van en De houding van Boelgarije Hongarije G. BLOM •M ’’CASTELLI” Filoff Rede ROOSEVELT’S VOLMACHT SPIRIN aangevallen en van Göring spreekt tot de mijnwerkers Het conflict tusschen Thailand en Indo-China Londen weer 13 Jan. 1941 Weer of géén weer - ENGELAND Suner BELGIE DUITSCHLAND ZWEDEN. DENEMARKEN I Vermouth FRANKRIJK Aardschokken in de omgeving van Smyrna Ook uit de plaatsjes Yenikuy en San- le bl. pag. 2 - - Critiek op de hulpverleening aan Engeland over Spanje’s taak in dezen oorlog Mislukte Engelsche aanval op de pier van Zeebrugge De Amerikaansche bases op Trinidad Willkie ovér het nieuwe wetsontwerp „Bewapenen en strijden” Engeland en de Fransche koloniën —s———— HAAGSCHE COURANT Maandag cakni wordt schade gemeld, zoodat de1 aardbeving zich in een groot gebied, dat zich in het Noorden tot Begama en in het Zuiden tot de Zuidoostkust uitstrekt, heeft doen gevoelen. Weer Eiigeische vliegtuigen boven Zwitserland De Engelsche verliezen tengevolge der luchtaanvallen Mislukte Engelsche luchtaanval op Noord-Frankrijk Zie verder le blad, pag. RECLAMES. -a en Vervolg van pag. 1. aanleiding stad, en Bomhard heeft maar niet in hetzelfde, doch in verhoogd tempo voort, terwijl zij bij den tegenstan der zeer veel ingeboet heeft en het be- kondigde verder wordt versterkt. een ter I De betere Vermouth GENERAAL VON BOMHARD HONDERD I JAAR De generaal der artillerie Theodor von i gisteren te Prien am Chiemsee zijn honderdsten verjaardag ge vierd. Rijkskanselier Hitler heeft hem te legrafisch gelukgewenscht. De chef van den generalen staf van het leger, gene raal Halder, heeft de gelukwenschen van het leger en van den opperbevelhebber, von Brauchitsch, overgebracht. Hij over handigde von Bomhard, tevens een door den Führer geteekende oorkonde. Namens de nationaal-socialistische beweging kwam de plaatsvervanger van den Führer, Ru- i dolf Hess, gelukwenschen aanbieden. DE RIJKS-MESSE IN LEIPZIG Naar ons uit Leipzig wordt medege deeld, zal de a.s. Voorjagrs-Messe van 2 tot 7 Maart, waaraan ongeveer 6500 exposanten uit 24 landen in de binnen stad zullen deelnemen, over het alge meen geheel het gewone aanzien heb- ONGEVEER 16.000 PERSONEN MOETEN UIT VICHY VERHUIZEN Uit Vichy verluidt, dat ongeveer 15,000 personen binnenkort uit Vichy, resp. het omliggende gebied zullen moeten ver trekken. Op grond van een besluit van het ministerie van binnenlandsche zaken 1 moeten Franschen en buitenlanders, die Naar uit Vichy wordt gemeld, hebben de minister van buitenlandsche zaken. Flandin, en de minister van koloniën, Platon, Zaterdag een langdurige bespre king gehouden over den toestand aan de grens tusschen Indo-China en Thailand, welke als gespannen wordt aangeduid. In Fransche politieke kringen wijst men er op, dat Engeland Thailand ophitst. Het is onmiskenbaar, dat Engeland tracht Thailand te betrekken in zijn over Singa pore loopende verdedigingslinie. Fransch rapport Te Vichy is het volgende rapport uit Hanoi ontvangen Ter vergelding van de Thailandsche aanvallen, heeft' het Fransche luchtwapen de plaatsen Sakow-Lakone en Korast doeltreffend met bommen bestookt. De Fransche artillerie heeft op haar beurt ten Westen van Savannaket een Thailand sche batterij en den post van de veld- wacht te Saimoen vernietigd. De artille rie heeft voorts nog een Thailandsche bat terij ten Westen van Vientiane tot zwij gen gebracht. Bovendien is bevestigd, dat de Thailandsche troepen, die 4 en 5 Ja nuari uit het gebied van Cambodsja te ruggeslagen werden, in de streek van Pailin zware verliezen geleden hebben Een Thailandsche bommenwerper is neer geschoten. Voor mijnwerkers uit alle Duitsche mijn- gebieden en arbeiders van de staatsfabriek „Hermann Göring” heeft rijksmaarschalk Göring Zaterdag een rede gehouden, toen hij de kruisen van oorlogsverdienste met de zwaarden uitreikte, die de Führer aan 67 mijnwerkers verleend heeft. In deze rede, die in het huis der vlie gers te Berlijn uitgesproken werd, wees Göring op het zware, harde werk van den mijnwerker en vervolgens op de beteeke- nis van den mijnbouw in hetzvierjaarplan. IJzer en steenkolen, zoo verklaarde de maarschalk, zijn de grondstoffen, die een volk sterk en weerbaar maken. Het vier- jaarplan is aanvankellijk door de tegen standers van Duitschland uitgelachen, daarna gevreesd en gehaat. Duitschland heeft het verlengd, want in den strijd om Duitschland’s levensrechten en grootheid staat de