vallen uit de lucht Prikkelen de keel Mijnen Amerika’s plan inzake hulpverleening Engeland aan De strijd in Albanië van De Engelsche vloot- verliezen in de Middellandsche Zee De behandeling Huis in het afgevaardigden Het vliegtuig als hulp middel in den mijnen oorlog Geen Duitsche troepen naar Boelgarije De oorlog ter zee De gevechten aan Chineesche grens o le hl. pag. iM OOR WEGEN voor ITALIË Amerikaansche ambassadeur DUITSCHLAND ENGELAND HONGARIJE r VEREENIGDE STATEN De „Manhattan” gestrand ZUID-SLAVIE EGYPTE ZUID-AFRIKA ZUID-AMERIKA. BRAZILIË Ondergang van de „Nalgora” eischte 79 slachtoffers Havens onveilig door geheim zinnige mijnen Neem dan direct een toanflavin' r PASTILLE om keelontsteking, verkoudheid of griep te voorkomen. Aanslag beraamd op koning Faroek brand tengevolge van ONTPLOFFING OP EEN VLIEGVELD te Rome teruggekeerd s HAAGSCHE COURANT Dinsdag 14 Jan. 1341 de Indo- Portugeesch Guinea als steunpunt de Amerikaansche vliegroute United Press meldt uit Washington. Portugeesch Guinea, welhaast een ver geten ongetwijfeld een zeer kleine kolo nie aan de Westkust van Afrika, zal een nieuwe plotselinge bekendheid verkrij gen, indien de Panamerican Airways de toestemming verkrijgen, die zij hebben gevraagd om van dat stukje land de „springplank” te maken voor hun Trans atlantische vliegroute in Westelijke rich ting. Tegenspraak van Moskou Levendige bedrijvigheid van patrouilles De politiek van Boelgarije Johann Hagenbeek overleden ^444^44444444 444444 44444^ tot ook de om wordt, hulp- dat deze deze Ook twee vrachtschepen in nood af te een A BAYER Ie) ge rede BISSCHOPPEN FELICITEEREN GORING In opdracht van ae Duitsche bisschops conferentie hebben de Duitsche kerkvor sten den Rijksmaarschalk Hermann Göring in een hartelijk telegram ter gelegenheid van zijn 48en verjaardag gelukgewenscht. Uit den aard der zaak worden de ge- welke met dergelijke mijnen Te hebben zich gisteren De vlootverliezen, welke de Engelschen dezer dagen in de Middellandsche Zee geleden hebben worden besproken door de ..Messaggero”, die opmerkt, dat 3 een heden, t.w. een kruiser en 2 duikbooten tot zinken gebracht zijn en dat 12 eenheden min of meer ernstig gehavend zijn, waar onder een linieschip, twee vliegkamp- schepen en 2 kruisers. Dit lijstje toont aan, dat de Engelschen, inplaats van de Middel landsche Zee te beheerschen, zooals de Londensche propaganda beweert, hun kost baarste bezit, t.w. hun vloot, aan schade en vernietiging bloot stellen. groot aantal - en vormt den tegaa- De ..Stampa” meldt uit. Beiroet: De radio van Damascus heeft medegedeeld, dat een aanslag ontdekt is op koning Fa roek en de koningin-moeder van Egyp te. de weduwe van koning Foead. De ver dachten moeten in hetzelfde milieu ge zocht worden, dat onlangs den aanslag op Ibn Saoed heeft voorbereid. Verdere nasporingen hebben onomstootelijk bewe zen, dat de organisatie uitging van de Secret Service en trachtte alle Arabische persoonlijkheden van eenige beteekenis uit den weg te ruimen, die als hinderpaal voor de Engelsche plannen voor de heer schappij over de Arabische wereld be schouwd worden. Ibn Saoed heeft koning Faroek door een speciaal gevolmachtigde van de bijzonderheden op de hoogte la ten stellen en voorgesteld het verdere on derzoek van Cairo naar Dsjidda te ver leggen om den Britschen invloed uit te schakelen. Het groote Amerikaansche passagiers schip ..Manhattan”, is gestrand op een zandbank in de buurt van Palmbeach. De stranding had Zondagavond plaats. De pogingen om het schip vlot te krijgen, heb ben nog geen succes gehad. De 200 passa giers, die aan boord waren, en die op weg waren van New York naar Cuba of Cali- fornië, zijn aan land gebracht. Weliswaar loopt de „Manhattan” geen groot gevaar, maar de vrij hooge golven drukken het vaartuig onafgebroken tegen de zandbank vast. De oorzaak van de stranding is nog niet opgehelderd. Men neemt aan, dat deze zandbank pas kort geleden ontstaan is, zoodat de kapi tein van haar ligplaats niet op de hoogte was. een zwaar »ex geKregen nebben, dat het schip als verloren beschouwd moet wor den. Ook het tweede vaartuig, dat 4829 ton meet heeft een groot lek in een ruim. Het Engelsche kapitaal in Amerika De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft medegedeeld, dat de Britsche regeeriqg met een groep Ame rikaansche banken onderhandelingen voert voor het overnemen van Engelsche kapi- taalsbeleggingen in de Vereenigde Staten. Een bankiersgroep heeft Engeland reeds een aanbieding gedaan. De onderstaats secretaris van het Britsche ministerie van financiën. Phillips, heeft Morgenthau ver klaard, dat de Britsche regeering bereid is met de Amerikaansche banken zaken te doen. De waarde van de door Engeland aangeboden kapitalen heeft de minister van financiën niet medegedeeld RIESZ VAN DE DUITSCHE VOLKS GEMEENSCHAP UITGESLOTEN De leiding van den volksbond der Duit- schers in Hongarije heeft den afgevaar digde der regeeringspartij. Adam Riesz, eenstemmig van de volksgemeenschap der Duitschers uitgesloten en hem zijn ..Deutschtum” ontnomen. In de verkla ring voor dezen maatregel wordt gezegd, dat Riesz zich vooral de laatste maanden steeds duidelijker aan de zijde der tegen standers van de levensrechten van het .Deutschtum” in Hongarije heeft ge plaatst en in openbare vergaderingen zich heeft gekeerd tegen de doelstellingen van den volksbond en tegen de rechten, wel ke in het verdrag van Weenen aan de Duitsche volksgroep in Hongarije waren verleend. Nieuwe lichting opgeroepen De Boelgaarsche dienstplichtigen van het wapen der artillerie, die nog niet ge diend hebben en wier beurt het thans is om in dienst te treden, zijn tegen 15 Januari voor eerste oefening opgeroepen. Het Amerikaansche Huis van afgevaar digden heeft het voorstel van de militaire commissie, dat deze het wetsontwerp in zake de hulpverleening aan Engeland in studie zou nemen, met algemeene stem men verworpen. Het ontwerp zal derhalve overeenkomstig het voorstel der regeering worden voorgelegd aan de buitenlandsch- politieke commissie, welker voorzitter. Bloom, thans terstond met de behandeling kan beginnen. Als eerste spreker staat de minister van buitenlandsche zaken. Huil, ingeschreven. De rol van Kennedy en Bullitt De democratische senator Clark zal mor gen, aan den Senaat het verzoek richten om de Amerikaansche ambassadeurs te Londen en Parijs, Kennedy en Bullitt, door de Senaatscommissie voor buiten landsche aangelegenheden te laten onder vragen over de rol die de Vereenigde Staten voor het uitbreken van den Euro- peeschen oorlog in Frankrijk en Engeland hebben gespeeld. Clark heeft geëischt. dat de ambassadeurs gedwongen zullen wor den hun verklaringen onder eede af te leggen. Clark verklaarde, dat het Ame rikaansche volk het recht heeft te weten, wat zijn woordvoerders in Londen en vooral in Parijs gezegd en gedaan hebben. Duitsche gezant bij Filoff De Duitsche gezant, von Richthofen, is gisteren ontvangen door den Boelgaar- echen premier Filoff. HOPKINS BIJ KONING GEORGE Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de speciale afgezant van Roosevelt, Hop kins, gisteren door koning George in het Buckingham paleis in audiëntie ontvangen. Amerikaansche publicist over Engeland. „De ook reeds in den wereldoorlog door Engeland toegepaste methode, het Ame rikaansche volk eerst angstig te maken om het daarna te verschalken, schijnt voor de tweede maal succes te hebben”. Tot deze conclusie komt de Amerikaan sche publicist, Henry L Meneken, in een artikel in de „Baltimore Sun”, waarin hij de tegenwoordige positie der Vereenigde Staten met die tijdens den wereldoorrlog vergelijkt. Meneken keert zich fel tegen het van de Britsche propaganda afkomstige slag woord. dat het philantropische Engeland zich voor de Vereenigde Staten opoffert, en verklaartEngeland is nooit opoffe ringsgezind geweest en het zal het ook nooit zijn. De Britsche geschiedenis levert tallooze voorbeelden, dat, zoo Engeland een enkele maal eens philantropisch is opgetreden, hieraan steeds de gedachte aan eigen voordeel ten grondslag lag. Het gaat dan nader in op de „ware” oorlogsdoelein den van Engeland en schrijft, dat het En geland in de eerste plaats te doen is om het afweren van de aanvallen, die Albion met vernietiging en bankroet bedreigen. In de tweede plaats is het doel, de door den wereldoorlog aangetaste hegemonie in Europa te heroveren en in de derde plaats, de door roof en moord veroverde hege monie in Azië te handhaven. verklaart Riisnas het vernederend Noorwegen om volkomen