordt afgedaan, toch een zekere mate van Immers de bevolking van die landen wordt getroffen, welke, zij het actief, aan den Britschen blokkade-oorlog als tegenstander van het Rijk, zoolang hebben deelgeno men, totdat zij ineenstortten, zij het als neutralen er in het geheel geen bezwaar in zagen door hiertoe geëigende overeen komsten met Engeland weliswaar hun eigen levensmiddelenvoorziening te waar borgen, doch voor het waarborgen van deze behoeften zich er toe leénden hulp te verleenen aan de met ieder recht in strijd zijnde Britsche blokkade tegen de bur gerbevolking van het rijk. Thans begrijpen deze landen beter de beteekenis, de on- menschelijkheid en de onwettigheid van de Engelsche blokkade, en tevens de vast beslotenheid van het rijk om met deze Britsche oorlogsmethode een onverbidde- lijken vernietigingsstrijd aan te binden in het belang van het geheele continent. Niet in de laatste plaats is door deze ervarin gen de zin van dezen oorlog en wel voor alle volken van Europa een fundamenteel andere geworden. X A A A andere partij deelneemt. Zoo was het ook, aldus onderstreept Megerle, in het geheel niet met de plichten der neutraliteit ver- eenigbaar, wanneer een neutrale staat een zijdig zonder overleg met de Duitsche re geering een overeenkomst met de Britsche regeering sloot. Het Britsche blokkade- stelsel zou zonder medewerking van de neutrale landen in het geheel niet function- neeren. Zij schikten zich er echter niet alleen in, zij werkten zelfs mee. door de Britsche oorlogsorganisatie in hun landen te dulden en deze hun eigen autoriteiten ter beschikking te stellen. Dat is het resultaat eener zakelijke op heldering van de werkelijke rechtspositie, waarin de neutralen door Engeland ge bracht zijn. Daaruit blijkt, dat Duitsch land ook tegenover hen bij elke maatrege len welke het ter bescherming van zijn belangen en tot afweer van den Engelschen aanval noodig achtte te nemen, zich in een volkomen volkenrechtelijke positie bevindt Duitschland heeft, zoo betoogt Megerle, van dit recht gebruik gemaakt met een gereserveerdheid, welke niet overal naar waarde is geschat. Megerle besluit zijn artikel met eraan te herinneren, dat juist bekeken van het standpunt van degenen, die de autoritaire staten van politieke en economische agressie beschuldigen, de vrijheid der zeeën het kernprobleem blijkt te zijn bij elke oplossing der tegenstellingen in de wereldpolitiek. Zonder vrijheid der zeeën geen vrije handel, geen vrije toegang tof de grondstoffen, geen lossere economische controle, geen bevrijding van den dwang der zelfvoldaanheid. Het herstel van de vrijheid der zeeën wordt tot den toets steen voor elk program tot verbetering der wereld van angelsaksische zijde. In Bristol werden verschillende voor den oorlog belangrijke doelen aangeval len. Hier en in eenige andere steden in Zuid-Engeland ontstonden na het bom bardement groote branden, die ondanks het slechte zicht konden worden waarge- nomen, 1i® vallen Naar aanleiding van de geruchten over Groenland heeft het departement van buitenlandsche zaken te Washington een officieele verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd: „De Vereenigde Staten hebben geen troepen naar Groenland gezonden en geen lucht- of marinebases in deze Deensche kolonie gevestigd. In volle dige overeenstemming met de Groen- landsche autoriteiten heeft de Ameri- kaansche regeering de volgende stappen gedaan, waarvan geen enkele wettige belangen benadeelt. Te Godthaab wordt tijdelijk een Ame- rikaansch consulaat ingesteld, opdat de vele vraagstukken, welke verband hou den met den aankoop door Groenland van levensmiddelen en andere behoeften in de Vereenigde Staten en met den ver-1 koop van Groenlandsche producten Amerika, beter behandeld kunnen den. Er is een vertegenwoordiger van het Amerikaansche Roode Kruis naar Groenland gezonden, die ter plaatse en in overleg met de Groenlandsche auto riteiten zal vaststellen, welke hulpactie voor de bewoners van Groenland noodig is, Met hetibog op de vraag naar Ameri kaansche wapenen en munitie, welke in vele deelen der wereld zeer groot is, de Amerikaansche regeering de Groenlandsche autoriteiten in staat ge- steld, in (je vereenigde Staten eenige wa Penen te koopen voor een klein aantala Politie-agenten, die- de Kryolietmijn lei 4Vlgt bewaken, -A-.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1