Voor de huisvrouw HAAGSCHE COURANT ib De vischaanvoer te IJmuiden Zaterdag 11 Januari 1941. BINNENLAND STADSNIEUWS Opbouw-penningen DE KEURINGSDIENST VOOR WAREN WAAKT EN SPEURT N soort rijpt «n st* arb Ook in den winter een rauw hapje bij den maaltijd DERDE BLAD Toezicht op surrogaten DE HAAGSCHE VERKEERSWEEK TRAM UIT DE RAILS GELOOPEN COMMISSARIS WALRAVEN AAN- VAARDT BENOEMING HIER TER STEDE NIET Indijkingswerk te Ridderkerk ter hand genomen IJSFEEST LEERLINGEN VAN DE DALTON-H.B.S. IJZELVORMING VEROORZAAKT ONGEMAKKEN NOTSTANDSBEIHILFE VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS In IJmuiden wordt regelmatig visch aangevoerd, al is de hoeveelheid niet zoo groot. Een mooie partij, waarbij tarbot, kabeljauw, snoekbaars enz. (Holland) r BV OW 1 No. 17772 I Loosduinen te Herhardt (Polygoon) andere soorten bladgroente. bij middagmaal smaakt een rauw slaatje DE in een i stoffi HET N E E R BOSCH-CENT. verheid A VERKOOP VAN GROND AAN HOFWIJCKPLEIN doen. Men maakt hiervoor eerst sausje klaar van de gewenschte afwisseling geraspte op een tijd kan zich bij het opbouwwerk hebben gemaakt, heeft de .Stichting Rotterdam 1939 een gedenk- medailieur Han Richters. De penning Tachtig h.a. vruchtbaar wei* en bouwland slaatjes daar men hét den eenen keer als hoofdgerecht, een ge- de maar van overvloedig fruit is In overleg met de bevoegde instanties zooge- ten bate te Neer- benalin- belet. Arnhem, Geheele burgerij ingeschakeld In aansluiting op hetgeen gisteren door uaau, uia.ll iviidii iL'fus ia iip^ci i IC1 - - --- - vrijwel geen enkel met ernstige gevolgen. de van 20 tot 26 Januari a.s. te houden ---- -1 medege deeld, dat de geheele burgerij zal wor den ingeschakeld. Huis aan huis zullen in totaal 135.000 pamfletten met de voor naamste verkeersbepalingen worden be zorgd. Ook aan de leerlingen van alle scholen zullen vouwbladen worden uitge reikt (in totaal 66.000). De leerkrachten zullen voor toelichting zorg dragen op de in deze vouwbladen vermelde ver- keersvoorschriftqn. In alle bioscopen zul len in die week 8 verkeersplaatjes wor den vertoond. Op de in het Museum vooij het Onderwijs te houden tentoonstelling zullen agenten aanwezig zijn voor het geven van alle gewenschte inlichtingen. De taak van het politiecorps op straat zal voornamelijk hierin bestaan, dat de weg gebruikers op gemaakte verkeersovertre dingen zullen worden gewezen. GECOMPLICEERD VERKEERS ONGELUK Ter hoogte van ’t Wachtje heeft zich gisteravond op den Leidschertraatweg een gecompliceerd verkeersongeluk voor gedaan. Door plaatselijke onbekendheid van den bestuurder, is een vrachtauto uit Waspik tegen een motorwagen van de Blauwe tram opgereden. Het linkerge- deelte van het voorbalcon van de tram werd beschadigd, terwijl van de vracht auto de voorzijde werd ingedrukt. Zoo wel de lijnen van de Blauwe tram als die van de tram naar Leiden van de H.T.M. waren geblokkeerd. Terwijl de kraan- wagen van de politie bezig was de vracht auto aan den kant te sleepen, reed een personen-auto tegen de Leidsche tram op. De auto werd geheel in elkaar ge drukt en moest door den kraanwagen naar het hoofdbureau worden gesleept; de bestuurder bekwam een snijwonde aan het voorhoofd en moest door de motor politie naar het Militair Hospitaal worden overgebracht, waar hij is verbonden. Het tramverkeer van de Blauwe en van de H.T.M. was ter plaatse ongeveer drie kwartier gestagneerd Zooals reeds eerder is medegedeeld, ko men gezinnen met 3 en meer kinderen, die gestrooid. °P 10 Mei 1940 te Rotterdam waren geves- ii in vele en door de oorlogsgebeurtenissen naar ’s-Gravenhage zijn geëvacueerd en een beperkt inkomen hebben, voor een uit- keering van het bureau „Notstandsbeihilfe van den Rijkscommissaris” in aanmerking. Thans wordt medegedeeld, dat ook in aanmerking komen: echtparen met 1 of 2 kinderen beneden 16 jaar alsmede echt paren zonder kinderen met een totaal we- kelijksch inkomen van niet meer dan /20. Alleenlevende meerderjarige personen met een totaal wekelijksch inkomen van niet meer dan ƒ11. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, afdeeling ..Not standsbeihilfe”, gevestigd Beeklaan 267a en wel in onderstaande volgorde: De familienamen aanvangend met: A t/m E op Maandag 13 Januari van 1012 en van 1416 uur; F t/m J op Woensdag 15 Januari van 1012 en van 14—16 uur; K t/m O op Vrijdag 17 Januari van 10 12 en van 1416 uur; P t/m T op Maandag 20 Januari van 10—12 en van 1416 uur; U t/m Z op Woensdag 22 Januari van 1012 en van 1416 uur. Medegebracht moeten worden: distribu- tiestamkaart van het gezinshoofd, trouw boekje, laatste belastingbiljet R. I. B., huurkwitantie en inschrijvingskaart van de schade-enquête-commissie. De aanvragen kunnen ook schriftelijk geschieden aan het adres van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, Prinsegracht 25 De door de oorlogsgebeurtenissen naar ’s-Gravenhage geëvacueerde Rotterdam mers, die op een of andere wijze van den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappe lijk Hulpbetoon ondersteuning genieten, behoeven zich niet te melden, aangezien voor hen het verzoek reeds in behande ling is. Aanmaken” Tot slot volgt dan het aanmaken”. Op enkele uitzonderingen na (ramenas, kool), doet men dit vlak voor het op doen. Men maakt hiervoor eerst het be- standdeelen en voegt dan de kruiden en de zeer fijn gesneden bladgroenten of ge raspte wortelgroenten er bij. Het toebereide slaatje geeft men bij het middagmaal of de broodmaaltijden. Zeer op zijn plaats is het bij gekookte visch. Deze eet men in den winter meest al alleen met aardappelen en saus, wat een zeer onvolledige maaltijd is uit voedingsoogpunt bezien. Verschillende slaatjes, b.v. andijvie met bieten, sma ken er uitstekend bij en maken het ge heel tot een volwaardigen maaltijd. In plaats van gekookte groenten Op den vijver van Meer en Bosch Hedenmorgen van 1042.30 uur was er op den prachtig beschutten vijver van Meer en Bosch een ijjsfeest voor de leer lingen van de Dalton H.B.S. De jongelui hebben een onvergetelijken ochtend gehad. Het ijs verkeerde in uitstekende conditie. De wedstrijdcommissie had gezorgd voor een uitgebreid programma. Eerst kwam het nummer hardrijden aan de beurt; de eene klasse bond den strijd aan met de andere. Het behoeft geen betoog, dat het er dikwijls spannend toeging, en dat de toeschouwers hun favorieten luide toe juichten. Vervolgens kwam een wedstrijd met hindernissen aan de beurt. De leer lingen moesten blokjes oprapen en die op een stapel leggen. Na het schoonrijden werd er een hockeywedstrijd gespeeld. Verschillende jongelui bleken groote han digheid in het hanteeren van den hockey stick te hebben, zoodat het einde van den wedstrijd en van den ochtend kwam zon der, dat men er eigenlijk erg in had. De uitslagen van de wedstrijden zullen Maandag bekend worden gemaakt Op den hoek van het Buitenhof en de Gravenstraat Vanmiddag om tien minuten voor één is een motorwagen met aanhangwagen van de H.T.M. op den hoek van het Buitenhof en de Gravenstraat uit de rails geloopen. Juist op den hoek bij de „Bon- neterie” verliet lijn 3A, komende uit de richting van het Buitenhof en zich be gevende naar de Gravenstraat, in de vrij scherpe bocht het rechte spoor. De mo torwagen reed over het wegdek dwars o/er de rails, bestemd voor de trams, welke uit tegenovergestelde richting ko men, en stevende