11AAGSCHE COURANT .{V w l DE BOUWNIJVERHEID -IN EEN HAND Het Nederlandsche Sanatorium te Davos-Platz IA BINNENLAND STADSNIEUWS Zaterdag 11 Januari 1941 IN EN OM DEN HAAG MS JS Inzending radioluistervergunning VIERDE BLAD het en Dr. ir. J. A. RingersHalloU spreekt met den algemeen gemachtigde. TT MIJNENGEVAAR VOOR DE ZEESLUIS THE RAMBLERS VOOR DE TWEEDE WEEK IN HET CITY THEATER No. 17772 DE NIEUWE DISTRIBUTIE-BESCHEIDEN DE HONDERDDUIZENDSTE OCTROOIAANVRAGE Nieuwe tusschenbouw in gebruik genomen SECRETARIS NEDERLANDSCHEN PROTESTANTENBOND „PUKKEL EN PUKKEL” IN CAPITOL Maandag de letters R en T CABARET „MONTE CARLO DE LUXE” Termijn verlengd tot 27 Januari Cumulatie van weduwen- en weezenpensioen Het beperken van werk en het verbod van loonsverlaging Hei Nederlandsche Sanatonum te Davos met het voltooide nieuwe gedeelte (Foto-archief) Bij den Octrooiraad ingediend C 1923 en tusschenbouw, f*1 •’’M een I BIJ VERMISSING VAN PASPOORT OF ANDER REISPAPIER DOE MEN HIERVAN AAN. GIFTE BIJ DE POLITIE De heer E. Sonnega is per 1 Januari 1941 als secretaris der afdeeling ’s-Gravenhage van den Ned. Protestantenbond afgetreden. Als zijn opvolger is benoemd de heer J. C. Burgersdijk, Schuijtstraat 204. ’s-Gravenhage, tel. 33.79.52. REISVERGUNNING EN VISUM VOOR DE LEIPZIGER MESSE Het bericht omtrent het verkrijgen van een reisvergunning ten behoeve van een bezoek aan de Leipziger Voorjaarsmesse (27 Maart 1941) behoeft eenige aanvulling. De benoodigde formulieren tot het verkrijgen van een kosteloos visum worden op aanvrage óók toegezonden door de reisbureaux Lissone Lindeman, Laagland van Hengel en Co., American Express, Müller en Co. en verder voorzoover het erkende reisbureaux betreft. De termijn voor aanvraag van de reisvergun ning sluit 15 Februari ’s morgens. Biljetten voor de reis kunnen eveneens door bemiddeling van de erkende reisbureaux, tegelijk met de aanvrage van het kostelooze visum, worden besteld. was met het oog op de financiën van de vereeniging niet mogelijk het geheele vastgestelde bouwplan ineens ui* te vne- schapsruimten zich bevinden Daarboven liggen drie verdiepingen hoog, de ka mers met ervoor gelegen kuurterrassen voor 59 patiënten en in een afzonderlij ken vleugel de kamers voor het huis houdelijke personeel De hoogste verdieping, over de gan- sche oppervlakte, is ingenomen door den medischen dienst, welke behalve het Röntgencomplex met aansluitende don kere kamers, het operatief complex met aansluitende wasch-, steriliseer-, instru menten-, verband- en narcosekamer. ook de onderzoekKamers kleedkamers, keel- spiegelkamer apotheek, laboratorium, sputumdesinfectie enz huisvest Het was wel te voorzien, dat het aar dige tooneelstuk van de gebroeders Puk kel, in het Capitol-theater, nog een week op het programma zou blijven. Het buitengewoon vroolijk verhaal van de twee ouderwetsche manufacturenhan- delaars, die van een vrouw niets moeten hebben, maar ongelukkigerwijs na aller lei scènes, verliefd worden op hetzelfde meisje, wordt door het duo Jacq. van Bij- levelt, Charles Braakensiek, met on weer - staanbaren humor ten tooneele gebracht. Maar ook de overige medespelenden, waarvan we o.a. noemen Ellen Durieux, Hélène v. Buuren, Nelly Anders, Just Chaulet en Johan Boezer, zijn in staat om den toeschouwers een paar vroolijke uurtjes te bezorgen. Een gul applaus was hun welverdiende belooning. be- het departement van Binnenlandsche Zaken betref fende cumulatie van weduwen- en