buiten strijd te blijven, dien Duitschland Op het stedelijk vliegveld te Saltlake- city brak brand uit, waardoor een hangar en 2 vliegtuigen vernietigd werden. Twee arbeiders werden zwaar gewond. De brand was het gevolg van een explosie, waarvan de oorzaak nog niet kon worden vastgesteld. DE ENGELSCHE PERS EN IERLAND Volgens een bericht van United Press begint de Londensche pers stemming te maken voor het in bezit nemen van de lersche vlootsteunpunten door Engeland. Als motief hiervoor wordt een z.g. plan van Duitschland genoemd om de lersche neutraliteit te schenden, alsmede de toe nemende moeilijkheden wat betreft de levensmiddelenvoorziening van Groot- Brittannië. De Londensche bladen ver langen van Ierland de tot dusver in acht genomen neutraliteit te laten varen. De Amerikaansche ambassadeur Phil lips is uit de Vereenigde Staten te Rome teruggïkeerd. In diplomatieke kringen neemt men aan, aldus meldt United Press, dat hij een bijzondere boodschap van de Vereenigde Staten aan den koning-keizer overbrengt Het verluidt verder in diplomatieke kringen, dat Phillips slechts korten tijd in Rome zal blijven, hetgeen af zal han gen van den duur der besprekingen, welke hij na zijn afwezigheid thans te voeren heeft. Men acht het mogelijk, dat hij reeds na 1 of 2 maanden weer naar Washington zal terugkeeren en wel om Roosevelt zijn indrukken mede te deelen. De bezetting van de Amerikaansche am bassade in Rome is in den laatsten tijd versterkt. Op de Duitsche ambassade na, is de ambassade der Vereenigde Staten de grootste in de Italiaansche hoofdstad en de grootste Amerikaansche ambassade in Europa. Phillips zal na zijn ontvangst door den koning-keizer. waarbij hij. naar verwacht wordt, zijn speciale boodschap zal overhandigen, naar alle waarschijn lijkheid besprekingen voeren met Musso lini en andere prominenten der Italiaan sche regeéi-ing. o.a. met Ciano. EEN VRIJWILLIGERSREGIMENT NORDLAND Vidkun Quisling, de leider der natio nale Noorsche beweging, heeft Zondag voor de radio een oproep uitgesproken om actief, schouder aan schouder met de Duitsche kameraden te strijden voor de nieuwe orde in Europa. Hij riep de luis teraars op toe te treden tot een nieuw „vrijwilligersregiment Nordland”, dat thans is opgericht. Hij verklaarde verder, dat Duitschland tegen de Engelsche despotic ter wereld een algemeenen Euro- peeschen vrijheids- en onafhankelijkheids strijd voert en dat de Noren daarom uit vrijen wil aan de zijde van Hitler en Duitschland voor de gemeenschappelijke zaak van het Germaansche volk, voor het nieuwe Europa wilden strijden. Naar het D.N.B. meldt heeft de oproep van Vidkun Quisling in de gelederen van de Nasjonal Samling geestdriftige instem ming gewekt. De landsleidingen van de jeugdorganisatie en de studentenorganisa tie hebben terstond gevolg gegeven aan den oproep. Ook twee gecommitteerde staatsraden, de leidei van het ministerie van justitie. Riisnas, en de leider van het ministerie van politie. Jonas Lie, hebben verzocht te worden ópgenomen in het vrijwil'igersregiment. In „Fritt Folk” -i—-i —4- «of x t-i j j voor den voor den geheelen Germaanschen stam voert. Jonas Lie verklaart, dat hij door zich aan te melden, heeft willen protesteeren tegen het oude systeem. Alle bladen, die te Oslc, verschijnen, laten in hoofdartikelen het licht vallen op de beteekenis van den oproep van Quisling. VERTRAAGDE VLIEGTUIGLEVERING VOOR DE MARINE De aflevering van de eerste vliegtuigen voor de marine zal een vertraging van 4 maanden ondergaan, heeft de leider van de Curtiss Wright vliegtuig-fabrieken gis teren voor de vlootcommissie van het Huis van afgevaardigden verklaard De vliegtuigen moeten veranderd worden. Bovendien heeft de vliegtuigbouw te lij den onder een tekort aan vakwerklieden en ingenieurs Te New York zijn noodseinen opge vangen van 2 Amerikaansche vracht schepen, welke in moeilijkheden geraakt zijn als gevolg van den zwaren winter storm, welke thans in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan woedt. Het schip „West Kebar” (5620 ton), mét 48 passagiers aan boord, zou zulk REIS VAN MARKOWITSJ NAAR BOEDAPEST UITGESTELD Het blad ..Hrvatski Dnevnik” te Agram meldt, dat de oorspronkelijk voor de reis van den Zuidslavischen minister Marko- witsj, naar