af op de fraaie pui van een winkel in goud- en zilverwerken. Gelukkig had de tram zpoveel vaart ver loren, dat op nog geen meter afstand, het voertuig tot stilstand kwam. De passa giers waren eenigszins geschrokken, doch konden, evenals de bestuurder, de beide wagens ongedeerd verlaten. De tram wagens hebben geen schade bekomen geen enkele ruit was gebroken. Het eenige ongerief was, dat het tramver keer in beide richtingen gestagneerd was, doch slechts voor korten tijd, want om streeks half twee was het euvel weer verholpen. Door twee montagewagens van de H T.M. werden de weerbarstige tramwagens gedwongen de juiste baan weer te volgen. Een en ander trok op dit uur veel belangstelling van het pu bliek, dat door de politie op veiligen af stand werd gehouden. Ongelukken Enkele ongevallen hebben zich voorge daan, doch zooals reeds is opgemerkt. dienst heeft, is het brood. Met eenigen wrevel merkte dr. v. d. Laan op. dat het aantal overtredingen van de bakkers den laatsten tijd sterk is toegenomen. In vele gevallen is geconstateerd, dat de bakkers te weinig zoogenaamde drooge stof (tar we en rogge) in het brood doen, zoodat de klant minder brood en meer water ontvangt. In de eerste plaats betaalt hij dus te veel en in de tweede plaats wordt de voedingswaarde van het brood daar door minder. Vooral dit laatste is in de zen tijd nog meer dan vroeger ontoelaat baar, zoodat de Keuringsdienst de con trole heeft verscherpt. Het is opmerke lijk. dat ook vele plattelandsbakkers zich aan deze overtreding van de voedingsvoor- schriften schuldig maken, hoewel vroeger zelden of nooit in de dorpen een proces verbaal tegen de bakkers werd opge maakt. De Keuringsdienst heeft eveneens een grondig onderzoek ingesteld naar aanleiding van de geruchten over huid ontstekingen, die een gevolg zouden zijn van een gewijzigde samenstelling van het brood. Zoo zouden er. volgens de geruch ten. bloembollen in het brood vermaald zijn. Dr. v. d. Laan wees er op. dat geen enkele afwijking geconstateerd is, zoodat deze geruchten naar het rijk der fabelen verwezen kunnen worden. Zooals men weet, wordt de melk ge standaardiseerd op een vetgehalte van ongeveer 2) procent. Dit vordert tijd. Ook duurt het transport naar den slijter lan ger dan gewoonlijk. Hierdoor komt het nog al eens voor, dat de melk in ondeug- delijken toestand verkeert. Vroeger werd er een blauwe kleurstof in deze on deugdelijke melk gedaan, zoodat ze al- voor var kensvoer. Tegenwoordig wordt ze aange zuurd met karnemelk, waarna ze ge bruikt kan worden als grondstof voor de boterbereiding. Een zeer gebruikelijke grondstof voor surrogaten 'is aardappelmeel. De aardap- pelmeelproducten dienen ter vervanging van tarwegries, maizena en andere meel- 'eu. Het bezwaar van deze aardappgl- meelpïoducten is, dat ze eenzijdig samen gesteld zijn. Ze bevatten namelijk alleen koolhydraten en geen eiwitten, zooals de gewone meelstoffen. Overigens zijn het natuurlijke, voedzame producten. In het algemeen geldt de regel, dat voedingswaarden niet te vervangen zijn. Eiwit is eiwit en koolhydraat is koolhydraat. Er zijn echter steeds wel andere producten die de te vervangen stoffen in samenstelling benaderen. Het is duidelijk, dat in dezen vooral het woord is aan de wetenschap. Een ander product, sterk de aandacht van lekker. Bij de broodmaaltijden is men toch ook gewend om nu en dan radijs of sterrekers te gebruiken. Momenteel ziet men overal de ramenas. Deze smaakt met wat zout uitstekend op de boterham, hetzij geraspt, hetzij in dun ne plakjes gesneden. Als i hierop probeert u dan eens wortel of plakjes appel. Hoeveelheden groente voor zijn moeilijk aan te geven. bruikt worden