MENTHO REX J BINNENLAND lucht- GEMENGD NIEUWS De Avondschool van Doctor Plaizer Welken distributiebon heeft men noodig? Instelling van een beschermingsongevallen- fonds 57 28 Dee. t/m 21 Febr. 108 28 Dee. t/m 24 Jan. 31 28 Dee. t/m 21 Febr. 80 Dee. t/m 28 Jan. 111 33 113 1 Jan. t/m 81 Jan. 117 23 22 3 boter- of vetkaart. 25 24 14 0NDEBWIJS EN KERK 10 de Voorjaarsbeurs Leipzig „DE POSTHOORN” TE EDE IN LICHTERLAAIE DEN NACHT DOORGEBRACHT OP HET IJS Drie vermiste jongemannen ait Huizen terecht Ontmoeting met Spakenburgers bracht redding 18 86 Verzekering van hen, die werkzaam heden verrichten voor den lucht beschermingsdienst VERGEETACHTIGE SPOOR- REIZIGERS 30 Doe. t/m 23 Febr. 18 Dec. t/m 19 Jan. 15 tm. 24 87 44 250 gram 250 gram 200 gram 250 gram I 250 gram 200 gram 75 gram 250 gram 1 kilogram 35 gram 35 gram 35 gram 35 gram 50 gram als boven 150 gram 120 gram 300 gram 200 gram 150 gram 250 gram 125 gram ’50 gram 200 gram 125 gram 150 gram 47 48 60 61 8 C 8 Jan t/m 12 Jan. z V 1 Januari t/m 30 April 4 Jan t/m 10 Jan. extra t/m 17 Januari. De kolenkisten DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN DEC. t.m. 31 JANUARI 1941 Geen gemeentelijke nakeuring van films Me kan goed lezen? HAAGSCÏTE COURANT Dinsclag 14 Jan. 194T 2e hl. pag. 2 «mbhbhhi S' Verlaging van het biergehalte met vijftien procent Winterhulp Nederland „Een eereplichf’ De advertentie Het aantal rijwielen in Nederland R9S' - ON ARTIKELEN 21 Dec t/m >1 Jan. 21 Dec t/m 17 Jan. Voorloopig cijfer. 250 gram 250 gram 100 gram 400 gram EIEREN één ei één ei EIEREN ieeeéeéee«»ee»a** BROODBONBOEKJE 100 gram als boven BLOEMKAART. volgende bij- VLEESCHKAART. T RUND-, 100 gram 75 gram 100 gram verwachten. I 23 1 Jan. t/m 31 Jan. Sleutel op de les van J.l. Zaterdag. 110 k.g. bruinkoolbriketten; 1 100 gram 250 gram 28 Dec. t/m 21 Febr. 28 Dee. Vm 21 Febr. PETROLEUMZEGELS Koken Verlichting Wijziging van den bieraccijns te verwachten 2 liter 2 liter BON Aantal 1.810 700 2.694.516 2.939.889 3.133.402 3.307.588 3.440.014 3.548.579 3 666.213 3.729.721 3.796.031 THEE KOFFIE SUIKER MAÏZENA of griesmeel of sago of aardappelmeel, puddingpoeder of puddingsaus-poeder met 100 gram zetmeel SCHEERZEEP (apart strookje) of scheercrêmê of scheerzeep 7 dagen extra t/m 19 Jan., echter niet in restau rants e. d 11 Tan. t/m 17 Jan. extra t/m 24 Jan. 8 Jan. t/m 15 Jan. (extra t/m 19 Jan.) BROOD of 1 RANTSOEN „gebak”. Dit is: Koek of Speculaas of andere koekjes of Biscuits en Wafels of Beschuit of Cake of Taart en gebakjes of Boterletter of Amandelbroodjes BROOD of 1 Rantsoen „gebak”. als boven 50 gram 1 tube 1 pot Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen CENTRALE VERWARMING 30 Dec. t/m 26 Januari. 13 Jan t/m 19 Jan, 4- 7 dagen extra t/m 26 Jan., echter niet in restau rants e. d. A s I g A s A ft A V V w V V V V s V V V V V i V 10 k.g. 8 k.g. 6 k.g 4 k.g. 3 k.g 11 k.g. BON 08 tm. 10 HONDEN- EN KATTENBROOD. Op voederkaart voor honden, oor groep I en lï III w IV V VI Op voederkaart voor katten merkte bonnen elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, geldt o.a. voor doktoren, kamerbewoners, inkwartiering.) 1 Aug—31 Dec. 1 Aug 1929—31 Juli 1930 1 Aug 1932—31 Juli 1933 1 Aug 1933—31 Juli 1934 1 Aug. 1934—31 Juli 1935 1 Aug. 1935—31 Juli 1936 1 Aug. 1936—31 Juli 1937 1 Aug. 1937—31 Juli 1938 1 Aug. 1938—31 Juli 1939 1 Aug 1939—31 Juli 1940 160 gram 140 gram 200 gram 90 gram 75 gram 300 gram 300 gram 500 gfam 400 gram TARWEBLOEM en -meel Of Roggebloem en -meel of Zelfrijzend Bakmeel of Boekweitmeel of brood of half rantsoen Gebak GORT (-mout) of grutten HAVERMOUT of havervlokken, haverbloem. aard.