winning van bodemschatten en grondstoffen mede op de eerste plaats. Het parool blijft luiden: bewapenen en strij den. Duitschland is oneindig rijk aan deze primaire stoffen, die voorwaarde voor al het andere zijn. Als de mijnwerker zijn taa'; vervult, vervult hij de voorwaarde voor de bewapening van het land. De rijksmaarschalk ging toen in op de pogingen der vijanden van Duitschland om het Duitsche volk door een blokkade er onder te krijgen Reeds na anderhalf jaar oorlog, zoo zei hij, wordt niet Duitsch- I land meer geblokkeerd, maar Engeland I door de Duitsche onderzeeërs en het Duitsche luchtwapen ten scherpste aan een blokkade blootgesteld. Als het alleen maar om het verbruik van drukinkt ging, had Engeland dezen oorlog reeds lang gewon- I nen Maar daar het op het optreden van dappere mannen aankomt zal Duitschland overwinnen JUWELIER PLAATS 9 DEN HAAG Telefoon 115221 INIZAADvan GOUD, ZILVER IIV r\UU r' JUWEELEN Hij dusver te ne men, doch ze practisch uitsluitend fi- -J J TT Staten ook niet doen. Landon verweet Roosevelt bedrog jegens het Ameri- kaansche volk, dat hij nog voor de ver kiezingen beloofd had, niet aan den oor log te zullen meedoen. getreden. drijfsleven in het algemeen aanzienlijk achteruitgegaan is. Deze opvoering van de Duitsche prestatie is in de eerste plaats aan de persoonlijke offervaardigheid van den Duitschen arbeider te danken. Göring gaf daarop eenige cijfers over de opvoering der prestaties, waaruit bleek, dat in de Duitsche steen- en bruinkool mijnen meer geproduceerd wordt dan* in welk land ter wéreld ook en dat de Duit sche ijzerertsproductie, die voortdurend stijgt, zich sinds een jaar heeft verdub beld. O.a. was spr. ook bekend, dat de totale productie van aardolie in het Duit sche Rijk een veelvoud van vorige jaren bedraagt. Door deze stijging der prestaties is de Duitsche economische kracht gewel dig verhoogd. Het vierjaarplan heeft de Duitsche steenkool gemaakt tot de belang rijkste grondstof, die er is. In het vervolg van zijn rede maakte de rijksmaarschalk bekend, dat de mijnwer ker weer de bestbetaalde arbeider moet worden. Tot slot wijdde hij zijn aandacht 'aan den Führer als den eersten arbeider van het land. Zaterdagavond heeft in het dorp Deghirmendere, nabij Smyrna gelegen, een zware aardschok 9 huizen doen in storten, terwijl andere gebodwen wer den beschadigd. Er zijn nog geen be richten ontvangen over dooden of ge wonden. naar om aldaar van de pacht te stellen, krachtens met haar eigen karakter te laten voort bestaan. Het Hongaarsche volk, aldus meende de ministerpresident, is vooral door zijn nationale waarde in staat in het Karpaten- bekken een leidende rol te spelen. Ver volgens wees Teleki er op, dat Hongarije thans voor nieuwe buitenlandsche opga ven staat. De eerste taak is echter het bijeenbrengen van alle krachten in dienst van de natie. Teleki legde voorts den nadruk op de noodzakelijkheid van een volgens een vast plan geleide economie en sprak tenslotte de hoop uit, dat de Hon gaarsche natie zal kunnen medehelpen aan het werk van den Eurqpeeschen opbouw en een kostbaar element van het nieuwe Europa zal kunnen worden. Zuidslavische persstem De beide grootste dagbladen te Bel grado de „Politika” en de „Vreme” heb ben hun eerste pagina’s gewijd aan de Duitsch-Russische verdragen. De „Politika” schrijft, dat de nieuwe Duitsch-Russische economische overeen komst ook in politiek opzicht van niet mindere beteekenis is dan in economisch opzicht, daar het de beweringen over een misverstand tusschen de sovjet-Unie en Duitschland weerlegt. De hoofdredacteur van de „Vreme”, dr. Danielo Gregoritsj, schrijft in dit verband: Nog eens moet gezegd worden, dat Zuid-Slavië zijn lot op ondubbelzinnige wijze verbonden heeft aan het lot van Midden-Europa, waarvan het een deel vormt. Het kan zich ook van zijn geopolitieke positie niet losmaken. Zuid-Slavië is economisch, cultureel, zoo wel als door traditie en belangen op alle gebieden, met het centrum van het con tinent verbonden. Europa heeft 16 maanden oorlog achter den rug. Zuid-Slavië heeft koelbloedig en nuchter de gebeurtenissen in zijn omge ving gevolgd. Geenerlei propaganda kon het van zijn rechten en duidelijken weg afbrengen, welke alleen door den wensch naar vrede en door zijn eigen levensbe langen bepaald is. Dit geldt voor het ver leden, het heden en de toekomst De luchtgevechten Het opperbevel van het leger