Boedapest, vastgestelde datum voor het uitwisselen van de ratificatie- oorkonden van het Zuidslavisch-Hon- gaarsche vriendschapspact „om technische redenen” is uitgesteld. ZESTIEN DOODEN BIJ EEN VLIEGONGELUK Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een vliegtuig van het Zuidafrikaansche luchtwapen is neergestort. Zestien leden van de bemanning kwamen hierbij het leven. DE ANTI-OORLOGSCOMMISSIE De leider van de commissie tegen het deelnemen van Amerika aan buitenland sche oorlogen, Armstrong, heeft medege deeld dat hij ontslag heeft genomen Hij heeft aan de pers medegedeeld, dat net voornaamste motief voor zijn aftreden gelegen is in het vraagstuk der finan- cieele ondersteuning De commissie -nag slechts gelden aanvaarden, waarvan de herkomst volkomen onaantastbaar t* De anti-oorlogscommissie dient een bestuur te hebben van vooraanstaande, onberispelijke lieden, die een construc tief programma van actie kunnen ont werpen l Uit Sao Vicente de Caso Verde wordt gemeld, dat het schip, waarvan 29 gered den door een Engelschen mijnenveger naar de haven van Sao Vicente gebracht zijn, het Engelsche schip „Nalgora” (6500 ton) uit Glasgow geweest is dat in den Atlantischen Oceaan door een duikboot is getorpedeerd Van de overige 79 leden der bemanning ontbreekt elk spoor. In Portugeesche scheepvaartkringen ver luidt, dat het schip met een lading be vroren vleesch van Argentinië naar En geland onderweg was. leiders uit de hebben eveneens instemming met het voorstel be- Slechts weinig grooter in oppervlak dan Nederland, en hoofdzakelijk bevo’kt met primitieve negerstammen, is Portu geesch Guinea aan de Atlantische kust van de oude wereld het punt, dat het dichtst ligt bij het Amerikaansche vaste land dichter zelfs nog dan Dakar aldus een bulletin van de Nationaal Geographic Society Bolama. de hoofdstad van Portugeesch Guinea, ligt op een eiland voor de Kust der eigenlijke kolonie. De kolonie zelf is een klein vlekje Portugeeschen invloed, rondom ingesloten door het uitgestrekte Fransche koloniale bezit, en grootendeels nog onontgonnen. Op korten afstand van de kuststrook, waar enkele kleine haven plaatsjes liggen, houdt de beschaving reeds op. Daar vindt men slechts oerwoud en savannahs, waar olifanten, nijlpaarden, chimpansees en ander wild gedierte le ven. Vliegtuigen zijn er novum. uit naar den dierentuin te Stellingen bij Hamburg. In het jaar 1929 keerde Ha genbeek naar de tropen terug. Hij was de eerste, die z.g. tafereelen uit het leven in Indië naar Europa bracht Ceylon richtte hij een grooten dieren tuin in en bracht hij zijn oude scheeps- handelaarsbedrijf weer tot vollen bloei. Bij het uitbreken van den oorlog werd hij geïnterneerd. Senaat zal wijzigingen aanbrengen Senator George heeft doen uitkomen dat de Senaat bepaalde wijzigingen in het voorstel betreffende de hulpverlee ning aan Engeland zal aanbrengen. O.a. zal dit geschieden door de inlassching van een clausule, waardoor een „rede lijke garantie” van Engeland voor de ge leverde materialen verlangd zal worden. George verklaarde, dat dit niet noodza kelijk een financieele garantie behoeft te zijn. „Als wij eenige interessen in de Engelsche tin- en rubberproductie zouden kunnen verkrijgen, dan zou dit voor ons een goede zaak zijn”. Overigens stemde George zonder terug houding in met de doelstelling van het voorstel van Roosevelt. De republikeinsche New England staten hun i tuigd meldt United Press Landon becritiseert Roosevelt en Willkie. De verklaring, die Willkie Zondag te New York heeft af gelegd ten gunste van het plan van Roosevelt tot het uitleenen van oorlogsmateriaal aan Engeland is op felle wijze becritiseerd door den vroege- ren republikeinschen candidaat voor het presidentschap Landon, die in de republi keinsche partij zeer veel invloed heeft. Landon verklaarde aan persvertegen woordigers, dat de buitënlandsch-politieke opvattingen van Willkie principieel nooit verschild hebben van die van Roosevelt. Wanneer Willkie reeds voor het republi keinsche partijcongres zijn standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou hebben bekend gemaakt, zou hij nooit tot candidaat voor het presidentschap zijn gekozen. Had Roosevelt zijn buiten- landsch-politieke standpunt voor de presi- dentschapsverkiezingen