w t w No. 17774. Een nieuw voedselvoorzienmgsbesluit Ter herinnering 1916 van Mislukte luchtaanval op de Duitsche Noordzeekust aan den stormvloed Dinsdsg 14 Januari. 1941. Er moet v.m. uur Doeltreffend afweervuur van Dokterstelefoon: De Duitsche patrouille vaartuigen Verordening op het op leggen van prestaties van 5.54 uur n.m. tot 9.43 een sociale rechtvaardige verdeeling zijn VERDUISTEREN Zeer zware straffen tegen ieder, die poogt voedsel voorraden te brengen op een plaats, waar zij niet behooren te zijn s V I s - uur n.m. No. 394920 armen den Ziekenfondsleden De Volharding: No. 116364 Telefoon 116300 (zeven lijnen) Giro No. 12500 Maan: 14 Jan. op 7.40 uur n.m.; 15 Jan. onder 10.24 u. v.m.; op 8.54 S A Maatregelen tegen vijandelijke han delingen, gericht tegen de Duitsche bezettingstroepen De eene Nederlander mag, om dat hij over meer geld beschikt, niet het voedsel nemen, wat een landgenoot toekomt Critiek op de Zweedsche pers naar aanleiding van een artikel over Engelschen aanval op Noord- Frankrijk Megerle over Amerika geleden, in den nacni van 10 op 14 januari iyio, woedde een die eenige dijkdoorbraken veroorzaakte, waardoor groote stukken fteW6kiige stormvloed aan onze -lm, a ',n ons land onder water liepen, Volendam en Buiksloot, m en eerst begin April kon werd vee ondergebracht vernieling van kerkelyk bezit door Engelsche vliegtuigen Belangrijke conferentie te Tokio 7 u. v.m.; V v s g kusten, o.a. de Anna-Paulownapolder en het gebied ten Noorden van Amsterdam" ti Menschenlevens gingen verloren, honderden stuks vee verdronken in de -f. men er aan beginnen de overstroomde polders weer droog te malen. Te r q in de historische Groote Kerk. Deze werd naden brand van 1602 herbou beroemde doophek uit 1657 in de Groote Kerk wereld- ie Wdam 4 Mg COURANT HAAGSCHE PRIJS DEZER COURANT: PRIJS DER ADVERTENTIitN: Inlevering van producten Z.g. StadspatiëntenNo. 49 De Engelsche verliezen. West- con- bij be- uitvoer “'Artikel 5. (1.) Voor paalde door worden tenuitvoerlegging plaats van bedoeld door kan wat en Van 15 regels 1.50. Iedere regel meer tot 10 regels 40 et., daarna iedere regel meer 50 ct. Reclames 90 ct. per regel. Bewijsnummers 5 et., fr. p. post 10 ct. Incasso binnen de stad 5 ct., buiten de stad volgens pcsttarief. Bij vooruitbetaling: Kleine Advertenties 90 ct.; Dienstaanbiedingen 70 ct. Advertentiën waarin voorkomt „Brieven aan het bureau van dit blad” 10 ct meer. Britsche aanval afgeslagen Britsche vliegtuigen probeerden volgens inlichtingen van het D.N.B. gisteren in den loop van den dag het kustgebied van Noord-Frankrijk binnen te dringen. Jacht- vliegers en de luchtdoelartillerie verhin derden echter dat een georganiseerde aan val werd uitgevoerd. Het gelukte den Brit ten niet, maar een enkele bom neer te werpen. Door den Duitschen afweer wer den 2 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. De aanvallen op Engeland. In den vorigen nacht en gisteren heeft het Duitsche luchtwapen, volgens berich ten van de Amerikaansche persagentschap pen te Londen, in verschillende gebieden van Engeland aanvallen ondernomen. Bijzonder hevige aanvallen werden ge daan, aldus „Associated Press”, op een stad aan de kust van Zuidwest-Engeland, waar talrijke brand- en brisantbommen werden neergeworpen. Ook uit Liverpool en het gebied van de Mersey worden aan vallen gemeld. Door de vliegtuigen, die meer naar het binnenland doorvlogen, werd ook boven de Noordoostkust van Engeland gevlogen. Plymouth gebombardeerd Het Duitsche luchtwapen heeft in den ■afgeloopen nacht de haven en andere voor den oorlog belangrijke doelen van Ply mouth aangevallen. Het weer was gunstig, zoodat de bommen bij goed zicht neerge worpen konden worden. Er ontstonden een aantal branden, waarvan er eenige een grooten omvang aannamen. Tusschen 10 