weezenpen- sioen. Hierin wordt bepaald, dat, indien de weduwe en weezen van een ambtenaar of ge wezen ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 zoowel als zoodanig ten laste van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds als uit hoofde van den militairen dienst van haar echtgenoot of van hun vader ten laste van het Rijk recht hebben op pensioen, het pensioen ten laste van dit fonds slechts wordt verleend, ingeval het gelijk is aan of hooger is dan het pensioen ten laste van het Rijk. Met weezen worden gelijkgesteld pleegkin deren. in den zin der Pensioenwet 1922. Pen sioenen, welke in strijd met het voorgaande zijn toegekend tusschen 10 Mei 1940 en heden, worden door den Pensioenraad ingetrokken met ingang van den eersten dag van het volgende kwartaal (dus met 1 April a.s.) ren. Immers, de vereeniging werkt geheel op eigen kracht, daartoe in staat gesteld door een uitgebreiden vriendenkring, zoowel in het vaderland als in buitenland en koloniën, die het werk door Peter Plantenga gesticht, vaak vorstelijk steun de; een vriendenkring waaraan de Ne derlandsche T.B.C.bestrijding veel te danken heeft. Van eenigen staatssteun is nooit spra ke geweest, zelfs werd de laatste tien jaren geen enkele exploitatie-suosidie aan de vereeniging gegeven Eenmaal aangevangen, koesterde het bestuur de hoop, inmiddels ook de financiën te ver krijgen om na de totstandkoming van het thans in gebruik genomen nieuwe deel, het oude hoofdgebouw te verbou wen en de dubbele villa op te bouwen als Zusterhuis Maandag a.s. vindt van 105 uur de uit reiking plaats van nieuwe distributie-be- scheiden (algemeene bonkaart, bloemkaart broodkaart, vleeschkaart, enz.) aan hen wier familienaam begint met de let ter R of T Wies is deze week voor onze familie de nieuwe distributie-bescheiden gaan halen en ze kwam weer voldaan terug over de vlotte wijze, waar op zij geholpen was Overigens was het wel een handvol, welke men naar ter hand stelde. Het voordeel van de grootere kaarten bijvoorbeeld Voor brood is daarin gelegen, dat men minder Vaak den tocht naar het uitreikingsbureau behoeft te maken. De sneeuw heeft het ons gelukkig nog niet te lastig gemaakt. Met het dunne laagje had onze gemeentelijke reinigingsdienst niet veel moeite. Een flinke hoeveelheid pekel maakte de rijwegen spoedig schoon, hetgeen vooral voor de wielrij ders zeer aangenaam was. Jodocus vestigt mijn aandacht op een euvel, waarvoor de sneeuw bij vriezend weer ons kan plaatsen, n.l. het maken van glijbanen op de trottoirs door de jeugd. Hoe zeer ik ook de jeugd gaarne hun genoegens gun en zeker ook nog niet vergeten ben hoe heerlijk een lange gladde glijbaan voor de kleintjes is, zou ik toch dc ouderen op het hart willen druk ken. om in deze tijden het glijbanengenoegen te voorkomen op die plaatsen, waar ’s avonds voet gangers komen. In de duisternis kan zoo’n on opgemerkte glijbaan den argeloozen wandelaar een leelijken val met al de onaangename gevol gen daarvan, bezorgen. Wij ouderen moeten uit De groote aantrekkelijkheid van het nieuwe programma in het cabaret Monte Carlo de Luxe” bestaat uit Jean Roem’s attractie show. Het geheele gezelschap werkt er aan mede De inzet direct al is verrassend. Jenny Simons danst met élan arran-»| >n Hongaarschen dans in kleurig costuum. De Metropole girls, in alleraardigste ma trozenpakjes gestoken, voeren een dans- fantasie uit op de tonen van een pittigen militairen marsch. Oude bekenden zijn de