laten weten, dan zou hij, naar Landon verklaarde, nooit tot president zijn gekozen. Op de persconferentie te Washington heeft men minister Huil, gevraagd, hoe het mogelijk is, dat Willkie als particu lier een pas voor een bezoek aan de oor logszone heeft gekregen. Huil antwoordde, dat Willkie een der vooraanstaande per sonen in de Vereenigde Staten is, zoodat het vanzelf spreekt dat men zijn verzoek, zich persoonlijk te kunnen overtuigen van de positie van Engeland, niet heeft afge wezen Willkie heeft geen officieele of niet-officieelc opdracht. Hij reist uit eigen wil naar Londen Willkie zal op zijn reis naar Engeland vergezeld worden door den eigenaar van de Minneapolis Star Journal" Cowles. h»nu-lr^.teur van de ’First National oanK Thorne, en door den vroegeren Thailandsche gezant bij Huil Minister Huil heeft gisteren den ge zant van Thailand, te Washington, tot een onderhoud uitgenoodigd. Op de pers conferentie verklaarde de minister, dat slechts inlichtingen over den toestand zijn uitgewisseld. Huil zeide er niet op te hebben aangedrongen, dat de Thailand sche regeering naar bijlegging van het conflict met Indo-China zou streven. vliegers. Nadat de zijn paleis teruggekeerd Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Van wel ingelichte zijde wordt het volgende ver nomen: Ten aanzien van de vele geruch ten. onware beweringen en combinaties, welke de laatste dagen zoowel in de wereldpers als door de buitenlandsche persbureaux over z.g. Duitsche troepen transporten naar Boelgarije gepubliceerd zijn, verwondert men zich er in politieke kringen te Berlijn niet over, dat het officieele sovjet-Russische persbureau Tass op grond van die berichten ertoe overging, een tegenspraak uit te geven. In deze tegenspraak constateert Tass, dat van Duitsche zijde tegenover de sovjet-Unie nooit de kwestie van het verblijf of het vervoer van Duitsche troe pen naar Boelgarije ter sprake is ge bracht. Ten aanzien van de bewering, dat de sovjet-Unie op een vraag van de Boelgaarsche regeering inzake de toela ting van Duitsche troepen tot Boelgarije toestemmend geantwoord zou hebben, merkt Tass op, dat de Boelgaarsche regeering zich nooit tot de sovjet-Unie met een dergelijke vraag heeft gericht en dientengevolge van de sovjet-Unie geenerlei antwoord kon ontvangen. volgen, welke met dergelijke mijnen worden behaald, minder algemeen be kend, daar de tegenstander meestal on kundig blijft van het feit, dat derge- hjke mijnen zijn gelegd. De vliegtuigen, welke de mijnen ter plaatse hebben ge deponeerd, vliegen terug, zonder zich den tijd te gunnen om af te wachten of een vijandelijk schip op de verrader lijke mijn loopt en zinkt. Juist omdat een dergelijk verlies in den regel niet tot de openbaarheid doordringt, valt het niet moeilijk, het te verzwijgen of slechts af en toe te erkennen. Dit neemt echter niet weg, dat het betreffende land wel genoodzaakt is, van tijd tot tijd te melden, dat een torpedojager of een koopvaardijschip op een mijn is geloopen en gezonken. Vooral in de scheepvaartberichten in de kranten in neutrale landen kan men dergelijke be richten nog al eens aantreffen. Moeilijk te vinden en op te ruimen Van nog veel meer belang dan het onmiddellijk bereikte resultaat is even wel het stremmen van de scheepvaart door de door vliegtuigen gelegde mijnen. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat zij door mijnenvegers en -zoekers zoo moei lijk te ontdekken en op te ruimen zijn. Is de toegang tot een haven eenmaal versperd door vliegtuigen, dan duurt het in den regel geruimen tijd, voor dat dergelijke mijnen zijn opgespoord en onschadelijk gemaakt. Het spreekt van zelf, dat hierdoor de scheepvaart groote ^moeilijkheden ondervindt en levensmid delen en oorlogsmateriaal geruimen tijd worden opgehouden. Hier komt nog bij, dat het strooien van dergelijke mijnen soms geruimen tijd kan voortgaan, in dien de vijand zich niet buitengewoon waakzaam toont. Het kan dus voorkomen, dat een paald vaarwater nauwelijks is ëeZr~ verd van mijnen of enkele uren lal“,r worden er weder nieuwe uitgestrooia. Natuurlijk is dit geen dagelijks v0°5" komend verschijnsel, doch het neemt niet weg dat zulks tot de mogelijkheden behoort. Door vliegtuigen gelegde mij nen zijn in dezen