-meel vlok ken of gort (-mout) of grutten RIJST of rijstemeel of rijstgrles of rijstebloem of gruttenmeel (ge mengd meel) MACARONI of spaghetti of ver micelli De grootste kist heeft een inhoud van 1 x 0,8 X 0,8 m3, is 0,64 m3, oftewel 6,4 hectoliters; dus hierin kunnen de 5 mudjes van heer Keesoom met gemak worden op- OPROEPING INGEVOLGE ARTIKEL 7 DER PACHTWET De secretarissen-generaal van de depar tementen van Justitie en van Landbouw en Visscherij hebben bepaald dat een op roeping, ais bedoeld in artikel 7, tweede lid. der Pachtwet, ook kan geschieden tegen een tijdstip, later dan een maand na de ontvangst van het in die wetsbepaling be doelde afschrift, mits de oproeping ge schiedt tegen een tijdstip uiterlijk 3 maan den na de ontvangst van het afschrift Dit besluit treedt onmiddellijk in werking en heeft terugwerkende kracht tot 1 Octo ber 1940. (Art 7 tweede lid luidt thans: Indien de rechter summierlijk van oordeel is. dat of de verplichtingen, voor den pachter uit de overeenkomst voortvloeiende, als bui tensporig moeten worden beschouwd, of althans de pachtprijs zoodanig is vastge steld. dat hij den pachter, ook bij bijzon dere bekwaamheid en ijver, niet de mo gelijkheid van een redelijk bestaan Uit de opbrengst van het gepachte goed zoude laten, terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van het goed redelijkerwijze mag verwachten, doet hij verpachter en pachter oproepen om, op een door hem te bepalen tijdstip uiter lijk een maand na de ontvangst van het afschrift, voor hem te verschijnen.) DE UITVOER VAN WILD Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Land bouw en Visscherij is de uitvoer van levend en geslacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de Stich ting Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee, gevestigd te Beekbergen, als monopoliehoudster. toegestaan Deze gegevens zijn verkregen door de opbrengst der rijwielbêlasting te deelen door den prijs van een rijwielplaatje en bij het aldus verkregen getal op te tellen het aantal kosteloos verstrekte plaatjes. De cijfers zijn uiteraard als minima te beschouwen, daar het voor komt. dat voor verscheidene rijwielen, welke niet gelijktijdig worden gebruikt, met één belastingplaatjê wordt volstaan. In de cijfers zijn oók niet begrepen, de rijwielen, welke niet voorzien behoeven te zijn van een rijwielplaatje (kinderrij- wielen, driewiélige rijwielen voor ge- brekkigen. dienstrijwielen van land- en zeemacht, van de P.T.T., van rijks- en gemeentepolitie en rijwielen van tijdelijk hier te lande verblijvende personen) De toeneming van het aantal gebruik te rijwielen in het belastingjaar 1939-'40 bedroeg 66.100 stuks ZEEP Toiletzeep (nieuwe samenstell.) of Huishoudzeep of Zachte zeeppasta of Zachte zeep (oude samenstell of Zachte zeep (nieuwe samenst of Zeeppoeder of Zeepvlokken of Zelfwerkende waschmiddelen of Vloeibare Zeep Voor 20 k.g droog waschgoed moet aan de wasscherij één bon worden af gegeven BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gram) BOTER of margarine of vet (oude voorraden 250 gram) N.B. 1000 gram 1 kilogram; 500 gram 1 pond; 100 gram 1 ons. 1'1. -LL.L.t l".!L" 'I WHIUIU van oud papier en de draaideur piepte schril, toen ik de hal betrad. Het was een ruime en hoge hal met gebeeld houwde lambrizering en een brede trap, die naar de verdieping leidde Een open haard lag koud en had iets loerends in zijn donkere mond Een vreemde geur hing overal en ergens boven in het huis klapte een deur. Verder was alles stil, doodstil, angstig stil. In de ruime woonkamer aan de straat gaapte de leegte