voor een samenstelling In aanmerking komen algemeen gebruikelijke en deugdelijke voedings- en drinkwaren, waarvan bekend is, dat zij geen schade lijke bestanddeelen bevatten. Bovendien zijn er enkele met name genoemde grond stoffen, die ook gebruikt mogen worden. Tulpen- en crocussenbollen en verschil lende vruchtdragende boomen en plan ten vallen daaronder. Wil men an dere grondstoffen gebruiken dan moet daarvoor eerst toestemming verleend wor den door het departement van Sociale prijs van 3416, Owicc»n.vu>v Zaken. Op deze manier wordt voorkomen. ƒ28 per vierk. meter. B. en W dat het publiek waardelooze en voor de gezondheid schadelijke surrogaten koopt. Het brood dat momenteel den Keurings- De voedingsraad deelt mede Een goed samengestelde voeding bevat niet alleen eiwitten, vetten en koolhydraten, maar bovendien de voor het lichaam zoo beschermende stoffen”. Deze stof fen treft men vooral aan in rauwe groenten en vruchten. Daarom moet men ze geregeld als aanvulling bij de kookte spijzen geven. Wanneer vruchten schaarsch of duur zijn, ook in tijden een rauw hapje aan te raden. Het zou een belangrijke verbetering beteekenen in den voedingstoestand, wanneer ieder er een gewoonte van maakt eiken dag wat rauwe vruchten of een rauw ge rechtje te gebruiken. Men kan ook vol staan met ramenas of geraspte wortel op de boterham. Meen niet, dat zooiets in den winter niet voor elkaar te brengen is. Integen deel. Elk seizoen brengt zijn eigen groenten voort en al die groenten zijn voor ons doel te gebruiken. Zoodoende krijgt men des zomers geheel andere rauwe hapjes dan des winters, maar alle zijn, mits goed toebereid, zeer smakelijk. Juist door een smakelijke be reiding en een goéde combinatie van de verschillende soorten kan men de even tueel weifelende houding van de huisge- nooten overwinneri. Voor wie nog nooit rauwkost gegeten heeft, is de smaak van de raüwe groenten en kruiden iets onbekends en vreemds; maar was dit niet precies zoo het geval, toen wij voor het eerst met de nu alom bekende to maten kennis maakten? Bereiden van groenteslaatjes Het bereiden van groenteslaatjes moet aangeleerd worden. Reeds na korten tijd krijgt men er vaardigheid in, ze in ver schillenden smaak en kleurencombina ties op te dienen. Een zeer belangrijk punt is daarbij „het op smaak af ma ken” met citroensap of azijn, zout, di verse tuinkruiden, wat karnemelk, quark, hangop of slasaus of wat eèn goede huisvrouw maar vindt om deze gerechtjes smakelijk te maken. Dit geeft den doorslag of men aan tafel het resultaat zal aanvaarden of afwijzen. In overleg met de bevoegi kan worden meegedeeld, dat de naamde Neerbosch-cent-actie van de bekende weesinriehting bosch bij Nijmegen, niet door de benalin- gen op openbare collecten wordt belet, De procureur-generaal te Arnhem, onder wiens ressort Neerbosch valt, deel de aan de directie der weesinriehting mede, dat tegen deze actie geen bezwaar behoeft te worden ingébracht, mits men zich houdt aan den regel, dat de betref fende bedragen alleen aan de vaste adres sen worden geïnd van hen. die zich daar toe hebben verbonden, gelijk zulks ook steeds het geval was, en men voorts mo menteel afziet van pogingen om het getal contribuanten te verhoogen. Een circulaire, waarin dit aan alle af- deelingen nog eens extra op het hart wordt gebonden, is door de directie der weesinriehting aan alle betrokkenen ge zonden. Met voldoening zal in de breede krin gen, welke de vermaarde stichting van Johannes van ’t Lindenhout steunen, Worden vernomen, dat deze mooie actie ongestoord op voormelde wijze voortgang kan hebben. volgenden keer als bijgerecht gebruikt. Men rekent bij het middagmaal onge veer 