van Thai land maakt bekend „Zaterdagmorgen heeft een groote for matie Thailandsche vliegtuigen tijdens hevige luchtgevechten ooven Siemreap, nabij Angkor, 2 zware bommenwerpers van Fransch Indo-China en 2 gevechts vliegtuigen neergeschoten. De Thailand sche vliegtuigen keerden alle veilig op hun basis terug.” De autoriteiten van het Fransch-Indo- Chineesche leger hebben bekend gemaakt, dat 2 Thailandsche vliegtuigen boven Oost Poipet zijn neergeschoten tijdens een fei len luchtslag op 10 Januari. De Thailand sche luchtstrijdkrachten deden ook een aanval op Thaikek. DE RIJKSDAG GEOPEND Met het gebruikelijke ceremonieel heeft koning Gustaaf Zaterdag plechtig den Rijksdag geopend. In zijn troonrede noemde de koning de betrekkingen van Zweden met het buitenland goed. Voorde ravitailleering van het land zijn dehan- delsaccoorden met Duitschland, de sav- jet-Unie en Italië zeer belangrijk. Spe ciale maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid zijn genomen. De koning aan, dat de defensie De vroegere candidaat voor het pre sidentschap, Landon, heeft in een radio rede scherpe critiek geoefend op de aan het Congres voorgelegde wet tot hulpverleening aan Engeland. Hij I noemde de stelling, dat het lot van Amerika van de overwinning van Enge land afhangt, volkomen dolzinnig. Hij wees erop, dat Engeland tot niet aan oorlogen placht deel J- J V. --1. nancierde. Meer' moeten de Vereenigde Op het vijfde nationale congres van de vrouwelijke falanx heeft de minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, een rede gehouden, waarin hij betoogde, ‘dat Spanje het huidige conflict, waarin de nieuwe orde tegen het ouderwetsche’ en afgedane strijdt, niet passief gadeslaat. Hij wees op de inlijving van Tanger, dat thans krachtens den wil van den Caudillo definitief in het protectoraat van Spaansch-Marokko is opgenomen. Als voornaamste taak van den onlangs opge- richten raad der HispJniteit noemde de minister het streven, om den Spaanschen volkeren weer een hooger aanzien in de wereld te verschaffen. Daarbij dienen de sociale rechten en de onafhankelijkheid eenigde Staten thans definitieve over- van elk land afzonderlijk binnen de eenstemming bereikt over de vestiging gemeenschap van de Spaansche volkeren van Amerikaansche vloot-, leger- en onaangetast te blijven. luchtbases op het eiland Trinidad. De Vervolgens richtte de minister zich te- marinebases’ zal een oppervlakte van gen het optreden van de Spaansche emi- H vierkante mijlen hebben, de leger- granten in Zuid-Amerika Hun machina- en luchtbases tezamen een oppervlakte ties geschieden onder hetzelfde voorwend- van 8 vierkante mijlen. De verpachting sel als alle lasterpraat en alle aanvallen van dit gebied aan de Vereenigde Sta- tegen Spanje in vroegere tijden. Tenslotte ten geschiedt kosteloos voor den tijd besprak de" minister de kwestie van de van 99 jaar. Er wordt nogonderhan- vijanden in eigen land. De falanx, zoo deld over de inrichting van’ bases op zeide hij. heeft nog steeds vele vijanden. Britsche eilanden in West-Indië. Maar de falanx weet wie haar vijanden zijn. Zij zal voor geen inspanning terug- Drie Amerikaansche afgezanten deinzen om den strijd voor Spanje tot het naar Londen einde toe te voeren en zij zal ook in haar Het Amerikaansche departement van eigen gelederen alleen de besten daarvoor buitenlandsche zaken maakt bekend, uitkiezen. dat drie afgezanten, van wie 2 tot het leger en 1 tot het ministerie van justitie -behooren, op 17 Januari a.s. met het Clipper-vliegtuig via Lissabon Londen zullen vertrekken den definitieven tekst overeenkomst op welke de Amerikaansche regeering van I Engeland militaire steunpunten op het Westelijke halfrond verkrijgt. In de mededeeling wordt voorts gezegd, dat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten eenstemmigheid is verkregen over de positie en de uitgestrektheid van deze militaire bases en dat de En- gelsche regeering van de Vereenigde Staten huur noch belasting of rechten verlangt. Evenwel moet de Amerikaan sche regeering voor de territoriale ont eigeningen, welke door het inrichten van de militaire steunpunten ontstaan, schadevergoeding aan de particuliere eigenaars geven. Verklaring van Hopkins De persoonlijke vertegenwoordiger van Roosevelt in Engeland, Hopkins, heeft zich Vrijdag te Londen uitgespro ken over de productiecapaciteit van de Amerikaansche industrie. Hij deed daarbij