4 Roosevelt’s voorstel bij het Congres ingediend VOPST BOUI FIX 1(f REGEN WEER ’/«LheeriukeJUS SNEEUW den Volmachten voor president Thailandsche luchtaan vallen in Indo-China iV- I T A N R I P T ITALIË HONGARIJE INKOOP GOUD en JUWEELEN J. C. VERMAAT Jr., Juwelier vccuw HAAGSCHE COURANT Zaterdag 11 Jan. 1941 le bl. pag. 2 )3 éentj ROEMENIE BELGIS Een vergelijking tusschen de positie van Duitschland en Engeland ZWITSERLAND JAPAN ENGELAND De „Börsenzeitung” over Halifax als ambassadeur voor Washington VEREENIGDE STATEN De Islam en het huidige conflict CYR EN AÏC A A RECLAMES con- de weder- an e !SI 'BENITO SORM> CHIAR IQMS -== AZIZIA TARHUNA Gl< «0 0 90 0m. garian tripoli BENGASI] eVFR£NI CYRENAÏCA tegen !A'~ E ■GARABULLI (Cartografisch bureau voor de Nederl. Dagbladpers) VERSPREIDE BERICHTEN Zevenenveertig Tsjechen en Tsjechi- coord onderteekend tot regeling van de met deze verhuizing verbonden zijdsche vermogensaanspraken. Duitsch-Russisch grensverdrag Den lOden Januari is te Moskou een verdrag onderteekend tusschen Duitsch- land en de sovjet-Unie over de Duitsch- Russische grens van de rivier de Igorka af tot de Oostzee. \VRUCHTBaRE I GRONDEN KOLONISATIE GEBIEDEN wien hij richtsnoeren verstrekte voor het optreden van de partij onder de Albanee- sche bevolking. LORD LLOYD VOORZITTER VAN HET HOOGERHUIS Reuter meldt, dat lord Lloyd als op volger van lord Halifax, tot voorzitter van het Hoogerhuis is gekozen. Clearing liet voortbestaan, een handelsdele- gatie naar Moskou zendt. Deze zal weldra vertrekken en onderhandelingen openen omtrent het sluiten van een handelsover- eenkomst. HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU Uit Bern wordt gemeld, dat Zwitser land, dat geen diplomatieke betrekkingen met Rusland onderhoudt en zijn handeld en loste verscheidene dienstrevolver. De man kreeg 2 den hulp de Ook ZILVER tegen hoogen prijs THOMSONPLEIN 18 TEL. 333328 Uw Juwelier sinds 1927 in 't Westen. MOSKOU GEEFT OUDE VAANDELS TERUG In politieke kringen te Boedapest spreekt men zijn tevredenheid uit over het besluit van de sovjet-Unie om aan Hongarije alle vaandels van de Hpnved terug te geven, die in 1849 het Russische Iger in handen gevallen waren. In deze kringen acht men goesbat Xjs ZtlTEN1 Q SECRETARIS VAN ALBANEESCHE PARTIJ BIJ MUSSOLINI De Duce heeft het lid van den nationa- len raad, Tefik Mboria, secretaris van de Albaneesche fascistische partij ontvangen. VERKLARING VAN DEGRELLE Naar eerst thans bekend wordt, aldus United Press, verklaarde Léon Degrelle, de leider der rexistenbeweging, onlangs in Mons, dat „indien het noodig zou zijn, Bel gië reeds morgen bereid zou moeten zijn het geweer ter hand te nemen om Engeland te strijden”. IA ■-ZAUIA-Jsa; de andere maakt, weten dus, welke rol zij in het rampzalige spel der Britsche plutocratische oorlogsophitsers spelen. En geland verwacht, zegt het blad verder, dat de Amerikanen hun plicht doen voor de „christelijke zedeleer" zooals de heer Churchill die verkondigt en de heer Hali fax die verstaat voor de „toekomst van de geheele wereld” en voor de „verwach tingen eener beschaving", zooals deze tot uiting komen in den hongeroorlog tegen vrouwen en kinderen, in de brutale onder drukking van weerlooze volkeren en in de astronomische dividenden van Britsche wapenfabrieken. Tenslotte merkt het blad op: hoe de on- kostennota aan hun kant zal worden, is een zaak van de Amerikanen. Aan de geestdrift waarmede deze missionaris der Britsche oorlogsophitsers hun capaciteit op het gebied der wapenproductie in de hoogte steekt, kunnen zij de offers afme ten, die Engeland van hen vergt om zijn wereldheerschappij te bewaren. lCEntJ van er 35.000 wonen in Tripoli en Ben gasi. Sinds 1923 heeft Italië de woestijn ge leidelijk akkerland afgedwongen en einde 1923 was ér zooveel bijgewonnen, dat een klein gedeelte van Italië’s bevolkings overschot in Tripolitanië en, Cyrenaica konden.worden opgenomen. Op de kaarten overziet men de kolo nisatiegebieden, welke eigenlijk beginnen bij Cirene tot Bengasi (2de kaart) en van Zliten (1ste kaart) tot aan de Tunische grens. DE