u. n.m. en Ruimere bevoegdheden Hoewel de landbouw-crisiswet 1933 te zamen met de wet van 30 September 1938 (Staatsblad 639c) voor de Overheid reeds verschillende bevoegdheden inhoudt tot het treffen van regelingen op het gebied der voedselvoorziening, is het gebleken, dat onder de huidige tijdsomstandigheden aan ruimere bevoegdheden op dat gebied dringend behoefte bestaat. Zoo is het of> grond van de landbouwcrisiswet 1933 niet mogelijk, geboden te stellen of directe verplichtingen op te leggen. Dit was aanleiding, dat tal van regelin gen, welke in de laatste maanden ten be- De plunderingen in Engeland. In een te Stockholm ontvangen nummer van de „Daily Mirror” wordt melding ge maakt van plunderingen in het gebied van de Mersey. Door de politie-rechtbank in Liverpool wordt opgegeven, dat groote plunderingen zijn voorgekomen tijdens luchtaanvallen op de omgeving van de Mersey. Een getuige verklaarde: Gister avond waren er in Liverpool meer plun deringen dan ooit tevoren. Deze lijken schenders plunderden openlijk en liepen met den buit weg, terwijl de aanvallen nog voortduurden. Geheel onverschillig waar men ook heenkeek, overal kon men mannen zien, die zich meester maakten van voorwerpen uit de étalages, waarvan de ramen door den luchtdruk waren ge sprongen. Twee inspecteurs van politie, die gewonde personen hielpen, ontmoetten mannen, die te zeer met het plunderen bezig waren, dan dat zij zich om de poli- tie-ambtenaren bekommerden. De verliezen, welke het Engelsche luchtwapen bij zijn aanval op de Noord- Fransche kust van 10 dezer heeft geleden, zijn nog met een Hurricane-jager ver hoogd, naar het D.N.B verneemt. Dit toe stel werd door artillerie der marine neer geschoten Het totale verlies van het Brit sche luchtwapen bij deze onderneming be reikt hiermede 9 vliegtuigen Voor ’s-Gravenhage bij vooruitbet. per 3 mnd. met „Kikeriki”, „De Nieuwste Mode” „Koloniaal Bijblad” en „Letterkundig Bijblad” 3.Franco per post met Mode blad 4/—, zonder Modeblad 3.75 Buitenland 9.Landen waarop het verlaagd intern, drukwerk-posttarief van toepassing is 7.p. kw. Bij postkantoren tegen de geldende goedk. abonn.prijzen. Afz. nummers 5 ct., fr. p. post 10 ct. hoeve van de voedselvoorziening moes ten worden getroffen, noodzakelijkerwijze een gewrongen en onduidelijk karakter verkregen, omdat hetzij door middel van verbodsbepalingen, hetzij <ïoor het opleg gen van voorwaarden, getracht moest worden het beoogde doel te bereiken. Deze courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen BUREAUX: WAGENSTRAAT 35—37 Bijkantoren: Scheveningen, Keizerstr. C19, Tel. £50310; Rijswijk, Kantoor- boekh. Leeuwendaal, Oranjelaan 3, Tel. 119461. Voorburg, Boekhandel H. E. G. Ruys, Heerenstr. 124, Tel. 778038; Filiaal N.V. Kantoorboekh. Th. J. de Koning, Goudsbloemlaan 3, Tel. 330263; Boekh. J. B. v. Seters jr., There- siastr. 108a, Tel. 772444; Boekh. E. D. Couvée, van Hoytemastr. 66, Tel. 721187 Stad in Zuidwest-Engeland bestookt Volgens een in Londen bekend gemaak te officieele mededeeling, heeft een stad in Zuidwest-Engeland vannacht een luchtaanval te doorstaan gehad, welke 2 a 3 uur duurde. Het bericht spreekt van talrijke branden en groote schade aan gebouwen. Voorts wordt gemeld, dat per sonen gedood of gewond zijn. Een nieuw soort Duitsche brandbommen. Bij den zwaren luchtaanval op Londen in den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben de Duitsche vliegers blijkbaar voor de eerste maal gebruik gemaakt van een nieuw soort brandbommen met explosieve werking, aldus meldt United Press. De ex plosieve kracht heeft ten doel de daken te vernielen, zoodat het in de brandbom ge borgen brandbare materiaal in de gebou wen ontvlamt. Vele Londenaars hoorden bij het inslaan der brandbommen een scherpen knal, ter wijl bij de gewone brandbommen