charmante Miriam en Marian, die ook nu weer succes oogstten met een vlotten tap dans. Will Gomez, jongleur en equilibrist, verbaast door zijn verrichtingen op even- wichtsgebied Op een plank, geplaatst op een rol, haalt hij o.a. allerhande toeren uit. Het orkest onder -leiding van Ferry Marischka speelt in deze show een para phrase over de bekende Schlager „Heute nacht oder nie” eerst voor 3 clarinetten en dan voor 5 violen, met tot slot zang van Jean Roem Dan volgt nog een Rum- ba-show op de muziek van het populaire ..Marinella”. Ook hierbij vallen de fleu rige costuums van de girls op. Jean Roem zingt en oogst daarmede weer groot suc ces. Hij kon met voldoening constateeren, dat de door hem gearrangeerde show door het talrijke publiek geapprecieerd werd. Het is niet mogelijk gebleken, de huis-aan- huis-bezorging van het aangifteformulier voor een radio-ontvanginrichting zoo tijdig te doen plaats hebben, dat iedere luisteraar aan de ver plichting tot aangifte vóór 15 Januari kan vol doen. In verband hiermede wordt voor hen, die de circulaire nog niet hebben ontvangen, de datum, waarop de inzending van het aangifteformulier moet plaats hebben, nader vastgesteld op Maan dag 27 Januari a.s. Iedere luisteraar blijft echter verplicht, om na ontvangst der circulaire aangifteformulier onverwijld in te zenden. Kantonrechter voor rechtsvorderingen aangewezen De Staatscourant van gisteravond bevat twee uitvoeringsbesluiten van verordeningen van den Rijkscommissaris. Het eerste is het tweede uit voeringsbesluit van den waarnemend secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening no. 8/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het beperken van werk. Het tweede is het tweede uitvoeringsbesluit van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken ingevolge de verordening no. 111/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende het verbod van verlaging van loonen en salarissen. Bij deze besluiten is bepaald, dat burgerlijke rechtsvorderingen, welke voortvloeien uit niet- naleving van het bepaalde in bovengenoemde verordeningen van den Rijkscommissaris worden geacht betrekkelijk te zijn tot een arbeidsover eenkomst. Dit beteekent, dat krachtens artikel 39 onder 3e. van de Wet op de rechterlijke organisatie de kantonrechter bevoegd is van deze rechtsvorde ringen kennis te nemen. Beide besluiten treden in werking met ingang van den dag volgende op dien van afkondiging. Geen extra-bouwkosten tenge- gevolge van den oorlog Een paar maanden nadat de werken begonnen waren, brak de oorlog uit. Toch werd besloten, het begonnen werfi. te voltooien, zelfs toen ook ons land m den oorlog werd betrokken Het bestuur toch, was overtuigd, niet alleen een goed werk te doen maar evenzeer, dat stil staan duurder worden zou beteekenen De feiten hebben deze overtuiging oe- vestigd; dit gedeelte van den bouw is gereed gekomen voor de gecontracteer de prijzen zonder eenige extra kosten, Het Nederlandsch Sanatorium, daar hoog in de bergen vierde teest, dank baar dat het alvast beschikt over dezen zes verdiepingen hoogen en geheel onder kelderden tusschenbouw. waarin behalve het reeds genoemde geheel electrisch m- gerichte keukencomplex met aansluiten de broodkamer, afwaschkeuken. spijzen uitgifte enz., op de bel-étage ook de nieuwe groote eetzaal voor 130 perso nen de schrijfkamer en andere gezel- Opneming van patiënten uit Nederland ook thans mogelijk. Het bestuur hoopt en vertrouwt, net