oorlog een krachtig hulpmiddel. Nu spreekt het wel vanzelf, dat elke oorlogvoerende v°or,tdu^„ al zijn best doet, om deze bedreiging van zijn havens scheepvaartroutes wenden, zoodat er onophoudelijk groot aantal mijnenvegers en -zoekers bezig is, de uitgestrooide mijnen^op te zoeken. Dit vordert een schepen met hun bemanningen een indirect voordeel voor c stander. VERSPREIDE BERICHTEN Volgens Zweedsche bladen neemt de griepepidemie te Stockholm steeds grooteren omvang aan. Het is de sterkst verbreide epidemie sedert jaren. De centrale ziekteverzekering te Stockholm heeft in vier dagen tijds niet minder dan 2300 ziektegevallen geconstateerd. In Noord-Hongarije heerscht op nieuw felle koude. De thermometer wijst 30 graden vorst aan. Te Boedapest vriest het 15 graden. In de haven van Leixoes (Portu gal) is gisternacht een groote brand uit gebroken. Verscheidene pakhuizen met koloniale waren zijn een prooi der vlam men geworden. De schade wordt ge raamd op tien millioen excuda. Tengevolge van den brand in de wijk Queens te New York zijn 6 huizen verwoest en 9 ernstig beschadigd. Acht tien gezinnen zijn dakloos. De brand heeft ook een doode geëischt. Het Argentijnsche dorp Volcan, dat pas kort geleden door een overstroo- ming voor de helft is verwoest, is thans door een nieuwe natuurramp geheel in puin gelegd. Zondagavond woedden bo ven het plaatsje hevige onweders en ha gelbuien. zoodat de bewoners in pani- schen angst hun huizen verlieten en in bergholen een toevlucht zochten. Plotse ling stortte een geweldige steenlawine neer, welke het door de overstrooming gespaarde deel van het plaatsje geheel verwoestte. Ook de spoorbaan ligt me ters dik onder het puin, zoodat het ver keer tusschen Argentinië en Bolivia on derbroken is. Te Buenos Aires zijn 7 menschen het slachtoffer geworden van een gruwe lijke daad van waanzin. De politie agent Ladron de Guevara, vader van 8 kinderen, heeft in een vlaag van razer nij, gisterochtend zijn nog slapende vrouw en 6 kinderen door middel van knotsslagen en messteken om het leven gebracht. Daarna stak hij het huis in brand. De twee oudste zoons, die op de bovenste verdieping sliepen, konden op het laatste oogenblik gered worden, ter wijl het huis tot den grond toe afbrand de. De dader is op de vlucht. In de buurt van Arles zijn 2 her ders met hun kudde van 800 schapen doodgevroren. Zij zijn slachtoffer ge worden van de zware sneeuwstormen welke de laatste dagen een deel wa»» Zuid- en Zuidoost-Frankrijk hebben ge teisterd. Het belangrijkste gebod van Boelgarije in dit voor het land en geheel Europa zoo belangrijke oogenblik, is paraatheid. Deze conclusie wordt door de Boelgaar- schebladen getrokken uit de Zondag door de ministers gehouden redevoerin gen en in het bijzonder uit die van ministerpresident Filoff. Het blad „Mir" bestempelt de drie volgende punten als de belangrijkste uit den oproep der ministers: 1. Handhaving van de ontastbaarheid en onafhankelijkheid van den staat. 2. Verwezenlijking van de nationale aanspraken en belangen van Boelgarije. 3 Het land buiten den oorlog houden. Als belangrijkste middel hiertoe be schouwt het blad, eveneens in de lijn van de redevoeringen der Boelgaarsche mi nisters. de bereidheid tot het aanbinden van den strijd met iederen aanvaller en het voegt hier aan toe: Boelgarije is be reid. uitgever van het tijdschrift „Fortune”, Davenport Willkie is van plan de volgen de week via Lissabon naar Londen te vliegen. Een V.P.B. correspondent schrijft De rol, welke de mijn speelt in den oor log ter zee, is bekend. Zij dietit zoowel als aanvals- als verdedigingswapen. Mijnen velden worden aangelegd om den toegang tot de eigen havens, riviermondingen enz. te versperren en te verdedigen tegen even- tueele aanvallen van vijandelijke strijd krachten. Als aanvalswapen werden de mijnen gebezigd voor de vijandelijke kust, op de routes naar de vijandelijke havens, in zeegebieden, die druk bevaren werden door vijandelijke oorlogsschepen en koopvaarders. En ten slotte werden de mijnen ook soms gelegd op het aller laatste oogenblik tijdens een zeeslag, als het ware onder den neus van den vijand, om hem te dwingen tot een ongunstige manoeuvre. Behalve in het laatste geval is het dui delijk, dat men er zooveel mogelijk