uitlatingen, die, naar het A.N.P. meldt, in tegenspraak waren met de verklaringen van Roosevelt, toen hij zei, dat het hoogtepunt in de productie van de Amerikaansche industrie waar schijnlijk eerst eind 1941 of begin 1942 bereikt zou worden. Roosevelt had in zijn laatste rede aangekondigd, dat dit hoogtepunt reeds in den loop van dit halfjaar zou worden bereikt. Het Britsche communiqué De Engelsche berichtendienst heeft ge meld, dat de Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht zich voornamelijk op Londen en het gebied van de Theems- monding concentreerden. Kort na het invallen van de duisternis namen deze aanvallen, welke 3 uur duurden en tame lijk hevig waren, een aanvang. De brand weer, de brandwacht en de bevolking grepen terstond in om de groote hoeveel heid uitgeworpen brandbommen onscha delijk te maken. Eerst werden honderden brandbommen uitgeworpen. Daarna stort te een groot aantal brisantbommen op Londen neer. Een aantal huizen cn zakengebouwen is in brand geschoten of door brisantbommen beschadigd. Ook in en stad aan de Theemsmonding zijn veel brand- en brisantbommen neer gekomen. Voorts zijn in de graafschappen rondom Londen bommen gevallen. Luchtaanvallen op Londen De Engelsche berichtendienst deelde mede, dat gisteravond kort na het in vallen van de duisternis, te Londen weer de alarmsirenes loeiden. Direct daarna weer klonk het afweervuur en was het geronk van vliegtuigmotoren te hooren. bombardementsvliegtui- een aanval ge- MINDER SOLDATEN GESNEUVELD DAN MEN DACHT Volgens berichten in de Belgische dag bladen is de identificatie der militairen, die tijdens den oorlog in België zijn ge sneuveld, zeer goed gevorderd, zoodat men nu reeds over voldoende gegevens be schikt om ongeveer het aantal gesneuvel den te kunnen bepalen. In Frankrijk en vooral in Noord-Frankrijk is het werk nog aan den gang. Tot dusver zijn in cijfers voor het Belgische grondgebied als volgt: 4700 Belgische militairen, 520b Belgische burgers. 2600 Fransche militai ren, 2200 Engelsche soldaten. In welingelichte kringen wordt ge raamd, dat het aantal Belgische soldaten, dat tijdens de krijgsverrichtingen geval len is, de 5000 niet ver zal overtreffen. Nieuwe overstroomingen Behalve door aardbevingen is Turkije- Éf' geteisterd door .een overstroomingsramp 1 7** V welke naar men' vreest honderden slacht-1 offers heeft geëischt. De rivier de Asi is in de nabijheid van Alexandrette buiten de oevers De woeste stroom sleurde tal van huizen, bruggen en boomen mede. Het verkeer met de omliggende gebieden werd totaal verbroken. Het officieele Turksche pers bureau bericht, dat deze ramp zware verliezen aan menschenlevens en groote schade veruvra-ikt heeft. ben, met de gebruikelijke, uiterst veel zijdige monstercollecties van verschil lende goederen. Daarentegen zal de groote Technische Messe nabij het ge- denkteeken van den Volkerenslag, ook ditmaal niet geopend zijn. De bekende Bugra-Messe blijft Toespraak van ministerpresident Teleki De, Hongaarsche minister-president §raaf Teleki heeft op de vergadering van net bestuur van de Hongaarsche regee- rmgspartij te Miskol gisteren in een rede gesproken over de tegenwoordige positie van Hongarije. Allereerst bracht hij den dank van de Hongaarsche natie aan de Voorzienigheid tot uitdrukking, dat zij zelfs in den hul digen tijd nog een kalm leven kan leiden De tegenwoordige oorlog, aldus verklaard! De geheele oewapeningsindustrie werkt stecht^een’u^Vrïük'teeken0 voor delnneV i„ hot,oira„ i„ i >ui,„ leeKen voor de inner lijke woeling, welke overal de wereld be- heerscht. Teleki achtte het zijn voor- naamsten plicht om de Hongaarsche natie DE VLEESCHVOORZIENING Naar de „New York Times” uit Lon den meldt, heeft de Londensche „Tra des Council” geprotesteerd tegen de schandalen bij de vleeschdistributie. Voornamelijk wordt verlangd, dat in het bureau voor de vleeschvoorziening personen zullen komen te zitten, die in. verbinding staan met de vleeschconser- ven- en levensmiddelenkartels. Ook op ander gebied is, zoo meldt dit Ameri kaansche bericht verder, de levensmid delenpositie in Engeland dusdanig ver ward, dat nieuwe protesten te verwach ten zijn. VERTRAGING IN HET TELEFOON- EN TELEGRAAFVERKEER Het Londensche telefoon- en tele- graafverkeer heeft als gevolg van de door de Duitsche luchtaanvallen aange richte schade, onder groote vertragin gen te lijden, aldus meldt de „New York Herald