eenmaal aangevangen werk (gesteund door velen, waardoor het zijn plarinen aanvankelijk kon verwezenlijken), spoe dig ,te kunnen voltooien ten bate van de nog steeds zoo noodige T.B.C.bestrijding In het bijzonder willen wij er op wij zen, dat ook in dezen tijd opname van patiënten uij Holland zeer goed mogelijk is De teruggekomen en de reeds naar Davos vertrokken patiënten hebben ons allen het bewijs gegeven, dat de reis over Duitschland geen bezwaren cplevert Wel moet er wat geduld geoefend worden Dij het verkrijgen van de visa. Van 1 Januari af is de verpleegprijs vastgesteld op Zw fr. 9.p. d. (alles inbegrepen), welk bedrag per clearing overgemaakt, over eenkomt met ongeveer ƒ4.Volledige inlichtingen zijn aan te vragen bij de vereeniging in den Haag, de Bruyne- straat 66. gen daarvan, bezorgen. Wij ouderen moeten eigen lijfsbehoud daarop letten. De autoriteiten verrasten ons en daardoor ook Onze tramonderneming met de mededeeling, dat het tramverkeer weer tot ongeveer half elf in Stand kan worden gehouden. De wagens moeten om elf uur in de remise’s zijn en dit beteekent Wel een aanmerkelijke verlichting. Nu kunnen ook de niet-fietsers of w^LJde fietsers, die het rijden in duisternis maar heel matig vonden, 's avonds nog eens uitgaan. Een maatregel dus waarover men zich algemeen zal verheugen. Wies vond het alleen erg jammer voor het paarden- busje, dat op Wassenaar loopt en, de toevlucht was voor late stadgangers van onze Wassenaar- bewoners. Me dunkt, dat er voor het busje toch nog terrein overblijft, want het kan nu dienst gaan doen voor degenen, die nog juist een half uurtje langer willen blijven dan het vertrekuur van de laatste tram. Wat dat betreft zou mijn nicht dus gerust kunnen zijn. De actieve ondernemer zal de bakens wel we ten te verzetten. De publieke vermakelijkheden en de café’s zullen ook met de noodige blijdschap de nieuwe bepaling begroeten, omdat zij er niet an ders dan voordeel van kunnen hebben. Jodocus noodigde dadelijk zijn nichtje uit om eens samen met heur een glas bier te gaan drinken, hetgeen bij haar dadelijk de opmerking ontlokte, dat zij gelukkig maar z’n nichtje was, omdat men er an ders een vrijgezellenpoging in zou zien om aan de gelijknamige belastingverhooging te ontkomen. Blozende ontkende Jodocus, dit natuurlijk, maar bij voegde er schuchter bij, dat tegenwoordig op zijn bureau op dit punt de rollen wel omgekeerd waren. Vroeger waren de vaders van groote ge zinnen in mineur en thans zijn het de vrijgezellen, die met lange gezichten rondloopen. ’t Kan ver- keeren, jonge man, jullie hebt den besten tijd ge had. zei Wies en ik kan me begrijpen, dat je ge trouwde collega’s jullie met den nek aankijken. Enfin, het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, en met deze woorden werd de pijnlijke discussie gesloten. OOM KOOS. De nieuwe tusschenbouw Al dadelijk bleek, dat het open terrein tusschen beide gebouwen bebouwd zou moeten worden. Dit is thans gebeurd. In dit gedeelte, dat beide gebouwen verbindt, zijn de vertrekken voor de damespatiën- ten ondergebracht. Het oude hoofdgebouw is bestemd voor de heerenpatiënten Elke patiëntenkamer is ingericht met vaste waschtafels voorzien van warm en koud water, voor iederen patiënt. Onnoodig te zeggen, dat de in gebruik genomen nieuwe vleugel, op elke verdie ping is toegerust met alle outillage voor den verplegenden en huishoudelijken dienst. Ook is de huisvesting voor verple gend en huishoudelijk