me tegen en een muis rende naar een hoek en verdween. Ik schreed naar de eetka mer en schrok van mijn holklinkende voetstappen. Het vaste buffet staarde me troosteloos leeg aan; een deurtje hing open Ik sloot het, maar geluid loos en vreemd waaierde het weer open. In de hoek lag doelloos een rol letje behang. Ik huiverde, terwijl Ik naar de keuken liep. Éier vond ik op het aanrecht een verfomfaaide verf kwast hard en gebroken, gewikkeld in een oude krant en de kraan drupte naargeestig en met trage tik. In de kelder veroorzaakte mijn komst op schudding. Toen ik het trapje af daalde. ritselde het in de diepte De ketel van de centrale verwarming keek me dreigend aan en ik durfde het deurtje niet te openen, uit vrees een muis te zien wegwippen. Met mijn voet stootte ik een emmer om wat een hels kabaal maakte. Ik stooi het trapje weer op. Toen de trap op naar boven. Lang zaam en telkens omziende. Boven wa ren de slaapkamers, Ruim en licht 0e een rood, de tweede blauw. In een klein slaapkamertje prijkte aan de wand een vergeelde foto van Gloria Swanson. Plotseling stond mijn hart stil. Het was net, of ik beneden voetstappen hoorde, Snelle, vlugge voetstappen En boven mij klapte ineens weer die deur. Ik rende naar beneden, door de hal door de vestibule, naar de voordeur sn stond in de tuin, naast mijn oude vertrouwde fiets En de zon scheen en alles was weer goed. In artikel 4 eerste lid van de Bioscoopwet is bepaald, dat de Gemeen teraad onder goedkeuring van de Kroon bij verordening kan bepalen, dat ver gunningen voor het in het openbaar ge ven van bioscoopvoorstellingen slechts zullen kunnen worden verleend met in achtneming van de in die verordening gestelde voorschriften. Thans is in het Verordeningenblad een besluit verschenen van de secretarissen- generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, volgens hetwelk voorschrif ten, als bedoeld in genoemd artikel 4 eerste lid. niet mogen strekken tot keu ring van de te vertoonen films of van de afbeeldingen ter reclame voor films, noch tot het verbieden van toelating van per sonen beneden zékere leeftijdgrens bij voorstellingen. Gemeentelijke thans van De halljaarlijksche verkooping van Ned. Spoorwegen te Utrecht Degene, die op den kijkdag, vooraf gaande aan de openbare verkooping van gevonden voorwerpen door de Ned. Spoorwegen in het gebouw achter Sint Pleter te Utrecht eens rondneust, onder gaat een wonderlijke sensatie. In deze groote zaal liggen en hangen alle voor werpen welke in den tijd van een half jaar in den trein zijn achtergelaten en waarnaar nimmer meer navraag werd gedaan. Dat men nu nog eens een wan delstok of parapluie vergeet en het dan achteraf niet de moeite waard vindt bij de Spoorwegen te informeeren of het ding wellicht gevonden Is, laat zich nog wel begrijpen, maar wat te zeggen van twee vergeten fietsen of, nog merkwaar diger, eenopklapbed, om maar niet eens te spreken van een invalidekruk Deze verkooping herinnert aan de oor logsdagen en aan de dagen van de eva cuatie. Er is op geen verkooping ooit zulk een groote berg dekens ter beschik king geweest, en zijn er nimmer zooveel militaire uniformen op een rijtje gehan gen als nu. Aan regen- en winterjassen is ook dit keer geen gebrek. In de ver zameling boeken en tijdschriften is een treffende verschuiving gekomen. Waren er op de vorige verkooping meer tijd schriften dan boeken, thans hebben de romans het van de magazines gewonnen. De goudsmid kan zijn oogen den kost geven, want de catalogus vermeldt niet - - en zijn DE VERLATEN VILLA. (In dit verhaaltje staat iets, dat niet klopt. Geen taalfout of