Tribune” uit de Britsche hoofdstad. Om den talrijken zakenlie den, wier telefoons niet meer berken, gelegenheid te geven telefoongesprek ken te voeren, zijn in het Regina Hou se en in het Northgate House talrijke telefoonautomaten in dienst gesteld. Verder is in de Londensche city een groot aantal boden aan het werk ge?et om op straat telegrammen aan te ne men en door te zenden. BURGERWACHTERS ALS BRAND WEERLIEDEN Het Britsche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de burger wachten in de toekomst tijdelijk voor de bestrijding van brandbommen in dienst Snelle oplossing Naar aanleiding van Roosevelt’s voorstel tot machtiging, schrijft de „New York Times”: Dit voorstel moet beschouwd worden als een poging. Ge lukkig is men in het Congres over de groote linie het er over eens, waar het om gaat. Er is iedere reden om te gelooven, dat men voornemens is te pogen, voor een snelle en realistische oplossing van het probleem te zorgen. De republikeinsche „San Francisco Chronicle” schrijft over het voorstel- Roosevelt: Hier hebben wij op gewacht. Wat thans moet worden gedaan is dit plan zonder verwijl in daden om te zetten. De „Batimore Sun” schrijft over het machtigingsvoorstel: „Het Congres mo ge Roosevelt de machtiging tot hande len geven, doch het moge den duur van zijn macht tijdig beperken. Wheeler over Roosevelt’s voorstel In een radiodebat over het door Roose velt ingediende wetsontwerp tot hulp verleening aan Engeland heeft de demo cratische senator Wheeler verklaard,dat aanneming van dit voorstel oorlog be- teekent. Hij vroeg het volk der Vereen. Staten, of de wereldoorlog voor Amerika de moeite waard geweest was. Bovendien beteekent deze wet de dictatuur. Dit moge men bedenken, alvorens deze wet, in overeenstemming met Roosevelts wensch, erdoor gejaagd wordt. In dit debat kozen de Newyorksche econoom, John Flynn, en de voorzitter van de commissie tegen de deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog, Marshall, tegen Roosevelt’s voorstel partij terwijl de democratische senator Lee Roosevelt steunde. Naar de Britsche berichtendienst me dedeelt, aldus het D.N.B., hebben de regeeringen van Engeland en de Ver- in den loop van de gebeurtenissen van 1940 naar Vichy en omgeving kwamen, bij de politie bewijzen geven van dé noodzakelijkheid van een verde- verblijf. Anders worden zij uitgewezen. Deze maatregel heeft ten doel twijfelachtige elementen en politieke onruststokers verre te houden van het regeerïngsceritrum. De republikeinsche candidaat voor het presidentschap, Wendell Willkie, heeft in een verklaring zijn opvattingen kenbaar gemaakt over het wetsontwerp tot steun aan Engeland. Hij wees er op, dat dit ontwerp voorstelt aan den president reusachtige volmachten te verleenen. Derhalve is het de plicht van de oppositie dit wetsontwerp zoo nauwkeurig mogelijk te onderzoeken. Met het oog op den „tegenwoordigen noodtoestand’ is hij persoonlijk tot de slotsom gekomen, dat het voorstel met enkele wijzigingen dient te worden aan genomen. Willkie deelde verder mede, dat hij binnenkort een reis naar Engeland zal maken. Hij zeide, dat hij als particulier naar Engeland gaat en geenerlei ver binding met de Amerikaansche regee ring heeft. Hij zal waarschijnlijk 2 a 3 weken in Engeland blijven, teneinde de positie van het Britsche eiland te leeren kennen. Na zijn terugkeer zal hij waar schijnlijk in het particuliere leven terugkeeren en zijn praktijk als advo caat hervatten. Naar uit Vichy gemeld wordt, hebben officieuze kringen aldaar hun houding bepaald ten aanzien van een antyzoord van Reuter op de verklaring van den Franschen minister van koloniën, gene raal Platon, dat Engeland zich meester wil maken van de Fransche koloniën. Reuter had verklaard, dat Platon klaar blijkelijk slechts zijn persoonlijke opvat ting heeft uitgesproken. Verder verwees Reuter naar de boodschap van Churchill van 21 October 1940 aan het Fransche volk, waarin hij heeft verklaard, dat het nooit de bedoeling van Engeland is ge weest, de Fransche .koloniën in beslag te nemen of zich van de Fransche vloot meester te maken. De bewering, zoo ver klaart men in officieuze kringen te Vichy, dat Platon slechts zijn „persoonlijke meening” heeft uitgesproken, is belache lijk. Deze meening is de opvatting van maarschalk Pétain, van de Fransche re- gesteld worden. LEVENSMIDDELENDIEFSTAL Volgens de „Daily Telegraph’ is vrachtauto