DUITSCH—ROEMEENSCHE BETREKKINGEN De staatsleider, generaal Antonescu, heeft gistermiddag, mede in zijn hoeda nigheid van waarnemend minister van buitenlandsche zaken, een maaltijd aan geboden aan den scheidenden Duitschen gezant dr. Fabricius. Tot de gasten be hoorden verder de commandant van de legionnaire beweging, Horia Sima, tal rijke ministers, de leiders van de Duit- sche militaire- en luchtvaartmissie. de Italiaansche, Japansche en Spaansche gezanten, de leden van het Duitsche ge zantschap en talrijke ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. In een toespraak gewaagde Antonescu in de warmste bewoordingen van de vriend schap, welke het legionnaire Roemenië van nuaf aan onwankelbaar met het nationaal-socialistische Duitschland ver bindt. Ter gelegenheid van het feest Aid el Kebir (offerfeest) d.w.z. het feest, het welk de vijf plechtigheden van den pel grimstocht naar Mekka besluit, is gister middag een ontvangst gehouden ter eere van de Mohammedanen en Hindoes, die in Rome wonen. Ook vooraanstaande tripolitanië kaansche werf hersteld zou worden, In dien president Roosevelt zulks in het be lang van de Amerikaansche regeering zou achten. De volmachten voor den pre sident zijn vérstrekkend genoeg om het gebruik van alle militaire en marine- steunpunten of steunpunten van de lucht vloot door die landen toe te laten, waar van de verdediging, naar de meening van Roosevelt, voor Amerika belangrijk is alsmede om aan deze landen wapens te leveren, resp. hun oorlogsmateriaal te herstellen. Wat betreft inlichtingen over oorlogsmateriaal, zoo zal aan den presi dent een volmacht worden verleend om plannen, teekeningen, en andere inlich tingen voor het gebruik van wapens ter beschikking te stellen. Dergelijke inlich tingen beperken zich echter tot oorlogs materiaal, dat werkelijk geleverd is. De Amerikaansche regeering zal voor bui tenlandsche regeeringen slechts dat ma teriaal koopen, dat ook het Amerikaan sche leger en de Amerikaansche vloot kan gebruiken. Dit beteekent, aldus ver klaarde de democratische leider van den senaat, Barkley, dat de Vereenigde Sta ten voor haarzelf en voor bevriende regeeringen hetzelfde materiaal zal pho- duceeren. Dit is een bijdrage tot het standariseeren van het oorlogsmateriaal der democratieën. Het wetsontwerp tast de sociale bepalingen voor de arbeiders, zooals bijvoorbeeld de bepalingen inzake den arbeidstijd, niet aan. Waarschuwing van Hoover De vroegere president Hoover heeft met betrekking tot het wetsontwerp tot steun aan Engeland verklaard, dat het Congres ernstig dient te overwegen, of het den president zooveel verantwoorde lijkheid wenscht te geven. Dergelijke vérstrekkende volmachten zijn zelfs in den wereldoorlog, noch in de Vereenigde Staten, noch in Engeland aan de leiding van den staat gegeven. Hoover verklaar de, dat het bij deze kwestie gaat om het voortbestaan van de Amerikaansche de mocratie. Europa geëerbiedigd wordt. Churchill ech ter roept Amerika naar Europa Een An gelsaksische overheersching over Europa zou het ei ide bettekenen der beschaving van ons continent dat reeds iets dergelijks heeft meegemaakt tusschen het einde van den wereldoorlog en het begin van het huidige conflict. Men weet, wat daarvan de resultaten waren. Duitschland en Ita lië zijn bezig Europa op nieuwe grond slagen te plaatsen, Europa dat 20 jaar ge leden heeft onder de overheersching van de Engelsche vloot en de Amerikaansche geldmagnaten. Indien de Vereenigde Sta ten zich beter rekenschap gaven van den toestand, zouden zij bemerken, dat er alles voor is om zich .met de jonge volkeren te verstaan. OPSTANDEN IN GEVANGENISSEN De minister van binnenlandsche zaken, Morrison, heeft, volgens berichten uit Londen, een delegatie cipiers ontvangen, die zich bij hem beklaagden en om ver sterkingen verzochten, daar zij anders voor de veiligheid in de Engelsche ge vangenissen niet meer kunnen instaan. Zij meldden hem. dat in eenige gevange nissen de gedetineerden in opstand waren gekomen en vechtpartijen hadden plaats gehad. DE JOODSCHE ADVOCATEN Het blad „Le Soir" meldt, dat in de toekomst