zoiets, maar iets, dat niet waar kan zijn Iets onmogelijks. Zoek dat er eens uit.) „Gisterochtend heb ik „het” huis van binnen bekeken. Ik bedoel het grote jenzame huis, verscholen in een grote verwilderde tuin aan een van de deftige pleinen van onze stad. Ai jarenlang staat dit huis leeg en uit het hoge tuingraa steken de vele huurbordjes omhoog als harpoenen uil de rug van een ouae en lege potvis. Dit geheimzinnige huis, verlaten en verwaarloosd, interesseerde me hevig en ik heb het gisterochtend eens be keken. In de vestibule lag een chaos Calé grootendeels verwoest Gisteravond om acht uur ontstond een schoorsteenbrand in het bekende café „Dé Posthoorn” te Ede, dat uit de 18e eeuw dateert. Het vuur greep op de eerste ver dieping zoo snel om zich heen, dat men slechts met groote Inspanning twee op deze verdieping slapende Kinderen kon redden. Hoewel de brandweer met een groot aantal stralen water gat, viel er aan het behoud van het gebouw niet meer te denken. Na ruim een uur had men den brand onder de knie Het bleek toen, dat „De Posthoorn” voor het groot ste gedeelte was verwoest. Gebouw en inboedel waren verzekerd. Leden van den opbouwdtenst hebben aan het blussching*. werk deelgenomen. De drie jongemannen, die Zondag, zooals gemeld, Uit Huizen per schaats het Ijsselmeer opgingen en van wie men niets Uleer vernam, zijn gister avond doodmoe in de ouderlijke wo ning teruggekeerd. Het drietal heeft een avontuur be leefd, dat hun lang bij zal blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-jarige G Hagedoorn hadden Zondag in de haven van Huizen de schaatsen ondergebonden om een tochtje op het Ijsselmeer te ma ken en nauwelijks waren zij een eind op de ijsvlakte gevorderd, of zij ontmoetten den 21-jarigen G, Klein, die zich bij het tweetal aansloot. Hét ijs was in goede conditie en de drie jongemannen reden dat het een aard had. doch zij verwijder* den zich steeds meer uit de kust. Tegen den middag werd de nevel, wel ke reeds in den morgen over het Ijssel meer hing, steeds dichter en toen de jon gelieden aanstalten maakten om naar huis terug te keeren. bemerkten zij tot hun grooten schrik, dat zij vanwege den mist niet verder dan enkele tientallen me ters konden zien Op goed geluk af werd de richting bepaald, maar zooals het al len vergaat, die zich zonder kompas in den mist op zee bevinden, het werd dwa len en dwalen, uren achtereen. De jon gens reden wat zij konden en telkens hoopten zij. dat acnter den grijzen nevel de vaste wal zou Opdoemen. Totdat, ten einde raad, zij tegen het vallen der duis ternis besloten, de schaatsen af te bin den. om te trachten loopend den wal te bereiken, hetgeen het tempo tevens ver traagde Inmiddels was het volkomen don ker geworden en nog bevonden zij zich op de kille vlakte, omgeven door een mistbank, die voor elk sein van den wal ondoordringbaar was Hongerig en tusschen ontdooiende ijsschollen den nacht doorge bracht Behalve de duisternis en de mist kwam nog een derde vijand opdagen, de honger. Want geen van het drietal, dat immers in den middag weer thuis wilde zijn, had brood meegenomen, zoodat zij tenslotte doodelijk vermoeid en verkleumd beslo ten, maar tegen een paar ijsschollen te gaan liggen om beschutting te zoeken te gen den wind De maan, die 's avonds achter den mist opkwam, zorgde, dat het span elkaar tenminste kon zien. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, kropen de avonturiers tegen elkaar om wat warmte te vinden. Tot overmaat van ramp begon het zelfs te dooien en gutste de regen op het ijs, Den geheelen nacht brachten zij zoo op het ijs door, half wakend, half domme lend. totdat de morgen eindelijk aanbrak en zij besloten op te breken. De schaat sen bonden ze niet meer onder, daarvoor waren ze te vermoeid. Hoewel het zicht ook nu nog niet best was. konden ze toch verder zien dan den dag tevoren, daar de mist was verdwenen. Uren en uren geloopen... Te langen leste, in den middag, na uren en uren te hebben geloopen, over ijs schollen en door plassen dooiwater, zagen de jongelieden eenige mannen, die over het ijs op hen toekwamen. Het bleken Spakenburgers te zijn, die, nadat de drie jongemannen hun avontuur hadden ver teld, spontaan hun brood gaven en een eind den weg wezen naar de Huizer ha ven. Door het dwalen was het drietal on der de kust van Spakenburg terechtge komen. Vervolgens, om half drie onge veer, zijn de jongemannen onder de kust op Huizen afgegaan, dat zij gisteravond, doodmoe en doorweekt bereikten. ïn de gezinnen heerschte vanzelfsprekend groo te vreugde over den behouden terugkeer, maar veel praten deden de jongemannen niet, want oververmoeid kropen zij schie lijk onder de wol. Hoeveelheid BON I Tijdvak waarin geldig ALGEMEENE DISTRIBUTIEKAART. „Er is geen doel, waarvoor men liever alle hens aan dek roept, dan voor onderlingen bijstand, wanneer gevaren den landgenoot bedreigen Nauwelijks geeft iets meer voldoening, dan verlichting van anderer zorgen". vaartbewegingen, vergeleken over drie perioden: 1904-1914. 1920-1929, 1930-1939. De inzending „Kunst in Handwerk und Industrie” waaraan ca. 35 firma’s zullen deelnemen, neemt op de vierde verdieping van het Ring-Messhaus een ruimte van 117 vierk. meter in beslag. De belangrijkste inzendingen betreffen naast aarde- en glaswerk (o.m. Deftsch blauw) en verschillende producten der houtbewerking (o.a. Hindeloopen, meu belen, klompen) nog diverse voortbreng selen der grafische industrie (drukwerk, boekbindwerk, postzegels, enz.), der smeednijverheid (edelsmeedwerk, zilver werk) en van het textielambacht (hand geknoopte kleeden enz.). Voor een bezoek aan de Leipziger Messe zijn benoodigdeen reisvergunning van de Duitsche autoriteiten, zoowel voor de heen- als voor de terugreis; een geldig paspoort: een legitimatiekaart; een spoor- biljet naar Leipzig en terug. Formulieren voor het aanvragen van reisvergunning en legitimatiekaart zijn te verkrijgen bij het bureau van het Leip ziger Messamt voor Nederland, Singel 98, Amsterdam (C.), alwaar tevens alle ver dere inlichtingen worden verstrekt. Ge noemd bureau heeft bekend gemaakt, dat na 15 Februari ingediende aanvragen niét meer in behandeling kunnen worden geno men. In totaal zullen op de komende voor- jaarsbeurs te Leipzig waarschijnlijk onge veer 20 landeninzendingen zijn Het aantal Nederlandsche bezoekers van de Leipziger- rnesse bewoog zich in de jaren vóór den oorlog regelmatig in stijgende lijn, van 2700 In 1935 tot 3500 in 1938; in de beste daarop volgende jaren was, ondanks de oorlogsomstandigheden, het aantal bezoe kers uit Nederland nog aanzienlijk 2340 in 1939. 1765 in 1940 Mede als gevolg van de huidige belem meringen in het internationale handels verkeer is thans ook voor Nederland de Leipziger Messe nog in belangrijkheid toe genomen Wat betreft het aantal deel nemer? kunnen thans reeds voor enkele belangrijke branches afgeronde cijfers worden vermeld textielgoederen en con- fectiekleeding 700; kantoorbehoeften, reclameartikelen en andere tot de papier- branche behoorende producten 1000; huis houdelijke voorwerpen 1500. bijouterieën, galanterieën, lederwaren 1800 Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den economischen voorlichtings dienst, propagandabureau, Bezuidenhout 30, ’s-Gravenhage. Uit zijn ambt ontzet Ds. H. C. Valeton, Ned. Herv pred. te Velp, die reeds door het classicaal be stuur van Arnhem in zijn bediening was geschorst, is thans door het Prov. kerk bestuur van Gelderland uit zijn ambt ontzet. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck. Per bon kan de met A aangedulde categorie (particulieren) 1 eenheid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen Voor Dec .t/m 31 Jan. ’41 zijn geldig: Van bonkaart distributie Vaste Brandstoffen HAARDEN KACHELS 1 Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 EENHEID is gelijk: h.l. van max. 75 k.g'. anthraciet, steen kolen, industrie- of eierbriketten. 2J h.l. kolenslik, 2 h.l. (max. 100 k.g.) baggerturf, 2 h.l. (max 100 k.g.) cokes (ook gas cokes), Gedurende het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 januari geven de met 450 stuks (200 kg.) baggerturf; 300 stuks (195 k.g.) persturf; 175 k.g. fabrieksturf; 200 k.g. overige soorten turf. De veel gebruikte inhoudsmaat 1 mud 1 h.l. 13 Jan. t/m 19 Jan 7 dagen extra t/m 26 Jan., echter niet in restau rants e d 6 Jan t/m 12 Jan. 7 dagen extra t/m 19 Jan., echt«r niet in restau rants e. d. Doordat vonken uit een for nuis zich verspreidden, heeft gistermiddag brand gewoed in de nog nieuwe boerderij van den landbouwer H. Traa te Achterveld (gemeente Leusden). Het vee en de in boedel werden grootendeels gered. De boerderij is geheel verloren gegaan. Ver zekering dekt de schade. KAAS DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING* Aangaande de Nederlandsche deelne ming aan de komende voorjaarsbeurs te Leipzig, welke van 2 t.m. 7 Maart 1941 zal plaats vinden, kan nog worden mede gedeeld, dat de N.V. Leko te Utrecht eveneens daaraan zal deelnemen. Zooals reeds eerder vermeld, zal de haven van Rotterdam door een inzending worden vertegenwoordigd. Deze inzending, welke zal worden ondergebracht in de stand van den „economischen voorlichtingsdienst” in de parterre van het Ring-Messhaus, wordt verzorgd door de stichting „Havenbelan- gen” Rotterdam. Zij omvat geïllustreerde grafische voorstellingen van het massa- en stukgoederenverkeer en van de scheep- geborgen. Want, zoals je weet: 1 hectoliter is 1 mud. De kleinste kist behoeft dus niet eens aan gesproken te worden. En aan het kopen van een derde kist is dus in het eheel geen behoefte. De gegeven advertentie kan als volgt bekort worden, zonder dat de leesbaarheid er van In het ge drang komt. Te koop gevr.: een 4-pers. auto, Chevr. in pr. st. verk., 4 port. Br. m. opg. van uit. prijs No. 102 Bur. V. d. Blad. Het Centraal Brouwerij Kantoor, ge vestigd te Amsterdam, heeft een circu laire gezonden aan de exploitanten van restaurants, café’s, slijterijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermin dering van het gehalte van het bier met 15 pCt wordt aangekondigd. Aan deze circulaire is het ontleend: De bieromzet stijgt tegenwoordig zoo danig, dat hierdoor de grondstoffenpo sitie der brouwerijen beïnvloed wordt De overheid heeft daarin aanleiding ge vonden het brouwerijbedrijf eenige be perkingen op te leggen Deze maatrege len worden uit gevoerd door het Cen traal Brouwerij Kantoor, waarin de ge- heele Nederlandsche brouwindustrie ge organiseerd is Teneinde in de tegenwoordige omstan digheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 procent verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren invloed, zoodat de bierverkoop daaronder niet behoeft te lijden. De maatregel betreft het bier van alle Nederlandsche brouwerijen Ook het buitenlandsche bier zal hieronder vallen, zooals