met levensmiddelen waarde van verscheidene honderden ponden sterling, staande in een straat te Islington", gestolen. De wagen wérd later leeg teruggevonden. Dit is de tweede groote diefstal van levensmid delen in een tijdsverloop van drie da gen. Volgens de „Daily Telegraph” is Scotland Yard van plan doortastende maatregelen te nemen om aan deze diefstallen van gedistribueerde levens middelen een einde te maken. LINKS RADICALEN EISCHEN EEN VOLKSREGEERING Het D.N.B. seint uit New York: De door den links-radicalen Engelschen po liticus Denis Pritt aangekondigde verga dering van vertegenwoordigers van En gelsche arbeiders, is, naar „Associated Press” uit Londen meldt, gisteren in de Britsche hoofdstad gehouden. Op deze vergadering eischten de 2000 vertegen woordigers der arbeiders het oprichten van een volksregeering, met volmacht om de banken, het transportbedrijf en de groote industrieën van Engeland over te nemen. Verder werd een resolutie inge diend, waarin geëfscht werd het invoeren van een hoogeren levensstandaard voor de Engelsche arbeiders, doeltreffende tegen bommen beveiligde schuilplaatsen I voor het volk, het herstellen van alle rechten der Trade Unions, de onafhan kelijkheid van Indië, vriendschap met Sovjet-Rusland en een volksvrede. Denis Pritt is lid van het Lagerhuis en werd in Maart van het afgeloopen jaar uit de Labourpartij gestooten, omdat hij I weigerde accoord te gaan met de Engel sche veroordeeling van het militair op treden van Sovjet-Rusland tegen Fin land. De aardschokken zijn reeds op 9 Ja nuari ’s morgens om 7.’13 uur begonnen, toen een tien minuten durende schok werd gevoeld, die zich in de richting West-Oost voortbewoog en die met een I donderend geraas gepaard ging» Volgens telefonische berichten uit Smyrna duurden gistermiddag daar de bevingen nog voort. United Press meldt uit IstanboelTele fonisch wordt uit Smyrna bericht, dat aldaar nog steeds lichte aardschokken worden waargenomen, welke met een dof rollend geluid gepaard gaan. Het middel punt van de aardbeving is, naar thans is vastgesteld, gelegen bij de visschersdor- pen Deghirmendere, Tunovrte en Cusa- dasi, alle ten Zuiden van Smyrna ge legen. Het Roode Kruis heeft reddings ploegen naar deze streek gezonden. Door de instorting van 15 huizen en de be schadiging van 50 andere zijn honderden menschen dakloos geworden. De bekende Bugra-Messe blijft be perkt tot een expositie van materialen en toebehooren ten dienste van de boek binderij, de druk- en reproductie-tech- niek. Zij zal waarschijnlijk worden aan gevuld met een als instructieve tentoon stelling bedoelde „Lehrschau”, welke eventueel in samenwerking met het D.A.F. zal worden ingericht. DE WINTERHULP De vierde straatcollecte van het oor- logswinterhulpwerk in Duitschland op 14 en 15 December 1940 heeft rond 14 mil- lioen mark opgebracht; 4.7 millioen méér dan op dezelfde dagen van 1939, De staf van het Zwitsersche leger maakt bekend: In den nacht van 11 op 12 Januari 1941 hebben gedurende ver scheidene uren vreemde vliegtuigen boven het gebied tusschen de Jura en het meer van Genève gevlogen. Op de heenreis ge schiedden de vluchten uit Noordweste lijke richting, op de terugreis in de rich ting van Opper-Savoye. In verscheidene streken werd luchtalarm gemaakt. Het luchtdoelgeschut trad in werking. Uit een noodlanding in Frankrijk en uit radioseinen blijkt duidelijk, dat deze vlie gers van Engelsche nationaliteit waren. De staf van het Zwitsersche leger deelt voorts mede dat ook in den nacht van 12 op 13 Januari het souverein Zwitser sche gebied, zoowel in West- als in Oost- Zwitserland en Graubünden tusschen middernacht en 5 uur des ochtends ver scheidene malen is geschonden. In vier plaatsen is luchtalarm gemaakt Naar de Amerikaansche corresponden ten melden, verschenen ook boven Liver pool, de kust van Zuid-Wales en steden in het Zuidwesten en Noordoosten van Engeland Duitsche vliegtuigen. Ook andere steden bestookt Sedert de vroege avonduren hebben gisteren wederom sterke formaties der Duitsche luchtmacht in opeenvolgende golven strategische doelen in Londen en andere Engelsche steden aangeval len. Engelsche gen hebben Zaterdag daan op de pier van Zeebrugge. Alle I 4 uitgeworpen bommen kwamen, naar 1 van militaire Duitsche zijde wordt me- degedeeld, in zee terecht zonder dat de pier werd beschadigd. Er werd geen aanval met machinegeweren onderno men. Hiermede is de