slechts een tamelijk zwak sissen hoorbaar is. Ook zagen eenige ooggetuigen, dat vele brand bommen zich na het ontploffen in 4 of 5 brandhaarden splitsten. De aanval bereikte weliswaar niet de volle verschrikkelijke hevigheid van den aanval van 29 December, maar toch be hoorde hij tot de zwaarste luchtaanvallen, die de Britsche hoofdstad sedert het begin van den luchtoorlog heeft beleefd. Vele uren lang regende het bommen. Kort voor middernacht eindigde de aanval opvallend plotseling. De „Berliner Börsenztg.” richt zich op scherpen toon tegen een bericht van den Londenschen correspondent van het te Stockholm verschijnende dagblad ..Afton bladet”. Deze Zweedsche journalist had zijn blad gemeld, dat de laatste Engelsche aanvallen op de Fransche Kanaalhavens hebben bewezen, dat het Britsche en het Duitsche luchtwapen op het punt staan hun rollen om te keeren. De Engelsche oorlogvoering in de lucht heeft, vc' ;ens dezen correspondent, met den aanval op Calais, Boulogne, en Duinkerken bewijs geleverd van haar offensieven geest. De correspondent geeft tenslotte de meening te kennen, dat een afnemen der Duitsche aanvallen kan worden opgemerkt. De „Börsenztg.” wijst den Zweedschen journalist er op, dat hij zich op grond van de Duitsche weermachtberichten gemakke lijk zou hebben kunnen oriënteeren, ten aanzien van den waren stand van zaken. De feiten zijn aldus, dat de aanval van dk Royal Air Force op het door de Duitsche troepen bezette kustgebied door de Duit sche jagers en het luchtafweergeschut ter stond werd verijdeld. Na het verlies van 9 machines werden de Engelschen gedwon gen om te keeren, zonder dat zij ook maar de mogelijkheid hadden gehad tot welge- gericht neerwerpen van bommen. Dat Duitschland’s strijd om leven en vrijheid slechts weinig begrip vindt in de Zweedsche pers, aldus gaat de „Börsen ztg.” verder, kan worden verdragen. Maar dat in de Zweedsche pers voortdurend po gingen worden gedaan om de Britsche leu genpropaganda op de been te helpen, is een zaak van ernstiger aard. Men begeeft zich in Stockholm daarmede buiten de zóne der neutraliteit op een gebied, waar de wetten van den strijd heerschen, waar niets vergeven en vergeten en waar iederen op Duitschland gedoelde steek met krachtige slagen vergolden wordt. In ieder geval spreekt uit dergelijke leugen- berichten een fundamenteele houding te gen Duitschland. die niet te onderscheiden is van vijandigheid. Zij, die zich in het neutrale Stockholm inspannen om tusschen hun land en het Duitsche Rijk, en daar mede ook het vasteland, een kloof te doen ontstaan, moeten niet de dwaze meening krijgen dat deze kloof ooit breed genoeg zou kunnen zijn om reacties op zoo drieste tendentieuze leugens als die van ..Aftonbladet” te verhinderen. In een artikel in de „Berliner Börsen ztg.”, dat als kop draagt „De weg naar Damascus’, schrijft de diplomatieke medewerker Karl Megerle het hoogst belangwekkend te vinden, dat Roosevelt in zijn boodschap aan het Congres een nationaal-socialistischen toon heeft aan geslagen. De bekende Duitsche publicist wijst erop, dat de Amerikaansche pre sident in zijn boodschap het recht op arbeid en den plicht tot arbeid voor alle Amerikaansche burgers opeischt. Ver der verlangt Roosevelt de opheffing van de bijzondere voorrechten van enke len en het genieten van de resultaten van den wetenschappelijken vooruitgang door allen in den vorm van een hoogeren levensstandaard. Er moeten meer Ame rikanen in het genot gesteld worden van een ouderdomspensioen, van de werkloo- zenverzekering en van geneeskundige hulp. Ook mag niet toegestaan worden, dat iemand van de bewapening rijker wordt. De rijkdom van een volk en het crediet van een staat, aldus verklaarde de president, zijn gelegen in de produc tiekracht van de natie. Dus arbeid in plaats van