door de desbetreffende autoritei ten is toegezegd. Het is niet mogelijk om in verband met de gehalteverlaging de verkoopprijzen der brouwerijen te ver minderen Tegenover de grondstoffenbe sparing staat namelijk een prijsverhoo- ging van die grondstoffen. Bovendien is minder dan 92 stuks goud en zilver onder de armbanden en kettinkjes er zelfs zeer kostbare. De afdeeling wandelstokken en para- pluies levert een schril beeld van de ver geetachtigheid der menschen. Ruim 200 wandelstokken en parapluies liggen op een kooper te wachten. Daarnaast staan op lange tafels ongeveer 150 koffers, rie ten mandjes en actentasschen. De dassen ,.ur.u-, KALFS- Ot VARKENS- VLEESCH (been inbegrepen) of 1 rantsoen Vleeschwaren. Dit is: voor gerookt of gekookt varkens-, rund- en kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, b.v. ham, schouder-carbonade, spek, rook- vleesch. pekelvleesch, Gelder- sche rookworst plockworst en; snij worst 1 voor gekookte worstsoorten, b.v.; boterhammen worst, lunch worst, rolpens en knakworst b.v. Frankforter en Weener voor leverartikelen als b.v. Ber liner. Saksische en Haagschej leverworst en verder van ton-; genworst en nierbrood 1 voor bloedworst 1 en shawls zijn, zooals altijd, in groote keuze voorradig en wie den berg hand schoenen aanschouwt, zou wel kunnen denken, dat Iedere treinreiziger er een eer instelt tenminste één keer per half jaar zijn handschoenen of wanten aan de spoorwegen cadeau te doen. Voorts kan men zich het hoofd pijnigen over de vraag dat er 88 colbertcostuums werden achtergelaten. In de rubriek „diversen” bevinden zich nog 350 stel kleeren en 23 stuks blik-, hout- en plaatwerk. Van het aantal gevonden hoeden valt in de verste verte geen aantal op te geven. Tientallen doozen liggen vol met hoofd deksels van allerlei soort en kwaliteit. verordeningen, welke kracht zijn, verliezen van rechtswege haaf geldigheid, voor zoover zij in strijd zijn met de nieuwe bepaling 1 rféén één heid brandstoffen derde periode” en de met „één eenheid cokes derde periode” xe- -IL U.S i-XX- -A- Olt Aan het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de volgen de gegevens betreffende het aantal rij wielen, dat in het belastingjaar 1939-40 in gebruik was ontleend: Belastingjaar 1924 - het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 cenf per potje bij Apothekers en Drogisten In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken betreffende de instelling van een luchtbeschermings- ongevallenfonds. Dit besluit luidt als volgt Artikel 1. (1) Zij, die al of niet tegen loon werkzaamheden verrichten bij den luchtbeschermingsdienst, met inbegrip van hen, die krachtens artikel 12 van de wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen tot het verrichten van werk zaamheden gevorderd zijn, zijn verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met die werkzaamheden overkomen, voor zoover zij niet reeds krachtens de bepalingen der Ongevallen wet 1921 of aer Land- eh tuinbouwonge- vallenwet 1922 verzekerd zijn. (2) Op de in het eerste lid bedoelde verzekering zijn van toepassing de be palingen der Ongevallenwet 1921 en de bepalingen der Beroepswet, alsmede de ingevolge deze wetten uitgevaardigde Kon. besluiten en ministerieele bescniK- kingen, voor zoover daarvan bij dit be sluit niet wordt afgeweken. Artikel 2. Voor de in artikel 1 bedoelde personen wordt als werkgeefster be schouwd de gemeente, in welker bevol kingsregister zij zijn ingeschreven. Artikel 3. Alle geldelijke schadeloos stellingen worden naar een door den bur gemeester vastgesteld dagloon bereKena- Deze vaststelling geschiedt