Engelsche bewe ring, dat de pier door 2 brisantbommen werd getroffen en dat een troepencon centratie met machinegeweervuur is bestookt, weerlegd. Drie Engelsche vliegtuigen neergehaald Gisteren zijn, naar het D.N.B. ver neemt, 3 Hurricane-toestellen bij een poging van de Royal Air Force, het Noord-Fransche kustgebied binnen te vliegen, tusschen Calais en Boulogne neergeschoten. Twee er van werden door het afweergeschut zoo hevig onder vuur genomen, dat zij ondanks handig ma- noeuvreeren niet konden ontkomen en na enkele oogenblikken brandend neer stortten. De derde Hurricane werd door Duitsche jachtvliegtuigen tot boven zee achtervolgd en boven het Kanaal ge dwongen tot een gevecht. Spoedig stort te het toestel neer en sloeg op het water als een steen te pletter, Engelsch vliegtuig in Frankrijk verongelukt Uit Vichy wordt gemeld: In Hizeri- eux, in de omgeving van Lyon, heeft Zaterdagavond om 11 uur Franschen tijd, een Engelsche bommenwerper van het type Wellington een noodlanding ge maakt. Het vliegtuig werd totaal ver nield. De inzittenden brachten er het leven af en werden' onmiddellijk geïn terneerd. De Britsche bommenwerper behoorde naar alle waarschijnlijkheid, tot de formatie, die in denzelfden nacht boven Zwitsersch gebied heeft gevlogen. Volgens een bericht in de „Daily Herald” zijn van Juni tot November bij de luchtaanvallen IJ).570 personen gedood en 27.570 gewond. Het blad schrijft vervolgens: „Laten we tevre den zijn, dat de verliezen niet grooter zijn. Dat hadden we werkelijk ver wacht. In Engeland wonen 40 millioen menschen en in een half jaar zijn er nog geen 20.000 gedood. Het risico is dus werkelijk niet zoo groot”. Van bevoegde Duitsche zijde wordt medegedeeld; De Britsche radio heeft Zaterdag de bewering verspreid, dat het Engelsche luchtwapen Vrijdag j.l. een grooten aanval op Noord-Fransch gebied heeft ondernomen. De actie zou zijn uitgevoerd met vijftig bombarde mentsvliegtuigen en 500 jachtmachines. In werkelijkheid berusten zoowel deze getallen als de in het verdere verloop van het bericht vermelde z.g. successen op leugens. Op 10 Januari vlogen in to taal ongeveer 70 Britsche vliegtuigen, t.w. 20 bommenwerpers en 50 jagers naar de Noord-Fransche kust. Aanval len overdag van gelijke sterkte werden door de R.A.F. hoogstens bij het begin van den oorlog, b.v. bij den aanval op Wilhelmshaven ondernomen en leidden in alle gevallen tot zware nederlagen. Reeds boven het Kanaal werdén een Bristol-Blenheim en een Spitfire door Duitsche jagers neergeschoten. Binnen hét bereik van de Duitsche luchtdoel- artillerie verloren de Britsche aanval lers door voltreffers van het afweerge schut nog 6 toestellen en wel 3 Bristol- Blenheims en 3 Hurricane jagers. De overige machines waren als gevolg van het buitengewoon doeltreffende afweer geschut niet in staat haar bommen goed gericht te laten vallen. Bij elkaar vielen er maar 15 bommen, waarvan echter slechts één op een militair doel, t.w. een opslagplaats van materiaal’ zonder dat hier noemenswaardige scha de werd aangericht. Aan Duitsche zijde zijn noch in het luchtgevecht noch als gevolg van de bommen, verliezen gele den. De verdere bewering van de Brit sche radio, dat bij den Duitschen aan val op Portsmouth 2 Duitsche vliegtui gen zijn neergehaald, is eveneens ge fantaseerd. In een te Russe gehouden rede heeft de Boelgaarsche ministerpresident Filoff gisteren het standpunt van Boelgarije ten aanzien van den internationalen toestand duidelijk gemaakt. Na te hebben opgemerkt, dat de jongste verklaringen van Roosevelt den oorlog tot de geheele wereld dreigen uit te breiden, betoogde Filoff, dat deze oorlog grondig verschilt van die, welke in 1914 uitbrak, want de tegenwoordige oorlog beoogt niet het veroveren van nieuwe gebieden, noch het verzekeren van leefruimten, noch het veroveren van nieuwe markten. Deze oorlog is een ideologisch conflict, dat twee werelden verwikkeld ziet in een strijd op leven en dood. Wij moeten, zoo vervolgde spr., op onze beurt bedacht zijn op alle gebeurtenissen, die zich kunnen voordoen en op de veranderingen, die kunnen plaats vinden, nu zich een nieuwe wereld vormt, die gebouwd is op volkomen nieuwe grondslagen en die grondige wijzigingen ondergaat. Boelgarije beleeft als lid van de Euro- peesche gemeenschap een der meest be slissende oogenblikken van zijn geschie denis. De Boelgaarsche regeering zal evenwel dezelfde