goud, constateert Megerle.. Dit is ook de opvatting van Roosevelt. Vooropgesteld echter, dat hij meent, wat hij zegt. In ieder geval constateeren wij met genoegdoening, dat zoowel Roo sevelt als ook de Engelschen zich ge dwongen zien op het gebied der binnen- landsche economische en sociale poli tiek in nationaal-socialistischen trant te denken en te spreken. Hij schijnt te we ten, dat hij de vraagstukken, waarin hij het Amerikaansche volk stort, niet met de traditioneele middelen van de demo cratische instellingen kan oplossen. En ómdat Roosevelt dat weet, aldus merkt Megerle tenslotte op. vlucht hij in de oorlogsatmosfeer, klinkt zijn eisch naar onbeperkte volmachten en schalt zijn strijdkreet, .dat de Amerikaansche de mocratie van buiten af wordt bedreigd. Algemeene voorschriften Tenslotte is het gewenscht geoordeeld op grond van de noodzaak, dat thans ieder, die eenige functie bij de voedsel voorziening vervult, ten volle zijn plicht doet, eenige algemeene voorschriften op te nemen, welke ten doel hebben han delingen, welke niet in overeenstemming zijn met de door de Overheid op het ge bied der voedselvoorziening beoogde doeleinden, strafbaar te stellen. Zoo is thans in het voedselvoorzienmgsbesluit o.a. bepaald, dat ieder, die een hande ling verricht, 'velke van belang is voor de voedselvoorziening daarbij die zorg moet aanwenden, welke met inachtne ming van de ten aanzien van de voed selvoorziening bestaande omstandigheden redelijkerwijze van hem verlangd worden. Voorts moet hij van alles zijn bedrijf betreft, op behoorlijke duidelijke wijze aanteekening houden. X A X A X A A A X A A A X A X A A A X X A A A X A X A X A A A X A X Het Verordeningenblad bevat een ver ordening, houdende voorschriften be treffende repressies tegen vijandelijke handelingen, welke zich tegen de belan gen van de Duitsche bezettingstroepen richten. Artikel 1. Terzake van handelingen, welke na 25 Mei 1940 zijn geschied of ge schieden, en welke tegen belangen van het Duitsche volk of van het Groot-Duitsche Rijk zijn gericht, of welke de openbarei orde of het openbare leven in het onder de bescherming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebied zouden kunnen verstoren, kan een verplichting tot vergoeding van schade en een zoengeld (Sühneteistung) worden opgelegd. 1) aan personen of vereenigingen (stich tingen), die zoodanige handelingen billij ken of bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij die handelingen bil lijken of bevorderen; 2) aan gemeenten, binnen welker gebied zoodanige handelingen zijn geschied. Artikel 2. 1) Opgelegd kunnen worden persoon lijke, geldelijke of zakelijke prestaties. 2) Wordt een persoonlijke prestatie op gelegd dan kan degene die daartoe ge houden is. zich bij, het volbrengen daarvan niet dan met toestemming van de in arti kel 4 genoemde autoriteit laten vervangen. Artikel 3. Wordt aan meerdere personen of vereenigingen (stichtingen) een presta tie opgelegd, zoo zijn deze hoofdelijk aan- Naar het D.N.B. meldt zijn Zondag 2 Britsche vliegtuigen, toen zij in een groote formatie de Duitsche Noordzeekust probeerden te bereiken, door marine artil lerie en een bewakingsvaartuig der ma rine neergeschoten. De overige Britsche machines werden door het uitstekend ge richte Duitsche afweervuur uit elkaar ge jaagd en genoodzaakt terug te keeren, al vorens zij Duitsche doelen hadden kun nen aanvallen. Denzelfden dag hebben 3 Engelsche Lockneedmachines. naar het D.N.B. ver neemt. een Duitsch patrouillevaartuig op de Noordzee met bommen en torpedo’s aangevallen, welke echter alle haar doel misten. Als gevolg van het doeltreffend afweervuur van het Duitsche patrouille vaartuig draaiden de vijandelijke toestel len af, zonder den aanval te hervatten. Een even schepe terechtwijzing viel aan 2 Britsche