in België geen Joodsch advocaat meer zal mogen practiseeren, al zullen hun namen voorloopig op de lijst der advoca ten gehandhaafd blijven. (aom/) De eenheid van Libye bestaat uit Tri politanië en Cyrenaica, de rest van Li bye heeft voor Italië als koloniseerend rijk geen beteekenis, want in dit gedeel te heerschen de groote zandstormen. Op het inzetkaartje van de eerste kaart zijn de vruchtbare gebieden die onder een gunstigen regenval liggen, aangegeven met een omlijning. Wat dus wel van beteekenis is, is op de tweede kaart samengevat, namelijk Tripolitanië en Cyrenaica, gebieden die door een 1822 k.m. langen kustweg zijn verbonden en wel van Zouara tot aan Bardia. Libye telt eenige steden en oasen met ongeveer 50.000 Europeanen, waar- Het schijnt, dat de levensmiddelen positie van Duitschland beter is dan de onze, aldus wordt verklaard, in een arti kel van den Engelschen militairen schrij ver generaal-majoor Fuller, dat onlangs in de „Sunday Pictorial” is verschenen en thans door de Duitsche pers wordt ge publiceerd. Hoewel ik misschien geen gelijk heb, aldus de schrijver, geloof ik in elk geval niet, dat de zwakke plek ïn de bewape ning van onzen vijand een van economi scher! aard is. Het komt mij voor, dat zijn levensmiddelenpositie in elk geval beter is dan de onze. Hij heeft onge twijfeld een tekort aan zekere grondstof fen, doch bezit thans een zoo uitgestrekt gebied, waaruit hij ze kan bijeengaren, dat den eerstkomenden tijd in elk geval geen georek zal ontstaan. Intusschen, zoo vervolgt Fuller, wórdt de Duitsche economische aanval op het Britsche eiland met onverminderde kracht voortgezet. Ieder tot zinken gebracht schip, en elk luchtalarm, dat den arbeid onderbreekt, is niet alleen maar een ma terieel verlies of tijdverlies, doch ver hoogt de kosten der oorlogsvoering Het heeft ons tot dusver en ook thans nog ontbroken aan een strategisch brein, een orgaan, dat den oorlog als een ge heel overziet. Wij zijn hoofdzakelijk een zeemogendheid Wij geloofden, dat de blokkade voor Duitschland de onvermij delijke ineenstorting zou beteekenen en wij geloofden dat de tijd aan onze zijde was En wat was het resultaat De in eenstorting niet van Duitschland, doch van Frankrijk. Thans vervallen althans eenigen van ons in dezelfde dwaling, wanneer zij zich inbeelden, dat alles wat zi; behoeven te doen, niet meer is dan vliegtuigen bouwen, tot wij de meerdere zijn op het gebied der vliegtuigproductie om dan Duitschland van de landkaart weg te vagen, doch is. daar Duitschland thans minstens drie vierdep der fabrieken van Europa onder zijn controle heeft, het verwerven van de superioriteit on danks allen Amerikaanschen steun, mo gelijk Ik hoop het. doch zie niet, waar om het zoo zijn zou. Daarenboven heeft Duitschland, hoe groot onze productie ook zijn mag, strategisch een betere posi tie voor den luchtoorlog tegen ons dan wij tegen Duitschland. Dit feit alleen moet ons doen aarzelen, al te veel ver trouwen in de luchtmacht te stellen. Het ligt voor de hand, dat ons leger alleen den oorlog ook niet kan winnen. Fuller besluit zijn artikel met de aansporing, dat Engeland een vastberaden operatie moet ondernemen. SCHIETPARTIJ IN BAZEL den afgeloopen nacht omstreeks Italiaansch blad over Churchill’s rede Ook de ..Giornale d’Italia” levert com mentaar op de door Churchill uitgespro ken rede aan het noenmaal ter eere van lord Halifax. Het blad doet uitkomen, dat de Britsche ministerpresident bekend heeft, dat in het onmogelijke geval eener En gelsche overwinning, de toekomst van de wereld zal afhangen van de betrekkingen tusschen het Britsche rijk en de Ver eenigde Staten Dit wil m.a.w. zeggen, dat Engeland niet vecht voor de verdediging van de vrijheid, maar om aan de wereld een nog uitgebreider Angelsaksisch stelsel op te leggen. Dit beteekent, aldus het blad, een verraad aan Europa, dat de overheer sching heeft moeten ondergaan van de banken en het imperialisme Het blad merkt op, dat Europa niet noodig heeft door de Vereenigde Staten verdrongen te worden. De asmogendheden eerbiedigen namens Europa de onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten en van het Weste lijke halfrond en hebben het recht te eischen, dat de onafhankelijkheid van Verandering van neutraliteitswet Het wetsontwerp, dat bedoelt toestem ming te geven voor het leenen van oor logstuig aan Engeland, beteekent naar het oordeel van Amerikaansche politici een verandering van de neutraliteitswet, welke inhoudt, dat door oorlogvoerende landen gekocht wapenmateriaal contant moet worden betaald. In regeeringskrin- gen beweert men echter, dat de neutrali teitswet gericht is tegen verkoop op cre- diet door Amerikaansche particulieren of ondernemingen, niet tegen een derge- lijken verkoop door de regeering. In de tweede plaats, aldus zegt men daar, is hier geen kwestie van verkoop, maar van uitleening van oorlogsmateriaal. Naar de meening der „1 zou de Amerikaansche regeering dus het recht hebben zonder meer oorlogsmate riaal aan Engeland af te staan. Men hééft er echter van afgezien, dit te doen zonder speciale machtiging door het Congres, om zich niet bloot te stellen aan het ver wijt, dat men eigenmachtig optreedt. Men wil echter het netelige debat ver mijden, dat in pers en Congres zou ont staan als de regeering wijziging der neu traliteitswet zou voorstellen. Men heeft daarom den uitweg gekozen in de nieuwe wet een zinsnede in te voegen, waarin wordt gezegd, dat ,,alle bepalingen van vroegere wetten, welke met de nieuwe in strijd mochten zijn, geen belemmering opleveren voor de uitvoering der nieuwe wet”. Toen gisteren naar aanleiding hiervan op de persconferentie in het Witte Huis een vraag werd gesteld, deed Roosevelt haar af met de opmerking, dat het ge bruikelijk is, dat een nieuwe wet tegen overgestelde bepalingen van oudere wet ten te niet doet. Italiaansche personen en vele journalis ten waren daarbij aanwezig. De Hindoe professor Hassan Khan hield een toe spraak, waarin hij o a. zeide, dat de in Italië wonende Hindoes diep getroffen zijn door het feit, dat hun Hindoebroeders, bedrogen door de Britsche propaganda, meenen, dat de asmogendheden en hun bondgenoot Japan vijanden van den Islam en van Indië zijn en dat als gevolg daar van Hindoes naar Egypte én andere stre ken gebracht zijn om te strijden voor het Britsche imperialisme, dat de eenige ware ■vijand van den Islam en van Indië is. De wet tot hulpverleening aan Enge land, welke afkomstig is van president Roosevelt, is gisteren aan het Congres voorgeiegd. In deze wet wordt voorge steld, aldus meldt het D.N.B. uit New York, den president tot de volgende pun ten machtiging te verleenen 1. Elk soort oorlogsmateriaal te laten maken voor die regeeringen en landen, welker ondersteuning de president nood- zaxelijk acht voor de verdediging van de Vereenigde Staten. 2. Aan zulk een regeering oorlogs materiaal te verkoopen, te leveren, uit te ruilen, te leenen, te verpachten of op andere wijze af te staan. 3. Elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering te beproeven, te her stellen of te maken. 4. Aan zulk een regeering bëwape- ningsinlichtingen te verstrekken, welke met bewapeningsmateriaal in verband staan, dat aan de betrokken regeering ge- gtven wordt. 5. Elk soort oorlogsmateriaal voor zulk een regeering voor den uitvoer be schikbaar te stellen.. De wet verbiedt o.a. aan elke buiten landsche regeering oorlogsmateriaal en inlichtingen der Vereenigde Staten zon der toestemming van den president aan eenige andere regeering te verstrekken. De itrgeering der Vereenigde Staten moet gemachtigd worden om oorlogs materiaal in Amerikaansche republieken, in Canada of in andere landen te koopen, wanneer dit materiaal voor de verdedi ging der Vereenigde Staten belangrijk en in de Vereenigde Staten niet verkrijg baar is. Het wetsontwerp wordt gelijkertijd be studeerd door het Huis van afgevaardig den en door den Senaat Verklaringen van Roosevelt President Roosevelt heeft gisteren op de persconferentie met betrekking tot het wetsontwerp, dat hem uitgebreide vol machten en geldmiddelen zal verleenen om Engeland met oorlogsmateriaal te kunnen steunen, verklaard, dat het geens zins zijn