100 gr. rauwe groente per persoon. Met de aangegeven groenten kan men de volgende combinaties maken Kool raap, geraspte hazelnoten, radijsjes, Zu re appelen, bieten, uien. Witte kool, win terwortelen, bieten; Knolselderij, roode kool, komkommer of augurk; Brus- selsch lof, winterwortelen, bieten, dit is uit te breiden met knolselderij, schor seneren). Koffie en thee In de afgeloopen maanden is er een stroom van koffie- en theesurrogaten los gekomen. Deze stroom is gelukkig in een stevige bedding geleid. Op de verpakking van deze surrogaten moet voorkomen een opgave van de samenstellende bestanddee len, terwijl er met groote letters op ver meld moet staan, dat de inhoud een sur- AANTAL OVERTREDINGEN VAN VOEDINGSVOORSCHRIFTEN GESTEGEN De Keuringsdienst voor Waren werkt in dezen tijd onder hoogspanning. Groot is het aantal personen en instellingen, dat meent een deugdelijk surrogaat te hebben gevonden. Maar al deze sur rogaten mogen niet zoo maar in den handel worden gebracht. Zij moeten ge keurd worden op haar samenstelling, de verpakking moet, wat betreft de op schriften aan bepaalde eischen voldoen enz. Bovendien wordt in de zaken en winkels een scherpe controle gehouden, want het aantal lieden, dat zich poogt te verrijken door de voedingsvoorschrif- ten te ontduiken is helaas niet gering. Het nieuwste surrogaat, dat momenteel in den handel gebracht wordt, is de mos selenworst, dat dient ter vervanging van vleesch. Aan deze worst zijn een aantal, ]*een “nög"maar“ geschikt’ was kruiden toegevoegd, zoodat het wat den Smaak betreft, eenige gelijkenis vertoont met leverworst, zeide ons dr. F. H. v. d. Laan, directeur van den Keuringsdienst voor Waren in den Haag in een onder houd, dat wij met hem mochten hebben. Dit surrogaat heeft een zeer behoorlijke voedingswaarde, in tegenstelling tot de meeste anderen. Mosselen worden boven dien in ons land in voldoende hoeveelheid geteeld. ALGEMEENE Z OUT-COMMISSIE Met ingang van 1 Dec. 1940 is de zout- conventie. de ondernemersovereenkomst tot regeling van den afzet van geraffi neerd zout voor consumptie-doeleinden in Nederland, wederom door den secretaris generaal van het departement van Han del. Nijverheid en Scheepvaart, algemeen verbindend verklaard en wel voor den tijd van een half jaar. In de op 10 Januari gehouden vergadering der algemeene zoutcommissie, waaraan de zorg voor de juiste uitvoering er» handhaving dezer overeenkomst is opgedragen, werd het voorzitterschap aanvaard door ir. Geurt de Haas, directeur der N.V. Nederland- sche Zoutindustrie te Boekelo en Hen gelo. Tot directeur van de stichting Bu reau van de algemeene zoutcommisslv waarbij de dagelijksche leiding van za ken berust werd herbenoemd dr. Th van Luytelaer Badhuisweg 5. alhier, alwaar het bureau der A.Z.C. is gevestigd. Op deze benoeming is de vereischte verkla ring van geen bezwaar, van het hoofd van het departement van Handel, Nij verheid en Scheepvaart aangevraagd. Het sokkengebruik over de schoenen, was gezien de voorgeschreven zuinigheid met textielproducten niet zoo veelvuldig als in andere jaren bij ijzel. De heer C. C. Walraven, commissaris van politie te Alkmaar, heeft, naar de ..Alkmaarsche Crt." meldt, besloten, in verband met zijn gezondheidstoestand, de functie van commissaris van politie, waarnemend hoofdcommissaris te ’s Gra- venhage, niet te aanvaarden. De heer Walraven heeft inmiddels ziekteverlof aangevraagd. BEGRAFENIS VAN BURGEMEESTER PLOEGMAKERS Gistermorgen is onder zeer groote be langstelling het stoffelijk overschot van den heer Ploegmakers, burgemeester van Oss, ter aarde besteld. Te tien uur stelde zich in de Molenstraat een stoet op, waar, aan delegaties