personeel gesplitst Tevens bevindt zich in den tusschen bouw op de parterre het keukencomplex met afzonderlijken ingang en de bij deze afdeeling benoorende provisiekelders, alsook aansluitend bij den nieuwen rui men hoofdingang, de administratieve af deeling met wachtkamers, postverdeeiing enz. Een extra verdieping was noodig om den uitgebreiden medischen dienst met Röntgencomplex en volledig uitgeruste operatieve afdeeling onderzoekkamers enz. onder te brengen De tot standgekomen welke aan reeds lang gekoesterde wen- schen voldoet, is echter pas de eerste etappe van het geheele bouwplan. Het Men schrijft ons: Op 24 December, den dag voor Kerst mis, werd het nieuwe gedeelte van het Nederlandsch Sanatorium te Davos in een feestelijke bijeenkomst van directie, patiënten en enkele genoodigden uit Davoser kringen, in gebruik genomen. Het is te begrijpen, dat in de huidige omstandigheden, van het bestuur helaas niemand aanwezig kon zijn. Het bestuur kan zich echter verblijden, dat het voorgenomen groote werk tot welks totstandkoming het de laatste jaren lijn volle kracht had aangewend, althans voor het eerste en belai^rijkste gedeelte tot werkelijkheid is geworden. Te meer kon het zich verblijden met de feestvie renden in Davos, omdat dit werk waarvan de uitvoering werd aangevangen in Mei 1939. tot stand kwam ondanks de zorgen van den oorlog, welke behalve op eigen vaderland, ook op Zwitserland drukten Wie Davos kent, weet, dat het Neder landsch Sanatorium, dat in 1897 werd op gericht, bestond uit twee gebouwen; n.l het hoofdgebouw, dat in 1914 was uitge breid en een dubbele villa, welke in 1922 was aangekocht, tusschen welke beide gebouwen een flink stuk open grond lag. De gestadige toeneming van patiënten, veroorzaakte een gebrek aan ruimte Aan het steeds weer een bed bijzetten komt eenmaal een einde. Er was plaats voor 82 patiënten; men nam er 98 op. Evenmin kon het Nederlandsch Sanatorium zich op den duur onttrekken aan de zich steeds meer opdringende moderne eischen ais bv stroomend water op patiëntenka mers meer outillage voor den verple genden en huishoudelijken dienst, betere organisatie voor de huisvesting van ver plegend en huishoudelijk personeel Niet het minst stelde de medische behandeling zoodanige eischen zooals in 1914 bij de laatste verbouwing, niet te voorzien wa ren. Het bestuur had voor dit alles open oogen en hoewel het zich zooveel moge- lUk wüde aanpassen, stelde het zich niet temin op het standpunt: .,goed doen” of wachten tot de mogelijkheid er is; geen wer^' dat geld verslindt en toch slechts tijdelijke oplossingen geeft Intus- scnen zat het bestuur niet stil. Het groote bouwplan, waarvan thans en deel werd uitgevoerd, is van den ederlandschen architect den heer M A ■4n Nieukerken. In dit plan is aan alle isetien voor een volledig toegeru«t en ■7r>8eric^* sanatorium voldaan en .oor over valt te «verzien ook voor de oe- De Staatscourant van gisteren bevat een schikking van den secretaris-generaal van Zooals te voorzien was, hebben de Ramblers hun show in het City-theater een week moeten prolongeeren. Ook deze week zal het aan belangstelling zeker niet ontbreken, want het uitstekende ge varieerde programma zooals wij dat vorige week uitvoerig beschreven, is on gewijzigd gebleven. Theo Uden Masman en zijn jongens verstaan de kunst om den gang er in te houden en zij worden hierin op waardige wijze geassisteerd door de dansparen „The Aristocratie Six” („One more