politiek als in het ver leden blijven voeren, met dezelfde volhar ding, die reeds vruchten heeft afgeworpen waaraan men nog nieuwe hoopt toe te voegen. Het is de 'plicht van Boelgarije, evenals van andere neutrale of non-belli- gerente landen, gereed te zijn om aan elke gebeurtenis het hoofd te bieden. Hët Boel gaarsche volk zal ook in de toekomst aan zijn traditie trouw blijven en al het noodige in het werk Stellen om' zijn levensbelangen te verdedigen. Na er op gewezen te hebben, dat de buitenlandsche politiek van Boelgarije revisionnistisch is en blijft, zeide spr., dat het Boelgaarsche volk de onrechtvaar digheden van het verdrag van Neuilly nooit zal kunnen begrijpen, noch verge ten. Hij wees op het vreedzame karakter van het Boelgaarsche revisionnisme en herinnerde er aan, dat het met de hulp van Italië en Duitschland en dank zij het begrip van de sovjet-Unie mogelijk ge weest is, het vraagstuk der Dobroedsja op te lossen. De premier besloot met er op te wijzen, dat de betrakkingen van Boelgarije met de buurstaten en andere mogendheden de laatste maanden geen wijzigingen hebben ondergaan en dat het Boelgaarsche volk vertrouwen stelt in zijn soldaten. De ministers van binnenlandsche zaken, financiën en verkeer hebben in andere steden redevoeringen gehouden, waarin zij de ware belangen van Boelgarije in dit Radium van den internationalen toe stand uiteenzetten. geering, van de Fransche marine en van iederen Franschman, die dezen naam Hl waardig is. De verklaringen van Chur- chili van 21 October vervat in zijn bood schap aan de Franschen, zijn buitenge- I woon eigenaardig, want zij zijn nauwe- lijks in overeenstemming te brengen met de volgende feiten: 1. De Engelsche vloot heeft in Mers el Kebir de Fransche Middellandsche Zeevloot welke ontwa pend voor anker lag, ovërvallen en ver- scheidene honderden Fransche matrozen y gedood. Het Fransche jlagschip „Bre tagne” werd tot zinken gebracht. Hoe I brengt de heer Churchill! zoo vraagt men zich te Vichy af, en de Britsche regee- ring dezen diefstal en poging tot moord in overeenstemming met de bedoeling „zich niet van de Fransche vloot te willen meester maken”? I Of beter nog, was het niet de heer Churchill zelf, die in het Lagerhuis ver- 1 klaarde, Mers el Kebir is de grootste J overwinning ter zee sinds Trafalgar 2. De Engelsche vloot verscheen eenige dagen later voor Dakar en onder in steunde met haar kanonnen 3 landings- pogingen. Zij bombardeerde de doodde en verwondde verscheidene hon- fC-Sl derden Franschen en inboorlingen I trok zich tenslotte als gevolg van de gra- I naten der Fransche fharine terug. Hoe brengt de heer Churchill deze tweede poging tot diefstal en moord in overeen- .1 stemming met zijn z.g. voornemen „de BB Fransche koloniën niet te willen kapen” De waarheid is, zoo verklaart men in officieuze kringen te Vichy, dat de En gelschen de Fransche vloot wilden rooven of vernielen en dat hun dat niet gelukt is. Daarna wilden zij zich meester ma ken van Dakar. Ook dit .is hun niet ge lukt. Thans doet men in Londen alsof men de vloot en de koloniën van Frank rijk respecteert. Wanneer de Engelschen, aldus wordt tenslotte gezegd, in Dakar vasten voet verkregen hadden, waren zij daar gebleven. Admiraal Platon heeft dit zeer tereecht verklaard en alle Franschen waren het met hem eens. WAANZINNIGE VERWONDT VIER VROUWEN In de voorstad Lyn te Kopenhagen zijn Zaterdagmorgen 4 vrouwen door een krankzinnige zwaar gewond. Een 22-jarige student in de handelswe- tenschappen, die reeds eenigen tijd teeke- nen van zenuwoverspanning vertoonde, waarop door zijn omgeving onvoldoende acht geslagen werd, overviel in een vlaag van waanzin zijn bedlegerige 64-jarig® moeder en zijn zuster en verwondde P den benevens de verpleegster v®”../.", moeder en het dienstmeisje met b«ls gen. Hij probeerde daarna het huis brand te steken. Terwijl de verpleegster en de diens bode in weerwil van haar naar een winkelier in de buurt hepe om hulp te halen, had de krankzinnig zich verwijderd, doch hij kon °Pgl®.sp°°r. en naar een gesticht overgebracht w den. j>n De toestand van de zuster van ow ongelukkige en van de dienstbo^eHö ec. door de geneesheeren zeer er"st’f fht acht. De brand in de villa kon geblu- worden, alvorens hij om zich heen greep. U moet er door heen. On derdruk een opkomende ver koudheid onmiddellijk met ASPIRIN.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2