van vrijwel alle plaatselijke organisaties met haar omfloerste vaandels deelnamen. Onder dof tromgeroffel begaf deze stoet zich naar het sterfhuis in de Kromstraat. Nadat het stoffelijk overschot was uit gedragen, reed de rouwkoets, omgeven door leden van de plaatselijke politie, naar de parochiekerk van het H. Hart. Een groot aantal belangstellenden woonde daar de solemneele mis van requiem bij, welke werd opgedragen door den weleerwaarden heer van der Ven met assistentie van de parochiegeestelijkheid. Onder deze belang stellenden zagen wij vertegenwoordigers van het college van Gedeputeerde Staten, van de Provinciale Staten, het volledig college van wethouders der gemeente Oss, vertegenwoordigers van het waterschap Maaskant, van de grootindustrieën, van plaatselijke organisaties, den heer P. Staal, “•*-*“ onderdirecteur van de N.V. Philips gloei- [°^a! ls' N!etalle. gro31dsl°lfei1.™?,?^ lampenfabriek te Eindhoven, een delegatie van de kamer van koophandel te Bosch, van den Prov. Waterstaat, heer P. van Lanschot, den T rijksdienst voor werkverruiming te ’s-Gra venhage, vertegenwoordigers van het Staatsboschbeheer en van de Nederland- eche Heide Maatschappij. Na de kerkelijke plechtigheid werd het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen, waarna de absoute werd verricht door den weleerwaarden heer van der Ven. Een zoon van den overledene dankte de aan wezigen voor hun belangstelling. De welke zich gisternamiddag deed had tot' gevolg, dat i gende sneeuwval uitbieef plaats daarvan laat in den avond begon te regenen. Doch de vorst zat nog den grond met het gevolg, dat het regen water bevroor en de straten in een oog wenk in ware ijsbanen waren herschapen. Zeer onaangenaamd waren hierdoor de bioscoop-, theater- en cafébezoekers ge troffen. Het had allen zoo overvallen, dat vrijwel niemand tijdig voorzorgsmaatre gelen had kunnen treffen. Fietsen was zoo al niét uitgesloten, dan toch levens gevaarlijk en al glijdende moest men zijn weg door de onverlichte straten naar huis vervolgen. Gelukkig, dat de maan geen verstek had laten gaan. Groot aantal valpartijen Het aantal valpartijen was legio, doch ernstige ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Voor de spaarzame auto rijders was het besturen hunner voertui- geen sinecure. Wie gehoopt had, dat de dooi in den nacht zou doorzetten, kwam vanochtend bedrogen uit. Toen pas deed het euvel der ijsbaan-straten zich in vollen omvang gelden. Er zijn heel wat menschen geweest, die vanmorgen te laat op de plaats van bestemming zijn gé- arriveerd. Door den Reinigingsdienst waren direct maatregelen genomen om de straten ietwat begaanbaar te maken. Rijkelijk werd er met zand t welk voorbeeld door de burgerij in vele gevallen werd gevolgd. Desondanks hebben nog heel wat men schen op minder zachte wijze met het aardoppervlak kennis gemaakt. Auto’s bleven op enkele zeer gladde gedeelten steken en het doordraaien der wielen kwam noen de banden, noch de ver eischte benzinebesparing ten goede Bij zonder zwaar hadden het de paarden, die ondanks ijzerbeslag er dikwijls niet in slaagden hun zwaren last te trekken. Het feit, dat velen hun rijwiel hadden thuis gelaten, leidde er toe, dat de trams het buitengewoon druk kregen en deze pas- sagiersrun had weer tot gevolg, dat de wachttijd aan de halten ver boveft den normalen tijdsduur kwam. Doch een ieder toonde begrip van de bijzondere omstandigheden en er werd weinig door de gedupeerden gemopperd. ons is medegedeeld over de hier ter ste- De '24-jarïge d” H.van hêt’NoVrdeïïëdë verkeersweek kan nog worden kwam gisteravond in de Parkstraat te J ,J 1 vallen. Hij klaagde over pijn in de rechterheup