tegelijk mei de inschrijving bij den luchtbescner- mingsdienst, dan wel op het tijdstip vordering krachtens artikel 12 van de we betreffende bescherming tegen luchtaan vallen. Voor hen, die bij het in werkg treden van dit besluit reeds aan dienst verbonden of gevorderd waren, wordt het dagloon binnen een maana na dén dag van het in werking treden van dit besluit vastgesteld. Bij de vaststelling wordt rekening gehouden met door aei verzekerde uit anderen hoofde genoie. loon of Inkomsten. Met inachtneming het vorenstaande wordt het loon bep op t 2.50, ƒ3,/ 3.50, 4, 4.50. 5. f 5 ƒ6,/ 6.50, 7, 7.50, of 8 per dag- Artikel 4. Van het vastgesteldedag loon wordt aanteekening gehouden in daarvoor bestemd register, dat door u namens de raden van arbeid wordt controleerd. Een gewaarmerkt uittresse uit deze registers moet door den bws meester op eerste aanvrage aan net stuur der Rijksverzekeringsbank en raden van arbeid verstrekt worden. Artikel 5. Er wordt ingesteld een - zonder fonds, dat den naam van „ruv“‘ beschermingsongevallenfonds” draagt door het bestuur der Rijksverzekerings bank beheerd wordt. Artikel 6. (1) Ten laste van het fona» komen: 1) de kosten der schadeloV»»1 lingen, ingevolge dit besluit toegekeM - 2) de kosten van administratie van fonds. (2) De in het eerste lid, onder doelde kosten worden vastgesteld voig«“» den maatstaf, bepaald voor de bijzon rieicodragers der Ongevallenwet 19/1 (3) Zoodra een rente anders dan voui loopig is vastgesteld, neemt het ong lenfonds de verplichting tot uitbetaling dezer rente over. Het luchtbescherm g ongevallenfonds stort daarvoor lI\ r ongevallenfonds de contante waarde aeze rente, berekend overeenkomstig het paalde in artikel 57, eerste lid, onder van de Ongevallenwet 1921, verhoogd een toeslag voor administratiekosten- Artikel 7. De gezamenlijke lasteni va het luchtbeschermingsongevallen1 worden jaarlijks omgeslagen over aU ^aj meenten, naar verhouding tot het a gl„6 Vau u.c Hiuiiusiuiieu. uuvtnuicu inwoners van elke gemeente op 31 er een wijziging van den bieraccijns te cember van het boekjaar, vermenigv digd met het gemiddelde dagloon, voor de in de gemeente bij den lucn schermingsdienst werkzame persons vaetfMteid. Artikel 8. Het bestuur der Rijksverze keringsbank is bevoegd voorloopige dragen te heffen. Deze bijdragen worden zooveel mogelijk berekend naar de maai staven, vastgesteld in artikel 7. Artikel 9. Zoolang het luchtbescher mingsongevallenfonds niet voldoena eigén middelen heeft, wordt daarin voor zien door het ongevallenfonds. De renie voet, tegen welken deze middelen den verstrekt, wordt bepaald ingevoig een voorschrift krachtens artikel 12. Artikel 10, De gemeente is niet o® voegd het risico dezer verzekering, ne“ zelf te dragen, hetzij over te dragen aa een naamlooze vennootschap of recnw> persoonlijkheid bezittende vereenigms- Artikel 11 Een gemeente, welke ou het in werking treden van dit beslu krachtens een overeenkomst met een vei zekeringsmaatschappij personen, wer» zaam bij den gemeentelijken luch«’® schermingsdienst, heeft verzekerd geldelijke gevolgen van ongevallen, al bedoeld in dit besluit, is bevoegd binP® een maand na het in werking treden vai dit besluit de overeenkomst op te zeggTj‘t met ingang van den datum, waarop ai besluit in werking treedt. Artikel 12. De secretarissen-generaa van de departementen van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken geven na dere voorschriften ter uitvoering van bei In dit besluit bepaalde. Artikel 13. Dit besluit treedt in wer king op den dag zijner afkondiging Januari).

Haagsche Courant | 1941 | | pagina 6