voornemen was, allé daarin ver vatte volmachten te gebruiken. Hij had deze machtiging evenwel noodig om in ge val van nood terstond beslissingen te kunnen nemen. Natuurlijk konden niet alle orders direct worden uitgevoerd en in het gunstigste geval zouden in Juli gedeeltelijke leveringen kunnen beginnen. Roosevelt zeide verder, dat het plan in zake de hulpverleening voor 99 procent op toekomstige orders betrekking heeft, d wz. op oorlogsmateriaal, dat eerst be steld en vervaardigd moet worden Om trent de kwestie van waarborgen voor het uit te leenen oorlogsmateriaal als mede omtrent de teboekstelling er van gaf Roosevelt ontwijkende antwoorden. Hij ontkende opnieuw, dat het afstaan van torpedojagers in het voornemen ligt. Vérstrekkende volmachten Na de indiening van het „wetsontwerp tot bevordering van de verdediging der Vereenigde Staten” zooals het ontwerp betreffende de steunverleening aan En geland officieel heet hebben de leiders van het Congres verklaringen afgelegd. De in dit wetsontwerp bepaalde volmach ten voor Roosevelt om reparaties van oorlogsmateriaal voor andere regeeringen te laten uitvoeren, beteekenen, zoo ver klaarden de leider van het Congres, dat reparaties mogen worden verricht onver schillig of het oorlogsmateriaal in Ame rika vervaardigd is of niet. Zoo zou het eventueel mogelijk zijn, dat het Engel sche slagschip „Renown” op een Ameri- PERSGENEUUR INGEVOERD Vandaag is een keizerlijke verorde ning uitgegeven, welke onmiddellijk van kracht wordt en de pers op grond van de bepalingen in artikel 20 van de wet op de nationale mobilisatie onder toe zicht plaatst. Tot dusver werd de contróle op de pers geleid door den minister van binnenland sche zaken op grond van een departe mentaal decreet, dat den minister mach tigde persverboden op te leggen of an dere stappen te nemen, die noodig waren in geval „de openbare rust en orde in gevaar kwamen te verkeeren of verstoord werden". De nieuwe keizerlijke verordening machtigt den premier voor het eigenlijke Japan en den gouverneur-generaal of den gouverneur in het geval van Korea, For mosa, Sachalin en de mandaatseilanden in de Zuidzee om censuur op de pers uit te oefenen. De hulp aan Engelsche oorlogsschepen Volgens het oordeel van Amerikaansche juridische deskundigen werpt het inge diende wetsontwerp voor steun aan Enge land, naar United Press uit Washington meldt, talrijke ingewikkelde juridische vragen op, die een van elkaar afwijkende uitlegging toelaten. De deskundigen wij zen er op, dat het wetsontwerp jhjv. niets bevat over den vorm waarin de hulp, die de in Amerikaansche havens voor anker' betrekkingen op^jjen grondslag van^een liggende Engelsche oorlogsschepen zullen krijgen, gegeven zal worden en hoe lang de schepen in de havens zullen mogen blijven. De juristen herinneren bij deze gelegenheid aan de Haagsche conventie, die het in orde brengen van oorlogssche pen van oorlogvoerende naties in neutrale havens verbiedt en slechts toestaat, dat deze schepen kleine reparaties ondergaan. De deskundige John Bassett Moore wijst op het geval van het Russische schip, dat na den strijd met de Japanners in 1905 in Manilla geen reparaties mocht laten uit voeren. doch aldaar ontwapend werd. Roo sevelt zoo verklaren de juristen verder, heeft in September 1939 zelf het gebruik maken van Amerikaansche havens door oorlogsschepen van oorlogvoerende naties verboden. Verder wordt verklaard, dat het wetsvoorstel ook in strijd is met de op de conferentie van Panama van October 1939 afgekondigde neutraliteitsverklaring, waar in het weer in orde brengen, bewapenen en versterken van een oorlogsschip van een oorlogvoerende mogendheid in Ameri kaansche havens wordt verboden. Moskou hecht groote betee kenis aan de nieuwe ver- dragen De Moskousche bladen staan vandaag geheel in het teeken van het 'nieuwe DuitschRussische verdrag. Alle bladen publiceeren de gisteren onderteekende documenten zoo groot mogelijk opge maakt. De „Prawda” en „Iswestia” bevatten bovendien nog foto’s van de onderteeke- ning van het verdrag in het Kremlin. Beide bladen publiceeren artikelen, welke