en werd door den genees kundigen dienst naar het R K. ziekenhuis aan het Westeinde gebracht. Op de Drie Hoekjes is gisteravond de 20-jarige J. M. uit de Amandelstraat uitgegleden. Hij be kwam een wonde aan het achterhoofd de motorpolitie vervoerde hem naar den Centralen Post. Gistermiddag is op de Hoefkade paard gevallen. Het dier kwam zoo on gelukkig terecht, dat het ter plaatse over leed. Nadat een noodslachting was ver richt werd het cadaver overgebracht naar het abattoir. De 51-jarige A. L. uit de Herzng- straat is vanmorgen op den hoek van de Kempstraat gevallen. Hij brak het linker been de geneeskundige dienst vervoerde hem naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde. De 49-jarige J. O. van het Jacob van Campenplein brak bij een val in de Cuyp- straat een rib. Door den geneeskundigen dienst is hij naar het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. De bereiding Nu volgt nog een algemeene aanwij zing voor de bereiding: Rauwkost-slaadje: Beginnen met de bereiding van het sausje. Dit kan bestaan uit: a) Olie, azijn of ci troensap met verschillende kruiden; b) quark of hangop met azijn of citroen sap, mosterd, tomatenpuree, tuin kruiden of andere smaakgevende stof fen; c) Ongezoete gecondenseerde melk met citroensap en kruiden of honing, speciaal heel lekker voor wortelen, knolselderij en prei; d) Indien men heeft, de een of andere toebereide sla saus of mayonaise, eventueel vermengd met wat karnemelk of gehakte tuin kruiden. In dit sausje komen nu de groenten. Bladgroenten: De kropjes of de struikjes 1 uur in water met zout laten staan. Flink afspoelen en zeer goed uit laten lekken of droogslaan. Doet men de groenten te nat bij de slasaus, dan wordt deze te veel verdund en gaat de smaak verloren. De groenten zeer fijn snijden kort voor den maaltijd en onmid dellijk door het sausje mengen en dienen. Alleen kool maakt hierop uitzondering. Deze moet eenigen doortrekken alvorens zij gebruikt worden, daar ze veel stugger is dan de andere soorten bladgroente. Daarom wordt zij dikwijls geraspt inplaats van gesnipperd. Wortelgroenten en appe len: De groenten dun schillen (bieten, knolselderij e.a.) bij andere soorten (win terwortelen en appelen) is het al vol- «.j, doende ze flink af te boenen. Ze nu di- /leesch of als een frisch hapje bij het' reet boven het sausje raspen of schaven en er telkens doorroeren. De eigen smaak van de groenten moet echter bewaard blijven en mag niet door de toevoegsels overheerscht worden. In den winter komen als grondstoffen in aanmerking: Bladgroenten: andijvie, roode kool, witte kool, savoye kool, zuurkool, brusselsch lof. spruitjes, prei, veldsla. Wortelgroenten: koolraap, winterwortelen, knolselderij, radijs, ra menas, bieten, schorseneren. Vruchten: appels en citroenen. Tuinkruid etn peterselie, blad selderij, ui, lavas, (maggiplant) en verschillende gedroogde tuinkruiden als tijm, marjolein, basilicum enz. Het is niet aèh te raden een kruidenmengsel te koopen, daar men dan steeds met den- zelfden smaak werkt. Beter is het de gedroogde kruiden afzonderlijk aan te schaffen en ze naar eigen smaak en ver kiezing te gebruiken. Bij de bereiding van rauwe gerechten moet men zeer zorgvuldig te werk gaan. Immers bij het koken worden onge rechtigheden vernietigd, die bij onnauw keurige rauwe bereiding blijven be staan. Men zet allereerst de groenten gedurende 1 uur in koud water met zout. Op 1 1. water, rekent men 1 af gestreken eetlepel zout. Daarna wascht en spoelt men ze onder de kraan flink schoon en legt ze tenslotte in een ver giet of slaat -ze' in een slamandje droog. Na deze voorbehandeling komt pas het „fijnverdeelen. Dit kan geschieden