jagers ten deel, die aan de Kanaalkust patrouillevaartuigen en haven- beschermingsbooten poogden aan te vallen. Twee Hurricanes werden hierbij door de luchtafweerartillerie neergeschoten. Het gisteren verschenen nieuwe „Ver- orcheningenblad” bevat o.m. een be sluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Vis- scherij onder den naam „Voedselvoor- zieningsbesluit”. Op de heden gehouden dagelijksche persconferentie hebben Oberregierungsrat Freiherr von der Wense en de regeeringscommissaris voor de voedselvoorziening, de heer S. L. Louwes, dit besluit toegelicht. De heer von der Wense, wees er op, dat de landbouwcrisiswet 1933. wat be treft de bevoegdheden welke zij verleent, voor de huidige omstandigheden ontoerei kend is geworden. De hiaten, welke zij op dit punt vertoont, worden door de nieuwe verordening aangevuld. Deze is vooral daarom welkom, omdat zij de mogelijk heid schept dwang uit te oefenen bij de aflevering van landbouwproducten en zware straffen te eischen tegen hen die zich op den sluikhandel toeleggen, clande stien slachten of op andere clandestiene wijze trachten de gemeenschap voor wat betreft de voedselvoorziening te benadee- len. De heer von der Wense legde er den na druk op, dat deze verordening is gemaakt uitsluitend in het belang van het Neder landsche volk. Belangen, van het Duitsche volk of van de Duitsche bezettingstroepen hebben deze verordening niet noodig ge maakt. Voorts is als gemis gevoeld, dat de landbouw-crisiswet 1933 de Overheid niet de mogelijkheid biedt om. indien aan een voorschrift niet wordt voldaan, er op snelle wijze voor zorg te dragen, dat de betreffende maatregel ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. Gewezen moge b.v. worden op de ver plichting tot inlevering van producten aan de Overheid. Indien een producent of een handelaar deze verplichting niet nakomt, dan kan hij strafrechtelijk of tuchtrechte lijk worden vervolgd desnoods met inbe slagneming der goederen. Inlevering op de voorgeschreven wijze kan echter niet op grond van de landbouw-crisiswet 1933 worden afgedwongen, waardoor kostbare voedselvoorraden verloren kunnen gaan. Ook ten aanzien van andere voorschrif ten, b.v. tot bewerking of verwerking van producten volgens bepaalde richtlijnen, is de bevoegdheid van de Overheid om bij niet-nakoming rechtstreeks daadwerkelijk in te kunnen grijpen, onmisbaar. Op grond van de Landbouw-crisiswet 1933 kunnen slechts regelen worden ge steld ten aanzien van producten van den landbouw. In verband met de eischen, welke een behoorlijk verloop der voed selvoorziening thans stelt, is dit te be perkt. Zoo dient thans ook ten aanzien van surrogaten van landbouwproducten regelend te kunnen worden opgetreden en dienen ook regelen gesteld te kunnen worden ten opzichte van het gebruik van grond- en hulpstoffen door den landbouw, zooals kunstmeststoffen, ver pakkingsmateriaal etc. Ook machines voor de clandestiene verwerking, b.v. karnmachientjes en dergelijke vallen er onder. De aanwending van sumptie-producten Om te bevorderen dat producten, welke voor menschelijk voedsel kunnen dienen, ook zooveel mogelijk daarvoor worden aangewend, is het verbod gesteld, dat ken nelijk voor menschelijke consumptie be stemde of geschikte producten in beroep of bedrijf voor andere doeleinden worden aangewend, tenzij daartoe door of van wege den secretaris-generaal toestemming is verleend. (Zie verder 3e blad, pag. 1.) - - 1. -!