van toonaangevende zijde geïnspireerd zijn en waaruit de groote beteekenis blijkt, welke men in Moskou aan de gis teren geteekende verdragen hecht. In de commentaren wordt naar voren gebracht dat de verdragssluiting tusschen Duitsch land en de sovjet-Unie van 10 Januari 1941 een nieuwe étappe vormt in de ont wikkeling van de DuitschRussische vriendschapsbetrekkingen. sche Joden zijn van het staatsburger- recht vervallen verklaard. Onder hen be vinden zich de voormalige president Benesj, verschillende ministers en de vroegere Tsjechische gezant te Londen Jan Masaryk, zoon van den vroegeren president van Tsjecho-Slowakije. Wegens gebrek aan steenkool zijn 50 treinen in Zuid-Slavië uit den dienst vervallen- In Noordwest Spanje zijn troepen uitgehongerde wolven van de bergen omlaag gekomen. Zij overvallen de dor pen in het gebied van Orense (Galici®'> waarbij zij schade toebrengen aan he‘ vee De boeren hebben drijfjachten ge organiseerd. Na den aanslag op emir Abdoellah van Transjordanië zijn te Amman en Abaka onder de Bedoeïnen aldaar open lijke onlusten uitgebroken, tijdens welke Britsche posten, die in de beide steden gestationneerd waren, aangevallen an voor een deel meegevoerd werden De Western Union Telegraph heett, volgens Associated Press, een directen kabeldienst geopend tusschen Amerika Portugal. naar Engeland te sturen. De republikein- sche senator Nye was van meening, dat zulks het geval diende te zijn. De demo cratische senator Thomas verklaarde, dat de wet volgens zijn meening aan den president de volmacht verleent, om aan de Engelschen oorlogsschepen te leenen, welke voor de bescherming van vooien gebruikt kunnen worden. Ernstige bedenkingen Het nieuwe wetsontwerp wordt door talrijke afgevaardigden min of meer scherp becritiseerd. Aan den eenen kant bepleiten vele senatoren en afgevaardig den een vérgaande ondersteuning van Engeland Aan den anderen kant wijzen zij er echter op, dat door 't wetsontwerp aan den president dusdanig groote vol machten worden verstrekt, dat de demo cratische staatsvorm der Vereenigde Staten ernstig in gevaar wordt gebracht. Zoo is senator La Follette van meening, dat het bij het ingediende wetsontwerp niet alleen gaat om een blanco chèque voor Roosevelt, doch om den eisch aan het Congres om afstand te doen van be langrijke rechten, De democratische senator Clark was van meening, dat dit wetsvoorstel aan den president het recht geeft den oorlog te verklaren en op het gebied der binnen landsche politiek een totalitaire regee- ringsvojrm te scheppen, De democratische senator Smith verklaarde, dat hij aan het wetsontwerp zijn toestemming niet kon geven In soortgelijken zin waar schuwde de republikein Capper er voor niets overhaast te doen. De republikein Vorys eischte, dat Engeland al zijn bezit tingen op het Westelijk halfrond aan de Vereenigde Staten zou overdragen, voor dat het plan tot steun aan Engeland kracht van wet zou hebben gekregen. In Congreskringen wordt er op gewezen, dat het wetsontwerp talrijke onduidelijke en dubbelzinnige formuleeringen bevat. Vooral onder de senatoren en afgevaar digden heerscht oneenigheid over de vraag, of Roosevelt door deze wet vol macht gegeven zal worden om convooien I deze daad een uiting van de goede betrek- Domei meldt uit Bangkok: Negentig Thailandsche vliegtuigen hebben, in samenwerking met landtroepen, op 8 Januari een aanval ondernomen op ver scheidene belangrijke militaire doelen in Fransch Indo-China in het gebied van Alanya, waarbij zij zware schade aan richtten, zoodeelen de leger-autoriteiten aldaar mede. De Thailandsche vliegtuigen deden in Sisophon een hevigen aanval, waardoor practisch de geheele stad in vlammen werd gehuld. Tevens plaatsten zij recht- streeksche treffers op een niet nader aan geduid aantal benzinetanks te Stung- trang, welke in brand vlogen, terwijl zij verder nog een reeks andere plaatsen met bommen bestookten. Duitsche persstemmen De nieuwe overeenkomsten tusschen het Duitsche Rijk en de sovjet-Unie, die gisteren zijn onderteekend, worden door de Duitsche bladen als een nieuw bewijs beschouwd