dance”), den accordeon-virtuoos Mischa Korsakoff met o.a. een geestige Cilli Wang-parodie en de ongelooflijk lenige stepdansers en acrobaten Rodney en Brady Bij de nieuwe Hollandsche num mers als „Hand in hand in de twee-tax” (Bulterman) en „Als de sterren flonk’rend aan den hemei staan” (Han Dunk) hoort ook het verblijdende nieuws van Pietertje Swing’s huwelijk met Maria Banaan, een dolle huweljjks-ceremonie. Zonder alle nieuwe nummers en r- gementen weer op te sommen meenen we te kunnen volstaan met te verzekeren, dat het een echte Ramblers-avond is tot het slotnummer „Farewell Blues” en mèaartoe. In het voorprogramma zien we buiten en binnenlandsch nieuws, een musical Trocadero. een grappig teekenfilmpje en „Een taartje met een staartje”, een klucht met Charley Chase Voorstel tot het aanbrengen van net van staaldraad. Tegen de verwachtingen in, zijn in December j.l. bij noordwestelijke en wes telijke winden mijnen en niet ontplofte torpedo’s in den mond van het Afvoer kanaal gedreven, zelfs tot kort nabij de zeesluis. Met het oog hierop achten B. en W het niet te verantwoorden, langer te wachten met het treffen van maatrege len tegen dit gevaar. Als noodmaatregel is bereids een drijvende boom in de monding van het kanaal aangebracht, doch zulks is niet afdoende. Het beste zal zijn de monding af te sluiten door het aanbrengen van een net van staaldraad, gesteund door palen. De kosten van deze voorziening, op welker uitvoering reeds de goedkeuring van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw is verkregen, worden bij de huidige materiaalprijzen geraamd op 4700. B. en W stellen den Raad voor goed te keuren, dat deze voorziening wordt getroffen. De secretarissen-generaal van de departe menten van Buitenlandsche Zaken en van Jus titie maken bekend, dat een ieder, die zijn pas poort of ander reispapier verliest of op andere wijze niet meer in het bezit er van is, onver wijld mededeeling daarvan moet doen aan de politie. Het publiek wordt er op gewezen, dat men, bij verzuim van aangifte, gevaar loopt ernstige moeilijkheden te zullen ondervinden bij het aan vragen van een nieuw paspoort of ander reis papier. Men doe dus terstond aangifte bij de politie wanneer men zijn paspoort of ander reispapier verliest of op andere wijze niet meer in het be zit daarvan is, ook al heeft men op het oogenblik nog geen nieuw paspoort of ander reispapier noodig Bij den Octrooiraad is op 8 Januari 1 j.l. de honderdduizendste octrooi-aanvrage 1 mgediend door bemiddeling van de N.V. Vereenigde Octrooibureaux, Bezuiden- hout 69, alhier. Deze aanvrage werd door de afdeeling griffie aan den voorzitter van den Octrooiraad overhandigd, vergezeld van een fraai bloemstuk. In den namiddag ontving de voorzit ter de afdeeling griffie in zijn werkkamer en memoreerde in een toespraak, dat op 1 Juni 1912 de eerste aanvrage om octrooi werd ingediend, op 12 Juni 1918 de 10.000ste, op 14 Augustus 1923 de 25.000ste op 28 Januari 1930 de 50.000ste en op 27 September 1935 de 75.000ste. De voorzitter dankte vervolgens de ambtenaren voor de door hen gedurende dit tijdsverloop betoonde ijver en plichts betrachting en uitte zijn beste wenschen voor den bloei van den Octrooiraad. Ook de N.V. Nederlandsch Octrooi- bureau, Laan Copes van Cattenburch 24, alhier, had door gelukwenschen benevens een fraaie bloemenmand, van haar be langstelling doen blijken. V.’ L—g I

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 13