- -- tegen de Nederlandsche bevolking als zoo danig en zeker niet tegen de overwegende meerderheid van deze bevolking. Alle er varingen en waarnemingen, die in de af geloopen maanden hier konden worden gemaakt, hebben aangetoond, dat op zijn minst 4/5 van het Nederlandsche volk wenschen in rust en orde hun normale bezigheden voort te zetten en daarbij streeft naar een zoo correct mogelijke, ten deele zelfs vriendschappelijke verhouding jegens de Duitsche troepen en de Duitsche bezettingsautoriteiten. Dit geldt met name voor de breede massa’s van de arbeiders, van de kleine beambten en van de boeren bevolking. Al deze menschen hebben er begrip voor getoond en weten het te waardeeren, dat zij door de Duitschers niet als bewoners van een veroverd land, maar als leden van een stam- en rasverwant bevriend nabuurvolk en als een van de waarde volste bestanddeelen van de Germaansche volkerenfamilie worden beschouwd. Daar komt nog bij, dat talrijke personen uit de zooeven genoemde bevolkingsgroepen reeds persoonlijk ervaren hebben, dat men ook aan Duitschen kant beoogt bepaalde so ciale instellingen, die in Duitschland reeds gemeen goed zijn geworden, ook den bree- den massa's der Nederlandsche bevolking ten goede te doen komen. Het openstellen van uitgebreide nieuwe afzetmogelijkheden voor den Nederland- schen landbouw, de verlichting of ophef fing der grensbepalingen, de bestrijding van de werkloosheid, de instelling van „Vreugde en Arbeid”, het parool „schoon heid van den arbeid”, invoering van een arbeidsvacantie en sociale reuzenprestaties als die van het Winterhulpwerk zijn in deze kringen, die immers meestal niet tot de welgestelden kunnen worden gerekend en grootendeels met kleine inkomens moe ten huishouden, met groote belangstelling, ja veelal met vreugde begroet. Aan den anderen kant echter zijn er bepaalde kringen, die zich ergeren, dat hun zoo dikwijls hier te lande verkon digde leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevallen, of die zich ergeren, omdat hun economische en financieele winstbron door de toekomstige ontwikkeling is verstopt, dat in het algemeen een gren del geschoven is voor de onbegrensde opcenhooping van groote rijkdommen in de hand van betrekkelijk kleine kringen, en die deze ergernis in een ondergrond- sche haat- en leugencampagne tot uit drukking brengen. Deze kringen schrik ken er ook niet voor terug anderen doos financieele beloften en door vreesaan- jaging met gebruikmaking van de econo misch afhankelijke positie van die ande ren of ook op andere wijze aan te zetten tot verspreiding van boosaardige geruch ten of tot nog ergere dingen, zooals daden van terreur of sabotage. In het bijzonder is het te veroordeelen dat deze elementen zich bij dergelijke tendentieuze manoeuvres en praktijken zelf niet in de voorste lijn wagen, maar voorzichtig op den achtergrond blijven en andere lieden de kastanjes uit net vuur laten halen. Dergelijke elementen en praktijken wil men door de bepalingen van de nieuwe Verordening treffen. Deze bepalingen be- oogen iedereen aan het verstand te bren gen, dat de Duitsche bezettingsautoritei ten, wanneer zij zich eenmaal genoopt zien om in te grijpen, dan ook niet zul len aarzelen krachtig toe te slaan. De be doelde kringen en elementen kunnen er dan niet langer op rekenen, dat zij ook verder op den achtergrond kunnen blij ven staan en anderen, die door hen zijn opgehitst, voor de gevolgen van hun praktijken kunnen laten opdraaien. Katholieke geestelijken uit Duitschland hebben dezer dagen aan het presidium van het Duitsche episcopaat een uitvoerig rapport toegezonden over de vernieling van kerkelijk bezit door de Engelsche vliegtuigen. Het rapport ging vergezeld van een aantal fotografische op namen, die den omvang der schade duide lijk aantoonen. Vooral betreft het hierbij de vernielingen in de omgeving van de stad Dusseldorf waar bij een aanval 2 kerken, een klooster en een katholiek ge zellenhuis zware bomtreffers kregen. In het rapport wordt erop gewezen, dat de schade, die aan de kloostergebouwen is berokkend, bijzonder zwaar is, daar hierbij kostbare historische kerkbeelden en orna menten zijn