voor de absurditeit van de in het buitenland ook in den laatsten tijd steeds weer opduikende tendentieuze be richten over strubbelingen in de Duitsch- sovjetrussische betrekkingen. Alleen in den geest van een samenwerking vol ver trouwen en door de duidelijke erkenning van de wederzijdsche levensbelangen en wenschen, aldus schrijft de „Völkischer Beobachter”. kan tusschen twee staten een zoo omvangrijk bedrag geschapen worden Het gaat hierbij, aldus schrijft het blad verder, om een breedopgezette oplossing van vraagstukken, die in het afgeloopen jaar zijn voortgesproten uit de verdere ontwikkeling der politieke gebeurtenissen. Voor alles vormen de overeenkomsten een plannenstelsel van groot formaat ten aanzien van de poli tiek en de ruimte-economie. welk stelsel een belangrijke bijdrage levert voor de vreedzame samenwerking der volken van Europa in den geest der nieuwe orde. Op dit bolwerk van den vrede zullen alle verwachtingen en kuiperijen van de plu tocratische vijanden der „Habenichtse” te pletter slaan In het bijzonder mag op gemerkt worden, aldus het blad, dat de wensch naar een algeheel oplossen van alle nog zwevende kwesties van sovjet- russische zijde is vernomen en dat, naar uit het groote en Verstrekkende resultaat blijkt, aan beide zijden de beste wil aan wezig was. De „Berl Börsenztg." noemt de over eenkomsten opnieuw een bewijs voor het fe-T, ‘dat do Duitsch-Russische samenwer king zich in een rechte en omhoogloopen- de curve verder ontwikkelt. Dit feit te loochenen zal Churchill en zijn vrienden in overzeesche gebieden niet heel ge makkelijk vallen. A De „Deutsche Alg. Ztg.” noemt de gis teren geteekende overeenkomsten een teeken voor een aanstaande nieuwe, nog nauwere samenwerking der beide staten. Het blad wijst er in het bijzonder op, dat het uitvoeren van de omvangrijke sovjet- russijche orders een prachtig bewijs vormt voor de productiecapaciteit der Duitsche oorlogseconomie. De „Berl. Lokal Anzeiger” noemt de vier nieuwe verdragen een bevestiging van de gezonde, met de werkelijkheid rekening houdende beginselen van de Duitsch-Russische politiek. De Britsche geheime diplomatie, aldus schrijft het blad, staat opnieuw voor het ontnuchte rende feit, dat zij niet in staat is aan de vredespolitiek in het Oosten een halt toe te roepen. HOPKINS HEEFT ONDERHOUD MET CHURCHILL De speciale afgezant van Roosevelt naar Engeland, Hopkins, is Donderdag avond tijdens een Duitschen luchtaanval in Londen aangekomen. Zijn speciale trein reed een der voornaamste stations van Londen binnen, waar het perron zwaar bewaakt en gebarricadeerd was. Hij werd door verduisterde straten in een pantserauto naar zijn bestemming gebracht. Daar ontmoette hij eenige Britsche ambtenaren en dagbladrepor- ters. Gistermiddag heeft Hopkins een lang durig onderhoud gehad met Churchill. In aansluiting daarop was Hopkins de gast van den Britschen ministerpresident aan een noenmaal. Aan journalisten heeft Hopkins later verklaard, dat hij minstens 2, maar niet langer dan 4 weken in Engeland zal blij ven. De „Berliner Börsenztg." wijdt een uit voerig commentaar aan een door de Engelsch-Amerikaansche Pilgrims Asso ciations in het Londensche Savoy hotel gehouden noenmaal, dat bedoeld was als afscheid aan lord Halifax den „ambas sadeur der Britsche nooddruft in de Ver eenigde Staten”. Welk een oeteekenis, zoo schrijft het blad, van Engelsche zijde aan deze bij eenkomst werd gehecht, bleek uit de aanwezigheid van bijna alle leden van het kabinet. Churchill persoonlijk had zich tot taak gesteld, lord Halifax als den besten man te schilderen, dien men voor deze taak heeft kunnen vinden. Alleen daarom, verklaarde de premier, verwisselt lord Halifax de functie van mi nister van buitenlandsche zaken voor die van ambassadeur, een bewering die door de aan geheele wereld bekende om standigheden, waaronder de wisseling in het Foreign Office heeft plaats gehad, wordt gelogenstraft. In werkelijkheid zoo vervolgt het blad is Halifax, op wiens koers en methoden door liberalen en La- bour-aanhangers de felste critiek ge oefend is, en die bovendien den