naar streeft, de mijnen ongemerkt te leggen en op plaatsen, waar de tegenstander geen mijnengevaar verwacht. Het meeste succes heeft een mijnenveld in de nabij heid van vijandelijke havens, waar een soort opeenhooping ontstaat van thuisvarende schepen, waar zij door het leggen van mpnen vaak in het gezicht van de veilige haven vergaan. Doch juist deze plaatsen kan een vaartuig dat de mijnen moet leggen, hetzij onder of boven water, zeer moeilijk naderen. Het binnendringen van deze gebieden wordt hun bijna onmogelijk gemaakt door de vijandelijke strijdkrachten, die er de wacht houden of door de mijnenvelden, die door den vijand zijn gelegd. Mijnen leggen door vliegtuigen Dit is de oorzaak, dat men reeds lang heeft gezonnen op wegen en middelen om deze bezwaren te overwinnen en er behoort niet veel scherpzinnigheid toe om tot de conclusie te komen, dat het vliegtuig hiertoe het aangewezen middel is. Zoo kwam men er toe. het vliegtuig te gaan gebruiken als mijnenlegger. Zoo wel de Duitschers als de Engelschen grepen naar dit middel, om mijnen te leggen voor den toegang tot de havens van den tegenstander. Protest van Uruguay bij Engelschen gezant De minister van buitenlandsche zaken van Uruguay heeft aan den gezant van Engeland te Montevideo een nota overhan digd. waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen de schending van de territoriale wa teren van Uruguay door de Britsche vloot. Het protest is geschied naar aanleiding van het feit, dat een Britsche hulpkruiser aai?! de kust van Uruguay het Fransche schip „Mendoza’ heeft gepraaid, toen dit vaartuig uit Montevideo was vertrokken op weg naar Frankrijk. Dit incident heeft onder de openbare meening van Urueuav groote verontwaardiging verwekt, meldt Stefani. Het DN B meldt nadei dat de Men- dozo” werd gedwongen terug te keeren naar Montevideo Naar bekend is .het schip door den Engelschen kruiser „Asturias” aangehouden, verder varen verbood. De Falklandeilanden voor Vereenigde Staten? De Argentijnsche onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken. Molinari, heeft onhuld, aldus meldt Stefani uit Buenos Aires, dat de overeenkomst tusschen En geland en de Vereenigde Staten inzake den afstand van steunpunten een geheime clausule behelst, waarbij Engeland zich verplicht den Vereenigden Staten na den oorlog de Falkland-eilanden af te staan, zonder zich te bekommeren om de wet tige aanspraken van Argentinië op die eilanden en ondanks de door president Roosevelt atgekondigde solidariteit van de Amerikaansche republieken. De speciale correspondent van Stefani aan het Grieksch-Albaneesche front meldt, dat aan alle fronten een levendige bedrij vigheid van patrouilles heerscht. Alle aan vallen van den vijand zijn afgeslagen Een groote Italiaansche afdeeling heeft zich opnieuw onderscheiden door een belang rijke stelling te bezetten en den vijand gevoelige verliezen toe te brengen. De ver richtingen op den grond geschieden in samenwerking met de luchtmacht. Ita liaansche jagers hebben den vijand in ze kere zónes tot 10 k.m achter het front zware verliezen tcegebracht. Door de ver betering van het weer konden de Italiaan sche bommenwerpers gisteren meer activi teit ontplooien. Geruchten over onlusten in Albanië tegengesproken. Van bevoegde Italiaansche zijde worden de door de Eneelsche propaganda de laat ste dagen verspreide geruchten over bloe dige onlusten in Albanië in elk opzicht tegengesproken en wordt geconstateerd, dat zich niet het geringste incident heeft voorgedaan, dat aan de vijandelijke propa ganda aanleiding had kunnen geven haar valsche berichten. Het oordeel van Senator Nye Senator Nye verklaarde, dat de inwer kingstelling van Roosevelt’s voorstel tot hulp aan Engeland zou neerkomen op I een oorlogsverklaring aan de as, aldus meldt United Press. Volgens de vooruit zichten zal het Congres het voorstel waarschijnlijk goedkeuren. Volgens Nye bestaat groote waarschijnlijkheid, dat, als de president een oorlogsverklaring zou eischen, 30 a 35 senatoren zich daarvoor zouden verklaren. Het volk echter be grijpt in het algemeen den dieperen zin va.i Roosevelt’s voorstel niet. Via het bureau van het Roode Kruis te Genève heeft men in Duitschland bericht ontvangen van het overlijden van Johann Heinrich August Hagenbeek, die op 75-jarigen leeftijd in het inter- neeringskamp op Ceylon gestorven is. Vóór den wereldoorlog heeft Hagen beek 28 jaar lang op Ceylon gewoond als groot zakenman, eigenaar van plan tages en scheepshandelaar. Als zoodanig voorzag hij tot aan den wereldoorlog alle naar Oost-Azië varende Duitsche schepen van proviand, wanneer zij Cey lon aandeden. Hagenbeck’s liefhebberijen golden in het bijzonder de dieren en voornamelijk de olifanten. In alle dierentuinen was hij een graag geziene gast, want in de geheele wereld stond hij bekend als de „olifantendokter”. Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 werd zijn levenswerk in acht uren tijds vernield. Hagenbeek moest voor de Engelschen. die een prijs op zijn hoofd gesteld had den, naar Sumatra vluchten. Met on eindig veel moeite is het hem gelukt naar Italië te komen. Na zijn terugkeer in Duitschland ging zijn belangstelling in de eerste plaats BOTSINGEN TE QUITO Quito, de hoofdstad van Ecuador, i voor het paleis van den president relletjes voorgedaan. Een demonstreerende menigte van min stens 200 personen wierp de ruiten van het paleis met steenen in. Het kwam tot gevechten tusschen de politie en de betoogers, tengevolge waarvan 2 bur gers gedood en 36 gewond werden. De betoogers eischten de bevrijding van 11 vliegers, die in Januari van het vorige jaar aan een opstand ten gunste van den geslagen candidaat voor het presi dentschap Ibara hadden deelgenomen. De relletjes braken uit, nadat .president Arroye del Rio de nationale garde ge ïnspecteerd en een rede tot houden had. Reeds tijdens eischten stemmen uit het publiek de vrijlating van de vliegers. president in z“r_ was, vormde zich een groep van eenige honderden personen, die naar het paleis optrok. De nationale garde en de politie slaagden erin de rust te herstellen. ONTSCHEPING VAN JOODSCHE EMIGRANTEN GEWEIGERD Het Japansche stoomschip „Monte video Maru” wordt in de haven van Rio de Janeiro door de politie bewaakt. Het heeft talrijke uit Europa gevluchte Joden aan boord, wier ontscheping door de Braziliaansche autoriteiten werd ge weigerd. daar zij geen visum bezitten en van valsche passen voorzien zijn. De ..Montevideo Maru" heeft schipbreuke lingen aan boord van een voor Zuid- Afrika tot zinken gebracht Engelsch schip. met geheel een want Bolama heeft een vlieg veldje. Toen de inboorlingen op een der kleine eilandjes voor de kust in opstand kwamen, werd een vliegtuig gezonden om den opstand te onderdrukken. Hoewel de wilden nog nimmer tevoren een vlieg tuig gezien hadden, vluchtten zij niet bij de verschijning ervan, doch vielen het aan met alle wapenen waarover zij beschik ten. De voornaamste producten van rte kolonie zijn rijst, was, olie, zaden en huiden. De bevolking telt ongeveer 415.000 zielen, met inbegrip van enkele honderden blanken. Een kleine leger macht. niet meer dan 300 man, dient om de orde te handhaven. Een kort oogenblik van bekendheid kreeg de kolonie in 1927, toen Bolama uitverkoren werd tot punt van uitgang voor’ een Transatlantische vlucht onder nomen door Francesco de Pinedo met twee begeleiders. Toen echter was de conditie van het veld dusdanig, dat men moest besluiten, toch maar van Dakar te vertrekken. Een Indo-Chineesch frontbericht meldt, dat de opmarsch van de op verscheidene plaatsen in de provincie Cambodja bin nengedrongen Thailandsche troepen in verbitterde gevechten is gestuit. De nieuwe Fransche opperbevelhebber van de Indo-Chineesche troepen, generaal Mor dant, wordt Woensdag in Saigon ver wacht Generaal Maurice Martin, die tot dusver opperbevelhebber was. keert naar Frankrijk terug. De luchtgevechten De 2 Thailandsche vliegtuigen, die bij een luchtgevecht neergeschoten waren, zijn naar uit Hanoi wordt gemeld, in de nabijheid van Siemreap vernield aange troffen. De toestellen hadden deze plaats aangevallen en waren daarbij tot een luchtgevecht genoodzaakt Van Fransche zijde wordt voorts offi cieel tegengesproken, dat het Fransche luchtwapen ooit officieel de Thailandsche hoofdstad gebombardeerd heeft. Twee Thailandsche vliegtuigen hebben als vergelding voor het Fransche bom bardement op Panom van gistermiddag, hedenochtend Pakse gebombardeerd.

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 2