vernield. De schade, welke de aanvallen der Engelschen aan de katho lieke kerk in de laatste 10 a 12 maanden hebben berokkend, worden door de be voegde kerkelijke instanties op vele honderdduizenden rijksmark geraamd, zonder mee te rekenen de historische schilderstukken en ornamenten, welker waarde in het geheel niet te ramen valt. Toelichting van den heer Louwes Na den heer von der Wense gaf de heer Louwes een nadere toelichting op het nieuwe Voedselvoorzienmgsbesluit. Het oogmerk van de verordening, aldus de heer Louwes, is te zorgen, dat de voor handen voedselvoorraden zoo billijk moge lijk over de geheele bevolking verdeeld worden. Daarvoor moet de sluikhandel en het clandestien verwerken van producten welke voor de voedselvoorziening van be lang zijn, streng worden tegengegaan. Met dit doel zijn aan de Nederlandsche ambtenaren ruimere bevoegdheden toege kend, bevoegdheden intusschen, welke in het Nederlandsche recht niet onbekende figuren vormen. Gisteravond is te Tokio een conferen tie gehouden voor het bespreken van de internationale en binnenlandsche vraag stukken. Deze bijeenkomst, die gehouden werd voor het verkrijgen van een groo- tere samenwerking tusschen het opperbe vel en de regeering, werd o.a. bijgewoond door miaister-president Konoje, de minis ter en onderminister van oorlog en ma rine. de afdeelingschefs van de weer- machtsministeries generaal Soegiyama, chef van den generalen staf, luitenant- generaal, Tsoekada, vice-chef van den ge neralen staf, luitenant-generaal Noboe- tak® kondo, vice-chef van den marinestaf. D N B. schrijft dat hiermede een begin is gemaakt met de aangekondigde vierdaagsche besprekingen van de kabi netsleden en de chefs van de Japansche weermacht met de vertegenwoordigers van den Rijksdag, de industrie, het finan cieele leven en de pers. In Japansche politieke kringen wordt verklaard, dat de regeering reeds voor het begin van den Rijksdag pogingen in het werk stelt, om met het oog op de begrootings- en regeeringsvoorstellen een- ^e1v«rkriJ«en Als belangrijkste wets- kfeswït der re«eerin8 w°rdt de nieuwe genoemd. ferenti1«erprTS‘fent KonoJe zal op de con- den Riit Tet de vertegenwoordigers van vastbeet dai? noR een? met nadruk de king breno»he‘d der re«eering tot uitdruk- dening genT orn de Politieke nieuwe or- heden ten °.nde,r alle °mstandig- «n uitvoer te leggen. S V V g s V s V V s V X V V V V V V V 5 V V V v tie opgelegd, ^Artikel 4. Prestaties, als bedoeld in deze Verordening, worden door den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied (commissaris-gene- raal voor de openbare veiligheid) schriftelijke beschikking opgelegd. Artikel 5. (1.) Voor zoover in paalde gevallen niet anders wordt be paald, vindt de tenuitvoerlegging der beschikking plaats overeenkomstig de bepalingen van het Wetboek van bur gerlijke rechtsvordering de beschikking wordt ten deze gelijkgesteld met een vonnis in executorialen vorm. (2) Wordt aan de verplichting met binnen den vastgestelden tijd voldaan, zoo kan de betrokkene daartoe middel van lijfsdwang (Haft), genoopt. (3) Is een verplichting opgelegd aan een vereeniging (stichting) dan worden de personen, tegen wie zich de bedrei ging met lijfsdwang richt, in de be schikking genoemd. (4) De lijfsdwang wordt ten gelegd door de Duitsche politie. Artikel 6. Beschikkingen op grond van deze verordening hebben voorrang boven die, welke voortvloeien uit de Verorde ning no. 33/1940 betreffende het ver beurdverklaren van vermogens. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op dén dag harer afkondiging. Officieus commentaar van bevoegde Duitsche zijde is ons naar aanleiding van bovenstaande Verordening itPolvaoan)denï2lge^de \erklaring verstrekt: Deze Verordening richt zich geenszins it

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 1