Britschen illusies met betrekking tot Rusland in den weg gestaan heeft, als onbruikbaar aan den kant gezet. Zijn gaschfikt- heid voor den post van ambassadeur in de Vereenigde Staten valt, alleen in zijn onovertroffen handigheid te zoeken. Voor de taak om in de Vereenigde Sta ten als bedelmonnik voor de Britsche oor logsophitsers en als kruistocht propa gandist op te treden, had men in Londen werkelijk geen „beteren man” en geen doortrapten huichelaar kunnen vinden. Kenmerkend voor de omstandigheid, waaronder deze man naar de Vereenigde Staten gezonden wordt, zoo onderstreept het blad is de volgende zin van Churchill: „Wij hopen vurig, dat Halifax met zijn opdracht succes zal hebben, een opdracht, die van zulk een kapitaal belang is. als de monarchie nog nooit aan een Engelsch- man heeft toevertrouwd” Daarmede geeft Churchill toe, dat Engeland zich nog nooit in zulk een wanhopigen toestand bevon den heeft als thans en dat Engeland met eigen kracht geen kans meer ziet de over winning te behalen. De Yankees, voor wier president de heer Churchill de eene kniebuiging na NA DE AARDBEVING De rechter-commissaris te Boekarest heeft gisteren de laatste hand gelegd aan de aanklacht inzake de instorting van het Carlton-gebouw tengevolge van de zware aardbeving op 10 November. Tegen den architect, die de plannen voor dit hooge gebouw ontworpen heeft, alsmede tegen de beide leiders en de 4 bedienden van het bouwbedrijf, dat zich met den bouw heeft belast, zal een aanklacht worden ingediend wegens dóód door schuld. Alle aangeklaagden bevinden zich nog steeds in arrest. kingen tusschen Hongarije en de sovjet- Unie. Deze vaandels werden buitgemaakt, toen tsaar Nicolaas van Rusland op verzoek van keizer Franz Josef een leger onder gene raal Paskievit 1 zond om den Oostenrijk- schen commai int Haynau te helpen bij de demping 1 den Hongaarschen op- »prina OUDE DUIKBOOTEN WEER IN DIENST GESTELD Verscheidene duikbooten uit den we reldoorlog, die reeds sedert langen tijd in Philadelphia waren opgelegd, zijn weer in dienst gesteld. Het gaat hier om in totaal 20 eenheden, welke gevoegd zul len worden bij de nieuw gevormde At lantische Oceaanvloot. Indochineesohe vliegtuigen boven Thailand Drie Fransch-Indo-Chineesche vlieg tuigen hebben, naar Domei uit Bangkok meldt, een vlucht gemaakt boven gebied van Thailand. Zij poogden een aanval te doen op 3 verschillende plaatsen, aldus een communiqué van het Thailandsche opperbevel. Een vliegtuig verscheen boven de Noordoostelijke gebieden, een tweede boven de Oostelijke grensgebieden en het derde bereikte de buitenwijken van Bangkok Dit laatste toestel werd echter terstond verdreven door het luchtafweer geschut, zonder de eigenlijke stad Bang kok te hebben kunnen bereiken. Het communiqué voegde hieraan toe, dat Thailandsche vliegtuigen bij wijze van represaille zich gereed hadden gemaakt bommen te werpen op Dalat. Phnompeh en Saigon in Fransch-Indo-China. In middernacht heeft een onbekend persoon tijdens de verduistering in een voor stadje van Bazel met een karabijn 6 schoten gelost op een hem tegemoet komende politiepatrouille. Een politie agent werd door een schot in het hoofd gedood. Zijn collëga loste in de duister nis eenige schoten op den dader. Enkele minuten later wilde een inwoner politie-agent met een geweer te komen. In de duisternis meende politie-agent den dader voor zich te zien schoten uit zijn schot wonden In den tusschentijd was het den möördënaar gelukt te vluchten. Op een brug versperde een soldaat op wacht hem den weg. De moordenaar richtte zijn karabijn ook op den soldaat en loste 3 schoten. De soldaat kreeg een schot in het hoofd en een schot in de borst De beide zwaargewonden werden naar een hospitaal overgebracht. De toestand van den soldaat is ernstig. De moorde naar ontkwam in de duisternis. Een groote politiemacht is naar hem aan het zoeken. CIRENE FFAIQA slonta TECNIS :rg(barce) ORlANA BIR HASJEIN BENGASI N SOLDEN GOE8A (öERTAj ’‘ImaRaua V///\ VRUCHTBARE GRONDEN ÊW KOLONISATIE GEBIEDEN KUSTWEG -*—SPOORWEG

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2