door snijden, hakken, schaven, raspen of malen. Steeds gebruike men hiervoor roestvrij materiaal. Straten moeilijk begaanbaar plotselinge temperatuurstijging. zich gisternamiddag voor had tof gevolg, dat de drei- sneeuwval uitbleef en het in De erfpachtster van een aan het Hof- wijckplein gelegen perceel gemeente grond, waarop zich een gedeelte van een garagegebouw bevindt, heeft verzocht, dezen grond te mogen koopen voor den overeenkomende met hebben daartegen, gelet op de omstandigheid, dat de te koop gevraagde grond deel uitmaakt van een perceel, hetwelk ove rigens particulier eigendom is. geen be zwaar, en stellen den Raad voor, dienover eenkomstig te besluiten. De Vereeniging voor Penningkunst heeft een „Opbouw”-penning laten slaan. De medailleur Hans Richters uit Rotterdam gaf een zinnebeeldige voorstelling van den wil tot opbouw van het getroffen land, door een mannenfiguur met bouw- werktuigen naast een kastanjeboom met afgerukte taKken in puinhoopen. De tekst op de keerzijde is ontleend aan het ge dicht „Kastanje" uit den bundel -De engel met den zonnewijzer” van de dich- teres Truus (boven). Aan hen, die verdienstelijk penning uitgërêikt, die ontworpen is door den medailleur Han Richters. De penning beeldt St. Maarten uit. die als jong sol daat de helft van zijn ruitermantel gaf aan een bijna van koude omgekomen bedelaar. Het randschrift is ontleend aan Lukas 3: 11, waar Johannes de Doo- per zegt: „Die twee rokken heeft, deele hem mede, die geen heeft”. In tegenwoordigheid van vele autori teiten en genoodigden heeft Vrijdagmid dag jhr. W. G. Groeninx van Zoelen, am bachtsheer van Ridderkerk, de eerste spade gestoken voor de indijking van den Ouden Bospolder onder de gemeenten Ridderkerk en Hendrik Ido-Ambacht. De genoodigden werden in het koffiehuis ,.de Vlashandel” te Oostendam ontvan gen en door den heer J. H, Crezee, bur gemeester van Ridderkerk, verwelkomd. Het werk zal in werkverschaffing wor den uitgevoerd en zal gedurende een jaar aan honderd werkloozen werk verschaf fen. De in te dijken polder, thans hoofd zakelijk uit Griendland bestaande, is pl.m. 80 h.a. groot en is voor ongeveer 36 h.a. eigendom van de afdeeling Domeinen van het departement van Financiën. De resp eigenaars moeten een bijdrage in de kos ten van 300 per h.a. weiland en 800 per h.a. griendland geven. Het resultaat Zal zijn, dat juist in dezen tijd, nu de productiviteit van den bodem moet wor den opgevoerd. 80 h.a. vruchtbaar wei en bouwland zal worden gewonnen. De kostenraming van het geheele werk be draagt 83.250 aan loonen en 34.850 aan materiaalkosten, enz. Hierop begaf het gezelschap zich naar den Ouden Bospolder, waar burgemees ter Crezee aan jhr. Groeninx van Zoelen de spade overreikte om den eersten steek te doen. Jhr. Groeninx van Zoelen .bracht spe ciaal dank aan burgemeester Crezee, aan •wiens doorzettingsvermogen het in hoofd zaak is te danken, dat dit werk kan wor den uitgevoerd. Besloten is om in de toe komst den polder het Zand en den Ouden Bospolder den naam Crezeepolder te ge ven. Hierna vereenigde men zich weer in het koffiehuis ,,de Vlashandel”, waar jhr. Groeninx van Zoelen namens de pol derbesturen aan burgemeester Crezee een schilderstuk aanbood. Onder de aanwezigen bevonden zich o-.m. de gemeentebesturen van Ridder kerk en Hendrik Ido-Ambacht. de hee- ren Passer en Housaar van de Domeinen de heeren Roos en Schmal namens Gede puteerde Staten van Zuid-Holland. en de heeren ir. Verhoeven en ir. de Jonge van den technischen dienst der Domeinen. Den den burgemeester van Bosch, den hoofdinspecteur van den vertegenwoordigers nik L

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 9